Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude BRITSCHE VLIEGVELDEN EN CONVOOIEN HET SUCCES AANGEVALLEN. UIT DRIE CONVOOIEN WERDEN DERTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Inbeslagnemen van strandgoed. Inventarisatie rubber banden. Toepassing kinder bijslagwet. BUITENLAND Nachtelijke luchtaanvallen. De Duitschers hebben geringe verliezen geleden. De werkloosHe'd in Duitsch'and practisch verdwenen. het weer en de strijd in de lucht. VRAAG en AANBOD 35 cent per vijf regels TWEEDE BLAD Mijnhardtjes (dit ziju hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. Nieuwe verordening afgekondigd. Blijkens een gisteren afgekondigde verordening van den rijascommissa- ris voor het bezette Nederlandsche gebied is betreffende het in beslag nemen van strandgoed o.m. het vol gende bepaald: Ieder, die strandgoed onder zich krijgt, moet zulks binnen zes uur aan den bevoegden grenswachtpost (Grenzaufsichtsstelle) van den grens- bewakingsdienst der Duitsche douane (Zollgrenzschutz) mededeelen. Waar zulk een bevoegde grenswachtpost ontbreekt, geschiedt de mededeeling aan de plaatselijke bevoegde „Orts- kommandantur". De bevoegde districtsdouanecom- missaris (Bezirkszollkommissar) of, op zijn order, de bevoegde grens wachtpost (resp. de Ortskommandan- tur) kan strandgoed in beslag nemen, indien dit hem in het belang der Duitsche weermacht noodig voor komt. Heeft een strandvonder het in beslag te nemen goed onder zijn be heer, dan geschiedt de inbeslag neming door dezen daarvan kennis te geven. Het in beslag genomen strandgoed moet ter beschikking worden gesteld van den naastbijzijnden Duitschen marinehavencommandant. Deze be slist over de uiteindelijk aan het goed te geven bestemming. Is de inbeslagneming van eenig strandgoed niet of niet meer noodig, dan wordt dit door den marinehaven commandant door den districts- douanecommissaris of, op zijn order, door den grenswachtpost door enkele kennisgeving aan den bevoegden strandvonder vrijgegeven. Heeft deze het goed nog niet onder zijn beheer, dan wordt het hem overge geven. De „Küstenüberwachungsstelle Hol land" kan ter zake van het bergen, bewaren en overbrengen van strand goederen of ter zake van iedere an dere hulp, welke met betrekking tot het strandgoed wordt of is verricht, een vergoeding toestaan. Hij die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met het be paalde in artikel 2 en artikel 3, lid 2, eersten volzin, wordt met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, met hechtenis of met gevangenisstraf (Duitsch recht) gestraft. De geld boete kan ook naast een vrijheids straf worden opgelegd. Een dergelijk delict is aan het oordeel van den Duitschen krijgsraad onderworpen. Ook voor particulieren. Op 19 October j.l. werd de termijn gesloten, waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel-, tractor- en vliegtuigbanden deze had moeten opgeven. Het is echter gebleken, dat velen in het bijzonder parti culieren aan deze verplich ting nog niet hebben voldaan. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook hadden moeten worden opgegeven banden, welke gemonteerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid gebo den een eventueel gepleegd verzuim alsnog te herstellen. De termijn van inlevering der voor genoemde aan gifte bestemde formulieren is name lijk verlengd tot en met 9 November a.s. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de daartoe aangewezen plaatse lijke distributiekringkantoren. Witte formulieren moeten in enkelvoud, gekleurde in drievoud worden inge diend; laatstgenoemde worden in viervoud uitgereikt, waarbij één exemplaar in het bezit van den hou der der banden blijft. Ieder, die bij de na 9 November te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor- of vliegtuigbanden, welke hadden moeten worden opgegeven, zal straf rechtelijk worden vervolgd. DIEFSTAL VAN SIGAREN EN SIGARETTEN. Reeds gedurende eenige maanden verdwenen bij een Amsterdamschen grossier in rookartikelen regelmatig pakjes sigaren en sigaretten. Donder dagmiddag nu zijn twee knechten van den grossier, respectievelijk 17 en 19 oud, door de politie aangehou den. Het bleek, dat het hun gewoonte was des ochtends, bij het inladen van de pakjes voor de winkeliers, ook eenige pakjes voor zichzelf in hun mand te laten glijden. Zij verkoch ten deze rookartikelen dan weer aan vriendjes. Op advies van de politie oefende de patroon Donderdag de noodige controle op de manden uit. Daarbij liepen de jongelui tegen de lamp. De grossier heeft nog niet kunnen nagaan, hoeveel sigaretten en siga ren op deze wijze te zijnen nadeele verdwenen zijn. Onderscheidingen voor commiv sarissen. - Het A.N.P. meldt: Don derdag heeft rijkscommissaris Seyss Inquart in het bijzijn van zijn naaste medewerkers en zijn gevolmachtig den voor de provincies, aan de vier commissarissen-generaal, de heeren Fischböck, Wimmer, Rauter en Schmidt, het Kriegsverdienstkreuz tweede klasse uitgereikt, dat hun wegens hunne verdiensten door den Tihrer is verleend. De waarnemend secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departe ment van sociale zaken heeft het volgende bepaald: Artikel 1. In loondienst zijnde- personen, die niet in dienst zijn van een onderneming en die indien zij wel in dienst van een onderneming waren, op grond van artikel 2 der kinderbijslagwet als arbeider zouden worden aangemerkt, worden voor de toepassing van de kinderbijslag wet als arbeider beschouwd: a. Indien zij in loondienst werk zaam zijn aan inrichtingen, staande onder beheer van een natuurlijke of een rechtspersoon; b. Bij vrij beroep uitoefenen (advocaten, geneeshee- ren, enz.); c. Bij rechspersonenlijk- heid bezittende vereenigingen of stichtingen; d. Indien zij in loon dienst werkzaam zijn als tuinman, boschwachter of in een soortgelijke betrekking; e. Voor de verzorging van dieren of voor de bediening van rijtuigen, motorrijtuigen, vliegtuigen en pleziervaartuigen; of f. Bij in aanbouw, aanleg, onderhoud, her stelling of slooping zijnde bouw- water- of grondwerken, uitgevoerd in eigen beheer. 2. In afwijking van het bepaald»' in het vorige lid worden voor de toepassing van de kinderbijslagwet echter niet als arbeider beschouwd: Personen, die uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn met het ver richten in de huishouding van pri vate personen van huiselijke of per soonlijke diensten en personen, voor v/ie een regeling inzake de toeken ning van kinderbijslag geldt, als bdoeld in artikel 5 der kinderbij slagwet, welke als bijzondere rege ling is erkend. Artikel 2. Een regeling inzake de toekening van kinderbijslag, getrof fen voor personen, als bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder a. en c. kan door den secretaris-generaal van het departement van sociale za ken als bijzondere regeling worden erkend, indien naar zijn oordeel door de afzonderlijke voorziening de belangen dezer personen niet worden geschaad. Bovengenoemd." personen, voor wie in de daarbe- doelde dienstverhouding een rege ling inzake de toekenning van kin derbijslag is getroffen, welke als bijzondere regeling is erkend wor den, voor zooveel die dienstverhou ding betreft, niet als arbeider in den zin der kinderbijslagwet aangemerk: Beperking tramverkeer. - Met ingang van 1 Nov. 1940 mogen de trams in ons land slechts van 7 uur tot 20.30 uur rijden. Omdat eer. verdere beperking van het tramver keer vermoedelijk niet zal plaan vinden en de trams dus ook tijden/ de duisternis zal rijden, is van Duit sche zijde aangedrongen op het voor komen van het ontstaan van vonken. Tegen tram opgeloopen en ge dood. - In de Vaillantlaan te Den Haag is Donderdagavond de 63 jarige C. van der M., wonende aar, de Hoefkade, waarschijnlijk door on voorzichtig den rijweg over te steken, tegen een tramwagen van lijn 12 opgeloopen. De man kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is later op den avond aan de gevolgen over leden. Noodlottig verkeersongeluk. - Donderdagavond is de 55-jarige D. W. de Weerd, bouwkundige uit Twello, te Deventer bij het over steken van den weg tegen een wagen van de Geldersche tram gereden. De getroffene is gisternacht in het zie kenhuis aan zijn verwondingen over leden. Te water geraakt en verdron ken. - Tengevolge van de diepe duisternis is de heer van der Enne gisteravond te Delft in de gracht aan de Voorstraat te water geraakt. In bewusteloozen toestand werd hij op het droge gebracht. In den afgeloo- pen nacht is de heer van der Ende aan de gevolgen overleden. Lijk gevischt. - Gistermorgen is uit de Schie te Rotterdam opge haald het lijk van den 59-jarigen J. C. P. Theunis. Men vermoedt, dat de man tengevolge van de duisternis te water is geraakt en verdronken. 65 jaar getrouwd. - Donderdag herdacht het echtpaar G. J. Hoogen- kamp en J. A. Bieleman te Bathmer. onder groote belangstelling zijn 65 jarig huwelijk. De man is 91 e-n de vrouw 90 jaar. De laatste kan nog zonder bril lezen. RECHTSZAKEN ARTS VEROORDEELD WEGENS BELEEDIGING. Een Haagsche medicus kreeg in de nadagen van Mei iemand, van wien hij wist, dat deze lid was van de n.s.b., op het spreekuur en stel de hem de vraag: „Heb jij ook op de Hollandsche soldaten gescho ten?" De nationaal-socialist ant woordde: „Er is geen enkele n.s.b.-er, die op onze soldaten heeft geschoten" en hij diende daarna een aanklacht wegens beleedi- ging tegen den medicus in. Op 17 October stond de arts voor de Haagsche rechtbank terecht. De officier van justitie eischte 50 subs. 25 dagen hechtenis. Gisteren is in deze zaak uitspraak gedaan. De arts werd veroordeeld tot een geldboete van 25 gulden subs. 10 dagen hechtenis. Moskou, 1 Nov. (A.N.P.) Het marineorgaan Krasny Flot houdt zich in een artikel bezig met de nachtelijke luchtaanvallen der lucht- wapens in dezen oorlog. Omtrent de nachtelijke massa-aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Engeland en vooral op Londen, constateert het blad, dat zij hun grootsten om vang hebben bereikt in September en October. Vooral wordt in het artikel gewezen op de nachtelijke aanvallen van 15 op 16 October en van 18 op 19 October. De nachtelijke bomaanvallen hebben de hoofdstad en de industriecentra van Engeland groote schade doen lijden. Zelfs vol gens officieele Engelsche berichten hebben de Duitsche bommenwerpers tot 5 Oct. alleen in Londen ongeveer 16.000 huizen verwoest, 8500 men- schen zijn omgekomen, 13.000 ge wond. Wanneer men er rekening mede houdt, dat de werkelijke ver liezen mogelijk kleiner zijn, dan moet toch verwacht worden, dat bij de Duitsche luchtaanvallen op Enge land veel meer gebcuwen vernield zijn, zoovel militaire als civiele. Zoo is bekend, at reeds ruim de helft van de industrieondernemingen van Londen haar werkzaamheden ge staakt hebben. Voorts hebben vele havens in Zuid- en Oost-Engeland hun bedrf vigheid beperkt. De Duit sche luchtaanvallen hebben invloed op het moreel der Engelsche bevol king. Een diepen indruk maken de z.g. huilbommen. Het orgaan wijst er vervolgens op, dat in den gehceler tijd van de nachtelijke aanvallen de Duitschers zeer geringe verliezen hebben gele den, in totaal 70 tot 8C vliegtuigen. Dit wijt het blad aan de geringe tref zekerheid van de Engelsche lucht- afweerkanonnen en aan het feit, dat de nachttoertellen van het type Bristol Blenheim niet opgewassen zijn tegen de moderne eischen. Juist gebleken- is do Duitsche methode om een beoaalde groep bommenwer pers te belasten met de vernieling van een bepaald object. Er zi»n thans 32.000 werkloozen. Berlijn, 1 Nov. (A.N.P.) De staats secretaris in het rijksministerie van arbeid, dr. Syrup, heeft een eerste samenvattend overzicht gegeven van de toestanden op den Duitschen arbeidsmarkt. Hij deelde mede, dat er thans 32.000 werkloozen zijn, van wie echter nog geen tiende deel vol ledig tot werken in staat is. Prac tisch is daarmede de werkloosheid in Duitschland volkomen verdwe nen. Met verbazing zal men verne men, dat sinds het begin van den oorlog 1.6 millicen mannen meer ter beschikking van de oorlogsbedrijven gesteld zijn. Daarbij gaat het in de eerste plaats om Duitschers die van hun pensiren hebben afgezien en om arbeidskrachten uit alle Euro- neesche landen, die vrijwillig in Duitschland werk gevonden hebben. Thans werken er 30.000 vrouwen meer dan bij het begin van den oor log. De staatssecretaris, is van mee ning, dat er zoo noodig nog meer vrouwen te werk kunnen worden gesteld. Waren er bij het begin van den oorlog ongeveer y, millioen vreemdelingen in Duitschland werk zaam, het aantal is inmiddels geste gen tot 1.1 millioen man en blijft nog stijgen. Ten slotte zijn er nog ongeveer een m'Hioen krijgsgevan genen in de Duitsche bedrijven werkzaam. HET Z'UKTFGFVAAR IN ENGELAND. De ergste vijand. Berlijn, 1 Nov. (A. N. P.) De Britsche minister van gezondheid, MacDonald, heeft in aansluiting op de uitzending van nieuwsberichten voor de Engelsche radio gesproken. Hij zeide o.a. dat het gevaar, dat het Engelsche volk in de komende maan den het meest bedreigt, niet de vij andelijke bommen zijn, doch eerder de besmettelijke ziekten. Groot- Brittannië, en in het bijzonder Lon den, leeft op het oogenblik onder zeer bijzondere omstandigheden, die het gevaar van groote epidemieën meebrengen. Overvolle schuilkel ders, barakken, waarin meer arbei ders moeen leven dan eigenlijk wel wenschelijk is, en groote verzame lingen van soldaten in kampen zijn de bodem, waarop besmettelijke ziekten licht gedijen. ZES LEDEN VAN EEN GEZIN BEDOLVEN. Madrid, 1 Nov. (D. N. B.) In het plaatsje Baget nabij Gerona is als gevolg van den hoogen waterstand der laatste weken een deel van een heuvel losgeraakt, waarbij een huis volledig bedolven werd. Het daarin wonende uit zes personen bestaande gezin vond daarbij den dood. HAVENWERKEN GEBOMBARDEERD. Stockholm, 1 Nov. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Donderdagavond mede, dat de vijand sinds Donderdagmiddag een geheele reeks aanvallen op verschil lende deelen van Engeland heeft on dernomen. Volgens berichten van persagentschappen werden in den loop van den dag twee steden in Oost-Engeland, verscheidene plaat sen in het Engelsche industriecen trum, de Midlands, alsmede in Zuid - Wales aangevallen. Verscheidene aanvallen waren gelicht op steder in Z.O.-Engeland. De aanvallen wa ren van zeer uitgebreiden aard. Pas Vrijdagmorgen werd van EngelscV zijde ook bekend gemaakt, dat. stuka's gisteravond een reeks aan vallen op Engeland hebben onder nomen. Het feit, dat de officieele En gelsche communiques steeds slechts korte mededeelingen bevatten, heeft de critiek van de in Londen werken de buitenlandsche correspondenten opgewekt. Over.de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Don derdag op Vrijdag zijn, zooals ge woonlijk, slechts heel weinig berich ten uit Engelsche bron beschikbaar Een geheele reeks van Engelsche plaatsen is vannacht weer aangeval len, maar beweerd wordt, dat de aan vallen „minder hevig dan vroeger" geweest zijn. Londen beleefde bijzon der hevige aanvallen bij het aanbre- aen van den nacht en in de eerste ochtenduren. Vliegvelden waren het doel. Berlijn, 1 Nov. (D.N.B.) Twee En gelsche vliegvelden waren vanmor gen het aanvalsdoel van enkele Duit sche gevechtsvliegtuigen. Op het vliegveld Norwich-Catton in mid den-Engeland werd bij een waardi- gen duikaanval de tankinstallatie ge troffen, waardoor groote ontploffin gen volgden en dikke, zwarte rook wolken opstegen. Drie vliegtuigen, die bij de tankinstallatie stonden, werden vernietigd. Dezelfde formatie viel aan de kust van geringe hoogte een patrouille vaartuig met mitrailleurvuur aan. Ook hier werden effectvolle treffers waargenomen. De tweede aanval richtte zich op hangars en onderkomens op een ander vliegveld in midden-Engelana. Duitsche vliegers hebben minder last van den mist. Berlijn, 1 Nov. (D.N.B.) Volgens welingelichte Duitsche militaire kringen hebben de waarnemingen van den laatsten tijd duidelijk ge toond, dat de slechte weersomstan digheden bij het voortschrijden van het jaargetijde voor de Britsche luchtaanvallen op Duitschland steeds ongunstiger voorwaarden biedt. De optredende dichte grondmist verhin dert vaak starten en landen. Daarbi] moet opgemerkt worden, dat on danks deze op zich zelf voor beide partijen even ongunstige omstan digheden, de Duitsche piloten door hun voortreffelijke opleiding in het blindvliegen en met behulp van de wereldbekende uitmuntende meet instrumenten veel betere start- en -vliegvoorwaarden hebben. Met het oog op de betrekkelijk geringe af standen tot aan hun doelen hebben de klimaatsomstandigheden voor de Duitsche vliegtuigen slechts betrek kelijk geringe gevaren van ijsvor- ming. De Britsche vliegtuigen moeten echter in verband met de voor hen veel grootere afstanden vooral in Duitschland veel meer ijsvorming verwachten. Daar komt bij, dat de geheele navigatie-inrichting van hun vliegtuigen het den Duitschen pilo ten veel gemakkelijker maakt de aan te vallen doelen op te zoeken, ook bij slecht zicht op den grond, dan het geval is bij de Britsche toestellen, die een veel primitiever apparatuur hebben. Op grond van deze feiten verklaart men in Berlijn dat „gene raal winter" dus een goede bondge noot van het Duitsche luchtwapen blijkt. Bovendien zijn er in de uit gestrekte ruimten van hun uitge breide startbases ook bij algemeen ongunstig weer vrij stellig wel eens mistvrije vliegvelden, terwijl de R.A.F. beperkt is in zijn mogelijkhe den tot het Britsche eiland, dat, zoo als bekend is, in de herfst en de wintermaanden» in dit opzicht atmos ferisch bijzonder in het nadeel ver keert. DE REDE VAN DEN TÜRKSCHEN PRESIDENT. Ankara, 2 Nov. (D.N.B.) In zijn rede voor de nationale vergadering heeft de Turksche president Vrijdag een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche politiek. Hij uitte de vrees, dat de oorlog zich nog verder zou kunnen uitbreiden en betoogde in dit verband, dat Turkije aan zijn onafhankelijkheid en veiligheid vast- waarbij verscheidene bommen van zwaar kaliber op deze doelen gewor pen werden. Een der hangars werd volkomen in de asch gplegd, naar duidelijk waargenomen kon worden. Een vliegtuig viel een opslag plaats van motorbrandstof in een stad in Z.-Engeland zoo doeltreffend aan, dat men den grooten brand met daaropvolgende rookontwikkeling kon waarnemen. In de luchtgevech ten, die zich hierbij ontwikkelden, werd een Spitfire neergeschoten. Een aanval op havenwerken. Berlijn, 1 Nov. (D.N.B.) Aan de Engelsche O.-kust, ten Zuiden van Margate, zijn vier rechtstreeksche treffers geplaatst op de havenwerken van een stad. Verder zijn in de W. bocht van de Theems te Londen bommen van het zwaarste kalibei geworpen op verscheidene bedrijven, die van belang voor den oorlog zijn Drie convooien aangevallen. Berlijn, 1 Nov. (D.N.B.) Nadat de Engelschen in de afgeloopen dagen door gebruik te maken van de weersomstandigheden opnieuw ge poogd hebben de in het nauw ge brachte levensmiddelenpositie van de hoofdstad door directe aanvoeren vanuit zee te verbeteren, hebben zij vandaag van het Duitsche luchtwa pen wederom een zware bestraffing gekregen. In den loop van den dag werden uit drie convooien dertien schepen met een gezamenlijken inhoud van 47.000 brt. tot zinken gebracht en negen andere schepen me-t een ge zamenlijken inhoud van ongeveer 36.000 brt. ernstig beschadigd. De aanvallen werden alle onder nomen voor de Engelsche Z.O.-kust, even voordat de Engelschen hun waardevolle ladingen in de haven konden brengen. Afdeelingen duik bommenwerpers vielen voor de mon ding van de Theems evenals bij Dover convooien aan, die door oor logsschepen en vliegtuigen zwaar be veiligd werden. Door talrijke vol treffers wisten zij deze convooien volledig uiteen te slaan. Bovendien heeft de bemanning van een Heinkel 111 nog een bijzondere prestatie ver richt. Zij wist van een derde con- vcoi, dat door meer dan twintig krui sers, torpedojagers en duikbooten werd beschermd, in het zeegebied van Great Yarmouth een kruiser en drie koopvaardijschepen tot zinken te brengen. houdt. Het vertrouwt op zijn recht en is paraat voor zijn verdediging. Turkije koestert geenerlei voorne mens jegens eenig land en denkt er niet aan hen aan te vallen. Onze houding als oorlogvoerende natie kan geen hinderpaal zijn voor de handhaving van normale betrekkin gen jegens aPe landen, die met den zelfden goeden wil bezield zijn en dienovereenkomstig handelen. Deze houding sluit zonder eenige uitzon dering het gebruik van ons grondge bied en onze vloot en duchtbases door eenige oorlogvoerende mogend heid uit. Dat blijft van kracht zoo lang wij niot aan den oorlog deel nemen. Komende tot het Italiaansch Grieksche conflict, sprak de presi dent van Griekenland als „onze vriend en buur" en betoogde hij, dat Turkije op het punt staat gemeen schappelijk met „onzen bondgenoot Engeland" de uit dit conflict voort spruitende positie te onderzoeken. Hij zeide te hopen, dat de door hem aangegeven politieke beeinselen ook in de toekomst de veiligheid van Turkije zouden waarborgen. De be trekkingen var. Turkije jegens alle landen, naburige of verder verwij derde, zijn tot dusver normaal ver- 'oonen. De betrekkingen tot Sovjet- Rusland zijn na een tijdvak van moeilijkheden zelfs weer vriend schappelijk geworden. Bijzondere waarde, aldus de president, hecht ik eraan te constateeren, dat de betrek kingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie oen waardevolle factor vormt, welke onafhankelijk van alle ander invloeden bewaard dient te blijven. Turkije zal desondanks trouw blijven aan zijn vriendschap pen en bondgenootsch .ppen. Nu En geland in een strijd om zijn bestaan gewikkeld is, is het onze plicht te verkondigen, dat het bondgenoot schap, hetwelk ons met Engeland ■""•"en"thecht en onwrikbaar is. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. INGEZONDEN STUKKEN ALKMAARDERS, DIE SNEUVELDEN. Mijnheer de Redacteur, De R.K. parochie St. Joseph heeft in den kerkmuur een eenvoudige steen geplaatst ter herinnering aan drie R.K. Alkmaarders', die in den strijd voor Volk en Nederland hun leven lieten. Maar, zoo vraag ik mij af, is dit nu wel juist gezien van hen die hiertoe het initiatief namen? Stonden wij in die vijf lange dagen in de stellingen als behoorende tot een zekére rich ting van het Nederlandsche Volk? Neen, wij stonden daar als kamera den, één van zin, één van wil en overtuiging „de indringer er uit". Een plicht deed ons één-zijn; de plicht jegens ons dierbaar Nederland. En als zoodanig hebben wij vijf dagen op onze posten gestaan; hebben wij vijf dagen onze krachten gegeven. Waarom nu niet ook één gedenk- teeken op een mooie plaats in onze stad. waarop vermeld de namen van alle Alkmaarders, die vielen bij het vervullen van hun plicht? Reeds zoovele malen heeft de Alk- maarsche pers het initiatief tot iets genomen. Moge zij zich ook nu weer bereid verklaren. Zeker zullen er meerderen zijn, die onze gesneuvelde stadgenooten op een passende wijze willen her denken. Zou nu een poging in die richting niet veler steun kunnen verkrijgen? Een blijvende herinnering aan hen, die vielen, moge spoedig tot stand komen. Uit dankbaarheid van hen, voor wier veiligheid de Hol landsche soldaten hun plicht deden, met inzet van alles wat huft dierbaar en .lief was. Met dank voor de opname, DICK JUPÏJN. (Wij kunnen inzender mededee len, dat er reeds voorloopige bespre kingen hebben plaats gevonden om aan hetgeen hij wenscht uitvoering te kunnen geven. Red. Alkm. Crt.) Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen, j uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.)]^ Hekjeskachel te koop. ST. PANCRAS 107. Oude afgespeelde en kapotte gra- mofoonplaten te koop gevraagd. Fa. P. TH. YPMA, Langestraat 69, Alkmaar. Te koop: Auto Hudson met nieuwe banden 1940, ook in gedeelten, M. W. v. d. GARDE, SchoorL Te koop: D. K. W. lichte motor (1938) met duo, prima staat, als mede leeren motorjekker en idem handschoenen le kw. z. g. a. n. GUURTJESLAAN 7, Bergen. Te koop gevr.: 2e handsch. bestel auto of chassis 1938-'39 of '40, laadvermogen pl.m. 2 ton. Fa. A. v. DIJK, Zaadmarkt 52. Ter overname gevr.: Baby- Commode. Brieven onder letter V 519 bureau van dit blad. Gebruikt Heerenrijwiel te koop met lamp, 17.50. ST. ANNASTRAAT 33. Bloedkoralen en andere oude koralen als ook goud en zilverwerk en oude schilderijen qn kristal te koop gevraagd. Brieven onder letter IJ 521 bureau van dit blad. Te koop: mooie kinderwagen met bankje, merk v. Delft, 6. HEKELSTRAAT 25 A. Te koop: een zwart emaille kolen- fornuis (Küppersbusch), 70 x 45. Prijs 32.50. KORTE NIEUWESLOOT 4. Te koop: compleet radiotoestel, uit net gevoed 20, moderne leesboe ken, koffergramofoon en heeren rijwiel, geluidsversterker voor zaaltje, twee ballonpendels, Dou chetankje voor gas, mooie Eng. gashaard 12 staafs, groote electri- sche hangklok. Kennemerstraatweg A 101. Brandhout -te koop, 0.07 per kilo, tevens een partijtje slakkenwol. PRINS HENDRIKSTRAAT 12. Telefoon 4338. Te koop een prachtige Steinbach piano. KAMSTRA, Bruinvisstraat 1. Pracht H. rjjwielen a 26, 25, 20, H. Dienstrijwiel 23, Dames- rijwielen 25, 22, Jongensfiets 20. NIEROP, Rijwielhandel, Hee renstraat 10. Tel. 3827. Te koop solide Haardkachel, merk Baldur. Halve prijs. Niet op Zond. HOUTMANSTRAAT 15. Te koop: Kamerbiljarts zoo goed als nieuw, tegen zeer billijke prij zen bij J. HOED, Scharloo lb, Alkmaar. Te koop gevraagd: Gramofoonpla- ten, gramofoons, naaimachines, kachels, inboedels en een piano. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Lief schrijfbureautje, pracht eiken linnenkast, 2 p. wasch- kast, prima huisorgel (ook geschikt voor klein zaaltje). (Koopjes). DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: net gedragen Dames- en Heerenkleeding. Ook voor jongens en meisjes eenige voorraad. DEN HARTOG, Koningsweg 2.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8