DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italiaansche vliegtuigen bombardeeren Griekenland. De stemming der bevolking is pessimistisch. )e aanvallen op Engeland worden voortgezet. De oorlogshaven Portsmouth zwaar getroffen. Roosevelt's laatste verkiezingsrede, Kobajasji brengt rapport uit. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.06 tot 8.42. op 13.20 onder 22,27. Een verklaring van Matsoeoka. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 125, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 261. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 4 November 1940 Athene nog niet gebombar deerd. Athene, 2 Nov. (Reuter). Italiaan- sche vliegtuigen hebben Vrijdag aan vallen ondernomen in de streek van Athene, Saloniki, Korfoe en Larissa. Athene zelf werd niet gebombar deerd. De Italiaansche toestellen kwamen uit de richting van de Dodekanesos en wierpen bommen in de omgeving van Phaleron en van de Baai van St. George, ten O. van Intraeus. Het bombardement op Korfoe en Slaoniki was zwaar. In de laatste plaats braken 20 branden uit. Larissa, een belangrijk verkeerscen- trum, werd om 12 uur door 9 Ita liaansche vliegtuigen gebombardeerd. Zij wierpen 32 bommen neer. De Italianen hebben ook getracht een belangrijke brug in den weg van Metzovo naar Kalambaka in de lucht te laten vliegen. De opmarsch begint zwaarder te drukken. Rome, 2 Nov. (D.N.B.) Terwijl de Italiaansche opmarsch in Grieken land over een breed front steeds zwaarder begint te drukken op de Grieksche stellingen en aan den an deren kant de Grieksche ravitaillee ring van het front reeds, volgens verklaringen van gevangenen, op bedenkelijke wijze faalt, wordt vol gens berichten uit Sofia in de Ro- meinsche dagbladen ook de stem ming in het land om politieke en sociale redenen zienderoogen min der. Het uitblijven van iedere En- gelsche hulp wekken niet alleen in de Grieksche hoofdstad, maar ook in de Grieksche provincies de sterkste ongerustheid en doen een terneer geslagen stemming komen in de plaats van den eersten roes van geestdrift. In de grensprovincies be groet de bevolking de Italianen als bevrijders. De Grieksche propaganda wil den succesvollen Italiaansche op marsch, waarbij thans tegen de 100 plaatsjes met in totaal omstreeks 400.000 inwoners bezet zijn, uitslui tend wijten aan deze houding der grensprovincies. Daarmede geeft Griekenland, naar men hier ver klaart, toe, dat deze provincies in hét geheel niet tot Griekenland be- hooren willen. Het weer omgeslagen. Aan het GriekschAlbaneesche front, 2 Nov. (Stefani). De weers omstandigheden hebben zich gewij zigd. Op den regen, wind en koude van de laatste dagen is de zon van den vollen zomer gevolgd, waardoor de soldaten in staat zijn de wegen in orde te brengen, hetgeen een on misbare, fundamenteele bezigheid is voor de uiteindelijke ontwikkeling van den opmarsch. Het élan van de troepen is prachtig. Ze zijn bezig een actie op zeer groote schaal uitte voeren. Zeer talrijk zijn de helden daden. Het Italiaansche weermachts- bericht. Ergens in Italië, 3 Nov. (Stefani). Het 149ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De actie in Epirus blijft zich ont wikkelen. Tijdens hun opmarsch van Borgo Tellini naar Pont Perati, in de richting van Kalibaki, hebben onze troepen op besliste wijze talrijke wel-ondermij nde verdedigingslinies, die van veel hindernissen voorzien waren, overwonnen. Onze lucht macht heeft vele aanvallen onder nomen en verscheidene malen de militaire objecten van Korfoe ge bombardeerd. Verder zijn aanvallen gedaan op de haven van Patras, waar brand uitbrak in het Smandréa- station, een fabriek en een infan- teriekazerne getroffen werden; op Larissa, Janina en Saloniki, waarbij een gevecht met vijandelijke jagers waarschijnlijk een vijandelijk toestel is neergeschoten; op Navarino, waar een brand uitbrak en tenslotte op Canea, waar de havenwerken zijn getroffen. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Het resultaat der aanvallen Rome, 3 Nov. (D.N.B.) Bij de aan vallen op Saloniki zijn de beide groote petroleumtanks van de Shell en de Standard Company in brand gevlogen. Bovendien werd in de ha ven een schip in brand geworpen. Bij de hervatting der aanvallen op Saloniki op Zaterdagmiddag zijn nieuwe ontploffingen en groote branden ontstaan. De Zaterdag in verscheidene golven ondernomen luchtaanvallen op Korfoe golden de vesting en in de eerste plaats den verscheidenen forten alsmede den Monte Salvatore, waarop, naar on- omstootelijk kon worden vastgesteld, een munitiedepot in de lucht vloog. Bovendien werd het kanaal van Corinthe, alsmede de daar in de buurt loopende spoorweg, met zicht baar succes aangevallen. Te Salamis, het arsenaal van het moderne Grie kenland, werden verscheidene sche pen in de haven getroffen en een droogdok vernield. Te Larissa, de voornaamste verzamelplaats van de Grieksche reservisten werd het station volkomen vernield, terwijl tevens een trein tot ontsporing werd gebracht. Van het Grieksche strijdtooneel. Van het GriekscheAlbaneesche front, 3 Nov. (Stefani). De oorlogs correspondent van Stefani meldt, dat de Italiaansche troepen overal de GriekschAlbaneesche grens ver schillende kilometers achter zich hebben gelaten en dat deze troepen de objecten aan gene zijde van de Kalamas hebben bereikt. In bet ge bied van Janina biedt de vijand een zekeren tegenstand. Men kan waar nemen, dat de Grieksche divisies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede artillerie en mi' trailleurs bezitten en gesteund wor den door vliegtuigen van verschil lende types. Belgrado, 3 Nov. (D.N.B.) De hier verschijnende Zondagsbladen mei den van de verschillende plaatsen aan de JoegoslavischGrieksche grens, dat het artillerievuur nog overal duidelijk te hooren is. Het heeft zich echter meer naar het Grieksche binnenland verplaatst, zoodat men daaruit reeds de conclu sie kan trekken, dat de Italiaansche troepen vorderen. Zaterdagavond is van Grieksche zijde bevestigd, dat de Italianen de stad Filijates aan de Ionische kust hebben bezet. EEN COMMUNIQUE VAN FRANSCHEN MINISTER RAAD. Geneve, 2 Nov. (D.N.B.) Na af loop van den gisteren gehouden Franschen ministerraad is het vol gende communiqué verstrekt: De ministerraad is vanmiddag om 5 uur onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen. De ministerraad heeft zijn beraad slagingen om 7 uur geëindigd. De vice-premier Laval heeft een uit voerige uiteenzetting gegeven van zijn besprekingen met de Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten. De minister van financiën, Bouthil- lier, die hem op zijn reis vergezel de, heeft een reeks technische bij zonderheden gegeven. Laval en Bouthillier hebben op vragen van verscheidene regeeringsleden verde re opheldering verstrekt, waarmede het eenstemmige vertrouwen werd aangetoond, dat alle leden der re geering stellen in het staatshoofd en in den vice-premier Laval. AMERIKAANSCHE VLOOTBEWEGINGEN. Washington, 2 Nov. (D.N.B.) Be wegingen van Amerikaansche vloot- onderdeelen in het Oostelijke deel van de Caribische zee hebben, naar Associated Press meldt, groote be langstelling getrokken. De oorlogs schepen en vliegtuigen, zoo wordt in dit bericht verder gezegd, gecon centreerd te worden nabij de daar liggende Fransche bezittingen. DE VERKIEZINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington, 3 Nov. (D. N. B. Naar de omroep heeft medegedeeld hebben duizend Joodsche organisa ties in de Vereenigde Staten be sloten, op den Zondag na de pre sidentsverkiezing aan Roosevelt, op wiens herkiezing zij hopen, een copie van het gouden boek van het Joodsche Nationale Fonds te Jeru zalem te overhandigen. Helder weer begunstigd de actie. Berlijn, 2 November (D. N. B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben zich, naar het D. N. B. verneemt, 'sinds vanoch tend met onverminderde kracht en begunstigd door het mooie weer op Z.-Engeland en de Britsche hoofd stad gericht. Vooral in de wijk Woolwich zijn aanzienlijke ver woestingen aangericht aan instal laties, die voor den oorlog, van be lang zijn. Ook andere voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Londen werden met bommen bestookt. Talrijke bran den en explosies konden door de Duitsche vliegers waargenomen worden. De Engelschen trachtten met een sterke verdediging van jagers de vernietigende aanvallen van de Duitsche gevechtseskaders tegemoet te treden. Berlijn, 2 Nov. (D. N. B.) Ports mouth is Vrijdagmiddag door een golf Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en heeft zware schade geleden. Vooral doeltreffend was een voltreffer op de groote elec- trische centrale, die volkomen ver nield werd. Twee vliegvelden op de Engelsche oostkust werden verder aangevallen. De Duitsche bommen kwamen midden op de hangars en barakken neer, woplden de start banen om -en maakten ze onbruik baar. Uiterst felle bombardementen, uitgevoerd door groote gevechts formaties, hebben denzelfden nacht in Londen een aantal nieuwe branden en ontploffingen doen ontstaan. Ook Liverpool, Birming ham en Coventry kregen de doel treffendheid van de Duitsche bom men te voelen. Het leggen van mijnen voor En gelsche havens werd met succes voortgezet. Groote schade te Londen. Stockholm, 2 Nov. (D. N. B.) In neutrale kringen te Londen noemt men de stoornissen, die door de voortdurende aanvallen van het Duitsche luchtwapen in de totale economische organisatie voor Lon den reeds veroorzaakt zijn, zeer aanzienlijk. Neutrale waarnemers schatten, dat bijvoorbeeld van de installaties van de Victoria-doks 20 tot 30 pet. geheel verwoest en voor het bedrijf totaal onbruikbaar zijn, terwijl 50 pet. zoo zwaar bescha digd is, dat zij slechts ten deele gebruikt kunnen worden. Met de andere groote dok-installaties is het vrijwel eender gesteld. Een Engelsch communiqué. Stockholm, 2 Nov. (D. N. B.) Het officieele communiqué van het Engelsche ministerie van lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat sterke formaties Duitsche vliegtui gen, voornamelijk jagers en jacht bommenwerpers, vandaag sinds de morgenschemering over de kust van Kent gevlogen en zich naar het gebied van Londen begeven hebben. De eerste aanval begon tegen kwart voor negen. De tweede volgde omstreeks anderhalf uur later en was grooter van omvang. Volgens schatting namen honderd Duitsche vliegtuigen hieraan deel. Weer werd het gebied van Londen bereikt. Later op den morgen heb ben Duitsche vliegtuigen aanval len op het gebied van de Theems- monding gedaan. Bij deze aanval len zijn boven de graafschappen Kent en Essex bommen uitgewor pen, waardoor schade veroorzaakt en een aantal menschen gedood werd. Ook Zondag luchtaanvallen. Berlijn, 4 Nov, (D.N.B.) Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van den Zondag bijzonder stoutmoedi ge aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland ondernomen. Het vliegveld Stra- dishall staaf geheel in vlammen. Het vliegveld Wattisham is ver woest. Duitsche gevechtsvliegtui gen vlogen op 5 meter hoogte over een Londensch rangeerstation en wierpen hun bommen in de daar staande goederentreinen en opslag plaatsen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opgestelde lichte afweerkanonnen beschoten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machine geweervuur tot zwijgen gebracht, waarop de thuisvlucht kon ge schieden zonder dat van afweer eenige hinder werd ondervonden Amerika moet buiten den oorlog blijven. New-York, 3 Nov. (D. N. B.) Roosevelt heeft gisteravond te Cle veland zijn laatste openbare verkie zingsrede gehouden. Hij zeide onder meer, dat de storm, die thans over de wereld woedt, de eigenlijke grond voor zijn derde candidatuur is. Hij deed een aanval op de tegen standers van de New Deal, „van communisten tot kapitalisten", en Hij keert naar Ned! Indië terug. Tokio, 2 Nov. (Domei). Kabajasji heeft vanmorgen den minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, een rapport van een uur uitgebracht over de besprekingen in Batavia. Vervolgens heeft Kobajasji zich weer belast met de leiding van het departement van handel en industrie dat geleid was door den minister van financien, Kawadax. Kobajasji is echter niet ontheven van zijn functie van specialen afgezant naar Nederlandsch-Indië, aangezien het in het voornemen ligt, dat hij naar Batavia zal terugkeeren na de of ficieele plechtigheden van het 26-ste eeuwfeest te hebben bijgewoond. GROOTE AANVAL OP MALTA. Eigens in Italië, 2 Nov. (Stefani) De belangrijkste Italiaansche luchtactie sedert het begin van den oorlog is in het begin van he denmiddag tegen Malta uitgevoerd, zoo meldt een speciale verslaggever van het agentschap Stefani aan hét luchtfront. Omstreeks 100 jagers en bom menwerpers met bommen van zeer groot kaliber en brandbommen namen aan dézen grootscheepschen aanval op de installaties van het vliegveld van Micabba en de vloot basis van Malta deel. Verwoestingen, brand en zware schade is aangericht en geconsta teerd bij de luchthaven van Mi cabba alsmede bij de haveninstal laties. TOENEMENDE SPANNING IN BRITSCH-INDIE. Rome, 2 Nov. (D. N. B.) Volgens berichten uit Britsch-ïndië wordt de spanning tusschen de bevolking en de Britsche autoriteiten van dag tot dag grooter. Tegelijk met Pan dit Nehroe heeft de Engelsche po litie in het geheeie land nog vijftig voorvechters van de beweging der „burgerlijke ongehoorzaamheid" in hechtenis genomen. Onder hen zou zich ook de voorzitter van de Mohammedaansche liga in Britsch- Indië, Dzjinnah, bevinden. Indien dit bericht bevestigd mocht worden, dan kan warden geconcludeerd, dat ook de verte genwoordiging der 69.000.000 Mo hammedanen van Britsch-Indië, die 22 pet. der bevolking vormen, zich thans bij de beweging tegen de Engelschen aangesloten heeft. In de omgeving van Gandhi acht men het niet uitgesloten, dat ook hij gearresteerd zou worden. Alle wegen naar Bombay zijn gesloten. GOERING DANKT HET DUITSCHE VOLK. Berlijn, 3 Nov. (D. N. B.) De bla den van heden publiceeren onder groote koppen een oproep en betui ging van dank van maarschalk Göring aan alle werkenden, bij het einde van het eerste en het begin van het tweede vierjaarsplan. DIENST VOOR DE BELGISCHE GEVALLENEN. Brussel, 3 Nov. (D. N. B.) In de St. Goedele is een plechtige rouw dienst gehouden voor de Belgen, die op het veld van eer zijn gevallen. De koning was door een generaal ver tegenwoordigd. De dienst werd bij gewoond door talrijke Belgische per soonlijkheden uit kringen van leger, bestuur en openbare leven. BRITSCHE PATROUILLEVAAR TUIGEN GEZONKEN. Londen, 3 November (Reuter) Het communiqué van de admirali teit luidt: De admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat de pa trouillevaartuigen van zijne ma jesteit Hockory en lord Inchcape door vijandelijke mijnen tot zinken zijn gebracht. Roosevelt. verklaarde, dat deze steeds de be doeling hebben de democratie te verzwakken. Het eerste doel der buitenland sche politiek is, dat men Amerika tuiten den oorlog houdt. Het twee- ce. dat men den oorlog zoo ver mo gelijk van de kusten van het weste lijk halfrond verwijderd houdt, over Atlant-ischen en Stillen Oceaan zullen de Vereenigde Staten alle mogelijke stoffelijke hulp blijven zenden, doch zij zullen niet, om tot pacificatie te komen-, een of andere fatale vergissing begaan. De verkiezingscampagne. Chicago, 2 Nov. (D. N. B.) De Chicago Tribune houdt zich bezig met den, steun-, dien Kennedy heeft verleend aan een herkiezing van Roosevelt. Het blad schrijft, dat de uiteenzettingen van Kennedy den twijfel der kiezers aan den wil tot vrede va-n Roosevelt en aan zijn oprechtheid niet hebben kunnen wegnemen. Het blad gelooft, dat ondanks d-e verzekeringen van Kennedy geheime documenten be staan en wijst er op, dat ook Wil sons belofte, dat Amerika aan den wereldoorlog zou deelnemen, nog langen tijd na de verkiezingscam pagne van 1916 geheim is gebleven. Hiertegenover plaats-en de demo cratische verkiezingsredenaars het argument dat de republikeinen op zettelijk aan angstpsychose aan wakkeren en daarmede ten nadeele van Roosevelt den kiezers een vrees voor den oorlog inboezemen. De republikeinen van hun kant leggen er echter den nadruk op, dat het juist Roosevelt is geweest, die se d-ert het uitbreken van den oorlog het schrikbeeld van een invasie voor oogen oproept en daarbij zelfs niet is teruggeschrokken voor uit de lucht gegrepen Duitsche duik- booten, die gezien zouden zijn aan Amerika's kusten. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 4 Nov..: Er is in het Oosten niets veranderd. Tokio, 2 Nov. (Domei). De mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft hedenavond een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de toestand in dit ge deelte van de wereld in het geheel niet veranderd is sedert de sluiting van de driemogendhedenovereen- komst. De minister zeide: „Ik be grijp er volstrekt niets van-, welke mogelijkheid de Amerikaansche re geering er toe heeft gebracht" om Amerikaansche onderdanen uit Oost-Azië te eva-cueeren. De verklaring van den minister werd uitgegeven door het inlichtin genbureau van het departement van buitenlandsche zaken. Zij luidt als volgt: „Teneinde te antwoorden op de ontelbare vragen, die gesteld zijn aan Josoeke Matsoeoka, den minis ter van buitenlandsche zaken, pu bliceert het inlichteribureau de volgende verklaring van den mi nister: Het gaat mij niet aan wie gekozen zal worden tot president van de Ver. Staten. In ieder geval is het geen onderwerp, dat voor mij behoorlijk is om te bespreken. Welk mogelijk verband er ligt tusschen de stappen, die kortelings door het staatsdepartement zijn genomen door advies te geven a-an Ameri kaansche onderdanen in Oost-Azië om zich terug te trekken, en de verkiezingscampagne in de Ver. Staten, weet ik niet en wensch ik niet te veronderstellen. Dit wil ik echter wel zeggen, dat ik er vol strekt niets van begrij-p, welke mo gelijkheid de Amerikaansche regee ring er toe gebracht heeft om stap pen van dien aard t-e nemen. De toestand hier is niet gewijzigd se dert de sluiting van de driemogend- hedenovereenkomst, welker aard ik reeds de gelegenheid heb gehad om duidelijk te maken." HET BEZOEK VAN VALERA AAN DE CAN ARISCHE EILANDEN. Madrid, 2 Nov. (D. N. B.) De Spaansche minister van oorlog, generaal Varela, heeft een bezoek gebracht aan de Canarische eilan den, vergezeld van den bevelvoe renden generaal Serrador en den militairen gouverneur, generaal Escamez. Het bezoek heeft uitslui tend bezichtiging van militaire in stallaties ten doel. In een toespraak verklaarde Varela, dat het Spaan sche leger niet zou rusten, voor het alle voor de grootheid van Spanje noodige, door generaal Franco aangegeven lauweren zou hebben geoogst. Willkie. De bookmakers in Chicago ne men thans weddenschappen voor Roosevelt "in een verhouding van 9 tot 5 aan. Volgens de Chicago Herald American zullen duizenden, hoofdzakelijk republikeinsche bur- 15 MILLIARD FRANCS VOOR HET BEZETTINGSLEGER. Frankrijk betaalt. Genèvé, 2 Nov. (D.N.B.) De Fran sche regee-ring heeft voor het onder houd van de Duitsche bezettingstroe pen, waarvoor Frankrijk op grond van de wapenstilstandsovereenkomst moet opkomen, en waarvoor het tot dusver vijftig milliard francs heeft utigetrokken, een nieuw crediet van vijftien milliard francs ter beschik king gesteld. gers, hun kiesrecht niet kunnen uitoefenen, aangezien, naar van daag is ontdekt, hun stembiljet-ten plotseling spoorloos zijn verdwenen uit de st-adhuisacten van Chicago. De kiescommissie heeft hun naam eenvoudig geschrapt. De winkeliers van Chicago hebben vaak de por tretten van de beide candidaten voor het presidentschap in hun etalages gezet, aangezien herhaal delijk ruiten zijn ingeslagen, wan neer het portret van slechts één candidaat werd uitgestald.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1