DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De presidentsverkiezing in Amerika Roosevelt heeft de leiding. De gevechten in den sector Kortsja-Florina voortgezet. Wie wierp bommen op Joego-Slavisch gebied De houding van Turkije. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.02 tot 8.46. op 14.35 onder 00.36. Vliegvelden, munitiedepots en fabrieken gebombardeerd. De weersgesteldheid ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 263. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 6 November 1940 Enorme belangstelling. Heel Amerika staat thans in het teeken der presidentsverkiezingen. Uit Washington wordt bericht, dat Maandag, de laatste dag vóór de verkiezing beide partijen een ernorme krachtsinspanning ontwik kelden waarbij voornamelijk van de radio gebruik werd gemaakt. Trouwens, het was een dag waar op de groote verkiezingsactie be ëindigd werd en in deze actie heb ben beide candidaten het zwaar te verduren gehad. Willkie heeft sedert zijn candi- daatstelling voor de republikeinen (eind Juni) ongeveer 30.000 mijl in 34 der 48 staten afgelegd, voor 12 millioen menschen gesproken en tusschen half September en eind October 450 redevoeringen gehou den. Roosevelt had voor zijn eind- campagne ook gebruik gemaakt van de medewerking van minister Huil, Dorothy Thompson en filmsterren uit Hollywood. Allen waren het er over eens, dat het een nek-aan-nek- race zou worden. Hoe er gestemd wordt. In totaal zijn ongeveer 60.5 mil lioen Amerikanen stemgerechtigd en men verwacht, dat 48 millioen van hun stemrecht gebruik zullen maken. Er wordt gestemd in 127.270 kiesdistricten. De absolute meerder heid in een staat geeft den betrok ken candidaat alle stemmen der kiesmannen in dien staat. Behalve de president en vice-president moe ten gekozen worden 35 senatoren en 432 afgevaardigden. Daar de af gevaardigden om de twee jaar en de senatoren om de zes jaar ge kozen worden, verwacht men zelfs bij een overwinning van Roosevelt een sterke daling der democratische meerderheid in -het huis van afge vaardigden, terwijl de democrati sche meerderheid in den senaat wel nauwelijks belangrijk gewijzigd zal worden. Regeeringskringen vol vertrouwen. In regeeringskringen was men vol vertrouwen op een overwinning van den democratischen candidaat Roosevelt. Als bewijs dat men dit vertrouwen deelde, kan gelden, dat weddenschappen zelfs van 2 tegen 1 tegen den republikijnschen candi daat Willkie niit meer aangenomen werden. Uit diverse staten werd gemeld, dat tot gistermiddag in tal van staten reeds 60 tot 75 procent der kiezers hun stem uitgebracht had den, waaruit geconcludeerd werd, dat het record-aantal van 50 mil lioen stemmen wel bereikt zou wor den, zoodat ook velen, die zichge woonlijk voor de verkiezingen niet interesseeren thans ter stembus zijn gegaan. Voor werkverschaffing en bewa peningsorders zijn Roosevelt de laatste jaren door het parlement reusachtige sommen ter beschik king gesteld en allen die daarbij ge- interesseerd zijn verwachten dat het parlement nog grootere sommen zai voteeren als Roosevelt herkozen wordt, zoodat zij voor zijn herkie zing op de bres staan. Willkie is de candidaat van wie men hoopt, dat hij in allen gevalle Amerika buiten den oorlog zal houden en hij zal daardoor ongetwijfeld ook een machtige aanhang hebben. Het verloop van den strijd. Het tijdstip van sluiting der stem bussen is in de verschillende staten hoofdzakelijk tengevolge van de uiteenloopende normaaltijden zeer verschillend. Gewoonlijk wacht in geval van een geweldige meerder heid van een candidaat de tegen stander het definitieve resultaat r.iet af, doch „concedeert" hij de stemming, terwijl hij den overwin naar een felicitatietelegram zendt. Roosevelt gaf tegen 10 uur 's avonds in een telefoongesprek met den voorzitter van den demo cratischen partijraad uiting aan zijn vertrouwen in de overwinning. Willkie daarentegen verklaarde, dat de verkiezingsstrijd met een paardenxen zou kunnen worden vergeleken en dat men den uitslag nauwelijks voor Woensdag zou kunnen weten. Ondanks de groote spanning hebben zich tot dusver geen ernsti ge incidenten voorgedaan Slechts zijn enkele personen gearresteerd wegens pogingen tot het plegen van verkiezingsfraude. Bij het vallen van den avond werd het straatver keer op Broadway voortdurend drukker. Sterke afdeelingen politie mokken door de straten. Het ge- orang in de b'.urt van het aebouw der New York Times werd lang zamerhand zoo groot, dat het ver keer moest worden omge'egd en de trams niet langer konden rijden. Belangstelling voor de verkiezingen. Uit New-York wordt gemeld, dat gister in de ochtenduren de wel neming aan de verkiezingen al bui tengewoon groot was. Alle zaken en kantoren waren gesloten. Tal aan het sluiten van de verkiezings bussen mochten er geen alcoholi sche dranken worden geschonken maar alle hotels en restaurants waren voorbereid op een massa bezoek en verkiezingsfeeste» voor den avond. De politie was extra bewapend en 19000 man werden voor mogelijke onlusten in reserve gehouden. Pers en radio wekten onophou delijk belangstelling voor de ver kiezingen op. Op Times-Square in New-York waar de menschenmassa's altijd bij een komen zoodra de eerste uitsla gen door een lichtkrant bekend ge maakt worden, was er gisteravond buitengewoon groote belangstelling. New-York was door vlugschriften overstroomd en straatredenaars, autocolonnes en massa-meetings trachtten het volk te beïnvloeden. Volgens schattingen van de poli- tie bevonden zich vannacht onge veer 500.000 New-Yorkers op Broadway en Times Square, om daar de verkiezingsresultaten af te wachten. Het stedelijk bestuur van New-York had 1900'0 man politie op de been gebracht. De brandweer werd terstond na het vallen van de duisternis niet minder dan 100 maal gealarmeerd. In de meeste gevallen betrof het vuurwerk, dat door de menigte op straat werd afgestoken. Partijleiders bijeen. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap Willkie heeft te middernacht een vergade ring van de republikeinsche partij leiders belegd. Er werd niets ge zegd omtrent hetgeen gesproken zou worden. De democratische candidaat voor het vice-presidentschap Wallace verklaarde kort voor middernacht, dat hij over het verloop der ver kiezingen tevreden was en later een verklaring zou afleggen. Ook Will kie heeft een rede voor zijn aan hangers aangekondigd. Kooseveldt leidt. Men kreeg heden in den loop van den dag toen de telex telkens weer nieuwe cijfers van den veranderen den toestand gaf, al sterk den in druk, dat Roosevelt de overwinning zou behalen. De republikeinsche candidaat voor het vice-presidentschap Mo- nary heeft om 1.40 uur de stem busnederlaag der republikeinen reeds toegegeven en Willkie had medegedeeld vóór hedenochtend geen verklaring meer te willen af leggen. Om half tien hedenmorgen werd ons uit New-York de volgende Het ltaliaansche weermachtbericht. Ergens in Italië, 5 Nov. (Stefani). In zijn' weèrmachtsbericht no. 151 maakt het ltaliaansche opperbevel het volgende bekend: De operaties van onze eenheden worden voortgezet in den sector van Epirus, waar onze detachementen, na een levendigen weerstand van den vijand te hebben overwonnen, het bovendeel der vlakte van Vojussa hebben bereikt. Onze luchtmacht heeft den gehee- len dag krachtige acties van samen werking met de operaties op den grond tot ontwikkeling gebracht en wegen, troepen- en autocolonnes, ba rakken en verdedigingswerken ge bombardeerd in de zones van Fiorina, Kastoria en Janina. Batterijen en andgre doelen op de noordelijke hel ling van Janina en langs den weg van Janina naar Kalibaki werden in herhaalde duikbombardementen ge troffen. Andere vliegtuigen van ons luchtwapen bombardeerden de ha vens Volos, Preveza ën Patras. Kanongebulder aan de Joegoslavische grens. Belgrado, 5 Nov. (D.N.B.) Uit Ljubojna aan de GriekschJoego slavische grens meldt de Pravda, dat heden de gevechten in den sector KortsjaF'orina met de grootste he vigheid zijn voortgezet. Aan de Joegoslavische grens is het machine geweervuur en kanongebulder heel duidelijk hoorbaar. De ltaliaansche alpenjagers strijden vooral om eën hoogte welke de vlakte van Kortsj:. beheerscht en strategisch van zeer groot belang is. Maandag heeft aan beide zijden ook het luchtwapen aan den strijd deelgenomen. Bommen op Zuidslavisch gebied. Belgrado, 5 Nov. (D.N.B.) Van middag zijn boven de Zuidservische stad Bitolje, die dicht bij de Grieksch Albaneesche grens ligt, drie vliegtui gen van niet herkende nationaliteit verschenen die van een hoogte van 1500 meter twaalf lrchte bommen lieten vallen op het station, het officierscasino en het vliegveld. Het ltaliaansche gezantschap te Belgrado heeft medegedeeld, dat Grieksche toestellen de bommen hebben laten vallen. Het persagentschap Avala deelt omtrent dit bombardement mede: „Wij zijn gemachtigd het volgende te publiceeren. Heden, den vijfden November, zijn vliegtuigen van vreemde herkomst tusschen 13.40 en 15.10 uur driemaal achtereen over cns gebied gevlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolj (Monas- tir) 21 bommen laten vallen. Daar van zijn er 19 ontploft. Er zijn negen dooden en 21 ^gekwetsten te betreu ren, De materieele schade is even eens zeer groot. Er zijn terstond maatregelen genomen om schending van onze grenzen te beletten. Weer bommen op Bitolj. Belgrado, 5 Nov. (D.N.B.) Op nieuw zijn vanmiddag tegen drie uur plaatselijken tijd boven de Zuid servische stad Bitolj (Monastir), die dicht bij de Grieksche grens gelegen is, vliegtuigen van onbekende natio naliteit verschenen, die bommen lie ten vallen en daarbij o.a. ook het stafgebouw van de divisie aldaar be schadigden. Het Joegoslavische af weergeschut kwam niet in actie. Van ltaliaansche zijde alhier wordt ontkend, dat dit ltaliaansche vlieg tuigen konden geweest zijn. Men neemt aan, dat het Grieksche of En- gelsehe toestellen waren, die op deze wijze gepoogd hebben de be trekkingen tusschen Joegoslavië en Italië' te vertroebelen. CHURCHILL OVER DEN OORLOGSTOESTAND. Londen, 5 November (D.N.B.) In het Lagerhuis heeft de Engelschc minister-president, Churchill, van daag een verklaring over den -nieu wen oorlogstoestand afgelegd. Hij deelde mede, dat op Kreta reeds een Engelsche vloot- en luchtbasis is ingericht en gaf de toe zegging, dat Engeland zal trachten, zijn pogingen tot hulpverleening aan Griekenland voort te zetten. De Britsche luchtmacht is reeds in actie gekomen. DE ITALIANEN OP 20 K.M. VAN DE STAD FLORINA. naar üKOpLje (4osa)j Y v fHË I NOORD GRIEKSCHÊ" FRONT De ltaliaansche op.,.arsch naar Fiorina voltrok zich van uit het Albaansche stadje Korea vervolgens ten Zuiden van het Prespa Meer naar het Nebedska gebergte waar de Italianen tot staan werden ge bracht. Een hevige strijd is nu gaande om het bezit van den Bigla pas, welke door de Grieken hardnekkig verdedigd wordt; deze pas geeft toegang tot de stad Fiorina, een knooppunt van hoofdwegen alsmede van den spoorweg Bitolj naar Saloniki. Op de kaart kan men den opmarsch volgen, welke met dikke zwarte pijltjes is aangegeven. stand gemeld: Tot dusver hebben 46.663 van de 127.245 kiesdistricten de definitie ve uitslagen gemeld. Roosevelt verkreeg 11.177.478 stemmen, te gen 8.753.810 stemmen voor Will kie. Gerekend volgens de stemmen der kiesmannen leidt Roosevelt met 443 voor Willkie met 88. De voorsprong van Roosevelt is vooral groot in Pennsylvanië, Indiana, Wisconsin, Californië, Ohio, Mis souri en Illinois. Democratische meerderheid in Amerikaanschen senaat. De democratische meerderheid in den senaat is reeds thans een feit. Met zeven democratische se natoren, die nieuw gekozen zijn. beschikken de democraten over in totaal 51 zetels in den senaat. Voor een meerderheid zijn 49 zetels noodzakelijk. De republikeinen beschikken met 3 nieuwgekozen senatoren over in totaal 18 zetels. Verder zijn tot dusverre, wat de gouverneurs betreft, zeven demo craten gekozen tegen één republi kein. De democraten hebben één gouverneurspost gewonnen, onge wijzigd bleven 11 democratische en 3 republikeinsche gouverneurs zetels. Voor het congres werden tot 2 uur 15 Amerikaanschen tijd ge kozen 155 democraten, 37 republi keinen, 1 afgevaardigde der arbei derspartij en 1 onafhankelijke. Nog niet beslist was toen over 241 zetels van afgevaardigden. (Zie verder eventueel Laatste Berichten). Ik kan hier slechts zeggen al dus Churchill dat nog meer strijdkrachten onderweg zijn, daar wij wenschen de Grieken tot aan de grens van ons vermogen te hel pen. Wij moeten de nieuwe taak aanvatten met een levendig besef voor de reusachtige verantwoorde lijkheid, die wij in Egypte en het moederland hebben te dragen met het oog op de groote en voortduren de gevaren, waartegenover wij ons geplaatst zien. Onder deze omstan digheden kunnen wij maar een ding deen en dat zullen wij naar beste vermogen. Op het terrein van den zee-oorlog moeten wij vooruit den ken tot 1943 en 1944 om onze vloot en onze koopvaardijschepen vrij te maken voor de troepenbewegingen, die wij in die jaren zeker zullen moeten ondernemen. Het feit, dat de laatste maanden „in veiligheid" voor ons zijn verloopen, vormt een der groote historische overwin- ringen voor het Britsche eilanden rijk". Turksche bladen over den toestand. Istanboel, 5 Nov. (D.N.B.) De bla den die na afloop van het Bayram- feest weer uitkomen, bespreken de redevoering van president Inonoe voor de nationale vergadering en juichen het besluit van Turkije toe om buiten den oorlog te blijven. Toch achten zij den toestand niet volkomen ongevaarlijk, daar de oorlog de grenzen van Turkije na dert. In het blad Ikdam verklaart de afgevaardigde Daver, dat Turkije besloten is, zijn rechten en grenzen te verdedigen. Het blad Vakit spreekt van een „onrechtvaardig aangevallen Grie kenland" en betoogt, dat Turkije als bondgenoot van Griekenland ge meenschappelijk met den bondge noot Engeland den nieuwen toestand onderzoekt. Niettemin is in de posi tie van „niet-oorlogvoerende" tegen over Duitschland en Italië geen wij ziging gekomen. Deze toestand vormt geen hindernis voor de hand having van normale betrekkingen met al degenen die dezelfde gevoe lens jegens Turkije koesteren. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 6 Nov.: SPAANSCHE MAATREGELEN IN TANGER. San Sebastian, 5 Nov. (Stefani). Een bericht over door Spanje geno men maatregelen ten aanzien vail de internationale zóne van Tanger heeft in Engelsche politieke kringen en onder de Engelsche openbare meening groote ontstemming ver wekt. Ondanks de Engelsche propa ganda, die de draagwijdte van deze maatregelen tracht te verkleinen, kan men daar niet verhelen, dat dit een nieuwe diplomatieke misluk king is, welke gevoegd moet worden bij de talrijke militaire mislukkin gen die het Britsche prestige zoo sterk geschokt hebben. Stefani meldt voorts uit Rome, dat Italië als Middellandsche zee mogendheid en als mogendheid die deelneemt aan het statuut van Tan ger met gevoelens van vriendschap jegens Spanje en met aandacht de ontwikkeling der gebeurtenissen rondom Tanger volgt. Ten aanzien van de door Spanje genomen maat regelen verklaart men in deze krin gen, dat deze maatregelen genomen zijn om Fransche en vooral Engel sche manoeuvres tegen te werken. KOBAJASJI BRENGT HET KABINET RAPPORT UIT. Tokio, 5 Nov. (D.N.B.) De minis ter van handel, Kobajasji, heeft Dinsdag het kabinet gerapporteerd, dat de onderhandelingen met Ned.- Indië een vlot verloop hebben. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft het kabinet een rapport voorgelegd betreffende het Italiaansch-Grieksche conflict en den toestand op den Balkan. Rede van dr. Göbbels. (D.N.B.) Op een groote betooging in de jaar beurshal te Praag heeft rijksminister dr. Göbbels gister een omvangrijke politieke rede gehouden. was ongunstig. Berlijn, 5 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks de aanhoudend zeer ongunstige weersgesteldheid deed het luchtwapen overdag en des nachts aanvallen op Engeland en Schotland met Londen als hoofd doel. In den tijd van 19 uur tot 6.30 uur lieten de gevechtsvliegtuigen zonder ophouden meer dan 1500 bommen van allerlei kaliber op Londen neer komen. Op 4 November en in den nacht van 4 op 5 Nov. ondernamen formaties gevechtsvliegers boven dien talrijke aanvallen op belangrij ke militaire doelen, zooals vliegvel den-, industrie- en verkeersinrich- tingen alsmede op munitieopslag plaatsen en barakken. Daarbij wer den o.a. in Wattisham en Ford op nieuw hangars getroffen en een groot aantal vliegtuigen op den be- ganen grond vernield. Na nachte lijke aanvallen op Coventry en Li- verpol konden verscheidene hevige ontploffingen en branden worden waargenomen. Voortgegaan werd met het leg gen van mijnen voor Britsche ha vens. De Rolls Royce-fabriek gebombardeerd. Berlijn, 5 Nov. (D.N.B.) In den nacht van 4 op 5 Nov. is weer de eene golf van Duitsche vliegtuigen na de andere opgestegen om Londen aan te vallen. Bovendien werden verscheidene steden in Schotland met veel succes door andere forma ties bestookt. Naar eerst thans be kend wordt, is Hillington bij Glas gow hevig gebombardeerd. Men heeft vijf zware branden en ontplof fingen waargenomen. Te Hillington staat de bekende fabriek van vlieg- tuigotoren Rolls Royce, een der be langrijkste fabrieken voor de En gelsche vliegtuigenindustrie, waar vooral de motoren voor de jagers vervaardigd, in brand. In den loop van den dag zijn de spoorbanen te Norwich aangeval len, evenals het vliegveld Swanton- Morley, waarbij onderkomens en hangars door kettingbommen ver nield werden. Het weer belemmerde de gevechten. Berlijn, 5 Nov. (D.N.B.) In het verloop van den laten namiddag heeft de Duitsche luchtmacht giste ren aanvallen ondernomen op En gelsche vliegvelden, spoorwegen en fabrieksinstallaties. In scheervlucht werden onderkomens en hallen van een vliegveld in brand geworpen en na den aanval zag men verscheide ne voor de hallen staande vliegtui gen branden. Op het traject Lon- den-Southend werd de spoorweg zelf, een station, een vrij groote fa briek en een spoorweg getroffen. De uitwerking was buitengewoon hevig. In den loop van den dag van gis teren waren er slechts enkele ge vechten, waarbij een Engelsch vliegtuig werd neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Een Britsch communiqué. Londen, 5 Nov. (Reuter). Het communiqué van de ministeries van luchtvaart en binnenlandsche vei ligheid luidt: Weinig vijandelijke vliegtuigen zijn Maandag over de kust gevlogen. In het gebied van Londen werden bommen geworpen, alsmede op enkele plaatsen in de Midlands en Oost-Engeland, 1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1