AGENDA Het vooronderzoek der gemeentebegrooting De eerste ronde is afgeloopen. EEHSIt BI.AU 2 Alkmaar, Woensdag. DE GROOTE NAJAARS VEEMARKT. De gister gehouden naj aars-vee markt van jongvee werd met schitterend weer beëindigd. De aan voer was bevredigend, de prijzen waren hoog. Heden op den grooten marktdag was de aanvoer wel zeer groot. Het Waagplein, het Hofplein, de Door braak, de Nieuwesloot en de Korte Nieuwesloot waren geheel met vee bezet. Vanm. voor 8 u., viel tijdens de volslagen duisternis weer de tvaditioneele regen en vroeg men zich af, wat het voor een marktdag moest worden. Later herstelde zien het weer en genoot men van het heerlijke zonnetje op dezen echten herfstdag. De stugge handel herstel de zich toen weer een weinig. De prijzen waren zeer hoog. Gelde koeien noteerden 200 tot 325 (v. j. 125 tot 200). Kalfkoeien 350 tot 475 (v. j. 200 tot 325). Kalfvaarzen f 225 tot 325 (v. j. 125 tot 175). Graskalveren 75 tot 175 (v. j. 40 tot 100). De aanvoer van kalfkoeien, die op den Dijk geplaatst waren, was gering. Op de markt voor het geregis treerde vee was helaas de aanvoer nog onvoldoende, hoewel Alkmaar toch een centrum is van t. b. c.-vrij en gecontroleerd vee. Ditmaal misten wij, tengevolge van het verbod voor reizende koop lieden, de standwerkers, die aan de markt zoo'n' levendig beeld geven. In de koffiehuizen was het zeer druk,.zoodat men daar goede zaken maakte. DE GASGENERATOREN VEEL GOEDKOOPER DAN PAARDEN- TREKKRACHT? Het bestuur van de coöp. zuivel fabriek „Aurora" te Opmeer is voor nemens een aantal auto's van een gasgenerator te doen voorzien, daar naar 't oordeel van dit bestuur - de gasgenerator waarschijnlijk veel goedkooper dan paardentrekkracht is. Sinds de jongste benzinebeperking werd het vervoer aan deze fabriek grootendeels van auto- op paarden trekkracht gebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND OP TEXEL. Vanmorgen om zeven uur brak te op Texel brand uit in de boerderij „Goethe", eigendom van dr. Timmer en bewoond door de familie Koorn. De dienstbode ontdekte den brand, die vermoedelijk in een groote partij stroo was ontstaan. De bewoners bonden den strijd tegen het vuur met emmers water aan. Juist toen men dacht het brandje meester te zijn, zag men de vlammen fel op laaien aan de andere zijde van de woning. De brandweer uit Den Burg, die ter plaatse versoheen, kon niets meer uitrichten en de boerderij brandde tot den grond toe af. Onge veer driehonderd pakken stroo gin gen hierbij verloren. Zoowel de eige naar als de bewoner waren ver zekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. COLLECTE „ZIEKENHULP". De jaarlijksche collecte, die zoo als gewoonlijk door de vereeniging ziekenhulp met inteekenlijsten is geschied, heeft 939.64 opgebracht. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Aan den raad der gemeente Alk maar is de door het raadslid Coerts de volgende vraag gesteld: Ondergeteekende verzoekt toe stemming in de eerstvolgende raads vergadering aan het college van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: Hebben B. en W. kennis genomen van de twee verdrinkingsgevallen op Zaterdag j.l.? Is het college niet van meening dat, om het verdrinkingsgevaar tot de kleinste mogelijkheden terug te brengen, nóg betere voorzieningen langs de walkanten noodzakelijk zijn. DE GETROUWDE VROUW. Rijtuigen na afloop van een tooneelvoorstelling. Voor de bezoekers van de le abonnementsvoorstelling op Vrijdag 8 Nov. a.s., des avonds half acht, in 't Gulden Vlies zijn na afloop en kele rijtuigen beschikbaar. Men kan zich daarvoor aan 't Gulden Vlies opgeven. Vermoedelijk zal het wel eenige tientallen van jaren geleden dat de burgerij na afloop van een tooneelvoorstelling per „vigelante" naar huis gebracht werd. Zooals bekend verondersteld mag worden, wordt dien avond door „Het Nederlandsch Tooneel" (dir. C. v. d. Lugt Melsert) een voorstelling ge geven van „De Getrouwde Vrouw" waarin Annie v. d. Lugt Melsert van Ees de hoofdrol vervult. Deze naam en die van de andere mede spelenden garandeeren een avond van uitstekend tooneelspel. De belangstelling voor de voor stelling is reeds zeer groot en wie dezen mooien tooneelavond niet wil laten ontgaan, wachte niet tot het laatste oogenblik. BALDADIGE JEUGD. Rijks- en gemeentepolitie van Harenkarspel zijn in samenwerking met den gemeenteveldwachter van Oudkarspel erin geslaagd, de daders van ergerlijke baldadigheden van een zestal jongens in Harenkarspel op te sporen. Het bleken twee jongens uit Harenkarspel te zijn en vier uit Oudkarspel. Het zijn kna pen van 15 tot 21 jaar. Deze jongens hadden in Harenkar spel bij verscheidene woningen op de ramen geklopt en geroepen dat beter verduisterd moest worden, terwijl zij bij een alleenwonende oude vrouw waren binnengedrongen en bier, koffie of thee hadden ge- ëischt. Dat muisje zal wel een staartje hebben. Er is proces-ver baal opgemaakt. GEMEENTEREKENING DIENST 1939. B. en W. bieden den raad ter voorloopige vaststelling aan de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente en der afzon derlijk beheerde takken van dienst over 1939. De uitkomst van de gemeentere kening is als volgt: de uitgaven van den gewonen dienst bedroegen 3.590.791.12; de inkomsten van den gewonen dienst bedroegen 3.588.726.98. Nadeelig slot 2.664.14. De uitgaven van den kapitaal- dienst bedrogen 2.387.237.88; de inkomsten van den kapitaal- dienst bedroegen 1.925.788.88. Nadeelig slot 461.449. De inkomsten volgens de reke ning bleven mitsdien 85.031.21 beneden de raming. DE LANGENDIJKER GAS FABRIEK. Vergadering commissie van beheer. De commissie van beheer der Langendijker gasfabriek vergader de Dinsdagmiddag in het kantoor der fabriek, onder leiding van den heer J. Kroonenburg, burgemees ter van Sint-Pancras. Ten aanzien van den gastoevoer naar Sint-Pancras deelde de voor zitter mede, dat deze thans uitste kend voldoet. Men heeft nu voor- loopig afgezien van het plan, de dubbele buisleiding te verlengen tot het Zuideinde van Broek. Aan de hand van de statistiek deelde de voorzitter mede, dat het gasverbruik aanzienlijk is toege nomen, in totaal met 210946 M3. De afname van industriegas liep terug met 451 M3. Het aantal ver bruikers is van 1 Jan. tot 30 Sept. gestegen van 2141 tot 2301, terwijl nog 59 aanvragen op afdoening wachten. De begrooting voor 1941 werd vervolgens behandeld. De voorzitter merkte hierbij op, dat de kolenprijs niet vaststaat. Prijsverhoogingen kunnen worden verwacht, hetgeen tot gevolg zal kunnen hebben, dat de gasprijs In deze weinig verlichte tijden waarin de verduistering een groote rol speelt is er bij de raadsleden natuurlijk extra belangstelling voor de straatverlichting of beter gezegd voor de verlichting, die er waar schijnlijk nog eens zal kunnen ko men. B. en W. zijn zelfs zoo optimis tisch, dat zij, tot verwondering van eenige raadsleden, den post voor het onderhoud der lantaarns en de ver dere kosten der verlichting 1700 hooger geraamd hebben dan voor 1940. Op het oogenblik tasten we evenwel allemaal nog in het duister en aan het College is gevraagd welke pogingen zijn gedaan om straatverlichting op gevaarlijke plaatsen in de stad mogelijk te ma ken. B. en W. verklaren, dat de post hooger is geraamd als gevolg van de stadsuitbreiding en de verbeterde althans toekomstig verbeterde verlichting in de omgeving van het Verdronkenoord en van het Luttik Oudorp. Men pleegt overleg om op verschillende gevaarlijke punten in de stad geleidelichten te kunnen aanbrengen zooals deze door de Rijksinspectie ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen worden goedgekeurd. Wie is tegenwoordig de stadsuur- werkmaker?, vragen diverse raads leden en waarom is de desbetreffen de post zooveel hooger dan vroe ger? B. en W. vertellen, dat men bij wijze van proef voor een jaar een abonnementscontract met den heer L. Spruit heeft gesloten. Natuurlijk is een toren-uurwerk geen horloge, men behoeft het niet met een ver grootglas te bekijken en men heeft zelfs een smid-bankwerker van Ge meentewerken noodig om eventuee- le reparaties te verrichten. Het be drijf brengt die smidskosten op den onderhoudspost in rekening. B. en W. zijn zelfs van meening, dat zij bijzonder voordeelig uit zijn, daar er voor het gewone honorarium geen Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Negentig minuten oponthoud (sens.); hoofdrol Harry Piel. Toe gang boven 14 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Het model (rom.); hoofdrollen Camilla Horn en Alexander Sved. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Moordzaak Franchetti (rom.- sens. zangfilm); hoofdrollen Ben- jamino Gigli en Kirsten Heiberg, Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Toendra (sens, natuurfilm); hoofdrol Del Cambre. Toegang voor iederen leeftijd. Donderdag 7 November. 2 uur, 't Gulden Vlies, demon stratiemiddag voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Vrijdag 8 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van „De getrouwde vrouw" door het Ned. Tooneel. verhoogd moet worden. De begroo- ting vermeldt een post van 11000 voor onvoorzien. Bij deze begrooting is rekening gehouden met het vervallen van de meterhuur, welke reeds lang als een onbillijkheid werd gevoeld. Men heeft zooveel mogelijk reke ning gehouden met de toekomst. De prijs van de Duitsche kolen stijgt geleidelijk. De directeur, de heer W. J. Smit, heeft nog een nadere toelichting gegeven. De Duitsche kolen kosten nu ongeveer 20, de Hollandsche 12 per ton. De Duitsche leveren echter een betere gasopbrengst. Een kolenprijsverhooging van 5 per ton zal de begrooting met 16500 belasten, hetgeen gasprijs- verhooging noodzakelijk zou ma ken. In verband met het feit, dat de kassenbouwers de grootste af nemers van cokes zijn, meende spr. dat deze niet de dupe zouden mo gen worden van cokes-prijs-ver- hooging. Verschillende materialen zijn duurder geworden. De heer Kloosterboer merkte op, dat de prijzen van de cokes wel verhoogd zijn, terwijl de prijzen van de steenkolen ook wel zullen stijgen. Voor de kassenbou wers komen de kolen goed af. Het vastrechttarief, waarin de meterhuur is opgenomen, mag niet veranderd worden. Daartegenover staat, dat de nieuwe verbruikers een hoogeren prijs betalen,zoodat het afschaffen van meterhuur voor deze categorie een tegemoetkoming beteekent. De begrooting werd goedgekeurd, sluitende op een totaal van 117410,25, met een post voor onvoorzien van j 11.043,11. OBDAM. Prijzen behaald. - Ons fanfare corps „Muzieklust" heeft op het Zondag te Hoorn gehouden con cours in den marschwedstrijd een eersten prijs behaald, benevens een extra prijs voor 't hoogste aantal punten; in den concertwedstrijd werd eveneens een eerste prijs toegekend en een extra prijs in de sectie fanfare. uurwerkmaker te krijgen was en wanneer de proef slaagt zal er een voorstel voor een definitieve rege ling komen. Een raadslid wenscht te weten waarom de huuropbrengst van ge meentelijke huizen en gebouwen 2374.81 lager is dan volgens de laatst vastgestelde rekening en B. en W. antwoorden daarop, dat er in 1939 een bedrag van f 2732.04 ont vangen is wegens huisvesting van militairen in diverse gebouwen, een inkomstenbedrag waarop voor het volgend jaar niet te rekenen valt. De perceelen Appelsteeg 2 en Oude- gracht 198 brengen samen f 402 meer op, waardoor het verschil vrij wel verklaard is. Uit het antwoord blijkt wel, dat er op vergoeding voor de thans in gebruik genomen schoolgebouwen niet wordt gere kend. Daarna komt het muziekpark ter sprake en uit de vragen en antwoor den blijkt wel, dat dit een kwestie is waar weinig toekomstmuziek in zit. Een raadslid vraagt waarom er voor het onderhoud 895 meer ge vraagd wordt en hij komt daardoor te weten, dat B. en W. besloten heb ben de gebouwen vóór het ingaan van den nieuwen pachttermijn eens duchtig onderhanden te nemen. Er is 850 geraamd voor buitenschil derwerk aan veranda, muzieknis en hoofdgebouw en 145 voor schil der-, behang- en onderhoudswerk aan de woning. Wat de huur van het park betreft werd gevraagd welke perspectieven er naar de meening van het College bestaan ten aanzien van de exploi tatie van het Muziekpark en B. en W. antwoorden, dat zij, overeen komstig het destijds genomen raads besluit, den tuin opnieuw zullen verpachten en het resultaat daarvan zullen afwachten. Wij gelooven wel te kunnen voor spellen, dat dit resultaat beneden de hooggespannen verwachtingen zal blijven en willen daarbij niet EGMOND AAN ZEE. Het Witte Kruis. - De afdeeling Egmond aan Zee van Het Witte Kruis hield Maandagmiddag haar najaarsvergadering in den winter tuin van Het Witte Huis. Er was weinig belangstelling. De beschrij vingsbrief voor de algemeene ver gadering werd besproken en in het algemeen kon men zich met de voorstellen van het hoofdbestuur vereenigen. Ten aanzien van het verhuren met recht van koop van het rusthuis Vechtoever was men van oordeel dat nog wel eens groo te behoefte kon blijken te bestaan aan rusthuizen en het dan te be treuren zou zijn, als wellicht de mogelijkheid tot het bouwen daar van niet zou bestaan en men dan ook niet meer de beschikking zou hebben over Vechtoever, ook al voldoet dit misschien niet geheel aan de eischen van den modernen tijd. (Inmiddels is de alg. verg. te Amsterdam reeds gehouden en werd het voorstel aangenomen.) Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd gekozen de heer P. van der Schinkel. In de vacature,ontstaan door het vertrek van ds. Rasch werd geko zen de heer Jager uit Egmond aan den Hoef. HEILOO. Een gevaarlijke toestand. - Maandag is men begonnen aan de rioleeringswerken aan den Hee- renweg, ten zuiden van den Sta tionsweg. Afgescheiden van de vraag of dergelijke werken in den winter gewenscht zijn, is een open weg in een Egyptische duisternis, zooals in deze dagen des avonds heerscht, onverantwoord. Op dit drukke verkeerspunt heeft men over de geheele breedte een hek gezet en aan de kanten oude stee- nen gelegd. Maandagavond zijn tientallen menschen hiervan de dupe geworden. Ook fietste men tegen het hek aan. Bij den eersten overweg voorbij den Stationsweg heeft men ook een hek gezet en ook daar is het gevaar groot om hier tegen aan te loopen of te rijden. DE SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. In zijn gister gehouden vergade ring heeft de raad van Berkhout de voorgenomen vereeniging met Aven- horn en Ursem besproken. B. en W. adviseerden om aan Ged. Staten mede te deelen, dat Berkhout als groote financieel onafhankelijke ge meente op samenvoeging met andere geen prijs stelt en, als zij toch als afzonderlijke gemeente moet worden opgeheven, aanspraak meent te mo gen maken om als hoofdplaats van de nieuw te vormen gemeente te worden aangewezen. De naam ervan zou moeten blijven Berkhout. Na eenige bespreking werd beslo ten, overeenkomstig een voorstel van den heer Bakker, om zich niet te verzetten tegen samenvoeging met Avenhorn; met Ursem of Oudendijk, welke gemeente ook in de discussies naar voren kwam, wenscht men geen combina tie. nalaten er op te wijzen, dat de te genwoordige pachter van de zijde der gemeente zeer weinig medewer king heeft ondervonden. Niet alleen dat hij nimmer ge daan kreeg dat het park eens een behoorlijken toegang met terras aan de zijde van den Kennemerstraat- weg kreeg, waardoor het niet alleen zichtbaar zou worden, maar veel beter kon worden geëxploiteerd, maar hij heeft herhaaldelijk moe ten ondervinden, dat hij in de oogen van sommige „natuurbeschermers" zelfs een soort vandaal was als hij alleen maar een paar struikjes ver plantte om zijn inrichting vanaf den straatweg wat beter zichtbaar te maken. Verschillende malen heeft hij te vergeefs verzocht om de gebouwen in een behoorlijken toestand te brengen, er was vrijwel nimmer eenige officieele belangstelling voor den tuin en alleen maar pritiek op den pachter die er niet genoeg „uit wist te halen". Men heeft hem altijd een hooge pachtsom laten betalen en slechts eenige reductie gegeven toen er geen concerten meer door de mu ziekcorpsen werden gegeven. De concerten verdwenen, de mobilisatie en later de bezettingstoestand maakten elke exploitatie vrijwel onmogelijk. De auto's verdwenen van den weg en daarmede de auto mobilisten, die op de een of an dere wijze te weten waren gekomen waar de tuin zich bevond en er wel eens thee kwamen drinken. Het voor den pachter eenige lichtpunt een groote landdag waarvoor al les reeds in gereedheid gebracht was werd den avond te voren plotseling afgezegd en ondanks al deze tegenslagen uitsluitend te wijten aan de tijdsomstandigheden werd de pacht slechts met 300 voor het laatste exploitatiejaar ver laagd. Nu breekt er een nieuwen pacht termijn aan en heeft de raad plot seling geen bezwaar den tuin aan een eventueelen opvolger voor slechts 200 per jaar te verhuren. Werklooze kellners en zelfs ijsco mannen hebben in ruime mate hun belangstelling getoond. Waar kan men in deze gemeente goedkooper WESTWOUD TEGEN SAMENVOEGING. B. en W. van Westwoud advisee- ren inzake het voorstel tot samen voeging met Nibbixwoud, Zwaag en Blokker, om aan Ged. Staten te be richten, dat men prijs stel op be houd van de historisch gegroeide zelfstandigheid. Mocht de combinatie evenwel tot stand komen, dan verdient Blokker als hoofdplaats de voorkeur en zou ook deze naam behouden kunnen worden. ALGEMEENE VERGADERING WITTE KRUIS. De Noordhollandsche vereeniging voor ziekenverpleging Het Witte Kruis heeft gister in Krasnapolsky te Amsterdam een algemeene ver gadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Onder meer waren aanwezig dr. van der Biekel, inspecteur der volksgezondheid, en verschillende vertegenwoordigers van Het Groene Kruis. De voorzitter, de heer G. J. van Leersum, notaris te Winkel, her dacht in zijn openingsrede aller eerst het overlijden van den alge meen secretaris, dr. B. S. H. Stieler, arts te Hilversum, die gedurende 40 jaar deel heeft genomen aan het werk van Het Witte Kruis. Met waardeering herdacht de voorzitter het werk der afdeelingen tijdens de evacuatie in de oorlogsdagen. Met enkele woorden besprak de heer van Leersum vervolgens het feit, dat deze maand Het Witte Kruis 35 jaar zal hebben bestaan. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren H. J. Bult en G. J. van Leersum, werden her kozen. Na eenige discussie zijn de jaar verslagen van den secretaris en den penningmeester goedgekeurd. Een voorstel van de afdeeling Amsterdam tot wijziging van artikel 12 van het huishoudelijk reglement werd verworpen. De vergadering machtigde het hoofdbestuur op zijn verzoek, ten einde het werk voor de geestelijke volksgezondheid voort te zetten, op de jaarlijksche begrooting een bedrag van 1800 uit te trekken. Het belangrijkste punt van be spreking vormde wel het verzoek van het hoofdbestuur tot machti ging van het aangaan van een overeenkomst, waarbij het tehuis Vechtoever aan de stichting ar- beidsinriehtingen voor geestelijk onvolwaardigen te Amsterdam voor den tijd van 30 jaar wordt ver huurd met het recht de stichting in de gelegenheid te stellen Vecht oever eventueel te koopen. Dit te huis werd sedert 1934 niet meer geëxploiteerd als rusthuis, doch als herstellingsoord. De kosten bleven ondanks deze verandering echter zóó hoog, dat het hoofdbestuur ver dere exploitatie niet meer verant woordelijk achtte. Een voorstel op de vergadering in 1939 om het te huis weg te schenken, werd ver worpen. Nu de stichting A. G. O. zich bereid verklaard heeft Vecht oever te huren en de kosten voor de reparatie en eventueele verbou wingen voor haar rekening te ne men, achtte het hoofdbestuur de juiste oplossing gevonden. wonen dan voor 200 per jaar in een comfortabel huis met een tuin er bij als niet één Alkmaarder in zijn bezit heeft. Slaagt de exploi tatie van dien tuin niet, dan zijn het alweer de tijdsomstandigheden die daaraan schuld hebben, maar de nieuwe huurder kan er allicht zijn personeele belasting uithalen en hij heeft een ideale woning voor een bedrag waarvoor hij nergens an ders in deze gemeente terecht kan. Daarbij komt het gevaar dat de tuin voortaan hoofdzakelijk voor politieke bijeenkomsten zal worden gebruikt, maar zelfs wanneer dit geen factor van beteekenis kan vor men is de plotselinge bereidwillig heid om thans alles in behoorlijken staat te brengen en het daarna voor 200 te verhuren een groote onbil lijkheid tegenover den tegenwoor- digen pachter, die meer van de las ten dan van de lusten geprofiteerd heeft. Verhuizen is altijd een kostbare geschiedenis en wanneer ook hij tot de toekomstige gegadigden behoort zal het niet meer dan billik zijn hem nog eens een viertal jaren van de nieuwe pachtsom van slechts f 200 te laten profiteeren. Aan het eind van het jaarlijksche vragen- en antwoordenspel pleiten eenige raadsleden voor verhooging van den post voor onvoorziene uit gaven van 9055 welk bedrag slechts 1/4 procent vormt van het totaal der begrooting. B. en W. verklaren, dat zij een raming van 1 procent ook redelij ker achten, maar in den Haag en in Haarlem wordt met die wenschen geen rekening gehouden. Dit jaar mocht de post niet hooger dan 8000 zijn en B. en W. zien helaas geen kans de autoriteiten, die daarover wat te vertellen hebben,, van het nut eener veel hoogere raming voor 1941 te overtuigen. Donderdag en Vrijdag komt de Raad bijeen om al die gemeentelij ke vraagstukken nog eens aan een extra-beschouwing te onderwerpen en van wat er dan gedacht, bespro ken en besloten zal worden zullen, wij nog wel het een en ander heb ben te vertellen. Vertegenwoordigers van ver schillende afdeelingen drongen bij de discussie over dit voorstel erop aan, dat in de overeenkomst wordt vastgelegd, dat het oorspronkelijke aoel behouden blijft. Het verleenen van het recht van koop aan de stichting ondervond veel tegen stand. De voorzitter antwoordde hierop, dat de resultaten in de laatste twaalf jaar zóó ongunstig zijn ge weest, dat het geld, dat daaraan in de toekomst zou moeten worden besteed, beter aan een ander doel kan worden gegeven. Van een be zit, dat veel geld kost, kan men zich beter ontdoen. Het sociaal-hy giënisch doel zal ongetwijfeld ge handhaafd blijven. Ten slotte werd, nadat de voor zitter had medegedeeld, dat de A G. O. vermoedelijk de overeen komst niet zou aangaan, indien het recht tot koop zou vervallen, het bestuursvoorstel aangenomen. Na vaststelling van de begroo ting 1941 sloot de voorzitter deze 83e vergadering. BROEK OP LANGENDIJK (Oct.) Geboren: Maartje, d. v. Jacob Koedijk en Aafje Pasterkamp. Johannes, z. v. Jan Engel en Al- beetje Hoofd. Elisabeth, d. v. Abel Niehoff en Hendrika Oud. Tini, d. v. Pieter Hollenberg en Maartje Zwaan. Jan, z. v. Tamis Kossen en Dieuwertje Arends. Overleden: Dieuwertje Kroon, wed. van D. Hoogland, oud 74 jaar, overleden te Alkmaar. INGEZONDEN STUKKEN HET LOT DER OUD-GEPEN- SIONNEERDE MILITAIREN. Vergeet ook hen niet, waren mijn gedachten, toen ik onlangs een uit gekomen rapport las, dat was ge maakt, naar aanleiding van een on derzoek betreffende den financiee- len toestand, van eenige honderden werklooze gezinnen. De resultaten van dat onderzoek, hetwelk in 1937 plaats vond, waren niet bijster mooi; behoorlijke klee ding was er niet; de voeding liet veel te wenschen over. Het is alweer drie jaren geleden, dat zoo'n onderzoek plaats vond, en in deze drie jaren is de levensstan daard een behoorlijk percentage ge stegen en stijgt nog. Het verdient allen lof, dat naar middelen gezocht wordt in dien noodtoestand, zoo mogelijk op kor ten termijn, verbetering aan te brengen. Sinds den vorigen winter wordt den werkloozen een toeslag op den steun toegekend van 5 pet. en met den komenden winter zal deze bij slag misschien wel hooger moeten worden. Niemand onzer zal ontkennen, dat spoedige hulp dringend geboden is; waar mogelijk, moet de werkloos heid verdwijnen en waar dit niet mogelijk is de geldelijke steun grooter worden. We gunnen het den werkloozen van harte! Maarhoe is het nu gesteld met onze oud-gepensionneerde mili tairen van Land- en Zeemacht en weduwen, die uitgesloten werden van de nieuwe, zoo gunstige pen sioenwet van 1922, terwijl zelfs de weduwen van vóór 1909 van een „gratificatie" moeten zien te leven? Helaas worden deze gedupeerden nog vergeten! De ingewijden weten, dat reeds jaren lang de financieele noodtoe stand van deze categorie menschen onder de aandacht is gebracht van hen, die hierin verbetering konden brengen en dat middels de groote pers het Nederlandsche volk kennis heeft gekregen van dezen toestand. Deze oud-militairen en de wedu wen dragen hun armoede gelaten; zij klagen niet, ma?r zien reikhal zend uit naar afdoende hulp. Ook voor hen zijn de kosten der voedingsmiddelen sinds 1937 zeer be langrijk gestegen en reeds jaren kennen zij het spook van den „ach terstand". Bij hun collega's staan zij in pen- sionneering sinds jaren verre ten achter; hun pensioenen zijn niet ver hoogd; een onvoldoende en onbevre digende „steunregeling" kon aller minst voldoening geven. Is het nu ook voor hen niet hoog tijd, dat, om te beginnen althans, een flinke toe slag op hun pensioen worde ver leend, opdat zij tenminste dezen zwaren tijd znder al te veel zorgen doorkomen. En moge dan voor deze oude getrouwen spoedig volledige gelijkstelling met de nieuw-gepen- sionneerden komen. Moge de gemeenschapszin van het Nederlandsche volk in dier mate verstevigd worden, dat men niet al leen de werkloozen niet vergeet, maar evenmin deze oud-militairen en de weduwen, die lange jaren en in vaak moeilijke omstandigheden het vaderland hebben gediend. Zij hebben in hun beste jaren al htm krachten aan land en weer macht gegeven; moge zij op hun ouden dag het loon daarvoor ont vangen, het loon dat hun feitelijk reeds jaren toekomt. Nog is het niet te laat, maar dan spoedige hulp! Vergeet ook hen niet! H. ADVERTEEREN IN DE KRANT BRENGT U NADER TOT DEN KLANT. V (Slot)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2