DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Roosevelt voor de derde maal tot president gekozen. Willkie heeft zijn tegenstander gelukgewenscht. GRIEKSCH GEBIED OP TAL VAN PLAATSEN GEBOMBARDEERD. Britsche hulp zou de bezetting van Griekenland niet kunnen voorkomen. Succesvolle Duitsche luchtgevechten, De pers over de - herkiezing van Roosevelt. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 18,01 tot 8,48. op 15.04 onder 1.40. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 264. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur.' Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 7 November 1940 De stemmen worden nog steeds geteld. New-York, 7 Nov. (D.N.B.) Het tellen der stemmen is nog steeds niet afgeloopen. In den tot nu toe vastgestelden uitslag zal echter nauwelijks nog belangrijke wijziging komen. Derhalve heeft Roosevelt de overwinning behaald in 39 bonds staten met de stemmen van 468 kiesmannen, o.a. in de staten Michi gan, Wisconsin en New-Jersey, waar tot het laatste oogenblik toe gestreden is. Willkie zegevierde in 9 staten, namelijk in Colorado, Indiana, Iowa, Kansas, Maine, N. Dakota, Z.-Dakota, Vermont en Ne braska met de stemmen van 63 kies mannen. Roosevelt verkreeg tot dusver 23.175 millioen stemmen, Willkie 19.388 millioen. Roosevelt (Archief) Bij de nieuw te bezetten 34 gou- erneursposten is de uitslag van de temming ten deele nog onbeslist, n Massachusetts nam de telling dei- stemmen dergelijke vormen aan, dat de nog ongetelde stemmen onder be waking van politie geteld moesten worden. Tot dusver zijn 11 demo cratische en 10 republikeinschfi gouverneurs gekozen. In den senaat hebben de republikeinen waar schijnlijk 2 van de 36 zetels, waarom de strijd ging, gewonnen. In het huis van afgevaardigden wonnen de democraten 20 nieuwe zetels, de re publikeinen 8, zoodat de meerder heid nog meer ar de democrati sche zijde verschoven wordt. Na de telling der laatste stemmen is gebleken, dat in den staat New- ejrsey de vroegere minister van ma rina Edison toch nog tot gouverneur is gekozen. De laatste stemmen brachten den democraat nog een aanzienlijken voorsprong. De staat New-Jersey is dus door de democra ten „veroverd". Toespraak van Willkie. New-York ,6 Nov. (D.N.B.) In een korte radiotoespraak verklaarde Willkie, dat hij ,den uitslag van de verkiezing zónder bitterheid heeft aanvaard. De keuze van het volk bewijst de „levenskracht van de de mocratische beginselen en het ver trouwen in het tweepartijen- systeem". Hij bedankte de duizenden, die hem hebben gesteund. Ik weet, dat millioenen Amerikanen verder zul len werken voor de eenheid van het Amerikaansche volk, voor de uit breiding van de verdediging van Amerika, voor hulpverleening aan Engeland en voor het terzijde stel len van de tweedracht in eigen ge lederen. Vervolgens verklaarde Willkie aan journalisten, dat hij trots was op den door hem gevoerden „kruis tocht" en geloofde, dat de hem be pleite beginselen tenslotte zullen triomfeeren als zijnde onvermijde lijk voor het voortduren van een „vrijen levensvorm". Gelukwensch van Willki. New-York, 6 Nov. (D.N.B.) Will kie heeft Roosevelt het volgende te legram gezonden: „Hartelijke ge- lukwenschen bij uw herkiezing als president der Ver. Staten. Ik weet, dat wij er beiden dankbaar voor zijn, dat zoovele Amerikaansche burgers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch u persoon lijk in ieder opzicht het besté". Roosevelt bedankt Willkie. Hydepark, 6 Nov. (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft Willkie tele grafisch bedankt, voor het geluk- wenschtelegram, dat deze hem ter gelegenheid van zijn herkiezing heeft gezonden. De Amerikaansche pers over de overwinning van Roose velt. New-York, 6 Nov. (D.N.B.) De New-Yorksche ochtendbladen be schouwen in late edities de overwin ning van Roosevelt reeds als een voldongen feit. Een deel der bladen brengt het standpunt naar voren, dat men thans, zelfs wanneer men het niet eens behoeft te zijn met den uitslag, de gelederen aaneen moet sluiten tegenover de Amerika van buiten bedreigende gevaren Andere bladen zijn sceptischer en vragen hoe het land de verbreking van een oude traditie, volgens wel ke geen president voor de derde maal mag worden gekozen, in laat ste instantie zal opnemen. Tegelij kertijd wordt hier en daar uitdruk king gegeven aan ongerustheid over de concentratie van de volledige macht op een „onvervangbare!) man". Overwegend komt echter ook in leidende republikeinsche organen de gedachte tot uitdrukking, dat de verkiezing fair verloopen is en dat 'het resultaat daarom geëerbiedigd moet worden als uitdrukking van' den volkswil. Verklaring van Huil. Washington, 6 Nov. (D.N.B.) Mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, acht het veelbeteekenend, dat de buitenlandsche politiek van Ame rika, waarvan de beginselen door beide candidaten werden onder schreven, door de natie is goedge keurd. Thans, nu de verkiezing voorbij is, kunnen regeering en volk hand in hand gaan bij het vastbera den voortgaan met deze buitenland sche politiek. Deze k9ers vormt de grootste bijdrage, die de Ver. Sta ten konden leveren voor het herstel van stabiele internationale betrek kingen, die zoowel voor Amerika als ook voor alle naties van vitale beteekenis zijn. Ik doe, aldus besloot Huil zijn verklaring, in een geest van vol maakte onpartijdigheid opnieuw 'n beroep op geheel Amerika om in ge meenschappelijk streven de begin selen en maatregelen ten uitvoer te leggen, waarvan het succes alles be- teekent voor den vrede en de vei ligheid, alsmede voor de welvaart van het Amerikaansche volk. (Zie verder eventueel Laatste Berichten). Willkie (Associated Press) ENGELAND SCHIET GRIEKENLAND 5 MILLIOEN POND VOOR. Londen, 6 Nov. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld: „Vijf millioen pond sterling zijn door de Britsche regeering als voorschot op financieele hulp ter beschikking van de Griek- sche regeering gesteld". Het Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 6 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht nr. 152 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Krijgsverrichtingen zijn gaande in den sector van Epirus en in het Pin- dusgebergte. Vijandelijke aanva's- pcgingen ten Noorden van de pas Kapestica en tusschen de Zuidelijke vertakkingen vanhet meer van Prespa werden verijdeld met mede werking van de luchtmacht, die in een krachtig optreden de vijande lijke wegen en colonnes bombardeer- ce. De brug op de landengte van het meer van Prespa werd vernield. Vijandelijke auto's werden beschoten en vernield. Troepenafdeelingen wer den verspreid. Onze luchtformaties bombardeerden bovendien knoop punten van wegen in het gebied van Janina en Metzovo, het spoorwegsta tion van Fiorina, de vlootbasis van Navarino, de Piraeus, Argostol en de militaire doelen op Korfoe. Een vijandelijke duikboot probeerde een van onze convooien in het centrale deel van de Middellandsche Zee aan te vallen. Een torpedojager, die tot het escorte van 't convooi behoorde, viel de duikboot met een snelle be weging aan en bracht haar tot zin ken. De toestand in Griekenland. Rome, 6 Nov. (D.N.B.) De mei den diplomatentrein uit Griekenland in Belgrado aangekomen Italianen verklaarden, dat de toestand in Griekenland chaotisch is. Naar Ste fani in dit verband meldt, vlucht de Grieksche bevolking overal uit de steden naar het platteland, vooral in Zuidelijke richting, alsmede naar Athene, dat tot dusverre nog geen Italiaansche luchtaanvallen te ver duren heeft gehad. Ook in de Griek sche hoofdstad heerscht een groote wanorde. Verkeersmiddelen ontbre ken. De zakenlieden hebben ondanks de verordeningen van den Griek- schen minister-president Metaxas hun zaken gesloten. De Italiaansche vluchtelingen maken melding van mishandeling hunner landgenooten door de Grieksche bevolking. Vol gens de mededeelingen van deze vluchtelingen heeft de opgehitste volksmenigte geprobeerd de wonin gen en zaken van de Italianen in ge heel Griekenland, alsmede Italiaan sche scholen en zelfs consulaten te bestormen. In Piraeus moest de Ita liaansche consul met een revolver in de hand zijn consulaat tegen een woedende volksmenigte verdedigen. Op Kreta gelukte het een inspecteur van de fascistische organisatie met een' handvol zwarthemden het huis der fascio te verdedigen tegen een stormloop der menigte. Ook in an dere plaatsen spelen zich dergelijke tooneelen af. Talrijke Italianen is het gelukt in de gebouwen van het Ita liaansche gezantschap te Athene te vluchten. Zij konden met den diplo matentrein naar het vaderland terug- keeren. De overige Italianen zijn ge arresteerd en in concentratiekampen ondergebracht, die meestal in de on middellijke omgeving van militaire centra en voor den oorlog belang rijke installaties zijn aangelegd. Een Turksch oordeel. Ankara, 6 Nov. (A.N.P.) Gene raal Erkelit, een militair deskundige van naam, levert in het blad „Son- posta" een militar commentaar op de postie van Griekenland. Hierin schrijft Erkelit, dat volgens de laat ste berichten Engeland klaarblijke lijk besloten is in het kader der ga rantie hulp te verleenen, doch dat deze Britsche hulp in geen geval kan verhinderen, dat Griekenland door Italië bezet wordt. Uit dit artikel blijkt, dat men in Turksche militaire kringen de positie van Griekenland hopeloos acht, wanneer de Italiaan sche opmarsch door terreinmoeilijk heden en de weersomstandigheden niet meer wordt vertraagd. Duitsche machines waren superieur. Berlijn, 6 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegtuigen hebben op 5 November en in den nacht van 5 op 6 November haar vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en op vele plaatsen nieuwe branden en ontploffingen veroorzaakt. Talrijke luchtaanval len werden bovendien ondernomen op havens, fabrieken en verkeers- werken in Z. en O.-Engeland, waar bij vooral in Great-Yarmouth hevige ontploffingen vielen waar te nemen. In den loop van den dag ontstonden er verscheidene voor de Duitsche vliegers succesvolle lucht gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op Schotsche havens en fabrieken kónden in Dundee bijzonder zware branden geconstateerd worden. In a'i Pentland-Firth kregen twee vijandelijke patrouillevaartuigen zoo zware treffers, dat zij als zeker verloren beschouwd kunnen wor den. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Britsche vliegtuigen vlogen des nachts naar Nederland en het ge bied van het Duitsche rijk en wier pen op verscheidene plaatsen bom men. Slechts op een plek gelukte het hun een fabriek te treffen en daarbij in een spinnerij een bijge bouw in brand te krijgen. Het vuur kon echter weldra gebluscht wor den. De overige bommen vielen weer of wel in het open land of in vvoonwijken waar eenige huizen be schadigd, twee burgers gedood en verscheidenen gewond werden. De aanvallen op Engeland. Bij aanvallen op Londen en Zuid- En geland zijn revitailleeringsbedrij- ven, spoorweg- en kade-installaties vernield. Doordat het weer gister middag beter was, werden omvang rijke luchtgevechten geleverd tus schen Engelsche groepen jagers en ZWITSERSCH PROTEST IN LONDEN. Bern, 6 Nov. (D.N.B.) De Zwit- sersche legatie in Londen heeft op nieuw opdracht gekregen een ener giek protest in te dienen tegen de schending van het Zwitsersche luchtruim, die door Britsche vlieg tuigen is gepleegd in den nacht var. 5 op 6 November, ondanks de belof te van Groot-Britannië om de Zwit sersche neutraliteit te eerbiedigen. EEN SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Londen, 6 Nov. (Reuter) Bij Gretria zijn een goederentrein en een passagierstrein met elkaar in botsing geraakt, waarbij twee personen ge dood en 16 gewond zijn, alsmede een aantal reizigers lichte verwondingen opliep. Een trein van Euston naar Perth geraakte in botsing met een goede rentrein. Een der locomotieven sloeg over den kop en enkele wagens ont spoorden. De tender van den goede rentrein werd in elkaar gedrukt en een aantal andere wagons bescha digd. De directie van de Scottish Rail way heeft de- volgende verklaring afgelegd: „De maatschappij moet tot haar spijt bekend maken, dat een ernstig ongeval geschied is. Dit, trof een trein van Euston naar Perth en een goederentrein. De machinist van den passagierstrein werd gedood en een aantal reizigers gewond. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht. Het ongeval geschiedde in de duis ternis". Duitsche jachttoestellen. De Duit sche Messerschmidtmachines ble ken in de gevechten weer op in drukwekkende wijze de meerdere, zoowel in materieel opzicht als wat de snelheid betreft, vooral echter door de prestaties van de piloten. Er werden in den loop van enkele uren 21 vijandelijke jagers neerge schoten, waarvan 9 van het type Spitfire en 12 van het type Hurri cane. Zes Duitsche jagers gingen verloren. Duitschland is niet verrast. Berlijn, 6 Nov. (D.N.B.) De Duit sche bladen leveren korte commen taren op de herkiezing van Roose velt. Zij stellen op den voorgrond, dat de verkiezing een binnenland- sche aangelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere ver rassing van den uitslag heeft kennis genomen, daar deze in hoofdzaak beantwoordt aan de voorspellingen. De Deutsche Allgemeine Z e i t u n g schrijft, dat het een be langrijk argument tegen Willkie is geweest, dat men het lot der Ver. Staten in een zoo belangrijken tijd niet wilde toevertrouwen aan een „nieuweling". Volgens andere bla den moet men bij de beoordeeling van den uitslag in aanmerking ne men, dat Roosevelt beschikte over de reusachtige propagandamogelijk- heden van regeering en autoriteiten, die democratisch zijn. De Börsenzeitung geeft te kennen, dat alle kringen, die profi- teeren van de groote regeeringsor- ders en vooral van de wapenings opdrachten, hun stem op Roosevelt hebben uitgebracht. Het mag zeker geacht worden, aldus het Ham burger Fremdenblatt, dat de conservatieve elementen in de groote meerderheid Willkie hebben gesteund op constitutioneele en eco nomische gronden. In het algemeen verklaren de bla den, dat Duitschland geen reden heeft, op het gebied der buitenland sche politiek bijzondere beteekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschilden in hun houding tegenover den oorlog en de oorlogvoerende partijen. Beiden hebben zich uitgesproken voor steun aan Engeland, maar ook tegen deel neming aan den oorlog. Zij hebben daarmede, zooals de Börsenzei tung schrijft, bij de verkiezings actie rekening gehouden met de vredelievendheid van het Ameri kaansche volk, dat thans verwacht, dat de overwinnaar zijn belofte houdt. De L o k a 1-A n z e i g e r zegt: In Duitschland is de Amerikaansche verkiezingsstrijd van den aanvang af met volkomen objectiviteit gade geslagen, omdat men weet, dat de volken hun besluiten slechts naar eigen maatstaven kunnen nemen. De verantwoordelijkheid draagt het Amerikaansche volk, dat Roosevelt opnieuw heeft herkozen. Een semi-officieele Duitsche verklaring. Berlijn, 6 Nov. Semi-officieel wordt medegedeeld: Het resultaat der Amerikaansche presidentsver kiezingen wordt in politieke kringen te Berlijn volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men herinnert er aan, dat er steeds de nadruk op ge legd is, dat de regeeringsvorm, de aard der regeering en ook de ver kiezing van een president der Ver. Staten, een zuiver Amerikaansche aangelegenheid is. De groote deelne ming aan de verkiezingen beschouwt men in de Wilhelmstrasse als een bewijs voor het feit, dat het Ame rikaansche publiek sterk onder den indruk is van de vraag of al of niet aan den oorlog zal worden deelge nomen. Evenals steeds, zoo verklaart men hier verder, beschouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in verband staan, als aangelegenheden, die in hoofdzaak van binnenland- sche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche rijk geen bijzonder belang hebben. Italiaansche commentaar. Rome, 6 Nov. (Stefani). D.e her kiezing van Roosevelt heeft geen verrassing gewekt in Romeinsche kringen, die dit resultaat hadden verwacht. Italië behoudt een objec tieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers. Men merk* echter op, dat wanneer Roosevelt een eerderheid verwierf, hij heefi moeten verklaren, evenals zijn mededinger, dat Amerika zou voort gaan Engeland te helpen, maar zijn neutraliteit zou handhaven. Aange zien deze verklaringen zijn afge legd om redenen van verkiezings propaganda onthullen zij de werke lijke gevoelens van de groote massa der Amerikanen. Rome, 7 Nov. (Stefani). De Itali- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 7 Nov,: aansche bladen besteden weinig aandacht aan de herkiezing van Roosevelt. De „Popoio Di Roma" wijst er op, dat Roosevelt zijn best gedaan heeft, voor zijn verkiezings doeleinden den oorlogstoestand uit te buiten door zich op te werpen tot democratisch kampioen tegen de totalitaire staten. Willkie heeft trouwens hetzelfde gedaan en de beide candidaten waren het eens over een anti-totalitair program en over de noodzakelijkheid van be wapening en hulpvArieening aan Engeland. Beiden hebben overigens iedere rechtstreeksche deelname van het Amerikaansche volk aan den Europeesehen oorlog uitgeslo ten. Het blad verklaart, dat de ver kiezingsstrijd, die tot de overwin ning van den democratischen candi- daat geleid heeft, aan de verkiezing van Roosevelt iedere internationale beteekenis heeft ontnomen, daar hij niet gegrond was op tegengestelde buitenlandsch-politieke motieven. Het blad besluit: Wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat het Amerikaansche volk den vrede wil en dat het in de beide tegengestelde kampen gestemd heeft in het tee- ken van den vrede. De „Messagero" wijst erop, dat de verkiezingsstrijd, wat de binnen- landsche politiek betreft, gegrond was op de tegenstelling tusschen aanhangers en tegenstanders van de „New Deal" en dat de verkie zing van Roosevelt beteekent, dat ook in Amerika de klassieke denk beelden van het economische libe ralisme snel aan beteekenis verlie zen. Op het gebied der buitenlandsche oolitiek waren de verklaringen der beide candidaten daarentegen ab soluut gelijk en gelijkelijk gaven zij uiting aan den wensch Amerika buiten het conflict te houden. Dat bewijst, dat de Amerikaansche openbare meening geen gevaarlijke avonturen wil en niet degenen wil volgen, die trachten haar steun te verkrijgen ten gunste van Engeland, noch de raadgevingen van een aan de joden onderworpen plutocratie. Een Japansche beschouwing. Tokio, 6 Nov. (D.N.B.) De buiten landsche politiek van Japan zal niet beïnvloed worden door de herkie zing van Roosevelt, aldus wordt, volgens Domei, in politieke kringen van Tokio opgemerkt. In deze krin gen verwacht men geen verande ring in de tegenwoordige houding der Ver. Staten. Hierdoor blijven, zoo wordt verklaard, de handelsbe trekkingen van Japan met de Ver. Staten ook in de toekomst gespan nen. Japan zal hiermede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van 'n tienjarenplan voor de samenwerking van het Japan sche, Chineesche en Mandsjoerijsche economische leven. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN JOEGOSLAVIË. Weer vreemde vliegtuigen boven Joego-Slavië. Belgrado, 6 Nov. (D.N.B.) De Joegoslavische militaire autoriteiten deelen mede, dat vanmorgen twee maal een reeks vreemde vliegtuigen in de nabijheid van het Prespan- meer over de Joegoslavische grens gevlogen is. Sinds vanmiddag on derhouden Joegoslavische jacht vliegtuigen langs den geheelen Jo- goslavisch-Albaneesche grens een patrouilledienst en openen terstond het vuur op ieder vliegtuig, dat de grens schendt. AARDBEVINGEN. Barcelona, 6 Nov. (D.N.B.) Het Ebrö-obsèrvatorium deelt mede, dat in October 22 aardbevingen zijn op- geteekend. De zwaarste deden zich voor op 4 Oct. in Chili, op 11 Oct. in Californië en op 22 Oct. in Roe menië.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1