DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. lie Britsche convooieri met succes aangevallen Het Engelsche koningspaar bezichtigt de aan de Mersey aangerichte schade. De herkiezing van Roosevelt. Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Perscommentaar op Roosevelts herkiezing. De 23ste verjaardag vari de De strijd in Griekenland. Het terrein biedt veel moeilijkheden. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 17.59 tot 8.50. bonaanwijzingen. n ellende, oorlog, in wijk van Rombaqh) man uit i in den woords de gastheer idsche in- Seda de iderneming e Philips- ,'s Patent, en onder» k er lange stilgelegen, ïu met den ie?" vraagt ndgenoot. tof f en?" L zoo snel men kan doende ke- weinig gas de verlich- .t dat in de perkt. Auto- log niet rij- ber voor de om de zoo n te impor- En er zijn iepen. Ben tinië gegaan veel heeft iroorlog ver» i Russische >or de Com- e in Odessa /eldige hsn- ibouwarbeid rlijk ook de ndien die er r hier onge» voorstaan". t in de gezin- lansehe hur- log afziohte- ïlaten. Het en meest strijd krijgt a, het haven van Baree» die de lucht» aangericht, oor de dicht Kuizen wij ken ies moest •schrikkelijke ker de helft tegen den eeft men nog zijn zooveel r dingen, die ionaal-Katho- noet vrijwel gebauwd. De ontwrichting burgeroorlog ontstaan, zijn n alles te he- we Spanje is •én partij, die ebben de Ke- c u e té s, nog Kenners van de ideaal-op- u zijn: naast ihrer") Franco voortreffelijk ing heeft tal- i/aardigd voor het land. In Is men U van •erzekert, uit- ractijk zal het it Spanje weer heeft gekre- :est, dat tijdens Le bewind en eroorlog alle verwaarloosd, werden be- onderhouden, aarloosd, enz., en, waarmede ig zich na het landschen oor den, was de g. Men heeft organisatie ge- locial", die ver- elingen heeft, het natio- beschermings- n Kind" en de en dekking". >og, dat in een millioen men- i (waarvan de en vaders) de /oor dakloozen, :en en invali- plichtingen der oort. k verboden). AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N» V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 265. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 8 November 1940 Dultsehe weermachtsbericht. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben de vergeldingsaanvallen op Londen overdag en vooral des nachts met sterke krachten voortgezet en ook andere voor de oorlogvoering be langrijke doelen getroffen. Nach telijke aanvallen waren voorts ge richt op Coventry, Birmingham en Liverpool. Hangars en schuilplaat sen der vliegvelden van Great-Drif- field, Leeming en Rum werden in brand gezet. Luchtdoelbatterijen werden door machinegeweervuur tot zwijgen gebracht. Aan de kust van het Kanaal scho ten jachtvliegers negen Britsche ja gers omlaag. Verdragende batterijen van het leger beschoten de haven van Dover alsmede eenige vijande lijke schepen Z.O.-waarts van Dover. In den Atlantischen Oceaan 500 K.M. ten W. van Ierland, deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op een convooi. Bij de aan vallen op de haven Kinloch-Castle aan de W.-kust van Schotland, kreeg een groot koopvaardijschip twee zware treffers. Pakhuizen werden in brand geschoten. Ook gisteren wer den mijnen gelegd voor Britsche havens. Duitsche aanval op Britsch convooi. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) Inzake den aanval op een groot Britsch convooi, nabij de Orkaden verneemt het D.N.B. nog, dat het convooi door verscheidene torpedojagers en an dere patrouillevaartuigen be schermd was. Ondanks hevig af weergeschut ondernamen de Duit sche toestellen verscheidene succes volle aanvallen. Bij den eersten aan val kreeg het grootste schip, een vaartuig van 8000 ton, drie zware treffers, die een ketelontploffing en een brand tot gevolg hadden. Bij den tweeden aanval kreeg een schip van 6000 ton, eveneens drie zware tref fers. Na een hevige ontploffing stond het geheele schip terstond in brand. Beide schepen bleven brandend lig gen. Nog op veertig km afstand wa ren hun zwarte rookwolken te on derscheiden. Convooi voor de Theems aangevallen. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) Voor de monding van de Theems hebben Duitsche stuka's met succes een krachtig beschermd Britsch convooi aangevallen. Een kruiser van 10.000 ton werd door een zwaren bom getroffen. Na het inslaan werden verscheidene ontploffingen waargenomen. Een vrachtschip van 10.000 ton kreeg een treffer op het voorschip en bleef met slagzij liggen. Een koopvaarder van 5000 ton werd rechtstreeks getroffen. Er wer den eenige ontploffingen gehoord, waarna het schip zonk. Een ander schip van 5000 ton bleef, na getrof fen te zijn, liggen. De aanvallen op Engelsch gebied. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) Vanmid dag zijn bij nieuwe aanvallen op de Britsche hoofdstad boven Londen zelf en boven het graafschap Kent een aantal levendige luchtgevechten ontstaan, waarbij, naar het D.N.B. verneemt, de superioriteit van de Duitsche vliegers wederom duidelijk aan het licht trad. De totdusver be kende verliezen van den vijand be dragen tien vliegtuigen. Slechts een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Engelsche koningspaar bezich tigt aangerichte schade. Stockholm, 7 Nov. (D.N.B.) Naar uit Londen wordt gemeld heeft het Engelsche koningspaar Woensdag in steden aan der Mersey de omvang rijke schade 'bezichtigd,, die door Duitsche bommenwerpers- in deze streek is aangericht. Uit de .berich ten, die de Britsche nieuwsdienst publiceert omtrent de inspectiereis, blijkt ondubbelzinnig, dat de spoor wegtrajecten door de Duitsche bom aanvallen zwaar getroffen, resp. ver nield zijn. Er werd n.l. uitdrukke lijk op gewezen, dat het koningspaar het herstel van seininstallaties der spoorwegen en vgn rails had bezich tigd. Een verder biericht van de Goete- borgs handels och Sjoefartstidningen meldt, dat de verbreking van het spoorwegverkeer in het district van Londen dusdanige storingen bij de oostbesteiling heeft doen ontstaan, dat de postautoriteiten gedwongen waren het aantal auto's in Londen te verdubbelen. John Lewis zal heengaan* De laatst bekende verkiezings uitslagen. Washington, 7 November (D.N.B.) De laatste verkiezingsuitslagen zijn: in 119.174 van de 127.245 districten heeft Roosevelt 25.957.977 stemmen verworven, Willkie 21.592.173. Roose velt beschikt over 468 kiesmannen, Willkie over 63. Het aftreden van minister Idkes. Washington, 7 November (D.N.B.) De minister van binnenlandsche za ken, Idkes, die zijn ontslag heeft in gediend, heeft op de persconferentie verklaard, dat hij hiermede aan Roo sevelt de mogelijkheid wil geven om zijn kabinet te reorganiseeren. De financiering van het Amerikaansche wapenings programma. Washington, 7 November (D.N.B.) De minister van financiën, Morgen- thau, heeft op een persconferentie verklaard, dat hij het congres zal vragen, de limiet voor de nationale schuld te verhoogen van 49 milliard tot 60 of 65 milliard dollar, om het wapeningsprogramma te kunnen be kostigen. Hij zal het congres eerst 4 milliard vragen voor den aankoop van speciaal wapenmateriaal. Dit be drag zal deel uitmaken van de 15 tot 20 milliard, die op de volgende be grooting zullen verschijnen. De oude leeningsgrens van 45 milliard is reeds vrijwel bereikt. Boodschap van Roosevelt op wapenstilstandsdag. Washington, 7 Nov. (D.N.B.) Op het Witte Huis wordt verklaard, dat president Roosevelt Maandag te li uur een boodschap tot het Ameri kaansche volk zal richten ter ge legenheid van wapenstilstandsdag. De Amerikaansche arbeiders beweging. Washington, 7 Nov. (Associated Press). Persident Roosevelts onom wonden overwinning op Weldeli Willkie is voor John Lewis aanlei ding geweest om zijn woord in te los sen en als voorzitter van het C.I.O. Comité voor industrie organisatie) af te treden. Voorts heeft zij aan leiding gegeven tot het vermoeden, dat nieuwe pogingen gedaan zullen worden om een einde te maken aan de splitsing van de Amerikaansche federale C.I.O. in vakvereenigingen. Lewis, die in 1936 de New Deal steunde, had zich voor Willkie uitge sproken gezegd, dat als Roosevelt voor de tweede herkozen zou wor den, hij dit als een motie van wan trouwen zou opvatten, die men jegens zijn eigen onderscheidingsvermogen uitsprak en dat hij daarom zijn func tie zou neerleggen op de bijeenkomst van het C.I.O. op 18 November a.s. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) Het weermachtsbericht meldt: Tijdens nachtelijke vluchten van den vijand boven Duitsch rijksgebied vielen de bommen in hoofdzaak in het open veld en veroorzaakten slechts schade aan de landerijen. Slechts in twee gevallen deden vij andelijke vliegtuigen aanvallen op fabriekscomplexen. Zij beschadig den daarbij niet aanzienlijk een ketelhuis en een laadbrug. Bij andere aanvallen op woonwijken zijn ver scheidene personen gedood en ge wond. In West-Duitschland werd een aanval ondernomen op een zieken huis dat duidelijk van het roode kruisteeken. was voorzien. De verliezen van den vijand be droegen gisteren bij elkaar negen vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist. LUCHTBESCHERMING IN DE V. S. New York, 7 Nov. (D.N.B.) Onde; leiding van generaal majoor Chaney commandant van de luchtverdedi ging der Vereenigde Staten, wordi in de V. S. een uit 10.000 vrijwillige burgers bestaande luchtbescherming opgericht, die haar bijzondere aan dacht zal wijden aan de militaire en industrieele centra. Mijnongeluk in Noord-Frank rijk. (D.N.B.) - In het Noordfran- sche industriegebied van Dourges, in de nabijheid van Rijssel, is een ero stig mijnongeluk gebeur'd. 45 mijn werkers werden door mijngas vergif tigd. Twee kwamen om het- leven. Lewis (Archief) Niettemin heeft men bij de eerste teekenen van Roosevelts zege stap pen gedaan om Lewis over te halen ae zaak nog eens te overwegen en in functie te blijven. New-York, 7 Nov. (D. N. B.) De correspondent van de „New-York Herald Tribune" te Washington schrijft, dat gezien het feit, dat Roosevelts buitenlandsche politiek bij de verkiezingen den algemeenen steun heeft gevonden, de hulp voor Engeland en China wel spoedig ver sterkt zal worden. Aangenomen mag worden, dat Amerika jegens Japan een krachtiger politiek zal voeren en dat het land zich zal con- centreeren op de bewapening. Leidende New-Yorksche ochtend bladen bespreken in hun hoofd artikelen de kwestie der nieuwe taken van Roosevelt. De „New-York Times" zegt o.m., dat men de ver kiezingen kan beschouwen als een goedkeuring van de buitenlandsche politiek der regelring van Roosevelt. Door den moed en de voorzichtigheid van Willkie is de kwestie van een verdere hulp voor Engeland buiten den verkiezingsstrijd gehouden. Roosevelt heeft een duidelijk votum van vertrouwen voor de voornaam ste punten van zijn Buitenlandsche politiek gekregen. De „New-York Herald Tribune" schrijft o.m., dat Roosevelt over vol doende macht beschikt om of wel de centraliseering en concentratie der regeeringsmacht, de socialiseering der industrie en controle op den ar beid vast te leggen, dan wel zijn persoonlijke eerzucht af te zweren en te trachten van Amerika weer een werkelijke democratie te maken. In Japan. Tokio, 7 Nov. (D N. B.) De bladen constateeren, dat de herkiezing van president Roosevelt niet als een ver rassing komt, en dat Japan thans de politiek der Vereenigde Staten met nog grootere aandacht en vastbera denheid moet volgen. De Yomioeri Sjimboen schrijft, dat de herkiezing van Roosevelt een opheldering van de Japansch-Amerikaansche betrekkin gen bemoeilijkt, ja zelfs onmogelijk maakt, en dat een verscherpte anti- Japansche politiek van de Vereenig de Staten te verwachten is. Japan moet dus bij het voeren van zijn in geslagen politiek een nog grootere vastberadenheid toonen. De Japan- sche politiek, zoo schrijft de Asahi Sjimboen is vastgelegd in het drie- landenpact en kan ook door de her kiezing van Roosevelt niet beïnvloed worden. Japan zal des te intensiever voortgaan met zijn opbouwende poli tiek in het Verre Oosten, daar de politiek van Roosevelt tot dusver niet tot den vrede der wereld heeft bij gedragen. De onrust in de wereld is door de herkiezing van Roosevelt nog vergroot, schrijft de Nitsji Nitsji. De Kokoemin Sjimboen meent, dat men thans niet meer van vrede in aen Stillen Oceaan kan droomen. Bolsjewistische revolutie. Groote parade in Moskou. Moskou, 7 Nov. (D.N.B.) De chef van de Sovjet-Russische regeering en commissaris voor buitenlandsche zaken, Molotov, heeft vanavond ter gelegenheid van den 23sten ver jaardag van de bolsjewistische revo lutie in het huis van afgevaardigden van het commissariaat van buiten landsche zaken, zooals ieder jaar, een receptie gehouden voor de ver tegenwoordigers van het diploma tieke corps en de buitenlandsche pers, waaraan ook voortaanstaande vertegenwoordigers van het Sovjet- Russische openbare leven deelna men. ililillllllP Stalin (Archief) Groote troepenparade in Moskou. Moskou, 7 Nov. (D.N.B.) Op het Roode Plein in Moskou is vanoch tend ter gelegenheid van den 23- sfen verjaardag der bolsjewistische revolutie in aanwezigheid van alle toonaangevende Sowjet Russische staatslieden met Stalin en Molotov aan het hoofd, benevens de leden der regeering, de hoogste vertegen woordigers der generaliteit eet. de traditioneele groote troepenparade gehouden. Voor de eerste maal werd de No vember-parade die onder bevel stond van den bevelhebber van het Moskousche militaire district leger generaal Tjoelenef, gehouden vooi den commissaris van oorlog Timos- jenko. De commissaris opende de parade met een korte toespraak in den geest van de uitgevaardigde le gerorder. Na de toespraak van Ti- mosjenkon begon de parade, waar aan werd deelgenomen door forma ties van alle soorten troepen. Voor de eerste maal zag men de nieuwe, prachtige uniformen der Sowjets generaals en de eveneens nieuwe bontmusten bij de troepen. Bij de parade van dit jaar was de de nadruk gelegd op de demonstra tie van de zware en zwaarste gemo toriseerde wapens. Zoo zag men schijnwerpers, luchtafweergeschut van alle kalibers, pantserafweergc schut, mijnwerpers, lichte, zware en zeer zware veldartillerie. Voor de eerste maal merkte men verder op verdragend geschut en mortieren van het modernste type. Daarop volgden ongeveer 250 tanks van alle groepen, o.m. tien van het zwaarste type. De parade werd besloten met eenige honderden bommenwerpers en jachttoesteilen van verschillende types, die over het Roode Plein viogen. Op de militaire parade volgde een massabetooging, in den loop waar van verscheidene honderdduizenden personen met vlaggen, transparan ten, leuzen en portretten van Sow- jet-Russische staatslieden over het Roode Plein trokken, terwijl Stalin en zijn omgeving op de trappen vat- bet Mausoleum van Lenin voor he« Kremlin staande hun huilde in ont vangst namen. Japansch-Fransche onderhandc lingen hervat. (Reuter). - Naar Do mei uit Hanoi verneemt, zijn de on derhandelhroen tusschen de Franscbc en Jaoansche vertegenwoordigers ir Tndc-China °ist°rr»:fda? h°rvat. Voor de Japansche diplomatie zijn zware tijden te verwachten. Tot dusver hebben de Vereenigde Staten voortduenrd Japan bedreigd, terwijl Japan een niet-agressieve houding heeft gehandhaafd. Thans is voor een dergelijke houding geen aanleiding meer aanwezig. De Italiaansche troepen aan het Grieksche front. Rome, 7 November (D.N.B.) In verband met het overschrijden van de Kalamas door de Italiaansche di visies wijst de Giornale d'Italia in een bericht van het front op de reus achtige moeilijkheden, die de Italia nen bij hun opmarsch in Griekenland moeten overwinnen. Er zijn in dit gebied in het geheel geen straat wegen, waardoor de Italiaansche pioniers gedwongen zijn in voortdu- renden arbeid wegen en muildier paden te veranderen in rijwegen, die noodig zijn voor den opmarsoh van moderne colonnes. Voor den be wegingsoorlog op dit door kloven coorsneden en zeer afwisselende ter rein en voor de overmeestering der vijandelijke stellingen is een zeer gedetailleerde organisatie noodig, die veel tijd kost. Aan de strijdlust der Italiaansche troepen doen al deze hindernissen overigens geen af breuk. ONRUSTBARENDE STIJGING VAN RIVIEREN. Namen. 6 Nov. (Belgapress). Maan dag werd een plotselinge stuwing van de Maas geconstateerd. Dinsdagmorgen meldde men reeds, dat het water te Plante de Jaag paden reeds had overstroomd. Bij de brug van Jambes bedekte het water de kaai. Aan den overkant was het water reeds op talrijke plaatsen over de kaaien geloopen. Ook de Sambre is op onrustbaren de wijze gestegen en op verscheidene plaatsen buiten haar oevers ge treden. Op beide wateren is de stroom zeer sterk De oeverbewoners zijn zeer on- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 7 Nov.: op 15,29 onder 1.41. Volle maan 15 Nov. 4.23 uur. gerust. Zij vreezen immers een her haling van den toestand van 1926, toen er in deze streken zooveel schade door het water werd aan gericht. Uit Aarlen wordt gemeld: Sedert twee dagen zijn ware stortregens op de streek neergekomen. De beken, welke in de Semois uitmonden, kun nen best met watervallen worden vergeleken. De Semois is buiten haar oevers getreden en sleept bij haar doortocht boomstronken mede. De brug van Lingle, welke in Mei j.l. opgeblazen werd en alleen ge bruikt kon worden door de voetgan gers, staat volledig onder water. HANGBRUG OVER DE BAAI VAN TACOMA NEERGESTORT. New York, 7 Nov. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Tacoma in den staat Washington, is de Hanbrug over de Baai van Tacoma tenge volge van een zwaren storm aan het slingeren geraakt en tenslotte neer gestort. Er kwamen geen personen om het leven. De vernielde brug v/as op twee na de langste brug der wereld. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vissoherij, deelt het volgende mede: BROOD. Elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaart geeft ge durende de week van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 No vember a.s. recht op het koopen var, 125 gram roggebrood óf 100 gram ander brood. De op 17 November nog niet gebruikte bonnen blijven voorts neg geldig gedurende de week van 11 tot en fnet 24 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zater dag 9 November tot en met Vrijdag 15 November a.s. geeft de met „16" genummerde bon van de boterkaari recht op het' koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met ,,16" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 15 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 22 No vember a.s. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedu rende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 No vember a.s. elk der vier met „08 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch been inbegrepen, óf een rantsoer, vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rant soen vleeschwaren. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 No vember a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur dus van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt zullen mogen wor den in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 •.ram voor gekookte worstsoorten ten,rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nerbrood en 150 gram voor bloed worst, KAAS. Gedurende het tijdvak van Maan dag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „25" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bon nen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s., met dien verstande, d,at deze bon nen gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet ge bruikt mogen worden ter verkrij ging van kaas in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „38" genummerde bon van het algemeen dsitributiebonboekje recht op net koopen van één ei. De bonnen, welke op 17 November nog niet gebruikt zijn, blijven voorts geldig tot en met 24 November a.s., met dien verstan de, dat ook zij gedurende de week van 18 tot en met 24 November niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KOFFIE EN THEE. De met „81" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Za terdag 9 November tot en met Vrij dag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. In verband met bovenstaande bon aanwijzingen voor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de bonnen 1 tot en met 13 van het algemeen distributieboek je n i e t aangewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. PETROLEUM. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 Novem ber a.s. tot en met Zondag 15 De cember a.s. de roet „periode B" ge merkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het-gebruik van petro- eum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1