AKKERTJES^ Mr. STEVENS UIT tweede blad Autorijden zonder benzine. Welke mogelijk heden er zijn. FEUILLETON DOM R. ARDEN. DETROIT GEMEENTERADEN harenkarspel. RADIOPROGRAMMA De Nederlandsche Pijnstiller Zenuwpijn 2 Men schrijft ons: Het benzine- vraagstuk heeft er toe geleid, dat thans vele auto's uitgerust zijn met generatoren, welke gestookt worden met hout of turf. De onderdeden voor het vervaardigen van deze generatoren zijn echter in beperkte mate voorradig, terwijl ook de be- noodigde brandstoffen, in verband met de aanwezige voorraden, niet ongelimiteerd verbruikt mogen wor den. Voor den inbouw van een gas generator is dus een vergunning noodig. Wil men zulk een vergun ning verwerven, dan wendt men zich, na een daarvoor bestemd for mulier te hebben ingevuld, tot den rjjkshoofdinspecteur van het verkeer van de provincie, waarin men woont, op welk formulier de gegevens over den wagen moeten worden vermeld en de> reden, waarom men tot i n- bouw van een generator wensch* over te gaan. Dit formulier wordt doorgezonden aan de rijksverkeers inspectie in dezelfde provincie, welke nagaat, of de inbouw van een gasgenerator verantwoord is. Perso nenauto's en kleine bestelwagens ontvangen gewoonlijk geen toestem ming. De rijksverkeersinspectie zendt op haar beurt de goedgekeurde for. muiieren door naar een derde in stantie, het Centraal bureau voor in dustrialisatie (C.I.V.I.) te Den Haag, hetwelk uiteindelijk de vergunning voor het aanbrengen van een gas generator verleent. Lichtgas. Een andere oplossing voor het vervangen der benzine is het lichtgas, dat in een ballon op den wagen meegevoerd kan worden, of wel samengeperst in cylin ders. Twee kubieke meter licht gas staat ongeveer gelijk met een liter benzine, zoodat het rijden op lichtgas goedkoopér is. In verband met de geringe hoe veelheid lichtgas, welke in ballons meegevoerd kan worden, zullen de VOORLICHTING BIJ SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. In een spoedvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zaanland, welke speciaal was bijeengeroepen voor de bespre king van de plannen voor de sa menvoeging van Zaangemeenten, heeft de voorzitter, de heer J. A. E. Verkade, medegedeeld, dat men op het verzonden adres, waarin tegen de samenvoeging was geprotesteerd, van den secretaris-generaal ant woord heeft ontvangen. Hem werd medegedeeld, dat geen grond bestaat voor de ongerustheid, dat belang rijke samenvoegingen van gemeen ten zullen plaats hebben, zonder dat een grondig onderzoek zal zijn In gesteld. Zoo noodig zal de secreta ris-generaal van het aanbod dei- Kamer om als objectief intermediair voorlichting te geven gebruik ma ken. De vooritter bepleitte instelling van een wetenschappelijke commis sie van voorlichting, waarin zitting zouden kunnen hebben de professo ren Boerman, van Vuuren en ter Veen, die op het gebied van econo mische geographie in ons land en in de sociographie reeds baanbrekend werk hebben verricht, alsmede van een hoogleeraar of lector in de be stuurswetenschappen. Deze commis sie zou richtlijnen kunnen geven om met een algemeen plan van nieuwe gemeente-indeeling te ko men. Bij doorvoering van dit plan zou de secretaris-generaal de erkente lijkheid van vele generaties kunnen verlangen, aldus d heer Verkade. 15) In plaats van een antwoord klonk een stevige klap. Iemand plofte op de planken neer. „Ik zal je wel leeren, leelijke kwa jongen", zei de stem van den be schuldigde. Deze stem was die van Grizzard. „Die komt pas kijken en hij is nog niet droog achter zijn ooren en zet dan zoo'n grooten mond op! Mijnheer Stevens, hier is die jongen van u, let u een beetje op hem. Ik heb hem net een draai om zijn ooren moeten geven". „Dat zal ik hem betaald zetten", zei Peters, zijn lange jas uittrek kend. Ergens sloeg een deur. „Bru tale kerel! Ik geloof, dat hij weg is", zei Peters woedend. „Nee, daar zit hij nog!" „Wie zit daar?" vroeg Edna, ter wijl zij eveneens dichterbij kwam. „Mijn secretaris". Peters trachtte Stevens op de been te helpen. Stevens waggelde bedenkelijk, maar na eenigen tijd kwam hij weer tot bewustzijn, „Verduiveld nog aan toe! Dat was me wat! Die Grizzard, damned!" vloekte hij. „Als ik daarop was voorbereid geweest wanneer hij nogeens zoo iets probeert, schiet ik hem dadelijk een paar blauwe boo- auto's, welke ermede zijn uitgerust, slechts kleine afstanden kunnen rij den. De aanlegkosten zijn echter zeer gering, terwijl geen toestem ming noodig is van de C.I.V.V., doch alleen van de rijksverkeersinspectie, In gecomprimeerden vorm kan men een veel grootere hoeveelheid lichtgas meevoeren. Voor dit doel worden cylinders in den handel ge bracht, welke een druk van 125 tot 200 atmosfee.r kunnen verdragen Een nadeel is echter weer, dat de vulling slechts kan geschieden in die plaatsen, waar men over compres sors beschikt en In Noordholland zijn dit nog slechts Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Bussum, Zaandam, Vel- sen, A 1 k m a a r en Schagen. De aanschaffingskosten voor een instal latie, welke bestaat uit een of meer cylinders of drukvaten, een redu ceerventiel, een gasmenger met regelkleppen, een manometer tevens voorraadmeter, een afsluiter en de noodige leidingen, bedragen, buiten de cylinders, circa 150 gulden. In den handel zijn cylinders met een inhoud van 36 kubieke meter, bij een druk van 200 atmosfeer verkrijgbaar, Een auto, welke een verbruik van een op zeven heeft, kan hiermede dus .on geveer 130 km afleggen. Het plaatsen van de 450 kg wegen de installatie geschiedt in den koffer of onder de achterzitting. Men dient echter eerst toestemming van de C.I V.ï. aan te vragen, alvorens tot ver bouwing over te gaan. Voor het vervaardigen van 1.000 kubieke meter lichtgas zijn namelijk 2500 kg kolen noodig en indien de aanvragen voor vergunningen talrijk zouden worden, zou de kolenvoorzie- ning gevaar kunnen loopen, zoo dat ook hier regelend dient te worden opgetreden. Accu's. Tenslotte wijzen wij nog op de mogelijkheid den wagen uit te rus ten met accu's, welke onder den motorkap geplaatst kunnen worden, nadat de motor is verwijderd, Een kleine personenauto kan met twaalf zes volt accu's een afstand van 60 a 70 kilometer afleggen. VORDEREN VAN EIEREN. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, dat op de zgn. „blauwe Wehr- machtsbezugscheine" in den vervol ge, naast de levensmiddelen versch vleesch, versche vleeschwaren, boter, veresch aardappelen en versche gioenten, tevens eieren zullen wor eten gevorderd. Handelaren, die eieren hebben ai geleverd tegen blauw Wehrmachts- bezugscheine, dienen deze bescheiden voor hun herbevoorrading door te zenden aan de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Verdronken. - Gisterochtend is te Amersfoort een schipper te water geraakt en verdronken. Diploma handelskennis broodbe- drijven. - De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, heeft als diploma, uit het bezit waar van het voldoe-n aan de in het Vesti gingsbesluit broodbedrijven 1938 be doelde minimum-eischen van han delskennis voor het broodbakkers- en het broodverkoopersbedrijf kan blij ken, aangewezen het einddiploma eener handelsavondschool met 5-ja ripen cursus. nen tusschen de ribben!" Stevens lette niet op Edna, hij spuwde on gegeneerd bloed op het dek, hield zich daarna aan de verschansing vast en liet de koele nachtlucht over zijn hoofd waaien. Peters vond de scène hoogst pijn lijk. „Wat deed je hier In de eerste klasse?" vroeg hij streng. „Je hoeft toch !s avonds niet meer hier boven te komen!" Stevens maakte een afwerende handbeweging. „Ik wilde u iets vragen, mijnheer, maar het kan natuurlijk wel tot morgen wachten. Goeden avond, mijnheer". Met deze woorden ver dween Stevens, de echte, en ging hij geluidloos op dikke rubber zolen heen. Edna keek hem met groote ver baasde oogen na. „Dat was toch uw secretaris, die u uit Europa hebt meegenomen?" „Zeker". „Die spreekt Amerikaansch als een echte New-Yorker", zei Edna langzaam. „Die moet lang daar ginds geweest zijn. Was hij dron ken?" „Hoe komt u daarbij?" vroeg Pe ters, die zich langzaam boos voelde worden. Edna was niet gemakkelijk ze wilde allerlei dingen weten, die haar eigenlijk niet aangingen. „Ik bedoel, omdat hij zich zoo ge droeg, zoo maar. Hij heeft weinig manieren!" „Laat je maar eens door Grizzard een klap in je gezicht geven en be- SCHERMERHORN. De Schermer één gemeente? Op 7 November vergaderde de raad dezer gemeente onder voor zitterschap van burgemeester B. Meindersma; afwezig was de heer Barendregt. Z, h. s. werd tot aangaan besloten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Nederl, Gemeenten tot een bedrag van 23000. Op advies van Ged. Staten werd z, h. 8, besloten voor overledenen boven 12 jaar 7 gulden begrafenis rechten te heffen. De gemeente-rekening en de re kening Burgerlijk Armbestuur en G, E, B. van den dienst 1939 werden op advies van de desbetreffende commissie goedgekeurd. Gemeente- re-kening gewone dienst, ontvang sten 73579.69, uitgaven 74021.73, ntdeelig saldo 442.04; kapi- taaldienst ontvangsten 75252, uit- aven 75341.11, nadeelig saldo 89.11; Burgerlijk Armbestuur ontvangsten 7114.17, uitgaven f 7229,61, nadeelig saldo 115.44; G. E. B. ontvangsten 7244.07, uitgaven 5890.94, winstsaldo 1353.13, waarvan in de gemeente kas is gestort 1100, de reserve be draagt thans 382.89; kapitaal- dienst G. E. B. in ontvangsten en uitgaven 382.89. De voorzitter stelde voor, in af wijking van de gewoonte, de be grootingen thans in den raad te behandelen, waartoe werd besloten. De gemeer.te-begrooting werd vast gesteld in ontvangsten en, uitgaven tot een bedrag groot 56270.25; die van het Armbestuur groot 6901.03 waarin een subsidie van de gemeen te groot 5750; die van het G. E B, groot 680-0 met een jaarwedde- verhooging van den administrateur, groot 1-0-0 (van 65-0 op j 750). Een extra-subsidie van 10-0-0 werd verleend aan het Burgerlijk Armbestuur over 1940 (nood'g voor extra ziekenhuiskosten). Ingevolge overleg met het hoofd der openbare school werd besloten de schooluren te wijzigen, wegens de ochtendduisternis en met het oog op bezuinigng op de verwar ming. De schooluren zullen gesteld van 1013 uur en van 1416 uur; op Woensdag zal den geheelen dag school worden gehouden en op Zrterdag zal worden vrij gegeven. Samenvoeging van gemeenten. De voorzitter las den bekenden brief voor en zei, dat Schermerhorn (1146 inw.) zich moet combineeren met Z.- en N.-Schermer (9-00 inw.). Graft (1135 inw.) en de Rijp (1338 ;nw.), zoodat de nieuw^ gemeente zal tellen 4529 inwoners. De heer Oostwouder vroeg r.aar een advies van B. en W., waarop de voorzitter ant woordde dat B. en W. geen voorstel hebben. De heer D -a n t e 1 zeide dat, nu gecombineerd wordt, men verder moet kijken. De pogingen om de Schermer tot één zelfstandige ge meente te maken hebben eerder schipbreuk geleden. Zij is verdeeld thans onder 8 gemeenten. Wat lig ging betreft vormt Schermerhorn geheel een eenheid met de Scher mer, de provinciale weg is een verbindingsweg. De verbinding met de Rijp is uiterst moeilijk Spr. zou in tegenstelling met een aansluiting bij de Rijp willen voorstellen Schermer waar dan nog je goede manieren", zei Peters ruw. Edna lachte. „Waarom schreeuwt u zoo tegen me? Ik ben toch een dame, zoolang niemand het tegendeel heeft bewe zen! Is het de gewoonte om dames zoo aan te blaffen? Bovendien be doel ik het gedrag van uw secre taris vóór den klap in zijn gezicht, dus bij zijn volle bewustzijn. Sluipt een secretaris zijn chef zoo na, als die chef met een dame in het don ker aan de verschansing staat en beschouwingen houdt over de maan en zoo? Is dat behoorlijk, mijnheer Stevens?" „Nee, beslist niet!" Peters legde vermetel zijn arm om Edna's schou der. „Dan zullen we het nu einde lijk weer over de maan hebben, Edna. Vind je het mooi?" „Ik vind het heerlijk, maar ik zie geen reden, me daarom zoo ver trouwelijk vast te houden". „Nee, dat heeft er ook niets mee te maken", zei Peters „Mag ik je een kus geven?" „Dan zou ik je daarvoor een draai om de ooren geven", dreigde Edna. „Heel hard?" informeerde Peters voorzichtig. „Middelmatig", antwoordde Edna. Peters nam haar stevig in de ar men en kuste haar. Ze hield zich een seconde rustig en begon daarna hevig tegen te stribbelen. Nauwe lijks had Peters haar losgelaten, of ze gaf hem met de zekerheid van haar vak een klap tegen zijn wang. horn, Oterleek, Zuid- en Noordschermer tot één ge meente te maken. De nieuwe gemeente zou hij willen ge noemd zien „De Schermeer". Algemeen kon men zich met dit voorstel vereenigenook de voorzitter voelde veel voor deze combinatie. Besloten werd dit voorstel bij Ged. Staten in te dienen, Rondvraag. De heer Oostwouder vroeg of de arm-stem der armen niet woe den vergeten, in dezen a-bnormalen tijd nu alles even du-ur wordt. De voorzitter zeide, dat „Winterhulp" in-een behoefte zal voorzien, evenwel zal hü bij het armbestuur onderzoeken wat in dezen gedaan wordt. Ook vroeg de heer Oostwou der naar een werklooze van deze gemeente in Duitschland, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij hiermede treurige ervaringen heeft. De heer de Groot zei graag een nieuw torenuurwerk te wen- schen met uur- en minuutwijzer; dit zal echter thans wel niet gaan en daarom wilde hij gaarne de wijzer plaat hersteld zien. De voorzitter zal zich met Visser, den loodgieter, hierover in verbinding stellen, De heer Mantel vroeg naar het werkobject voor de we-rkloo- zen, wat door den heer de Groot naar genoegen werd beantwoord. Spr, had namens de tuinbouwver- eêniging zich in verbinding gesteld met den bedrijfsraad te Haarl-em en de Heidemaatschappij en hoopte, dat zeer spoedig de werkobjecten kunnen worden vastgesteld. De heer Visser vroeg of bij het aangaan can de r.k. kerk de klok mag luiden, wat in naburige plaat sen wel geschiedt. De voorzitter zeide het niet te mogen >estaan, doch zal zien in dezen iets te bereiken. Daarna sluiting. Samenvoeging gevraagd met Warmenhuizen. Vier leden stelden prijs op samenvoeging met Sint Maarten, Schagen, Bar- singerhorn en Wieringer- waard. De gemeenteraad van Haren karspel vergaderde Donderdag middag onder leiding van burge meester H. Nolet. Afwezig was de heer Wester. In zijn openingsrede heeft de voorzitter het overleden raadslid, wijlen den heer J. Zutt, herdacht. De heer Zutt heeft voor de ge meente en de gemeenschap veel gedaan. De heer H. Dekker werd be- eedigd als lid van den raad. Verscheidene ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd, dat de ambtsperiode van den burgemees ter voorloopig verlengd is. De veldwachtersverordening werd gewijzigd. De salarieering werd vastgesteld op 1500 tot 1700 per jaar. De begrooting 1940 werd gewij zigd n. a. v. eenige opmerkingen van Ged. Staten. Vervolgens kwam aan de orde de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening 1939 en de goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur. De rekening 1939 van de gemeente vertoont een nadeelig De klap was op een afstand te hoo- ren. „Nu zijn we quitte". „Accoord", zei Peters, terwijl hij zich over zijn wang wreef. „Ik had niet gedacht, dat je het zoo ernstig bedoelde". „Anders had je het zeker niet ge waagd, hè?" „Toch wel! Als ik het zoo naga, zijn we eigenlijk niet quitte", meen de Peters, die opnieuw zijn arm op Edna's schouder gelegd had. „Om alies te vereffenen, zou jij nu mij een kus moeten geven en dan krijg je een draai van mij op je wang". Edna lachte. Het moest spottend klinken, waartoe ze zich alle moeite had gegeven, maar desondanks klonk het eenigszins teeder. „Ik ga er nu vandoor. Het wordt me te gevaarlijk. Bovendien hebben we morgen mooi weer en dat be- teekent voor mij allerlei werk op de tennisbaan. Welterusten, mijnheer Stevens uit Detroit bij Springfield". „Welterusten Edna. Zoo zonder kus?" „Nu, goed dan", zei Edna. Daarop kusten ze elkaar werkelijk teeder en tamelijk lang. Eindelijk maakte Ed na zich uit zijn omarming los en liep ze weg. „Morgen vertel ik haar alles", dacht Peters, die zich met een nieuw, onbekend gevoel van geluk doorstraald voelde. Toen Edna in haar hut kwam, die zij met de chef-stewardess deelde, wierp ze haar mutsje woedend te gen den muur. De chef-stewardess, saldo, maar er zijn nog verschei dene vorderingen te innen, welke eigenlijk ten gunste van dit dienst jaar moeten komen. Het voordeelig saldo zou dan ruim achtduizend gulden zijn. De rekening van het Burgerl. Armbestuur sloot op een totaal bedrag van 19829,12. De samenvoeging. Het volgende punt van de agen da was, de behandeling van het schrijven van Ged. Staten over d e samenvoeging van ge- me e n t e n. B. en W. stelden voor, als gevoelen van den raad aan Ged. Staten kenbaar te maken de gedachten en conclusies welke in het ontwerp-adres zijn neergelegd, dat wij reeds vermeldden in ons raadsverslag van Warmenhuizen. Echter met deze aanvulling, dat als naam van de samen te voegen gemeenten Harenkarspel en War menhuizen wordt voorgesteld „Harenkarspel" en als hoofdplaats Harenkarspel. De voorzitter heeft nog een nadere toelichting gegeven op dit adres, waarin hij betoogde, dat de beide gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen méér op elkaar waren aangewezen dan op Scha gen. Het advies, dat B. en W. ver strekken is het resultaat van met de besturen van de overige bij deze concentratie betrokken gemeenten gepleegd overleg. De heer Francis vond het voor de raadsleden een moeilijke zaak, om hier nu maar zonder meer over te beslissen, aangezien de burgerij er niet over gehoord wordt. Spr. vond het frappant, dat het advies van B. en W. bijna gelijk was aan het advies van de vergadering van burgemeesters en secretarissen in het kanton Scha gen. Volgens door spr. ingewonnen informaties gevoelt de burgerij niet voor samenvoeging van de gemeenten Warmenhuizen en Ha renkarspel, maar wil men liever bij Schagen worden gevoegd. Spr. stelde voor, om aan te dringen op samenvoeging van de gemeenten Harenkarspel, Sint Maarten, Scha gen, Barsingerhorn en Wieringer- waard, met als centrum Schagen. Schagen is in ieder geval een plaats, waar een flinke markt is, er zijn verscheidene scholen, waar heen onze kinderen gaan, enz. De heer J, Hagenaar sloot zich hierbij aan. Spr. was tegen samenvoeging met Warmenhuizen, omdat dit allebei financieel zwakke gemeenten zijn. Ook hij was voor de combinatie, zooals de heer Francis had voorgesteld. De heer P. de Jong wees er op, dat deze beide gemeenten allebei een landelijk karakter hebben en voornamelijk op tuinbouw zijn aangewezen. Dit achtte hij een na deel voor het geval er weer eens een inzinking in den tuinbouw kwam. Ook de heer K. D o e k e s was voorstander van het voorstel van den heer Francis. De heer Burger deed zich kennen als voorstander van de samenvoeging met Warmenhuizen, hetgeen voor het deel van de ge meente, waar hij woont, van be lang is, door de verschillende ver- eenigingen, de veiling enz. De heer Molenaar was tegen samenvoeging met Schagen, voor al ook met het oog op het Oostelijk deel der gemeente. Wethouder B 1 o k d ij k verde digde het standpunt van B. en W. Er zijn verschillende argumenten voor samenvoeging met Warmen huizen. Bovendien is niet alleen mevrouw Evelyn Cowler, een reso lute dame, die de jeugd reeds ge passeerd was, richtte zich een wei nig op. „Hebben ze je boos gemaakt, Edna?" „Gekust", zei Edna toonloos. „En heb je niet dadelijk een flin- ken klap teruggegeven?" „Den eersten keer wel". Edna snik te hevig. „De tweede maal heb ik het vergeten". „Een slecht teeken", meende de chef-stewardess. „Toen ik zoo oud was als jij begon het ook zoo. Ik heb vergeten op het juiste moment een klap terug te geven. Enfin, ik heb er later geen spijt van. ge had". „Klets", zei Edna, terwijl ze haar blonde lokken schudde. „Als het een officier of een passagier uit de tweede klas was geweest, dan was het nog wat. Maar het is er een uit de luxe-hut, een rijke, knappe, hal ve idioot. Aap van een vent!" „Scheld er maar op los", zei me vrouw Cowler, „dat zal je opluch ten", „Ja", zei Edna, terwijl ze zich be gon uit te kleeden, „een tamelijk geheimzinnig heerschap". „In luxe-hutten reizen meesta. tamelijk geheimzinnige heerschap pen", deelde mevrouw Cowler uit den rijken schat van haar ervaringen mede. „Dat houdt verband met het vele geld, dat ze hebben. Ga maar slapen, lieve, en denk er niet meer aan". „Het is alles de schuld van het tuinbouw de bron van bestaan. De voorzitter merkte op, dat de besprekingen niet in de vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen is gehouden, maar met de burge meesters en wethouders van de bij de concentratie betrokken ge meenten. De beide gemeenten zijn niet zoo arm als de heeren denken. Zij be zitten beide een flink kapitaal. Dat de rekeningen met nadeelige saldi sloten was een gevolg van de be kende oorzaken. Het staat er thans toch anders voor met den tuinbouw dan eenige jaren geleden. Nadat nog eenige besprekin gen waren gevoerd, werd tot stemming overgegaan en met 6 tegen 4 stemmen besloten, samenvoeging aan te vragen met Warmenhuizen. De vier tegenstemmers, de heeren J. Hagenaar, P. de Jong, C. Francis en K. Doekes wilden samenvoe ging aanvragen met Schagen, Sint-Maarten, Barsingerhorn en Wriringerwaard. De heer Francis wilde, dat daarvan ook melding gemaakt werd in het besluit, doch de voor zitter achtte dit niet noodig. De geneeskundige verzorging. Er moest nogmaals gestemd worden over het voorstel tot voor ziening van geneeskundige en ver loskundige verzorging in de ge meente, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. B. en W. stelden voor, deze zaak niet af te handelen, nu de samenvoe ging van gemeenten in behande ling is. Met 3 tegen 7 stemmen werd hiertoe besloten. Rondvraag. Bij de rondvraag heeft de heer Doekes er op gewezen, dat de inwoners van de buurtschap Dirkshorn niet van de uitdeeling der ingeleverde kleedingstukken in kennis waren gesteld, hetgeen volgens den burgemeester geen zaak van den raad was, maar van de distributie. De heer Francis drong aan op voorziening in de dokterskwestie; ook de heer Hagenaar drong aan op het x'egelen van deze zaak. De voorzitter was echter van meening, dat de zaak thans goed verloopt, waarom hij de samenvoeging der gemeenten lie ver wilde afwachten. ZATERDAG. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA- uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 10— VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedr, 12— Gr.pl. 12.45 Nieuws- en econ. her. ANP. 1,.Esmeralda en soliste en gr.pl. 2.Letterkundig overzicht, 2.15 VARA-orkest. 3.— Tuinbouw- halfuurtje. 3.30 VARA-orkest. 4.10 Causerie „Het Nederlandsche volks karakter". 4.30 De Ramblers. 5. Orgelspel en gr.pl. 5.15 Vragen van den dag en beursber. ANPl 5.30 Es meralda. 6.VARA-orkest. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 77.15 ANP-ber., slui ting. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 7— Ber. (Duitsch). 7.15 Gr.pl. (7.30 —7.45 Ber. Eng.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Ge wijde muziek (gr.pl.) 9— Berich ten (Duitsch). 9.15 Viool, piano en gr.pl. 9.55 Gr.pl. 10.45 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 11.30 Ber. (Eng.) 11.45 Cymbaalsextet. 12. Ber. 12.15 Cymbaalsextet. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Cymbaalsextet. (1.30 1.45 Ber. Eng.) 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Gr.pl. 2.30 Ber. (Eng.) 2.45 Gr. pl. 3.30 Bor. (Eng.) 3.45 Gr.pl. 4.15 Spaarne-sextet en gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag en beursber. ANP. 5.30 Spaarne- sextet en gr.pl. 6.15 Gr.pl. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gr.pl. 7—7.15 ANP-ber., sluiting. stille dek, de zee en dien ellen- digen maneschijn", stelde Edna vast, voordat ze haar gezicht in het ijskoude water onderdook. „Daar wordt je altijd zwak en sentimen teel van". Mevrouw Cowler zuchtte. „Altijd hetzelfde liedje, Edna. En dan ook dat eigengereide optreden van de mannen. Wie was het dan?" Dat zeg ik niet!" Edna wreef zich met den handdoek over het gezicht. „Ik zeg het beslist niet!" „Goed, dan zal ik het je wel zeg gen. Het was mijnheer Stevens!" „Waarom vraag je het dan, als j« het al weet", zei Edna. „En nu heb ik ook nog onaangenaamheden met die juffrouw Sloman. Nou, voor uit maar, het kan me niet schelen. Heb je er ooit van gehoord, dat se cretarissen rondsluipen, wanneer hun meester met een dame staat te praten?" De chef-stewardess zette een ge zicht, alsof ze er alles van wist, „Begrijp je dat niet? Die men- schen zitten voortdurend in angst, dat ze afgeperst worden Daarom laten ze zich bewaken", „Nee, dat kan niet", zei Edna, terwijl ze in haar bed kroop. „Hij was verschrikkelijk boos op zijn se cretaris, dat heb ik wel gemerkt. En die secretaris zou niet uit Ame rika komen, terwijlZe maakte haar zin niet af. „Je had dien se cretaris eens moeten hooren pra ten.. Nou, ik voel allerlei geheim zinnigheden!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6