De Raad behandelt de begrooting. Zeer sobere algemeene beschouwingen. Vaststelling gemeente- begrooting 1941. TWEEDE BLAD 3 De gevaren der duisternis. De raad kwam Donderdagmiddag, onder voorzitterschap van burge meester van Kinschot, in hoofdzaak ter bespreking van de gemeente- begrooting, bijeen. Deze vroeglij enge behandeling is in de Alkmaar sche geschiedenis wel een unicum. Blijkbaar verwachte niemand eenig politiek steekspel. De tribune was althans geheel onbezet. De voorzitter stelde oogen- blikkelijk de notulen aan de orde; die onveranderd werden vastge steld. Besloten werd de heer Coerts zijn vragen oven de verdrinkings- gevallen tusschen punt 10 en 11 toe te staan. Benoeming leeraren Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen den raad voor: 1. voor vast, te rekenen met ingang van 1 October 1940, te benoemen tot leeraar in wiskunde aan de Gemeen telijke Avondschool voor lager nij verheidsonderwijs dan heer dr. C. A. Spierenburg alhier; 2. voor den duur van den cursus 1940/1941 aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheids onderwijs te benoemen tot tijdelijk leeraar in: a. wiskunde, den heer K. Goos, al hier; b. wiskunde en Nederlandsche taal, den heer K. de Vries alhier, den vorigen cursus ook reeds tijdelijk werkzaam geweest; c. werktuigkundig- en smidsteeke nen en materialenkennis, den heer J. Jongens alhier, ook reeds vroe ger als zoodanig werkzaam ge weest; d. electro-techniek en electro-tech- nisch teekenen, de heeren N. W. Lindemans en G. Visschers, bei den alhier en ook reeds vroeger ger als zoodanig werkzaam ge weest; e. natuurkunde, den heer D. W. Abelskamp alhier, die voor werk tuigkunde reeds als vast leeraar aan de school is verbonden. f. vaktheorie boekdrukken, den heer J. Vermeulen te Hoorn, sinds 21 October 1939 reeds als zoodanig tijdelijk werkzaam; 3. van 1 tot en met 31 October 1940 te benoemen tot tijdelijk leeraar in werktuigkundig- en smidsteekenen aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs, den heer J. van Maarleveld, alhier. Benoemd de voorgedragenen. Kasgeldleening. Voorgesteld werd voor het dienst jaar 1941 een kasgeldleening van ten hoogste 1.000.000.aan te gaan. Conform besloten. Couponbelasting. B. en W. stellen den rau.l voor ten behoeve van de stichting „Alk- maarsch Centraal Neutraal Zie kenhuis" een uitzondering te ma ken voor de in 1929 gesloten onder- handsche leening van de bepaling, dat de couponbelasting bij de uit betaling van de rente zal worden afgehouden. Als voren. Verpachting gemeente eigendommen. B. en W. stellen den raad voor de verpachte gemeente-eigendommen aan de tegenwoordige pachters op nieuw te verhuren tegen een prijs gelijk aan die welke gold op 1 No vember 1939. Als voren. Vermindering pacht Stedelijk muziekpark. Ingevolge een verzoek van den pachter stellen B. en W. den raad voor de pacht voor het tijdvak 1 Februari 1940 tot en met 31 Januari 1941 met 300 te vermindèren, on der voorwaarde, dat de pachter op 31 Jan. het einde van den pacht- termjjn den tuin in goeden staat doet verkeeren. Conform besloten. Aankoop stukje grond aan de Snaarmanslaan. B. en W. stellen den raad voor van de erfgenamen van wijlen den heer Huiberts 4 M2 grond aan de Snaarmanslaan voor 1 over te nemen. Voorts werd besloten tot aankoop van grond aan de Hoornsche kade. Conform besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen den raad voor aan het bouwbedrijf D. en L. Schoonewil en C. Jonker een per ceel bouwterrein aan de Hoornsche Kade, groot 698 vierk. M., voor 5409,50 te verkoopen voor den bouw van 6 woningen. Voorts stellen zij voor aan den heer P. H. M. de Rover 31 vierk. M. grond van het voormalig Jaagpad langs de oude Hoornsche Vaart te verkoopen voor 155. Eveneens werd voorgesteld den heer P. Dekker 519 M2 bouwter rein aan de Ruysdaelkade hoek Vermeerstraat te verkoopen voor 4574.25. De heer Grondsma infor meerde naar een gewenschte her ziening van de grondprijzen. Weth. Mr. de Groot zeide, dat de grond die er is, reeds moeilijk is tc verkoopen. Aanleiding tot prijsverhooging is er niet. De heer Grondsma; Elders stijgen de prijzen en wij hebben niet veel meer. Conform besloten, Uitbreiding ambachtsschool. Nu de noodig geworden algemee ne uitbreiding van de Ambachts school niet dadelijk tot stand kan worden gebracht heeft de secreta ris-generaal toegestaan,, dat een tijdelijke, door het bestuur gevon den oplossing, tot uitvoering wordt gebracht. Hiermede is een uitgaaf van 27.350.— gemoeid, welke uitgaaf over 2 jaar verdeeld mag worden. De gemeente droeg hier van 30 der kosten. B. en W Stelden den raad voor de gevraag de medewerking te verleenen. Als voren. Gemeenterekening dienst 1939. B. en W. bieden den raad ter voor- loopige vaststelling aan de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente en der afzonderlijk beheer de takken van dienst over 1939. De uitkomst van de gemeentete kening is als volgt: de uitgavep van den gewonen dienst bedroegen 3.590.791.12; de inkomsten van den gewonen dienst bedroegen 3.588.726.98. Na- deelig slot 2.064.14. De uitgaven van den kapitaal- dienst bedroegen 2.387.237.88; de inkomsten van den kapitaal dienst bedroegen 1.925.788,88. Na- deelig slot 461.449. De inkomsten volgens de reke ning bleven mitsdien 85.031.21 be neden de raming. In handen van de commissie tot nazien der rekeningen gesteld. Rekeningen 1939 van Instellingen en vereenigingen. B. en W, bieden ter goedkeuring aan de rekeningen over 1939 van de volgende instellingen en vereenigin gen: 1. het centraal ziekenhuis in ont vang en uitgaaf op 277.279.11; 2. het burgerweeshuis in ontvang en uitgaaf op i 14.031.39; 3. de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon in ontvang en uitgaaf op 418.045.37; 4. de vereeniging voor gezinsver pleging in ontvang op 11.477.47 en in uitgaaf op 11.411.4414, voordeelig saldo 66.0214, welk bedrag wordt teruggestort; 5. de commissie tot huisverzorging in ontvang op 3252.82, in uit gaaf op 3.134.35, voordeelig saldo 118.47, welk bedrag wordt teruggestort; 6. de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in ontvang op 14.209.46, in uit gaaf op 16.077.71, nadeelig saldo 1868.25; 7. het comité Alkmaar van de R.K. vereeniging „Herwonnen Le venskracht" in ontvang op 1577.30, in uitgaaf op 935.08, voordeelig saldo 642.22, welk bedrag als reserve in het bezit der vereeniging blijft; 8. de afdeeling Alkmaar van het centraal genootschap voor kin- derherstellings- en vacantieko- lonies in ontvang en uitgaaf op 2.214.26; 9. de vereeniging tot bescherming van zuigelingen in ontvang op 3039.68, in uitgaaf op 3888.43, nadeelig saldo van 848.75; 10. de afdeeling Alkmaar ™an „Hel Wit-Gele Kruis" in ontvang op 6471.05, in uitgaaf op 6339.30, voordeelig saldo 131.75, welk bedrag wordt teruggestort; 11. de vereeniging voor kindervoe ding in ontvang en uitgaaf op 3.920.65; 12. de vereeniging „Kinderklee- ding" in ontvang op 1499.01, in uitgaaf op 132.99, nadeelig saldo 33.98; 13. den Armenraad in ontvang en uitgaaf op 6.266.72; 14. de vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor b.l.o. te Alkmaar" in ontvang en uitgaaf op 6399.44. Als voren. Interpellatie Coerts. De heer Coerts herinnerde aan de Maandag gesignaleerde verdrin- kingsgevallen. De beveiliging bij de bruggen vindt spr. goed. Het groote gevaar is, dat de menschen, als ze in de grachten geraken, af hankelijk zijn van anderen voor run redding. Spr. vroeg of nadere voorzieningen getroffen kunnen worden. Velen moeten uit den aard van hun werk des avonds op straat zijn, en daarom dient de overheid alles te doen om gevaar tegen te gaan. Spr. herinnerde aan een wenk in de Alkm. Crt. om de grachten met touwen af te zetten. Als er geen touw voldoende is, dan kan het ook met hout of ijzer- draad. Spr. meende, dat de wal- muren moeten worden afgezet. Spr. oordeelde het voorts onver antwoordelijk, dat ouden van da gen zonder geleide zich op straat begeven. De burgerij moet begrij pen, dat dit niet gaat. Laat men menschelijkerwijze doen wat mó gelijk is. De heer Woldendorp wilde in ieder geval een bescherming bij alle op grachten uitkomende we gen en straten en voorts wilde hij de leuningen nog wat uitbreiden. De heer Grondsma vroeg hoever men is met het aanbrengen van het richtingslicht. Ook wilde hij de reddingshaken met lichtge vende verf schilderen. De heer Stoutjesdijk noem de nog een paar punten waar hek ken noodig zijn. Aan de Mient is het wel zeer wenschelijk om er een wit geschilderd trapje met een haak te plaatsen, die aan de schuitenringen kan bevestigd wor den. Dan kan men althans de dren kelingen en redders er uithalen als men ze te pakken heeft. Voor tou wen gevoelt spr. wel iets, maar ge zien de Alkmaarsche jeugd, zijn ze een gevaar, omdat ze doordat kin deren er op schommelen te laag ko men en dan raakt men nog verder van huis, omdat men dan valt en midden in de gracht terecht komt. Wethouder Mr. de Groot heeft met de directie van gemeentewer ken de gevaarlijke punten bezocht. Voorts heeft spreker ook ieder verzocht gevaarlijke plekken aan te wijzen, omdat spr. daar voorzie ning wil. Het eene slachtoffer was vlak bij "huis en stond zijn lichtje aan een ander af, met het noodlot tige gevolg. Zonder een klein lichtje moet men niet op straat gaan en bovendien moet men den huizenkant houden. Ook spr oor deelde, dat ouden van dagen zonder geleide niet op straat moeten ko men, Dagelijks geraken in het ge- heele land menschen te water. Spr. meende alles gedaan te heb ben wat mogelijk is. Touwen spannen achtte spr. gevaarlijk en voorts is touw ook niet te verkrij gen. Spr. wilde nog nagaan wat met schrooten, die wit geschilderd worden en aan boomen gespij kerd, bereikt kan worden. Wij heb ben K.M. lange grachten en het benoodigde hout is niet te krijgen doch spr. is bereid tot het nemen van maatregelen die mogelijk zijn Het publiek zal echter de uiterste voorzichtigheid moeten betrachten Een ieder dient zich met een lichtje te wapenen. Lichtgevende verf kost 75 per K.G. en is niet te be talen. Weth. K e ij s p e r zeide dat de geleidelichten langs de primaire wegen zijn aangebracht, ten getale van 50. Heden zijn er 100 bijgeko men, zoodat het met de primaire- wegen in orde komt. Op de andere is het verboden. Waar eenigszins geleidelichten mogen komen, daar worden ze aangebracht. Weth. de Groot zegde nog toe te onderzoeken of de door hem voorgestelde laddertjes bij de grachten zijn aan te brengen. De heer v. d. Vall drong er op aan de politie en het publiek op te wekken streng op te treden tegen vernieling door de jeugd van het geen langs de grachten gedaan zal worden. In behandeling kwam hierop de gemeentebegrooting 1941 voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 3.586.640,en voor den kapi- taaldienst van 2.027.370, Mede waren hierbij aan de orde de begrootingen voor 1941 van het Centraal Ziekenhuis en het Bur gerweeshuis met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas, respectievelijk groot 39.500,en 4.500,—. 1. de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculo se, in ontvang en uitgaaf op 14740.—; 2. het Comité Alkmaar der R. K. Vereeniging „Herwonnen Le venskracht" in ontvang en uitgaaf op f 1.278. 3. de Vereeniging voor zuigelin genbescherming, in ontvang en uitgaaf op 4074,44; 4. de afdeeling Alkmaar van „Het Wit-Gele Kruis", in ont vang en uitgaaf op 5600, 5. de afdeeling Alkmaar van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacan- tiekolonies, in ontvang en uit gaaf op 1485. 6. de Vereeniging voor kinder voeding, in ontvang en uitgaaf op 4800.—; 7. de Vereeniging „Kinderklee- ding", in ontvang en uitgaaf op 1551,35; 8. de Vereeniging „Zorg voor de leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar, in ontvang en uitgaaf op 6400. 9. de Vereeniging voor gezins verpleging, in ontvang en uit gaaf op 10820, 10. de Commissie tot huisverzor ging, in ontvang en uitgaaf op 3090,—. aan genoemde vereenigingen voor het jaar 1941 een subsidie uit de gemeentekas toe te staan van respect, ten hoogste 1: 6.400, voor uitzending van patiënten en 800,voor algemeene doelein den, 2: 320,—; 3: 1.500.—; 4: 2000,—; 5: 450,—; 6:. 4.000,—; 7: 1.125,—; 8: 1.000,—; 9: 4.500,— en 10: 1.600. De heer Venneker vroeg een geheime zitting aan, waartoe werd besloten. Na twee uur gesloten zitting was het woord aan den heer Venneker, die de begrooting abnormaal en een slag in de lucht noemde. De vraag rijst of het wel zin heeft over de begrooting iets te zeggen. Spr. zou het onjuist achten dit na te laten. Spr. wees op de samenvoeging en de concentratie van diensten. De raadsgroepen zullen zich naar spr. oordeel meer tot elkander aan getrokken gevoelen en spr. ver wacht dat thans het sociaal-econo' mische en financieele meer op den voorgrond zal komen, Spr. uitte groote waardeering voor het werk van het geheele college en had wel bijzondere waar deering voor het werk van den burgemeester, den secretaris en de ambtenaren. Toch is verbetering mogelijk o.a. in het wachten van de burgerij bij de distributiekantoren. De financieele positie is moeilijk en dit blijkt wel hier uit, dat wij dit jaar een grootere bijdrage van het Rijk moeten vragen, voor een groot deel het gevolg van opgeleg de uitgaven. Toch wilde spr, trachten de verschillen te over bruggen. Verschillende ontvang sten zullen z. i. beneden de raming uitkomen en dit zal ook wel met dé uitgaven het geval zijn. De raad zal daarom verstandig doen met aan te nemen, dat het college de zaken zoo goed mogelijk heeft bekeken en daarom geen veranderingen aan brengen. Spr. heeft geen bezwaar het risico van het ongevallenfonds over te ciragen. Deze abnormale tijd wettigt wel overdracht van het risico, doch het fonds mag niet worden aange tast. Spr. vroeg voorts of het belang van de gemeenschap niet vorderde elke M2. grond, die beschikbaar is, voor het telen van voedingsge wassen te benutten. De bereikte csultaten van het vorig jaar zijn niet maatgevend. Daarvoor is men te laat begonnen. Over de plannen ten aanzien van publieke werken verheugde spr, zich, al vreesde hij dat materialen- nood hierbij wel remmend zal wer ken. Spr. hoopte, dat B. en W, niets zullen nalaten, dat een deel van de materialen naar Alkmaar zullen komen. Woningnood staat te wachten en spr. vroeg het college, datgene te doen wat mogelijk is om die tegen te gaan. Ten aanzien van de kinderspeel plaatsen oordeelde spr. de tijd ge komen, dat meerdere kinderspeel plaatsen worden ingericht. De straat is voor de kinderen levensgevaar lijk. Ook van schoolzwemmen was spr voorstander, sport ligt in het teeken van den tijd en mag niet om financieele redenen achterwege blijven. Spr. hoopte voor het vol gend jaar op voorstellen. Spr. begreep dat voor 1941 het niet mogelijk was geweest gezins tarieven voor het gas- en electrici- teit in te voeren, doch meer waar- cieering voor de groote gezinnen dient door te dringen en die mogen niet gedrukt worden door de indirec te belastingen op gas en electriciteit. Spr. hoopte, dat als prijsverhooging onvermijdelijk is, deze gezinsta rieven worden ingevoerd. De post onvoorzien oordeelde spr. buitengewoon laag. Belangrijke dingen worden misschien gevor derd en spr. oordeelde, dat die post belangrijk moet worden verhoogd. De heer v. d. V a 11 onderschreef het eerste deel van het betoog van den heer Venneker. Ook spr. heeft met groote waardeering gezien wat het college in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Speciaal den burge meester bracht hij daarvoor een woord van dubbele hulde. Waardeering sprak spreker ook uit voor het werk van de ambte naren en beambten, die meer heb ben gedaan dan hun plicht was. Wat moet men zeggen van de be grooting, terwijl niets minder on zeker is dan de toekomst. Wij zullen volle vertrouwen moeten hebben in het college en wij gaan met ver trouwen de toekomst tegemoet. Wij weten niet wat er in de lucht hangt en daarom is de begrooting een slag ip de lucht. Door de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten is Alkmaar noodlij dend geworden. Zoo lang wij hier zitten moeten wij trachten de toe komst voor Alkmaar zoo goed mo gelijk te doen zijn, al zal van boven af als men nog prijs stelt op eenige autonomie, het meeste moeten komen. Plaatselijk wilde spr. meer con centratie in de bedrijven. Uiteinde lijk ziet spr. daarvan belangrijke financieele voordeelen. Ook ziet spr. voordeel om het dragen van het risico inzake onge vallen aan het rijk over te dragen, vooral nu het oorlogsrisico er In opgenomen is. Het risico is dan voor de gemeente te groot. Ons geheele fonds zou thans met eenig omvang rijk ongeval verloren kunnen gaan. Spr. bepleit aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank. De Groote Kerk wordt straks een toonbeeld voor stadsschoon. Spr. besprak een opmerking van zijn courant en zeide, dat dit tegen woordig de Alkmaarsche courant is en hij wilde ook in de omgeving van de Kerk iets van een plein en opruiming van de krotten in de Kerkstraat. Men kan dan zien waar het postkantoor is. Het strijdt tegen elk gevoel den toestand van het postkantoor zoo te laten. Alkmaar heeft een postkantoor waarop Alkmaar niet trotsch kan zijn. Belangstelling wil spr. blijven toonen voor het thans voormalige kazerneterrein en hij achtte het mogelijk hier iets te maken, waar de Alkmaarders zich in een nieuwen Hout de ontspanning verschaffen, die men in een stad noodig heeft. Met leede oogen heeft spr. den Berger hout zien offeren, al waardeert hij 't nieuwe gymnasium, doch wij dreigen in natuurschoon achteruit te gaan. Bpr. ziet de Friesche brug bij het Victoriebeeld komen, waardoor weer een stukje stadsschoon verdwijnt. In grooter Alkmaar, al weten wij van Heiloo nog niets, wil spr. geen aaneenrijging van straten, maar ruimte voor pleinen, Hout en kinder speelplaatsen. De toekomstige leider van openbare werken zal daarmede rekening hebben te houden. Wij moeten zorgen, dat de stad mooi blijft. Noodig is het dat iets wordt ge zegd over de, slechte salarieering bij het distributiebedrijf. Welke pers pectieven heeft het college ten op zichte van den muziektuin, die per jaar tamelijke bedragen kost? De moed is noodig te zeggen: „het is niet gelukt". Wij dienen er mee op te houden en er weer bosch van te maken. 1941 zal een uitermate don ker jaar zijn in de geschiedenis van onze stad en ons volk. Spr. hoopt, dat het college in 1941 evenals in 1940 cp de bres zal staan en dat het noodige gedaan zal worden, om door middel van centraal koken zooals hij las, vooral voor de kleine beurzen goed voedsel tegen lagen prijs 'te ver strekken. Spr. weet niet welke officieren en bemanning de burgemeester zal krijgen, doch hij wenscht hen toe een gelukkige thuiskomst in de haven 1941. De heer Sietsma begreep, dat sommige leden de begrooting een slag in de lucht noemden. Spr. deelde het standpunt van het college en sloot zich aan bij de uitgesproken weerdeering. Spr. was tegen het bijeenroepen van commissies in middagvergade ringen en betreurde het, dat de ad viezen van de commissie niet wor den gevolgd, en dit vooral als die adviezen eenstemmig zijn. In het huidige geval getuigde het van een kortzichtige politiek, die hij van het college niet had verwacht. Buiten gewone omstandigheden eischen buitengewone uitgaven en daarom heeft spr. geen critiek op een ver hoogde raming van 's rijks bijdrage, Spr. becijferd, dat door opgelegde maatregelen in 1941 28000 meer moet worden uitgegeven. De ver hoogde gevraagde bijdrage van f 43000 acht spr. verantwoord en spr. oordeelde, dat het college een knappe begrooting heeft opgemaakt Met het antwoord van het college over de verzekering gaat spr. ac- coord eri hij beveelt ten aanzien van de subsidies de vaststelling van een nuttigheidsquotient aan. Spr. hoopte dat het college in staat zal zijn de geraamde openbare werken uit te voeren en verzocht het college zich te verzekeren van asfalt enzal vorens het werk in den Bergerhout uit te voeren. Hij zeide nog, dat hij een aula op de begraafplaats nood zakelijk acht naast de verbetering van het poortgebouw, en gaf het college in overweging inlichtingen in Hoorn in te winnen over progres sie bij de belasting. Ook spr. was voor verbetering van de lage loonen bij den distributie- dienst. Hij verwachtte, dat de burge meester koers zal houden, wel zal varen en behouden in de haven zal waardeering. De heer Stoutjesdijk sloot zich ook aan bij de uitgesproken waardeering en bracht nog hulde aan het personeel van publieke wer ken. Voor de verhooging van de voedselvoorziening wilde spr. even als in 1917 ook aan particulieren tuintjes beschikbaar stellen. Met het opknappen van den mu ziektuin wil spr. op den nieuwen pachter wachten en overleg plegen met V V. V. om van den tuin te maken wat er van te maken is. Spr had gaarne een opgave van de ex ploitatie van het gasbedrijf in de buitengemeenten en hij oordeelde, ctit, in tegenstelling met het college van B. en W., wel mogelijk. In het plantsoenbedrijf bekijkt men den arbeid in onderdeelen wel zeer kunstig. Spr. vraagt nader ant woord. De heer Woldendorp besprak ook de lage loonen bij den distri- butiedienst en vroeg hoever men ge vorderd is daarin verbetering te brengen. Spr. wilde ook jongelui van de centrale werkplaats daar af en toe te werk stellen. De heer Grondsma sloot zich aan bij de hulde en zeide overtuigd te zijn, dat Alkmaar onder leiding van het college in behouden haven zal landen. In dezen tijd wordt in de leeszaal de belangstelling voor vak literatuur voor zelfstudie grooter. Het personeel geniet een laag sala ris en spr. wil dus een betere positie voor de leeszaal. Veel boeken staan thans op den index. De culttfur- bibliotheek voldoet niet meer. Het aantal bezoekers stijgt maandelijks. In een maand zelfs met 5200 bezoe kers. Spr. bepleit dan ook verhoo ging van de subsidie aan de lees zaal. Ook hij wil de stichting van een aula bij de begraafplaats bevor deren en verklaarde zich voor een krachtige actie, opdat ook de buiten gemeenten meer voor het Centraal Ziekenhuis bijdragen. De heer Couwenhoven be sprak eveneens de lage salarissen bij den distributiedienst. Het wachten in de buitenlucht wilde spr. vervan gen door uitreiking van kaarten in school- en gymnastieklokalen. De salarieering noemde spr. een schan daal en z.i. heeft de overheid tot taak behoorlijke salarissen te betalen en geen salarissen lager dan uitkeerin-» gen. Een kantoorbediende kan toch zijn gezin niet onderhouden van 15 per week. Voorts oordeelde hij het niet juist met de leiding iemand te belasten, die wachtgeld geniet en gesalarieerd is bij levensverzekerin gen. Ook oordeelde hij, dat ten aan zien van het drukwerk de grenzen, met het cyclostielwerk zijn over schreden. Vooral nu de orders van particu lieren in de drukkerijen minder wor den, dient de overheid de bedrijven te steunen. Spr. wil verder gaan dan het college en sterken aandrang bij Ged. Staten tot verbetering uitoefe nen. Ook voor schoolzwemmen hoopte spr, op succes voor het college. De lichamelijke oefening noemde spr. een belangrijk vraagstuk hetgeen door geschoolde leerkrachten ge- wenscht is. Spr. wilde dit onderwijs in handen van vakonderwijzers en documenteerde zijn betoog door ver schillende deskundigen als professor Kohnatan te citeeren. Mr. Leesberg oordeelde, dat een lichtpunt was, dat in welk bestel ook, de gemeente een belangrijke taak blijft toegewezen. Het zullen de burgers zelve blijven, die hun ge meente moeten besturen. Een deci- deratum zal het zijn, dat de ge meente zich zelve bedruipt en daar om stemt het niet tot rust nu men 40.000 meer van het Rijk vraagt, al is het juist, dat 66 hiervan door het Rijk wordt opgelegd. Groote moeilijkheden waren er maar toch is spr. van oordeel, dat niet genoeg bezuinigd is, al zal hij zich thans onthouden aan te wijzen wat lager kan, al behoudt hij zich daarvoor voor 1942 het recht voor. De geheele raad wil concentratie van de bedrijven en daardoor be zuiniging en toch is daarvoor niets uitgetrokken. Spr. stelt voor hier voor 2000 te verlagen om den wil van den raad tot uitdrukking te brengen. De rekening van 1939 is spr. meegevallen en hij is niet onge rust, dat dit niet zal voortgaan. Spr. wil zoo spoedig mogelijk uit de po sitie van noodlijdendheid. De heer Raat besprak de t.b.c.- subsidie. De ziekte breidt zich uit en spr. vraagt daarom voor die ver eeniging iets meer te doen. De heer Zeegers bracht het college dank voor de toezegging om commissievergaderingen des avonds te houden. Spr. vroeg hoeveel tuintjes B. en W. voor vereenigingen beschikbaar zullen stellen en informeerde ook naar zaaizaad en boonen. Ook hij drong aan op meerdere speelterrei nen. De salarissen bij den distributie- dienst, met 55-urige werkweek en zelfs Zondagsarbeid, noemde spreker laag en hij vroeg of geen lid van dit personeel onder de sociale bepalin gen valt. De heer E r i k s stelde er prijs op te verklaren dat hij tot de overtui ging is gekomen dat het werk van het college op een goede basis be rust.. De stemming is mild gewor den en eveneens het inzicht in de moeilijkheden van anderen. De tij den zijn veranderd en daarom be luisterde spr. weinig critiek. De grondwaarden zijn opnieuw geslo ten en wij weten nog niet hoe de nieuwe grondvesten zullen worden. Wij doen dan ook het beste de lei ding aan het college over te laten. Toch hoopt spr. dat het college 'de stemmingen in den raad beter be luistert, hetgeen hij wil bereiken door de commissievergaderingen meer bijeen te roepen en de adviezen van de commissies niet te negeeren. De nieuwe posten voor P. W. heb ben spr. bewondering niet. De rei- nigings-installatie bleef spr. noodig oordeelen. Dan wees hij op de Frieschebrug en het bouwplan. Krijgt Alkmaar een deel van Ber gen, dan wordt de tunnel nog nood zakelijker. Voorts wilde spr. contact blijven zoeken met het platteland waarvoor z.i. de tijden rijp zijn. Over het antwoord ten aanzien van de Krocht was spr. bevredigd. Met den heer Venneker was spr. het overigens eens, dat er meer speel plaatsen moesten komen. Het antwoord op spr. vraag over het gasbedrijf was hem niet geheel duidelijk al dankte hij voor de toe zegging. Ook hij oordeelde dat de salarissen bij het distributiebedrijf niet te tolereeren zijn. Tenslotte besprak hij den mu ziektuin. Deze kan alléén goed wor den als men in tegenstelling van den heer v. d. Vall boomen durfde te rooien. Wij kunnen toch weer op andere plaatsen boomen plaatsen. Ook ontbreekt den muziektuin een vergunning. Spr. wenschte het college voorts kracht in de komende moeilijke tijden. Hierna werd de vergadering tot hedenmiddag verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7