Bergen en Schoort één. Bergen hoofdplaats; naam: Bergen. Schoorl en Bergen één. PUBLICATIES Uitreiking van Bloemkaarten. LONDEN OF Vele Engel De Italianen wor actiever.. TWEEDE BI.Al). GEMEENTERAAD BERGEN. Grenswijziging met Alkmaar niet onbillijk. De raad kwam gistermiddag ten twee ure onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, bijeen. Alle leden waren aanwezig. Verschillende ingekomen stukken van formeelen aard werden voor kennisgeving aangenomen. Van een dozijn bewoners van den Groenenweg was het verzoek inge komen om dien weg vanaf den Ber- gerweg tot voorbij de Karperton te verbeteren. B. en W. deelden den raad mede, dat het in de bedoeling ligt de ver harding van den weg te keeren en hem in profiel te brengen, en dan in het voorjaar 1941 te teeren. Deze werkzaamheden zullen in het vrije bedrijf worden uitgevoerd. Goedgekeurd. De verbindingsweg naar het vliegveld. B. en W. deelden den raad mede, dat de secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van sociale zaken, thans heeft goed gevonden, dat de grondwerken met eenige waterwerken voor dezen weg in werkverruiming worden uitge voerd. In ons nummer van Dinsdag schreven wij hierover meer uitvoe rig. Op een vraag van den heer V o ü- te deelde wethouder Macdonald mede, dat er geen kans is, dat de werkzaamheden anders dan in werkverruiming (een ander woord voor werkverschaffing) zullen kun nen geschieden. Het moet een cen trale werkverschaffing worden, waarbij dus ook arbeiders van bui ten Bergen tewerk kunnen worden gesteld. De arbeiders uit Bergen, die in het vrije bedrijf in Duitschland werken, mogen niet vandaar terug keeren om in deze centrale werk verschaffing tewerk te worden ge steld (dit laatste zei spr. ook in ant woord op een desbetreffende vraag van den heer Den Das, die de op lossing van dergelijke uitvoering van het werk geen gelukkige vond). De heer Dingerdis was bang dat er nog een aparte begrootina zou moeten worden gemaakt voor uitvoering in werkverschaffing, waardoor het werk nog langer zou duren. De wethouder zette uiteen hoe de regeling der loonen is: de arbeiders krijgen -het in hun ge meente geldende tarief, maar Ber gen behoeft niet méér te betalen dan het hier gegeven loon, n.l. 32 cent. Na nog eenige besprekingen ging de raad accoord met de wijze van uitvoering, door B. en W. voorge steld. Aangedrongen werd op spoed. De ingekomen verslagen van den Armenraad, benevens de begrooting en de rekening van Bergens Har monie en eenige andere verslagen werden voor de raadsleden ter visie gelegd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten voor het be lastingjaar 1941/1942 wederom 75 opcenten op de gemeentefondsbe- lasting te heffen, aangezien dit door de regeering als eisch wordt gesteld aan gemeenten die voor bij zonderen steun in aanmerking komen. De gemeenterekening 1939 alsme de die van de bedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur werden in handen gesteld van de heeren B. de Jonge, J. H. W. Schmidt en Vrije, plaatsvervanger de heer Voute. Op voorstel van B. en W. werd besloten van den heer L. Leemhorst in eigendom en onderhoud den Jan Tooropweg over te nemen. Mede werd besloten een gedeelte van den Lij tweg aan het openbaar verkeer te onttrekken, ingevolge een ruiling van grond met de St. Josephstich- ting. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van B. en W., die be sloten een uitgaafpost op de begroo ting, groot 6500, voor tewerkstel ling van een 16-tal werkloozen, die wegens ouderdom of lichaamsgebre ken niet voor de met rijkssubsidie uitgevoerde werken in aanmerking komen, met f 1350 te verhoogen. Over dit punt werd méér dan een half uur gediscussieerd. De heer Ellis vreesde, dat het door B. en W. gevraagde bedrag te laag is om het loon voor de bedoelde menschen op het door het college gewenschte peil van minstens 14 per week. Spr. berekende, dat hun loon van thans slechts 46 cent hooger word en dan komt op 11. De heer Den Das, betoogende, dat in een behoorlijke samenleving de oude menschen een onbezorgden levensavond dienen te hebben, wil de alvast twee-derde deel van de aan zeven van de betrokkenen uit gekeerde ouderdomsrente niet bij het loon meetellen, wat thans blijk baar wèl gebeurt. De heer Voute wenschte te we ten wat in dat geval de houding zal zijn tegenover hen, die niet in het genot zijn van zulk een rente, waar op de heer Den Das antwoordde, dat de raad niet heeft te treden in een beoordeeling van de vraag waarom deze menschen geen uitkee- ring krijgen van de V.O.V., waarbij zij zich hadden kunnen aansluiten. rekening mee zien gehouden, dat sommige oude menschen in het be zit zijn van een overgespaard huisje en dus geen huur meer behoeven te betalen. Het is billijk hen te behan delen op dezelfde wijze als de heer Den Das voorstelde voor de door hem bedoelden. De heer Den Das sloot zich hierbij aan. De heer H e m e 1 r ij k was het eens met den heer Ellis. De heer Macdonald beant woordde alle opmerkingen en maak te duidelijk, dat alle betrokkenen 14 per week inkomen hebben. Wie geen ouderdomsrente geniet, gaat dus niet 46 cent, maar 3.46 voor uit. De werkuren zullen in verband hiermee veranderd worden. Tenslotte werd besloten om gedu rende de rest van dit jaar de door B. en W. voorgestelde regeling uit te voeren en daar straks bij de be grooting nog nader over te praten. Aan den ambtenaar G. C. J. Ros en den volontair W. Schotten werd voor extra gepresteerde werkzaam heden ieder een gratificatie van 5 toegekend. Tot boekhouder-kassier van het gemeentelijk woningbedrijf en tot administrateur-kassier van den ge meentelijken woningdienst werd be noemd de ambtenaar G. C. J. Ros, die hiervoor als secretaris 95 en f 50 zal ontvangen. Vastgesteld werd een verordening waarbij het bewaren van afval van levensmiddelen, dierlijke afvallen e.d. verplicht wordt gesteld. Het op halen ervan zal geschieden door daarvoor door B. en W. gemachtigde personen. De samenvoeging met Schoorl. Met 6 tegen 5 stemmen werd besloten dat de naam der nieu we gemeente Bergen-SchoorI zal zijn, met Bergen als hoofd plaats. Als laatste punt bracht de voor zitter in bespreking de kwestie van de samenvoeging der gemeente Bergen en Schoorl. Het in dezen aan den raad voor te «tellen advies hebben we reeds opgenomen in ons nummer van Dinsdag j.l. Op verzoek van den voorzit ter werd door den secretaris het schrijven van Ged. Staten voor gelezen, waarbij het gevoelen van den raad werd gevraagd over de door den secr.-generaal van het de- pai-tement van binnenlandsche za ken gewenschte samenvoeging, wel ke vooral verdedigd op financieele motieven. De voorzitter wees er nog op, dat de vraag om grenswijzigin gen thans niet in het geding komt Daarover zal worden gesproken, als de samenvoeging een feit is gewor den. Spr. wilde er nu alvast de aan dacht op vestigen, dat de grenzen van Bergen meest worden bepaald door waterloopen, die men als na tuurlijke grenzen dient te beschou wen. Er zal dus stellig niet veel te wijzigen zijn. Over de kwestie der samenvoe ging hebben bijna alle heeren het woord gevoerd, meerderen zelfs eenige keeren. De heer Dingerdis opende de rij der sprekers door voor te stellen den naam der nieuw te vormen ge meente niet te doen zijn Bergen- SchoorI, zooals B. en W. in hun ad vies voorstelden, maar Duin dorp, om daarmee tot uiting te brengen de schoonheid der duinen, voor beide gemeenten een levens belang. De heer Voute zou als naam al leen „Bergen" willen. De naam van het dorp Schoorl blijft toch wel be waard, evengoed als die van de daaronder ressorteerende dorpen Groet, Aegfdorp, enz., buurtschap pen noemde spr. het. Onnoodig vond spr. om in het advies te zetten da! Bergen nimmer streefde naar ver grooting en ook het naar voren brengen van het belang der ambte naren was niet noodig, omdat hier een goede wachtgeldregeling voor hen is. B. en W. hadden in hun ad vies duidelijk moeten laten uitko men wat zij denken over de econo mische gevolgen van de samenvoe ging. Volgens den heer Den Das zal er door samenvoeging van de beide gemeenten niet veel veranderen. De eisch van samenvoeging is eigenlijk een logisch gevolg van den reeds lang door Ged. Staten geoefenden aandrang tot samenwerking op al lerlei gemeenten. Er is wel veel vóór te zeggen, want in een groo tere gemeente kunnen allerlei so ciale verlangens veel beter worden uitgevoerd dan in de kleinere. Var. bezuiniging in de huishouding van Bergen en Schoorl verwachtte spr. na samenvoeging niets, integendeel hij vreesde dat er dan één noodlij dende gemeente zal komen in plaats van dat Bergen in staat zou zijn de noodlijdendheid van Schoorl op te heffen. De economische constellatie is in de beide gemeenten zeer ver schillend. Rioleering en reiniging zullen zeer moeilijke problemen blijken in de nieuwe groote gemeen te, evenzeer als gas- en electriciteit. Overigens zag spr. tegen centralisa tie geen groote bezwaren: hij achtte het niet onmogelijk, dat er een har monisch geheel door kan ontstaan, De heer Miltenburg wilde erivoornamelijk doordat beide ge meenten op vreemdelingenverkeei zijn aangewezen. Als naam wilde spr. dien van Bergen behouden, om dat die meer in het heele land be kend is. De argumenten vóór sa menvoeging achtte spr. niet zwak ker dan die welke erteeen pleitten. De heer Schmidt, die den naam Bergen wilde behouden, had in het advies van B. en W. een stelling- nemen tegen de aspiraties van Alk maar, om enkele deelen van Bergen te annexeeren, gemist. De heer de Jonge vond den door B. en W. voorgestelden naam geen gelukkige vondst. Hij is zeker een uitvloeisel van een concessie aan Schoorl? Overigens was spr. alles behalve enthousiast over het tempo, waarin de beslissing moet worden genomen. Het huwelijk, dat men Bergen en Schoorl wil opdringen, zal geen gelukkig huwelijk zijn, omdat het niet is gegrondvest op liefde en geen gevolg is van na tuurlijk gegroeiden drang. De financieele gevolgen der samen voeging achtte spr. zeer belang rijk. Er zal hier geen sprake zijn van een bruidsschat. Het kan hier niet alleen zijn een kwestie van „de sterken voor de zwakken." Als Bergen in hetzelfde tempo doorgaat met zijn uitgaven, zullen we steeds dieper in den put raken. Nu reeds geven we veel méér uit dan Schoorl voor onderwijs, poli tie en armenzorg, n.l. in de laatste drie jaren 44.85 tegen Schoorl f 26.05 per inwoner. Spr. noemde in dit verband nog meer cijfers. De be lasting-capaciteit van Bergen kan wel de vergelijking met andere ge meenten doorstaan, maar de uitgaven kunnen dat niet, er bij samenvoeging zal Schoorl méér eischen zonder dat de draagkracht daar stijgt. De heer Ellis klaagde ook over een te snel tempo, waarin de zaak haar beslag moet krijgen, zoodat er geen tijd is om de gevolgen vol doende onder oogen te zien. Spr. was met de samenvoeging niet inge nomen. Den naam van de nieuwe gemeente, waarvan Bergen de hoofdplaats moet zijn, achtte hij goed gekozen. De heer H e m e 1 r ij k achtte het nu geen tijd voor ingrijpende be- stuursveranderingen, zooals die nu gewenscht worden, tenzij de argu menten daar vóór zeer klemmend zijn. En klemmende argumenten achtte spr. hier niet aanwezig. Er is van Bergen of van Schoorl nooit drang tot ver grooting uitgegaan. Wel heeft Alkmaar wenschen laten hooren en deze waren niet ongegrond. Wenschen die gegrond zijn op den natuurlijken groei van een plaats, verdienen ernstige be spreking en daarom zou spr. er niet tegen willen protesteeren, als Alkmaar zijn wenschen tot annexatie van een deel van Ber gen herhaalt. Zij kunnen gezien worden als een behoefte. Voor Bergen en Schoor! is de sa menvoeging heel iets anders. Zij zou niet gebaseerd zijn op organischen groei. Economisch hebben zij geen behoefte aan samenvoeging. De secr.-generaal van Ged. Staten noe men alleen het financieele argument als van belang, maar voor spr. was het dit heelemaal niet. Dat Bergen in de laatste jaren veel moeite heeft gehad met zijn budget, noemde spr. een gevolg van de thans tusschen rijk en gemeente bestaande finan cieele verhouding. Als de samen voeging doorgaat, zullen in Schoorl filialen van verschillende gemeente lijke diensten moeten worden geves tigd, er zou dus toch weer decentra lisatie komen met een overwicht van Bergen op Schoorl en zou dat zoo gewenscht zijn? Als alleen financieele over wegingen den grondslag voor de samenvoeging zullen moeten zijn, zag spr. daaraan eer na- dan voordeelen verbonden. Het ad vies, waarop de samenvoeging wordt gewenscht, was voor spr. zeer zwak, zoodat hij zich ook tegen het advies van B. en W. verklaarde. De voorzitter verdedigde het advies van B. en W. Tegen den naam D.indorp hadden zij bezwaren. Te genover den heer Hemelrijk, die geen organisch geheel zag, zei spr., dat dit z.i. zeer wel te verkrijgen is na de samenvoeging. De wijze waarop die te bereiken is, achtte spr. zeer moei lijk zoo maar uiteen te zetten. De naam BergenSchoorl is bedoeld om aan te toonen den wil naar goede samenwerking. Wat de financieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten betreft, meende spr., dat voor een grootere agglomeratie gemakke lijker een oplossing is te vinden dan voor een kleine gemeenschap. Het belang van de ambtenaren is ter sprake gebracht in verband met. de vraag naar de organen, die een goed beheer mogelijk moeten maken Wethouder Macdonald erken de, dat sommige diensten hoogere uitgaven zullen vragen. Van de fi nancieele verhouding is op dit mo ment nog niet veel te zeggen. De heer Miltenburg zei, dat het bestuur van V.V.V. de voorkeur gaf aan den naam Bergen zonder meer. Spr. was het daarmee niet eens; men zet er nu al vaak N.H. achter, om verwarring met andere plaatsen van denzelfden - naam te voorkomen. Waarom zou men er dan ook maar niet liever „Schoorl" ach ter plaatsen? De heer V r ij e vond dat er te veel gesproken wordt over den naam. Men zal ook na de samenvoe ging blijven spreken van Schoorl, Groet, enz. Wat de ambtenaren betreft, wilde spr. in de allereerste plaats aan de belangen van de gemeente zien ge dacht. Men moet dié ambtenaren kiezen, die een goede functionnee- ring van de verschillende diensten waarborgen, de overigen dienen op wachtgeld te worden geplaatst. De stemming over het advies van B. en W. Na nog verschillende besprekingen, waarvan we hierboven het voor naamste hebben aangehaald, werd gestemd over het door B .en W. voor gestelde advies, uit te brengen aan Ged. Staten. Het sub 2 genoemde zal worden gemotiveerd met te zeggen, dat in het korte tijdsbestek, dat was toegestaan, de zaak de samenvoeging niet behoorlijk onderzocht en uit eengezet kon worden. Het overige deel van het advies werd goedge keurd. Er zal nog in opgemerkt worden, dat de grenzen der ge meente voor het grootste deel na tuurlijke grenzen zijn, voor wijziging moeilijk vatbaar. De door B, en W. in punt 6 van het advies voorge stelde naam BergenSchoorl werd met zes tegen vijf stemmen verwor pen. Het zal dus moeten worden alléén Bergen. Vóór Bergen-SchoorI stemden de heeren de Jong, Milten burg, Macdonald, dr. Hemelrijk en Swaag. Wat punt 7 betreft, wenschte dr. Hemelrijk beschouwd te worden als te hebben tegengestemd. De voorzitter sloot hierop de vergadering met de hoop uit te spre ken op een goeden uitslag van de gewichtige zaak, welke nu behandeld werd. Instemming van Schoorl's vroedschap. Schoorl wil samen met Bergen. Donderdagmiddag kwam de raad van de gemeente Schoorl in open bare vergadering bijeen. Van de ingekomen stukken zij vermeld een adres van Y. Minkema, houdende verzoek hem ontheffing te verleenen van een gedeelte strandpacht over 1940. B. en W. deelden mede, dat Min kema terzake van het door hem ge pachte strand een bedrag van 250 verschuldigd is. De financieele uil komsten van het bedrijf zijn ten ge volge van den oorlogstoestand zeer slecht, weshalve een pachtverlaging van 150 werd voorgesteld. Nadat over dit punt eenige dis cussie was gevoerd tusschen den heer Duin, weth. Winder en den voorzitter, waarvan eerstge noemde meende, dat pachter H. Groothof ten achter werd gesteld waarop B. en W. antwoordden, dat die dezelfde behandeling zal onder vinden als hij dat conform de eischen verzoekt, werd overeen komstig het voorstel besloten. Proces gewonnen, maar be talen blijft de boodschap. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de gemeente het onteigeningsproces om het stuk grond van Kieft had gewonnen, in zooverre, dat K. den grond aan de gemeente moet afstaan voor 2400. De gemeente had vroeger ongeveer de helft geboden. De proces-kosten bedragen 230, de kosten van den advocaat 700 en de kosten van de schatters door de rechtbank be paald 700. Van de schattings- kosten krijgt de gemeente 463 te rug. Al de onkosten, hier genoemd, blijven voor rekening van de ge meente. Werkverschaffingsobjecten. Verder deelde de voorzitter mede, dat in de gemeente tal van belangrijke werkverschaffingsobjec ten zijn aangewezen, zooals de ver grooting van het gemeentelijk kerkhof, de verdere aanleg van het fietspad, het beplanten van de dui- nen met loofhout, inplaats van het naaldhout en het maken van voet paden in de duinen (kosten van dit laatste 32.000). Het werk kan niet woiflen uitgevoerd, omdat er geen werkloozen in de gemeente zijn, uit gezonderd eenige ouden van dagen De financiën Aangeboden werden de gemeen- tebegrooting en de begrootingen der bedrijven voor het jaar 1941. Deze begrootingen zullen door een com missie uit den raad worden onder zocht. Medegedeeld werd, dat voor het eerst na 10 jaar het gasbedrijf winst had gemaakt, n.l. 200 tegen 2600 tekort in 1939. De begrooting van het gasbedrijf sluit in ontvangst en uitgaaf op 15.085. In 1939 werd 98.000 M3 gas gebruikt. Thans zal dit veel meer zijn. De begrooting van den vleesehkeuringsdienst sluit in ontvang en uitgaaf op f 2695; de begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon op f 12.169, met .f 11.500 gemeentelijke subsidie, evenals ver leden jaar. Er zijn nu wel minder ondersteunden, maar de kosten van levensonderhoud zijn veel hoöger. De gemeentebegrooting sluit in ont vangst en uitgaaf met 148.009.33. Het nadeelig saldo bedraagt f 15.851. Het zou slechts f 4500 heö- ten bedragen indien, evenals vroe ger, een belastingbijdrage en eer. uitkeering uit het werkloosheids- subsidiefonds mochten worden ge raamd. Door B. en W. werd voorgesteld een verordening in het leven te roe pen voor het bewaren en inzamelen van afval van levensmiddelen en dergelijke. De bedoeling van B. en W. is, het ophalen uit te besteden. Aldus werd besloten. Op voorstel van B. en W. werd voor 1939 een begrootingswijziging vastgesteld, tot een totaal van 3.235 aan af- en overschrijvin gen. Voorloopig werden vastgesteld de gemeenterekening 1939 en de re keningen der bedrijven. Besloten werd de eindrekening van het voormalig G.E.B. vast ie stellen op 90.127.82, met een uit keering aan de gemeente van 25.979.58. Door B. en W. werd vervolgens voorgesteld 1100 beschikbaar te stellen voor de eindafrekening van de stichting van de openbare lagere school aan den Molenweg. De be doeling was aannemer P. den Das tegemoet te komen in de hoogere prijzen, ontstaan door den oorlogs toestand. Op een vraag van den heer Duin, die het een vervelende ge schiedenis vond, antwoordde de voorzitter, dat de school in to taal 33.000 had gekost. Verder werd voorgesteld het Ach terpad in Catrijp bij de katholieke kerk te verleggen, ten behoeve van een uitbreiding der katholieke be graafplaats. Volgens B. en W. was uitbreiding op een andere manier niet mogelijk, omdat omwonenden, wier grond in het geding was, niet verder wilden meewerken, hoewel het in hun voordeel zou zijn ge weest. Het voorstel werd goedgekeurd. Samenvoeging met Bergen. Tenslotte kwam de clou van de ver gadering: de samenvoeging van Schoorl met Bergen, zooals door den secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken, via Ged. Staten, was voorgesteld. Door B. en W. werd voorgesteld het volgende aan Ged. Staten te be richten: le. De Raad der gemeente Schoorl heeft nimmer de samenvoeging met eenige nabuurgemeente voorge staan en is van oordeel, dat indien de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten meer was aange past aan de huidige financieele om standigheden der gemeenten, de noodlijdendheid van de gemeente Schoorl reeds zou zijn opgeheven, indien Schoorl dan al noodlijdend ware geweest. 2e. dat hoewel uiteraard op het behoud van een zelfstandig Schoorl prijs wordt gesteld, samenvoeging met de gemeente Bergen (N.H.), beter dan eenige andere combina tie, het meest in het belang van Schoorl is, daar de aard dier ge meenten en de belangen harer be volkingen nagenoeg overeenkomen. 3e. dat gelet op de samenwerking en de goede verstandhouding, wel ke steeds tusschen beide gemeen ten, hare besturen en bevolkingen heeft bestaan, de nieuw te vormen gemeente na het treffen van de noodzakelijke administratieve en nractische maatregelen een harmo nisch geheel zal vormen. 4e. dat het den raad niet mogelijk is, gelet op den korten tijd die hem tot 't uitbrengen van dit advies gela ten is, zich een oordeel te vormen omtrent de financieele en practi- sche gevolgen voor de ingezetenen van de voorgenomen samenvoeging. 5e. dat het ter behartiging van de belangen der ingezetenen zeer wen- schelijk is, dat in het te benoemen vertegenwoordigend lichaam der nieuwe gemeente, tenminste vier leden uit deze gemeente worden opgenome^j, terwijl ook aan hef dag. bestuur der nieuwe gemeente één lid uit Schoorl wordt toege voegd. 6e. dat naar 's Raads oordeel, de naam der nieuwe gemeente „Bergen Schoorl" moet luiden, hetgeen ook door samenvoeging van de wapens der beide gemeenten tot uitdrukking dient te worden gebracht. 7e. dat Bergen door grootte, aard en ligging de aangewezen hoofd plaats der nieuwe gemeente is. 8e. dat het wenschelijk is, dat de colleges van B. en W. der beide ge meenten reeds thans de noodige ad ministratieve maatregelen voorbe reiden, zoodat continuïteit van be langenbehartiging der ingezetenen verzekerd zij. 9e. dat t.a.v. de aanstelling en plaatsing van personeel in de nieu we gemeente, voor het personeel in dienst van beide gemeenten gelijke overweging zal gelden en dat, indien op wachtgeldstelling van eenig per soneel noodzakelijk is, dit moge steunen op een alleszins gunstige wachtgeldregeling. 10e. dat het in het belang van de ingezetenen van Schoorl wensche lijk wordt geoordeeld, dat in Schoorl een hulpsecretarie zij het ook met beperkte openstelling geves tigd blijft. 11e. dat het ter verkrijging van een practisch geheel noodzakelijk is, in de buurtschap Schoorldam in de toekomst grenswijziging voor te staan en de oostelijke grens der nieuwe gemeente te bepalen lang.' den oost- of westoever van het N.H kanaal. Instemming met de samen voeging. De heer Schermer herinnerde aan de vergadering van twintig in woners, welke onlangs over deze kwestie was gehouden. (Het bleek, dat de raadsleden Duin, Kaag, Schermer en de wethouder Winder daarbij tegenwoordig waren ge weest). Ook in die vergadering was men van gevoelen gebleken, dat de combinatie Bergen-SchoorI de best denkbare combinatie is. Ook den naam Bergen-SchoorI vond men ge schikt. Spr. wilde voor geval van nood nog den naam Noord-Kenne- merland in reserve houden. Deze naam is op historische gronden goed te verdedigen. Weth. Winder zei, dat B. en W. van Bergen, waarmee men een onderhoud had gehad, voor Noord - Kennemerland niets voelden. Spr. meende, dat het de bedoeling was, dat in de nieuwe gemeente een der zittende Schoorlsche wethouders in het nieuwe college van B. en W. zit ting zou hebben. De heer Kaag dacht dit laatste ook. Hij voelde eveneens veel voor Noord-Kennemerland als reserve- naam, indien men in den Bergen - schen raad niet voor Bergen-SchoorI zou voelen. De heer Schermer wilde niet verder gaan, wat de wethouders kwestie betrof, dan de commissie van 20 had gedacht, n.l. één der vier raadsleden uit Schoorl wethou der. De heer Duin was verheugd over deze samenvoeging. Men spreekt wel eens over Bergen en Schoorl als de groote jongen en «het kleine kind, maar hij hoopte, dat de twee het straks zeer goed met el kaar zouden kunnen vinden. De v o o r z i 11 e r zei nog, dat de nieuwe gemeente ook wel noodlij- de financieele toestand wel beter zal worden. Met de practijk der openbare diensten zal het nog wel wat moeilijkheden geven in het be gin. Besloten werd overeenkomstig het advies van B. en W., met dien verstande, dat men Noord- Kennemerland als reservenaam aanwees en dat een der zittende wethouders in de nieuwe gemeente zal blijven. Alleen de heer Schermer was tegen dit laatste. Hierna rondvraag en sluiting. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat vanaf WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 door den Distributiedienst Alkmaar een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van BLOEMKAARTEN. De Bloemkaarten worden alleen uitgereikt op vertoon van de Distributiestamkaart. Ten opzichte van de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met: Letter A, B en C, op Woensdag 6 November 1940. Letter D, E, F, G of H op Donderdag 7 November 1940. Letter I, J, K of L, op Vrijdag 8 November 1940. Letter M, N, O, P, Q of R op Zaterdag 9 November 1940. Letter S, T, U of V op Maandag 11 November 1940. Letter W, X, IJ of Z op Dinsdag 12 November 1940. De uitreiking zal geschieden op de navolgende plaatsen, t.w.: le) In het perceel Oudegracht 168, naast de Tesselschadeschool. In de Handelsschool, hoek Nieuwesloot en Doelenstraat. In de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolk- straat. De kantoren zullen op bovenge noemde data geopend zijn van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Alkmaar, den 5den November 1490. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. 2e, 3e. REKENING DER GEMEENTE EN D"R GEMEENTEBEDRIJVEN OVER 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken bekend, dat de re kening der gemeente en de reke ningen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst der gemeente over het jaar 1939 van 8 tot en met 21 November 1940 voor een ieder ter lezing liggen op de secretarie der gemeente en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 7 November 1940. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. DE ALKMAARSCHE COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. 142e Jaargang, No Het Duitsche weerir Berlijn, 8 November (D.N opperbevel van de weermacl bekend: Bovenwater-strijdkrachten rine hebben in den Atla Oceaan op de N. Atlantisch een Britsch convooi volkome nietigd en daarbij 86.000 brl delijke koopvaardijscheepsrui zinken gebracht. Het luchtwapen deed op vember en in den nacht van November talrijke aanvallen de oorlogvoering belangrijke in Londen, Zuid- en Midde land en in de Engelsche v Bij aanvallen op de Tilbur te Londen ontstonden ontplc en verscheidene groote en branden, die een grooten aannamen. In de vliegtuigm fabrieken en fabriekscomple Coventry ontstonden na het van bommen ontploffingen groote brand. Het vliegveld ton werd tijdens de Britschi bereidingen voor nachtelijke ten van zeer geringe hoogte duikvlucht met bommen en negeweervuur aangevallen, v< dene vliegtuigen werden bes< en twee hangars geraakten in In Brixton gelukte het, plaatsen door voltreffers t( woesten. In Dover konden nabij de haven worden wa men. Vijandelijke zeestrijdkracht onder bescherming van den de kust van Vlaanderen trach naderen, werden verdreven. In den nacht van 7 op 8 ber vlogen Britsche vliegtuig Duitschland binnen en wierpi sant- en brandbommen. In steden van het Rijnland oi schade aan huizen. Er vallen Opgewonden stemm in Saloniki. Het Italiaansche weeri bericht. Ergens in Italië, 8 Nov. (S1 In zijn weermachtsbericht maakt het Italiaansche hoof tier het volgende bekend: Aan het front van Ep: Griekenland worden de kri richtingen voortgezet. Ondan slechte weersgesteldheid deec luchtmacht aanvallen op wege het Presba-meer en op de kingen van Korfoe, waarbij stelde doelen verscheidene mi troffen werden. Al onze vliej zijn teruggekeerd. Een formati zes vijandelijke machines viel (haven in Albanië) aan. Dai het onverwijlde optreden vai luchtafweer, werd de formatie nietigd. Van vier vliegtuiger met stelligheid worden v. nomen, dat zij neerstortten andere toestellen werden schijnlijk neergehaald. Een de bemanningen sprong met va. men uit de toestellen. De Enj piloten werden gevangen gene Het Grieksche oqrlogst* Van een Italiaansche luch 8 Nov. (Stefani). De bedrij van de Italiaansche luchtmacht Grieksch gebied wordt van dag grooter. Dit blijkt uit de aanschë weermachtberichten laatste dagen, die melding n van bombardementen op en pende verkenningen boven de sche troepen, van aanvallen sterkingswerken, op de steden rina, Volos, Larissa, Misso] Patras, Methone, op de versterl bij het Presbameer, op het Zacynthus en op Korfoe. De teit, die heerscht op de bases •waar de vliegtuigen opstijgen Grieksche centra te bombard doet verwachten, dat de Italia luchtmacht een groote rol zal bij de militaire gebeurtenisse de eerstkomende dagen. De toestand in Sa Milaan, 8 Nov. (D. N. B.) He La Sera te Milaan meldt in tikel over de toestanden in S dat de geheele Joe-Slavische vandaag Saloniki heeft veria naar hét vaderland terug te

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8