ONTDUIKING DER DISTRIBUTIE- EN PRIJS- VOORSCHRIFTEN Onsociaal en strafbaar. Vrachtauto's niet langer dan 5 dagen buiten bedrijf. Paard slceg op hol. Kostwinnersvergoeding Groot-verlofgangers. Handelaar verzweeg een deel van zijn boter- voorraad. Zender Lopik in gebruik. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940. ERGENS IN NEDERLAND werden voor het eerst in ons land 920 recruten van de Duitsche marine beëedigd. Na de eedsaflegging defileeren de recruten voor de aan wezige autoriteiten. (Polygoon) EEN KIJKJE BIJ DE KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART TE AMSTERDAM. De leerlingen manoeuvreeren even handig met een boot over de Prins Hendrikkade als in het water. (Polygoon) Het doel der distributie maatregelen van de overheid. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het is in vele gevallen niet ge makkelijk zich, staande op een be paalde plaats in het economisch leven, een juist oordeel te vormen omtrent hetgeen zich op andere ge bieden van dat leven afspeelt. En dit is ongetwijfeld thans in bijzon dere mate het geval, nu de overheid zich op verschillende onderdeelen moet laten gelden en tot het nemen van meer of minder diep ingrijpen de maatregelen moet overgaan. Onder de huidige omstandig heden ziet de overheid zich dikwijls genoodzaakt zeer verstrekkende beslissingen te nemen, die in hoofd zaak betreffen een rantsoeneering van het verbruik van een groot aantal artikelen benevens het stel len van maximum-prijzen, of in elk geval het afhankelijk maken van prijsverhooging van een speci ale vergunning. Aan velen ontgaan in de meeste gevallen uiteraard achtergrond en doel van deze maat regelen. Het algemeene doel der dis tributie- en prijspolitiek kan kort en scherp als volgt worden geformuleerd: een waarborg te scheppen, dat de geheele bevolking voor een te over zien tijdvak in het bezit kan komen van die goederen, welke noodig zijn ter voorziening in de eerste levensbehoeften, en wel tegen prijzen, die ook de minder koopkrachtigen in staat stellen zich het noodige aan te schaffen. Een der criteria van een goede distributie- en prijspolitiek is, dat zij met de toekomst rekening houdt. Zij moet erop ingesteld zijn, dat de toestand van goederenschaarsch- te, zooals deze door de oorlogsom standigheden is ontstaan ,zich over een tijdvak van een dusdanige lengte kan uitstrekken, dat alleen door een bijzonder ingrijpen van overheidswege het ontstaan van gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften voorkomen kan worden. Het laat zich oppervlakkig be schouwd verstaan, dat de neiging opkomt de door de overheid getrof fen maatregelen te omzeilen. Ook in den wereldoorlog 19141918 viel dit verschijnsel zelfs op groote schaal waar te nemen. En wie zal het loochenen, dat deze ontduiking een „oogenblikkelijk" voordeel kan brengenaan den kooper, doordat hij in het bezit komt van goederen, waaraan hij op het betrokken moment in meer of minder mate behoefte gevoelt, en aan den verkooper, doordat hij zich een winst kan toeigenen, welke hem anders geheel zqu zijn ontgaan, of die in elk geval van aanzienlijk kleinere proporties zou zijn ge weest? Niet zonder bedoeling werd ech- tqr de toevoeging „oogenblikkelijk" tusschen aanhalingsteekens ge plaatst. Antisociaal en gevaarlijk. Bij eenig nader overwegen zal men toch tot de conclusie moeten komen, dat hier slechts sprake kan zijn van een inci- dentieele, een oogenblikkelijke bevoordeeling van zichzelf, op langeren termijn gezien sprin gen immers de nadeelen direct in het oog. Zij kunnen als volgt worden samengevat: bemoei lijking van de overheid in haar streven om voor een langer tijdvak 'n garantie te scheppen, dat de voorziening in de eerste levensbehoeften der bevolking verzekerd is. Het in de hand werken van prijsstijgende ten- denzen, welke uiteraard op den duur steeds ten nadeele van de minder gesitueerden moeten werken; en het scheppen van een sfeer van onderling wan trouwen en afgunst. In het ontduiken van de distri butie- en prijsvoorschriften kan dan ook, in dit licht beschouwd, niet anders worden gezien dan een scherp af te keuren onsociale han deling. Door zich er van te onthou den, voorkomt men het voortwoe keren van allerlei invloeden, die op den duur groote schade aan de volkshuishouding moeten berok kenen; een ieder is dan ook uit sociale overwegingen verplicht zich te verzetten tegen ontduiking der overheidsmaatregelen. Niet alleen echter, dat hier sprake is van eenanti-sociale daad, nien stelt zich bovendien bloot aan scherpe strafmaat regelen, zelfs gevangenisstraf, en deze treffen niet alleen den verkooper, doch tevens den kooper. Aan het overtreden van over heidsmaatregelen op het gebied der distributie en der prijzen zijn ge voelige strafsancties verbonden. En de overheid is zeker niet voorne mens de strafmaat ten opzichte van deze delicten te verzachten. Inte gendeel, in de volle overtuiging dat haar maatregelen onder de nu eenmaal gegeven verhoudingen al leen en uitsluitend het belang van onze gemeentechap op het oog héb ben, zal zij ook zoo noodig niet terugdeinzen voor het in be langrijke mate verscherpen der strafbepalingen. Zij vertrouwt ech ter nog dat niet noodig zal zijn. Een ieder, op welke plaats hij ook staat, hetzij op die van verbruiker, hetzij op die van groot- of klein handelaar, hetzij op die van pro ducent, onthoude zich dan ook er van de maatregelen te ontduiken, die de overheid heeft genomen of nog zal nemen voor een rechtvaar dige verdeeling van de ter beschik king komende verbruiksartikelen. Hierin reiken op langen ter mijn gezien eigen belang en al gemeen belang elkander de hand. ENGELSCHE BOMAANVALLEN. 's-Gravenhage, 8 November. Het A. N. P. meldt: Ook vannacht heb ben Engelsche vliegtuigen aanval len gedaan op Nederlandsch grond gebied. De uitgeworpen bommen hebben in het algemeen slechts schade van geringen omvang aange richt, daar de meeste op onbebouwd terrein nederkwamen. Eenige woon huizen hebben zware beschadi gingen opgeloopen. Twee personen zijn gedood en vier andere zwaar gewond. In Overijssel en Limburg zijn brandplaatjes neergekomen. Aangezien het in de laatste dagen herhaaldelijk is voorgekomen dat personen letsel hebben bekomen door splinters van projectielen van het afweergeschut, wordt er nog maals op gewezen dat de aanwezig heid in de open lucht tijdens lucht aanvallen gevaarlijk is. BEROOVING TIJDENS DE DUISTERNIS. Een dezer dagen is een 68-jarige inwoner van Amersfoort in de avonduren tijdens diepe duisternis op de Korte Gracht door een onbe kenden man aangevallen en beroofd van een bedrag van 15 gulden. De politie stelt een onderzoek in. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Waterstaat van 5 Augustus 1940 werd verboden om vrachtwagens met een grooter laadvermogen dan 1 ton, welke aan natuurlijke- en rechtspersonen van Nederlandsche nationaliteit toebehooren, zonder vergunning van den bevoegden rijksverkeersinspecteur langer dan 5 dagen buiten de tot het normale bedrijf behoorende standplaats te doen verblijven. In den laatsten tijd werd her haaldelijk geconstateerd, dat ir. strijd met deze verordening gehan deld wordt en zelfs getracht wordt bemiddeling te verleenen bij het verhuren of verkoopen van vracht wagens naar België of Frankrijk zonder bovengenoemde vergunning. De bepalingen van bovenge noemde verordening worden bij dezen nogmaals uifdrukkelijk een ieder in herinnering ge bracht. Personen, die bij der gelijke verboden transacties hun bemiddeling verleenen, worden, evenals de houders der vracht wagens, die aan dergelijke aan biedingen gevolg geven, onver biddelijk vervolgd, terwijl de betrokken vrachtwagens in be slag worden genomen. Met betrekking tot overtreding van de voorschriften, bij of krach tens hoogergenoemd besluit gege ven, is het bepaalde in de artikelen 8, 4, 5 en 6 van de wet gebruik ver voermiddelen 1939 van overeenkom stige toepaésing. Man gedood. De 51-jarige G. Hendriks, van beroep nachtwaker en omroeper van het notariskantoor te Beek (L.) is gistermiddag op den Rijks weg-Noord te Sittard op noodlot tige v/ijze om het leven gekomen. H. kwam met een paard aan de hand uit de richting Susteren even voorbij de spoorwegtunnel. Door het passeeren van een trein en een aantal auto's werd het paard schichtig en sloeg op hol. Hendriks raakte met een vinger in het leid sel van het paard vast en werd een eind door het hollende dier mee gesleurd. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig met een boom in aan raking. dat hij op slag dood was. De man was vader van drie kinde- BOERDERIJ TE SLAGHAREN AFGEBRAND. Donderdagmiddag is de boerderij van den landbouwer J. H. Mepscher geheel afgebrand. Met het huis ging de geheele in boedel verloren. Het vee kon gered worden. Een der kleine kinderen had zich tijdens den brand onder 'n bedstee verstopt doch werd geluk kig opgemerkt en kon in veiligheid worden gebracht. Men onderzoekt of kinderspel met vuur de oorzaak van den brand is. De schade wordt door verzekering gedekt. NEDERLANDSCHE POLITIE EN WINTERHULP. De inspecteur-generaal der Ne derlandsche politie heeft zich per circulaire gewend tot alle geünifor meerde leden van de Nederlandsche politie, waarin hij een beroep op hen dóet, niet zoo zeer om hen aar, te sporen tot het brengen van een offer, omdat hij overtuigd is, dat zij daarvoor geen aansporing noodig hebben, doch om hun medewerking te verleenen, opdat de geheele Ne derlandsche politie op spontane wij ze van haar offervaardigheid kan doen blijken. Daartoe zullen de door de politie-ambtenaren geofferde gel den centraal worden verzameld en verantwoord. j i Aan de burgemeesters is mede gedeeld dat in de vorige maand een aantal dienstplichtigen die zich nog bij de regelingsbureau van de Nederlandsche weermacht in wer- kelijken dienst bevonden, wegens reorganisatie met groot verlof ge zonden zijn. Ook is medegedeeld, dat in den loop van deze maand en mogelijk ook later, met het verleenen van groot verlof aan zoodanige perso nen zal worden doorgegaan. Het is wenschelijk, dat na het vertrek met groot verlof van deze dienstplich tigen de kostwinnersvergoeding nog eenigen tijd doorbetaald wordt, waarbij de volgende regelen in acht te nemen zijn. Ten aanzien van allen, die na 15 October 1940 met groot verlof zijn gezonden, wordt de kostwin nersvergoeding doorbetaald tot en met de week, volgende op die, waarin het groot verlof wordt verleend. Ten aanzien van de in de vorige alinea bedoelde personen, die op het einde van de week, waarin het groot verlof werd verleend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevonden, wordt de kostwinners vergoeding doorbetaald gedurende de twee weken, volgende op eerst bedoelde week. In de gevallen, waarin de mili taire inkomsten invloed hebben ge had op het bedrag van de kostwin nersvergoeding, wordt deze met ingang van den dag, waarop het groot verlof ingaat, nader vastge steld in dien zin, dat de militaire inkomsten niet worden medege- rekend. In gelijken zin wordt ge handeld, indien als gevolg van de militaire inkomsten geen kostwin nersvergoeding kon worden toe gekend. VOORLICHTING AANGAANDE OVERHEIDSMAATREGELEN. De secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van binnen- landsche zaken, schrijft in een cir culaire aan de burgemeesters o.m. het volgende: Met de uitbreiding van het aan tal overheidsmaatregelen, waarmede het publiek rechtstreeks te maken heeft, wordt ongetwijfeld de behoef te om concrete inlichtingen te ver krijgen aangaand overheidsmaatre gelen op economisch gebied (waar bij in de eerste plaats wordt ge dacht aan de distributiemaatrege len) grooter. Gebleken is, dat men zich om voorlichting dikwijls wendt tot de burgemeesters, die. voorzoover een inlichting niet direct kan worden gegeven, de vragers veelal verwij zen naar het departement van han del, nijverheid en scheepvaart. De secretaris-generaal wijst er in di' verband op, dat voor inlich tingen inzake overheidsmaatregelen op economisch gebied in eerste in stantie moet worden verwezen naai de daarvoor in aanmerking komen de Kamer van Koophahdel en Fa brieken, aangezien deze Kamers omtrent bedoelde maatregelen van volledige documentatie zijn voor zien. Hetdepartement van bmdel. nijverheid en scheepvaart b1" t be reid die gevallen in behandeling te nemen, welke naar het inzicht der burgemeesters niet in aanmerkin" komen voor verwijzing naar een Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Verzoeken om inlichtingen, var de burgemeesters zelf uitgaande kunnen eveneens aan genoemd de partement worden gericht. Alle verzoeken om inlichtingen moeten v/orden geadresseerd aan den eco- nomischen voorlichtingsdienst, Rijn straat 24, 's-Gravenhage. 100 COUPONS STOF GESTOLEN. Gisternacht heeft men te Rotter dam ingebroken in de kleermakerij van den heer P. B. in de Middel- laridstraat. Ongeveer honderd cou pons stof van verschillende lengte werden ontvreemd. De waarde van het gestolene bedraagt enkele dui zenden guldens. De politie stelt een onderzoek in. VAN HET HOOGE WATER. - Een snapshot, genomen bij de rivier, DE INWONERS VAN NIJMEGEN ONDERVINDEN VEEL LAST waar de auto's bijna tot aan de assen door het water rijden. (Polygoon) Bedrijf stopgezet. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: In verband met de distributiemaat regelen is het noodzakelijk, dat de overheid een overzicht heeft van de voorraden, die in het land aanwezig zijn. Ten dien einde is ten aanzien van verschillende producten be paald, dat degenen, die meer dan een bepaalde hoeveelheid in voorraad hadden op een bepaalden datum, daarvan opgave moesten doen aan een daarvoor aangewezen orgaan. Dit is ook geschied met betrekking tot boter. Dezer dagen is aan het licht ge komen, dat een handelaar in boter een deel van zijn voorraad had ver zwegen en had afgeleverd buiten de distributieregeling om. Als gevolg daarvan is de betrokken handelaar door het dagelijksch bestuur van de afdeeling zuivel van de Nederland sche zuivelcentrale als georgani seerde geschorst in afwachting van de uitspraak van de commissie voor decrisis-tuchtrechtspraak. Niet alleen is het den hande laar thans niet meer mogelijk zijn boterhandel uit te oefenen, maar ook andere bevoegdheden, die hij als georganiseerde bij genoemde centrale had, zijn hem ontnomen. Zoo kan hij thans niet langer boter ompakken, is het hem verboden kaas te wegen voor kaasproducenten als waag- houder en is zijn vergunning als kaashandelaar vervallen, hetgeen practisch beteekent stopzetting van zijn kaashandel. Het bovenstaande moge voor ieder, wien dit aangaat een waarschuwing zijn. dat de overheid tegen hen, die de regelingen op het gebied der voed selvoorziening moedwillig over treden, zeer streng zal optreden. BEZORGDHEID OVER PRIJS NIVEAU ONGEGROND. In verband met ongemoti veerde ongerustheid over het prijsniveau hier te lande wordt er op gewezen, dat de sta tistieken voor de voornaam ste artikelen slechts een ma tige prijsverhooging aanwijzen. Bovendien verneemt het A. N. P. dat binnenkort een nauw keurige regeling zal worden ingevoerd, welke het prijsnie- veau zoo zal beheerschen, dat catastrophale verhoogingen uitgesloten zijn. DE EERSTE VERTOONING VAN DE UFA-FILM „DE POSTMEESTER". De rijkscommissaris aanwezig. In het Asta-theater te Den Haag is gisterenavond voor genoodigder. dc eerste vertooning gegeven van de Ufafilm „De Postmeester", met den bekenden acteur Heinrich George in de titelrol, die bij deze première zelf aanwezig was. Voorts waren de rijkscommissaris en de militaire bevelhebber, generaal Fr. Christiansen aanwezig. Meer zendtijd. Van Zondag af zullen er drie Nederlandsche zenders in ge bruik zijn: immers op dien dag zal de nieuwe zender te Lopik gaan werken. De golflengten zijn: Hilversum I: 415 M.; Hil versum II: 301 M. en Kootwijk: 1875 M. De zendtijd, waarover de omroepvereenigingen beschikken, wordt hierdoor niet onaanzien lijk uitgebreid. Hilversum I verzorgt het z.g. Ne- derelandsche programma en op Kootwijk komt in hoofdzaak de be richtendienst. Voor de volgende week is de ver- doeling van de zenders als volgt: Zondag 10 Nov. Hilversum I, 415 M.: 8.00—13.00 K.R.O.; 13.00— 17.15 A.V.R.O. Hilversumll, 301.5 M.: 800—8.30 N.C.R.V.; 8.30—9.30 V.P. R.O.; 9.30—13.00 N.C.R.V.; 13.00— 16.00 K.R.O.; 16.00—17.15 N.C.R.V.; 17.15—19.15 K.R.O. Kootwijk, 1875 M.: V.A.R.A. MaandagllNov. Hilversum. I. 415 M.: V.A.R.A. Hilversum II, 301.5 M.: N.C.R.V. Kootwijk, 1875 M.: A.V.R.O. Dinsdag 12 Nov. Hilversum I, 415 M.: A.V.R.O. Hilversum II, 301.5 M.: K.R.O. Kootwijk, 1875 M.: N C.R.V. Woensdag 13 Nov. Hilversum I, 415 M.: N.C.R.V. Hilversum II 301,5 M. V.A.R.A. Kootwijk, 1875 M.: K.R.O. Donderdag 14 Nov. Hilver sum I, 415 M.: K.R.O. Hilversum II, 301,5 M.: A.V.R.O. Kootwijk, 1875 M.: V.A.R.A. V r ij d a g 15 N o v. Hilversum I, 415 M.: N.C.R.V. Hilversum II, 301.5 M.: A.V.R.O. Kootwijk, 1875 M.: K.R.O. Zaterdag 16 Nov. Hilver sum I. 415 M.: V.A.R.A. Hilversum II 301,5 M.: K.R.O. Kootwijk, 1875 M.: A.V.R.O. FRAUDULEUS EEN VARKEN GESLACHT. Zooals bekend, wordt door den controleur van den centralen crisis controledienst, afdeeling al gemeene controle, streng toezicht gehouden op het vervoer van aardappelen. Tijdens deze controle worden vaak andere overtredingen ontdekt. Zoo achterhaalden con troleurs te Den Haag van genoem den dienst een fraudleus geslacht en niet gekeurd varken, dat, ver borgen onder gordijnen, groenten- afval en planken, per bakfiets in Wateringen werd vervoerd.. Het varken werd in beslag genomen en tegen de overtreders werd proces verbaal opgemaakt. Vakvereenigingsleiders naar Duitschland. - Heden zal een ge zelschap vakvereenigingsleiders van alle richtingen naar Duitschland ver trekken, waar zij onder deskundige leiding een aantal bedrijven, sociale instellingen en de werkkampen zul len bezichtigen. Zie verder Binnenland pag. 3, 2e bi.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5