De Allcmaarsche begrooting vastgesteld. Het college is vol goeden moed. De replieken. TVVfcfcllt BI.All 2 Vrijdagmiddag zette de raad de beraadslagingen over de gemeente- begrooting 1941, waarmede Donder dagmiddag werd aangevangen, voort. De heer H o ij tink, die aller eerst het woord bekwam, sloot zich eveneens aan bij de aan het college gebrachte hulde. Ook voor de amb tenaren, die veel werk hadden ver richt, had spr. niets dan lof. Normaal is het mogelijk critiek uit te oefe nen. De gewijzigde omstandigheden maken dit thans praktisch onmoge lijk, omdat er over ons geregeerd wordt en daarmede hebben wij re kening te houden. Het beeld van de begrooting is somberder dan te voren. Toch ziet spr. wel een licht punt en dit put hij met mr. Leesberg uit de rekening 1939, in verge lijking met vorige jaren. In 1938 nog een nadeelig saldo van 74.000, ter wijl de rekening 1939 een voordeelig saldo aanwijst van f 20.000 en dit dank zij het beheer van dit college. De weg voor het bereiken van een betere financieele verhouding tus- schen het rijk en de gemeenten is af gerond. Wij moeten afwachten, wat men over ons beslist. Spr. hoopte, dat het college niet bij de pakken zal gaan neerzitten, maar in vertrou wen op God en onder diens zegen met den arbeid voor Alkmaar kan voortgaan. Het schip zal dan stellig in veilige haven aankomen. De heer B o n s e m a merkte op, dat bij de behandeling van geen en kele begrooting aan het college zóó veel lof was gebracht als ditmaal het geval was geweest. Z. i. zat daaraan een zeker smaakje vast. Spr. heeft niets tegen het college, maar is toch van oordeel, dat dit door de hulde een onbehaagelijk ge voel moet hebben gekregen, want ais hij de begrooting beziet, dan kan hij die niet waardeeren. Evenals het vorig jaar vraagt spr. of het college wel alles heeft gedaan om de noodlijdendheid van de ge meente zoo klein mogelijk te hou den. Een ander lid heeft, blijkens het algemeene - verslag, iets derge lijks gevraagd, maar gisteren is hiervan in den raad niets gebleken, hoewel het daarop gegeven ant woord van B. en W. geen antwoord is. Het vorige jaar maakte ik een opmerking over de saneering van de bedrijven. De heer Hoytink was daarvan een sterk voorstander en drong op het instellen van een com missie a<j hoe aan. In het eerste half jaar zou die commissie aan het werk moeten zijn gegaan. Spr. vraagt in hoeverre daaraan iets is gedaan, of er gesaneerd is, hoe de saneering is geweest en of daarvoor een commis sie is aangeschakeld, zooals in den raad was gewenscht. Spr. betwijfelt, of de begrooting reden tot optimisme geeft. Mr. Lees berg en de heer Hoytink gronden het optimisme op het resultaat van de rekening 1939, maar op dit re sultaat heeft dit college geen in vloed gehad. Wanneer men niet verder kijkt dan zijn neus lang is, zooals de heer Hoytink, dan zegt men: „De rekening van 1939 lever de een batig saldo van 20.000". Wie verder kijkt, gaat na, hoe dit komt en hij ziet, dat wij in de eerste plaats in dat jaar het potje van Gemeentewerken, groot 36000, hebben opgesoupeerd. In 1939 haalden wij uit het radio- distributiebedrijf 6300 meer winst dan voor 1941 is geraamd, 14000 meer winst uit het slachthuis, 57000 meer winst uit het electriscn bedrijf, 48000 meer uit het gasbe drijf, 10.000 meer marktgelden en 18000 van de kermis. Wij beschik ten dus in 1939 over 183.300, waar over wij in 1941 de beschikking niet hebben. Het is mij dus onduidelijk hoe men voor deze begrooting pers pectieven ziet en het ontgaat mij dat men gezien deze cijfers, nog hoop op de toekomst heeft. Het zou mogelijk zijn, dat wij er beter voor stonden, indien de lasten waren verminderd, maar die zijn juist verhoogd. De politie, de lucht bescherming en de distributie vor deren belanrijk hoogere bedragen. Spr. is overtuigd, dat men zoo niet door kan gaan. In de goede jaren hadden wij rendabele bedrijven en niet rendabele bedrijven die elkan der in evenwicht hielden. De situa tie is nu veranderd en dit heeft niets te maken met de veranderde finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente, al wordt de be grooting daardoor beinvloed. Er zijn echter ook andere factoren. Er 1939 brachten de rendabele bedrij ven 304.000 aan baten op. Voor deze begrooting is dit 123.000 minder, terwijl de niet-rendabele bedrijven een last geven van f 250.000. Spr. staat nog altijd op het stand punt, dat tegenover de niet-renda bele bedrijven, rendabele moeten staan en dat er anders niet valt te financieren. Iemand, die een be paald bedrijf wil uitlichten, omdat daarop extra winsten worden ge maakt bedrijft demagogie, als hij daarbij geen rekening houdt met de niet-rendabele bedrijven. De reini ging kost geld, evenals het onder houd van straten en plantsoenen Het brengt een enorme last, maar die uitgaven worden voor iedereen gedaan. De werkloosheid geldt niet alleen voor onze gemeente. Zelfs, wanneer morgen het Rijk de werk loosheidslast van ons afneemt, dan zijn wij nog noodlijdend. Armenzorg is altijd een taai; voor de gemeente geweest. De heer V a n d e r'V all: Vroe ger was dit wat anders. De heer Bonsema:U hebt nooit beweerd, dat armenzorg naar het Rijk moest. Voor spr. is het de vraag of men met het nemen van maat regelen moet wachten tot de nieu we regeling inzake de financieele verhouding van Rijk en gemeente er komt of dat de gemeeente reeds thans haar taak moet vervullen. Spr helt over naar het laatste, omdat hij van oordeel is, dat, hoe verder men van de grens van noodlijdendheid af is, des te moeilijker het wordt orr in de toekomst een sluitende be grooting te maken. Tengevolge van de kolenpositie daalt de winst uit het gasbedrijf van 63000 naar f 13000. Toch wil de wethouder de tot dusver gevolgde prijzenpolitiek volgen. Voor aankoop van kolen werd in 1939 92000 ge raamd; voor het komende jaar 156000; dat is een verschil van on geveer 50.000. Toch wil de gemeen te die f 50.000 maar over haar kan' laten gaan en die voor rekening var, de gemeente nemen. Wil de wethou - der, wanneer straks maatregelen ge nomen moeten worden, eén hoogere cokesprijs? Spr. wil wel zeggen, dat hij dan de voorkeur geeft aan een verhoogden gasprijs, omdat de ver hoogde cokesprijs in de eerste plaat.- den allerarmste drukt. De Provincie zal voor de electrici - te-itslevering wel heel gauw gebruik maken van de conjunctuur-clausule in het contract en daarvoor wordt voor 1941 50.000 geraamd, zoodat wij alleen door een hoogeren kolen- aankoop en een meerdere betaling aan het P.E.N. 100.000 moeten op vangen. Spr. weet niet, waaruit Alk maar zich die luxe- kan veroorloven Het aantal abonné's bij de radio- distributie is geweldig gedaald. Spr vroeg of er wel voldoende op de groote trom geslagen wordt om dit te stuiten. Luisteraars met eigen toe- .tellen hooren 's avonds na een be paalden tijd niets meer. Bij het distri butiebedrijf is dit wel het geval. Laat men toch wat reclame gaan ma ken om het verlies van 600 abonné's in één jaar in te halen. De heer D e k k e r: Of nog groo- ter te maken. De heer B o n s e m a: Wat die in terruptie inhoudt, begrijp ik niet. Ze slaat als een tang op een varken. Duidelijke taal is in dit opzicht wel gewenscht. De heer VanderValkls niet gewenscht. De heer B o n s e m a: Laten de he-eren dan zakelijk blijven. Ik spreekt hier sle-chts in het belang var de gemeente en in de begrooting be speur ik er niets van, dat naar be zuiniging wordt gestreefd. Er gaan twee directeuren weg. Eén kan er bezuinigd worden, zoodat één post voor een directeur op de begrooting kan verdwijnen. De administratie kosten voor het Sportpark zijn 1800, bij een huurontvangst van 28uu. Spr. zeide dit reeds het vorige jaar, het is ontoelaatbaar. Daarbij kom' nog 1000 ten laste van het Sport park voor Plantsoenen, zoodat deze beide posten reeds met de volledige huur gaan strijken. Voorts oordeelde spr., dat het col lege met de raming der belastingen uit het Sportpark aan den hoogen kant is, nu er geen baten zullen komen van de motorraces en de wielerbaan. Verwacht de wethouder, dat er door gebeurtenissen op het sportpark in 1941, 19000 entrée ontvangen kan worden? Contrac tueel heeft de Voetbalvereeniging de beschikking over het voetbalveld op dé Zondagen tusschen 15 Septem ber en 15 April. Het antwoord van B. en W. op de vraag of de Voetbal vereeniging wegens het gemis van Zondagen, schadeloos gesteld zal worden, slaat niet op de vraag. Spr. onderstreepte, dat de loonen bij het distributiebedrijf te laag zijn Dit is z.i. ook het geval met de laagst bezoldigden bij de gemeente en bij de politie en spr. vroeg het col lege pogingen '.e doen om dit aan het oordeel van het rijk te onder werpen nu alles zooveel duurder wordt. Op aandrang der regeering hebben wij de loonen moeten ver lagen. Nu alles duurder wordt, dient er zeker iets te worden gedaan om den laagst bezoldigde een verhoo ging te bezorgen. Ook spr. wenschte den burgemees ter toe, het schip in goede haven te sturen, ook al zouden wij op rivie ren en zeeën komen, die wij tot dus verre niet hebben bevaren. De heer Coerts wees erop, ook met het oog op de uitbreiding, die op komst is, dat het aantal woningen, dat beschikbaar is, zeer klein is. Een groot aantal personen gaan al bij elkander inwonen en spr. wil er daarom rekening mee houden, dat er grond voor arbeiderswoningbouw be schikbaar komt. Met het antwoord over de aula op de begraafplaats was spr. niet te vreden. Spr. verwacht binnen korten tijd voorstellen, waardoor aan den onhoudbaren toestand daar een einde wordt gemaakt. Mèt B. en W. is spr. van oor deel, dat men zoo weinig mogelijk aan het pensioenfonds moet komen. Ten opzichte van het Ongevallen fonds geeft spr. in overweging, dit eerst van alle kanten te bekijken. Over het algemeen gaat spr. ac- coord met hetgeen de heer Hoytink gezegd heeft. Spr. geloofde, dat de heer Bonsema met z'n 183.000 on juist is, want wij vragen van het rijk maar 43.000 meer. De heer Bonsema: 43.000 meer dan in 1939? U bent er zoo naast, als het maar kan. Ik vergeleek 1939 met 1941. De heer Coerts geloofde, dat het onjuist is om, wanneer het gas bedrijf nog 13.000 winst geeft, den gasprijs te vei'hoogen. Wanneer het voor het bedrijf noodzakelijk is. dan zullen zeker de wethouder en de di recteur wel met voorstellen komen. De raad heeft daarin niet vooruit te loopen. Spr. vroeg zich te houden aan de inschakeling van het G.O. over de loonen. Het college. De voorzitter bracht dank voor het vertrouwen en hoopte in God's vertrouwen te- kunnen voort gaan. Weth. K e ij s p e r zeide, dat voor de zitting van gister de richtlijnen voor de afvalstoffen zijn doorgeko men en zeker zal in de volgende zitting hieroveri een voorstel komen. De vraag van den heer Sietsma en diens opme-rking over het slachthuis, ten aanzien van de vergoeding aan den directeur, zeide spr., dat men niet moet vergeten, dat de directeur, lang toen er wel inkomsten waren, het werk voor niets heeft gedaan. Nu er door toevallige omstandigheden op dezen post geen inkomsten zijn, vindt het college het niet fair, den post niet te handhaven. Spr. heeft niets te-gen commissievergaderingen, maar er moet daarvoor een behoorlijke agenda zijn. Spr. kon de indrukken van den heer Eriks niet begrijpen, maar de directeur doet alles om het contact met aanvoerders zoo sterk mogelijk te doen zijn. Komende tot het belangrijkste,-gas en electra, waarover vandaag een stevige noot is gekraakt, zeide spr aan den heer Venneker, dat ook hij het belang van het groote gezin in ziet, maar het invoeren van gezins tarieven bij de lichtbedrijven is bui- 1 ongewoon moeilijk en laten wij dil dus grondig bekijken. Wijziging in de wijze van tariefberekening is dit oogenblik niet toegestaan volgens de aangegeven richtlijnen. Tot den heer Stoutjesdijk zeide spr., dat deze niet moet vergeten, dat er een groot verschil bestaat tus schen loonstaten en berekening van de vaste lasten van een bedrijf en ook bij het gasbedrijf worden de loonstaten z-oo gemaakt, dat de kos ten drukken op datgene waarop ze moeten drukken. Tot den heer Eriks zeide spr., dat wat deze gevraagd heeft niet mogelijk is, maar uit wel willendheid wilde hij 't wel bekijken Ernstig kwam spr. er tegen op 'n be grooting 1941 te vergelijken met die van 1939. De hulde van 1939 kwam inderdaad het vorig college toe, maar, dat had ook de begrooting 1940 voorbereid. Tegenover 1940 gaat het bedrijf 47000 terug. Het e-lectrici- t.eitsbedrijf raamt f 1000 meer winst dan voor 1940. Het verschil van 50.000 met '39 zal men moeten vin den in uw eigen begrooting 1940. Met den besten wil kon spr. geen ga- lantie geven voor het komende jaar, maar de directeur is buitengewoon diligent, al kon spr. met geen moge lijkheid zeggen, hoe de kolenprijs zich zal ontwikkelen. Over gas- of cokesprijsverhcoging heeft het col lege nog geen gelegenheid gehad zich te beraden, doch dit wordt landehjk geregeld en wij zullen dus niet voor de keus gesteld worden. Men mag toch wel zeker verwach ten, dat de nieuwe financieele rege ling tusschen het rijk en de ge meente zal afkomen, daarom oordeel de spr. de door den heer Bonsema gewilde volgorde verkeerd. Alkmaar kan de laatste jaren de gasprijs niet verlagen. De plaatsen, die verlaag den, moesten nu hun prijzen verhoo- gen en als een gemeente aan een formule voldoet, mag een gemeente den prijs verhoogen. Wij kunnen niet zeggen, er komt hst volgend jaar geen verhooging. Wij zouden met 1 cent mogen verhoogen, maar zou den die verhooging met 1 Jan. moe ten terugnemen. Is het uit een oogpunt van bedrijfs beheer goed gezien, nu tal van men- schen noodgedwongen bij het be drijf komen, met 1 cent te verhoogen en te zeggen: „kip ik heb je". Spr. vleit zich met de hoop, dat de nieuwe cliënten het zullen waar deeren, dat zij zoo lang mogelijk goedkoop worden bediend. Spr. oor deelde, dat de heer Bonsema niet had mogen betogen, dat het college ten opzichte van het radiobedrijf werkloos is. Wij zijn niet afkeerig van reclame, maar het bedanken ligt aan omstandigheden die wij niet in de hand hebben. Tot den heer Coerts zeide spr., dat Alkmaar met het vroegere cokescontract de dupe was en daarom is de contractant thans verplicht, wat niet voor de kleine verstrekking bestemd is, in het groot af te nemen. De voedselpositie, zeide spr., baart zorgen, men maakt zich soms te blij en ziet anderzij dsch de zaak te somber. Voor onrust is geen reden. De heer v. d. Vall vertrouwde, dat het college de zaak goed zou behartigen Spr. wees er op dat Alkmaar in dit opzicht vrij veel gunstiger ligt dan andere plaatsen en wij hopen Uw vertrouwen niet te beschamen. Weth. de Groot besprak de volkstuintjes en zeide, dat het col lege op het standpunt staat, dat het de noodige aandacht besteedt aan de voedselwerving en in de tuintjes een middel ziet om de zorg te verlichten. Spr. is dan ook bereid de uitgifte van tuintjes aan particulieren te be vorderen. Op het oogenblik ge schiedt de uitgifte nog in vereni gingsverband en degene die een tuintje krijgt zal zelf moeten zor gen voor bemesting en pootgoed. Ten aanzien van openbare werken zeide spr. tot den heer Eriks, dat hij voortdurend bij Gemeentewerken op het maken van plannen heeft aan gedrongen. Voor het Verdronken- oord kan spoedig een voorstel wor den verwacht en dit is ook met de aula het geval. Tegenover de poort op de begraafplaats heeft spr. een bescheiden aula gedacht om het pu bliek voor kou vatten te behoeden. Het gebouw zal in den stijl van het poortgebouw worden opgetrokken met behoorlijke toiletten. De mate rialen leveren een moeilijkheid op en daarom zullen wij met geen werk beginnen voor wij de materialen hebben. De reinigingsinstallatie is in dit stadium, dat vertraging ontstond doordat de noodige rapporten de toestemming van Ged. Staten noo- dig hadden. De woningbouw, aldus de wethouder, raakt ook het depar tement en dit is voornemens richt lijnen uit te geven. Zoodra deze er zijn, zal het college diligent zijn. Met den bouw van arbeiderswoningen aan den Frieschrweg gaat het goed. De kinderspeelplaatsen worden opge knapt. B. en W. vonden een goed- koope oplossing voor T.O.G. door een afrastering van een andere speelplaats over te brengen. De kin derspeelplaatsen hebben het hart van het college, ook om baldadigheid tegen te gaan. De plaats voor vesti ging speelt nog een groote rol. Spr. vroeg hiervoor aanwijzingen. De Krocht zal in het voorjaar worden geëgaliseerd. Over de concentratie van bedrijven wilde spr. niot veel zeggen, maar deze staat in de belangstelling van het college. Thans is nog niet uit te rekenen wat de vermindering zal brengen. De posten voor de direc teuren zijn stelposten. Ze pro memorie te stellen vond spr. ook on juist. Wel was spr. bereid den wenk van mr. Leesberg te volgen en den post met 1000 te verlagen. Spr. gaf den raad in overweging de con centratie der bedrijven niet verder ter sprake te brengen. Binnenkort komt dit in den raad. Hoewel de Muziektuin een zorgen kind is gevoelt spr. niets voor ver dwijning, maar wel is daar een man noodig dit initiatief heeft en als de omstandigheden niet tegen zijn, dan zal er zeker wat van te maken zijn. Spr. was bereid overeenkomstig den wensch van den heer, Stoutjesdijk met de V.V.V. in overleg te treden Het eenige woord van critiek was het niet opvolgen van een advies van de commissie van het grond bedrijf. Spr. wil het houden van commissievergaderingen bevorde ren, maar voor het grondbedrijf is dit niet mogelijk. De taak van de commissies is het college te dienen van bericht en raad, maar het col lege, dat wel daarmede rekening houdt, draagt eigen verantwoorde lijkheid en daarom mag het, na ern stig beraad, beslissen in strijd met de adviezen. De tunnel draagt spr. een goed hart toe, doch dit ressorteert on der den burgemeester. De heer Bon sema weet beter dan spr. dat het Sportpark een zorgenkind is, maar het is geen rendabel bedrijf. De ge meente heeft zich voor de lichame lijke opvoeding offers te getroosten. Eens is spr. het met den heer Bon sema, dat de vaste lasten van het Sportpark verlaagd moeten worden en de concentratie van bedrijven zal daarbij een rol spelen. Alcmaria Victrix draagt spr. een goed hart toe. Met den heer Bon sema is spr. het eens, dat de redactie van het antwoord van B. en W. juis ter had kunnen zijn. Alcmaria be greep, dat, waar hooger hand de Zondag onttrok, het niet op den weg van de gemeente lag om haar tegemoet te komen. Wanneer Alcm Victrix rechten kan doen gelden dan zal spr. er voor strijden. Tot den heer S t o u t j e sd ij k zei spr., dat om vast te stellen, wat de onderdeelen van het plantsoenbedri.if hadden gekost, de ingevoerde rege ling noodig was. Dit is geen klein gedoe. De heer S t o u t j e s d ij k Ik be toogde, dat als die kleine dingen daar kunnen gebeuren, dit in de groote dingen bij de lichtbedrijven ook kan. Weth. v. Slingerland consta teerde, dat men het hem wel gemak kelijk had gemaakt. Het college kan niet zeggen, hoe de financieele posi tie van de gemeente het volgend jaar zal zijn en dit te meer niet, om dat de financieele verhouding tuS' schen het rijk en de gemeente op nieuw zal worden geregeld. Dat B en W t 43000 meer van het rijk vragen, is noodzakelijk. Spr. toonde aan. dat 50000 minder wordt ont vangen. De harde noodzakelijkheid dwingt. Wanneer het even kan, zijn B. en W. bereid zoo spoedig moge lijk met de noodlijdendheid te breken. Als B. en W. nader plannen hebben om de ongevallenverzekering over te dragen, dan zullen die aan ae commissie worden voorgelegd. Spr. gaf toe, dat haast geboden- is. Eens is het college het met de be doeling van den heer Venneker, dat de post onvoorzien van 9000 te gering is, maar hoogerhand zal een hooger bedrag niet goedkeuren. Een progressie in de belasting zal spr. overwegen, evenals een nuttigheids- coëfficiënt voor subsidie voor ver- eenigingen. B. en W. zullen gaarne medewerken om onder den druk vandaan te komen en wij gaan in de goede richting. Zooveel mogelijk willen B. en W. de t. b. c.-bestrijding steunen. Verhooging van de subsi die is echter niet mogelijk. Persoonlijk staat spr. op het standpunt, dat zoo noodig verhoogde financieele offers gebracht moeten worden. De saneeringscommissie was nog niet in werking gesteld. Spr. ging nog in op het betoog van den heer Bonsema. Spr. kon de juistheid van diens bewering niet ontkennen, maar van de begrooting 1939 was hetgeen hij noemde, verwacht. Al met al dient men zich toch te ver heugen over de gunstige resultaten van 1939 en dat wij gaan in de goede ■ichting. B. en W. doen het moge- ij ke, de positie van Alkmaar zoo goed mogelijk te maken. Zelfstandig mogen wij de lage loonen niet ver hoogen, doch het idee-Bonsema is spr. sympathiek. Spr. wil het be kijken. De burgemeester spreekt. De burgemeester verzekerde, dat het college alles zal doen om de band tusschen stad en platteland te versterken. De omgeving van de Groote Kerk is bij het college in studie en het college is daarover in overieg getreden met den gebouwen dienst. Wij zijn van oordeel, dat als de restauratie gereed is, daar ver beteringen behooren te worden aan gebracht. De leeszaal is spr. zeer sympathiek, doch er bestaat in dezen tijd geen kans de subsidie te verhoogen. Bij het plan voor de ver bouwing van het archief wordt ech ter ook met de wenschen van de lees zaal rekening gehouden. Het vragen van hoogere bijdragen aan de bui- tengmeenten voor het Centraal Ziekenhuis acht spr. niet mogelijk. Ten aanzien van de vergunningen staat Alkmaar boven het maximum. Voor de muziektuinvergunning zouden twee vergunningen moeten worden gekocht en daaraan kan niet worden gedacht. Ten aanzien van schoolzwemmen is er een rapport bij B. en W., dat in handen gesteld is van de commissie van onderwijs. Dit is ook het geval met het rapport over de lichame lijke opvoeding. Door de tijdsom standigheden beschikken wij niet over de gymnastieklokalen. Daar naast is de vraag of voor dit onder wijs afzondei lij ke onderwijzers noodig zijn. Gelukkig zijn den laat- sten tijd jonge onderwijzers aange steld, die ook d:t onderwijs kunnen geven. Het benoemde hoofd van den dis- tributiedienst was, gezien de zware eischen, die gesteld werden, de bests van de candidaten. Dit was ook het oordeel van de arbeidsinspectie. Reeds is gepoogd de kaarten in ver schillende lokalen beschikbaar te stellen, maar wij beschikken helaas niet over alle schoollokalen. Met de opmerking over de lage salarissen van het personeel is spr. het volkomen eens. Het buitenge woon lage loon is volgens spr. onge motiveerd, in verband met de eischen die gesteld worden, Wij hangen hier bij af van het Centraal Distributie kantoor, dat 85 van de salarissen bijdraagt. Spr. verwacht binnenkort echter verbetering. Den Haag heeft de zaak in studie en vergelijkt daar bij gelijksoortige gemeentebetrekkin gen. Spr. zegde zijn uiterste best toe om verbetering in de lage salarissen te verkrijgen. Replieken. De heer Venneker vroeg schorsing der vergadering om zijn fractie gelegenheid te geven zich te beraden. Tot schorsing werd beslo ten. Na heropening sprak de heer Venneker zijn voldoening uit over de toegezegde verlaging van 100U op plantsoenen. Spr. drong nog eens aan om met spoed op beschikbaar stelling van materialen aan te dringen om niet achter te geraken bh hen die het hardst schreeuwen. Ten aanzien van kinderspeelplaatsen wees spr. op terreinen in het Ber- gerwegkwartier. Tevreden was spr met de toezegging ten aanzien van de t. b. c.-bestrijding. Misschien kan hiervoor iets uit den post kindervoe ding worden gevonden, nu die niet kan doorgaan. De heer v. d. Vall constateerde, dat uit de discussie was gebleken, dat het college en de raad blijk had gegeven den tijd te verstaan. Ten aanzien van de gasprijs-ver- hooging oordeelde spr. de kwestie, gezien het antwoord van den wet houder aan den heer Bonsema, bij den wethouder in goede handen. De houding van den wethouder van I'. W., ook ten aanzien van de be graafplaats heeft spr. sympathie. De raad waardeert het beleid van den voorzitter over de salarissen bij het distributiebedrijf. Ook ten aan zien van den arbeidsdag is verbete ring daar noodig. Met den heer Venneker was spr. het eens, dat er ook behoefte is aan stukjes grond, waar de grootere jeugd zich meer vrijelijk kan bewegen. Spr. wil dit ir; de commissie van het grondbe drijf bekijken. Spr. vroeg of het niet mogelijk was, sommige handelaren gelegen heid te geven een kwantum van de cokes te betrekken. De heer Sietsma merkte op, dat hij geen verlaging van een ver goeding van den directeur van het slachthuis heeft gewild. Spr. had memorieposten voor ontvangsten die er nu niet zijn, gewild, doch ging met handhaving van den post accoord. Ook 'spr. juichte het toe, dat de aula vermoedelijk dit jaar gereed zal komen. Ook was spr. te vreden met het antwoord over de uit te voeren werken en spr. sloot zich ten dien aanzien bij de door den heer Venneker uitgesproken woorden aan. Dat de gemeente den grond niet aankocht, waartoe de commissie adviseerde bleef spr. kortzichtige grondpolitiek noemen. Spr. voor ziet, dat het bedrijf spoedig buiten grond zit. Nader bepleitte spr. nog de medewerking tot het vast stellen van een nuttigheids coëffi ciënt voor gesubsidieerde vereeni- gingen. Mej. C a r e 1 s kwam ter verga dering. De heer Stout esd ijk zeide met het antwoord van den wethou der over de kostenberekening voor de gasvoorziening in de buitenge meenten tevreden te zijn. Hij zette nog uiteen waardoor wethouder de Groot hem had misverstaan. Spr. bleef aandringen op inscha keling van de brandstofhandelaren voor het betrekken van de cokes aan den gasfabriek. Dank bracht spr. mr. de Groot voor de toezegging om volkstuintjes beschikbaar te stellen voor parti culieren en voor het overleg met de V. V. V. De heer H o ij t i n k zeide tot den heer Bonsema, dat hij door de bui tengewone tijden over de financiee le politiek had gezwegen. Spr. wees den heer Bonsema er op, dat de 183.000 in de begrooting 1939 wa ren verwerkt en er niet later in zijn gekomen. Spr. stemt toe, dat de begrooting 1939 met kunstmiddelen sluitend is gemaakt, maar deze geeft een saldo van 20.000. De kwestie van het 'financieele beleid hangt niet af van de cijfers, maar van het beleid en vroeger werd de begrooting wel eens samen gesteld op een wijze die niet door den beugel kon. Dit college voert een voorzichtige en juiste politiek en kwam dus een woord van hulde toe. De pogingen om ons verder van de noodlijdendheid te brengen, door den heer Bonsema aangegeven, zijn niet juist. Een verhooging van den gasprijs kunnen wij niet aannemen. De post van directeur van plantsoe nen kan niet geheel verdwijnen. Een hoofdopzichter kan noodig blij ken. Spr. wil daarom de 1000 niet verlagen, al maakt hij daartegen geen bezwaar. Spr. is ook van oor deel, dat de administratiekosten voor het Sportpark lager kunnen. Totaal beteekent de door den heer Bonsema aangegeven verlaging 2300, die zeker verdwijnen als het loon van het lager-personeel ver hoogd wordt, zooals de heer Bonse ma wilde.. Spr. oordeelde het nog de groote vraag wat in het belang van den kleinen man is: gas- of cokesprijs- verhooging. Mej. C a r e 1 s vroeg of niet weer getracht kon worden in den muziek tuin goede muziek, als die van de H.O.V., te geven. Spr. deed hiervoor een beroep op het college. Ook wil de spr. zich voor den muziektuin met de V.V.V. in verbinding stellen. Spr. besprak voorts het artikel in de A.C., waaruit bleek, dat de nieu we pachter slechts 200 moet beta len. Wanneer is daartoe besloten? De voorzitter: Het vorig jaar, reeds. Mej. C a r e 1 s achtte dit niet noo dig als er weer goede concerten ko men. De heer Coerts achtte het wel mogelijk de oude lasten van het gasbedrijf van de buitengemeenten te berekenen. Laat men den kost prijs van alle M3 geproduceerde gas berekenen, met daarin verwerkt de vaste lasten. De heer Eriks constateerde, dat de geheele raad, met uitzondering van één lid, de begrooting, gezien de bijzondere omstandigheden, een goede begrooting oordeelde. Spr. vroeg het eene lid zijn verzet op te geven en te erkennen de mogelijk heid, dat hij gefaald heeft. Voor den muziektuin stelde spr. zich achter de opmerkingen van mej. Carels. De heer Bonsema herhaalde, dat uit de rekening 1939 optimisme naar voren gebracht was door de heeren Venneker en mr. Leesberg en spr. had slechts aangetoond, dat dit misplaatst was. Dit was geen verwijt aan het college, wwf dit i"

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6