I Ruwe handen Mr. STEVENS UIT W&CHE BANK N;V. naar.> ember 1940. GEMEENTERADEN Uitgeest gaat accoord met samenvoeging. Protest tegen actie contra burgemeester. Oudorp tegen aansluiting bij Alkmaar Hoe Zuid- en Noord- schermer de samen voeging wil, Bij een gevatte koude. FEUILLETON DQOfl R. ARDEN. DETROIT ÏRIEKSCHE D.N.B.) De lden van de grens, dat roote activi- sche zijde is het Italiaan concentratie verhindert, n bovendien het geheele Voortdurend rkingen van BRAZILIË 17 dooden. iv. (D.N.B.) zeer ernstig boven de iro bij het ar een ver- raziliaansche Vasp, dat rs aan boord, ogestegen, in am met een arbij stortten water. Alle gtuig van de Tot nu wer- rgen, waar- zant in Bra- en de onder van tropen- lags, uit Rio 5- Vor, k. 94'/8 8472 81 23 pim. 11 95 84»/4 81»/« 2574 122 122 129 1947, 141 125 189 139 87 335 14Ü74 115 87 330 138 215i/s 214Vi 481/4 326/s 923A 'Ww, 5bi/16 291/, JuAs 80 471 279 276 135 2891/, 316 381/, 155/s 125/, 2811/, 218V, 162 172 85 1421/, 5'A lib'/, 1501/, 160i/, .1701/, .2181/, .285 .229 245/, 12'/, 141/4 19 93 CV, DER NED. EMBER, sl. transacties.) 3/16—1.88 9/16, 3russel 30.11 .82, Stockholm .3.63—43.71. 14, New-York rssel 30.08 44.94, Zürich E COURANT ÏLAD met een ARAKTER. TE WAARDE r! Tel. 3320 337, 90 8 57 411/, 25 2 SIS/, 791/j 464 275 263 135 3071/, 135/, 125'. 275 210 160 169 140 51/s 112 146 155 168 210 277 224 25 12V, 11'/, 191/, 93 et/. WELKE BOOD. SCHAP BEVATTE DE ON- SCHUL DIGE BRIE J)"? 9 9 EERSTE BLAD De raad der gemeente Uitgeest kwam Vrjjdag bijeen; de heer Broer- se was afwezig wegens ziekte. De centrale jaarrekening van het G. E. B. over 1939 werd voor ken nisgeving aangenomen, evenals een gemeenschappelijke beschikking van de secretarissen-generaal van socia le zaken, van financiën en van bin- nenlandsche zaken inzake afreke ning van den bijzonderen steun uit het werkloosheidssubsidiefonds over 1938, alsmede een beschikking van de secretarissen-generaal van bin- nenlandsche zaken en financiën, waarbij aan de gemeente een bij zondere bijdrage wordt verleend van 15387 tot het sluitend maken van de begrooting 1940, werden al len voor kennisgeving aangenomen. De heer A. Zonjee werd herbe noemd als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur; in de vaca ture wegens bedanken van den heer van Zollen werd gekozen de heer Verguijs; tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur voor Mar- kenbinnen werd in de vacature- P. Groot gekozen de heer J. Koster. Hierbij wijdde de voorzitter woorden van waardeering aan den overleden heer Groot, die pl.m. 33 jaren lid van den raad is geweest en vele jaren de functie van penning meester van het genoemd armbe stuur heeft vervuld. Afwijzend werd beschikt op een adres van den heer A. Muller, waar in hij verzocht hem of eventueel zijn huishoudster een wekelijksche uitkeering te verleenen van f 12 zoolang hij leeft, waarvoor hij dan zijn perceel aan de Kleis aan de ge meente wil afstaan. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N. V. Bank voor Nederlandsche gemeenten voor het jaar 1941 tot maximaal 78.000 tegen 4 pet. 's jaars, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot het nemen van een besluit om voor rekening der ge meente de kosten van het verdere onderhoud van een door den pro vincialen waterstaat te maken vaar geul vanaf (en met) de haven van Uitgeest tot aan de Stierop, breed 30 meter en op een diepte van 3.60N. A. P. en voor de haven op een diepte van 2.50N. A. P. Het toezicht op de baggerwerken zal ge schieden door den provinicalen waterstaat. Punt 3 van de agenda bevatte het voorstel van B. en W. werkverschaffing B. en W. stelden voor: 1. te be sluiten om de oude vuilnisbelt in werkverschaffing te slechten voor het gemeenteterrein en een nieuwe sloot te graven naast genoemd ter rein en het gemeenteterrein op te hoogen met bagger uit de buiten- meer tot op pl.m. 50 c.M. hoogte; 2. het aankoopen van en opbrengen op het terrein van pl.m. 12.000 M3. bagger door den aannemer, belast met het graven van de vaargeul, voor de som van 3000. Het totaal aan loon van dit werkverschaffings plan wordt geraamd op 7500 en de andere bijkomende kosten op f 2000 (voor deze bedragen totaal 5000 zal ter zijner tijd een geld- leening gesloten moeten worden). De heer Twaalfhoven vond een uurloon van 30 cent volgens het plan van de Heide-Maatschappij te laag en wenschte dit gesteld te zien op 40 cent. De heeren Korte kaas en d e V r ie s waren van een zelfde gevoelen, temeer omdat de levens standaard in den laatsten tijd steeds hooger wordt. De heer Groen was van meening, dat, waar het werk ook geschiedt in het belang van de zeilvereeniging deze dan het verschii van 0.10 ptr uur moest bijbetalen. De voorzitter zag het plan wei als een belang voor de watersport, maar niet minder in dat van de ge meente, die zeer zeker voordeel zal hebben bij een bloeiende water sport. Bovendien kan de desbetref fende vereeniging dit verschil in uurloon voor haar rekening nemen. Ten slotte werd zonder hoofde lijke stemming besloten het werk te doen uitvoeren en de bagger enz. aan te koopen, mits het uur loon gebracht wordt op 40 cent. Vervolgens werd zonder hoofde lijke stemming vastgesteld de ver goeding van de kosten voor de r.k. scholen over het jaar 1939, als be doeld bij Art. 101 der L.O.-wet 1920. Besloten werd tot onbewoonbaar- verklaring van 'de perceelen Wester geest 9 en 10 en Castricummerweg no. 5. Een begrootingswijziging'voor den dienst 1940 werd overeenkomstig de nota van opmerking envan Ged. Sta ten goedgekeu~d. Vastgesteld werd een verordening waarbjj aan een ieder de verplich ting wordt opgelegd tot het bewaren van afvallen van levensmiddelen enz. De voorzitter lichtte toe, dat het de bedoeling is dezelfde per sonen voor het ophalen aan te wij zen als die zich thans reeds vrijwil lig daarmede belast hebben. De samenvoeging van gemeenten. Als laatste punt van de agenda kwam aan de orde een schrijven van het prov. bestuur terzake de samen voeging van Uitgeest met Akersloot en Limmen. B. en W. waren van meening dat de gemeente Uitgeest met deze samenvoeging accoord kan gaan, vooropgesteld dat de ge meente Uitgeest hoofd-gemeente zal worden. Zij wenschten- aan de nieu we gemeente den naam „Uitgeest" zien gegeven. De heer Kortekaas juichte het voorstel toe en hoopte dat Uitgeest in de toekomst Uitgeest mag blijven met behoud van alle ambtenaren en functionnarissseh. Dè voorzitter hoopte dit met hem, doch deelde mede, dat hem ter oore was geko men dat er thans in het dorp een lijst circuleert, waarbij tegen hem geageerd wordt om gedaan te krij gen dat spr. niet aangewezen zal worden als burgemeester van de nieuwe gemeente. De heer d e V ri e s bracht ter sprake het voor stel van de gemeente Jisp, dat zich wil uitbreiden tot een groote agrari sche gemeente, onder welker gebied ook het dorp Markenbinnen zou worden betrokken. Spr. was voor stander van de samenvoeging van Akersloot en Limmen met Uitgeest, maar in geen geval wilde hij afstand doen van Markenbinnen. Ook de heer K n e g t sprak den wensch uit dat Markenbinnen onder de ge meente Uitgeest zal blijven ressor teeren. Met algemeene stemmen werd besloten te adviseeren overeen komstig het advies van B. en W. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat het plan tot den bouw van een openbare lagere school door den inspecteur is goedgekeurd. De heer Koster verzocht de bruggen in het dorp Markenbinnen te witten met het oog op de duister nis. Voorts informeerde spr. naar den toestand van den Lagendijk. De voorzitter deelde mede dat het hoogheemraadschap te Alk maar van het plan tot verbetering van den dijk moet afzien, omdat het benoodigde materiaal niet voorhan den is. Door den gem. opzichter is een rapport uitgebracht en hieruit blijkt dat bij grondige verbetering de kosten komen op 7000 per km, ter wijl bij een gedeeltelijke herstelling de kosten op 1000 per km worden begroot, doch dat er dan steeds veel onderhoud zal zijn. Door B, en W. zal een en ander nog nader worden onderzocht. De heer Kortekaas vroeg of met de verbouwing van het raadhuis niet beter gewacht kon worden tot na de samenvoeging. De voorzit ter antwoordde, dat de verbouwing hoofdzakelijk betreft het bijhouden van arrestanten'okalen, die er moe ten komen, afgezien van samenvoe ging of niet, De heer de Vries kwam terug op de mededeeling van den burge- meester, dat er in het dorp een lijst tegen dezen circuleert. Spr. keurde dit ten zeerste af en merkte op dat de burgemeester uit hoofde van zijn functie nu eenmaal niet de vriend kan zijn van een ieder, omdat een burgemeester niet steeds beslissingen kan nemen zooals men wel zou wil len, daar toch ook hij zijn voor schriften heeft. De heer Klaver was het hier mede volkomen eens en stelde voor dat de raad zijn afkeuring over de bedoelde actie uitspreekt. Bij acclamatie werd alzoo besloten. Daarna sluiting. De raad der gemeente Oudorp kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester W. Bos. De heer Corbié was afwezig. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Ged. Staten betreffende de raming der werkloosheidslasten voor 1940. In verband met dit schrijven stelden B en W. voor deze raming te verla gen tot 15000, te splitsen in een bedrag van 12000 voor steun ver leening en in een bedrag van 3000 voor werkverschaffing. Aldus beslo ten. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. van Alkmaar om aan den nieuw aangelegden verkeers weg ten N. O. van Alkmaar en aan den zijweg daarvan naar den Scher- merweg resp. de namen te geven van „Nieuwe Schermerweg" en „Kraspolderweg". De veldwachtersverordening werd gewijzigd conform enkele opmer kingen van den commissaris der provincie. Met de N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten werd voor het jaar 1941 een rekening-courant-over eenkomst aangegaan voor de gewo ne uitgaven tot een maximum be drag van 11000. Namens de commisie, belast met het onderzoek der rekeningen over het jaar 1939, verklaarde de heer Van der Post, dat alles in vol maakte orde was bevonden. De re keningen werden als volgt vastge steld: Gemeenterekening: Ontvangsten gewone dienst 66897.56, uitgaven 64372.89, batig saldo 2524.67 met een reserve van 2950. Ontvangsten en uitgaven op den kapitaaldiensi 69275.43. Rekening burgerlijk armbestuur: ontvangsten 8864.74, uitgaven 7278.72, batig saldo 1586.02. Vervolgens stelden B. en W. voor het Wuiver te voorzien van een breedere bestrating, aangezien te verwachten is, dat de voetbrug over een Schermerboezem straks druk ker gebruikt zal worden. De heer Jongebloed vond het wenschelijk de bestrating aanmerke lijk breeder dan 1 M. te maken, om dat zij dan toch weer spoedig zal worden stukgereden door de voer tuigen. De voorzitter herinnerde er aan, dat het pad geen rijweg is en dus niet door voertuigen gebruikt mag worden. De landerijen, welke nabij de houten brug zijn gelegen, hebben een anderen uitweg. Er zal in het vervolg voor worden gemaakt, dat dit pad niet meer door wagens be leden kan worden: bij het begin van het pad zullen eenige palen wor den geplaatst. Z. h. s. werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Vastgesteld werd een verordening, regelende de wijze waarop de dier lijke afvallen en de afvallen van le vensmiddelen moeten worden be waard. De raad keurde goed het aanstel len van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie tegen en salarig van 80 per maand voor het in orde brengen van het bevolkingsregister. De samenvoeging met Alkmaar. Als laatste punt kwam aan de orde de bekende brief van Ged. Staten betreffende de samenvoeging van Oudorp en Alkmaar. In hun prae-advies zeiden B. en W. o.m.: De gemeentp kan zich in een be langrijk bezit aan landerijen en ef fecten verheugen, die indertijd door inwoners der gemeente aan haar zijn gelegateerd, waarvan de opbrengst den ingezetenen van Oudorp moest ten goede komen; door een samen voeging met Alkmaar moeten alle bezittingen worden overgegeven, zonder dat de ingezetenen van Oudorp hiervan eenig voordeel meer ondervinden. Voorts vreezen B. en W. voor het teloor gaan van het gemoedelijke dorpsleven, dat zich o.a. uitte door de behandeling ter secretarie. Oudorp zal slechts een aanhangsel van- de stad zijn, dat door den raad van Alkmaar niet met de meeste sympathie werd begroet. Met een opsomming van een zevental objecten toonen B. en W. aan, dat ofschoon de gemeente niet tot belangrijke en veelomvangrijke werken in staat was, toch door een drachtige samenwerking in de laatste jaren wel wat tot stand is gebracht. Gevreesd wordt, dat bij samen voeging met Alkmaar den inwoners zwaardere belastingen worden op gelegd, die den vooruitgang van het dorp ernstig zullen belemmeren. B. en W. nemen ten slotte aan, dat een overgroot deel der ingezetenen geen samenvoeging wenscht. Resumeerende, adviseerden B. en W. aan Ged. Staten te verzoeken de gemeente Oudorp in haar zelfstan digheid onaangetast te laten en mitsdien niet tot een samenvoeging met Alkmaar over te gaan. Besprekingen. De heer L e e r i n g verklaarde ten volle met dit prae-advies te kun nen instemmen, vooral ook omdat de gemeente zich zelf goed kan redden. De heer Van der Post was, afgezien van de vraag of tegenstand wel zou baten, tegen samenvoeging. Mocht de samenvoeging toch moeten doorgaan, dan zou hij willen, dat enkele deelen van de gemeente door grenswijziging bij een andere ge meente gevoegd worden. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte besloten Ged. Staten te adviseeren niet tot samenvoeging dezer gemeente met de gemeente Alkmaar over te gaan. De raad der gemeente Zuid en Noord-Schermer vergaderde Vrijdagmorgen om 10 uur onder voorzitterschap van den burge meester, den heer Kolb. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. inlichtingen hadden in gewonnen omtrent een molest- verzekering der gemeentegebou wen. De premie bedraagt 1 pet., terwijl, ingeval de maatschappij meer schade lijdt dan haar be schikbaar kapitaal bedraagt, de gemeente verplicht kan worden 4 pet. per half jaar in die schade bij te dragen. In verband met de verkregen voorwaarden stelden B. en W. voor bedoelde verzekering niet aan te gaan, met welk voorstel de raad zich vereenigde. In de vacature mej. N. Scher- merhorn, der stichting „Gemeente lijke leesbibliotheek Grootscher mer", werd gekozen mevr. Spaan Koster; mej A. Pascha kreeg 2 stemmen. Voor het Burgerlijk Armbestuur werd in de vacature- K. Veldhuis gekozen de heer J. Kieft Hzn. met 4 stemmen tegen 3 op den heer K. Veldhuis. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werden in de begrooting 1940 ten aanzien van de raming der kosten van steunverleening en werkverschaffing eenige wijzigin gen aangebracht. De samenvoeging met andere gemeenten. Ten aanzien van de voorgenomen samenvoeging der gemeenten Zuid- en Noord-Schermer met de Rijp, Graft en Schermerhorn werd door den voorzitter o. a. medege deeld, dat de meerderheid van het college gemeend heeft te moeten adviseeren de vier gemeenten met de Schermer (Schermeer) en de Starnmeer samen te voegen, omdat daardoor naar hun oordeel een ge zonde en levenskrachtige gemeen te zal ontstaan. Zou de Schermer een zelfstan dige gemeente worden, dan zou den de aangrenzende gemeenten toch nog noodlijdend blijven. Spr. zette dit hader uiteen. Het college meende te moeten adviseeren de Rijp, als hebbende de grootste bebouwde kom met de meeste inwoners, als plaats van den zetel van het gemeentebestuur aan te wijzen. Omtrent den naam deelde de voorzitter mede, dat deze uit histo risch oogpunt het beste „Scher mer" of „Schermerwaard" zou kunnen zijn. De heer van der Laan deelde mede, dat hij de minder heid van het college vormde. Hij heeft n.l. zitting in een comité, dat beoogt de Schermer een zelf standige gemeente te maken. Te gen de in den brief van Ged. Sta ten voorgestelde samenvoeging zou spr. zich niet verzetten. De heer Kieft achtte het beter, dat alleen Zuid- en Noord-Scher mer en Schermerhorn met de Schermer worden vereenigd. Deze gemeenten zijn het meest op Alk maar georiënteerd, terwijl de Rijp en Graft met Beemster zouden kunnen worden samengevoegd, omdat die meer op Purmerend zijn ingesteld. De voorzitter antwoordde hierop, dat het uit historisch oog punt bezien beter is de genoemde vier gemeenten samen te voegen, omdat zij tot het z.g.n. Oude Land behoorden. Mëvr. S 1 o o t e nS m i t vond dat de samenvoeging in haar ge heel moet worden bezien. Zuid- en Noord Scnermer is de eenige der vier i, «meenten welke een ambts woning bezit. De burgemeester zou hier kunnen wonen, terwijl de secretarie er eveneens kon worden gevestigd. Dit zou voor alle inge zetenen een groot gerief zijn. De heer Schot achtte de sa menvoeging niet juist, omdat zij z. i. gedwongen gaat. De heer Vaalburg vond de samenvoeging niet onlogisch, al leen wilde hij de Schermer één ge meente maken met de omliggende dorpen Schermerhorn, Zuid- en Noord-Schermer en Oterleek. De heer H e i n i s zeide, dat het niet om de polders gaat en stelde voor de gemeenten te vereenigen volgens de bestaande grenzen. De voorzitter meende, dat de zaak uit een oogpunt van alge meen belang moet worden bezien. Zouden de vier gemeenten de Schermer er niet bij krijgen, dan had de samenvoeging geen nut. Spr. stelde daarom voor het voor stel van de meerderheid van B. en W. in stemming te brengen. Na nog eenige bespreking werd het voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden mevr. SlootenSmit en de heeren Heinis, Kieft en Bart; tegen de heeren Schot, Vaalburg en van der Laan. De heer van der Laan betreurde dezen uitslag. Spr zou met zijn actie, om de Schermer een zelfstandige gemeente te maken, voortgaan. Gemeentebegrooting. Bij de behandeling der gemeen tebegrooting deelde de voorzit ter mede, dat deze met moeite Doos 30-60ct. Bij Apothai Drogisloit Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten. Doos 30 en 50 ct. sluitend was gemaakt. De belastin gen, almede de uitkeering krach tens de wet op de financieele ver houding moesten lager worden ge raamd. De vermakelijkheidsbelas ting is tot 20 pet. verhoogd, een straatbelasting zal worden gehe ven, terwijl de steunverleening aan kleine boeren pro memorie is ge raamd, omdat geen bijdrage van het Rijk meer wordt ontvangen. Na ampele bespreking werden de gemeentebegrooting 1941, de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, de verordening op de heffing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting en het aan gaan van een tijdelijke kasgeldlee- ning z. h. s. vastgesteld. Op dezelfde wijze werd besloten tot verpachting van gemeente eigendommen en tot het vaststellen van een verordening op het bewa ren van afvallen van levensmidde len enz. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van den heer H e i n i s mede, dat de rijksinspectie voor de bescherming van d® bevolking tegen luchtaan vallen de regeling, volgens welke de menschen éénmaal in de 18 da gen of 3 weken dienst moeten doen, zeer goed en in het geheel niet onbillijk vond. Indien het mo gelijk is een nog betere regeling te treffen, dan is spreker daartoe be reid. De bovenbedoelde inspectie had tevens medegedeeld, dat een algemeene regeling tegemoet kon worden gezien. Op een vraag van den heer Schot deelde de voorzitter mede, dat B. en W. een verande ring der schooltijden reeds onder oogen hebben gezien en dat er geen bezwaar tegen bestaat om in ver band met de duisternis, voorname lijk voor de kinderen die ver van school wonen, de lessen 's mor gens een half uur later te laten aanvangen. Hierna volgde sluiting. ZITTING DUITSCHE LAND- GERECHT TE ARNHEM. Dezer dagen heeft het Duitsche landsgericht uit Den Haag een zit ting in Arnhem gehouden, waarbij de volgende uitspraken werden ge geven: 1. In de strafzaak tegen den bode Johann Joosten, uit Arnhem wegens Duitsch-vijandige uitlatingen 4 maanden gevangenisstraf (de eisch was 5 maanden). 2. In de strafzaak tegen den op perman Nijs uit Nijmegen 10 maan den gevangenisstraf (de eisch was 1 jaar en 6 maanden). Hij was in Duitschland te werk gesteld, heeft daar, zooals hij mededeelde, goed verdiend, doch heeft zijn arbeid ge staakt. Op grond hiervan heeft hij van de Nederlandsche instanties geen ondersteuning ontvangen. Uit ergernis daarvoor heeft hij op 1 October j.l. in Nijmegen in de Korte Burchtstraat een ophitsende rede tegen het Duitsche rijk ge houden tegen een 20-tal menschen, waarin hij zeide, dat de arbeiders in Duitschland slecht behandeld werden en ook op andere wijze trachtte stemming tegen Duitschland te maken. Het gerecht, aldus wordt ver klaard, liet uit overweging, dat Nijs 6 kinderen heeft en een zevende op komst is, een vergaande mildheid gelden en stelde op de in verhouding ernstige daad slechts een gevange nisstraf van 10 maanden, waarvan ook nog het ondergane voorarrest in mindering komt. 3. In de strafzaak tegen den poli- tie-beambte Mattijs Jacobs uit Nij megen wegens Duitschvijandige uitingen 6 maanden gevangenisstraf (eisch 8 maanden), waarop 3 maan den voorarrest in mindering komen. 4. In de strafzaak tegen den schipper Dirk van Tricht wegens overtreding van de radio-verorde ning 4 maanden gevangenisstraf, 100 gulden boete en inbeslagneming. Van Tricht heeft herhaaldelijk naar verboden zenders geluisterd. 17) Niets van dat alles Don Alvarez wilde slechts aan zijn snorretje draaien en met een duivelsch lachje cp zijn lippen kijken naar de po gingen van andere, minder beroem de persoonlijkheden. Want hij was nu met vacantie, hij trok uit prin cipe slechts bij een passend hono rarium van leer daar konden de Hollywoodsche filmproducenten over meepraten. Hij bokste slechts voor zwaar geld en dan nog zoo slecht, dat de filmoperateur zich meestal het angstzweet van het voorhoofd moest afvegen om op het juiste oogenblik den „doublé" ertusschen te schuiven. Dat alles wisten de dames echter niet. Ze vereerden hem, schreven hem welriekende briefjes of voelden zich gelukkig, wanneer hij met zwaarmoedige of diabolische oogen naar haar keek. Zijn schreden wer den door dagbladverslaggevers be waakt. Dat wil zeggen: hij had na tuurlijk ook zijn geheimen, maar hij ït zich gaarne zoo nu en dan even kieken om aan 't volk van Ameri ka te toonen, dat hij ook in zijn pri vé! even 'n zeer interessant mensc'n was. Toen hij nog niet tot de half goden van Los Angeles behoorde heette hij heel eenvoudig John Smith. De reclamechef van de Zui- der Film Maatschappij verleende hem titel en waardigheid en maak te van hem een Don Alvarez. Hij voelde zich reeds na korten tijd vol komen als Don en zijn eenige zorg was slechts, dat hij, behalve het woord „Caramba" (hetwelk, zooals men weet, een leelijke Spaanscht vloek is), geen enkel woord Spaansch kende. Doch hij leek voor het publiek Spaansch en dat was! voor zijn productieleider genoeg. Men zal zich afvragen, waarom Don Alvarez hier zoo nauwkeurig wordt beschreven; het is echter noodzakelijk, want hij speelde ook op de „Santa Barbara" een gewich tige rol, een tragische rol. Wanneer hij had kunnen vermoeden, in welke ongelukkige verwikkelingen hij dooi zijn bezoek aan de turnzaal zou ge raken, dan zou hij de zaal nooit heb ben betreden. Maar hij vermoedde mets en kwam de zaal binnen. Hij zette zich in een rieten stoel, draai de aan zijn snorretje, keek naar, de dames, die zich bij het schermen uitsloofden, en was verheugd over haar verlegenheid, welke door zijn i tegenwoordigheid werd teweegge bracht want hij kon immers schermen als d'Artagnan. Dat was weliswaar zijn „doublé", maar dat gaat niemand iets aan. Derhalve zat hij daar, gaf met een verveelde ge laatsuitdrukking twee handteeke- nmgen weg en had plezier in de met meer of minder behendigheid uitge voerde schermpartij, die zich tus schen Miss Basley en Edna afspeel de. Edna wist, hoe men zich in zulke situaties te gedragen heeft. Men moet slecht en zeer langzaam scher men, want wie heeft er wat aan, wanneer men de dochter van con- serven-Basley blameert? Niemand nerkte er iets van, hoogstens Miss 3asley zelf, zij glimlacht eens en fluistert; „Dank u wel voor uw vriendelijkheid, miss Edna!" Dat fluisterde zij in ieder geval heel zachtjes. En Edna, het lieftallige meisje, ontvangt glimlachend een stoot tegen haar beschermde borst, juist daar, waar normaliter haar hart moet slaan, en zegt hardop te rug: „U schermt vandaag beter dan ooit, miss Basley!" Intusschen hield Don Alvarez in stilte beschouwingen over het feit, dat miss Basley er heel aardig uit zag, maar dat ze zich toch niet met deze sportieve schemleeraras kon meten. Toen deze haar masker afnam en haar borstbescherming losmaak te, stelde Don Alvarez vast, dat ze er over het geheel voortreffelijk uit zag. Veel beter dan miss Basley, want deze had lang zulke mooie oogen niet. Don Alvarez besloot zich minzaam voor te doen en met deze schermleerares kennis te ma ken. Op dat oogenblik verscheen Pe ters. Daar Edna een paar minuten vrij had, begroette hij haar. Edna had zich voorgenomen alles te ver geten, wat den vorigen dag gebeurd was, maar het lukte haar niet. Ze glimlachte Peters toe, nog meer zelfs: ze glimlachte Peters teeder toe. „Nou, hoe gaat het?" „Dank u, best", zei Edna. „Je ziet er weer allerliefst uit" zei Peters, wien, zooals dat met alle verliefden met werkelijk gevoel het geval is, niets verstandigs in de ge dachten kwam. Edna kreeg een kleur. Edna voel de het bijna als een verlichting toen Miss Basley opnieuw naar haar toekwam. „Mis Edna, Don Alvarez zou graag kennis met u willen maken". Edna keek min of meer hulpeloos voor zich uit. Peters echter barstte dadelijk los; hij was in het algemeen niet hulpe loos. „Als de Don wil worden voorge steld", zei hij tamelijk luid, „kan hij hierheen komen. Wat zijn dat voor manieren, Miss Basley? Is de Don soms de koning?" „Maarzei Miss Basley. „Toe, alsjeblieft!" fluisterde Edna verschrikt, terwijl zij Peters eenvou dig bij zijn hand vasthield. Don Alvarez kwam dichterbij. „Er schijnt een misverstand „Nee", zei Peters, „alleen een beetje vlegelachtigheid. Wanneer ik met iemand wil kennis maken, en zeker met een dame, dan moet ik naar haar toekomen „Uw lesje lijkt me overbodig", zei de Don, rood van kwaadheid. „U schijnt niet te weten „Ik weet alles, mijnheer", ant woordde Peters snuivend. „Ik raad u- echter aan, u toch als een fat soenlijk mensch te gedragen". Don Alvarez bekeek Peters van het hoofd tot de voeten. Hij deed dat zonder woorden, maar met een blik, die waard was op de film ver eeuwigd te worden. Zoo verachtelijk had nog niemand Peters aangezien. Dat had nog nooit iemand gedurfd. En die vent, diePeters' temperament leidde zijn hand en deze kwam met een luiden slag terecht op de lichtgepoe- derde wang yan den filmster. Don Alvarez was bijna gevallen, maar hij herstelde zich en wist zijn even wicht te hervinden. Peters hield er rekening mee, dat de Don nu met gebalde vuisten op hem zou ingaan, de Don, die immers bijna in iedere film een booswicht met een ma gistraten vuistslag tegen den grond velde. Maar Don Alvarez wreef slechts over zijn wang en zag er het eerste oogenblik zeer verrast uit. Dat had hij niet verwacht! Een heel ge woon mensch vergreep zich aan hem, den lieveling van gansch Ame rika! Aan hem, den man, dien zoo veel vrouwen in haar avondgebed gedachten, welke vrouwen overi gens toch geheel normaal waren! Don Alvarez was, zooals gezegd, verbluft. Daarop werd hij echter zeer bleek. „Daar zult u voor boeten", zei hij zacht, maar heftig. „Ik zal een aan klacht tegen u indienen". „Jammer", hoonde Peters, „ik dacht, dat u den moed zoudt hebben, één keer eens zonder salaris te vech ten. Ongelukkigerwijs heeft u uw „doublé" niet hier, anders zou die vermoedelijk wel voor u invallen. Dat is het bittere onderscheid tus- schen schijn en wezen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3