&JV00R DE HUISVROUW! Zorgt U wel voor de noodige vitamine C. BERGEN. Uitreiking Bloemkaarten. De uitreiking van bloemkaarten te Bergen in het Distributiebureau, Kerkstraat 2, alhier, vindt op de vol gende tijden plaats: Maandag 11 Nov.: letter A 9 10, B 10—12.o0, C en D j.4—15, E en F 15—16.30 uur. Dinsdag 12 Nov.: letter G 910, H 10—11, I en J. 11—12.30, K 14— 16.30 uur. Woensdag 13 Nov.: letter L 9 10, M 10—12.3C, N 14—15, O en P 1516.30 uur. Donderdag 14 Nov.: Letter R 9 —10.30. S tot Si. 10.30—12, Si en X 14—15, U en V 15—16.30 uur. V r ij d a g 15 Nov.: Letter W 9—11 en IJ—Z 11—12.30 uur. Men wordt verzocht de stamkaar ten mede te brengen, daar alleen hierop de bloemkaarten kunnen wor den uitgereikt. SINT PANCRAS (gem. KOEDIJK). Bloemkaarten. Onder verwijzing naar de in de pers verschenen publicaties wordt bekend gemaakt, dat de uitreiking van bloemkaarten zal plaats vinden in caé Otting op Woensdag 13 Nov. a.s., voor: Sint-Pancras en Zes wielen van 1.305 uur n.m. Voor het behandelen van andere distributicaangelegenheden zal op denzelfden middag tusschen 4.30 en 5 uur gelegenheid worden gegeven. Het uitreiken van bonnen zal in den vervolge niet meer plaats vin den aan kinderen beneden 15 jaar! Alle stamkaarten dienen te worden medegebracht! Nogmaals zij er uitdrukkelijk op gewezen, dat uitsluitend de 2e en 4e Woensdag van elke maand in café Ottink zitting wordt gehouden voor distribatiedoeleinden, n.m. tusschen 2 en 2.30 uur! Ter secretarie kunnen uitsluitend op Maandag van 9-10 uur v.m. bonnen e.d. worden afgehaald. KOEDIJK. Bloemkaarten. Onder verwijzing naar de in de pers verschenen publicaties wordt bekend gemaakt, dat de uitreiking van bloemkaarten zal plaats vinden vinden ten raadhuize, op Dinsdag 12 November a.s., voor de bewoners van: Kanaaldijk 1—200 912 uur v.m. De overigen, Huiswaard, Klei en Daalmeer van 25 uur n.m. Het uitreiken van bonnen zal in den vervolge niet meer plaats vin den aan kinderen beneden 15 jaar! Alle stamkaarten dienen te worden medegebracht! Alle stamkaarten dienen te worden medegebracht! Nogmaals zij er uitdrukkelijk op gewezen, dat ter secretarie dagelijks tusschen 9 en 10 uur v.m., gelegen heid bestaat voor het afhalen van formulieren voor bijzondere aan vragen e.d.! Uitreiking van bonnen, waarvan reeds een eerste afgifte is geweest, vindt echter uitsluitend des Maan dags, tusschen 9 en 10 uur v.m. plaats. URSEM. Winterhulp. De Burgemeester van Ursem maakt bekend, dat het plaatselijk bureau van „Winterhulp Nederland" te Ursem gevestigd is ten gemeente huize aldaar, Walingsdijk A 79, tel. 255 (Kengetal K 2202). Voor het pu bliek wordt de gelegenheid openge steld om zich op te geven als mede werker of medewerkster: ter gem.- secretarie of bij één der heeren Th. Vlugt, J. Buis, P. Oud Gzn., Jac. de Jong en Chr. H. de Goede te Ur sem. Ook vereenigingen, bonden, organisaties e.d. kunnen zich aan bieden voor medewerking. Opgege ven moet worden welke werkzaam heden men dan wil verrichten. DISTRIBUTIE VAN HOUTBLOKJES. Voor gasgeneratoren. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, onder verwijzing naar zijn publicatie van 10 Augustus 3.1., dat de directeur van het rijks bureau voor hout de bij voornoemde publicatie verleende dispensatie met ingang van heden intrekt ten aan zien van: Het verkoopen en afleveren van houtblokjes voor gasgeneratoren met uitzondering van het verkoopen en afleveren le. door de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, de Standaard Ameri- kaansche Petroleum Compagnie N.V., de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company, de N.V. Vereenigde Petroleum Maatschappij en Purfina- Sinclair „Sinfina", alle te 's-Graven- hage, of haar gemachtigde aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenerator, 2e. Door den gebruiksgefechtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemachtigde, voorzoover hij rechtstreeks verkoopt en aflevert aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenera tor, die met dit voertuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtopstand, waar zij zijn vervaar digd, doch uitsluitend voorzoover de blokjes zijn bestemd voor verbruik in dien generator, 3e. door den vervaardiger van de blokjes aan de genoemde maat schappijen. Derhalve is van heden af de ver koop en aflevering van houtblokjes aan houders van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een gasgenera tor, veroorloofd aan de bovenge noemde maatschappijen en aan den gebruiksgerechtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemach tigde, voorzoover deze voldoet aan de onder'2 vermelde voorwaarden. De gebruiksgerechtigde of diens ge machtigde mag behalve aan den houder van een motorrijtuig, als bovenbedoeld, slechts verkoopen en afleveren aan genoemde maatschap pijen en de overige vervaardigers uitsluitend aan die maatschappijen. Binnenkort zullen nadere bepalin gen ten aanzien van de vervaardi ging, den koop, den verkoop, de aflevering en het verbruik van hout blokjes voor gasgeneratoren werden bekend gemaakt. INLICHTINGEN BETREFFENDE DISTRIBUTIEMAATREGELEN. In de dagbladen is een bericht verschenen over een circulaire van den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken aan de burgemees ters, waarin o.m. wordt gezegd, dat met de uitbreiding van het aantal overheidsmaatregegen de behoefte om concrete inlichtingen te krijgen aangaande maatregelen op econo misch gebied steeds grooter wordi. Volgens dit bericht werd den bur gemeesters verzocht hen, die inlich tingen inzake overheidsmaatregelen op economisch gebied wenschen, in de eerste instantie te verwijzen naar de daarvoor in aanmerking komen de Kamer van Koophandel. Geval len, die niet voor verwijzing naar de Kamer van Koophandel in aan merking komen, zouden door de Ook is de gelegenheid opengesteld om bij den gemeente-ontvanger den heer C. Hinke (postrekening nr. 38855) giften voor het Winterhulp- werk te storten. Gaarne zal ik van de burgerij van Ursem 2Ien, dat zij met volle offer vaardigheid het werk van de Win terhulp begroeten. Ursem, 8 Nov. 1940. De Burgemeester voornoemd, Van den Heuvel. HET IS DE AARDE, DIE ONS [VOEDT DE LANDMAN, DIE HET OOGSTEN [MOET! Op een moderne boerderij. Hoe velen hebben het land leven tot nu toe slechts be schouwd als „heerlijk rustig voor eens een zomervacantie" of misschien ook „mooi, met het oog op af en toe eens een tochtje", waarbij dan de boe ren, de akkers en het vee voor een zekere schilderachtigheid zorgden, waar we met welge vallen naar keken, zonder ons evenwel al te zeer te verdiepen in hun beteekenis voor heel het Nederlandsche volk. Maar ziet: de oorlogstoestand heeft ons geleerd, dat onze akkers en weiden nog heel wat méér zijn dan „rustig" en „schilderachtig", nl. letterlijk en figuurlijk de gezon de basis, zonder welke wij niet zouden kunnen bestaan, en boven dien heeft hij ons het werk van land en tuinbouw meer doen waardeeren. Nu we immers bijna uitsluitend van de producten van eigen bodem afhankelijk zijn, be seffen we eerst recht, wat de grond, z'n sappige groenten, voedzame aardappelen, de melk van ons vee en.vooral ook de man, die dit alles tot ons brengt door zijn zwa- ren arbeid van vroeg tot laat, voor ons beteekenen. En dat is dan van deze dagen een positief resultaat; v/as het niet verkeerd, dat een zoo groote groep van onze bevolking zoo weinig waardeering ondervond, waarschijnlijk door verouderde be grippen, als zou de boer zoo „stug en dom en overdreven behoudend" zijn? Dat dit in onzen tijd niet meer opgaat, toonde mij wel heel duide lijk een bezoek, dat ik kort geleden aan een weidebedrijf bracht, waar van de eigenaar mij voorkomend en vriendelijk alles toonde en uitlegde, en waar alles zóó uiterst hygiënisch toeging, dat van een „vasthouden aan verouderde ideeën" wel aller minst sprake was! Het vee werd er burgemeesters aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart (Economische Voorlichtings dienst, Rijnstraat 24, Den Haag) kunnen blijven worden voorgelegd. Van bevoegde zijde wordt ter vermijding van misverstand eenige toelichting op dit bericht wensche- lijk geacht. Met name wordt er op gewezen, dat voor publiek en détail listen terzake van distributiemaat regelen uiteraard niet in de eerste plaats de Kamers van Koophandel, doch de plaatselijke distributiekan toren en voor zoover noodig 't cen traal distributiekantoor te 's-Gra- venhage, de aangewezen instanties zijn, waar vragen en klachten die nen te worden voorgebracht. MARTINE WITTOP KONING. PREI-PROL! Een ouderwetsch eenpans gerecht. In oude kookboeken kan men soms aardige vondsten doen! Zoo ontdekte ik, bladerende in een receptenverzameling uit „groot moeders tijd" een smakelijke sa menvoeging van ingrediënten, waar aan bovengenoemde naam is gege ven. Het gerecht past om verschillen de redenen uitstekend in onzen rantsoeneeringstijd: de aardappelen en de prei, die ervoor noodig zijn, staan geheel tot onze beschikking en de leverworst, die er deel van electrisch gemolken en bevond zich in perfecte conditie. Honderd stuks vee bezit deze boer, waarvan er- vijfenzeventig worden gemolken. H'j woont in een polder, waarvan de slootjes bijna schijnen over te loopen, maar de koebeesten staan veilig in lange rijen op een beton nen vloer. Nadat een melker de u:ers heeft gereinigd en nagegaan, of alle beesten goede, deugdelijke melk leveren, wordt het moderne apparaat met de zachte uiteinden aan de spenen bevestigd, electrisch wordt er lucht weggezogen en de melk komt in de overigefis herme tisch gesloten emmers, zonder in aanraking te zijn geweest met de handen of wat dan ook. De benoo- digdheden voor de melkerij reinigt er. spoelt men machinaal, evenals de flesschen, waarin de melk en daaruit bereide kostelijke pappen ten slotte de huisvrouw bereiken: liters gezondheid, liters met alle voedingswaarden, die de mensch noodig heeft. Kan het moderner? En kan het moderner, dan dat de huisvrouw een flesch openmaakt, waaruit ze de heerlijke pap maar voor '.et schudden heeft, die kant en klaar voor haar is bereid? Zij beschikt op deze wijze over de uit voedingsoog punt bijkans ideale combinatie van melk met de een of -andere graan soort. Toen ik de boerderij verliet, be koorde mij weer dat schilderach tige van de Hollandsche weiden, de vriendelijke groet van een boer, cue voorbij kwam, de blonde kopjes van een paar spelende kinderen Want het is een mooi en rijk gevoel te weten, dat dit alles niet slechts een lieflijk décor is, om eens van te genieten wanneer de stad ver veelt. Dit is werkelijkheid; dit zijn stoere menschen, wier werk een onmisbare schakel blijkt tusschen hetgeen de natuur voortbrengt en hetgeen wij daarvan tot ons nemen, tot behoud van onze gezondheid, onze energie, onze levenskracht. MANYA BEUKMAN. uitmaakt, vormt één van de voor- deeligste mogelijkheden op onze vleeschkaart. Verbeteren we verder grootmoeders zienswijze, door de aardappelen te stampen met wat melk inplaats van water, dan zal het ouderwetsche éénpansgerecht in zijn nieuwe kleed ons dezen winter menigmaal met dankbaarheid doen denken aan grootmoeders vinding rijkheid op kookgebied. Voor 4 personen hebben we on geveer noodig: 1 y2 a 2 kg aardappelen, 1 flinke bos prei, 300 a 400 gram leverworst, M liter melk, waf^out, misschien wat azijn en wat peper. Zet de aardappelen op met een bodempje kokend water en wat zout, leg er de goed zandvrij gewas- schen, in stukjes gesneden prei op, laat op een flink vuur het water weer aan de kook komen en kook dan de aardappelen en de prei op een zacht vuur verder gaar en droog (niet langer dan uur). Giet de melk in de pan en laat die aan de kook komen; stamp dan de aardap pelen met de prei door elkaar en roer er tenslotte losjes de in plakjes gesneden leverworst door. Maak het gerecht misschien nog op smaalt af met wat azijn en wat peper. VERVOEREN VAN STROOP ALLEEN MET VERGUNNING. De Staatscourant van Zaterdag bevat een beschikking, waarbij is bepaald, dat het afleveren aan en het vervoeren naar wederverkoo- pers van stroop in den vervolge slechts kan plaats vinden onder dekking van door de Nederlandsche Meelcentrale af te geven bescheiden. ui. Gevolgen van gebrek aan Vitamine C. Zooals we gezien hebben in onze vorige artikelen, ontstaat bij een langdurig, totaal gebrek aan Vita mine C: scheurbuik. Maar zoo erg zal het, naar we hopen, met onze tegenwoordige leefwijze niet licht worden, hoewel we er, blijkens de gegevens uit den vorigen oorlog, toen nog eenige duizenden menschen aan deze ziekte stierven, wel voor op onze hoede moeten zijn. Wanneer men echter wel wat, maar toch te weinig Vitamine C bin nen krijgt, kunnen er verschillende onaangename verschijnselen ont staan. Zelfs de meest geduldige Job wordt er prikkelbaar door, lastig, en vooral gauw vermoeid. Kinderen be ginnen er pafferig uit te zien, ze werden in hun groei belemmerd, en doorgaans zijn ze alleen maar niet lastig, omdat ze stil in een hoekje zitten, geen lust in spelen hebben, en ontzaglijk veel slapen. Vervolgens r.eemt de eetlust bij kleinen en grooten sterk af en ondervindt men pijnen in de ledematen. Dat zijn dan zoo de directe ver schijnselen, die zich bij gebrek aan Vitamine C, of, met een geleerd woord gezegd, bij C - avitaminose, voordoen. Maar dan zijn er, zooals de vele onderzoekingen der laatste jaren hebben aangetoond, nog een heele reeks bij-verschijnselen van meer of minder ernstigen aard, die ten nauw ste met Vitamine C - gebrek samen hangen. Eén van die verschijnselen heeft zich in den wereldoorlog voorgedaan: het veelvuldig uitbreken van infec tieziekten als griep, typhus, diphte- ïie, angina en dergelijke. Het onaan gename is dan nog, dat die infectie ziekten in zoo'n Vitamine C - arme periode nog ongunstiger verloopen dan in normale omstandigheden. De verklaring hiervan is, dat de aan wezigheid van Vitamine C een be slissende factor schijnt te zijn voor het weerstandsvermogen van het lichaam. Vitamine C schijnt n.l. een onontbeerlijke hulpstof te zijn voor ce vorming van afweerstoffen, die ter bestrijding van vreemde indrin gers in ons lichaam, bacterieën, ge vormd worden. Maar tevens worden ons in de medische literatuur nog andere heer lijkheden van het gebrek aan Vita mine C verteld; wanneer er te wei nig Vitamine C in het lichaam aan wezig is, wordt het ontstaan van maag- en darmzweren gemakkelij ker; verder neemt men een optreden van verschillende bloedingen waar, eerst in het tandvleesch, daarna ook in de spierweefsels en de huid. De onderzoeker Euler wijt ook tandziek- ten als- caries (wolf) en paradentose aan gebrek aan Vitamine C. U ziet het, een heele reeks van on aangenaamheden, die we maar beter kunen vermijden. In welken tijd van het jaar treedt Vtamine C - gebrek op? In den vollen zomer en den vroe gen herfst niet, we zitten dan nog volop in de versche groenten en vruchten, en kunnen veilig aanne men, dat we onze dagelij ksche por tie, 50 milligram, in ruime mate toe gevoerd krijgen. Neen, de echte tij den van gebrek aan Vitamine C zijn het voorjaar en de winter, voorjaar en den winter. Het voorjaar dat lijkt gek. Het weer is dan toch veel mooier dan in het najaar. Maar toch, u weet het zelf, vatten we juist in het voorjaar veel meer, en veel gemakkelijker kou. En is een najaarsgriepje meest al maar een kwestie van „even be roerd zijn" de voorjaarsgriep is doorgaans een levensgroote griep, met bedrust, dokter, thermometers en knikkende knieën na afloop. Het voorjaar is de tijd van die verdraaid onaangename voorjaarsmoeheid. Het is de tijd waarin allerlei kwalen en kwaaltjes, en vooral infectieziekten, kwaadaardig gaan verloopen. Hoe vaak zien we het niet dat ouden van dagen, die gedurende den langen winter op het voorjaar hoopten als op het beloofdeland, voorgoed dc oogen sluiten als het eerste leven in de natuur terugkomt. En dat wordt ons, met onze hui dige kennis van Vitamine C ook wel duidelijk. In den zomer hebben we, zooals we gezien hebben, voldoende Vitamine C. Den herfst en den vroegen winter komen we, door de versche groenten en de vele vruchten, ook nog wel door. Maar dan beginnen we aan onze wintervoorraden aardappe len uit den kelder, en groenten uit het zout. En dan loopt het langza merhand mis. Want die opgeslagen aardappelen en gezouten groenten bevatten te weinig Vitamine C. Dan ontstaat langzamerhand Vitamine C gebrek, en dan wreekt zich in den nawinter en het voorjaar met de bekende gevolgen. En nu vraagt u nogmaals: „Wat moeten we doen, om de kans op griep, angina, moeheid, slapte en dergelijke narigheden zoo klein mo gelijk te maken?" In de eerste plaats zooveel, en zoo lang mogelijk versche groenten eten en wel, in opvolging naar het ge halte aan Vitamine C: Spruitjes, bloemkool, prei, roode kool, kool- Krijgen we voldoende vitamines? Van de onderscheidene soorten vitamines, welke we op het oogen- blik kennen, is het vitamine D wel datgene, dat we de komende win termaanden 't meeste zullen mis sen. Het ontstaat namelijk in onze huid, waar het, onder invloed van het ultra-violette deel van het zonlicht gevormd wordt uit be paalde vetbestanddeelen, die daar aanwezig zijn. Nu zijn in dit kli maat onze kleeding en onze levens wijze er niet op ingericht om die omzetting in een ruimte mate mo gelijk te maken. Zeker in den win ter niet, wanneer we soms dagen lang de zon nauwelijks zien en wanneer voor het overige onze levenswijze zoo ingesteld is, dat we maar zeer kort buiten zijn. Het zou er dus niet zoo best uit zien, wanneer de natuur er niet voor gezorgd had, dat in- bepaalde voe dingsmiddelen het vitamine D zij het ook in onvoldoende hoeveelheid voorkomt. Levertraan, eierdooier, boter en melk zijn onze bronnen voor het vitamine D en voor kinde ren, wier beenderenstelsel nog in ontwikkeling is en bij wie dienten gevolge bij gebrek aan vitamine D rachitis dreigt, was tot voor kort levertraan het middel bij uitstek om eventueele tekorten aan te vullen. Nu is er op het oogenblik echter mmder levertraan te krijgen dan ge woonlijk en daarom zou wellicht de vraag rijzen of er dan geen algemeen gebrek aan dit noodzakelijke voe dingsbestanddeel zou ontstaan. Er is echter in ons land nog zooveel vita mine D in voorraad, dat niemand zich een oogenblik zorg behoeft te maken en bovendien is reeds jaren lang hier te lande een heele fa briek in werking, om er een formi dabele hoeveelheid van gereed te maken. Mosselen als grondstof. De fabrica'ge begint in Zeeland. Er is namelijk op het oogenblik een R in de maand en dat beteekent mos- selentijd. Een van de groote afne mers zetelt in Weesp. Gekookt en ge peld worden de mosselen in nette zakjes naar de stad der aloude mop- rapen, boerenkool, sla, spercieboo- nen, tuinboonen, savoyekool. Vervol gens aardappelen. De nieuwe aard appelen (Juni) zijn zeer rijk aan Vitamine C. De October-aardappe- lcn bevatten ook nog een behoorlijke portie. Maar de opgeslagen winter aardappelen hebben veel van hun Vitamine C -gehalte verloren; wat er nog in zit, wordt het best be houden door de aardappelen in de schil te koken. Bedenk verder, dat het afgieten van aardappelen en groenten veel kostbaar Vitamine C verloren doet gaan! Kook kort en snel gaar met weinig water. Tenslotte, en dat kan in dezen oor logswinter van veel belang zijn, be schikken we tegenwoordig over kunstmatig bereid, zuiver Vitamine C. Geleid door de onderzoekingen van Reichstein, die het voor het eerst synthetisch wist te vervaardi gen, heeft de pharmaceutische in dustrie dit kunstje zoo goed geleerd, dat in het gebruik het kunstmatige Vitamine C goedkooper is, dan bij - 'voorbeeld citroenen en sinaasappe len, waarop wij onze hoop moeten stellen om in het voorjaar niet ziek, moe en prikkelbaar te worden. Zoo komt de wetenschap ons ten- slótte weer te hulp. Door een regel matig gebruik van dit kunstmatig Vitamine C, dat door verschillende pharmaceutische fabrieken in den handel wordt gebracht, kunnen we het tekort aan Vitamine C, dat in den langen winter en het vroege voorjaar optreedt, weer opheffen, zoodat we straks weer gezond en heelhuids aankomen in het land van de zomergroenten. pen gebracht en daar begint men ir. de fabriek met het mosselvleesch in een omvangrijke installatie te dro gen. Deze gedroogde mosselen- vleesch-massa gaat in hoeveelheden van 1000 kilo tegelijk in een andere installatie, waar het vet, dat zich er in bevindt, geëxtraheerd wordt. Er blijven twee dingen over een groenige, smeerolie-achtige vloeistof en mosselenmeel. Dat laat ste is nog bruikbaar als veevoer. Da groenige vloeistof wordt verder be werkt en allereerst verzeept. Er blijft egn onverzeepbare rest over, een onooglijk, roodachtig spulletje dat echter zeer kostbaar is, want na herhaaldelijk uitgekristalliseerd te zijn levert dit een witte vaste stof, die naar het uiterlijk het mid den houdt tusschen asbest en vilt. Deze vaste stof nu, die in dikke koeken uit de apparaten komt, is het zoogenaamde provitamine, dat wil zeggen de stof, waaruit het vita mine gemaakt kan worden. Eindelijk vitamines. Tot nu toe heeft nog niemand over vitamines gesproken, maar thans komt de belangrijkste afdee- ling van de fabriek, die nu ook be grijpelijk maakt, waarom ze Philips Van Houten heet. Onder de be straling van zeer speciale kwik damplampen, die bij Philips in Eindhoven vervaardigd en beproefd zijn, ontstaat uit dit pro-vitamine het begeerde vitamine D. Het is in zuiveren toestand min der goed houdbaar en daarom lost men het in verschillende olie-achti- ge stoffen op, al naar "de bestem ming is. Dr. E. H. Reerink, directeur van de fabriek, die ons in staat stelde de gelicknen van zijn proces te aan schouwen, liet ons omvai grijke gla zen kolven zien, geheel gevuld met liters en liters vitamine-houdende olie. De concentrati van dat eerste product is zoo sterk, dat een gram 500.000 eenheden vitamines bevat, hetgeen ong-veer gelijk staat met de waarde, die 5 kilo levertraan aan vitamine D bezit. In deze concentratie gaat het pro duct natuurlijk niet naar de afne mers. Een gedeelte wordt opgelost in cacaopoeder en gaat naar de cho coladefabriek van Van Houten, die er smakelijke kleine chocoladeta bletjes van maakt, die bekend staan onder den naam Dohyfral en per gramstablet 3750 eenheden vitamine D bevatten. Andere gedeelten wor den in den vorm van „druppels" in den handel gebracht. De grootste afnemers van de fa briek zoo vertelde dr. Reerink ons zijn onder normale omstan digheden echter niet de menschen maar de kuikens. Het gaat bij de menschen nu een maal zoo, dat ze alleen aan vitamine gebrek beginnen te denken als hun gezondheid in gevaar is. Ze -gaan naar den dokter en als geneesmiddel nemen ze vitaminetabletten in. De kuikenfokkers denken er echter anders over. Hun broedsels die in kunstmoeders groot gebracht worden en den eersten tijd nooit zon zien, hebben een voortdurend gebrek aan vitamine D. Daarom mengen de voerfabrieken alvast door het kui- kenvoer maar een hoeveelheid vet, dat vitamine D bevat. Voor de kui kens is het dus .eigenlijk nog beter georganiseerd dan voor de men schen 6000 controle-posten. Er is in deze schijnbaar onaanzien lijke fabriek, waar het naar visch en ondefineerbare chemicaliën ruikt, veel interessants te zien. Op één van de hoogste verdiepingen huizen bij voorbeeld ongeveer zesduizend rat ten. Geen afschuwwekkende ondie ren, maar mooie, zindelijke, goed onderhouden, model-ratten. Vrien delijke witte dieren, die het best met hun verzorgsters kunnen vinden. Zij zijn de „proefkonijnen", want aan de hand van rachitis-verschijn selen, die zich bij hen voordoen, wordt voortdurend de kwaliteit van het product der fabriek getoetst. Er bestaat namelijk een internationaal standaardpraeparaat van vitamine D, dat door een centrale instantie wordt verschaft. In dit rattenlaboratorium, dat onder leiding van dr. J. van Nie- kerk staat, wordt nu de uitwerking van dit praeparaat vergeleken met de werking van het eigen maaksel. Een soort weegschaal dus met aan den eenen kant het standaard praeparaat, aan den anderen kant het eigen product en met de ratten als balans. Erg zwaar heeft de ratten-kolonie het er overigens niet bij, want ze krijgt in haar metalen hokjes een prachtige verzorging en haar eenige aandeel in de proefnemingen is, dat er zoo nu en dan Röntgenfoto's van haar leden genomen worden. Vivi sectie komt er niet bij voor. Voor het dierlijk vitamine D, waarover wij het hier zoo uitvoerig gehad hebben, is het ook gewenscht, regelmatig de sterkte op jonge kui kens te onderzoeken. Voor zoo'n on derzoek worden in een kuikenlokaal tegelijkertijd een twintigtal groepen kuikens in zoogenaamde- kunstmoe ders gehouden. Men geeft aan de ver schillende groepen een voedermeng sel, dat zonder verdere toevoeging beenzwakte (Engelsche ziekte) bij kuikens doet ontstaan, doch waarin een standaardpraeparaat in verschil lende hoeveelheden is gemengd of te onderzoeken vitamine D-fabricaten in verschillende sterkte zijn toege voegd. Na enkele weken wordt een x-foto van de pooten der kuikens gemaakt. Daarop kan gezien worden, in hoeverre de dieren tegen de En gelsche ziekte beschermd zijn. Het is een wonderlijke combinatie: mosselen, ratten, Philips lampen en Van Houten's chocolade, maar wat een technisch en wetenschappelijk wonder is niet zoo'n klein stukje zoetigheid, waarin evenveel vita mines zitten als anders door uren zonlicht zouden kunnen worden op gewekt?

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8