DAMPO KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK STILLE NO. 9 STAD EN OMGEVING Twee dooden op Texel. NEUS EN HOOFD -j •Cjv VERSTOPT5 ft* Ai ziet! hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen van 't zelfde huis als broeders samenwonen. LAATSTE BERICHTEN AMSTERDAMSCHE BEURS m-Vi ll3/. PUBLICATIES. Ursem gaat accoord i de samenvoeging. CHARLES FLANDERS EERSTE BLAD EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag'. EEN PLICHTSGETROUW MAN OVERLEDEN. Men schrijft ons: Gisteren overleed te Bergen de heer Jacob Hendrik Hoek, die gedu rende 53 jaar werkzaam was in de „Apotheek Wanna Ritsevoort". On der den heer F. W. A. Brom als apotheker is de heer Hoek reeds in 1887 als assistent gekomen en hij bleef er achtereenvolgens in trou wen dienst bij diens opvolger, den heer Wanna en sinds 1937 bij de tegenwoordige apotheker mej. L. van Nunen. Ieder, die de apotheek Wanna kent, kende den heer Hoek. Hij hoorcfe er bij en hij hoorde er „thuis". Werken was zijn lust en zijn leven en zijn zwaarste dagen zijn ook wel die ge weest, waarop hij door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn. Buitengewoon waren de nauwge zetheid en de toewijding, waarmede hij gedurende al die jaren zijn ver antwoordelijke taak vervulde. Hij was een prettig en aangenaam mensch voor zijn omgeving en hoe wel hij gezegend was met een hoo gen ouderdom, zien we menschen als hij met een zekeren weemoed van ons heengaan. Voor allen, die hem gekend heb ben, zal de heer Hoek in aangename herinnering blijven en zijn nage dachtenis houden wij in hoogen eere. Moeg hij zijn welverdiende eeuwige rust genieten. EEN MAN TE WATER. Gisteravond ongeveer tien uur is de ongeveer 60-jarige H., die een houten been heeft en met een kruk loopt, in de Oudegracht te water geraakt. Hij slaagde er in op het roer van een kolenschuit te klimmen en werd door omwonenden vandaar op den wallekant geholpen. De man, die het koude bad blijk baar goed doorstaan had, werd in het pakhuis van Tenkink's kolenhandel gebracht, waarna de politie werd ge waarschuwd en de drenkeling met een ziekenauto werd afgehaald. EEN STRAATROOVER. Gisteravond omstreeks 11 uur heeft een onbekende jongeman al hier op straat een dame haar handtasch ontrukt. Deze tasch, bruin van kleur met ritssluiting, h.eld een bedrag van ongeveer 10 gulden en eenige bescheiden in. Na het plegen van zijn daad nam de onbekende de vlucht en wist te ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. PAST OP UW RADIOTOESTEL. Gedurende de laatste dagen opereert er een onbekende in de nachtelijke uren te Alkmaar en naaste omgeving, die een zekere voorliefde schijnt te bezitten voor eens andermans radiotoestel. Hij heeft het dan gemunt op toe stellen, die in de onmiddellijke om geving van het raam zijn geplaatst. Door het boren van gaten weet hij de sluiting van het raam los te maken, waarna hij het raam open schuift en zich meester maakt van he. radiotoestel. Alhier heeft hij in twee gevallen een toestel weten te bemachtigen, terwijl zijn toeleg in een paar an dere gevallen mislukte. Ontvreemd zijn: le. Een radio-toestel, merk „Lorenz", type 1936a, voorzien van 4 lampen AF. 3; AF 7; AL. 1 en AZ. 1, een verlichte afstemschaal, aan de voorzijde vier knoppen en aan de linkerzijde twee knoppen. Het toestel is bruin gepolitoerd, ter wijl zich boven op de kast een vlek bevindt, afkomstig van een natte vaas, 2e. Een radio-toestel, merk „Philips", type 461A, 1937, no. 39187, waarvan het mica achter de schaaiverdeeler over de breedte is gescheurd. De politie stelt een onderzoek in. SINT MAARTEN. Het jaarlijksche Sint Maartens feest is voor de kinderen een teleurstelling geworden, daar er ditmaal natuurlijk niet met lam pionnetjes mocht worden geloopen. Enkele groepen oudere jongens zongen hun versjes bij de verlich ting van een in brand gestoken courant wat nu juist niet met de verduisteringsvoorschriften in overeenstemming was, maar tal rijke kindergroepjes vierden het Sint Maartensfeest ditmaal licht loos. Zij belden en zongen en na men dankbaar de hun toegedachte gaven in ontvangst, maar het wa ren volkomen verduisterde kinder koortjes, die trouwens door het zeer slechte weer spoedig van de donkere straten waren verdwenen. Laten wij hopen, dat het vol gend jaar op den avond van 11 No vember weer tallooze lichtjes door onze straten worden gedragen. CORN. JONKERS KOORKLASSEN. Daar de lagere scholen in verband met de bijzondere tijdsomstandighe den op Woensdagmiddag school heb ben, zijn de lesuren nogmaals gewij zigd Men vindt deze elders in dit blad. Man wilde een gevonden projectiel bekijken. Het A. N. P. meldt: Gistermiddag is te Den Burg op Texel een ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden, jonge echtelieden, zijn te betreuren. De man had op het strand achter de Westermient een projectiel gevonden en dit mede naar huis genomen. Hier heeft hij het waarschijnlijk willen bekijken, waardoor het projectiel plotseling tot ontploffing kwam. De man en zijn vrouw waren vrijwel op slag gedood. Nogmaals wijzen wij' er op, hoe gevaarlijk het is een projectiel aan te raken. Indien men zooiets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf op een afstand. SOLISTENCONCERT. A.s. Zondagmiddag half drie zal in de Kapelkerk een concert plaats vinden, dat gegeven zal worden door mevrouw Henriëtte Sala, so praan, en de heeren Charles van Isterdael (violoncel) en Dr. P. Brommer (orgel). Het programma bevat compositie's van Bach, Du rante, Handel, Schumann, Huré, Debussy, Ravel, Hindemith, Franck, mevr. BordewijkRoep- man, en Diepenbrock. Een rijk gevarieerd programma. Tevens heeft zich een comité ge vormd om, na afloop van het con cert den heer Brommer te huldi gen. Dr. Brommer, thans rector van het gymnasium te Winschoten, was vanaf omstreeks October 1937, tot Mei, organist der Groote Kerk, al hier. Het honorarium dat Dr. B. daarvoor ontving werd door hem bestemd voor het orgelfonds dat dienen moest voor het restaureeren der orgels in de Groote en in de Kapelkerk. Al dien tijd heeft Dr. B. dus het organist-ambt pro deo ver vuld. De restauratie van het Kapelorgel is nu voltooid, en de heer Brommer zal a.s. Zondagmiddag in de gele genheid zijn het te bespelen. Reden te over om, zooals ook heeren Kerk voogden van meening zijn den orga nist na afloop van het concert te danken voor hetgeen hij in het be lang der Kerk gedaan heeft. EERE AAN TANTE POS. De samenvoeging van de ge meente Sint-Pancras en Koedijk, onder den naam Vroonen, is reeds doorgedrongen tot Duitschland. Door een Ingezetene van St. Pancras werd een kaart ontvangen, met als adres „Vroonen, bij Alkmaar". Zonder ver traging arriveerde de kaart op haar bestemming. DE MAANDAGMARKT. Langzamerhand verdwijnt het handelsidee, dat het woord „markt" moet aangeven. Nu is ook het schaap al niet meer vrij ten opzichte van het slachten en dus als handelsobject uitgeschakeld. Algemeen was een in grijpen in dezen reeds eerder ver wacht en de wildste geruchten deden de ronde, Zoo werd er gesproken van een „op hoog peil brengen van het schaap om de wolproductie aan te moedigen", „niet in distributie durven brengen, want dan wil nie mand het meer eten" 'of „eerst moe ten de slachtschapen op zijn, dan kan het schapenslachten geheel ver boden worden", enz. Welken grond de thans genomen maatregelen ook mogen hebben, zeer zeker zal het niet mogelijk zijn het slachten van wolvee gedurende ge- ruimen tijd geheel te verbieden, aangezien weideslachtschapen en de voor de fokkerij of weiderij onge schikte dieren economisch niet door den winter gebracht kunnen worden, terwijl anderzijds een zware rem op de voor de fokkerij geschikte ooien moet drukken. Algemeen werd ver wacht, dat de buitengewoon hooge prijzen der laatste twee weken niet gehandhaafd zouden kunnen wor den, maar dat. toch de overnameprij zen (als het daartoe kwam) een sti mulans voor het schapenhouden zou- uen zijn. Le levering van rundvee voor de Ned. Veehouderij centrale telde reeds belangrijk minder stuks, doch het aangevoerde was ongeveer weder in gelijke kwaliteit als de vorige week. Toch wordt verwacht, dat te Alkmaar de grootste aanvoeren spoe dig achter den rug zullen zijn. Aan het geringe aantal aangevoer de nuchtere kalveren proeft men wel ongeveer den nasmaak van de groote afname van drachtig vee voor onze oostelijke naburen. Nog altijd doet Ce overname dezer dieren wat zon derling aan, omdat de Massificatie vrijwel uitsluitend op gewichtsgren- zen berust, terwijl insiders in de ge wichtsklassen een danig kwaliteits verschil kennen. Een groet schraal, spierloos kalf kan evenveel wegen als een klein gedrongen bevleeschd diertje, dus in dezelfde klasse ko men, terwijl het laatste voor de sla gerij bijna de dubbele waarde heeft. Het is te wenschen, dat de belang hebbenden bij dit product elkander weten te vinden om een beter over- namesysteem voor te stellen. Deze andere molen, die kleiner was dan De David, was den 12den Mei 1884 door den eigenaar betrok ken en is naderhand gesloopt. Naarmate de tijd vorderde, breid de het bedrijf van den heer Tim merman zich meer en meer uit, ter wijl in 1937 dit bedrijf, dat inmid dels een N. V. geworden was, naar Alkmaar werd verplaatst en onder gebracht in een geheel nieuw groot en modern gebouw aan den Scher- merweg. Zoo komt het dat ook De David z;in tijd heeft gehad en overbodig is geworden. REGELING VOOR WITTE KOOL AFGEKONDIGD. Volgens mededeeling van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, in de Ned. Staatscourant, is het veilen, het voorhanden of in voorraad hebben van alle soorten witte kool aan verschillende voor waarden gebonden. Het veilen kan slechts geschieden met inachtneming van een maximumprijs voor herfst- wittekool van 2.50 per 100 kg. netto. Het voorhanden of in voorraad hebben van witte kool is slechts toe gestaan indien de betrokkene bij be paalde organisaties is aangesloten. Het besluit treedt 12 November in werking. „DE DAVID" TE SINT-PANCRAS ZAL VERDWIJNEN. De bekende korenmolen „De David" van den heer Timmerman te Sint Pancras, die dit dorp tot in verren omtrek een schilderachtig aspect geeft, zal onder sloopershan- den vallen. De omloop van den mo len, die gevaar begon op te leveren, is inmiddels verwijderd. Deze molen is afkomstig uit de Zaan en aldaar pl.m. 1795 gebouwd. In 1904 is de molen door den heer Timmerman van de gebroeders Zwaardemaker gekocht en naar Sint Pancras overgeplaatst, zoodat er toen te Sint Pancras twee molens van den heer Timmerman stonden, dicht naast elkaar. Dan Dampo inwrijven en inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. VRIJDAG A.S. „HET HUIS DER GLBROKEN HARTEN". De Berger Kunstkring heeft het aangedurfd om het successtuk van de tooneelgroep „Studio", „Het huis der gebroken harten" van Bernard Shaw, tooneelspel in drie bedrijven, in Bergen te brengen. Voor Bergen is dit een belangrijk evenement en het is te hopen, dat Bergens burgerij door een goede opkomst blijk zal geven dit te waardeeren, want slechts dan zal het den Kunstkring mogelijk zijn het beroepstooneel in Bergen te blijven brengen. Wie de recensies in de groote pers van „Het huis der gebroken harten" heeft gevolgd, weet dat VanDalsum met dit geestige stuk dat Shaw vóór 16 jaar onder de indruk van den vorigen oorlog schreef, welk stuk thans 'n bijzondere actualiteit verkreeg, een groot succes oogstte. Van dit stuk werd getuigd, dat er eindelijk weer eens comedie wordt gespeeld. De medespelenden: Loudi Nijhoff, Marie van Westerhoven, Nell Knoop, Tatia Wijna, Albert van Dalsum, Constant van Kerckho- ven, Paul Storm, Jo Sternheim en Ferdinand Sterneberg, vertegen woordigen in de tooneelwereld na men die een sublieme vertolking waarborgen. SINT-PANCRAS. Uitreiking kleeren. - Vrijdag avond werden in het gemeentelijk vergaderlokaal de kleeren uitge deeld, die voor eenigen tijd zijn in geleverd, om daarop nieuwe te kun nen ontvangen. De commissie had hieraan een zware taak, maar kreeg als loon vele dankbare gezichten. Enkelen moesten worden teleur gesteld, omdat het aangevraagde heelemaal niet of niet in passende maat aanwezig was. Voor deze teleurgestelden is nog een nieuwe aanvraag gedaan. Totaal werden 102 stuks uitgereikt. De commissie bestond uit de heeren C. de Pee en J. van Kampen. Veel van wat nu anders dan vroe ger gaat wordt op rekening van de tijdsomstandigheden geschoven. Er is daarbij heel wat, dat we anders en beter zouden wenschen, maar zoo nu en dan blijkt, dat er ook iets ten goede gekeerd is. Er is bij allen, die in hetzelfde schuitje varen en met elkaar afwachten wat de tijd hun zal brengen meer waardeering voor elkanders werk en een mildere stem ming voor elkanders tekortkomingen op te merken. Hadden we tot dusverre elk jaar vier langdurige zittingen noodig om de gemeentebegrooting van alle kan ten te bekijken en te becritiseeren, uitmaal waren twee middagzittingen ruim voldoende en de oorzaak daar van was natuurlijk allereerst, dat er ditmaal geen gelegenheid was recla me voor eigen politiek inzicht te ma ken en dat van anderen aan de af keuring van het kiezerscorps prijs te geven, maar bovendien was er thans een zoo groote bewondering voor alles wat B. en W. voor onze gemeen te hebben gedaan en thans weer hebben voorgesteld, dat we er wer kelijk door getroffen zijn geworden. m Het was inderdaad zooals de heer Bonsema het gezegd heeft, het eene bloemstuk was nog niet binnenge dragen of het andere stond al ge reed om op de tafel van B. en W. te werden geplaatst. Het college heeft hard voor de gemeente gewerkt, het College heeft een gezond financieel beleid getoond, het College verdient niets dan lof voor de wijze waarop het zijn moeilijke taak verricht heeft, het was, om in den stijl van dezen Uid te blijven wel eens des Guten zuviel en daarmee willen we geens zins zeggen, dat we het er niet mee eens zijn want ook onze critiek zal ditmaal zeer mild zijn maar alleen, dat we in de lange reeks van jaren, waarin we de behandeling van Alkmaarsche gemeentebegrootin gen meegemaakt hebben, een derge lijke vrijwel unanieme lof nog nim mer hoorden verkondigen. Het College nam glimlachend al dede hulde in ontvangst het moet toch ook eens een keer van de tijds omstandigheden profiteeren en het was alleen maar te betreuren, dat er bij de wieg van Doornroosje ook nog een kwade fee kwam staan, die critiek van den ouden stempel leverde, het College een ontoelaat baar fnancieel beleid vereweet, een sombere toekomst voorspelde en blijkbaar ai zijn best deed den Raad er van te overtuigen, dat al die hulde beter op haar plaats was geweest in de jaren toen hijzelf nog deel van het College uitmaakte en de aange boden boeketten meer uit distels dan uit bloemen bestonden. Deze begrooting, zoo heeft de heer Van de Vall gezegd is een slag in de lucht en we- kunnen om vier uur niet weten wat er om vijf uur zal ge beuren, dus heeft het geen zin ons noodeloos druk te maken. Broeders komt tot elkaar, heeft de heer Eriks met een kansel-stem tot de verzamelde edelachtbare geroe pen geeft elkander de hand en laten wij - eendrachtig loven en prijzen en gij afvallige dat was de heer Bon sema keer in tot Uzelf, begrijp, dat saamhoorigheid thans een eerste vereischte is, bekeer U voor het te laat is en loof met ons gezamenlijk, wat dit College voor stad en bevol king tot stand wist te brengen. Helaas, de heer Bonsema is meer een strijder en vooral een politiek strijdpr dan een prediker, hij is voorzitter van de eenmansfractie eener partij, die e-r niet voor bekend staat, dat zij alles looft en prijst wat anderen in dezen tijd naar voren brengen en hij veegde met een breed gebaar alle denkbeeldige bloemstukken van de tafel van B. en W. en begon op ouderwetsche wijze de cijfers van deze begrooting mei die van vorige te vergelijken. Hij verweet het College, dat dit nog meer Rijkssteun vraagt dan vroeger het geval was, hij haalde misprijzend de schouders op over het enthousiasme van den Raad over het voordeelig slot, van de rekening- 1939, dat volgens zoo veler oordeel bewijst, dat wij de dageraad van een iinancieel zorgeloozer toekomst tege moet gaan en hij vergat, dat er tus- schene 1939 en 1941 ook nog een be grooting van 1940 is geweest, die wel door het nieuwe College naar voren gebracht werd, maar voorbereid was door bet oude, waarin ook hij als wethouder zitting had genomen. Hij rekende uit welke grootere bedrijfswinsten er voor 1939 dan voor 1941 geraamd waren, hij jong leerde met honderdduizenden, too- verde een bedrag van een ton voor hoogere kolenprij zen te voorschijn en wenschte niet diep in te gaan op alle noodzakelijke kosten, zooals die- voor de uitbreiding van de politie en voor de luchtbescherming, welke de oor zaak waren, dat de gemeente nood gedwongen om ruim 40.000 meer aan 's Rijkssteun moet verzoeken. Hij zag de slechte financieele toe stand niet als een gevolg van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, hij wilde ook het Col lege niet alle- moeilijkheden van dezen tijd verwijten, maar hij was en bleef pessimist en ergerde zich aan de opvatting van alle optimis ten in den Raad, die unaniem van meening bleken, dat wij den lijdens weg bijna ten einde waren en dat een gunstiger verhouding tusschen Rijk en gemeenten binnen afzien- taren tijd aan alle moeilijkheden een einde zal maken. Er is in den Raad een beroep ge daan om optimist te blijven en we gelooven, dat dit vooral in deze tij den een zeer verstandige raad is. Met pessimisme wint men niets en verliest men veel, allereerst zijn goed humeur en bovendien zijn vita liteit en den inne-rlijken drang te trachten de moeilijkheden te over winnen. Er is in deze tijden een zeker op timisme voor de toekomst noodig om in den dagelij kschen strijd des leven staande te blijven en daarom was het zoo prettig ditmaal vrijwel geen afbrekende critiek aan te hoorer. maar getuige te zijn van een elkaar wederzijdsch begrijpen en waardee ren, van het achterwege blijven van critiek, die aan onze financieele posi tie toch niets veranderen kan en van een blij vertrouwen op toekomstige betere tijden, waarin de gemeente het voorbeeeld van wijlen wethouder Thomsen zal kunnen volgen en er in elk bedrijf een kastje staat, waarin een vetgemest spaarvarkentje als een reservepotje voor mogelijk slechtere jaren bewaard wordt. Laten wij van den algemeenen lof ten slotte dit nog opmerken, dal hij ditmaal geheel in het teeken van de navigatie gesteld was. De heer Van de Vall vergeleek den burgemeester met een kapitein, die blijk van uitstekend zeemansschap had gegeven, hij wenschte hem een keurcorps van officieren en een uit gezochte bemanning toe en ver trouwde, dat het stadsscheepje in hét komende jaar na een gelukkige vaart een veilige haven zal berei ken. Het bleek weldra, dat hij den heer Sietsma het gras voor de voeten had weggemaaid, of beter gezegd om in het zeemansbeeld te blijven de golven voor den boeg had wegge- schept, want de heer Sietsma had ook zoo iets op zijn papier staan, waarin de voorzitter met een schip per vergeleken werd, die koers houdt om in veilige haven te kunnen lan den. De heeer Grondsma declameer de eenige zinnen over een verbolgen oceaan, die ten slotte ook in een vei lige haven uitliep, de heer Hoijtink riep Gods zegen in om die haven te kunnen bereiken en het ontbrak er nog maar aan, dat mr. Leesberg van wien de Raad le-s in Latijn krijgt over de positie van ons stads scheepje als saevis tranquillus in undis heeft gesproken. In allen gevalle hebben kapitein en bemanning voor de vaart in 1941 tal van goede wenschen meegekre gen en men schijnt den wethouder van financiën op de voorplecht te willen zetten om als officier het eerst de veilige haven te ontdekken zoo- dra de komende wijziging in de fi nancieele verhouding met het Rijk aan de noodlijdendheid van onze gemeeente een einde zal maken. Natuurlijk zitten een College van B. en W. en een Raad, die, hoewel de kleuren wat beginnen te verbleeken nog altijd uit politieke fracties met geheel verschillende opvattingen en beginselen bestaat, niet tegenover elkaar om over en weer niets dan kransen en bloemstukken uit te rei ken en al was men dan ook met een enkele uitzondering vol lof over het beleid van het tegenwoor dige College, er waren toch hier en daar nog wel eenige kleinigheden te bespreken welke de leden van het edelachtbaar gezelschap betreurden en voor de toekomst eenigszins an ders behandeld wenschten te zien. Men wenschte de invoering van een gezinstarief voor de gasprijzen, men verlangde meerdere woning bouw met het oog op de uitbreiding der gemeente, men vroeg om de uitvoering van nieuwe groote wer ken en B. en W. dankten het aan de tijdsomstandigheden, dat zij het met de sprekers volkomen eens konden zijn en toch niet aan beloften voor de toekomst werden gebonden. Zij wezen op de gegeven richtlij nen, weike verlaging van de gasprij zen onmogelijk maken, zij hoopten rnet den Raad, dat het Departement vergunning tot meerdere woning bouw zal geven en zij vestigden de aandacht van de critici op het gebrek aan materialen, die eerst moesten worden vrijgegeven vóór men er groote werken mee zal kunnen uit roeren. Wat natuurlijk geenszins zeggen vzil, dat als men voor dat alles de medewerking van hoogere autoritei ten kan krijgen, B. en W. niet een waschlijstje vol plannen op tafel hadden liggen. Aan hun goeden wil en hun vooruitziende-n blik zou het niet ontbreken en wat er aan goede voornemens zooal in portefeuille was, zullen wij in een volgend arti kel bespreken. KOEDIJK. Hooger loon landarbeiders. - *De C B. T. B., N. T. B., de L. T. B. en de afd. Heerhugowaard H. M. v. L., ir. samenwerking met de landarbei dersorganisaties hebben ook voor de tuinders in de gemeente Koedijk, zoowel voor ongeorganiseerden als georganiseerden het loon verhoogd met ingang van 11 November met 1.50 voor volwassenen en met 19 voor lager gestelde arbeids krachten. SCHAGEN. Landbouwonderwijs. - Voor het tijdvak van 1 Oct. 1940 tot 1 Oct. 1941 is weder benoemd tot tijdelijk lee- raar aan de rijkslandbouwwinter- school te Schagen de heer J. J. de Vries aldaar. NOORDSCHARWOUDE. Jubilea. - Op 15 Dec. a.s. zal de zangver. Crescendo 50 jaar bestaan. De directeur, de heer W. Hespe, is dan 25 jaar directeur van deze ver- eeniging. Dit dubbele jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. HENSBROEK. Dierentrouw. - Bij 't vertrek van ds. Rijkx uit Hensbroek in de eerste dagen van October is de poes, die in deze pastorie 11 jaren verbleef, achter gelaten. Hoewel velen zich reeds over 't dier heb ben probeeren te ontfermen, weet de poes steeds opnieuw z'n nieuwe tehuis te ontvluchten, om dan maar weer om de pastorie te zwerven. Omwonenden zorgen er voor dat het dier geen gebrek lijdt. BESPREKING TUSSCHEN VON RD8BENTROP EN MOLOTOF. Berlijn, 12 Nov. (D.N.B.) De rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft Dinsdagmid dag den als gast van de rijksregee- ring in Berlijn vertoevenden voor zitter van den raad van volkscom missarissen der U.R.S.S. en volks commissaris voor buitenlandsche za ken, W. M. Molotof, voor een be spreking ontvangen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond heeft te Lithooyen een groote brand gewoed, waar door de kapitale boerderij van den landbouwer van Waardenburg tot den grond toe afbrandde. Door tot nu toe onbekende oor zaak ontstond brand in dit groote landbouwbedrijf en door den fei len wind aangewakkerd stond zoowel het voorhuis als het achter huis spoedig in lichter laaie. De geheele inboedel en een enorme voorraad van den nieuwen oogst gingen verloren. Een in de nabij heid staande landbouwschuur ging eveneens in vlammen op. Het vee kon gered worden. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar., van Dinsdag 12 November 1940. STAATSLEEN1NGEN, Vor.k. 4 Nederland 1940 II 95y4 3—3)4 Nederl. 1938 851/, 3 Ned.-lndië 1937. 82 5)4 Duitschl. m. verkl. 24% BANK-INSTELL1NGEN Amsterd. Bank .119% Handel Mij. Cert. v, 250121 Koloniale Bank188 Ned. Ind. Handelsbank133'/. fND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1241/, Calvé Delit Cert. 85 Nederl. Ford. .335 Lever Bros138 Philips Sloeil. Gein. Bezit208 IND. OND. BUITENL, Am. Smelting 's Anaconda Bethleh. Steel °9 Cities Service h General Motors -5 Kennecott CopperT North American Rayon23% Republic Steel 281/, Standard Brands /t Steel comm7t% CULTUUR MAATSCH. H. V. A443 Java Cultuur. .2:6 Ned. Ind. Suiker Unie 259 Verg. Vorstenlanden 126 PETROLEUM. Dordtsche Petr2741/, Kon. PHr300 Phillips Oil3i.s/g Shell Union 13% Tide Water 12 RUBBERS. Amsterd. Rubber 265% Deli Bat. Rubber 2001/, Hessa Rubber '02 Oostkust1 a Rotterdam Tapanoeli .85 Serbadjadi 132'/, Interc. Rubber 3 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn j's Java—China—Japan lijn 'UL Kon. Ned. Stooinboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Balavia200 Oude Deli26 Senembah213/, AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 23 Illinois Central '2 k Southern Pacific 1' Southern Railw, .18 Union Pacific ?2% .Can, Pac. ,1,111 0 plm.2 u 95%" 86 82 33% 119 117 185 133 114 85 136 210 50 22 90-t/a 7% 55'/, 59'/, 23 28V. 78/, 7?-y, 433 256 256 12:1/, 229 ;8 2581/, 192 150 160 125 115 118 147 162 187 252 195 22 11% 12/a 18 92 6 OPHALEN VAN AARDAP SCHILLEN, GROENTEN FRUITAFVALLEN, ENZ BURGEMEESTER en 1 HOUDERS van ALKMAAR ir bekend, dat in verband met Afvallenbesluit 1940 I het op van aardappelschillen, groe: en fruitafvaiien van 22 Nove a.s. af zal moeten geschieden per week, huis aan huis en v gewijze. Zij, die zich met deze werkz heden wenschen te belasten-, ku zich ter invulling van de daai benoodigde formulieren wende den Secretaris van de Gem. Ir lmg voor Maatschappelijk Hu! toon, Doelenstraat 28 op WOl DAG en DONDERDAG 13 er NOVEBER a.s. des namiddags schen 2 en 4 uur. Personen, die vorenbedi werkzaamheden in 1939 en c voor reeds uitoefenden zullen e tueel voorrang genieten, terwi die thans nog geen z.g. schiller hebben niet in aanmer komen. De raad der gemeente U kwam gister bijeen onder voc terschap van den burgemet den heer van den Heuvel. Er ingekomen stukken van onde schikt belang werden voor kei geving aangenomen. Vervolgens brachten B. ei hun prae-advies uit inzake samenvoeging van deze geme met Berkhout en Avenhorn. zeiden hierin o. a.: Het streven der tegenwoor regeering om te komen tot bij voeging van noodlijdende gem ten met financieel sterkere meenten wordt met sympathie groet. Aan het vraagstuk der eeniging van kleine gemeente: o. i. veel te lang geen ernstige dacht gewijd. Financiëele moeilijkheden, al zijn die vaak buiten schuld, tegenwoordig voor menige meente een beletsel om den van den vooruitgang in te sl Grootere centra zullen aan die zwaren het hoofd kunnen bie terwijl daarbij een gepaste zui heid kan worden betracht, gaat er dus om levenskracb eenheden te vormen, door cor natie van financieel zwakke financieel sterke gemeenten verder om te komen tot bespa op het bestuursapparaat. Waar onze gemeente wordt mengevoegd met Berkhout Avenhorn, welker bevolking zelfde geaardheid en belar heeft als de onze, verwacht college van die samenvoeging heil. Geografisch lijkt de nieuwe centratie een goed geheel, in< op den duur de noodige afschaf wordt toegepast aan de veelal begrijpelijk loopende grensai kening. Als centrum van de nieuwe meente zouden wij U willen ai seeren de dicht bevolkte bu schap van de gemeente Berkh genaamd „De Goorn", het§ mede een suggestie is om nieuwe gemeente met dien ni aan 'te duiden. Van daaruit 1 loopen de grootste wegen naar windrichtingen, terwijl de afsi den vanaf de zuid- en noordgi en vanaf de oost- en westgi van de te vormen nieuwe geme te vrijwel gelijk zijn. De heer Peereboom w trachten Ursem onafhankelijk houden, doch de voorzitl zei te betwijfelen of zulks moge is. Hierna las de voorzit: een namens de burgerij van Ur: ingekomen brief voor, waarin houding van Avenhorns bui meester in de kwestie van sam voeging wordt becritiseerd. De heer S. deJongh wilde gedeelte van de Schermer, thans onder de gemeente Ur: behoort, buiten de voorgestt combinatie houden, omdat streven bestaat een nieuwe meente „de Schermer" te vorn De voorzitter wees ei dat in het praeadvies' een gre wijziging voor de toekomst wt voorgesteld, waarbfj ook aande geschonken kan worden aan bedoelde Schermergrens. De heer de Goede meende, Ursem als randgemeente bij nieuw te vormen gemeente Schermer" kan worden gevoegc IBWTHBBVTOI DOOR rEBKHJNINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND 40

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2