REGELING DER ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Autonoom lichaam zal ordenend optreden. Commiss'e organisatie bedrijfsleven. STEUNVERLEENING AAN PLUIMVEE- HOUDERS. Witbrood maximaal 1 cent duurder dan op 21 Oct. Opgave van voorraden melkpoeder. Waarschuwing aan den kleinhandel. Maximumprijzen voor brandhout. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940. Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Artikel 1 van dit besluit bepaalt, dat de secretaris-generaal van het genoemde departement de voor schriften uitvaardigt en de maat regelen treft welke voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn. Voor zoover tot dit doel bedrijfs organisaties worden opgericht, erkend, ontbonden of vereenigd en het daarbij organisaties van onder nemingen betreft, waarvoor het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart niet of niet uitsluitend bevoegd is, neemt de secr.-gen. van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart zijn maatrege len in overeenstemming met den secr.-generaal van het bevoegde departement. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart kan zijn uit lid 1 voort vloeiende bevoegdheden overdragen. Artikel 2 luidt: Veranderingen in de rechtverhou- dingen welke als uitvloeisel van dit besluit en de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voorschriften en be schikkingen ontstaan, geven geen aanspraak op schadevergoeding. Voorts bevat het besluit regelen omtrent straffen op overtredingen. Het besluit, treedt in werking op den dag zijner afkondiging. UITVOERINGSBESLUITEN. Bij dit besluit behooren twee uit voeringsbesluiten van den secretaris generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, welke in de Neder- landsche Staatscourant van gisteren zijn opgenomen. Het eerste uitvoeringsbesluit be paalt dat voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwik keling van het bedrijfsleven een organisatiecommissie wordt inge steld. De leden en de voorzitter wor den door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart uit de kringen van het bedrijfsleven benoemd en door hem ontslagen. Zij genieten geen bezoldiging. Zij oefenen hun taak uit met inachtneming van de belangen van het geheele economi sche leven. Het bureau der organi satiecommissie is gevestigd te 's-Gra- venhage. De organisatiecommissie kan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven doen bijdragen in de kosten van het bureau. Werkwijze. De organisatiecommissie heeft tot taak alle voorbereidende maatrege len te treffen, geschikt en noodig om een zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven op te bouwen. Zij is met name bevoegd: a. bedrijfs organisaties in te stellen, als uitslui tende vertegenwoordiging van de betrokken takken van bedrijf te erkennen en te bepalen, voor welk gebied van het bedrijfsleven zij be voegd zijn; b. bedrijfsorganisaties te ontbinden, te vereenigen en voor schriften omtrent het beheer en het gebruik van haar vernaogen te ge ven: c. het statuut van bedrijfsorga nisaties te wijzigen en aan te vullen; d. voorzitters en directeuren, alsmede andere functionarissen van bedrijfs organisaties aan te stellen en te ont slaan; e. voor ondernemers en on dernemingen het lidmaatschap van een bedrijfsorganisatie verplicht te stellen; f. overeenkomstige maatre gelen voor andere organisaties van het bedrijfsleven te treffen. Bedrijfsorganisaties zijn die orga nisaties en vereenigingen van orga nisaties, welke de behartiging van de bedrijfsbelangen van onderne mers en ondernemingen tot taak hebben. In geval van twijfel beslist de organisatoecommissie of van een bedrijfsorganisatie sprake is. Ter uitvoering van haar taak kan de organisatiecommissie: a. Commissies voor afzonderlijke takken van bedrijf of vakken, als mede voor andere organisaties Van het bedrijfsleven instellen en haar taak en bevoegdheden bepalen, voor- zoover deze niet vallen onder de aan de organisatiecommissie voor behouden bevoegdheden (a. t./m. f.) b. Aan bedrijfsorganisaties en an dere organisaties van het bedrijfs leven opdrachten en instructies ge ven, met bindende kracht ook voor haar leden. De hieruit voortvloeien de kosten komen ten laste van de bedrijfsorganisaties en de andere organisaties van het bedrijfsleven. De organisatiescommissie kondigt beschikkingen van algemeenen aard in overeenstemming met den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart in de Nederlandsche Staats courant af. De bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het be drijfsleven, alsmede ondernemers en ondernemingen zijn verplicht de organisatiecommissie, zooveel in hun vermogen ligt, te steunen ge vraagde inlichtingen te verstrekken en de voorgeschreven aangiften te doen. De leden der organisatiecommis sie evenals alle andere personen, die door haar bij de uitoefening van haar taak worden betrokken, zijn verplicht tot geheimhouding van alte zaken- en bedrijfsgeheimen, waarvan zij bij de uitoefening van hun functie kennis krijgen. De plicht tot geheimhouding blijft ook na be ëindiging van de uitoefening der functie bestaan. Dit besluit kan worden aange haald: als „eerste uitvoeringsbesluit organisatie bedrijfsleven 1940". Het wordt afgekondigd in de Neder landsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkon diging. Verdeeling der bedrijven. Het tweede uitvoeringsbesluit luidt als volgt: Het bedrijfsleven wordt naar den aard der bedrijven in door de or ganisatiecommissie ingestelde en erkende bedrijfsorganisaties georga niseerd, De industrie (waaronder begrepen de krachtbedrijven), het ambacht, de handel (waaronder be grepen het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf), het bankwezen, het verzekeringswezen, alsmede het verkeerswezen worden elk in een afzonderlijke organisatie onderge bracht. Het onderbrengen in cen trale organisaties kan ook op andere wijze geschieden. De centrale organisaties worden onderverdeeld in hoofdgroepen en zoo noodig in vakgroepen. De eerste kunnen plaatselijke afdeelingen. de hoofd- en vakgroepen kunnen plaat selijke en gewestelijke afdeelingen instellen. De organisatiecommissies bepaalt bij algemeene beschikking, in over eenstemming met den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, indeeling en grenzen van het gebied van het bedrijfsleven, waarvoor de bedrijfsorganisaties bevoegd zijn. Dcor zoodanige beschikking worden ondernemers en ondernemingen (na tuurlijke en rechtspersonen, werk zaam in het bedrijfsleven) bij de bevoegde centrale organisatie aan gesloten. Onder ondernemingen wor den ook de bedrijven van publiek rechtelijke lichamen verstaan. De verdeeling van de leden over de lagere organisaties geschiedt door de centale organisatie. Is een on derneming werkzaam op het gebied van meer dan één bedrijfsorganisa tie, dan wordt zij als hoofdlid in die bedrijfsorganisatie ingedeeld, cp het terrein waarvan het voor naamste deel harer werkzaamheid ligt. In andere organisaties wordt zn als vaklid of, in geval van onbe langrijke resp. slechts in hulobedrijf plaatsvindende werkzaamheid, als niet-betalend bijzonder lid inge deeld. Het lidmaatschap van een bedrijfsorganisatie houdt op met het blijvend stopzetten van de werk zaamheid. welke den grondslag van dat lidmaatschap vormt. Dit besluit kan worden aange haald als: „tweede uitvoeringsbesluit organisatie bedrijfsleven 1940" en wordt afgekondigd in de Neder landsche Staatscourant. Het treedt in werking op den dag zijner afkon diging. In de Nederlandsche Staatscourant is een beschikking verschenen van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij wordt ingesteld de organisatie-com missie-commissie voor den opbouw van een zelfstandige organisatie tei ontwikkeling van het bedrijfsleven, genoemd in het eerste uitvoerings oesluit „Organisatie Bedrijfsleven 1940". Deze commissie is als volgt samengesteld: Mr. H. L. Wolterson, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging. 's-Gravenhage, voorzitter; H. C. va:i Maasdijk, directeur van de N.V. Ne derlandsche Bankinstelling, lid tevens secretaris; leden: F. B. J. Gips, direc teur van Gips' Houthandel N.V.. 's-Gravenhage; J. M. Honig, direc teur van Heinekens' Bierbrouwerij Maatschappij, Amsterdam; dr. L. P. Krantz, directeur van de N.V. J J. Krantz en Zn., Leiden; mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, Rotterdam; W. H. de Monchy, direc teur van de Holland-Amerika-Lijn, Rotterdam; mr. B. J. M. van Spaen- donck, secretaris van de Algemeene Katholieke Werkgeversvepeeniging, Tilburg; T. J. Twijnstra, directeur van U. Twijnstra's Oliefabrieken N.V., Maarssen. HET MONUMENT VOOR A. H. J. FOKKER. Men is thans bezig met het op stellen van het monument op het graf van den stichter der Fokker- vliegtuigfabrieken, A. H. J. Fokker, op de begraafplaats Westerveld. Het monumen tis ontworpen door ir. G. Friedhoff te Haarlem en ruim twee meter hoog. Een zeskantige zuil wordt gekroond door een bronzen adelaar. Wanneer het mo- rument zal worden aangeboden, is nog niet bekend. r-rvc gjji WmÊ, ysy. BOMMEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldt: Waarschijn lijk door het slechte weer waren gisternacht de aanvallen van En- gelsche vliegers op Nederland van beteeker.'den aard. De schade, die aangericht is, is niet noemenswaard. OPGEBLAZEN BRUGGEN MOETEN DE ITALIANEN OPHOUDEN. Op hun terugtocht hadden de Grieken overal de bruggen lateni springen, om den Italiaanschen opmarsch tot staan te brengen. De pioniers waren echter direct ter plaatse, om noodbruggen te slaan. Op onze foto Italiaansche pioniers bij het bouwen van een noódover- gang in Noord-Griekenland. (Scherl) Vaststelling van de vergoedingen. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbpuw en visscherij heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat zooals bekend zal zijn aan gemelde colleges, door gemel- den secretaris-generaal maatrege- zijn genomen tot inkrimping van den pluimveestapel. In verband met deze maat regelen kunnen op pluimvee houders, die door de genomen maatregelen in nood zijn ge raakt. de volgende vergoe dingsmaatregelen worden toe gepast: 1 pluimveehouders, die over eenkomstig de opgave van de September-inventarisatie '39; 3-00 of meer kippen en/of eenden hadden, zijn pluim veehouders in den zin van deze regeling. 2. De berekening van het the oretisch bedrijfsinkomen ge schiedt overeenkomstig de thans geldende bepalingen van de zoogenaamde kleine boerenregeling door een ge meentelijke commissie, met. dien verstande, dat voor pluimveehouders 4)4 cent per kip of eend per week moet worden vastgesteld van het werkelijke aantal kippen of eenden, dat een pluimveehou der volgens de inkrimpings- maatregelen is toegewezen. Speciale gevallen. Van dezen norm mag door den directeur van den dienst voor de kleine boerenbedrijven op voorstel van genoemde gemeentelijke com missie in speciale gevallen worden afgeweken. Een speciaal geval is eerst dan aanwezig, indien de volgens no. 3 berekende feitelijke vergoeding minder zou t-edragen, dan het ver schil tusscher. de opbrengst van het oorspronkelijke aantal kippen tegen 1K cent en dopbrengst van het toegewezen aantal kippen tegen 4K csr,t. De feitelijke vergoeding mag in dat geval echter nooit meer bedragen dan genoemd verschil. De aanvragen om normverlaging moeten den directeur van den en-st der kleine boerenbedrijven. Bezulder.houtscheweg 83 te 's-Gra venhage, worden toegezonden en vergezeld zijn van de desbetreffen de formulieren. Samenstelling commissie. Bedoelde gemeentelijke commis sie is op dezelfde wijze samenge steld als de gemeentelijke commis sie noodig voor de uitvoering van de zoogenaamde kleine boerenregeling, met dien verstande: 1 dat in de plaats van den districtleider van den rijkscontrole- dienst voor de steunverleening van het departement van sociale zaken een vertegenwoordiger van den rijkspluimveeteeltconsulent treedt; 2 dat de commissie zoo noodig met een plaatselijken deskundige kan worden uitgebreid. De feitelijke vergoeding wordt verkregen door het theoretisch be drijfsinkomen van het basisbedrag, berekend volgens de bepalingen van ae zoogenaamde kleine boerenre geling, af te trekken. De vaststelling van de vergoe ding moet gedurende de maanden October, November en December 1940 geschieden. De daartoe be- r.oodigde formulieren zijn dezelfde als noodig voor de kleine boeren regeling. en bij den dienst voor de kleine boerenbedrijven verkrijg baar. De ingevulde formulieren moeten zoo spoedig mogelijk naar den dienst voor de kleine boerenbedrij ven worden opgezonden. De uitkeering van de aldus vast gestelde vergoeding geschiedt maandelijks door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De eer ste uitkeering zal plaats hebben op i December 1940 voor de maand November 1940. Het rijkstoezicht op de uitvoering van deze maatregelen wordt door den dienst voor de kleine boeren bedrijven uitgeoefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiedt door den dier.st voor de kleine boe renbedrijven. De ten behoeve van deze maatre gelen gemaakte kosten.worden door hét rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd gedragen. Niemand kan op deze bepalingen eonig recht op vergoeding ontlee- ren. De gemeentelijke commissies zullen in eerste instantie moeten uitmaken, of de betrokken pluim veehouder ten gevolge van de in krimpingsmaatregelen in nood is komen te verkeeren. In laatste instantie beslist dc secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Mr.db'ouw en visscherij. Bruinbrood 2 cent. Volgens een in de Ned. Staatscou rant opgenomen besluit van den :ecretaris-gencraal van het departe ment van landbouw en visscherij i- hc-t verhandelen of afleveren van tarwebrood, voor zoover het be treft witbrood, slechts toegestaan tegen een prijs, welke niet meer dan een cent hooger is dan de prijs waar tegen soortgelijk wittebrood voor 21 October 1940 door denzelfden vef- kooper werd of moest worden ver handeld of afgeleverd. Van tarwebrood, voor zoover het betreft bruinbrood, mag deze prijs niet meer dan twee cent hooger zijn dan die van voor 21 October 1940. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg onder de geméente Nootdorp is vanochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Een 40-jarige inwoner van Zoeterwoude, die zich per fiets naar de werkverschaffing te Nootdorp begaf, is op den onbe waakten overweg gegrepen dooi den trein 's-GravenhageRotter dam. De ongelukkige was onmid dellijk dood. Hij laat eén vrouw en drie kinderen achter. DOOR DRAAIENDE AS GEGREPEN. Een 27-jarige ingenieur uit Am sterdam werd Maandagmiddag tij dens proefnemingen met een nieuwf pompinstallatie van het stoomgemaal aan den 's-Gravendeelschedijk tc Dordrecht door een draaiende as ge grepen. Hij werd met groote krach! rondgeslingerd en kreeg zoodanige verwondingen, dat hij onmiddellijk dood was. BAKFIETSBERIJDER REED ZONDER LICHT. Gisteren is op den Abraham van Stolkweg te Rotterdam een doode lijk ongeval gèbeurd. De 1.7-jarige jongen P. M. Lansbergen, gewoond jebbende te Kethel-Spaland, is aa,; gereden door een postauto, terwijl hij op een bakfiets reed, welke niet was verlicht. De jongeman was op slag dood. STICHTING „OORLOGSSCHADE" OPGERICHT. Men deelt ons mede, dat „De Ne derlandsche stichting tot behartiging van 'de belangen der getroffenen door oorlogsschade" tot stand is ge komen. Zij is gevestigd' te den Haag en draagt den verkorten naam van stichting „Oorlogsschade". Tot de oprichters behoort o.a. de heer J. P. Meurs te Alkmaar. DEN 11-JARIGEN JOHAN DIKMANS gelukte het Zondag het leven te redden van het 5-jarig meisje Josephine Steggink, dat al spelende in het Spaarne te Haarlem terecht was gekomen. Zij werd door den jon gen. die aan het roeien was. nog juist op ti.jd in de boot getrokken. (Polygoon) VAKVEREENIGINGSLEIDERS IN DUITSCHLAND. Een specialen verslaggever van het A.N.P. meldt uit Berlijn over de reis van de Nederlandsche vakver- eenigingsleiders, die op uitnoodiging van het Duitsche arbeidsfront thans in Berlijn vertoeven, o.m. het vol gende: De voordrachten, welke vooraanstaande figurefi uit het Duitsche arbeidsfront des ochtends voor het gezelschap hielden en de bezoeken, welke de Nederlandsche gasten in de middaguren aan een tweetal groote en moderne bedrij ven brachten, vormden een eerste kennismaking met de Duitsche ar beidersorganisatie, onder de leiding van dr. Ley. De organisatie omvat thans 30.000.000 leden. Alvorens in Berlijn Tempelhof eenige fabrieken werden bezichtigd hield ur. Boetti- cher van de afdeeling buitenland van het Duitsche arbeidsfront een voordracht over het arbeidsfront „Kraft durch Freude". Prof. Kiesewetter beantwoordde verschillende vragen, welke hem uit den kring der Nederlandsche gasten werden gesteld en die vooral betrek king hadden op het probleem der loonvorming. De spreker gaf verder een uiteen zetting van de wijze, waarop het economische leven in Duitschland zich na den wereldoorlog onder in vloed van verschillende internatio nale politieke en economische om standigheden heeft ontwikkeld. Gedurende dezen dag bezocht het gezelschap de fabriek van scheer mesjes cn scheerapparaten van Roth-Büchner, waar de bekende Rotbartmesjes worden vervaardigd en circa 1000 arbeiders en arbeid sters werken en voorts de machine »n werktuigenfabriek van Stork en Co., beiden in Berlijn Temocihof. In laatstgenoemde fabriek werken ongeveer 3000 arbeiders. DWANGARBEID IN DE DUINEN. Wat spijbelende jongens verzonnen. Twee kleine jongetjes te Den Haag. broertjes van 9 en 11 jaar, meldden zich Maandagavond om streeks 7 uur, toen de duisternis »vas ingevallen, bij het politiebu reau aan den Gevers Deynootweg m Schaveningen. Van hun aanwe zigheid zoo ver van huis gaven zij een fantastische verklaring. Braaf op weg naar school werden zij des morgens in de Kempstraat aange sproken door een heer, die in een auto zat. Deze zei hun, dat ze mee moesten gaan en daarom waren ze ngestapt. In de auto moesten ze gaan liggen. De man brachthen heelemaal naar de Oostduinen, waar ze hout moesten sprokkelen. Als ze niet hard genoeg werkten werden ze geslagen met een zweep m met een stok. Dat duurde zoo den geheelen dag tot ongeveer vijf uur de schemering inviel en de knaapjes kans zagen te ontvluchten. Na een paar uur door Scheveningen gezworven te hebben, meldden zij zicb ten einde raad aan het politie bureau. Daar bleek echter dat het geheele verhaal gefantaseerd was en dat de knaapjes een dagje had den gespijbeld. Bovendien bleken ze vier pakjes sigaretten en twee zaklantaarns in hun bezit te heb ben, die ze van Scheveningsche jongens zouden hebben gekregen. In den loop van den avond zijn de jongens aan hun ouders terugge geven en naar de herkomst van de sigaretten en de zaklantaarns wordt een onderzoek ingesteld.- Het centraal bureau voor het bak kersbedrijf meent reden te hebben om aan te nemen, dat de voorraden melkpoeder niet op de juiste wijze door de bakkerij zijn opgegeven. Dit is waarschijnlijk te wij tem aan een verkeerd begrijpen van het enquête formulier, waardoor o.a. mogelijk niet zijn aangegeven de voorraden melekpoeder die men elders, hetzij in eigen pakhuis, hetzij bij leveran ciers, heeft opgeslagen. In verband hiermede adviseert het centraal bureau allen, die meenen, gezien deze publicatie, een niet vol ledige opgave te hebben verricht, dringend ten spoedigste bij de Ne- derlandsjihe Meelcentrale een ver beterde opgave Ie doen. De gevolgen eener onjuiste opgave kunnen zeer onaangenaam zijn. Nog steeds komt het voor, dat kleinhandelaren het niet zoo nauw nemen met de distributievoor schriften. Indien er kooplieden zijn, die het verbergen van voorraden of het clandestien leveren aan be paalde klanten niet zoo erg vinden, dan dienen zij te weten, aldus wordt ons van bevoegde zijde ver klaard, dat voortaan op de streng ste wijze daartegen zal worden op getreden. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, maakt bekend, dat met ingang van heden voor hout voor gasgenera toren en voor brandhout maxi mumprijzen zijn vastgesteld. Volgens de „prijzenbeschikking hout voor gasgeneratoren no. 1" is het verboden houtblokjes bestemd voor het gebruik in gasgeneratoren ten aanzien waarvan deze beschik king een nadere omschrijving geeft, te verkoopen of te koop aan te bieden tegen hoogere prijzen dan 0,04)4 per kg., bij levering loco bosch en. 0,05)4 per kg., bij levering door den detailhandel aan den verbruiker. Beide prijzen zijn inclusief omzet belasting. Ten aanzien van brandhout wor den in artikel 1 van de „prijzenbe schikking brandhout no. 1" de maxi mumprijzen bij levering loco bosch op 0,05 <4 per kg. en bij levering franco huis aan den verbruiker op 0.04 per kg. vastgesteld. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat niet alleen het verkoo pen, respectievelijk ten verkoop- aanbieden, doch evenzeer het koopen tegen hoogere dan de'bovenvermelde prijzen strafbaar is. Tegen overtre dingen van deze prijsvoorschriften, welke onmiddellijk ter kennis van de politie dienen te worden ge bracht, zal met kracht worden, opge treden. Jongetje gedood. - Maandag middag is te Klazinaveen het vier jarige zoontje van de familie van der Hei bij het dichtdraaien van de brug over het kanaal te Klazinaveen- Noord bekneld geraakt. Aanvanke lijk leek het, dat het kind er goed was afgekomen. Het jongetje liep naar huis, doch bij de ouderlijke wo ning zakte de kleine in elkaar. Men kon sleckts de dood conslateeren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5