90 cent Vicks beproefde GEMEENTERADEN LAND- EN TUINBOUW voor KINDERKOU TWEEDE BLAD Oude hiedorp vóór com binatie. Nieuwe Niedorp centrum. Naam: Niedorp. Maandag vergaderde de raad der gemeente Oude Niedorp. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter was de burgemeester. Ingekomen was o.a. de mededeeling van de P.T.T., dat het garantiebedrag voor het tele foonstation te Zijdewind voortaan zal bedragen 24 inplaats van 29.25. Voor kennisgeving aangeno men. B. en W. boden de gemeente-be grooting aan voor het dienstjaar 1941, alsmede de begrooting van 't burgerlijk armbestuur voor 1941. In verband met een circulaire van Ged. St. dienen in de begrooting, indien deze niet op de gewone wijze is sluitend te maken, geen posten te worden opgenomen voor bijzondere bijdragen uit 's Rijks kas of steun in de kosten van de huishouding der gemeente. Mede met 't oog op een verlaging van de uitkeering per in woner wijst de nieuwe begrooting een tekort aan. De gewone uitgaven bedragen 66720.43, de gewone ontvangsten 52.490.03, zoodat er een nadeelig slot is van 14.230.40. Voor den ka- pitaaldienst zijn de ontvangsten en de baten 10.778.30. De begrooting werd zonder hoof delijke stemming vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten tot een bedrag van 15.000. Vastgesteld werd een verordening tot het bewaren en ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Op een vraag van den heer Van Z o o n e n of er rekening was ge houden met de belangen van de schillenboeren, antwoordde de voorzitter bevestigend. Het bestuur der prot. armvoog- dij zond de volgende aanbeveling voor de benoeming van twee leden der commissie van toezicht: vaca- ture-Mijts: 1. A. Mijts, 2. P. Kooij; vacature-Pijma: 1. H. Fijma, 2. P. Blokker. B. en W. namen deze aanbeveling over. Benoemd werden de heeren Mijts en Fijma. De huur opgezegd. In de laatst gehouden raadsverga dering werd door de commissie voor de gemeente-landerijen rapport uit gebracht omtrent den toestand der landerijen. Hieruit bleek, dat de grondgebruiker N. de Jong te Heer- hugowaard-Noord het land zoodanig liet vervuilen, dat een verdere ver huur niet langer kan worden toege staan. Overeenkomstig het verlan gen van den raad stelden B. en W. thans voor de huurovereenkomst aan genoemden persoon voor 1941 op te zeggen. Aldus werd besloten. Na toelichting van den voorzitter werden eenige onbelangrijke wijzi gingen aangebracht in de begrooting 1940. Het laatste punt der agend was wel het belangrijkste, het ging over de samenvoeging, der gemeenten Oude' Niedorp, Nieu we Niedorp, Winkel en Hoogwoud tot één gemeente, welke van hoo- gerhand wordt gewenscht. B. en W. zeiden in hun prae- advies o.a.: Hoewel niet kan worden ontkend, dat deze gemeente in de laatste jarert in een minder gunstige financieele positie is komen te ver- keeren, betreuren wij het ten zeer ste, dat men de zelfstandigheid van de vele kleine historisch gegroeide gemeenten thans wenscht op te heffen, juist nu de loonen en de prijzen der producten een redelijk peil beginnen aan te wijzen, hetgeen zeker een gunstige invloed zal heb ben op de gemeentefinanciën. Desondanks kunnen wij niet tegen samenvoeging zijn van de gemeente Oude Niedorp, met Nieuwe Nie dorp, Winkel en Hoogwoud. Een combinatie tot één gemeente achten wij uit een oogpunt van economi sche structuur en geografische lig ging wel aannemelijk. Ook de ge aardheid der bevolking van de te combineeren gemeenten komt vrij wel overeen met die van onze ge meente. Indien met de wenschen van het gemeentebestuur van Hoogwoud om in laatste instantie met andere ge meenten samengevoegd te worden rekening wordt gehouden en die ge meente niet in de aangegeven com binatie zou worden opgenomen, dan nog kunnen wij ons vereenigen met een samenvoegLg van Oude Nie dorp, Nieuwe Niedorp en Winkel tot één gemeente. Waar de mogelijkheid niet is uit gesloten dat de secretaris-generaal van binnenl. zaken voornoemd deze combinatie te klein zou achten, zou den wij het op prijs stellen, dat een gedeelte van de gemeente Haren karspel bestaande uit den polder Waarland en Slootgaard, aan de nieuwe gemeente wordt toegevoegd. Dit laatste is dus grenswijziging. Op historische gronden zijn wij van oordeel, dat de naam van de nieuwe gemeente alsdan zal moeten zijn „Niedorp", terwijl als centrum gemeente moet worden aangewezen de gemeente Nieuwe Niedorp. Aangezien het hier tenslotte ~t gaat om grenswijziging nam de raad een besluit om het voor stel van B. en W. zoodanig te wijzigen, dat deze eventueels grenswijziging niet aan - den secretaris-generaal zal worden kenbaar gemaakt. De raad besloot zonder hoof delijke stemming een instem mend advies uit te brengen om trent de samenvoeging Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Win kel en Hoogwoud. Rondvraag. Verschillende leden klaagden over den toestand van het wachthokje voor de luchtbescherming des nachts. De voorzitter zegde een on derzoek toe. Tenslotte riep de voorzitter de hulp in van alle raadsleden voor de Winterhulpcollecte. De heer Van Zoonen wilde zich niet beschikbaar stellen. Overigens gingen allen ermee ac- coord. OTERLEEK. De Schermer één. De raad kwam gister onder voor zitterschap van burgemeester Posch bijeen in het tijdelijke gemeente huis te Stompetoren. Het nieuwe raadhuis te Oterleek is zoo ongeveer gereed gekomen, doch gezien de kolennood en de wil tot samenvoe ging van gemeenten is het zeer weerschijnlijk, dat het raadhuis te Oterleek wel nimmer als zoodanig in gebruik zal worden genomen. Van Ged. Staten was de goedkeu ring op de gemeentebegrooting 1940 ingekomen. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen, ter wijl een verzoek van de afd. van den Ned. Bond van Arbeiders in het land-tuinbouw en zuivelbedrijf tot toekenning van kolentoeslag en con tributievergoeding a 0.50 geduren de de komende trekkingsperiode, overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd ingewilligd. De suppletoire begrooting 1939 werd conform gewijzigd. De vergoe ding voor het bijzonder onderwijs werd vastgesteld. Dit was ook het geval met de veldwachtersverorde ning. Hierbij kwam in bespreking een verzoek vati den Algemeen Ned. Politiebond om het salaris van den veldwachter te verhoogen. B. en W. wenschten, gezien de mogelijke sa menvoeging der gemeente een af wachtende houding aan te nemen. De heer Brouwer was het daar mede niet eens. Spr. wees op het duurder worden der levensbehoef ten en z.i. was het salaris lager dan dat van gelijke functionnarissen in andere gemeenten, zoodat hij het verzoek wilde inwilligen. Aangezien zijn voorstel niet werd gesteund, werd hierna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aange nomen. Besloten werd bij voldoende deel name de cursus voor vervolgonder wijs voortgang te doen vinden. De rekening 1939 en de begrooting 1940 werd in handen van de raadsleden, buiten de wethouders, ter onderzoek gesteld. De voorzitter deelde nog mede, dat langs de bruggen en bij den ingang van de dokterswoning, met het oog op de veiligheid hekjes waren geplaatst; dat met het ver voer der schoolkinderen weer een aanvang was gemaakt, dank zij het feit, dat de heer Plevier weer ben zine heeft en dat de tijdelijke amb tenaar Roodzand benoemd was tot tijdelijk ambtenaar te Oudorp. Samenvoeging van gemeenten. De voorzitter bracht hierop de door den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken gewilde samenvoeging van Oterleek met de gemeenten Heerhugowaard en Ob- dam ter tafel. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten te adviseeren, dat Oterleek zich met deze samenvoeging niet kan vereenigen. Voorgesteld werd daartegen de volgende bedenkingen aan Ged. Sta ten kenbaar te maken: Door de samenvoeging zal de zelf standige gemeente Oterleek ver dwijnen. Dit moet worden betreurd, aangezien deze gemeente de haar aangewezen taak steeds op behoor lijke wijze heeft vervuld en ook in de toekomst zeer wel in staat moet worden geacht deze naar behooren te vervullen. De gemeente Oterleek, welke voor 6/7 gedeelte in den Schermerpolder ligt, onderscheidt zich in sociaal-eco nomisch opzicht in sterke mate van de andere voor de combinatie aan gewezen gemeenten. In deze ge meente wordt in tegenstelling tot de andere, in hoofdzaak' grootbedrijf uitgeoefend: landbouw en veehou derijbedrijven. Het gevolg hiervan is dat de landbouwende bevolking anders ge oriënteerd is dan in streken met kleinbedrijf en dat de belangen dik wijls niet parallel loopen. De gemeenschappelijke belangen van Heerhugowaard, Hensbroek en Obdam, die uit sociaal-economisch oogpunt bezien, in meerdere mate bij elkaar passen, houden op, daar waar de Schermer begint. De ver onderstelling schijnt niet ongemoti veerd, dat de belangen van het landbouwgebied in de Schermer, voor zoover in de toekomst daarop van gemeentewege invloed kan wor den uitgeoefend, worden achterge steld bij die van de natuurlijke een heid, hiervoor omschreven. Daarbij komt nog het bestaand verschil van geaardheid der bevol king. Het grootste gedeelte van de bevolking dezer gemeente woont in den polder de Schermer en een pol derbevolking draagt nu eenmaal een eigen karakter. Eén der overwegingen, welke sa menvoeging van gemeenten wen- schelijk maken is, in hoeverre door samenvoeging van noodlijdende of steunbehoevende gemeenten met financieel sterkere gemeenten, le venskrachtiger eenheden in het leven kunnen worden geroepen. De gemeente Oterleek is de eenige van de 4 gemeenten, die onder de financieel sterkere gemeenten kan worden gerangschikt. Toch zal naar het oordeel van den raad dezer ge meente door de beoogde samenvoe ging de gemeente Oterleek weinig kunnen bijdragen om een levens krachtiger eenheid te krijgen. Het komt hem wel wat simplistisch voor dat een gemeente van 800 inwoners (Oterleek) drie steunbehoevende gemeenten met in totaal plm. 8000 inwoners er boven op zou kunnen helpen. De financieel sterkere een heid zal dan ontstaan, wanneer de tuinbouwproducten in de gemeenten Obdam, Hensbroek en omstreken weer tegen loonende prijzen kunnen worden afgezet en alle takken van tuinbouw en veeteelt in dat gebied op redelijke wijze ingeschakeld worden in het economisch leven. 'Kan de raad zich alzoo met de voorgestelde samenvoeging niet ver eenigen, dat wil nog niet zeggen, dat hij bij voorbaat tegen eiken vorm van samenvoeging zou zijn. Integendeel, de raad acht den tijd er rijp voor om te bevorderen van den polder Schermer een eenheid te ma ken. Zooals gezegd ligt 6/7 gedeelte van de gemeentelijke oppervlakte in dezen polder, terwijl 520 van de 800 ingezetenen daar woonachtig zijn. De Schermer is ongetwijfeld een eenheid, zoowel wat de samenstel ling der bedrijven als die der bevol king betreft. Ook in geografisch op zicht moet de Schermer stellig als een eenheid worden beschouwd. De eenheid van deze in agrarisch op zicht zoo krachtige bevolking te be werkstelligen komt den raad zeer gewenscht voor. Omdat echter het bevolkingscijfer van de Schermer niet zoo groot (ongeveer 2200) is, is de raad van oordeel dat het wenschelijk zou zijn die randgemeenten van den polder, welke op de Schermer georiënteerd zijn met den polder samen te voegen tot een groote, levenskrachtige ge meente. Den raad staat dan voor oogen de combinatie een sterke, financieel on- Schermerhorn en Zd.- en Nd.-scher- mer. Tot deze 3 gemeenten behoort het grootste deel der Schermer. Nader hand zou door grenswijziging de overige (kleinere) gebiedsdeelen van de Schermer bij deze eenheid kunnen worden gevoegd. Verwacht mag worden dat deze combinatie het sterke, financieel on afhankelijke eenheid zal zijn, met in hoofdzaak gelijkgerichte belangen en een in velerlei opzicht bij elkaar passende bevolking. Als centrum van deze groote ge meente, ware te kiezen het middel punt van de Schermer, n.l. Stompe toren, -gelegen aan een drukke ver keersweg, middelpunt van het agra rische- en het vereenigingsleven van de Schermer. De naam van de nieuwe gemeente zou kunnen luiden „De Schermeer". Resumeerende is de raad dus van oordeel, dat de voorgestelde samen voeging van de gemeenten Heerhu gowaard, Hensbroek, Obdam en Oterleek, gelet op het sociaal-eco nomisch karakter, de geografische ligging en de geaardheid der bevol king, niet in het algemeen belang is te achten. De raad vereenigde zich unaniem met dit advies. Bij de besprekingen kwam naar voren, dat naar het oor deel van den raad in het advies de zienswijze van de geheele bevol king werd vertolkt. EGMONDBINNEN GAAT ACCOORD MET DE COMBINATIE. De gemeenteraad van Egmond- binnen vergaderde Dinsdagmiddag om 2 uur onder voorzitterschap van burgemeester G. C. Bos. Alle leden waren aanwezig. Van de ingekomen stukken ver melden wij een verzoek van de commissie voor malariabestrijding in Noordholland, om voor 1941 een subsidie te verleenen, welk verzoek werd afgewezen. Het bestuur der r. k. lagere school te Egmondbinnen verzocht voor de nieuwe school ook nieuwe banken te mogen ontvangen, daar de be staande banken, die nog uit de oude school komen, geheel af zijn. Ge tracht zal worden aan deze aanvra ge, die billijk geacht werd, te vol doen. De samenvoeging met Egmond aan Zee en Heiloo. Een werkverschaffingsobject. Als voornaamste punt bevatte de agenda de bespreking van de be kende circulaire inzake samenvoe ging van gemeenten. B. en W. wa ren in principe niet tegen samen voeging, waardoor ook naar hun meening een levenskrachtiger een heid met grootere financieele draag kracht zou kunnen ontstaan. Boven dien hebben Egmond aan Zee en Heiloo reeds thans gemeenschappe lijke belangen bij het vreemdelingen verkeer, dat dan krachtiger bevor derd zou kunnen worden. Hoewel men niet direct enthousiast was, ware de beoogde samenvoeging daarom te aanvaarden. Verschillende leden voerden hier over nog het woord. De heer S i- m o n s wees er op, dat de draag kracht van de nieuwe gemeente aanzienlijk minder zou worden, als op den duur een deel van wat nu de gemeente Heiloo is, namelijk het Blockhovepark, bij Alkmaar ge voegd zou worden. De heer J. Lief ting zou het dorp Egmondbinnen als middelpunt van de nieuwe gemeente wenschen, of alleen de Egmonden samenge voegd willen zien, daar anders Eg mondbinnen te ver afgelegen is. Nadat de voorzitter een en ander nader had toege licht en nog verschillende leden het woord gevoerd hadden, werd met algemee ne stemmen voorzoover den heer Liefting betreft, op voorwaarde dat Egmondbin- binnen het middelpunt zou worden besloten te advi seeren de gemeenten Eg mond aan Zee, Egmondbin nen en Heiloo samen te voegen. Omtrent den naam van 'de nieuwe gemeente en de kwestie, welke plaats als hoofdplaats van het gecom bineerde gebied zou moeten worden aangemerkt, werd geen bepaald besluit geno men. Besloten werd voor het jaar 1941 met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een rekening-courant overeenkomst te sluiten op de be kende voorwaarden. Ten aanzien van het subsidie voor het r. k. lyceum te Alkmaar werd besloten een maximum per leerling te stellen, zoodat de gemeen te weet, hoeveel de kosten hoogstens kunnen bedragen. Aan de commissie voor onderzoek naar den waterstand werd voor 1941 weder subsidie toegezegd, als in '40. De gemeenterekening over het dienstjaar 1939 was door de com missie van onderzoek onderzocht en in orde bevonden, zoodat overeen komstig het advies der commissie tot voorloopige vaststelling werd be sloten. De begrooting voor het dienstjaar 1941 werd aangeboden en zal in commissie behandeld worden, waar voor werd aangewezen dezelfde commissie die de rekening 1939 had nagezien. Voor de nieuwe r. k. lagre school te Egmondbinnen werd een geld- leening gesloten met een looptijd van 40 jaar, bedragende 40.000 te gen een rente van 4 1/4 pet. bij pa- rikoers. De heer Simons had een voor stel ingediend om bij de provincie een terrein te huren en dit in werk verschaffing in cultuur te brengen, waardoor aan vele werkloozen werk zou kunnen worden verschaft, ter wijl dit werk het voordeel zou heb ben, dat het een cultuur-technisch werk is. Uitvoerig werd over dit voorstel gediscussieerd, dat men al gemeen wel toejuichte. Besloten werd in ieder geval bij de provincie aan te vragen of de mogelijkheid bestaat, dat de gemeente een flink stuk grond voor dit doel huurt. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. VEILINGEN IN KENNEMERLAND. In de week van 4 tot 11 Nov. was er andermaal een groote aan voer van andijvie en koolsoorten. Van de overige groente is de aan voer aan het afzakken en wat nog werd aangevoerd toont de sporen van den naderenden winter. De groote stroom van andijvie is niet te stuiten en een gedeelte draait door. De prijzen voor prima kwali teit en liefst „op kleur" speelt een voorname rol. De prijzen bewo gen zich tusschen de 12.10 per 100 stuks. Hoewel nog vroeg in den tijd, komt de boerekool flink los. De vrij hooge prijzen van 2.20 4.60 per 100 kg zullen hieraan wel niet vreemd zijn. Spruiten wer den in beduidende kwantums aange voerd en in geen jaren zijn de prij zen zoo hoog geweest, nl. 1423.50 per 100 kg. Bloemkool was wel gewild, doch lager in prijs, wat na een week van hooge prijzen wel was te verwachten; le s. noteerde 10.50—14, 2e s. 5—7.50 per 100 stuks. Spinazie wordt schaarsch en duur en wel 714.50 per 100 kg. B o s p e e n maakte een goede beurt, wat blijkt uit prijzen van 6.809.30 per 100 bos. De overige bosgroente gold weinig, op 't randje van den minimumprijs af. Uien blijven duur, nu weer een onge kende prijs van 4.208.30 per 100 kg. Breekpeen en waschpeen waren bijzonder in trek en prijzen van 3.50—4.60 en 4.80—7.15 per 100 kg zijn aan den hoogen kant. De „laatste" tomaten golden liefst 1527 per 100 kg, een prijs om van te watertanden. Kool was middelmatig in kwaliteit en prijs, nl 2.80—3.80 per 100 kg. Sla was gewild en duur 2.302.80 per 100. Opmerkelijk is de groote vraag naar bieten en wortelen. De eer ste golden 3.104.90, de laatste 2.40-3.20 per 100 kg. Prei was wel in trek, doch een prijs van 36 per 100 kg is niet hoog. Soep- k n o 11 e n waren duur, le s. gold 48.50 per 100 stuks. Druiven en vruchten waren even duur als de vorige week. DE VEILINGEN AAN DEN LANGENDIJK. Iets lagere prijzen. Het verloop van de Langendij- ker groentenveilingen was geduren de de afgeloopen week niet zoo gun stig als in de voorafgaande. De oor zaak hiervan zal ongetwijfeld zijn, dat er momenteel een flinke con currentie op de markt bestaat van andere producten. Er is thans aan voer van verschillende artikelen, welke de grove tuinbouwproducten wel eenigszins verdringen, terwijl het zelf tuinieren van vele consu menten voor de tuinders ook wel van invloed zal zijn. Bij de roode kool was de daling niet onaanzienlijk. Tot voor kort bleef alle roode kool nog in het bin nenland, maar in de afgeloopen week was dit anders. Er waren ver scheidene partijen, die den mini' mumprijs van 3 per 100 kg niet konden opbrengen. De mooiste en meestgevraagde sorteeringen brach ten het tot ongeveer 5, maar er is heel wat tegen belangrijk lagere prijzen van de hand gegaan. Bij de gele kool was de gang van zaken al niet veel beter. In het be gin kon men nog tot f 3.70 en te Noordscharwoude tot 4.30 per 100 kg maken, maar al spoedig was dit aanzienlijk minder. Er zijn heel wat partijen tegen den minimumprijs van 2.90 en iets daarboven van de hand gegaan. Ten aanzien van de savoyekool valt weinig nieuws te vertellen. De prijzen waren meestal gelijk aan den minimumprijs, of de kool ging voor export. Bij de vroege wittekool kan men merken, dat het seizoen op het ein de loopt. De aanvoeren worden aan merkelijk minder. De prijzen blij ven, voor zoover het zuurkoolwitten betreft, 2.50 ,de kleinere sortee ringen gingen weg voor prijzen vanaf 1.50 per 100 kg. De Deen- sche witte kool wordt thans ook ge deeltelijk voor zuurkoolfabricage gekocht, waarbij dan meestal f 3 tot 3.20 per 100 kg wordt besteed. Succeswitte kool noteerde 3 per 100 kg. Bij de uien was een flinke prijs daling te eonstateeren. De mooiste partijen liepen tot ruim 6 per 100 kg, maar er gingen er ook voor ruim 5 van de hand. De grove uien waren eveneens goedkooper. De drielingen werden verhandeld tegen prijzen van 4 tot 4.60 per 100 kg. Een enkel heel mooi partijtje noteerde tot 4.90. Voor peen was weer een goede belangstelling. De kleine peen was iets duurder, zoodat maar enkele partijen beneden 2 per 100 kg verkocht zijn geworden. De meest gevraagde sorteering, de B-peen, noteerde tot ruim 3 per 100 kg, te Noordscharwoude tot hoogstens 3.70. Voor de bieten werden weer re delijke prijzen besteed. De mooiste gingen van de hand voor ruim 3 tot maximum 3.70, terwijl de groo tere sorteeringen vanaf 1.50 kon den opbrengen. Bloemkool was er ook deze week weer weinig. De prijzen voor de eerste soort varieerden van 7.50 tot ruim 10 per 100 stuks. Kassnijboonen konden iets méér opbrengen dan de vorige week. Wij noteerden hiervoor van 28 tot f 32 per 100 kg. Spercieboonen worden niet meer aangeboden. De aanvoer van druiven was ge ringer. De mooiste, voor export ge schikte druiven noteerden tot ruim 41 per 100 kg; voor het binnen land bestemde gingen van de hand voor prijzen vanaf 24. Het aanbod van andijvie was ook deze week weer groot. De aange voerde partijen werden vrijwel steeds verkocht aan verwerkers. De prijzen, welke voor deze andijvie besteed worden, zijn loonend'. VOEDINGSWAARDE VAN EIKELS, KASTANJES EN BEUKENOTEN. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau, Landbouwhuis Alkmaar, schrijft ons: Hoewel we in Noordholland geen groote oppervlakten bosch .bezitten, meenen wij er toch goed aan te doen het een en ander van deze voeder middelen mede te deelen. Grooten- deels zullen wij dit ontleenen aan het boek Voederkennis van Dr. H. M. Kroon (1917). Eikels. Deze zijn het meest geschikt voor varkens Die ondervinden niet de nadeelige werking van het looizuur, dat daarin voorkomt. Bij varkens moet men met kleine hoeveelheden beginnen. Geleidelijk kan men dan zonder bezwaar dit kwantum tot 1 kg. per dag per varken verhoogen. De versche groene eikels kunnen al leen door varkens verdragen worden. Het droog bewaren en zoo nu en dan omscheppen van versche eikels om schimmelen te voorkomen is noodig (zijn moeilijk te bewaren). Wil men ze ook aan andere dieren of een lan gen tfjd voeren, dan is het noodig dat men de eikels brandt of in bakkers- 1 3 minuten-massaqe Geen teveel innemen, dat kinder- magen zoo gauw van streek maakt. Eenvoudige toepassing vóór bedtijd 1. Flink Vicks VapoRub op keel en borst wrijven. 2. Ook de rug inwrijven en 3. dikke laag op de borst wrijven en met warm flanel bedekken. Deze beproefde massage werkt direct, als pappleister en door inademen der geneeskrachtige Vicks-dampen. Uren lange werking en als gevolg ver kwikkende slaap en spoedig herstel. (oude prijs) ovens droogt. Door deze bewerking weert men schimmels en zijn de eikels beter verteerbaar. Schimme lige eikels zijn als veevoer gevaar lijk. Wel kunnen deze nog gevoerd worden, mits men ze kookt of stoomt. Wil men groote hoeveelheden eikels aan varkens voeren, dan is het ge wenscht ze te drogen, daarna te schillen en vervolgens met water te ontloogen om den bitteren smaak weg te nemen. Zeer geschikt kan men eikels ook inkuilen tot ze ont kiemen, waarna ze op een zolder of in een oven gedroogd kunnen wor den. Ze blijven dan uitstekend, en kunnen in het voorjaar grof gemalen worden (voor varkens niet noodig). Het schillen van eikels is een moeilijk en tijdroovend werk, de eikels moeten sterk gedroogd en dan gedorschen worden. Van de schil ontdane eikels kan men zonder na deel in tamelijke hoeveelheden, zelfs aan rundvee geven. Aan volwassen mestkoeien geeft men ook wel on geschilde eikels, het is echter on- gewenscht meer dan 2 a 3 kg. per 1000 kg. levend gewicht te voeren. Wil men ze echter in eenigszins groote hoeveelheden voeren, dan maalt men ze grof en zet ze een paar dagen in water, dat men eenige keeren ververscht. Men krijgt dan tevens voer, dat, behalve voor rund vee, ook voor schapen en geiten ge schikt is. Schapen en geiten kunnen heel goed 250 gram per dier ver dragen. Met hooi en stroo en deze hoeveelheid eikels, zullen ze goed gezond blijven, en gemakkelijk den winter doorkomen. Zelfs voor het vetmesten is deze hoeveelheid eikels niet ongeschikt. Als men paarden er langzaam aan wendt, kan men zelfs niet-ontbitterde eikels tot 2 kg- voeren, mits men voor open lijf zorgt (naast bieten). Kastanjes. Schimmelige, muffe, alsmede be vroren kastanjes moet men voor zichtigheidshalve koken. Het leer boek van ir. Leignes Bakhoven deelt zonder meer mede dat ze gekookt moeten worden. Paarden kan men tot 3 kg. per dag per dier voeren. Hoeveelheden gelei delijk verhoogen. Dikwijls willen paarden ze niet opnemen. Runderen willen wel kastanjes eten. Volwas sen melkvee kan men tot 5 kg., vol wassen mestvee tot 10 kg. per dag per dier geven, zonder dat nadeelige gevolgen optreden. Zelfs beweert men, dat bij mestvee het vleesch kernachtig en smakelijk wordt. Na tuurlijk geeft men de kastanjes ge broken. Schapen, vooral weide- schapen, kan men tot 1 kg. kastan jes per dier voeren. Ook aan geiten dient men ze met succes toe. Var kens zoeken, wanneer ze losloopen, de kastanjes niet graag op, in de hokken willen ze die wél eten. Het best geeft men ze wanneer men ze eerst in de lucht of in een oven Iaat drogen. Vóór het voeren worden ze ge stampt, opdat de bittere schil barst. Dan wordt de gestampte massa een paar dagen in water gezet, waarin de basten bovendrijven en het meel op den bodem zakt. Men ververscht het water eenige keeren. Ook kuilt men kastanjes wel in, en tracht men ze door uitloogen te ontbitteren, wat noodig is als men groote hoeveel heden wil voeren. Beukenoten. Paarden en ezels mag men nooit beukenoten geven wegens de in de vruchten voorkomende fagine, die giftige eigenschappen bezit. Runde ren en schapen voert men ook zel den beukenoten, toch schijnen die voor genoemde stof ongevoelig te zijn. Varkens kan men beukenoten, mits men ze ,er langzaam aan wendt, in flinke hoeveelheden geven, in de hokken liefst geplet of geschild. Weinig beukenoten geeft fijn spek, teveel van dit voedsel echter spek, dat na het rooken te week wordt. Evenals bij het voeren van eikels en kastanjes hebben de dieren bij het nuttigen van beukenoten een ver hoogd dorstgevoel. Eventueele opgedane ervaringen uit de praktijk met deze voeder middelen zullen wij gaarne ver nemen. Slachten van warmbloedige die ren. - Het A.N.P. meldt: dat Jooö- sche slagers buiten de openbare abattoirs de verordening op het slachten van warmbloedige dieren overtreden. In verband daarmede wordt er van Duitsche zijde op ge wezen, dat tegen dergelijke overtre dingen met de meeste kracht zal worden opgetreden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7