DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In golven van 80 lot 100 stuks kwamen de toestellen boven Engeland. Londen en belangrijke industriegebieden geteisterd. Bekende staatslieden naar Weenen. Hardnekkige gevechten aan het Grieksche front. Britsehe vliegtuigen boven Duitschiand VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.40 tot 9.11. op 22.53 onder 13.12 Reorganisatie in bedrijfs leven thans nog ongewenscht. STAD EN OMGEVING De winterhulpactie in Alkmaar. COURANT. an het W. te 4 dagen ster, 5 ,s. an het D. K. te 2 maal 2 dagen :arspel, 2 ïeehtenis. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 275. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 20 November 1940 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 19 November (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft vier bewa pende vijandelijke koopvaardij - schepen met 23.880 b r.t., een andere duikboot eveneens vier bewapende vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder twee 'tankbooten, met 21.340 b.r.t .tot zinken gebracht. De aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland werden in den nacht van 17 op 18 November en op 18 November voortgezet. Buiten Londen waren verscheidene plaatsen aan de zuid kust van Engeland, waaronder voor al haven- en fabriekscomplexen in Southampton, alsmede wapenfa brieken in Midden-Engeland 't doel van de bomaanvallen. Gevechts vliegtuigen van het Italiaansche vliegercorps deden aanvallen op een stad aan de Oostkust van Engeland, en wel met goed gevolg. Bij aan vallen op scheepsdoelen en kon vooien aan de Britsehe Oostkust gelukte het twee koopvaardijschep pen van elk SOO'O b.r.t. tot zinken te brengen en drie andere vaartuigen zwaar te beschadigen. Aanvallen op Liverpool. New-York, 19 November (D. N. B.) Volgens berichten uit Londen werd vanochtend vroeg reeds een buitengewoon hevige luchtaanval op Liverpool ondernomen. United Press meldt, dat bij dezen aanval, die ten uitvoer werd gelegd door verscheidene golven vliegtuigen, reusachtige schade is veroorzaakt door explosieve en brandbommen. Liverpool is ook gisteravond en in den afgeloopen nacht door de Duit sche luchtmacht aangevallen. De Duitsche luchtvloot was des nachts actief boven de Midlands met hun industriecentra, boven het N.O., het N.W. en het Z.W. van Engeland, boven Wales en Noord-Ierland. Na een kortere of langere onderbre king verschenen de vliegtuigen steeds weer boven Londen, waar zij hun bommen lieten vallen. Aanvallen van Dinsdag avond. New-York, 2-0 November (D. N. B.) In golven van tachtig tot hon derd toestellen verschenen Dins dagavond na het invallen van de duisternis, naar de Associated Press meldt Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Groote schade is aange richt door hun bommen in de be langrijke industriegebieden der Midlands. Het bombardement heeft ruim een uur zonder oponthoud ge duurd. Ook in Londen hebben de Duitsche vliegers hun doelen met bommen bestookt. De andere aan vallen waren gericht op oostelijk Schotland, Liverpool, Noorwest- Engeland, East-Anglia, Kent en Wales. In de Midlands heeft een indus triestad onder de hevige bomaan vallen bijzonder zware schade gele den. Het Amerikaansche persbu reau meldt verder, dat de Britsehe luchtmaarschalk Joubert op de vraag naar een werkelijk doeltref- fènden afweer tegen de nachtelijke bomaanvallen nog geen antwoord gevonden heeft. De oorlog tegen Engeland. Berlijn, ,19 November (D. N. B.) De Duitsche gevechtsvliegtuigen hetbben gisteren opnieuw groote successen behaald. Zij vielen meer dere malen convooien en afzonder lijk varende schepen aan de Oost kust van Engeland aan en brachten verscheidene schepen tot zinken. Na den aanval op Coventry. De ernstige gevolgen van de vernieling der waterleidingen te Coventry bij den Duitschen vergel- ctingsaanval blijken uit een eigen bericht uit Londen in Aftonbladet. Daarin wordt gezegd, dat de inwo ners van Coventry in lange rijen staan te wachten voor geimporvi- seerde vaccinatie-inrichtingen, waar zij tegen typhusgevaar worden in geënt. In openbare kennisgevingen wordt de bevolking aangeraden slechts gekookt water te drinken. Evenals te Londen heeft men ook te Coventry voor het opruimingswerk de hulp van militairen moeten in roepen. Veldkeukens voorzien de bevolking van de noodzakelijkste levensmiddelen. Bespreking van Balkan- vraagstukken. Salzburg, 19 Nov. (D.N.B.) De rijksminister vair buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de ko ninklijk Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zijn naar Weenen vertrokken, waar zij vandaag zullen aankomen. Berlijn, 19 Nov. (D.N.B.) De Hon- gaarsche minister-president graaf Teleki, en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zullen op uitnoodiging van de rijksregeering heden in Weenen aankomen. Teleki en Csaky naar Weenen vertrokken. Boedapest, 20 Nov. (D.N.B.) De Hongaarsche minister-president graaf Teleki 'en de Hongaarsche mi nister van buitenlandsche zaken graaf Csaky, die door de rijksregee ring tot een bezoek aan Weenen zijn uitgenoodigd, zijn vannacht in gezelschap van den Duitschen ge zant te Boedapest, Erdmannsdorff, uit de hoofdstad vertrokken. Von Ribbentrop en Ciano in Weenen. Weenen, 19 Nov. (D.N.B.) De rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, is even over 17 uur met een specialen trein uit Salzburg op het Westbahnhof in Weenen aangekomen, waar hij door den rijksleider en rijksstadhouder te Weenen, Baldur von Schirach, werd verwelkomd. Tien minuten la ter reed de speciale trein van graaf Ciano het station binnen. Beide staatslieden waren op en voor het station en tijdens hun rit door de stad het voorwerp van levendige betoogingen, van den kant der be volking, die in grooten getale was komen kijken. Hongarije wordt ingeschakeld. Boedapest, 19 Nov. (D.N.B.) In verband met de reis van minister president Teleki en den minister van buitenlandsche zaken Csaky naar Weenen schrijft de met de re geering in nauwe relatie staande Magyarorszag, dat de openbare meening in Hongarije het bezoek aan Weenen met de grootste belang stelling volgt en het resultaat in- vol vertrouwen tegemoet ziet. Z.O.-Europa, aldus het blad, staat wederom voor gewichtige dagen. Opnieuw wordt een stap gedaan op den weg, die Hongarije definitief aan zijn groote vrienden bindt. Tus- schen Hongarije en de asmogendhe- den zouden te Weenen opnieuw ac- tueele vraagstukken besproken worden, waarbij het ditmaal waar schijnlijk ook om problemen van algeme.en Europeesch belang zou kunnen gaan. Daarmede zal Hongarije gelegen heid hebben zich in te schakelen in de nieu-we continentale orde, die als resultaat van de besprekingen in de afgeloopen week ontstaan is en den Europeeschen volken een gezonde ontwikkeling waarborgt. De geniale diplomatie en de rechtvaardigheid, die uit de houding der jonge voor uitstrevende mogendheden met overtuigende kracht straalt, trekt steeds meer volken naar 't systeem van het driemogendhedenpact. AARDSCHOKKEN IN JAPAN. Tokio, IS Nov. (Domei). Een uit gestrekt gebied in het westen van Japan is Maandagavond opgeschrikt door een aardbeving. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers of materieele schade. In tal van distric ten vlogen de bewoners hun huizen uit, toen de schokken gevoeld wer den. In het gebied van Osaka zou den een of twee pakhuizen zijn in gestort. Het Italiaansche Weer- machtsbericht. Ergens in Italië, 19 November (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 165 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het front van Epirus (Grie kenland) speelden zich gisteren hardnekkige gevechten af, zonder dat zich een verplaatsing voordeed van de respectieve linies, behalve in de zone van Ezeki, welk dorp door den vijand bezet is. Onze lucht- formaties deden hevige aanvallen op de vijandelijke stellingën, waar bij ontploffingen ontstonden. Tévens beschoten zij vijandelijke troepen concentraties met machinegeweren. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Een van onze toestel len 'is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht met bommen van groot en klein kaliber, inrichtingen van vliegtuigen alsmede installaties en barakken van den vijand in de oase van Siwa, waarbij alle doelen getroffen werden en groote schade werd aangericht. Behalve met bommen werden deze doelen ook met mitrailleurvuur bestookt. Alle Italiaansche toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Tobroek en Bardia zonder eenig gevolg, alsmede op Solloem, waar drie personen ge dood en vijf gewond werden. In den Dodecanesus heeft de vijand gepro beerd zich meester te maken van net eiland Gaidaro. Dank zij het snelle optreden van onze land-, zee- en luchtstrijdkrachten werd de aan val afgeslagen en trok de vijand' ziel haastig terug. In OostTAfrika waren vijandelijke luchtaanvallen te constateeren op Agordat, Corondil, Boena en Ghe- rille. De aanvallen hadden echter geen ernstige gevolgen. Ziekenhuizen en klinieken aanbevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben eenige Britsehe vliegtuigen tweemaal geprobeerd de rijkshoofdstad aan te vallen. Door den sterken luchtafweer wer den de meeste toestellen Noord waarts en Zuidwaarts verdreven. Slechts één machine slaagde erin boven de stad te vliegen en eenige brand- en brisantbommen te laten vallen. Daarbij werden ziekenhuizen, klinieken en eenige woonhuizen ge troffen. Er ontstonden dakbranden welke snel gebluscht konden worden Bij elk der beide aanvallen werd een bombardementsvliegtuig door do luchtdoelartillerie omlaag ge haald. HET OPRUIMEN VAN HET PUIN IN LONDEN. Duizenden werken er aan mede. Stockholm, 19 November (D.N.B.) Alle opruimingswerkzaamheden in Londen zijn thans, naar Svenska Dagbladet meldt, onder militaire controle gesteld. Generaal-majoor Taylor is met de opperste leiding belast. Bij den staf van Taylor wer ken niet minder dan vijf kolonels en 26 majoors en kapiteins, verder 84 civiele deskundigen en 3000 man van de genietroepen en nog vele duizenden soldaten van het corps pioniers. Nu de gemeentelijke auto riteiten alle maar eenigszins be schikbare particuliere ondernemers bij de opruimingswerkzaamheden tewerk hebben gesteld zonder dat het gewenschte resultaat snel be reikt werd, hoopt men thans op de ze manier de opruimingswerkzaam heden vlug klaar te hebben. Het is niet alleen voldoende de puinhoopen op te ruimen, doch ook moeten de door de inslaande bom men veroorzaakte trechters worden gevuld en alle waterleidingen en rioleeringsinstallaties, die op talrij ke plaatsen in deze reusachtige stad zijn vernield, worden hersteld. Te vens moet in groote mate orde ge schapen worden op de verkeerswe gen. Noordbruggen worden aange legd en alles moet gedaan worden om het verkeer weer mogelijk te maken. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 20 November UI November) HET BEZOEK VAN KONING BORIS AAN HITLER. Berlijn, 19 Nov. (D.N.B.) Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Over het bezoek van koning Boris, dat deze tijdens een particulier ver blijf in Duitschiand j.l. Zondag aan den Führer heeft gebracht, verneemt men in politieke kringen alhier, dat de tijdens dit bezoek gevoerde ge spreken betrekking gehad zouden hebben op de politieke nieuwe orde ning van Europa. GRIEKENLAND WIL AMERIKAANSCH OORLOGS MATERIAAL KOOPEN. Washington, 20 Nov. (D.N.B.) Da vice-voorzitter van buitenlandsche zaken, Welles, heeft gisteren in de persconferentie medegedeeld, dat de Greksche regeering zich tot de regeering der Vereenigde Staten heeft gericht met het verzoek haar vliegtuigen en ander oorlogsmate riaal te willen verkoopen. Het depar tement van buitenlandsche zaken te Washington heeft geantwoord het voorstel met volledige sympathie te zullen onderzoeken, dat voor 'de be slissing over deze kwestie evenwe! andere autoriteiten bevoegd zijn, wier oordeel men terstond zal vra gen. Het gaat hier om de z.g. priori teitscommissie, die telkens bepaalt, welke hoeveelheden oorlogsmateriaal kunnen worden afgeleverd en aan wie. HET BETALINGSVERKEER TUSSCHEN NOORWEGEN, NEDER LAND, BELGIE EN LUXEMBURG Oslo, 19 Nov. (A.N.P.) Ter verge makkelijking van het betalingsver keer tusschen Noorwegen, Neder land-, België en Luxemburg heeft rijkscommissaris Terboven een rege ling getroffen, waarbij een aantal uitzonderingen op een vi'oegere ver ordening over de behandeling van vijandelijke vermogens in het beta lingsverkeer der genoemde landen wordt gemaakt. Eveneens zijn ver zachtende bepalingen ingevoerd met betrekking tot het in Noorwegen lig gende vermogen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche recht hebbenden. LAGE TEMPERATUUR IN NOORD-ITALIE. Milaan, 19 Nov. (D.N.B.) In de N.- Italiaanschen Alpen is het weer om geslagen en de temperatuur sterk gedaald. In het dal van de Ossola zijn de bergen tot op vierhonderd meter hoogte al met sneeuw bedekt. In het dal van Vigezzo ligt de sneeuw veertien centimeter hoog. In het dal van de Formazza ligt de sneeuw veertig centimeter hoog en wijst de thermometer tien graden vorst aan. In de omgeving -van het ontginningsgebied van Aquileja is door de overstrooming een dijk meegesleurd, waardoor groote scha de aan de gewassen is aangericht. In Piscenza is een waterkeering over een lengte van meer dan 40 meter door het water ingestort. De Po is meer dan 2meter gestegen. EEN ITALIAANSCHE TEGENSPRAAK. De luchtdoelartillerie werkte schitterend. Rome, 19 Nov. (D.N.B.) Het door zekere buitenlandsche radiozenders verspreide bericht, dat de Italiaan sche autoriteiten een commissie zouden hebben benoemd om een on derzoek in te stellen naar het. slechte functionneeren van den Italiaanscher. luchtafweer bij den nachtelijken En- gelschen aanval op Tarente, wordt van bevoegde It&laansche zijde cate gorisch tegengesproken. De Italiaansche luchtdoelartille rie, die bij dezen aanval zes Engel- sche vliegtuigen heeft neergeschoten, heeft, naar uit dit feit alleen al blijkt, schitterend gewerkt. De organisatie-commissie voor het Nederlandsche bedrijfsleven deelt mede: Het is de commissie bekend, dat momenteel in het bedrijfs leven zelf allerlei plannen, be staan tot concentratie, tot het oprichten van nieuwe vereeni- gingen enz., hoe begrijpelijk dit initiatief op zich zelf ook moge zijn, het kan thans slechts tot verwarring leiden en de werke lijkheid niet lichte taak der commissie slechts bemoeilijken. De commissie wenscht zich een overzicht te verschaffen van dat wat bestaat en zal zich derhalve sy stematisch tot het bedrijfsleven wen den, teneinde zoo spoedig mogelijk de noodige gegevens te verzamelen. In afwachting hiervan moet de organisatie-commissie het bedrijfs leven met nadruk verzoekend eze plannen tot nader order geen vasten vorm te laten aannemen. De commissie neemt aan, dat het bedrijfsleven zal begrijpen, dat een overzicht als bovenbedoeld voor de commissie noodzakelijk is en niet te verkrijgen is, indien voortdurend veranderingen blijven voorkomen. De commissie wenscht derhalve voor alles volkomen rust in den be- staanden organisatie-vorm van het bedrijfsleven. De bestaande organi saties en hare besturen blijven der halve voorloopig hun werkzaamhe den als tot dusverre voortzetten. Alkmaar, Woensdag. Gisteravond waren op verzoek van den burgemeester ten stadhuize een aantal daartoe uitgenoodigde Alkmaarsche dames en heeren tesa- men gekomen ten einde te beraden op welke wijze de actie voor de winterhulp in Alkmaar het beste gevoerd zal kunnen worden en daarvoor een comité van aanbeve ling en een werkcomité te vormen. Het comité van aanbeveling is (alphabetisch) als volgt samenge steld: Jhr. mr. F. H. van Kinschot, Tj. N. Adema, N. P. Andriesma, J. Ar- noldus, C. Bakker, T. Bonsema, J. Bruyn, J. F. M. Endel, A. Eriks, B.- Fels, G. Figée, mevr. A. Fruin Koch, J. S. van Gelder, mr. C. A. de Groot, mevr. A. M. H. Grootvan Heugten, H. Habiecht, E. S. Ham burger, C. P. E. J. L. Hanegraaff, J. Haringsma, dr. J. Hemelrijk, dr. H. J. M. Hofstee, V. P. Keijsper, mevr. van KinschotDorhout Mees, mr. A. Koelma, drs. J. L. Küppers, mr. C. J. de Lange, P. A. de Lange, mr. A. J. M. Leesberg, K. van der Lin den, N. H. Louis, mevr. D. M. Pa- learivan Nieuwkuijk, mevr. H. F. RingersVeen, J. D. van Schave ren, R. Schierbeek, Th. Schouten, G. van Slingerland, G. A. M. Snijders, mevr. M. van SonsbeekBaning, H. C. Stoutjesdijk, P. Termaat, C. Ven- neker, G. A. Verkade, Jos. Vermeu len, H. Verveld, W. Voorthuysen, J. van der Worp en J. van Zanten. De burgemeester heeft bij de in stallatie de volgende rede gehou den: Dames en heeren, Het is mij een groot voorrecht u hier welkom te mogen heeten en het stemt mij tot vreugd, dat gij al len gehoor hebt gegeven aan mijn verzoek om hedenavond samen te komen op het stadhuis voor de offi- cieele installatie van het door mij samengestelde comité voor de col lecte inzake de a.s. Winterhulp. Ik ben overtuigd, dat ik niet tever geefs een beroep op uw zoo ge waardeerde medewerking zal doen en gij bereid zijt mij in dezen be hulpzaam te zijn. Het zal u allen bekend zijn, dat bij verordening van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied opgericht is de stichting „Winterhulp Nederland", waarvan de taak zal bestaan om aan de in het bezette Nederlandsche gebied leven de behoeftige Nederlandsche staats burgers zonder aanzien des per- soons hulp en ondersteuning te ver schaffen. De hiervoor noodige mid delen worden door vrijwillige bij dragen in geld en goederen van de Nederlandsche staatsburgers ver kregen. "Overeenkomstig de aanwijzing van den secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken zullen de burgemeesters als plaatselijke di recteuren met de organisatie en uit voering der werkzaamheden in hun gemeentegebied worden belast. In verband met de gegeven voor- -chriften zal ik mij mitsdien met de leiding van de hulpverleening voor den winter in deze gemeente belas ten terwijl de wethouder van socia le zaken, de heer G. van Slinger land als loco-burgemeester, als mijn plaatsvervanger zal kunnen fun- geeren. Het gemeentelijk bureau, dat ge vestigd is in het perceel Langgstraat 87, naast het stadhuis, zal drie af- deelingen omvatten, t.w.: a. organisatie onder leiding van den wethouder V. P. Keijsper; b. propaganda en opleiding onder leiding van den wethouder mr. C. A. de Groot; c. financieel beheer onder leiding van den heer J. Haringsma, verifi cateur der gemeentefinanciën. Algemeen secretaris van voren bedoeld gemeentelijk bureau zal zijn de heer Hanegraaff, terwijl de heer Schierbeek, gemeente-ontvanger, ambtshalve als plaatselijk penning meester zal optreden. Dames en heeren, De groote belangstelling, waarme de de oprichting der stichting Win terhulp is ontvangen, wettigt zeker de verwachting, dat het Nederland sche volk zal begrijpen, welk groot werk hier tot stand kon worden ge bracht. De hulp aan den mede- mensch is een begrip, 't welk het Nederlandsche volk getoond heeft steeds volkomen te begrijpen en ik geloof ook zeker, dat deze nieuwe centrale actie op het gebied van so ciale hulpverleening haar rijke ba ten zal afwerpen voor het lenigen van nood en behoefte. Ons volk is immer bereid geweest gehoor te ge ven aan den oproep voor samenwer king bij tegenslagen en rampen en thans is een breed terrein open waaraan alle krachten kunnen wor den verkregen bij het verrichten van dezen schoonen arbeid ten bate van zijn naaste. Een der eerste vereischten voor het brengen van steun zijn natuur lijk de geldmiddelen en daarom is door den directeur-generaal be paald, dat op 29 en 30 November a.s. een grootsche landelijke collec te zal worden gehouden, in afwach ting van den organisatorischen op bouw van den Winterhulp Neder land. De regeling daarvan is groo- tendeels aan het initiatief der plaat selijke directeuren overgelaten, waarbij echter voorop is gesteld, dat de collecte moet zijn een straatcol lecte, uitsluitend door verkoop van insignes (speldjes), welke zullen be staan uit lichtgevende molentjes, te verkoopen tegen een prijs van min stens 20 cent. De bijeengebrachte gelden kunnen in de gemeentekas worden bewaard totdat hieromtrent nadere richtlij nen zullen zijn verstrekt, zulks in verband met het feit, dat een ge deelte daarvan in de desbetreffende gemeente zal blijven. Dames en heeren, ik reken op uw aller medewerking om deze eerste collecte van Winterhulp te doen sla gen en zou gaarne uw comité offi cieel willen installeeren met deze woorden: Moge ware christelijke naastenliefde uw richtsnoer zijn! Na de rede van den burgemeester vergaderden de leden van een uit het comité van aanbeveling ge vormd werkcomité teneinde de beste werkwijze voor de komend- collecte vast te stellen. -fl

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1