DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italiaansche troepen op nieuwe stellingen teruggetrokken. |1| WINTERHULPACTIE ALKMAAR. IN Meer dan ooit zullen thans de sterken voor de zwakken moeten zorgen. Aan beide zijden aanzienlijke verliezen. Nieuwe Duitsche aanvallen op Londen Italiaansche vliegtuigen bestookten de kust van Norfolk Antonescu en Sturdza bij Hitier. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 17.38 tot 9.16. van 17.37 tot 9.17 op 1.40 onder 14.45 op 2.32 onder 15.13 DISTRIBUTIE-NIEUWS ALKMAARSCHE COURANT. ennis van Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hef geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 125, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 278. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 23 November 1940 c> Steunt de nationale collecte. Nederland staat dezer dagen in hét teeken van de voorbereiding der groote nationale collecte. In alle steden en dorpen zijn co- mité's gevormd, die op 29 en 30 No vember lichtgevende speldjes in den vorm van molentjes zullen verkoo- pen, die minstens 20 cent per stuk moeten opbrengen, maar waarvan men verwacht, dat velen ze voor een beduidend hoogeren prijs zullen koopen om daardoor vrijwillig een offer voor hun behoeftige landge nooten te kunnen brengen. De winter is in aantocht, niemand weet of wij weer een periode van felle kou zullen krijgen, maar ook wanneer wij het geluk van een be trekkelijk zachten winter mogen hebben, is het volkomen duidelijk, dat dit jaar onze steun aan behoef- tigen grooter dan ooit te voren zal moeten zijn. Wij leven in het tijdperk van dis tributie, dat wil zeggen van schaarschte en nu moge men door het vaststellen van maximumtarie ven de prijsstijging zooveel mogelijk tegengaan, geen enkele huisvrouw kan ontkennen, dht reeds nu het ge- zinsonderhoud een moeilijk probleem is en dat allerlei dingen van dage lij ksch gebruik voor zoover zij nog te koopen zijn veel duurder zijn dan vroeger. Het is te verwachten, dat er dezen winter in tal van gezinnen een tekort zal zijn in voeding, in kleeding en dekking, dat de koude maanden in de omstandigheden waarin wij nu ver- keeren, voor de maatschappelijk zwakken een tijdperk van groote be proeving zullen worden. Ons volk staat er voor bekend, dat het graag en gul geeft in tijden van nood en de Alkmaarders in het bij zonder hebben meermalen bewezen, dat een beroep op hun liefdadigheid niet te vergeefs gedaan werd. Er is thans en vroeger alleen dit verschil, dat alle versnippering is vermeden, dat alles wat tot nu toe door vereenigingen of comité's afzon derlijk geschiedde, tot één groote lan delijke .inzameling is geworden, waarbij men verwacht, dat ieder een zoo groote bijdrage zal geven als hij vroegér voor alle andere acties ge zamenlijk beschikbaar gesteld heeft. Men heeft deze groote nationale collecte Winterhulp genoemd en het blfjkt uit de mededeelingen van den directeur-generaal, den heer Piek, dat dit bij velen tot misverstand ge leid heeft. Men heeft door deze vertaling van het woord „Winterhilfe" hier en daar in deze nationale inzameling een Duitsche actie willen zien mede omdat de Rijkscommissaris het initiatief heeft genomen en er zelfs op gezinspeeld, dat deze col lecte niet alleen ten bate van onze eigen behoeftige landgenooten wordt gehouden. Het is noodzakelijk vóór den aan vang der collecte elk misverstand uit den weg te ruimen en er aan te her inneren, dat de directeur-generaal, de heer Piek, nadrukkelijk verklaard heeft, dat het geld, dat thans wordt ingezameld, gebruikt wordt tot leni ging van den nood in alle deelen van ons land en dat elke gemeente een deel van de opbrengst van haar eigen collecte mag behouden om daardoor direct de meest behoeftige plaatsgenooten te kunnen helpen. Er is geen enkele reden aan deze verzekering te twijfelen, er kan daar om ook geen reden zijn, zich aan zijn moreele verplichting te onttrekken. De Nederlandsche autoriteiten zet ten unaniem hun schouders onder dit groote werk en zelfs de in dezen tijd naar voren gekomen volksgroepen werken wat hen in politiek op zicht ook mag scheiden eendrach tig samen om te bereiken, dat deze nationale inzameling voor onze be hoeftige landgenooten in alle op zichten een succes zal kunnen worden. Voor dit groote doel, de zwaksten van ons volk door de moeilijke win termaanden heen te helpen, moeten alle andere acties wijken en daarom zijn met een enkele uitzondering alle collectes stop gezet, opdat deze ééne groote inzameling zoo suc cesvol mogelijk zal verloopen. In Alkmaar heeft een comité, dat mannen en vrouwen van verschillend geloof en van uiteenloopende levens beschouwing omvat, onmiddellijk ge hoor gegeven aan den oproep van burgemeester Van Kinschot om de collecte ook in onze gemeente tot een voldoening gevend resultaat te bren gen. Bedenkt, dat in dezen moeilijken tijd van het jaar een belangrijk volks deel meer dan ooit onzen daadwerke- ijken steun behoeft om staande te kunnen blijven. Bedenkt daarbij, dat een groot deel van wat thans hier bijeen ge bracht wordt, onze eigen armen en behoeftigen rechtstreeks ten goede zal komen. Dan zult gij een bijdrage storten op gironummer 25163 van den gemeente ontvanger of gij zult hem of haar, die U de volgende week een lichtgevend molentje wil verkoopen, met een extra gift verblijden. Laat dan dit molentje een bij uitstek Hollandsch embleem in werkelijkheid een lichtend voorbeeld zijn. Laat men beseffen, dat wij. Neder landers, door het vrijwillig dragen van elkanders lasten, in dezen tijd het duidelijkst onze saamhoorigheid kunnen tonnen. HET VRAAKSTUK DER HYGIENE IN LONDEN. Madrid, 22 Nov. (D.N.B.) In een bericht over de ellende, die de Lon- densche vluchtelingen doormaken, citeert de correspondent van de „ABC" een uitlating van lord Hor der, den lijfarts van den koning, die in het Engelsehe Hoogerhuis ver klaarde: „Het is niet alleen ver keerd, doch zelfs misdadig te be weren, dat een oplossing van het vraagstuk der hygiëne, welk vraag stuk is opgeworpen door het vluch telingenprobleem, in de naaste toe komst gevonden zal worden. Lord Horder, die door de regeering met een onderzoek naar de evacuatiemoge lijkheden is belast, heeft aan de regeering een uitvoerig rapport ge zonden over den gezondheidstoe stand in verband met de evacuatie. De regeering wenscht echter dit rap port niet te publiceeren, hoewel de schrijver van dit rapport en vele an dere autoriteiten aandringen op een zoo groot mogelijke verspreiding van de conclusies en aanbevelingen van Horder. De parlementaire secretaris van het ministerie van gezondheid heeft n.l., aldus schrijft de correspondent, jn het Lagerhuis verklaard, dat men het rapport van lord Horder niet wil publiceeren, omdat men den vijand niet alle inlichtingen wil verschaf fen, die lord Horder geeft. Men moet hieruit concludeeren, dat de demo cratie en het economische libera lisme dergelijke groote klassenver schillen heeft geschapen, dat Ches terton ze niet ten onrechte verge lijkt met den ergsten vorm van het feodalisme. Wanneer echter in tijden van crisis de sociale verschillen, die voorheen latent geweest zijn, aan het daglicht komen, overschrijft het vraagstuk de grenzen der politiek en wordt het een vraagstuk der men- schelijkheid. Alle kinderen, die uren en uren in de rij staan voor de schuilkelders om voor hun ouders een toevluchtsoord voor den nacht te bemachtigen, maken onmiddellijke dictatoriale maatregelen voor het oplossen van het vluchtelingenvraag stuk dringend noodzakelijk. De el- iende van deze kinderen heeft, naar- zelfs de bisschop van Winchester toegeeft, het langzame tempo van de bureaucratie niet kunnen versnellen. VON PAPEN NAAR ISTANBOEL. Sofia, 22 Nov. (D. N. B.) De Duitsche ambassadeur von Papen is na een kort verblijf in de Bul- gaarsche hoofdstad naar Istan- boel vertrokken. Het Italiaansche Weermachts- bericht. Ergens in Italië, 22 November (Stefani). In zijn weermachtsbe- "icht no. 168 maakt het Italiaansche 1 cofdkwartier het volgende bekend: Onze dekkingstroepen, be staande uit twee divisies, die bij het begin der vijandelijkheden in defensieve positie waren op gesteld langs de grens tusscher. Griekenland en Albanië, hebben zich na elf dagen strijd terug getrokken tot een lijn ten'Wes ten van de stad Korka, welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnekkige gevechten afge speeld. Onze verliezen zijn aanzien lijk, doch die van den vijand eveneens en wellicht in erger mate. Onze versterkingen con- centreeren zich op een nieuwe linie. Ondanks de zeer slechte weergesteldheid, werkte onze luchtmacht samen met de troe pen en bombardeerde eenige vijandelijke doelen. In Noord-Afrika hebben onze luchtformaties spoorwegwerken en andere vijandelijke installaties te Mersa Matroe gebombardeerd. Vol gens later ontvangen inlichtingen blijkt, dat tijdens het gevecht dat zich op 19 November heeft afge speeld, een tiental vijandelijke pant serwagens vernield zijn, waarvan vier van gemiddeld type, en dat een twintigtal auto's beschadigd zijn. De aan den vijand toegebrachte verlie zen aan menschenlevens waren aan zienlijk. De vijand heeft luchtaanvallen ondernomen op Solloem, Bardia, Tobroek en Benghazi. De aangerich te materieele schade is onbeteeke- nend. Vijandelijke schepen bombar deerden de zone ten Oosten van Sidi El Barrani alsmede onze stel lingen te Ouadi Maktila. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. In de Egeische zee wierpen vijandelijke vliegtui gen op goed geluk bommen op het eiland Leros. Het grootste deel daar van viel in zee. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade berokkend. In Oost-Afrika hebben onze vlieg tuigen het vliegveld Roseires ge bombardeerd en een brand veroor zaakt. Tijdens den door onze lucht macht ondernomen aanval op de haven van Aden, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbe- richt van gisteren, blijken een schip en installaties van het vliegveld ge troffen te zijn. Vijandelijke toestel len hebben Assab gebombardeerd, zonder slachtoffers te maken. Er werd ernstige schade toegebracht aan het inlandsche dorp. Te Mas- saoea, Decamera, Asmara werd geen schade aangericht. Evenmin vielen er slachtoffer. Te Hargeisa werd één persoon gedood en werden vijf tnenschen gewond. Te Asosa ten Z. O. van Kermoek werden acht personen gewond. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 22 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapert ondernam ook in den nacht van 20 op 21 November succesvolle vergeldingsaanvallen op Londen, Birmingham en andere wa penfabrieken in midden-En geland, alsmede op havencomplexen en be drijven in zuid-Engeland. Talrijke branden waren de uitwerking. Op 21 November werden in het kader van de bewapende verkenning Londen en voor de oorlogvoering belangrij ke doelen in zuid- en zuid-oost- Engeland met bommen bestookt. Spoorlijnen en fabriekscomplexen ontvingen treffers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den nacht van 21 op 22 November vlogen geen vijandelijke vliegtuigen het gebied vanh et Duitsche rijk binnen. Twee eigen toestellen worden vermist. De Duitsche aanvallen. Berlijn, 22 November (D.N.B.) In den loop van den 21sten November hebben de Duitsche gevechtsvlieg tuigen aanvallen ondernomen op Londen en verschillende doelen in zuid- en midden-Engeland. De City en een groot rangeerstation ten Z.O. van Wimbledon Park werden met succes aangevallen. Te Cambridge, Ipswich en Eastbourne werden tref fers geplaatst op spoorwegwerken. Bommen van middel kaliber zijn met succes geworpen op verschei dene fabrieksinstallaties in de na bijheid van Brighton en Southend aan- de zuidkust. De aanvallen der Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht waren gericht op Londen en de industrie- en wapeningscentra in de Midlands en aan de westkust. Talrijke bommen van alle kalibers werden geworpen op Londen, Bir mingham, Coventry, Bristol en Southampton. De uitwerking bleek uit verscheidene branden in deze steden. De Italiaansche vliegtuigen aan het Kanaal. Van een luchtbasis aan het Ka naal, 22 Nov. (Stefani). In weerwil van het slechte weer hebben Ita liaansche jagers op 20 November vluchten boven het Kanaal en de Noordzee gemaakt. In den nacht van den 21sten hebben Italiaansche bommenwerpers in opeenvolgende golven militaire installaties en ha venwerken aan de kust van Norfolk bestookt met bommen van zwaar en middelkaliber. Het hevige afweer- vuur kon niet verhinderen, dat de vliegtuigen al hun opdrachten ten uitvoer legden. Verdragend legergeschut in actie. Berlijn, 22 Nov. (D.N.B.) Verdra gend Duitsch legergeschut heeft vanmiddag voor de oorlogvoering belangrijke installaties ten Z. O van Londen met goed gevolg onder vuur genomen. Nieuwe aanvallen op Birmingham. Berlijn, 23 Nov. (D. N. B.) Sinds de eerste uren van Vrijdagavond hebben sterke Duitsche luchtstrijdkrachten opnieuw aanvallen op Birmingham ondernomen. De eerste vliegtuigen keerden nog voor middernacht terug. De bemanningen rapporteerden een nieuw groot succes der aanvallen. In Birmingham woeden reusachtige branden, die zich over groote ge bouwencomplexen uitstrekken, ter wijl overal afzonderlijke kleine bran den uitbreken. De in duikvlucht aanvallende bommenwerpers hebben talrijke lichtfakkels uitgeworpen, waardoor zij nieuwe bijzonderheden verkregen over den toestand van de stad. Zij zagen bevestigd, dat heele straten, treinen en fabriekscom plexen verwoest en uitgebrand zijn. De aanvallen in den afgeloopen nacht waren hoofdzakelijk gericht op de wapenfabrieken, die tot dusver voor de Duitsche bommen nog gespaard gebleven waren. Dank zij het gun stige weer konden de aanvallen van nacht op elke mogelijke wijze onder nomen worden. Afzonderlijke vluch ten wisselden af met aanvallen van strijdkrachten in massa. De voort durende wisselende gevechtstactiek maakt het den luchtafweer onmoge lijk doeltreffend op te treden. Voor het eerst werden in grooten getale op Birmingham aanvallen in duik vlucht ondernomen. Zij waren ge richt op bepaalde zeer belangrijke bedrijven der Engelsehe vliegtuig industrie. Van brandbommen tot de zwaarste brisantbommen werden ge- Berlijn, 22 Nov. (D.N.B.) De Führer heeft vanmiddag in de nieuwe rijkskanselarij in tegen woordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, den Roemeenschen staats leider, generaal Antonescu, en den Roemeenschen minister van buiten landsche zaken, prins Sturdza, voor een vrij langdurig onderhoud ont vangen. Een afdeeling van de SS- lijfwacht bracht bij de aankomst en het vertrek de militaire eerbe wijzen. Receptie ter eere van Antonescu. Ter eere van de gasten heeft de Duitsche minister van buiten landsche zaken Vrijdagavond in het hotel Adlon een receptie gegeven, waarop ook de overige leden van de Roemeensche delegatie en de Roe- meensche gezant te Berlijn Greciani met de leden van het gezantschap aanwezig waren. Ook de Japansche ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, was aanwezig. DE REIS VAN TUKA NAAR BERLIJN. Pressburg, 22 Nov. (D.N.B.) Vol gens een officieel Slowaaksch com muniqué zal de Slowaaksche minis ter-president en minister van bui tenlandsche zaken, dr. Tuka, op zijn reis naar Berlijn vergezeld worden door den propagandachef Karl Mur- gasch, den persoonlijken adjudant van den minister-president, Farkas, gezantschapsraad, ing. Mracnar, en den chef van het protocol, Radlinky. In een officieus Slowaaksch pers commentaar wordt gezegd: De reis van Tuka naar Berlijn is een beves tiging van de door de nationaal- socialistische leiding van den Slo- waakschen staat ingeslagen politiek van oprechte vriendschap jegens het Duitsche rijk en' zijn leider, den schutspatroon van den Slowaak- schen staat. Geheel Slowakije, dat slechts één verlangen heeft, volgens de door Adolf Hitler verkondigde beginselen vrij en zelfstandig in een Europa der gerechtigheid te leven, begeleidt den minister-president en minister van buitenlandsche zaken, dr. Tuka, op deze reis met geestdrift en vreugdevolle verwachting. STAAT VAN BELEG IN TURKIJE. Nieuwe voorzorgsmaatregelen. Ankara, 23 Nov. (Stefani) De mi nisterraad heeft den staat van be leg uitgevaardigd voor den duur van een maand in de districten Istan- boel, Cirklareli, Edirne, Tekirdag, Canakkale en Kokaeli. Nader wordt gemeld, dat de com mandant der gendarmerie te Istan- boel benoemd is tot plaatselijk com mandant gedurende den staat van beleg. Voorts-wijst men erop, dat deze maatregel, evenals die der verduistering, een onderdeel vormt van de voorzorgsmaatregelen, welke genomen worden in verband met den internationalen toestand. Van daag zullen nieuwe beperkingen van kracht worden. Het zal b.v. niet meer mogelijk zijn benzine te ver krijgen, uitgezonderd voor de am bassades en de consulaten. De taxi's zullen tot de helft beperkt worden. bruikt. De uitwerking was zoo ont zettend, dat de af- en aanvliegende Duitsche piloten uit hun vliegtuigen den vuurgloed der enorme branden konden zien. Dit bewijst, dat niet slechts huizen in brand stonden, doch dat reusachtige voorraden grond stoffen te Birmingham als ruwe wol en ruwe katoen door de Duitsche aan vallen in brand moeten zijn geraakt. De Duitsche aanvallen van Vrijdagavond. New-York, 23 Nov. (D. N. B.) Ge bruikmakend van het gunstige weer zijn Duitsche vliegtuigen, naar de Associated Press uit Londen meldt, Vrijdagavond na het invallen van de duisternis weer over het Kanaal ge vlogen. Hun aanvallen waren ge richt op Kent, Londen, Liverpool en de Midlands. Boven een industrie stad in de West-Midlands wierpen Duitsche bombardementseskaders lichtfakkels, brand- en brisantbom men. Een niet genoemd aantal huizen werd vernield. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 24 November Maans op- en ondergang 23 November 24 Nov.: 29 Nov.: Nieuwe Maan DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR. Bericht aan bakkers. De Leider van den Distributie- dienst Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van Maandag 25 November 1940 de brood- en bloembonnen uit sluitend op opplakvellen MD 268 bij den distributiedienst mogen worden ingeleverd. Het inleveren van de brood- en bloembonnen in zakjes is derhalve vanaf genoemden datum niet meer toegestaan. Alkmaar, 22 November 1940. De Leider voornoemd, H. BAKKER. SUNER RAPPORTEERT AAN FRANCO. Madrid, 23 Nov. (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, heeft, naar de pers- afdeeling van het departement me dedeelt, Donderdagmiddag, na zijn terugkeer uit Duitschland, een lang durige bespreking gehad met gene raal Franco, wien hij verslag uit bracht over het resultaat van zijn onderhandelingen in Berchtesgaden. Op de thuisreis was Suner te Parijs door Pierre Laval ontvangen. DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGOSLAVIË. Belgrado, 22 Nov. (D.N.B.) De overstroomingen in de verschillende Westelijke en Zuidwestelijke lands- aeelen van Joego-Slavië breiden zich verd uit. De Save, die stroomop waarts begint te vallen, staat echter bij Sloveensch Vrod nog 827 cm bo ven het normale peil. Meer 'dan 15.000 h.a. akkerland zijn in deze omgeving overstroomd. Militairen en boeren leggen reeds op verscheidene plaatsen nooddijken aan. In Bosnië en de Noordelijke Herzogewina zijn meer dan 30 bruggen door den stroom meegesleurd. De dijken der spoorwegen, welke hun beginpunt te Serajewo hebben, zijn op verschei dene plaatsen onderspoeld, doch spoorwegwerkers en pionniers heb ben deze schade snel kunnen her stellen. Desondanks gaat het trein verkeer op deze smalspoortrajecten met groote vertragingen gepaard. DE ENGELSCHEN IN EGYPTE. Zij betalen den aanleg van een weg. Beiroet, 22 Nov. (D.N.B.) Als ge volg van de energieke weigering van de Egyptische regeering om verder bij te dragen in de militaire uitgaven der Engelschen in Egypte, hebben de Engelsehe militaire auto riteiten besloten het nog ontbrekende stuk weg, ter lengte van 450 k.m., loopende van Assoean naar Wadi Ahlfa in Opper-Egypte voor eigen rekening aan te leggen. Deze weg, die door de verlenging aan weers zijden het Egyptische oorlogstooneel met het Soedaneesche verbindt en dientengevolge voor de Engelsehe strijdkrachten van vitale beteekenis is, zou, wat de techniek betreft, op dezelfde wijze worden aangelegd als de weg over den berg Sinai naar Palestina. In kringen te Caïro wordt gezegd, dat de Engelschen voor den eersten keer in de geschiedenis der Engelsch Egyptische betrekkingen de kosten voor de verdedigingswerken van hun empire in Egypte uit eigen zaak moeten betalen. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e bi. U;

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1