Rijksbureau verwerkende industrieën. Een aanmaning van de Ned. Unie. Beurs te Batavia semi-overheids- personeel. Departement O. K. en W. gesplitst. ing overheids- en Het K.N.L.C. vergaderde. TWEEDE BLAD. ?x~l% «s DUDOK'S NIEUWEN STADSSCHOUWBURG TE UTRECHT, welke zijn vol tooiing nadert. Exterieur van dit fraaie bouwwerk, gezien van den Wittevrouwen- singel af. (Polygoon). oorzaakt onder de betreffende land bouwers ontstemming. Daar tijdig dorschen en afleveren van de ge noemde producten als regel niet wel mogelijk is, zullen deze landbouwers niet aan de genoemde voorwaarde kunnen voldoen. Besloten werd deze aangelegenheid te bespreken met den directeur-generaal van de Voedsel voorziening. Huw-voeder voorziening. De vrees bestaat dat ook thans weer, evenals gedurende het vorige winterseizoen de prijzen van het ruw-voeder, in het bijzonder die van het stroo tot een exorbitant peil zul len stijgen. Teneinde zulks te voorkomen, zal den directeur-generaal worden aan bevolen: Het vaststellen van maximumprij zen voor het stroo en dezè spoedig bekend maken; het verleenen aan de provinciale voedselcommissarissen van de bevoegdheid om zoo noodig tot vordering van stroo over te gaan; het organiseeren van het stroo- vervóer, opdat geen stagnatie ont staan zal; het bevorderen van den gezamenlijken aankoop van stroo door de veehouders, die daaraan be hoefte hebben; het toepassen van een billijke verdeeling over de produ centen bij een eventueele hooivorde- ring. Handel in consumptie aardappelen. a. Met teleurstelling werd gecon stateerd, dat de regeling van de beta ling der op regeeringscontract ver kochte en geblokkeerde consumptie aardappelen weer dezelfde is als verleden jaar, n.l. 50 bij het af sluiten van het contract en 50 na aflevering. Deze regeling heeft aan leiding gegeven tot tal van klachten en daarom is het te verwonderen, dat zij is gehandhaafd. Besloten werd een voorstel voor een meer billijke betalingsregeling bij de bevoegde instantie aanhangig te maken. b. Opnieuw werd er de aandacht op gevestigd, dat de bewaarloon- regeling voor consumptieaardappelen, volgens welke over het tijdsverloop 1 September1 December der prijs met 0.25 per 100 kg. stijgt tot on billijkheden leidt. Den verbouwers1; die enkele dagen voor December hun aardappelen moeten leveren, komt dat op een belangrijk bedrag te staan en zij gevoelen zich met recht gedupeerd. Door een per week oploopend be- waarloon zou een dergelijke onbillijk heid worden vermeden. Ook .dit punt zal te bestemder plaatse worden aan gebracht. c. Mededeeling werd gedaan van de uitkomsten van een deskundig onderzoek naar de officieel vastge stelde marges, welke de in de V. B. N. A. georganiseerde handelaren in consumptieaardappelen mogen bere kenen. Gebleken is, dat deze marges aan den hoogen kant moeten worden geacht en dat verlaging zeer wel mogelijk is. Een en ander zal worden besproken met den directeur-generaal van de Voedselvoorziening. Inschrijving thans verplicht gesteld. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheep vaart gepubliceerd, waarbij wordt ingesteld het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, waaronder ressorteeren een sectie voor de keramische, voor de electrotechnische en voor de .grafische industrie. Inschrijving bij de onderscheidene secties is thans verplicht gesteld. Ceramiek. Bij de sectie keramische industrie is inschrijving verplicht voor die ondernemingen, welke als hoofd- of nevenbedrijf de volgende artike len vervaax-digen of verhandelen (detaillisten, ook wanneer zij im porteeren, uitgezonderd): grove pottenbakkerswaal', huishoudelijk aardewerk, sieraardewerk, terra cotta, aardewerk tabakspijpen, bis cuit, hotelporselein, huishoudelijk porselein, laboratorium-porselein, technisch porselein en aardewerk, sanitair (aardewerk, vuurklei en vitreous China), vuurvaste en zuur- vaste steenen, vuurvast en zuurvast cement, vuurvaste potten of kroezen en tegels voor de glasindustrie, al de genoemde artikelen zoowel ge glazuurd als ongeglazuurd. Voorts huishoudelijk glaswerk, sierglas- werk, verpakkingsglaswerk, ver lichtingsglaswerk, ballon- buis- en staafglas, technisch en optisch glas (kwartsglas hieronder begrepen) en laboratoriumglaswerk, - benevens een aantal grond- en hulpstoffen voor de keramische industrie. Electrotechniek. Bij de sectie electrotechnische in dustrie zullen de ondernemingen, e zich als hoofd- of nevenbe- Geen demonstraties. De Nederlandsche Unie heeft tot haar leedwezen ervaren, dat in een enkel geval jongeren, waaronder ook leden der Nederlandsche Unie, gemeend hebben op eigen manier door eigen demonstraties politiek werkzaam te moeten zijn. Ofschoon de Nederlandsche Unie reeds her haaldelijk heeft bekend gemaakt, dat zij zoo een handelwijze ten zeerste in strijd acht met ons volks belang en met de plichten van de leden der Nederlandsche Unie, heeft zij dit thans ten overvloede aan de betrokkenen nogmaals duidelijk doen weten. Het kan nimmer tot heil van het Nederlandsche volk strek ken, wanneer een groot of klein deel van het Nederlandsche volk in bezettingstijd door demonstraties de politiek tracht tebeïnvloeden. drijf bezig houden met de fabricage en reparatie van of den handel in electrotechnische artikelen, zich moeten laten inschrijven. Op detail handelaren, installateurs of zelf- installeefende bedrijven, rust deze plicht niet. Grafische industrie. Wat de grafische industrie betreft, zullen de ondernemingen moeten worden ingeschreven, die als hoofd- of nevenbedrijf uitoefenen de boekdrukkerij, de diepdrukkerij, de steen- en offsetdrukkerij, de boek binderij, de stereotypie en de che- migrafie, alsmede ondernemingen, welke de door voornoemde bedrij ven vervaardigde producten voor eigen gebruik fabriceeren. Hiertoe behooren derhalve alle huisdrukke rijen en -binderijen, evenwel niet de c&rtonnagefabrieken en de pa- pierwarenfabrieken, voorzoover daarin niet worden vervaardigd, producten, die kenmerkend zijn voor de reeds hierbovengenoemde ondernemingen. Een verzoek tot inschrijving zal vóór 7 December a.s. bij den direc teur van de desbetreffende sectie moeten, worden ingediend. De beschikking bevat o.m. een verbod tot het koopen, voorhanden of in voorraad houden, gebruiken, verbruiken, bewerken, verwerken, ta koop aanbieden, verkoopen of afleveren van alle vermelde artike len zonder vergunning, waarvan ten aanzien van de keramische en de electro-technische industrie voor- loopig algemeene dispensatie wordt verleend. De grafische industrie zal van heden af over een vergunning van den directeur der betrokken sectie moeten beschikken om haar bedrijf te kunnen voortzetten. De sectie voor de keramische in dustrie is gevestigd: Bezuidenhout- scheweg' 123, 's-Gravenhage; de sectie voor de electrotechnische in dustrie is gevestigd: Bezuiden'hout- scheweg 77b, 's-Gravenhage; de sectie voor de grafische industrie is gevestigd: N.Z. Voorburgwal 326- 328, Amsterdam. 1 Jan. heropend. 'Naar het A. N. P. verneemt zal de beurs te Batavia op 1 Januari a.s. weer worden heropend, nadat zij sedert Mei j.l. gesloten is ge weest. Het beursbestuur te Batavia heeft zich bij haar besluit tot her opening van de beurs laten leiden door de gedachte, dat de nadeelen der beurssluiting grooter zullen zijn dan een te verwachten scherpe koersdaling. Naar het A. N. P. voorts van welingelichte zijde verneemt, zou den Engelsche belangen gedurende den tijd der beurssluiting van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om tegen voordeelige koer sen groote aandeelenpaketten over te nemen, ten einde zich invloed op Ned.-Indische ondernemingen te verschaffen. De Staatscourant van gister avond bevat een beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken, regelende de wijze van aanvulling van het personeel bij de diensten, bedrijven en instel lingen van het rijk, de próvin- ciën, de gemeenten en de Neder landsche Spoorwegen. Aan deze beschikking ontleenen wij het volgende: In de behoefte aan personeel bij de diensten, bedrijven en instellin gen, in den ruimsten zin genomen, zoowel van het rijk als van de pro vinciën, de gemeenten en de Neder landsche Spoorwegen, zal worden voorzien door aanwijzing van daar voor geschikte krachten uit de vol gende categorieën van personen: a. Zij, die op 15 Mei 1940 recht streeks of middellijk bij het rijk in dienstbetrekking waren, hetzij in burgerlijken dienst, hetzij als be roepsmilitair, dan wel als dienst plichtig onderofficier in den zin van artikel 1 van het Capitulantenregle- ment 1935, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen bekleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te verrichten, alsmede zij, die als eervol ontslagen militair van het Nederlandsch-Indisch leger op 15 Mei 1940 aanspraken konden ontlee nen aan het bepaalde bij artikel 2 van voormeld reglement; b. zij, die op 15 Mei 1940 in het ge not waren van wachtgeld of z.g. wachtgeldvervangend pensioen ter zake van vroegeren dienst als bur gerlijk of militair rijksambtenaar (hieronder begrepen zij, die in het genot zijn van een uitkeering als omschreven in artikel 99 van het Al gemeen Rijksambtenarenreglement) c. zij, die op 15 Mei' 1940 recht streeks of middellijk bij een provin cie, bij een gemeente of bij de Ne derlandsche Spoorwegen in dienstbe- Dept. van opvoeding, wetenschappen en cul tuurbescherming en van volksvoorlichting en kunsten. In het gisteren verschenen verordeningenblad is opgeno men een verordening van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied tot instelling van departemen ten van algemeen bestuur, welke den naam zullen dragen van Departement van opvoe ding, wetenschap en cultuur bescherming en van Departe- ment van volksvoorlichting en kunsten. Deze komen in de plaats van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Aan het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbe scherming is opgedragen de zorg voor al hetgeen met inrichtingen van openbaar en bijzonder onder wijs en opvoeding samenhangt, met inbegrip van de inrichtingen van hooger onderwijs; de opleiding van onderwijzers, het schoolfilmwezen, de lichamelijke opvoeding; de jeugdleiding en de cultureele ver zorging der jeugd; de ontwikkeling van volwassenen, met inbegrip van de zorg voor openbare bibliothe ken; de wetenschap met inbegrip van de bibliotheken, inrichtingen en vereenigingen van wetenschap- pelijken aard, van de weten schappelijke literatuur, alsmede van opgravingen; de openbare en niet openbare musea en andere collecties, de monumentenzorg en de zorg voor het archiefwezen, als mede de natuurbescherming en de heemschut. trekking waren, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen be kleede functie geen voldoende dag taak meer valt te verrichten; d. zij, die op 15 Mei 1940 in het ge not waren van wachtgeld ter zake van vroegeren dienst als ambtenaar bij een provincie, bij een gemeente of bij de Nederlandsche Spoorwegen; e. zij, die ten gevolge van in en door den militairen dienst beko men letsel uit dien dienst zijn ont slagen onder toekenning van pen sioen, doch die niet uitsluitend met dit pensioen in bun levensonderhoud kunnen voorzien; f „belanghebbenden" en „zoons van belanghebbenden", in den zin der Zuiderzeesteunwet 1925, en g. houders der akte van bekwaam heid als onderwijzer, bedoeld in ar tikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), die op 15 Mei 1940 reeds werden aangemerkt als gegadigde voor een plaatsing in overheidsdienst. Inschrijving. (1) Alle personen, behoorende tot de categorieën, genoemd onder a. tot en met g. van het voorgaand artikel, worden bij de afdeeling „overheids- personeelvoorziening" van het de partement van binnenlandsche za ken groepsgewijze ingeschreven als candidaat ter plaatsing in den over heids- en semi-overheidsdienst. (2) Indien bij een van de diensten, bedrijven of instellingen, hetzij van het rijk, dan wel van een provincie, een gemeente of van de Nederland sche Spoorwegen, in de behoefte aan een werkkracht moet worden voor zien, dient het in deze tot benoemen of tot indienststellen bevoegd gezag aan het departement van binnen landsche zaken een aanvraag in tot aanwijzing van een geschikten can didaat. (3) Kan geen geschikte candidaat worden aangewezen, dan mag in de bestaande vacature worden voorzien door keuze uit vrije sollicitanten. (4) Overigens is het in het tweede lid aangeduid gezag verplicht, den aangewezen candidaat in dienst te stellen. Aan het departement van volks voorlichting en kunsten is opge dragen de zorg voor het pers- en radiowezen en, onverminderd het bepaalde in de bioscoopwet 1926 (artikel 1 der verordening no. 160/1940), het filmwezen; de niet- wetenschappelijke literatuur, de muziek, de beeldende kunsten, met inbegrip van de architectuur en de kunstnijverheid, hgt theaterwezen, de kunstdans en het tentoonstel lingswezen; de bestrijding van al hetgeen in strijd is met de open bare orde en de goede zeden, als mede al hetgeen samenhangt met propaganda en met bekendmakin gen ten behoeve van doeleinden, die niet op het maken van winst gericht zijn. Aan beide departementen is op gedragen de zorg voor de instand houding van den volksaard. Ieder van hen oefent zijn bevoegdheden dienaangaande zelfstandig uit, voor zooveel het de aan zijn zorg toevertrouwde onderwerpen aan gaat, doch in onderling overleg, waar zulks noodzakelijk is. Het zelfde geldt ten aanzien van de uitwisseling van cultureele waar den. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT. De ruim 60-jarige J. van Sambeek. lid van den gemeenteraad van Nijme gen en oud-hoofd van de bijzondere school te Neerbosch, is Maandag avond op noodlottige wijze om het leven gekomen. De heer van Sam beek kwam per trein uit 's-Hertogen- bosch naar Nijmegen en wilde daar op het perron uitstappen. Hij stapte te vroeg uit en viel tusschen het per ron en den trein. Een der wielen ging over zijn rechterarm, welke ge heel verbrijzeld werd. Het slacht offer is kort na aankomst in het St. Canisiusziekenhuis overleden. Samenwerking met Land bouw en Maatschappij afgebroken. In Hotel Terminus te Utrecht werd dezer dagen de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Landbouw-Comité gehouden onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes uit'Ulrum. Besproken werd de vraag of het Landbouw-Comité zich nader moet beraden op zijn positie, in verband met de samenwerking tusschen den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij" en het Boerenfront van den N. S. B. Na eenige gedach- tenwisseling werd besloten dienaan gaande de volgende verklaring te publiceeren: „Het bestuur van het Land bouw-Comité, kennis genomen hebbende van de besluiten, welke zijn genomen op een te Meppel op 11 Nov. j.l. gehouden verga dering van den ledenraad van den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij", welke inhou den een samenwerking van ge noemde organisatie met het Boerenfront van de N. S. B. om te komen tot den opbouw van een Nederlandsch agrarisch front, oordeelt, dat het karakter van den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij" daardoor is gewijzigd en besluit op grond daarvan de samenwerking met dien bond niet te bestendigen". Vermogensbelasting. Als gevolg van oorzaken buiten den landbouw gelegen, hebben de verkoopprijzen van landerijen een aanzienlijke stijging ondergaan. Vele eigenaren van land zien met onge rustheid het tijdstip van aangifte van de waarde van hun bezit voor de vermogensbelasting tegemoet. Im mers volgens artikel 7 van de wet op de vermogensbelasting geldt als basis voor de waardeering van landerijen, de verkoopwaarde. Reeds herhaalde malen is door den georganiseerden landbouw erop aan gedrongen, de gebruikswaarde of de bestemmingswaarde van den grond tot grondslag te nemen, doch steeds zonder succes. Besloten werd opnieuw te be- voegder plaatse stappen te doen ten gunste van een wijziging van het desbetreffende wetsartikel. Mestvergunning. De bepaling, volgens welke de genen, die in aanmerking wenschen te komen voor een speciale toewij zing van een mestvarken om het te kunnen slachten voor eigen gebruik, eerst de door hen verbouwde tarwe, rogge en/of groene erwten gedorscht en afgeleverd moeten hebben, ver- EEN OUDE CARICATUUR. John Buil maakt zich gereed den Amerikaanschen president Lincoln (als roofdier voorgesteld) neer te schieten. Lincoln: „Is het ernst?" John Buil: „Welzeker!" Lincoln: „Dan geef ik me over!" Naar een carieatuur uit het Lon- aensche tijdschrift „Punch", uit den tijd van de ophitsingscampagne tegen de Vereemigde Staten, 1862. Zoo was het toen! Hoe is het thans? (Foto Continental) DE WERKZAAMHEDEN AAN DEN NOORD-OOST-POLDER. Ongeveer 10 millioen draineerbuizen (dit is ongeveer 1/3 van het benoodigde aantal)'liggen i'eeds gereed om bij drooglegging van den Noord - Oost-p older gebruikt te kunnen worden. (Polygoon') DE WERKZAAM HEDEN AAN DEN NOORD-OOST-POL DER. De dijk van het randkanaal Blok zijlKadoelen is zoo goed als gereed. Men is op het oogenblik bezig met het dichten van het laatste gat. Duidelijk ziet men, dat de twee uiteinden van den dijk tot op enkele tientallen me ters elkaar genaderd zijn. Links het ge vormde randkanaal, rechts het IJselmeer, dat in de toekomst ge heel zal zijn droogge legd. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5