Ontslag van Joden uit openbaren dienst. Blauw licht voor zaklantaarns, strengere bepalingen voor rijwielen. Japansch protest te Batavia. TWEEDE BLAD Universiteit te Leiden en Delftsche Hoogeschool gesloten wegens hou ding der studenten. Het A. N. P. meldt: Ter verzekering- van de openbare veiligheid, rust en orde in de bezette Nederlandsche gebieden heeft het bevoegde bureau van den rijkscom missaris het noodig geoordeeld, tegen de Joden, die een openbaar ambt be kleeden of in openbaren dienst werkzaam zijn, wegens de tegen de bezettingsmogendheid gerichte actie van het Jodendom maatregelen te nemen. Op grond van een rond schrijven is derhalve bepaald, dat zulke Joden uit hun ambt of uit hun werkkring dienen te worden ont slagen. Hun aanspraken op uitkee- ringen op grond van hun werkkring of op andere tegenprestaties van materieelen aard blijven daarbij on aangetast. Met miskenning van het doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de Joden partij getrokken en het bezoeken der colleges voor den tijd van 48 uur ge staakt. Als algemeene waarschuwing heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie zich genoodzaakt gezien, de techni sche hoogeschool te Delft en de universiteit te Leiden alsmede de daaraan verbonden instituten voor de studenten van alle j aarklassen onmiddellijk tot nader order te sluiten. THEE, WORST EN SUIKER GESTOLEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben tot nog toe on bekende daders zich door de ver breking van een raampje toegang verschaft tot een levensmiddelen pakhuis in de Haarlemmerhouttui nen te Amsterdam. Met medeneming van een partij van 55 kg. thee, 30 pond worst en 20 pond suiker zijn de daders'spoor loos verdwenen. BLIKVLEESCH CLANDESTIEN VERHANDELD. De politie te Deventer heeft een Amsterdammer en een Rotterdam mer aangehouden op het oogenblik, dat zij bezig waren eenige duizen den blikken met vleeschwaren te verhandelen, in ontvangst te nemen en voor vervoer per auto gereed te maken. De vleeschwaren waren aan de distributie onttrokken en opge slagen in een pakhuis. De vier man nen zullen voor de justitie te Zutfer: worden geleid. HET N. I. V. A. TREKT FUSIE- BESLUIT MET B. N. A. IN. Het Nederlandsche instituut van architecten N. I. V. A. heeft te Den Haag een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, prof. ir. E. L. A. Schoemaker, hield een in leiding over de wijze waarop de per 1 Januari 1941 voorgenomen fusie met de maatschappij tot bevordering der bouwkunst, bond van Neder landsche architecten, door den nieuwen B. N. A. wordt uitgevoerd en dr. F. A. J. Vermeulen sprak over het doel, de samenstelling en de werkwijze van den Nederland- schen cultuurkringen. De vergade ring heeft vervolgens met nage noeg algemeene stemmen besloten: 1. Het in de algemeene vergadering van 30 Augustus 1940 genomen besluit tot samensmelting met de amatschappij tot bevordering der bouwkuns, bond van Nederland sche architecten, in te trekken, omdat o.m. bij de statuten van den nieuwen B. N. A. de overeen gekomen voorwaarden voor de samensmelting niet ten volle in acht genomen zijn. 2. Over te gaan tot samenwerking met den Nederlandschen cultuur kring en het lidmaatschap van het N. I. V. A. uitsluitend open te stellen voor architecten, die me dewerker zijn van den Neder landschen n'iluurkring. Glimlachje. Meneer Mulder, die zijn tijd in den trein altijd gebruikt om de krant te lezen, ziet een advertentie, die hem te pas kan komen. ALKMAABSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940. MIDDEN IN DEN STRAATWEG AMSTERDAM—DEN HAAG loopt een breede strook, welke het verkeer van beide richtingen scheidt. Deze strook is productief ge maakt: de boerenkool „groeit er als kool." (Polygoon) Nieuwe verduisteringsbepalinóen. Beperkt etalage-licht voor St. Nicolaas toegestaan. De langer wordende nachten en de tot dusver opgedane practische ervaringen hebben nieuwe en aan vullende bepalingen op het gebied van de verduistering noodzakelijk gemaakt. Om deze reden is er thans een verordening van den rijks commissaris verschenen, die als aanvulling van de verduis teringsverordening 34/1940 van 4-7-1940 bedoeld is en de volgende belangrijke nieuwe bepalingen bevat: 1. Invoering van blauw licht. Voortaan mag voot de volgende onderdeelen der verduistering al leen nog donkerblauw licht gebruikt worden: a) voor die deelen van gebouwen en woningen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, b.v. hallen, vestibules, voorportalen, gangen enz. Deze ruimten moeten evenzeer als totnogtoe volkomen verduisterd zijn. Het blauwe licht is alleen voorgeschreven, opdat er bij het openen van de deuren niet e veel licht naar buiten zal vallen. b) Voor binnenvertrekken, wel ker vensters en buitendeuren wei swaar lichtdicht moeten zijn afge schermd, doch van tijd tot tijd ge opend moeten worden, terwijl in die vertrekken een zwak licht brandt, zooals bijv. in ziekenhuizen voor het venlileeren der zieken* zalen enz. Zulke vertrekken dienen naast de normale ook van een ver lichting door middel van blauwe lampen te zijn voorzien, welke laat ste telkenmale voor het wegnemen der afscherming van de vensters of buitendeuren in plaats van de nor male verlichting moet worden ontstoken. c) Donkerblauw licht is verder voorgeschreven voor de bin- nenverlichting van spoortrei nen. trams, autobussen en motorrijtuigen, voorzoover een binneraverlichting noodzakelijk is. In spoorwegcoupé's, welker ven sters en deuren lichtdicht afge schermd zijn, kan de normale ver lichting blijven branden, voorzoo ver deze coupé's bovendien van een verlichting door middel van blauwe lampen voorzien zijn. Deze ratste moeten telkenmale voor het openen der deuren of het afnemen van de afscherming der vensters m plaats van de gewone verlichting worden ontstoken. d) Verkeersaanduidingen en licht zonnen, welke voor de veiligheid van het verkeer dienen (verlichte ichtingsborden en waarschuwings- teekens, verkeersschildpadden, zul len bij tramhaltes, obstakellichten bij bouwwerken en gevaarlijke plaatsen enz.) alsmede perrons, wachtkamers en telefooncellen mogen voortaan eveneens slechts an een verlichting met donker blauw licht voorzien zijn. Hiervan zijn uitgezonderd verkeersseinen en --erslichten. De richtingsborden en lijnnum- mers van autobussen, trams en an dere locale spoorwegen, alsmede de lampen van taxameters in huur- uto's en rijtuigen moeten ook donkerblauw verlicht zijn. Voetgangerslantarens in de open lucht. De nieuwe verordening brengt in grijpende bepalingen met betrek king Jot het gebruik van voet gangerslantarens. Vanaf de uitvaardiging der verordening mogen deze lan tarens alleen nog gebruikt worden met donkerblauw licht. Zij mogen bovendien een be paalde lichtsterkte, welke door de rijksinspectie voor de lucht bescherming nog nader zal worden vastgesteld, niet over schrijden. De sterk verbreide slechte ge woonte om met zaklantarens naar boven te schijnen of andere ver keersdeelnemers te verblinden, is door de nie.uwe verordeningen eveneens strafbaar gesteld. Van groot belang is, dat, afgezien van een bestraffing van den schuldige, in de open lucht gebruikte voet gangerslantarens (hang- en hand lantarens) die niet aan de voor schriften der nieuwe verordening voldoen, in beslag genomen kunnen worden. Ieder, die graag in het be zit van zijn zaklantaren wil blijven, doet er daarom verstandig aan, deze voorschriften stipt in acht te nemen. Hierbij dient nog vermeld te wor den, dat de Nederlandsche industrie reeds een aantal goedgekeurde zak lantarens alsmede hulpmiddelen, die op iedere normale zaklantaren kunnen worden aangebracht om aan de nieuwe voorschriften te vol doen, in den handel brengt. 8) Aanduiding winkels, hotels, enz.; reclame- en étalageverlich- ting. Er zijn in den laatsten tijd groote moeilijkheden opgedoken in ver band met de verduistering op het gebied van de reclame- en étalage verlichting. Meestal werd deze ver lichting lichtva&rdigerwijze niet op den juisten tijd gedoofd en brand de dan nog lang na zonsondergang door. De nieuwe verordening ver biedt nu elke reclame- en étalageverlichting ook op den dag. Aangezien de duis ternis tijdens de wintermaan den reeds geruimen tijd voor winkelsluiting intreedt, laat de nieuwe verordening de aandui ding van winkels. hotels, café's, théaters en bioscopen, enz. toe, door middel van ver lichte aanduidingen. Voor deze aanduidingen mag eveneens slechts donkerblauw licht ge bruikt worden. v Zij mogen slechts den aard van het bedrijf en den naam van den eigenaar vermelden, alleen bij théa ters en bioscopen mag bovendien de titel van hetgeen vertoond wordt, aangegeven worden. De afmetingen er de lichtsterkte van deze ver lichte aanduidingen zullen door de iiksinspectie voor de luchtbescher ming nog nader worden vastge steld. Deze verlichte aanduidingen moeten gedoofd worden: a) bij winkels bij winkelsluiting, b) bij hotels, restaurants en café's bij het ingaan van den slui tingstijd, c) bij théaters en bioscopen een kwartier na den aanvang van de laatste voorstelling, d) bij luchtalarm onder alle om standigheden onmiddellijk. Het is den bevoegden instanties beker.d, dat het verbod van étalage verlichting bij dag voor bepaalde bedrijven bijzondere moeilijkheden met zich medebrengt. De nieuwe verordening laat derhalve voor zekere zaken, wier étalage-artikelen ook bij dag niet te onderscheiden zijn, bv. in donkere passages enz., ioe. dat bij uitzondering' toestem ming wordt gegeven voor eenige verlichting der étalages. De richt lijnen hiervoor zullen nog door de rijksinspectie voor de luchtbescher ming worden vastgesteld. Er wordt echter nu reeds op gewezen, dat zulk een uitzonderingsvergunning slechts in hoogst zeldzame gevallen zal worden gegeven. Aan zaken, welker étalages aan open straten en pleinen liggen, zal onder geen voor waarde een vergunning worden verleend. Met het oog op het a.s. Sin tel-klaar feest, dat met zijn voorafgaande dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal tot en met 5 December overdag nog een zwakke étalageverlich ting (geen reclame-lichten!) zijn toegestaan. Hierbij wordt echter na drukkelijk opgemerkt, dat hiermede geen normale groote verlichting bedoeld is; alleen maar de geringste mate van belichting mag worden toege past. Wordt door winkeliers tot en met 5 December 1940 overdag étalage verlichting ontstoken, dan moet er ten strengste op gelet worden, dat dit alleen maar tusschen zonsop gang en zonsondergang geschiedt Tegen hen, die uit nalatigheid hun étalagelichten in der. genoemden overgangstijd nog na zonsondergang hebben branden, zal op de meest drastische wijze worden opgetre den. Er wordt derhalve met den meesten nadruk gewaax-schuwd tegen het misbruik van deze voor de bijzondere Sinterklaas-periode toegestane tegemoetkoming. De tij den van zonsop- en zonsondergang, die dagelijks in de pers bekend worden gemaakt, dient men dus nauwlettend, in het oog te houden. Met ingang van 6 December mag etalage-verlichting alleen nog maar in de bovenbedoelde uitzonderings gevallen en alleen met bijzondere schriftelijke vergunning worden ontstoken. 4. Rijwielen. Afgezien van het feit, dat juist onder wielrijders in de laatste maanden een massa overtredingen van de verduisteringsvoorschriften moest worden vastgesteld, hebben na het van kracht -worden der hui dige voorschriften de groote om vang van het rijwielverkeer in Hol land en de hier gebruikelijke sterke lampen zulk een overvloed van licht tengvolge gehad, dat nu ook voor de afscherming der rijwiellampen een radicale verscherping der be palingen noodig is: Volgens de nieuwe verorde ning moeten de rijwiellampen thans zoodanig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 cm. lange en 0.4 breede opening in de bovenste helft het licht doorlaat; bovendien moeten de lampen van boven worden af gedekt. Voor de ten uitvoerlegging van deze bepaling wordt een termijn van 8 dagen gegeven. Met ingang van 4 December moeten dus alle fietsers hun lampen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduisterd. In dit verband wordt er bijzonder op gewezen, dat de Nederlandsche industrie reeds een heele serie prac tische en goede verduisteringsarti kelen voor rijwiellampen in den handel heeft gebracht, die door de rijksinspectie voor de luchtbescher ming zijn onderzocht en goedge keurd. Deze artikelen hebben wel iswaar niet altijd de nieuw voorge- evèn opening, maar desondanm zijn zij overeei.Komstig de voor schriften, wat betreft hun licht sterkte, indien zij het controletee- ken der rijksinspectie voor de lucht bescherming dragen, t.w. een inge- stempelde of opgedrukte rechthoek met daarin de letters I. L. B. ge volgd door. het keuringsnummer Dergelijke artikelen zijn in alle behoorlijke zaken op dit gebied voor slechts weinige centen te ver krijgen. Deze kleine uitgave behoedt den wielrijder voor moeilijkheden, daar bij zelfgemaakte verduiste- ringsmiddelen altijd het gevaar be staat, dat zij niet volgens de voor schriften zijn. 5) Goedkeuring vereischt. Van groote beteekenis voor in dustrie en handel is de bepaling in de nieuwe verordening, dat in de toekomst verduisteringsartikelen voor alle soort voertuigen met in begrip van rijwielen, voor zaklan taarns en voor verlichte aanduidin gen van elke soort slechts dan in den handel, of op andere wijze aan eten man gebracht mogen worden, indien zij door de rijksinspectie voor de luchtbescherming zijn on derzocht en goedgekeurd, hetgeen moet blijken uit het bovengenoem de controle-teeken: I. L. B. met keuringsnummer in een rechthoek. EEN PAARD WEEK VAN HET RECHTE PAD en kwam in hels water van het Damrak te Amsterdam terecht. De drenkeling wordt door de brandweer op het droge gebracht. (Polygoon) PIONIERS SLOOPEN LONDEN'S PUINHOOPEN. De puinbergen ir. Londen worden van dag tot dag grooter. Er zijn geen handen ge noeg om ze weg te halen, om den weg vrij te maken. Daarom worden vele duizenden pioniers er heen gestuurd om bij de opruimingswerk zaamheden behulpzaam te zijn. (Scherl) Het is onnoodig er nogmaals op te wijzen dat de nieuwe bepalingen mzake de verduistering in het be lang .van de bescherming der bevol king tegen luchtaanvallen zijn uit- •evaardigd. Het nakomen van de nieuwe be palingen brengt geen moeilijkheden met zich mede. wanneer ieder maar voor zich zelf een weinig oplettend heid betracht. In den laatsten tijd kon steeds opnieuw worden vastge steld, dat de overtedingen der ver duisteringsbepalingen voor het al lergrootste deel uit vergeetachtig heid en nalatigheid werden begaan. Er, wel vooral in de eerste uren na zonsondergang en in de eerste morgen-uren voor zonsopgang. Daar wij nu den tijd van het jaar tegemoet gaan, welke het meest arm aan licht is. moeten ter hand having var. een onberispelijke ver- duisteringsdiclpline nu eenmaal de nrengste maatregelen tegen over treders worden genomen. In de toekomst kan geen enkele overtre der meer op genade rekenen. Daarom wordt nogmaals aan allen de vermaning gericht: Houdt u aan de verduisteringsvoorschriften en betracht de strengste verduiste- ringsdicipline! get. RAUTER, SS.-Brigadeführer. Ernstig ongeluk. - Gistermid dag is te Amsterdam op de Weesper- zijde een 82-jarige heer op onver klaarbare wijze tegen een auto opge- loopen. Hij werd tegen den grond gesmakt en liep een schedelbreuk, een kaakfractuur, een wond aan den onderarm en eenige hoofdwonden op. In ernstigen toestand is hij naar het O.L. Vrouwegasthuis overge bracht. Postverkeer met België en Luxemburg. - Met ingang van giste ren zijn in het postverkeer tusschen Nederland, België en Luxemburg en tusschen België en Luxemburg ook aangetee kende brieven en briefkaarten toegelaten. Eveneens is het thans mogelijk in het verkeer tusschen deze landen drukwerken, monsters, akten en gemengde zen dingen, al dan niét aangeteekend te verzenden. Tokio, 27 November (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka zal, naar wordt verwacht, binnenkort een krachtig protest in dienen bij den Nederlandschen ge zant, generaal J. C. Pabst, tegen het herhaalde anti-Japansche optreden in Nederlandsch-Indië en formeele verontschuldiging, schadevergoeding en een garantie voor de toekomst eischen. Kort geleden hebben zich drie ernstige gevallen voorgedaan: 1) De Japanschen eigenaar van een ijzerfabriek te Batavia op 11 November aangevallen en mishandeld door een Neder landschen politiebeambte. 2) Op 23 November is de Japan- sche vlag, die bij een kappers zaak te Bandoeng uithing, verbrand. 3) Denzelfden dag werd de kan selier van het Japansche con sulaat-generaal te Batavia, Ariyoshi, bij het passeeren van de ambtswoning van den gou verneur-generaal van Neder landsch-Indië door een schild wacht aangeroepen en met gewéld naar het politiebureau opgebracht. Hij werd echter spoedig op vrije voeten gesteld, omdat niet alleen de beschul diging van het illegaal foto grafeeren van het paleis van den gouverneur volkomen on gegrond bleek te zijn, zooals hij zelf met nadruk had ver klaard, doch het fotografeeren ook wettelijk was toegestaan, waaruit de onnoodige onder drukking door de Nederland sche autoriteiten blijkt. Er wordt verder nog melding gemaakt van enkele minder belangrijke gevallen, o.a. ge weldpleging door Nederland sche soldaten. Aangereden en gedood. - Giste ren is de 27-jarige tuinman Pouwels te Neerbosch door een auto aange reden en gedood.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5