DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Plymouth en Liverpool hevig geteisterd. DE MAATREGELEN IN ROEMENIE. Een gevecht van Britsche en Italiaansche oorlogsschepen. Italië beheerscht de Middellandsche Zee Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.33 tot 9.26. op 9.03 onder 18.10 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 283. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 29 November 1940 Marinewerven en voedsel- pakhuizen verwoest. Berlijn, 28 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Verdragend geschut van de marine nam wederom verzamelingen schepen in de haven van Dover onder vuur. Door de aanhoudende ongunstige weersomstandigheden bleef de be drijvigheid van het luchtwapen be werkt. Desondanks wierpen gevechts vliegtuigen in den nacht van 26 op 27 November en gisteren overdag bommen op Londen en Avonmouth. Een gevechtsvliegtuig viel bij het vallen der duisternis een wapen fabriek bij Burntisland in duikvlucht aan en wist in een groote fabriekshal twee voltreffers te plaatsen. Verder werden bij Grimsby het vliegveld Great Drieffield en een vliegveld bij Lincoln gebombardeerd. Het gelukte verscheidene zware tref fers te plaatsen. In den afgeloopen nacht beschadigden eenige Britsche vliegtuigen in West-Duitschland door het werpen van bommen een aantal woonhuizen. Vier burgers werden gedood, verscheidene gewond. Aanvallen op Londen en Plymouth. Berlijn, 28 Febr. (D. N. B.) De ge vechtsactie van het Duitsche lucht wapen was gisteren overdag door ongunstig weer beperkt. Niettemin werd Londen, naar het D. N. B. ver neemt, door een sterke groep lichte gevechtsvliegtuigen aangevallen. Ook eenige steden en vliegvelden in de zuidelijke graafschappen werden op succesvolle wijze met bommen be stookt. Sterke krachten van het Duitsche luchtwapen deden van nacht aanvallen op Londen en de haven Plymouth. Het zwaartepunt van den aanval lag op Plymouth, waarop meer dan 100.000 kilogram brisantbommen en duizenden brand bommen geworpen werden. De uit werking was groot. De haveninstalla ties werden zwaar getroffen. Daar te genover vlogen Britsche vliegtuigen werden zwaar getroffen. Daar tegen over vlogen Britsche vliegtuigen even na middernacht boven de bui tenste zóne van het industriegebied van het Rijnland. Zij wierpen op eenige plaatsen bommen neer. Slechts eenige kleine woonhuizen van een industrie-arbeiderskolonie werden vernield. De beteekenis van Plymouth. Berlijn, 28 Nov. (D. N. B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen, die boven Plymouth hebben gekruist, hebben geconstateerd, dat ook de groote voorraden, die in de opslagplaatsen lagen, in vlammen zijn opgegaan. Verder konden de waarnemers con- stateeren, dat de spoorweginstallaties van de Great Western Railway als gevolg van de bommen in aanzien lijke mate zijn vernield. Deze instal laties zijn voor de verbinding van het W. van Engeland met Londen, alsmede met Devon, Cornwall en de overige Engelsche gebieden van de grootste beteékenis. Het verkeer van het uiterste westen van het eiland met de hoofdstad en de rest van het land is hiermede stilgelegd. Plymouth behoort tot de belang rijkste Britsche vlootbases en is be roemd door zijn groote marinewer ven, die de grootste moderne oor logsschepen kunnen bouwen, uitrus ten en herstellen. De Duitsche luchtmacht heeft reeds alle gewichtige Britsche scheepswerven krachtig aangevallen, met het gevolg, dat de tenuitvoer legging van het wapeningsprogram ma aanzienlijk gestoord is en het groote aantal oorlogsschepen, dat herstel behoeft, niet onmiddellijk scheepswerven in het Britsche rijk wordt reeds het uiterste gevergd. Vele herstellingen moeten in Canada geschieden. Plymouth is door. zijn gunstige lig ging aan de Plymouth Sont een voor treffelijke oorlogshaven. Van oudsher was Plymouth van groote beteekenis als kustvesting. De fabrieken liggen niet alleen aan de zeezijde, maar ook landinwaarts op een heuvelrij, welke op afwisselenden afstand om de stad heenloopt. De golfbreker is bewa pend met zwaar geschut. Het daar achter liggende eiland Drake is van een sterke pantsering voorzien. Ge camoufleerde zware strandbatterijen voltooien de defensie naar den zee kant. De Duitsche luchtaanval is hoofd zakelijk gericht geweest op de staatswerven van Devonport, de zus terstad van Plymouth. Daarmede is een zeer belangrijke basis der Brit sche marine beslissend getroffen. Liverpool vannacht hevig geteisterd. Berlijn, 29 Nov. (D.N.B.) Liver pool brandt. Reusachtige brandhaar den in Liverpool. Zoo rapporteeren reeds terugkeerende Duitsche ge vechtsvliegers, die aan den groo- ten aanval van het Duitsche lucht wapen op deze stad hebben deelge nomen. En steeds nog, was de aanval niet ten einde, een aanval, zonder pauze, gericht op de op een na grootste haven van het Engelsche eiand, het reusachtige middelpunt voor de verzorging van Groot- Britannië met levensmiddelen en grondstoffen van allerlei aard. Nau welijks 'zijn de branden in Birming ham gebluscht, nog rooken de puin- hoopen van het in asch gelegde Coventry. Daar branden ook reeds kilometers lang de graanpakhuizen en silo's, de oliefabrieken en droog dokken, de benzine-opslagplaatsen en vliegtuigfabrieken langs de Mer sey. De groote in- en uitvoerhaven aan de Britsche westkust, een der voornaamste slagaders van het En gelsche bedrijfsleven en van de oor logsindustrie, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag vernietigend getroffen. Na Londen en Bristol, na Coventry en Birmingham, na Ports mouth en Southampton, hebben zich thans de vergeldingsaanvallen van het Duitsche luchtwapen met onver biddelijk geweld ook op dit gewel dige steunpunt van het insulaire Britsche leven gericht. NIEUWE SOVJETAMBASSA DEUR IN BERLIJN. Berlijn, 28 Nov. (D. N. B.) De nieuwe ambassadeur der Sovjet- Unie te Berlijn, Wladimir G. De- kanosow, is Donderdagmiddag in de rijkshoofdstad aangekomen. Uit naam van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, werd de ambassadeur op het station Friedrichstrasse verwel komd door onderstaatssecretaris Woermann en den plaatsvervan- genden chef van het protocol, ge- heimrat von Halem. Voorts was de Sovjet-Russische zaakgelastigde Kobulow verschenen met het per soneel van de ambassade. NIEUWE OPPERBEVELHEB BER IN BRITSCH-INDIE. Londen, 28 Nov. (D. N. B.) Luitenant-generaal Claude John Auchinleck is tot opperbevelheb ber in Britsch-Indië benoemd als opvolger van generaal sir K. A. Cassels. Be benoeming gaat begin 1941 in. De nieuwe opperbevelhebber was tot dusver bevelvoerend gene raal in Zuid-Engeland. Hij is 58 jaar oud. Indertijd was hij lid van de „Chatfield-commissie voor de verdediging van Indië", DUITSCH OORLOGSSCHIP OP INDISCHEN OCEAAN. New-York, 28 Nov. (D.N.B.) De bemanning van het s.s. Exchange, welk schip behoort aan de Ameri can Export Line en dat Woensdag uit Indië te Boston is aangekomen, heeft verklaard, dat een Duitsch oorlogsschip in September en Octo ber in den Indischen oceaan min stens vijf Britsche schepen tot zin ken heeft gebracht en nog steeds in die wateren opereert. De kapitein van de Exchange is voor zijn ver trek uit Indië daarop opmerkzaam gemaakt. De reis van de Exchange is echter zonder incidenten verloo- pen. FINSCHE PRESIDENT TREEDT AF. Helsinki, 28 Nov. (D. N. B.) Staatspresident Kallio heeft, naar officieel bekend wordt gemaakt, om gezondheidsredenen besloten zijn functie neer te leggen. Om trent den termijn voor de verkie zingen van een nieuwen president is nog niets bekend, doch alle poli tieke groepen en partijen zijn het er over eens, dat de verkiezingen, die moeten geschieden door kies mannen, zoo spoedig mogelijk moeten worden gehouden. De regeering beheerscht den toestand. Boekarest, 20 Nov. (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft generaal Antoneseu militaire voorzorgsmaatregelen ge troffen. Gedurende den geheelen nacht hadden in de stad sterke troe penbewegingen plaats. De belang' rijkste gebouwen, zooals de postkan toren en het gebouw der telefoon maatschappij, werden door soldaten bezet. Na middernacht werd het ge heeie telefoonverkeer verbroken. Tot vanochtend 10 uur' konden geen gesprekken met het buitenland ge voerd worden. De legionnaire beweging heeft haar afdeelingen geconcentreerd en houdt ze gereed. Er heerscht een zekere zenuwachtigheid in de stad, waarbij nauwelijks nog wordt ge sproken over de executie der moor denaars van Codreanu, omdat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dat door en kelingen acties worden ondernomen, die volgens den tekst van den van ochtend in de bladen gepubliceerde regeeringsoproepen ook door de lei ding der legionnaire beweging be slist worden afgewezen. De afzon derlijke actie van gisteren, welker omvang nog niet bekend is, is dan ook niet ondernomen door de le gionnaire politie, maar door een groep van legionnairs, die zich heb ben vereenigd in het zoogenaamde „corps der verstrooiden", dat inder tijd ook Calinescu heeft doodgescho ten. Dit corps had zich toegang ver schaft tot de militaire gevangenis Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Codreanu voltrok ken. De individueele daders zijn niet bekend. Met dit corps stond het hoofd der politie te Boekarest, kolo nel Zavianu, in relatie, waarom hij werd afgezet. In zijn plaats is, naar verluidt, prof. Palangeanu benoemd. Deze is een der onderwijzers van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de legionnaire beweging aan sloot. Een deel der bijzonder gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te stellen, wie gearresteerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste ge beurtenissen zijn geen verdere poli tieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeenstemming be staat tusschen generaal Antoneseu en Horia Sima. Eigenmachtig optreden wordt bestraft. Boekarest, 28 Nov. (D.N.B.) Als gevolg van de gebeurtenissen van gisteren, waarbij een groep legion nairs eenige der gearresteerde hoog- waardigheidsbekleeders van het Ca- rol-regiem heeft neergeschoten, is in de Staatscourant van vandaag een wet gepubliceerd, waarbij een strenge straf wordt gesteld op der gelijke op zich zelf staande acties In deze wet staat dat iedere schen ding van de vrijheid en huisvrede breuk met dwangarbeid varieerende van vijf tot twintig jaar, iedere toe- eigening met geweld van eigendom men met dwangarbeid varieerende van vijf tot tien jaar en iedere moord met voorbedachten rade met den dood wordt bestraft. Verduiste ring van bedragen tot en met een millioen worden volgens de nieuwe wet met tuchthuis bestraft, terwij] het verduisteren van waardevolle goederen tot een bedrag van meer dan 1 millioen lei met den dood zal worden bestraft. Het gebeente van Codreanu opgegraven. Boekarest, 28 Nov. (D.N.B.) De opgravingswerkzaamheden aan het graf van Codreanu in de gevange nis van Jilava bij Boekarest zijn gisteren voltooid. De lijken konden betrekkelijk gemakkelijk en ondub belzinnig worden geïdentificeerd Nadat het opgravingswerk was af geloopen, werden de beenderen der dertien legionnairs in groene kisten gelegd die bedekt waren met de na tionale vlag. Het gebeente van Co dreanu werd echter in een brons kleurige kist gelegd. Bij het licht van fakkels werden daarop Woens dagavond alle veertien kisten naar de legionnairskerk te Boekarest ge bracht en daar voor het altaar op gebaard. De kist van Codreanu rust op een hoogen katafalk. Legionnairs houden dag en nacht de eerewacht bij de kisten. Zaterdagmorgen zal de plechtige bijzetting plaats vinden Op dien dag zullen in heel Roeme nië feestelijkheden en voorstellingen van allerlei soort verboden zijn. De dood van prof. Jorga. Beoset, 28 Nov. (D. N. B.) Naar verluidt, bevindt zich onder de staatswaardigheidsbekleeders van het Carol-regime, die ten offer zijn gevallen aan de legionnairs, ook professor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, waar hij in den loop van Woensdag door verscheidene legionnairs uit zijn woning werd gehaald. Donderdag ochtend vond men hem dood in de nabijheid van Ploesti aan de land weg liggen, doorboord door ver scheidene revolverschoten. Prof. Jorga, die onder koning Carol in 1931 en 1932 minister-president was, werd van legionnaire zijde beschouwd als de auctor intellec tualis der veroordeeling van Co dreanu, daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Codreanu beleedigd gevoelde. Co dreanu werd toen wegens beleedi- ging van een ambtenaar veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf. Het Italiaansche weermachts- bericht. Ergens in Italië, 28 November (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 174 maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: Aan het Grieksche front hebben de troepen van het elfde leger gisteren op verscheidene punten tegenaan vallen ondernomen, welke met succes bekroond werden. Twee luchteska ders omvattende eenige honderden toestellen, werkten op tactische wij ze samen met de landstrijdkrachten en bombardeerden o.a. de volgende doelen: het vliegveld van Kozani, waar negen machines werden ver nield, het vliegveld van Fiorina, waar vijf jachtvliegtuigen in brand werden geschoten en het spoorweg station van Fiorina. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Gistermiddag is een van onze vlootformaties ten Zuiden van Sardinië in contact gekomen met een Engelsch eskader dat uit Westelijke richting kwam en be stond uit eenige slagschepen, een vliegtuigmoederschip, en talrijke kruisers. Onze schepen gingen een strijd aan en beschadigden een kruiser van het type Kent en een kruiser van het type Birmingham. Een vijandelijke granaat raakte een van onze kruisers, t.w. den kruiser Fiume, maar ontplofte niet. Een van onze torpedojagers werd op ernstige wijze getroffen en naar zijn basis gesleept. Het luchtdoelartillerie van onze een heden haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. Toen het eskader, na het vuur gestaakt te hebben, zich snel in Zuid-Oostelijke rich ting verwijderde, werd het op on geveer 200 kilometer van Sardinië ingehaald door eenige van onze luchtformaties, die van jagers ver gezeld waren. Een vliegtuigmoe derschip, een slagschip en een kruiser werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Verken ners constateerden later, dat het slagschip gestopt was, omdat aan boord brand was uitgebroken. Tij den hardnekkige gevechten tus schen onze jagers en de vijande lijke jagers, die van het vliegtuig- moederschip, waren opgestegen, werden vijf vijandelijke machines neergehaald. Van onze vliegtuigen keerden twee niet op hun basis terug. Fiorina gebombardeerd. Belgrado, 28 Nov. (D.N.B.) Uit Bitolja (Monastir) wordt gemeld, dat de Italiaansche luchtmacht Donder dagochtend de Grieksche stad Lerin 's-Gravenhage, 29 Nov. De secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend. BROOD EN GEBAK. Elk der met „17" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 December a.s. recht op het lcoopen van 125 gram roggebrood o f 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „17" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Biscuit 75 gram Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 8 December nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 9 tot Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 29 November (Fiorina) opnieuw heeft geborbar- deerd. De geheeie stad was gelijk een vuurzee, die van het Joego-Sla- vische grensstation uit duidelijk te zien was. De bevolking heeft de stad in panischen angst verlaten. Italiaansche kruiser niet getroffen. Rome, 28 Nov. (Stefani) Uit ach tereenvolgens ontvangen berichten blijkt, dat de Italiaansche kruiser Fiume, die volgens de eerste gege vens getroffen was door een projec tiel, hetwelk niet ontploft was, on beschadigd uit den zegevierenden lucht- en zeeslag ten Zuiden van Sar dinië gekomen is. De Middellandsche Zee wordt door de Italianen beheerscht. De Giomale d'Italia constateert, dat de Italiaansche vloot- en lucht macht de Middellandsche Zee doel treffende beheersohen en vijande lijke eenheden dikwijls mat zetten, hoewel deze toch van Gibraltar tot Cyprus steunen op een stelsel van aansluitende bases. De strijd in de Middellandsche Zee is zwaar en dat wisten de Italianen. Deze zee is het centrum van het conflict. Engeland kent groote beteekenis toe aan dezen vitalen sector van het Engelsche rijk, want het trekt talrijke eenheden van de home fleet uit de Noordzee terug en zendt ze ter versterking naar de Middellandsche Zee-bases en ter es- corteering van konvooien, die het land niet alleen gedwongen is naar Egypte en Griekenland te zenden, maar zelfs naar Turkije, dat Londen zou willen gebruiken als tegenzet op de gebeurtenissen in Griekenland. In het voorbijgaan kan men opmer ken van welke beteekenis de actie is, die Italië verplicht wa tegen de regeering te Athene te ondernemen. De Giornale constateert eveneens, dat groote Britsche eenheden als slagschepen, zware kruisers en vlieg kampschepen op deze wijze verne derd worden tot de rol van veld- v achter. Zie verder Buitenland pag. 3, blad Z. en met 15 December a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e.d. Voorts geven de met „2" genum merde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of een half rant soen „gebak" als hierboven ge noemd. TARWEBLOEM. De met „2" genummerde bonnen van de bloemkaart geven geduren de het tijdvak van Maandag 2 De cember tot en met Zondag 29 De cember a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggebloem of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel. RUST. Gedurende het tijdvak van Zater dag 30 November tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft de met „43" genummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem of gruttemeel (gemengd meel). EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 2 December tot en met Zondag 8 Decmber a.s. geeft de met „36" ge nummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 8 December nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 15 Decmber a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 9 tot en "met 15 December niet gebruikt mogen worden in ho tels, restaurants e.d. KAAS. In de distributie van kaas is een wijziging aangebracht, welke den consumenten mogelijk maakt een stuk kaas of een geheel kaasje aan t? schaffen. Het ligt in het voorne men in den vervolge voor kaas vier bonnen aan te wijzen voor een tijd vak van vier weken. Elke der bon nen is dus vier weken geldig. Gedurende het tijdvak van Maan dag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. geeft elke der met „49", „50", „62" en „63" genummer de bonnen van het algemeen dis tributie-bonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aan- oacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van deze bonnen eindigt op 29 December a.s., zoodat zij na dien datum niet meer ge bruikt mogen worden. BOTER EN MARGARINE. Een bericht betreffende bonaan wijzing voor boter en margarine volgt. VLEESCHDISTRIBUTIE. Runder-, kalfs- en varkenslevers, nieren, tongen en harten vallen ook onder de distributie. 's-Gravenhage, 29 November. Naar aanleiding van de hier en daar ten onrechte heerschende meening, dat runder-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en -harten buiten de vleesch-distributie vallen en der halve zonder vleeschbonnen kunnen worden betrokken, vestigt het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd er de aandacht op, dat deze meening geheel onjuist is. De genoemde artikelen mogen uitslui tend tegen vleeschbonnen worden verkocht. De slagers, die de artike len verkoopen zonder daarvoor bon nen in ontvangst te nemen stellen zich bloot aan het gevaar van uit sluiting. VOOR SCHILDERS. Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders. 's-Gravenhage, 29 November. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaat selijke distributiediensten aan schil ders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 December 19401 Januari 1941 als volgt zijn vastgesteld: 2 liter terpentijn per bon voor ter pentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1