EEN HALF JAAR NA DE MEI-DAGEN Het passeeren van Zwitser land door Engelsche vliegtuigen. AMSTERDAMSCME BEURS PUBLICATIES Bij ons in Rotterdam Het plan-Witteveen en de schadevergoeding. KERK EN SCHOOL tilth BLAD 3 BUITENLAND „De Zwitsers spelen een slechte kaart". Milaan, 28 Nov. (D.N.B.) De Regime Fascista toont zich ontevre den over de houding, die door Zwit serland wordt aangenomen tegen over het regelmatig passeeren van Ziwtsersch gebied door Engelsche vliegtuigen. Het blad is van mee ning, dat het den schijn heeft, dat de Zwitsersch gebied door Engelsche de noodzakelijkheid inziet om ook maar formeel te protesteeren. Maar zelfs, zoo gaat het blad ver der, wanneer zij mocht besluiten tot een van de vele diplomatieke stap pen in Londen, zal niemand de Zwit- sersche besluiten au serieux nemen, welke zijn gebaseerd op een „onge hoord toegefelijke neutraliteit". Het blad herinnert er aan, dat van Zwit- sersche zijde werd overgegaan tot aanzienlijk energieker afweermaat- regelen, toen voor eenigen tijd niet- Engelsche, buitenlandsche toestellen de Zwitsersche grens waren gepas seerd. Een soortgelijke critiek oefent de Regime Fascista uit op de houding van de Zwitsersche pers, die geen protest en geen verweer bevat tegen de Engelsche passages, maar wel dagelijks een voorwendsel vindt om een standpunt te bepalen tegen de politiek van de spil. Den laatsten tijd is het anti-fascisme der Zwit sersche bladen steeds duidelijker ge worden. De Zwitsers, aldus het blad ten slotte, spelen een slechte kaart. DE AMERIKAANS CHE FINANCIEELE HULP VOOR ENGELAND. Washington, 28 Nov. (D.N.B.) De senaatscommissie voor buitenland sche zaken van den senaat heeft met algemeene stemmen besloten de debatten over de financieele hulp voor Engeland tot de bijeenkomst van het congres in Januari a.s. te verdagen. De aanvaarding van dit besluit geschiedde op voorstel van den democratischen senator Clark, nadat de democratische senator King tevergeefs had aangedrongen op een spoedig houden van debatten over de wijziging van de neutrali- teitswet eh de Johnsonact. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 29 November 1940 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1940 II 3—3y2 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937. 5)4 Duitschl. m. verkl. BANK-1NSTELLINGEN Acnsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel -. Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Iopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac Vor. k. 96% 86 83%6 118 118 176 130 H5V, 81'/, 315 1315/s 201% 46 29 80% 6% 531/g 37 22% 24% 63/, 67 436l/j 260 250 125 246 269% ■'37 12 11 271 198 141 15/% 79 127 5 111 H3% 149% 167 '91% 258 199% 2!3/8 10% H% 1'% 85 5Vs plm 2u. 96% 85% 83% 118 118 177 130 116% 81 315 130 203% 46% 24% ü2 6% 53 37% 22% 24% 6% 69 442 260 250 126'/, 272 36% 17% 11% 277 200 140 156 1 0 5% 113 14' '50% 171 Hl 2,5/, 202 22% H% U% 15% 86' 53/, VALUTAKOERSEN DER NEDER- LANDSCHE BANK, 29 NOVEMBER. (Schriftelijke en tel.-transacties) Valuta's: New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.2875.43; Brussel 3'0.11 tot 30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34; New-York 1 86 1/2—1.90 1/4; Brussel 3<0.08— 30.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 43.5943.75. EEN REDE VAN GOEBBELS. Oslo, 28 Nov. (D. N. B.) Tijdens een voorstelling van het ensemble van 't theater am Nollendorfplatz, dat te Oslo gastvoorstellingen geeft, heeft rijksminister dr. Göbbeis in 't bioscooptheater voor de Duitsche weermacht voor meer dan duizend soldaten een rede gehouden. In een overzicht van de politieke en militaire successen van het eerste oorlogsjaar schilderde Göb beis den zegetocht der Duitsche wapens. Engeland is van het con tinent verdreven. Niemand weet beter dan de Duitsche soldaat, dat een wereldrijk als het Britsche niet in een dag instort. Doch Duitsch- land staat thans in een zoo gunsti ge positie in den strijd tegen Groot-Britannië, als nooit tevoren een met Engeland in oorlog zijnde mogendheid heeft ingenomen. Wanneer Churchill in zijn vertwij felde situatie thans zijn toevlucht neemt tot fantasieën en het sprookje van een op handen zijnd offensief laat verkondigen, dan is het hier in Noorwegen juist de aangewezen plaats om te vragen, waarom hij dan eerst zijn troepen uit Narvik of Duinkerken heeft teruggetrokken. Duitschland heeft thans slechts één doel, zijn laatsten vijand ter aarde te werpen. IRAN ONAFHANKELIJK EN NEUTRAAL. Boekarest, 28 Nov. (D.N.B.) In verband met bepaalde berichten in de bladen heeft.de keizerlijk-Iraan- sche legatie de volgende mededee- ling aan de bladen gezonden: „Wij stellen er prijs op vast te leggen, dat Iran niet in het minst onder den in vloed van welk land ook staat. Het voert in het tegenwoordige conflict een politiek van onafhankelijkheid en volstrekte neutraliteit, een poli tiek, die niet in het minst beïnvloed is door de politiek van een ander land". WANG TSJING WEI PRESIDENT VAN DE NATIONALE REGEERING. Sjanghai, 28 Nov. (D.N.B.) Wang Tsjing Wei is vandaag door een be sluit van den centralen politieke raad tot president van de nationale regee ring van China, met zetel te Nan king, benoemd. Als zoodanig zal Wang Tsjing Wei Zaterdag het Chi- neesch-Japansche verdrag ondertee kenen. De centrale politieke raad en het executieve bureau hebben tevens het wetsontwerp aangenomen voor de regeling van de Chineesch-Japan- sche betrekkingen. De benoeming van Wang Tsjing Wei door den cen tralen politieken raad is daarom van groote beteekenis, omdat Wang Tsjing Wei totdusver slechts belast was met het presidium. LAATSTE BERICHTEN BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in eenigo plaatsen van ons land luchtalarm gegeven, mees tendeels gelukkig onnoodig. Een aantal bommen kwam neer op het platteland, waar zij bijna geen schade aanrichtten. Een boerderij is afgebrand, elders is een woonhuis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats in Zuidholland, waar acht woonhuizen min of meer zwaar zijn beschadigd en talrijke huizen glasschade kregen. Helaas zijn ook onder de burgerbevolking slachtoffers te betreuren, namelijk elf gewonden, onder wie twee zwaar gewonde kinderen. BRUTALE DIEVEN. Gistermorgen en gisteravond zijn in de Kinkerbuurt te Amster dam een tweetal zeer brutale dief stallen- gepleegd, 's Morgens tus- schen half negen en kwart voor negen waren voor een manufac turenwinkel een tweetal kisten gebracht, inhoudende een partij dames- en kinderkousen en hee rensokken, ter waarde van onge veer 1500. De kisten konden niet direct uitgepakt worden, weshalve ze eenigen tijd op het trottoir ble ven staan. Gedurende dat kwar tiertje zijn de kisten gestolen, 's Avonds is vier paar schoenen uit de étalage van een winkel gestolen. De dieven hebben daarvoor de planken welke aangebracht waren, weggebroken. STEEKPARTIJ IN CAFE. Gisteravond oin ongeveer half elf ontstond te Den Haag twist tusschen de bezoekers van een café in de Jacob Catsstraat, die overging in een vechtpartij. Een der betrokkenen maakte hierbij gebruik van een dolk, waarmede hij den 47-jarigèn A. N. van D. uit de van Ravesteynstraat een steek onder het linkerschouder blad toebracht. Het slachtoffer werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht. Vanmorgen was zijn toestand bevredigend. De dader, de 32-jarige betonwer ker C. Z., vluchtte, doch werd later in zijn woning in de Koninginne straat aangehouden, waar ook de dolk in beslag werd genomen. DE AANVALLEN OP LIVERPOOL. Berlijn, 29 Nov. (D.N.B.) De groote aanval, welke het Duitsche luchtwapen gisteren op Liverpool on dernomen heeft, werd door honder den machines uitgevoerd, die ver scheidene honderdduizenden kilo gram brisantbommen lieten vallen. In Berlijnsche politieke kringen is het opgevallen, dat het Engelsche nieuwsbureau Reuter zich in een van zijn berichten over de Duitsche luchtaanvallen op Liverpool voor de eerste maal van een officieel Duitsch bericht bedient. DE NEW-YORKSCHE PERS EN DE AANVALLEN OP ENGELAND. New-York, 29 Nov. (D.N.B.) De New-Yorksche avondbladen pu- bliceeren groot- opgemaakte berich ten over dent zwaren- aanval van het Duitsche luchtwapen op Plymouth. De Amerikaansche correspondent in Londen doen in hun bericht vooral uitkomen, dat een geweldig aantal brandbommen is neergewor pen, zoodat een groot aantal bran den is ontstaan. In den loop van gisteren standen Londen, Liverpool, East-Anglia, Zuidoost-Engeland en de Midlands weer aan sterke aan vallen van- het Duitsche luchtwapen bloot. In den. nacht van Woensdag op Donderdag is een kustgebied in Zuidwest-Engeland acht uur lang gebombardeerd. Reeds de eerste bommenla-ding veroorzaakte zulke hevige branden, dat men nog op eenigen afstand voldoende lichi had om een krant te lezen. De D-uitsche vliegtuigen wierpen honderden bommen neer. In het oosten van de Midlands is een stad, vermoedelijk Leicester of Leaming ton, eveneens hevig aangevallen. Met korte tusschenpoozen werden -Toote hoeveelheden dynamiet- en .randbommen neergeworpen, die mvige ontploffingen tengevolge -ladden. De Duitsche vliegers zijn ook over de Zuidooskust gevlogen, waar men in twee districten aanhoudende ont ploffingen heeft gehoord. Over de beschieting van Dover berichten de Amerikaansche cor respondenten, dat de stad door de treffers van het Duitsche verdra gende geschut hevig getrild /heeft. HET ITALLAANSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Ergens in Italië, 29 Nov. (Stefani). In zijn weermachtsberieht no. 175 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Aan het Grieksche front hebben gisteren de divisies Ferrara, Siena en Centauro van het elfde leger tegenaanvallen ondernomen en elke aanvalspoging van den vijand ver- ij ded. Aan het front van het negende leger valt niets bijzonders te ver melden. Ongeveer 300 vliegtuigen van onze luchtformaties bombardeer den centra en wegen, waarbij zij hun doelen herhaalde malen raakten, vooral in de zones van Erseke en Sopiki. Er ontstonden ontploffingen en branden. Te Erseke werd een benzine opslagplaats met machinegeweervuur beschoten en geraakte in brand. Tij dens luchtgevechten werden vier vijandelijke jachttoestellen neerge haald. Aan het front van het negende leger haalde onze luchtdoelartillerie twee vliegtuigen brandend omlaag. Een ander bombardementsvlieg tuig deed een landing in de bedding van de rivier Devoli. De uit een officier en twee onder officieren bestaande bemanning werd gevangen genomen. Andere luchtformaties bombardeerden doelen op Korfoe. Op den ochtend van 28 November hebben onze vlooteenheden de mili taire werken van de basis Korfoe aan een langdurig bombardement van korten afstand onderworpen. Met duidelijk vernietigend resultaat wer den getroffen: de batterijen van San Salvatore, San Stefano, Cultura en Roda, de verdedigingswerken en de kazerne van Sidari, het radiostation van Tignola en de ligplaats van pa trouilleschepen. De reactie van den vijand was wanordelijk en zonder effect. Onze eenheden leden in het geheel geen schade. In de omgeving van Malta deden onze luchtformaties een .aanval op een vijandelijke vlootformatie. Een groot oorlogsschip werd midscheeps getroffen door een bom van zwaar kaliber. Er ontstonden hevige ge vechten tusschen onze bommenwer pers, vergezeld door jagers, en de vijandelijke jachttoestellen. Vijf vij andelijke machines werden neerge haald en vier anderen werden zwaar beschadigd. Een van onze toestel len is niet teruggekeerd. Des nachts bombardeerden onze vliegtuigen de haven La Valletta (Malta). In Oost-Afrika deed de vijand luchtaanvallen op Tessenei, doch zonder eenig gevolg, alsmede op El Oeak, waarbij twee personen ge wond werden en op Comar (Metem- ma) waarbij twee inlanders gewond STEUN AAN PLUIMVEE HOUDERS. Pluimveehouders, woonachtig in de gemeente Alkmaar, die overeen komstig de opgave van de Septem- ber-inven'tarisatie 1939, 300 of meer kippen en/of eenden hadden, kunnen, indien daartoe aanleiding bestaat, opgenomen worden in de steunregeling voor pluimvee houders. Belanghebbenden kunnen zich daartoe aanmelden bij het Gemeen telijk bureau voor Sociale Zaken op Dinsdag 3 December 1940 v.<m, van 1011 uur. Medenemen: Teeltvergunning, Varkenstoewijzing, Toewijzing pluimvee. Hef puin is verdwenen. Het leven heeit zich hersteld. Tijdelijke en permanente herbouw Het is reeds weer een half jaar geleden dat Rotterdam ge troffen werd door het oorlogsgeweld. Maar de verlamming duurde slechts kort en wanneer wij thans, na een half jaar, re- capituleeren, wat er in de Maasstad is tot stand gebracht, dan zal er plaats zijn voor eerbied en bewondering voor de wijze, waarop een zeer moeilijke aangelegenheid onder niet minder moeilijke omstandigheden is aangepakt. Het beeld van bouwvallen en puinhoopen is thans verdwenen. Er is zoo snel en doelmatig gewerkt, dat het puinruimen reeds nu vrij wel voltooid is en naar alle waar schijnlijkheid nog voor de jaarwis seling zijn beslag zal krijgen. Tus schen de twee en drie millioen ku bieke meters puin zijn met onge veer 1200 vrachtauto's door puin ruimers, wier aantal aanvankelijk 30.000 en later langen tijd 18.000 heeft bedragen overal heen gevoerd, o.m.' naar de Zuiderzeewerken en er zijn gigantische puinheuvels op geworpen. Er is gewerkt in een koortsachtig tempo, zoo snel zelfs, dat er in den beginne van overhaas ting sprake was, waardoor helaas waardevolle zaken onnoodig zijn gesloopt. Er is te dezen aanzien evenwel zeer spoedig ingegrepen, zoodat reeds in het beginstadium van het werk de toestand zoo was, dat alles, wat waarde had of nog bruikbaar was, behouden is geble ven. Dit gold niet alleen materieele, maar ook cultureele waarden. Zoo is dr. Hannema, directeur van het Museum Boymans, steeds nauw bij het puinruimen betrokken geweest, opdat het uiteraard zeer gehavende Rottërdamsche cultuurbezit nog zoo veel mogelijk in tact bleef. Merkwaar dig mag in dit verband ook genoemd worden de vorming van een z.g. te- gelploeg, die gegroeid is uit de puin ruimers zelve, waaronder zich enke len bevonden, die verstand hadden van oud-Hollandsche tegels, waar van er in Rotterdams binnenstad verscheidene gevonden zijn, soms zelfs zeer belangrijke exemplaren. De huisvesting. Het puinruimen is nagenoeg ge reed en zoo ligt daar thans Rotter dams binnenstad leeg en verlaten. Duizenden menschen hebben ge woond in het uitgestrekte gebied, waar thans voorloop-ig geen scha duw meer zal kunnen zijn. Die men schen hebben onderdak moeten vin den, hetgeen een zeer moeilijk vraagstuk is geworden, met de op lossing waarvan men nog altijd doende is. De rechtgeaarde Rotter dammer is een onverbeterlijke chau vinist. Hij is gehecht aan zijn stad en is slechts zeer noode geneigd deze te verlaten. Daarom wilden ve len niet hooren van een evacuatie naar Den Haag, Amsterdam of el ders. Liever trok men in bij familie of kennissen, hetgeen in vele geval len tot onhoudbare huisvestingstoe standen heeft geleid, die soms heel moeilijk waren te achterhalen. Aan vankelijk in noodtehuizen, later in gemeubileerde noodwoningen heeft men al spoedig een begin kunnen maken met het onder dak brengen der Rotterdammers in hun eigen ge meente. Maar behalve met nood voorzieningen kon reeds spoedig een begin worden gemaakt met den bouw van permanente arbeiderswo ningen in verschillede deelen der stad. Het streven is, dat geen enkele uit zijn woning gedreven Rotter dammer op den duur uitgesloten zal zijn van hernieuwde vestiging in de Maasstad. Het oude stadscentrum zal evenwel veel minder in aanmer king komen als woonwijk. Voor de aldaar vernielde 23.000 woningen zullen er slechts 10.000 in de plaats komen. Dat proces zal dan een on derdeel zijn van de city-vorming, welke er in belangrijke mate toe zal bijdragen van Rotterdam een we reldstad te maken. Het laat zich aanzien, dat met name Rotterdam- Zuid, nu reeds een wijk ter grootte van de gemeente Utrecht, een aan zienlijke uitbreiding zal ondergaan. In het stadscentrum zal dan, be halve voor breedere straten, plaats zijn voor groote kantoorpanden en ruime winkels. En ook deze her bouw laat niet lang op zich wach ten, want juist dezer dagen zal een begin worden gemaakt met den bouw van een groot kantoorpand aan de Meent, den belangrijken ver bindingsweg tusschen Goudschesin- gel en Coolsingel, in het nieuwe Rot terdam voorbestemd boulevards van de eerste orde te worden. Het leven herstelde zich snel, Hoe vlug de wederopbouw intus- schen ook in zijn werk moge gaan, er kon geen sprake van zijn, dat men in rustige afwachting daarvan het gewone leven stil zou kunnen leggen. In volstrekt niet al te zwaar moedige berekeningen wordt in het vooruitzicht gesteld, dat er zeker twaalf tot vijftien jaren zullen ver- loopen eer er gesproken zal kunnen worden van een volkomen her bouwd Rotterdam. Het spreekt van zelf, dat het dagelij ksch leven zich eerder moest herstellen en het dient gezegd, dat het herstel ook te dezen aanzien zeer snel in zijn werk is ge gaan. De noodwinkels zijn als padden stoelen uit den grond gerezen en thans bezit de Maasstad in Dijkzigt en Blijdorp twee winkelwijken, die zich in een zeer groote belangstelling mogen verheugen en waar het wer kelijk heel gezellig is, zoodat er weer sprake is van intiem stadsverkeer. Rotterdam is weer een Blaak rijk ge worden, en de nieuwe Binnenweg heeft meer en meer Hoogstraat-al lures aangenomen. Groote magazij nen en warenhuizen staan er in bonte mengeling dooreen, van tijd tot tijd prettig afgewisseld door café's, die al evenmin aan noodvoor zieningen doen denken als die win kels. Een vlotte, jolige architectuur, geestige wandversieringen en vroo- lijke witte muren geven de winkel wijken een buitengewoon fleurig aanzien, dat zeer levendig aan een groote expositie doet denken. Reeds weken achtereen worden er thans dagelijks bedrijven in noodbehuizin gen heropend. De niet-Rotterdammer, die, zeker als hij Rotterdam nog niet eenige malen bezocht, geen flauw begrip heeft van de vele en groote moeilijkheden, waarmede men in de Maasstad tè kampen heeft, neemt in het gunstigste geval met onverschil ligheid kennis van zulke heropenin gen en de Rotterdammer is al ge wend geraakt aan het noodwinkel- verschijnse-1. En toch is elke van die heropeningen het resultaat van een maximum aan energie, wilskracht, moed en doorzettingsvermogen. Legio is het aantal gevallen, dat de betrokken winkeliers zoowel zake lijk als particulier letterlijk „alles kwijt" waren, maar zij weigeren een voudig het hoofd in den schoot te leggen en bouwen opnieuw aan een eigen toekomst en daarmede aan de toekomst van Rotterdam. Cultuur-leven. Aan die toekomst heeft men ook onmiddellijk in cultureel opzicht ge bouwd, zoodat er thans, na een half jaar, reeds weer sprake is van een veelomvattend cultuur-leven. Het tooneel heeft emplooi gevonden in een „Kleine Komedie", gevestigd in het Beursgebouw aan den Coolsingel en in naam herinnerend aan een vroegere, vermaarde, gelegenheid aan dienzelfden Coolsingel. Al het goede, wat er in Nederland op het gebied van tooneel te genieten valt, zal zoo doende ook in de op het oogenblik volkomen schouwburg- en zaallooze Maasstad er zijn twee schouwbur gen, twaalf bioscopen en twee en twintig feestzalen vernield ten tooneéle gebracht worden, mede dank zij de voortreffelijke instelling de Volksuniversiteit, die, hoewel niet beschikkend over haar gebouw, voor Rotterdam's cultureele waarde op de bres is blijven staan en die onder meer tooneelvoorstellingen organi seert in een bioscooptheater. Er zijn meer van zulke noodvoorzieningen. Reeds eerder maakten wij er gewag van, hoe in een kerkgebouw gecon certeerd wordt, waardoor ook het groeiende Rotterdamsche muziek leven intact gehouden kon worden. Men heeft het zelfs zien gebeuren, dat juist in dezen tijd een pianoduo is gevormd en wel door Theo van der Pas en Marinus Flipse-, En ook de beeldende kunstenaars zijn niet ver geten. Niet alleen zijn deze, evenals trou wens alle andere kunstenaars, zoo noodig materieel geholpen, maar ook zijn voor hen in het afgeloopen half jaar nieuwe mogelijkheden gescha pen. Er is veel aandacht besteed aan gevel- en wandversieringen, ook bij de noodwinkels en -woningen en bij den herbouw zullen ongetwijfeld de beeldende kunstenaars in ruime mate betrokken worden. Het Plan-Witteveen en de schadevergoeding. Thans, na een half jaar, staat on getwijfeld onomstootelijk vast, dat Rotterdam onverminderd als groote en belangrijke stad zal blijven voort bestaan. De Maasstad gaat een even interessanten als machtigen tijd te gemoet. Maar voor het zoover is, zal eerst het plan-Witteveen tot in fines ses bekend moeten worden en ook, of liever gezegd in nauw verband daarmede, de regeling van de scha devergoeding. In dezen samenhang heeft de principieele uitspraak van den commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken, dr. Fischböck, dat bij een op handen zijnde verordening inzake de oor logsschade en de vergoeding daarvan uitgegaan zal worden van het begin sel der volledige schadevergoeding, wel zeer groote beteekenis. Nu zal het mogelijk zijn een Plan-Witte veen, van hoe groote conceptie dit ook zal zijn, volledig ten uitvoer te leggen. Nu zal het mogelijk worden, dat de groote kantoorpanden aan de zestig meter breede boulevards be volkt worden met bloeiende bedrij ven, nu zal er in de winkelpanden niet alleen plaats zijn voor de aller grootsten, maar ook voor den ha"rd- werkenden middenstander. En nu zal er' zoo mogelijk nog meer belangstel ling bestaan voor 't Plan-Witteveen, dat primaire en secundaire wegen zal geven, afgewisseld met gordels van groen en groote pleinen, maar bovenal, dat Rotterdam weer het karakter van werkstad dient te ge ven, een karakter, dat het ook de af geloopen zes maanden heeft behou den, alle moeilijkheden ten spijt en dat het voor alles verlangend is ver der de toekomst in te dragen. ROTTERDAMMER. werden en een kind den dood vond. Een van onze duikbooten „Marconi" bracht in den Atlantischen Oceaan een Engelsch schip met een lading van 1.000 ton tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen probeer den de steden Brindisi en Tarente te bereiken. Ontvangen door een hevig spervuur van het luchtdoelge schut wierpen zij brand- en brisant bommen alleen in de omgeving van Brindisi, welke terecht kwamen in het open veld of in zee. BENOEMD. Aan de R. H. B. S. te Velsen is benoemd tot leeraar in vasten dienst de heer J. Duinker, thans tijdelijk leeraar, voorheen hoofd van de meisjesschool van de Berger schoolvereeniging te Bergen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 1 DECEMBER 1040. ALKMAAR. Waakt en Bidt, 10 uur, ds. de Vries, van Beverwijk (voor ds. War ners); 3 uur, dienst voor de'jeugd, ds. den Hertog, van Amsterdam. Kapelkerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden; 4 uur, ds. Kleyne. Remonstrantsch Geref. Gemeen te, 10.30 uur, ds. Rappold. - Ev. Luth.- Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Munter, van Edam. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur en 3 uur (Heidelb. Catech. Zondag 21; collec te voor de diaconie), telkens de heer J van Eerden, cand. Herst. Apost. Gem., Toussaint- straat, 10 en 4.30 uur en Woensdag avond 8 uur, dienst. Vrije Ev. Gem., in De Unie, 10 uur, onderwerp: „De puinhoopen van Jericho" en av. 5 uur, onderwerp: „Een 60 eeuwen durende strijd", telkens ds. Ruys; Donderdagnam. 4 uur, bijbellezing, Brouwerstr. 31. Ned. Chr. Gemeenschapsbond in „Waakt en Bidt", 4.30 uur, Advent- samenkomst, de heer van Oostveen; Vrijdagavond 7.30 uur bijbelbespre king vrouwen, Oudegracht 208; Za terdagmiddag 4.30 uur bidstond, Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter Wil liam Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond 7 uur soldatensa- menkomst; Zondag 10 uur heili- gingsdienst, 3.30 uur verblijdingssa- menkomst, 7 uur verlossings-samen- komst; Maandag 2.30 uur gezins bond; Donderdagavond 7.30 uur heiligingsdienst; alle diensten staan o. 1. v. kapiteine P. A. Dijkmans. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, tien uur, ds. van Mullem; onderwerp: „Advent". BERGEN, 9.30 uur (doop), ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Groenweg, van Hilversum. BROEK OP LANGENDXJK, nam. 2 uur, ds. v. d. Pol. van Midden- meer (voor ds. Warners). DIRKSHORN, 10.30 uur," ds. de Leeuw. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10.15 uur (H. Avondm-aal) en 3.15 uur (Nabetrachting; collecte alg. chr. doeleinden), telkens ds. von Meyenfeldt. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Kleyne. GROET, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 uur Zondagsschool. GROOTSCHERMER, nam. 2 uur, ds. Kastein. HEILOO, 10 uur, ds. Veenhuijsen, van Amsterdam. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. v. Elden, van Haarlem. HEERHUGOWAARD, geen dienst. HENSBROEK, geen dienst. KOEDIJK, elf uur, ds. v. d. Kieboom (doop en verkiezing). LIMMEN, nam. 2 uur, ds. van Mullem. NIEUWE-NIEDORP, 10.30 uur, ds. Krop. NOORDSCHARWOUDE, nam. 3 uur, ds. de Mooy. OTERLEEK, nam. 2 uur, ds. Frins van Wijngaarden. OUDE-NIEDORP, geen dienst. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boerendonk. SCHOORL, zie Groet. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10.30 uur, de heer Elzinga, van Amsterdam. URSEM, 10.30 uur, mej. van Vliet. VEENHUIZEN, 10.30 uur, ds. de Mooy. WARMENHUIZEN, 3 uur, ds. poeke.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7