I Rotterdam wordt weer een aannemelijke woonstad. 18.—. 18.20 19.20 - - - Waarom zoo weinig vleesch Thans ook een Cineac en een Schouwburg heropend. 18.80 19.30 19^0 19.55 20.10 20.25 20.80 20.40 20.55 MM - -- TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940. «Él i spfel I A '"--if j#r i&ÉI m y/A4f$ VOORBEREIDINGEN VOOR DEN OOGST 1941. In den „Molenpolder" de Scher mer is men momeneel bezig met het ploegen der gronden voor den inzaai van het winterkoren. Een der landbouwers bezig met het ploegen van zijn akkers. (Polygoon) DE ITALIAANSCHE MINISTER VAN JUSTITIE GRAAF GRANDI BIJ DEN FUHRER. De Führer in gesprek met den Italiaanschen minister van Justitie graaf Dino Grandi tijdens de ontvangst in' de nieuwe Rijkskanselarij". Rechts Rijksminister Generalgouverneur dr. Frank, de president van de Akademie voor Duitseh Recht en Staatsminister dr. Meissner. Oordeel van bevoegde Duitsche zijde. Het A.N.P. meldt: Waarom is er zoo weinig vleesch verkrijgbaar. Op deze vraag is het A.N.P. van bevoegde zijde medegedeeld, dat blijkbaar tal van veehouders op het oogenblik htm slachtvee aanhouden instede van het als gewoonlijk, aan de markt te brengen. In plaats van het gewone aantal van 16.000 stuks worden er thans slechts 1600 stuks vee per week aan de markt gebracht. Voorzoover de redenen daarvoor na speurbaar zijn, schijnen zij te zijn gelegen in de vrees voor devaluatie en in vrees voor inbegrij pende maat regelen ten aanzien van den veesta pel. Beide verwachtingen zijn onge grond. De mogelijkheid van devalua tie behoort tot het rijk der fantasie. De vrees voor een reconstructie van den veestapel, in verband waar mede het voordeelig zou zijn het vee vooralsnog aan te houden, of van an dere maatregelen vgn dezelfde strek king, werd eveneens ongegrond ver klaard. Het kwaadwillige gerucht, aldus onze zegsman, wil weer, dat de Duit- schers de schuld van de vleesch- schaarschte zijn. Daarop moet wor den geantwoord, dat er vee genoeg is en dat deze materie geheel in han den van Nederlandche instanties is. De schuld ligt naar de meening van bevoegde Duitsche kringen ook niet zoovëer bij het bureau voedselvoor ziening in oorlogstijd, maar bij de Centrale landbouworganisaties, wel ker onvoldoende voorlichting waan denkbeelden bij de veetelers heeft laten ontstaan. Indien in deze on voldoende voorlichting geen wijzi ging ten goede komt, zal, zoo zeide men het A.N.P., naar andere midde len moeten worden gegrepen. WINKELRUITEN VAN DE UNIE VERNIELD. Ht A.N.P. meldt: Evenals in den nacht van Dinsdag op Woensdag is gisternacht de pro- pagandawinkel van de Nederland- sche Unie aan het Kort Rapenburg te Leiden het mikpunt geweest van pclitieke hartstochten. Er werden drie groote spiegelruiten en het raam van de winkeldeur vernield. (Hoffmann) FISCALE VRIJSTELLING VOOR TRACTIEGASSEN. Naar de K.N.A.C. meldt, heeft het Departement van Financiën weder om twee, met. name genoemde gas soorten fiscaal gelijkgesteld met de gassen, waarvoor indertijd vrijstel ling is verleend van de verhoogde motorrijtuigenbelasting voor motor rijtuigen, welke een andere brandstof dan benzine gebruiken. Dit zijn „mo- tormethyleen" en „motormethaan". Het eerste is de handelsnaam voor een gas met hoog aethyleengehaite, o'at door de Hoogovens in IJmuiden als motorbrandstof beschikbaar wordt gesteld; onder motormethaan of mo- torenmethaan verstaat men een methaanrijke gasfractie, welke door de Hoogovens en de Staatsmijnen in den handel wordt gebracht. Het departement vestigt er nog eens de aandacht op, dat de vrijstel ling slechts geldt voor motorrijtuigen, welke uitsluitend op aandrij ving door gas zijn ingericht, m.a.w. voor bedrijf op benzine ongeschikt zijn gemaakt. Voor de wijze, waarop dit laatste moet worden gedaan bij die wagens, welke bij den opbouw hun carburator enz. nog hadden be houden, bestaat geen officieel voor schrift. GROOTE HOEVEELHEID TEX- TIELGOED GESTOLEN. In den afgeloopen nacht hebben onbevoegden zich, vermoedelijk door overklimming, toegang ver schaft tot de achterzijde van het ma- nuf acturenmagazijn der firma Pieck aan de Haarlemmerstraat. De inbrekers hebben blijkbaar rustig hifn slag kunnen slaan en een groote hoeveelheid textielgoederen, ter waarde van ongeveer vijfhonderd gulden, ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. GESTOLEN HEERENSTOFFEN ACHTERHAALD. 9 arrestaties. In September van dit jaar heeft te Aalsmeer een ongewenschte bezoe ker zich toegang verschaft tot een pakhuis van een mamjfacturenhan- del. Door het verbreken van de lui ken. en een ruit kwam de man bin nen en hij wist 50 coupons heeren- stof, welke op het oogenblik een waarde van 4000 gulden vertegen woordigen mede te nemen. Hij stop te alles in een schuit en verborg de coupons in een klein bouwvallig schuurtje ergens in den Haarlem mermeerpolder.-Bij na twee maanden heeft de man daar zijn buit verbor gen gehouden. De centrale recherche te Amster dam kreeg de zaak ter onderzoek in handen. In samenwerking met - den burgemeester van Aalsmeer ging men de onderscheiden mogelijkheden na. Eenigen tijd geleden ontdekte nu inspecteur Moll, dat een gedeelte' van de stof verkocht was naar Amster dam. Inderdaad gelukte het de hoofdstedelijke politie ongeveer drie kwart van de hoeveelheid in beslag te nemen. Ook het geld kon opge spoord. Vijf daders, de'inbreker en vier helpers, werden gearresteerd. Gisteren zijn zij naar Haarlem ge bracht om voorgeleid te worden voor den officier van justitie. Bij ons in Rotterdam ROTTERDAM is weer een schouwburg rijk! Ongeveer gelijk tijdig met het omver halen van de laatste muren van den voormaligen Grooten Schouwburg, opende de Kleine Comedie. Zonderlinge brokstukken van wat eens de lang niet onaardige voorgevel was van Verheul's schepping aan de Aert van Nesstraat teekenden zich in de schemering tegen den nog lichten hemel af, toen wij ons zeer vroeg tijdig naar het beursgebouw begaven, niet om het gehaaste beursleven te ondergaan, maar om de première mee te maken van het herboren tooneelleven te Rotterdam in dezelfde zaal, waar wij een paar dagen tevoren de herleving1 van de Rotterdamsche Cineac hadden meegemaakf. VIJFJARIG KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is te Rotterdam de vijfjarige K. van Stralen, toen hij spelenderwijs de Scheepstimmer manslaan aldaar wilde oversteken, aangereden door een vrachtauto, be stuurd door den negen tien jarigen H. S, Het kind werd tegen den grond geworpen en is vrijwel op slag ge dood. DOOR VALLENDEN MUUR GEDOOD. Dezer dagen is bij het verrichten van werkzaamheden aan een boer derij te Zuidhorn de 52-jarige ge huwde arbeider E. Kuipers onder een vallenden muur geraakt en ernstig het Academisch ziekenhuis te Gro ningen overleden. MATERIALEN NEDERLANDSCHE VERDEDIGINGSWERKEN. Het A. N. P. meldt: De bevoegde instanties der Duit sche weermacht in Nederland wijzen erop, dat materialen, welke afkom stig zijn van de vroegere Nederland- sche versterkingswerken, zooals hout, allerlei metalen enz. eigendom zijn van den bevelhebber der Duit sche -we'ermaGht in Nederland en niet eigenmachtig in bezit kunnen wor den genomen door de bevolking of Nederlandsehe instanties. Iedere diefstal van materiaal uit de Neder landsehe versterkingswerken wordt strafrechtelijk vervolgd en volgens de bestaande wetten streng gestraft. DE TE WINTERHULP-COLLECTE GRONINGEN. De collecte voor de Winterhulp te Groningen heeft ruim 6.600 gulden opgebracht. De gewone collecte's brengen in deze stad ongeveer 1600 gulden op, zoodat de eerste winter hulpcollecte een goed resultaat heeft opgeleverd. AANGEVEN DUITSCHE VERMOGENS IN VIJANDELIJKE LANDEN. Van bevoegde ziide wordt ons medegedeeld, dat het aangeven van Duitsche vermogens in vijandelijke landen, krachtens verordening van 7 Augustus 1940 (Reichsgesetzblatt 140, eerste deel) onmiddellijk ge schieden moet voor wat betreft geld vorderingen, bezit, deelgenootschap in ondernemingen enz., bij de „Wirt- schaftsprüfstelle", Kor.te Vijverberg 5 's-Gravenhage. De hiervoor noodige formulieren zijn bij dat bureau te verkrijgen. De laatste dag, waarop deze aangifte kan geschieden, is 5 Dqcember 1940. „Een leuk dingetje wel" hoorden wij achter ons zeggen, toen wij ge zeten waren in die tijdelijke too- neelbehuizing. Die woorden teeke nen het zaaltje ten voeten uit. Het is een leuk dingetje, niet minder, maar vooral ook niet meer. Het ziet er niet onaardig uit, de wand- beschilderingen van Pieter den Besten zijn zelfs bepaald van een heel'"aannernelijk karakter, maar men mist er toch wel ten eenen male de echte schouwburgsfeer. Het verschil, tusschen het schouw burg- en het filmbezoek was voor al, dat men en passant naar de film ging, maar dat men zich voor den schouwburg extra opdofte, ja, dat het zich kleeden zelfs een onder deel vormde van het genoegen, dat het schouwburgbezoek met zich bracht. Misschien is dat zelfs wel de oorzaak geweest van het verval waarin het Rotterdamsche tooneel leven langzamerhand was komen te verkeeren. De Rotterdammer houdt niet van conventie, is daar door de bank genomen zelfs een verklaarde tegenstander van, en het valt niet te ontkennen, dat het schouwburgbezoek altijd iets con ventioneels had. Dat was echter geenszins het geval bij de eerste voorstelling van de Kleine Come die. Er waren verscheidene autori teiten, zooJls wethouder De-Groot, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. van der Mandele en zijn secretaris, mr. Lichtenauer, maar zij waren niet gekleed in conventieele kleedij en zij hielden geen lange toespraken, neen, niets van dit alles, zij waren in „gewo ne" colbertjes gestoken en zij na men zonder meer plaats op de voorloopig nog houten stoeltjes. Zij keken, als wij, eens rond en zoo konden zij waarnemen, dat de plafoneering, waaraan nog binten en buizen zichtbaar zijn, de sober heid toch wel wat erg ver door voert en dat Rotterdam's nieuwe schouwburg, zooals gezegd, wel een „aardig dingetje" is, maar toch. BELASTERING DER DUITSCHE WEERMACHT. Het A, N. P. meldt: Een Düitsch krijgsgerecht heeft een Nederlander uit Amsterdam ge straft wegens lastering der Duitsche weermacht. Het betrof hier een vrouw, die de lasterlijke bewering had verspreid, dat een Engelsch bom bardement van Amsterdam in wer kelijkheid door Duitsche vliegers was geschied. Het vonnis luidde 6 weken gevangenisstraf. De straf is alleen wegens den hoogen oudèrdom van de verdachte zoo bijzonder mild uitgevallen. Nationaal front en Winterhulp. - De afdeplingsleiding van Nationaal front te Amsterdam heeft besloten algeheele medewerking te verleenen aan de collecte voor Winterhulp Nederland, Uit dien hoofde zal Zater dag niet gecolporteerd worden. wegens het volkomen ontbreken van tapijten, een nogal koud geval. Maar het is een noodvoorziening en Rotterdam kan hierdoor ten minste weer genieten van goed Nederlandsch tooneel. En dat de belangstelling groot is, blijkt wel uit de feiten, dat de couponboekjes zeer grif van de hand gaan en dat het tijdens de openingsvoorstelling nagenoeg uitverkocht was, hoewel het aanvangsuur van zeven uur voor een werkstad als Rotterdam eigenlijk te vroeg is. De openingsvoorstelling werd -ver zorgd door het Centraal Toongel, dai een goede voorstelling gaf van net blijspel „Ingeborg", waarmede het publiek zich wel vermaakte, maar dat toch eigenlijk teveel een nie mendalletje is om van de opening van een Schouwburg, ook al betreft het slechts een noodvoorziening, een geslaagd geheel te maken. Iets nieuws was, althans voor het tegen woordige Rotterdam, dat de entre- acte-s als in vroeger jaren werden opgevroolijkt door aangenaam klin kende muziek. En waar die muziek werd voortgebracht door Beuker en Denijs, die hun. vingers weer vlug 'en vaardig over twee vleugels lieten gaan, was dit onderdeel van het ope ningsprogramma wel een succes. Geluidskwesties. Het wil ons intusschen-voorkomen, dat het. zaaltje zich beter'leent voor film dan voor tooneel. De filmmu ziek werd door de zaal acoustisch zeer naar behooren verwerkt, maar het gesproken woord ging wel een beetje verloren, vooral dat van Cor Ruys, die zich nu eenmaal weinig moeite pleegt te geven om zich ver- staahbaar te maken. Het ligt in de oedoeling, dat in de Kleine Comedie ook Nederlandsehe Opera-voorstel lingen gegeven zullen worden, een experiment, dat wij, juist vanwege de acoustiek, met belangstelling, ver mengd met een beetje zorg, tegemoet zien. In ieder geval kan deze noodvoor ziening op ontspanningsgebied zich wat de acoustiek betreft, niet meten met die- der concerten, die nog altijd in de Koninginnekerk gegeven wor den, waar het steeds beter en in zijn programmakeuze ook gedurfder wor dende Rotterdamsch Philljarmonisch Orkest succes na succes boekt. 'Tot zelfs op stormachtige Novemberavon den, toen het pikdonker was en toen de regen het verblijf buitenshuis verre van aangenaam maakte, was het vol tijdens de avondconcerten. Het muziekminnend publiek werd toen naar huis gebracht door middel van verhuiswagens, die met één paarde-kracht langzaam over de van oudsher om de hobbeligheid ver maarde Rotterdamsche straten voort sukkelden, het bij al te steile brug- hellingen aan de mannelijke reizi gers overlatend om het vervoermid del over het doode punt te helpen. In één opzicht zijn die verhuiswa gens bepaald mislukkingen; het ge zang, dat de zeer gemengde bezetting liet hooren, kwam slecht tot zijn recht, zeker na het klankvolle, dat men kort te voren had gehoord! Maar men vermaakte er zich koste lijk en een beetje vroolijkheid kan NA JARENLANGE PROEFNEMINGEN is een spoorweg-beambte, de heer, J. C. Dindergist te Castricum, er in geslaagd, witlof op gas- verwarming te kweeken. Het resultaat van den met gas verwarmden broeibak was zeer bevredigend. Het lof, dat in 24 dagen rijp en marktklaar is, wordt uit den- broeibak gehaald, gewasschen en zoo voor de markt gereed gemaakt. (Polygoon) in dezen tijd, zeker in Rotterdam, geen kwaad. De vroolijkheid kan men langza merhand ook weer te kust en te keur vinden. Er zijn verscheidene cabarets in noodbehuizingen ver schenen, waar het heel goed toeven is. Er is een bierhuis verschenen aan de Rochussenstraat, waarvan de vroolijke klanken tot, ver in den om trek te hoorc-n -zijn. Gok het café leven heeft zich successievelijk der mate hersteld, dat het voor elck wat wils biedt. Er zijn prachtige ge legenheden als het Erasmushuis en het Beurseafé, er zijn mooie, groote noodcafé's als Eden en binnenkort Cal^nd, maar ook zijn er de tallooze intieme bars, zooals men die vroeger in de omgeving van den Stationsweg aantrof en ook zijn er de eenvoudige -kroegen, waar de oer-Rotterdammer zich op zijn. gemak voelt en waar hii onder het genot van een achttien cents-pilsje sterke verhalen op- discht in een taaltje, waarvan den niet-Rotterdammer heel wat woor den zullen ontgaan. v Weer woonstad. Het is gelukkig, dat het uitgaans leven zich zoo snel en zoo goed heeft kunnen herstellen, want R-otterdam is er weer een aannemelijke woon stad door geworden en ook een stad, waar voor den niet-Rotterdammer wat te genieten zal zijn, niet alleen door den schouwburg, de bioscopen, de concerten en de café's, magr ook door het normale stadsleven. Nergens is de kooprage zoo groot als in de Maasstad. Nergens ook wordt zó'o in tensie-f aan den wederopbouw ge werkt als te Rotterdam, waar de her leving zich overal in positieven zm doet gevoelen. Daar is b.v. een tex- delstic-hting, die de belangen van alle betrokkenen bij de textielbran che uitnemend heeft behartigd en die thans ook reeds een soortgelijk lichaam in de meubelbranche heeft doen ontstaan. Daar is de Commissie Voorziening Rotterdam, die zich be ijverd de herbevoorrading van Rot terdam in goede banen te leiden, waartoe zij zoo noodig zelfs zal ad- viseeren de niet getroffen gedeelten van Nederland te blokkeeren. En daar zijn de vere-enigingen van noodwinkeliers, die men nu reeds overal aantreft, waar noodwinkels zijn en die van een prettig aandoen de saamhoorigheid getuigen. Zoo wordt Rotterdam langzamer hand weer een aannemelijke woon stad, waar als van ouds her, doorzet tingsvermogen en energie, hand in hand gaan, maar waar men thans gemakkelijker over kleinigheden heen stapt. Natuurlijk is het ook te Rotterdam lang geen rozengeur en maneschijn, maar toch is het onmis kenbaar, dat de bevolking iri den nood dichter tot elkaar gekomen is. Me-n treft hetzelfde aan bij andere groepen der Nederlandsehe bevol king, zooals bij de Bredanaars, die eveneens hun portie van het oorlogs gebeuren gejiad hebben. KALENDERS 1941. Ondanks de zorgen van dezen tijd heeft de A. V. R. O. weer een ka lender doen verschijnen, die geheel als vroeger werd samengesteld. Een twaalftal kleurige reproducties brengen mensch en dier in beeld, stillevens en huizen, bloemen en landschappen. Albert Hemelman had wederom de algeheele verzor ging en verdep treffen wij repro ducties aan naar schilderijen van Willem van Nieuwenhoven, van Koboken, Singer, Roodenburg en vele anderen. De foto's op het eigenlijke kalenderblok zijn van Vorstelman en Martens, de compo sitie en illustratie van de firma Patz. Het kalenderblok brengt het leven en werken van de A. V. R. O. in beeld. De N. V. Hollandsche-Utrechtsche Verzekeringmaatschappij brengt een twee-maandelijkschen kalender. Aan de achterzijde van elk'blad is een voorbeeld van verschillende verze keringen opgenomen. Elk blad is gesierd met een afdruk van inge-, zonden foto's ingevolge een uitge schreven prijsvraag. Voor den ka lender 1942 wordt reeds weer een nieuwe prijsvraag aangekondigd. De Nederlanden 1845 komt ook nu weer met een wandkalender, voor elke maand een blad, waarop raast de duidelijke cijfers ruimte voor aanteekeningen. ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Boekhandel Henns Coster en Zn. Bureau Alkmaarsche Courant. Speciaal daar, waar men de rauwe werkelijklied zoo van nabij heeft leeren kennen, waar men allemaal, oud en jong en arm en,rijk van aan gezicht tot aangezicht met den dood heeft gestaan, daar heeft zich önmis- kenbaar een zekere loutering vol trokken. Daar is het inzicht ge groeid, dat men toch niet op de wereld is alleen om te dringen om voorrang en om hét elkaar onaange naam te maken. Er is in Rotterdam onmiskenbaar een goede geestesge steldheid gegroeid, een gesteldheid, die het ons veroorlooft de voorspel ling te wagen, dat de Maasstad in de Winterhulpactie verhoudingsgewijs zeker niet het slechtst voor den dag zal komen. Zij, die zelf zoo zwaar ge troffen zijn, vertoonen vaak het sterkst de neiging om den nood van anderen te lenigen. Dat zal dan de geestelijke winst zijn, die uit het materieels verlies geboren wordt. ROTTERDAMMER. Ml

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5