Mr. STEVENS UIT DOM L MKK. DETROIT Vergoeding tot f 50.000 honderd procent der waarde op 9 Mei. uaarboverv 90 pet. van de waarde. PU ROL Dansverbod opgeheven. Opheffing bij wijze van proef. Glimlachje. ijeenkomst m hoop ik in goeden Hiermede den voor» STAND van Her- n en P. A. K. Schoen- (Nov.) Johannes, van Cor- Henricus Dekker en s. Si- irdus van Stroet. vert Hein Bakker. is Boerdijk Stet. Cornelia na Bos. v. Willem Catharina en, d. v. i en van Kingma, van Antje iden, over- idrik Hos- ren, echtg. irleden te weduwnaar en en vijf- FEUILLETON 37) De passagiers kalmeerden spoedig 11a deze uiteenzetting en eenigen van hen begonnen zelfs de zaak als een interessante afwiseling te be schouwen. Don Alvarez was gerehabiliteerd. Don Alvarez vertelde aan ieder, die het maar hooren wilde, dat hij al wel vermoed had, wat er gebeuren zou en alleen daarom had hij van verdere ruzie met dezen herrie schopper afgezien. Hij wist, dat hij. wanneer hij Stevens tegen den grond sloeg, het ergste zou kunnen verwachten. Don Alvarez glimlach te vreeselijk verachtelijk, om dade lijk daarop zeer nobel te kijken. Menschen als hij,D on Alvarez, die slechts gewend waren met open vizier te strijden, waren natuurlijk tegen zulke gangsters niet opgewas sen. Daarom liever een nederlaag in het openbaar dan ellendig van een vergiftigde sigaret of iets der gelijks dood te gaan. Dat begreep ieder volkomen. Nie mand wilde ernstig met een lid van de onderwereld in conflict komen, men wist immers uit romans en krantenberichten, hoe dergelijke menschen wraak plachten te nemen. Maar Don Alvarez' roem verbleekte dadelijk weer, want bij dezen ge- dachtengang werd de opmerkzaam heid op Ben Beverly gevestigd, op den man, die geen vrees kende. Knap was hij niet bovenmatig elegant ook niet maar interes sant! Een strijder voor een betere menschheid zoo ongeveer noem de een oude dame hem. Zou men van hem een handteekening kunnen krijgen? Een paar zeer jonge meis jes droomden zelfs van een auto gram van Stevens. Zou hij de moor denaar zijn en zou hij tenslotte op den electrischen stoel belanden en als men dan een handteekening van hem had reuze! Edna had het den volgenden mor gen zwaar te verantwoorden. Het heele schip wist al, dat ze met den moordenaar „iets had". Daardoor was ook de schermleerares een be zienswaardige persoon geworden. Vroeg in den morgen reeds, toen de turnzaal nog nauwelijks geopend was, verdrongen de dames zich om les van haar te krijgen. Dames, die nog nooit een degen in de hand had den gehad, ontdekten plotseling bij zichzelf de neiging, dat gebrek te verhelpen. Dames, die zich nooit voor sport interesseerden, moesten plotseling beslist eens in de turn zaal geweest zijn. Het hoorde er nu eenmaal bij, over deze aangelegen heid te kunnen meespreken. Edna was geen klein meisje, dat dadelijk huilde. Haar beroep had veel tot de vorming van haar ka rakter bijgedragen. Wie drie uren achtereen op een tennistournooi met inspanning van alle energie geen set cadeau geeft, die kan ook hard zijn tegen zichzelf. En wie daarbij nog schermen en gymnastiekles kan geven, die bezit ook op ander ge bied weerstandsvermogen. Edna was dezen morgen uiterst verstrooid, Ze had nauwelijks oog voor de vele toeschouwers, die naar de schermles waren gekpmen, want ze had wel aan andere dingen te denken. Allerlei dingen dwarrelden in haar gedachten doorheen. Jaren lang was ze met allerlei soort man nen in aanraking gekomen en som migen hadden haar zelfs beleedigd. Maar ook ernstige aanzoeken had ze gekregen. „Miss Piggs, u zet uw voeten weer verkeerd. Let u toch op mij!' Hoe zat dat toch? Niemand kon ook maar eenigen indruk op Edna Eosch maken. En daar verscheen die Stevens of Petere of hoe hij1 dan ook heeten mocht en weg was haar rust; ze was bereid alles voor hem te laten loopen. Wat kon haar dit baantje nu nog schelen, waar verschillende collega's zoo ja- loersch op waren geweest? Wat kon haar nog haar zoogenaam'de goede naam schelen? Alles was haar plot seling onverschillig geworden. „Miss Piggs, uw uitval was veel te langzaam. Kijkt u nu eens naar mij! Uw tegenstander moet verrast zijn, nietwaar? Laat u toch door de toeschouwers niet afleiden. Begint u nog maar eens. -Wat zegt u? Of ik door die kwestie met Stevens niet verschrikkelijk gedeprimeerd ben? Maar Miss Piggs, u wilde toch leeren schermen! Gaat u maar weer klaar staan!" Kijk nu eens zulk een domme gans, om zulk een vraag te stellen! Een vermenging van medegevoel en gebrek aan tact. Waar 'wachten die kletswijven van beiderlei kunne nog op? Natuurlijk, daarop, dat Ed na Bosch den degen weggooit, zegt dat ze vandaag niet meer kan, men moest haar niet kwalijk nemen en huilend wegloopt. Dan kunnen ze tegen elkaar zeggen: Och, die arme Miss Edna, ze kon vandaag geen les geven, ze i^as volkomen in de war. Het is ook verschrikkelijk, dat ze hu net met zoo'n moordenaar in aanraking is gekomen. Nu, da mes, u zult er geen plezier van heb ben! „Au!" riep Miss Piggs met 'haar linkerhand op haar borstbescher- ming, juist op de plaats waar haar maag zat. „Dat was een heel harde sloot, Miss Edna. Ik word er haast onpasselijk van!" „Maar Miss Piggs, u zei me toch, dat u een goede schermster wilde worden. Met zpo'n bescherming kan het toch niet erg geweest zijn! Drink eens een glaasje water, Miss Piggs, dan zult u zich dadelijk wel beter voelen. Zoo'n stoot, daar moet u toch tegen kunnen! Miss Brook, mag ik u verzoeken?" Gek was dat, anders vond ze het altijd prettig om Les te geven en nu had-ze er een hekel aan. „Hebt u nog nooit geschermd. Miss Brook?" Mechanisch geeft Ed na haar aanwijzingen. Het is steeds hetzelfde en men kan daarbij aan andere dingen denken. Wat zei Peters gisteravond, voor-' dat Ben Beverly hem naar zijn hut bracht? Ik geef je mijn eere- \Voord, Edna. Ik ben Peters en ik heb Grizzard niet doodgeschoten. Dat is genoeg! Als hij £ijn eere woord gaf, dan sprak hij de waar heid. Ben Beverly is een kaffer, ja zeker, een reuze idioot! Maar hfj heeft zich toch een oogenblik om gekeerd, lang genoeg om haar ge-, legenheid te geven van Peters af scheid te nemen. Gek is dat, als je eenmaal iemand vertrouwt, dan ge loof je hem, ook al beweert de hee le wereld het tegenovergestelde. „Wat zegt u, Miss Brook? Ik ver stond u niet. Doe ik u zoo vreese lijk pijn? Waarom? O, maakt u zich daar maar geen zorg over, Miss Brook. U hebt den degen weer ver keerd in de hand! U moet een beet je beter opletten, Miss Brook, een beetje zelfdiscipline is beslist nood zakelijk. Blijft u maar rustig staan, ik doe u niets, ik wil u alleen maar a laten zien, hoe de tegenstander staat Bent u nu al moe? Zoo als u wilt. U moet een beetje meer gymnastiek doen, dat maakt uw heupen sterker. Mevrouw Elli son, mag ik u verzoeken?" •Ik wou, dat ik inplaats van een degen eens een Spaansch rietje ne men kon, dacht Edna. Wat zou ik er die onbescheiden vrouwsperso nen mee om de ooren slaan, dat haar alle nieuwsgierigheid zou ver gaan! Wat zou Peters nu doen? Zou hij Ben Beverly kunnen duidelijk maken, dat hij onschuldig is? (Wordt vervolgd). TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 DECEMBER 1940. Besluit maierieele oorlogsschade. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van financiën betreffende de bijdragen van het rijk in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor huisraad en lijf goed en voor andere bijzondere ge vallen, waarvoor speciale regelin gen zullen worden getroffen, wordt de schade bepaald door het ver schil tusschen de waarde van het goed voor en na de beschadiging. Blijken in geval van herstel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een redelijk bedrag wegens de Hoor het herstel ver kregen vernieuwing of verbetering, lager te zijn dan dit genoemde ver schil, dan wordt het lagere bedrag als grondslag voor de schadeloos stelling genomen (art. 3). De waarde van het goed wordt in „den regel gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. Voor onroerende goederen, waarvan dezê verkoopswaarde niet kan worden vastgesteld als mede voor bedrijfstoerustingen geldt de boekwaarde, d. i. kosten de prijs minus afschrijvingen (art. 4). De schade aan bedrijfs- en han delsvoorraden wordt vastge steld op grondslag van den in koopsprijs, waarbij van abnormaal groote voorraden alleen de nor male hoeveelheid in aanmerking komt en het overige wordt ver waarloosd (art. 5). De aldus vastgestelde scha de wordt tot een bedrag van 50.000 voor 100 pet. ver goed, daarboven voor 90 pet. (art. 6). t Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscrt. een bijzon dere regeling, gesteld door den secretaris-generaal van financiën, bevatten. Deze regeling betreft in de eerste plaats de bijdragen in de geleden schade en ook waarborgen voor een goede besteding daarvan. Voorzoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uit oefening van een beroep, valt het onder de hierboven genoemde al- gemeene regels (art. 7). Ten slotte is den secretaris generaal in artikel 8 vrijheid gela ten om in bijzondere gevallen schade en bijdrage op afwijkende wijze vast te stellen. Op de rijksbijdrage worden uit anderen hoofde ontvangen schade vergoedingen a fonds perdu in mindering gebracht. Voor de mo- lestverzekering gelden bijzondere regelen (zie hieronder). De uitkeering. In den regel geschiedt de uitkee ring van de bijdrage aan den eigenaar van het beschadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de stichting Rotterdam of van een provinciale stichting, wordt aan deze stichtingen uitbe taald. Iets dergelijks kan geschie den op aanwijzing van den secre taris-generaal, indien het rijk of derden voorschotten verleend heb ben (art. 10). De ontvangen uitkeeringen moe ten in het algemeen voor herbouw resp. heraanschaffing worden be steed. Het besluit stelt daarvoor waarborgen. Bijdragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen worden niet aanstonds in geld uitbetaald, doch ingeschre ven in een „grootboek vóór den wederopbouw", totdat waarborgen voor een juiste besteding zijn ge geven. De inschrijvingen zijn on vervreemdbaar en blijven buiten faillissement. Zij dragen 4 pet. rente gedurende een bepaalde pe riode (art. 11). Hypotheekhouders hebben geen verhaal op de hoofd som, gedeeltelijk wel op de rente. Na de rentedragende periode kan de inschrijving door den hypo theekhouder worden verworven, indien de ingeschrevene dan nog niet met den herbouw is begon nen (art. 12). Het plan ,van herbouw behoeft de goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den wederop bouw. Deze- houdt rekening met de belangen van hypotheekhouders en andere zakelijk gerechtigden (artt. 14 e. v.) Molestverzekering. De molestverzekeraar is tot het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen bevrijd-. Hij kan reeds uitgekeerde bedragen des wege terugvorderen. Voor zoover de uitkeering der molestverzeke ring de rijksbijdrage overtreft, komt het meerdere den verzekerde ten goede (artt. 18 en 9). De ver zekerde is van'zijn verbintenis uit het verzekeringscontract in zoo verre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel -van de verplich tingen van den verzekeraar, waar van deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd (art. 18 lid 2). Ten slotte bevat het besluit be palingen over de terugvordering van ten onrechte uitgekeerde be dragen. Ook wordt bepaald dat tot 50 pet. van de bijdrage kan worden afgetrokken in geval van onjuiste schade-opgave. Ter zake van toekenning en uitbetalingen tder bijdragen wor den geen rechtsvorderingen tegen den staat toegelaten. De stukken, opgemaakt ter uit voering van het besluit, zijn vrij van zegel, registratierechten en leges. GEVAL VAN STEUNFRAUDE. Een inspecteur van maatschappe- lijken steun te Amsterdam kwam een dezer dagen een geval van steun- fraude op het spoor. Bij onderzoek bleek een man, die reeds geruimen tijd ondersteuning genoot, in het be zit te zijn van een bedrag van ruim 1000. Erger werd de zaak toen de politie er in gemengd werd. Deze trof namelijk in de woning een ge stolen rijwiel en een aantal gestolen belastingmerken. De man is dan ook onmiddellijk gearresteerd e-n opge sloten. Gistermorgen is hij voor den officier van justitie geleid. Het geld, dat de man bezat, was reeds ten deele vóór zijn huwe-lijk opgespaard en later aangevuld met inkomsten van kostgangers. TWEE MANNEN VERDRONKEN. Maandagmorgen vroeg zijn te Am sterdam twee mannen, die op weg waren naar hun werk, door de duis ternis misleid in de Eilandsgracht ;i de neuwe teertuinen geraakt en verdronken. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. Van bevoegde zijde wordt het A.N.P. medegedeeld, dat het dansverbod van 5 December af zoowel voor de Nederlandsche bevolking als voor Duitschers zal worden opgeheven. De opheffing geschiedt bij wij ze van proef en zal, indien zich geen moeilijkheden voordoen, blijvend zijn. Slachtoffer der duisternis. - Gistermiddag is uit het Winschoter- diep te Groningen het lijk van den 25-jarigen K. van den B. opgehaald, die eenige dagen geleden, vermoede lijk tengevolge van de duisternis, te water raakte en verdronk. UITGAVEN PLANTENZIEKTEN- KUNDIGEN DIENST. Als mededeeling no. 95 van den Plantenziektenkundigen Dienst is verschenen het verslag oyer de werkzaamheden van den Planten ziektenkundigen Dienst in het jaar 1939. Daarin zijn vel gegevens over in dat jaar waargeno'men ziekten en beschadigingen van landbouw-, ooft- en warmoezerijgewassen, van hoo rnen en heesters, bloemisterij- en bol- en knolgewassen vermeld. Ver der worden mededeelingen gedaan over proefnemingen en onderzoekin gen over de bestrijding van verschil lende ziekten en plagen, en worden de resultaten vermeld, welke met een groot aantal nieuwe bestrijdings middelen verkregen zijn. Ten slotte wordt verslag uitge bracht van hetgeen gedaan is in ver band met de uitvoering van binnen- landsche wetten en reglementen en met de inspectewerkzaamheden voor den uitvoer van land- en tuinbouw producten. Het boekje bevat 6 platen met afbeeldingen en is bij genoemden Dienst verkrijgbaar. Verder is verschenen de tweede druk van mededeeling no. 92: „Over zicht van de belangrijkste ziekten en plagen van landbouwgewassen en hun bestrijding", dat een beknopte en zeer overzichtelijke opsomming geeft van de beangrijkste ziekten en plagen, die bij landbouwgewassen kunnen optred enen van hetgeen ter bestrijding daarvan gedaan moet worden. Eenige van de te nemen be strijdingsmaatregelen - worden nog uitvoeriger besproken (zaad- en pootgoedontsmetting), terwijl daar na nog vele gegevens verstrekt wor den over de bestrijding van ratten, muizen en mollen, emelten, enger lingen, slakken, ritnaalden enz. zoo mede over de bereiding van ver schillende sproeimiddelen. Het boekje bevat 16 platen met afbeeldingen en de bladzijden zijn eenzijdig bedrukt om ruimte te geven voor het maken van aanteekeningen. r VOORZICHTIG BIJ LUCHTAFWEER. Het A.N.P. meldt: Het komt steeds opnieuw voor, dat dooden en gewonden onder de bur gerbevolking te betreuren zijn, om dat het voorschrift, dat bij het schie ten van het luchtafweergeschut dek king moqt worden gezocht, niet wordt opgevolgd. De bevolking wordt daarom nogmaals dringend aangemaand ook dan, wanneer geen luchtalarm gegeven wordt en alleen het afweergeschut schiet, tijdig dek king te zoeken en in geen geval uit nieuwsgierigheid op straat te blij ven. De verstokte kaartspelers: Zoo, wie was nog maar net aan de beurt, toen er brand uitbrak? Ja, dat'is waar: Anton zei één harten, Qscar had gepast en ik ook, dus nu maar weer verder -spelen. NU DE SCHUTTINGEN VOOR HET NIEUWE STADHUIS VAN LEIDEN GROO- TENDEELS ZIJN WEGGERUIMD, krijgt men een goeden indruk van het fraaie bouwwerk, dat, wat het exterieur betreft, zoo goed als gereed- is gekomen. Op den voorgrond de oude Korenbeursbrug. (Polygoon)) DE P.T.T. GEEFT EEN FRAAIE AFFICHE uit ter bevordering van den verkoop van kinderpostzegels. (Polygoon.) Mengvoederbeschikking 1939. - Bij beschikking van den- secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij van 3 De cember zijn de bevoegdheden, welke krachtens de mengvoederbeschikking 1939 door den provincialen voedsel- commissaris worden uitgeoefend, overgedragen op de landbouwcrisis organisaties. PADVINDERS HEBBEN ZICH TE ROTTERDAM BESCHIKBAAR GÊSTELD om als ondersteuning van de speelgoed-actie der Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, speelgoed op te halen. Een kleine baas offert zijn fietsje. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5