BUITENLAND Noodlottige treinbotsing in Spanje. Herdenking van bekend Ouitsch geneeskundige De houding van Bulgarije. Een rede van dr. Frick. Nieuwe lu De spanning in T en Indo-Chir TWEEDE BLAD SINAASAPPELEN UIT ITALIË ONDERWEG.. Velen hebben gevreesd, dat wij het dezen winterzonder zuidvruchten zouden moeten ste'len, maar deze pessimisten krijgen ongelijk, aldus het Vbld. De Nederlandsche groen ton- en fruitcentrale, die als eenige importrice van zuidvruchten op treedt, heeft belangrijke contracten met Italië afgesloten en reeds zijn verscheidene wagonladingen sinaas appelen en mandarijnen naar Neder land onderweg. Het transport duurt langer dan in andere jaren en ook de verzending in ons land naar de ver schillende handelaren zal vrij veel tijd vergen. Het staat echter vrijwel vast, dat ook dit jaar in het naalden- groen onzer kerstboomen de gouden, geurende vruchten zullen prijken. Te Rotterdam is reeds een kleine partij mandarijnen aangekomen. In enkele fruitwinkels zijn deze eerste lingen te koop; de winkelier vraagt een dubbeltje het stuk. Voor het groote publiek is deze prijs veel te hoog. Een fruitimport-maatschappij noemde als waarschijnlijken prijs, als de groote zendingen zijn aangeko men, voor de sinaasappelen vijf, zes en zeven cent voor de verschillende kwaliteiten. De mandarijnen zullen zes tot zeven cent in den winkel kos ten. Uit Palestina is dezen winter in het geheel geen aanvoer te verwach ten. Met Spanje zijn nog geen con tracten gesloten en het is de vraag, of aanvoer van zuidvruchten uit dit land mogelijk is. De aanvoer van Italiaansche vruchten over land in plaats van over zee en de algemeene transport moeilijkheden veroorzaken de hoo- gere prijzen. In zoo groote hoeveel heden als andere jaren zullen de zuidvruchten ditmaal niet kunnen worden geïmporteerd, maar men hoopt toch over aanzienlijke partijen de beschikking te zullen krijgen. Als aanvoerstation wordt Venlo ge noemd. DE TEELTREGELING 1941 VOOR DEN TUINBOUW. Het A.N.P. meldt: Nu de Nederlandsche tuinbouw een enorme afnemer heeft gevonden in het Groot-Duitsche rijk, verwachtten sommige 'tuinbouwkringen, dat in het Teeltplan 1941 voor den tuin bouw alle teeltbeperkingen zouden vervallen. Dit is echter niet het ge val. In bevoegde overheidskringen denkt men er niet aan. nu den tuin bouw geheel vrij te laten en alle teeltbeperkingen op te heffen. Men wenscht een herhaling van de crisis jaren te voorkomen, die wellicht ontstaan zou, indien de tuinbouw zich ongebreideld kon uitbreiden. Thans wordt gestreefd naar coör dinatie en ordening in het bedrijfs leven van den tuinbouw. De nadruk wordt gelegd op de behartiging van de belangen van den tuinbouw in zijn geheel en van de volksgemeen schap, waarbij het individueele be lang niet mag overheerschen. Tevens dienen gronden in ons land vrij te blijven voor andere takken van be drijf, die in dienst staan van de volksvoeding. Toch zijn in het officieele Teelt plan 1941 verschillende bepalingen ▼•rzacht en soepeler toegepast dan ▼oorheen het geval was. Zoo mag de tuinder de hein toegestane opper vlakte glas betelen, zooals hem het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardappelen hebben wat meer vrij heid verkregen. Dat de opleving in den Nederland- schen tuinbouw niet slechts van tij- delijken aard was, blijkt wel duide lijk uit de nog steeds stijgende om zetten der tuinbouwveilingen. IN EEN AUTOBUS OVERLEDEN. Doodelijke uitlaatgassen. Toen Zondagavond een autobus met werkvolk uit Eindhoven in Made aankwam, aldus het „Dagblad v. N. Brabant", deed men de ontdekking, dat een der inzittenden was over leden. Het was de 23-jarige Hendrik van Mook uit Made. Daar ook -de anderen zich onwel gevoelden, neemt men aan, dat zich in de autobus gassen uit de motor hebben opgehoopt, waardoor de arbeiders bedwemd zijn. Het lijk en de bus werden voor nader onderzoek in beslag genomen. Maandagochtend zijn de arbeiders met dezelfde bus weer naar Eind hoven vertrokken, doch bnderweg zijn zij weer onwel geworden. Op advies van een geneesheer zijn zij daarop naar Made teruggekeerd om zich daar door een dokter te laten onderzoeken. INBRAKEN IN LANDHUISJES TE BENNEKOM. Buit gevonden, dieven niet. Een bewaker ontdekte in de na bijheid van Bennekom, dat in een aantal landhuisjes, staande tusschen de bosschen en op de heide, was in gebroken. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat op onbe schrijflijke wijze was huisgehouden. Er was niets op zijn plaats gelaten. Zelfs pannen waren van het dak ge rukt en op den weg geworpen. De dieven moeten zich door in braak toegang hebben verschaft Rijks- en gemeentepolitie ontdekten een spoor, dat leidde naar een op eenigen afstand staande schuur. Daar vond men den buit netjes opge stapeld, o.a. levensmiddelen, hang sloten van deuren, petroleum, enz. Ook dekens waren mede genomen. De daders zijn nog niet gepakt. (Hbld.) INBREEKSTER BETRAPT TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche politie heeft gisternacht een vrouw gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal door middel van braak, al dus het Hbld. Twee surveilleerende agenten van politie hoorden in den afgeloopen nacht te omstreeks twaalf uur, toen zij op de Meenf surveilleerden, glasgerinkel. Het ge luid kwam uit de richting van den Coolsingel en op het vermoeden dat in de duisternis een aanrijding was geschied, begaven zij zich derwaarts. Er was evenwel van een aanrijding niets te bespeuren en de agenten be gaven zich daarom naar de nood- winkels, die op het trottoir zijn ver rezen. Deuren en ramen werden nauwkeurig gecontroleerd. In het flauwe schijnsel van hun zaklan taarns zagen de politiemannen plot seling een vrouw staan, die zich stijf tegen den muur had gedrukt. Uit een nader onderzoek bleek, dat deze vrouw zich door verbreking van een ruit toegang' tot een nooa- winkel had willen verschaffen. Zij was reeds in het bezit van een japon en een rok, die zij had ontvreemd De vrouw is in het hoofdbureau van politie opgesloten. MOEDER EN KIND IN DEN SLAAP GESTIKT. In een woning aan de Jan Steen straat 53 te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een 38-jarige moeder en haar negenjarig zoontje het leven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster met haar beide zoontjes van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer slie pen, bijtijds naar bed gegaan. In het vertrek brandde een vrij primitief kolenkacheltje. Toen Zondagochtend de moeder en de elfjarige jongen even wakker waren, heeft deze op verzoek van de moeder de schuif van de kachel dicht gedaan. Beiden gingen vervolgens weder slapen. Pas dinsdagmiddag ongeveer vier uur ontwaakte de oudste jongen. Hij bemerkte toen, dat zijn moeder en. zijn broertje geen enkel teeken van leven meer- gaven. Buren waar schuwden den geneeskundigen dienst, die ten spoedigste in de wo ning verscheen, doch slechts kon constateeren, dat moeder en kind den dood door kolendampvergifti ging hadden gevonden. In het ka cheltje was geen vuur meer aanwe zig. Het elfjarig zoontje, dat de kolen dampvergiftiging blijkbaar zonder schade voor zijn lchaam heeft door staan, is bij familie opgenomen. SAMENWERKING MET DUITSCHLAND OP VERZEKERINGSGEBIED. Het ANP meldt; Dezer dagen zijn onder voorzitter schap van staatsraad Wohlthat voor den eersten keer vertegenwoordi gers van het Duitsche en van het Nederlandsche verzekeringswezen in den Haag samengekomen om ge meenschappelijk vakkundige kwes ties te bespreken en de sedert maan den voorbereide samenwerking uit te breiden. De Duitsche afvaardiging stond onder leiding van den heer Hilgard, leider van de rijksgroep ver zekeringen uit Berlijn, de Neder landsche onder leiding van dr. Hee- ring uit den Haag. Ook de ministe ries in Berlijn en den Haag, waar onder het verzekeringswezen ressor teert, waren vertegenwoordigd. De besprekingen verliepen in vriendschappelijken geest. Over de verschillende behandelde onderwer pen werd men het eens. De verkre gen resultaten zullen nog afzonder lijk verder uitgewerkt worden. Het ligt in de bedoeling, deze bijeen komst ter versteviging en uitbrei ding der DuitschNederlandsche samenwerking door meer dergelijks te laten volgeii. Pakketten naar Duitschland. - Van 5 December af worden in het postverkeer tusschen Nederland en Duitschland pakketten met aange geven waarde toegelaten. Het maxi mum van de aan te geven waarde is 1600 mark. Zeepost naar Amerika. - Vol gens een mededeeling van de Portu- geesche postadministratie bestaat op het oogenblik geen mogelijkheid briefpost per schip naar Noord-, Mid den- of Zuid-Amerika te verzenden. Zendingen naar die landen worden thans zonder uitzondering over Sibe rië en Japan doorgezonden. De post verzending met Clipper-vliegtuigen wordt niet door deze regeling ge troffen. Arbeider om het leven gekomen. - De 49-jarige machinist van de ge meente-gasfabriek H.V.M. bij werk zaamheden in de waterstofafdeeling bedwelmd en bewusteloos geraakt. Pogingen om ,met zuurstof de levens geesten op te wekken, mochten niet slagen, het slachtoffers bleek reeds overleden. Voor de winterhulp. - De direc tie van de N.V. de Wits Dekenin dustrie te Helmond heeft een bedrag van 5.000 beschikbaar gesteld voor de Winterhulp Nederland. Voorts wordt deze week door bet personeel van genoemde firma één uurloon voor de winterhulp afgestaan. ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Boekhandel Herms Costcr en Zn. Bureau Alkmaarsche Courant. Talrijke dooden en gewonden. Saragossa, 3 Dec. (D.N.B.) Van ochtend vroeg zijn bij het station Velilla Del Ebro de expresstreinen uit Madrid en Barcelona op elkaar gereden. De locomotieven schoven in elkander, verscheidene wagons wer den vernield. De eerste ambulancetrein met slachtoffers van de spoorwegramp van Velilla de Ebro is hier aangeko men met veertig dooden en zestig gewonden. Het aantal dooden van het spoorwegongeluk bedraagt vol gens de laatste berichten 53, dat der gewonden.ligt boven de zestig. De oorzaak van het ongeluk is wellicht gelegen in vertraging van den expres van Barcelona. Gewoon lijk passeeren de beide exprestreinen op dit traject elkaar op het station Puebla de Hij ar. Ten gevolge van de vertraging werd dit punt verplaatst naaf Velilla de Ebro. Blijkbaar was de wisselstand verkeerd. De botsing geschiedde om half vijf 's morgens voor zoover men thans heeft kunnen nagaan, is voor den expres uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velilla konden den trein niet meer tot staan brengen, ofschoon de machinist de remmen nog aanzette. De trein uit Barcelona reed met groote kracht en volle snelheid om een vertraging van een half uur in te halen. Een slaap wagen schoof over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af in puin. De beide loco motieven en een tender schoven in elkaar. Onder de passagiers bevon den zich ook een priester, die den stervenden de laatste troost van de kerk reikte. De botsing geschiedde 51 km ten Zuidoosten van Saragossa. Het sta tion wordt door de Ebro van de plaats Velilla gescheiden. Daardoor werden de reddingswerkzaamheden aanvan kelijk zeer bemoeilijkt. De eerste hulp kon slechts door drie spoor- employé's verleênd worden. Van vele gekwetsten is de toestand ernstig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men ver onderstelt ook, dat de doodelijke af loop in een aantal gevallen een ge volg van bevriezing is. De eerste hulptreinen kwamen pas enkele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijdstip van het on geluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden be vindt zich ook een groot aantal sol daten, die met verlof naar Vallado- lid gingen. De seinen stonden op veilig. Madrid, 4 Dec. (D.N.B.) De machi nisten der beide sneltreinen, die gis teren op het traject Barcelona Madrid me. elkaar in botsing zijn ge komen, hebben zich weten te redden door van de locomotief te springen. Beiden verklaarden, dat de seinen op veilig stonden. De trein uit Madrid kon nog remmen, terwijl de trein uit Barcelona met eén vaart van 90 kilometer op den anderen inreed. DE POLITIEKE RICHTING VAN TURKIJE. Istanboel, 4 Dec. (D.N.B.) In Turk- sche politieke kringen wijdt men groote aandacht aan de hoofdartike len van twee dagbladen, waarin twee vooraanstaande parlementsleden de politieke houding van Turkije be schrijven. De afgevaardigde Atay schrijft in het officieuze blad Ulus, dat de on langs genomen maatregelen het be houd der onafhankelijkheid van Tur kije gelden. Deze maatregelen zullen van nu af aan tot de uiterste grens der noodzakelijkheid worden uitge breid teneinde het land volkomen paraat te maken. Het roemvolle ver leden van Turkije sluit den wensch naar avonturen uit. Turkije eerbie digt alle buitenlandsche rechten en verlangt eerbiediging van zijn eigen rechten. Het erkent slechts zijn eigen besluit. Turkije daagt niemand uit. Het mengt zich niet in vreemde aan gelegenheden en duldt ook geen vreemde inmenging. De afgevaardigde Sadak schrijft in het blad Aksjam: De grootste zegen voor elle volk is de volkomen onaf hankelijkheid en de vrije bepaling van zijn politieke richting overeen komstig zijn eigen belang. Het eeni ge doel van de Turksche politiek is het behoud van het vaderland en de handhaving der onafhankelijkheid. Turkije heeft allianties en verplich tingen, maar heeft geen vijanden en geen heimelijke aspiraties. Om voor vijand van Turkije daar te gaan, moet een vijandelijke bedoeling tegen het Turksche vaderland aanwezig zijn. Het artikel van het blad Ulus is door het te Istanboel verschijnende blad Tan overgenomen. DE NACHTMIS MAG VERSCHOVEN WORDEN OP KERSTMIS 1940. Rome, 3 Dec. (D.N.B.) Paus Pius XII heeft in een brief bepaald, dat in de gebieden, waarin luchtbescher- mings- en verduisteringsmaatregelen genomen worden, dit jaar bij wijze van uitzondering de nachtmis van 24 December verschoven mag wor den tot een tijdstip vóór het invallen der duisternis. De succesvolle bestrijder Van diphterie en tetanus. Marburg, 3 Dec. (D. N. B.) Tér gelegenheid van' den dag, waarop het vijftig jaar geleden was, dat de in de geheele wereld bekends Duit sche geneeskundige Emil Behring zijn immuniteitstherapie openbaar maakte, wordt dezer dagen in de be roemde universiteitsstad Marburg een plechtige bijeenkomst van geleerden uit 23 Europeesche en buiten- Europeesche landen gehouden. Op een groot immuunbiologisch congres zullen in het kader der herdenking talrijke vooraanstaande geleerden de resultaten der nieuwste onderzoekin gen op het gebied der serologie en daarmede verwante natuurweten schappelijke gebieden publiceeren. Behalve te Marburg zal de gronde legger van de serumtherapie en de ontdekker van geheel nieuwe metho den tot bestrijding van de diphterie en de tetanus in talrijke tegelijkertijd in de geheele wereld gehouden ge houden bijeenkomsten herdacht worden. GÏÏAAF CSAKY NAAR BELGRADO? Belgrado, 3 December (Stefani). Men gelooft, dat de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zeer binnenkort een bezoek zal brengen" aan Belgrado. Hoewel dit bezoek nog niet officieel is aangekondigd, en de bladen zich er toe hebben bepaald te spreken over de spoedige aankomst van een delegatie Hongaarsche parlements leden, hecht men in Zuid-Slavische politieke kringen een bijzondere beteekenis aan de reis van graaf Izaky. Het bezoek zou den nadruk leg' gen op de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Belgrado en Boedapest en de gelegenheid bieden voor een bespreking van den alge meenen toestand op den Balkan in verband met de nieuwe Europee sche orde. Deze bespreking zal te belangwekkender zijn, aangezien Hongarije is toegetreden tot het driemogendhedenpact. DE INCIDENTEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Genève, 3 Dec. (D. N. B.) In Vichy is vandaag het volgende communiqué uitgegeven:- Zekére buitenlandsche agentschap pen hebben berichten gepubliceerd over incidenten, die zich zouden hebben voorgedaan op verschillende punten aan de grens tusschen Indo- China en Thailand. In het bijzonder hebben zij beweerd, dat Thailandsche strijdkrachten drie districten in de streek van Ananya hebben bezet, dat Fransche vliegtuigen een Thailand sche stad zouden hebben gebombar deerd en dat andere vliegtuigen door de Thailandsche artillerie zijn neerge schoten. Officiéél wordt verklaard, dat deze beweringen van tenden tieuze herkomst zijn en in strijd met de waarheid. Integendeel hebben de Tnailanders sedert 27 November ware aanslagen op Indo-China ten uitvoer gelegd. De Indo-Chineesche plaatsjes Thakhet en Savannakhet zijn viermaal gebombardeerd. Op 27 en 29 November en op 1 en 2 Decem ber. De Fransche autoriteiten hebben alle noodige maatregelen genomen om de handhaving der orde aan de grens te verzekeren. DE LEGIONNAIRE POLITIE ONTBONDEN. Boekarest, 3 Dec. (D.N.B.) De commandant van de legionnaire be weging, Hpria Sima, heeft de na de revolutie opgerichte legionnaire poli tie, nu zij haar taak vervuld en het legionnaire regiem in de overgangs- phase geholpen heeft, krachtens een verordening ontbonden. De leden van de politie zullen in de legionnaire organisaties worden ondergebracht. Alleen in Boekarest blijft een inter ne ordedienst onder bevel vanden legionnair Moisescu. Verder heeft Horia Sima bepaald, dat alle organisaties onverwijld een onderzoek moeten instellen naar de leden, die in de laatste drie maanden zijn ingeschreven en diegenen ver wijderd moeten worden, die door hun gedrag bewezen hebben, dat zij geen legionnairs zijn. Aan de leiders der organisaties wordt opgedragen, vooral te letten op die genen, die hun gebrek aan legion naire gezindheid willen doen schuil gaan achter een valsche heldhaftig heid. Tenslotte heeft Horia Sima het dragen van het legionnaire hemd ge durende den werktijd bij autoritei ten en tijdelijk, totdat een defini tieve regeling tot stand is gekomen, voor het geheele land verboden, be halve bij plechtige gelegenheden en voor hen, die in legionnaire dienst zijn. VERHOOGING SPECIALE CRE- r DIETEN IN ITALIË. Istanboel, 3 December (D. N. B.) De regeering heeft een voorstel in gediend betreffende verhooging van het haar voor bijzondere doel einden toegestane crediet van 25 tot 50 millioen Turksche ponden. Hetzelfde ontwerp bevat de bepa ling, dat het buitenlandsche schepen veroorloofd is de kustvaart te beoefenen binnen de Turksche wa teren in speciale gevallen en met toestemming van den ministerraad. Een rede van Popof. Sofia, 3 Dec. (Stefani). De Bul gaarsehe minister van buitenland sche zaken, Popof, heeft in de Sobranje een rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek. Hij be vestigde de noodzakelijkheid het land buiten het conflict te houden en gaf opnieuw uitdrukking aan de dank baarheid der Bulgaren jegens,de spil voor den terugkeer van de Do- broedzja. Deze herziening, zoo voeg de hij hieraan toe, heeft het moge lijk gemaakt te komen -tot een her stel van de vriendschapsbetrekkin gen met Roemenië. In een overzicht van den algemee- nen toestand constateerde Popof, dat de erkenning van de rechten der Bulgaren bijgedragen heeft tot de gunstige ontwikkeling der betrekkin gen met de URSS. Bulgarije doet zijn best, opdat de betrekkingen met Zuid-Slavië zich kunnen ontwikke len in hét kader van hét verdrag van eeuwigdurende vriendschap. De be trekkingen met Turkije passen in het verdrag van vréde, vriendschap en neutraliteit tusschen beide lan den. Spr. betreurde het, dat een anti- Bulgaarsche campagne is gevoerd in de Turksche bladen, waaraan hij toe voegde, dat de regeering te Ankara verzekeringen heeft gegeven betref fende de kortelings genomen mili taire maatregelen. In zijn rede heeft de minister van buitenlandsche zaken, Popof, o.m. nog, sprekende over het onder houd, tijsschen den Führer en koning Boris, verklaard, dat dit, onderhoud bewijst hoe de belangrijkheid van Bulgarije is toegenomen. In dit ver band wees spr. op de Éetrekkingen van vriendschap tusschen de beide volkeren. De buitenlandsche politiek van Bulgarije, zoo besloot Popof, is vreed zaam, maar dat mag niet doen ver geten, dat de oorlog voortduurt en gevoelens van onzekerheid en onge rustheid wekt. De gebeurtenissen zijn niet van ons afhankelijk en on danks onzen wil om alles te vermij den, wat den vrede zou kunnen be dreigen, moet men er aan denken, dat het beste middel om 'in vrede'te blijven leven is bereid te zijn het ge vaar onder oogen te zien. De Sobranje heeft de rede van Popof met algemeen applaus be groet. Bij de vergadering waren al leen de gezanten van Italië, Duitsch land' en vertegenwoordigers der URSS aanwezig. DE BOTSINGEN TUSSCHEN INDO-CHINA EN THAILAND. Tokio, 3 Öec. (D.N.B.) Naar aan leiding van de berichten over botsin gen in het grensgebied tusschen Thailand en Fransch-Indo-China schrijft de Jomioeri Sjimboen, dat de toestand daar steeds ernstiger wordt en dat dit Japan niet koud kan laten. Tegenover het Japansche stre ven naar een gepacificeerd Groot- Aziatisch gebied staan de Engelsch- Amerikaansche kuiperijen in Thai land, dat wordt opgezet tot steeds verderstrekkende eischen aan Fransch-Indo-China. PETAIN IN MARSEILLE. Genève, 3 Dec. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat maarschalk Petain bij zijn'aankomst te Marseille door de bevolking hartelijk is verwel komd. De stad was rijk met vlaggen getooid en in de haven hadden alle schepen de vlag in top. Des morgens is de maarschalk begonnen met de ontvangst van burgerlijke en mili taire personen, in aansluiting op zijn bezoek aan Toulon. Donderdag wordt maarschalk Petain in Vichy terug verwacht. Dan zal tevens Pierre Laval van zijn bezoek aan Parijs in Vichy terug zijn. ENGELAND EN IERLAND. New-York, 3 Dec. (D.N.B.) De Vereenigde Iersch-Amerikaansche organisaties in New York hebben een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het oorlogsmate riaal, hetwelk Amerika aan Enge land levert, niet mag worden ge bruikt voor het vernietigen van Ier- sche steden en het vergieten van Iersch bloed. In een tweede resolu tie wordt de eisch van Engelsche af gevaardigden, die Iersche havens als oorlogsbases willen doen gebruiken, scherp veroordeeld. Het Duitsche volk is hard en vastbesloten. Berlijn, 3 Dec. (D. N. B.) De rijks minister van binnenlandsche zaken, dr.- Frick, heeft de rijksverdedigings- commissarissen, rijksstadhouders en opperpresidenten, de hoofden van het burgerlijke bestuur in den Elzas, in Lotharingen en Luxemburg, den rijkscommissaris voor den Saarpaltz, den minister-president en de ministers van binnenlandsche zaken der lan den, alsmede de regeeringspresiden- ten uitgenoodigd tot een conferentie over vraagstukken van het bestuur in oorlogstijd, welke te Berlijn is gehouden. De minister opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij er op wees, dat voor het eerst ook de vertegen woordigers der teruggekeerde gebie den in het oosten'en westen aan zulle een conferentie deelnemen. Dit, zeide hij, is het resultaat van de superieure staatsmankunde en strategie van den Führer. Niemand kan zeggen, hoe Voetbal WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG S DECEMBER. De Sportkroniek vermeldt voor a.s. Zondag o.m. de volgende com petitiewedstrijden N.V.B.: Afdeeling I le klasse: SpartaD.W.S., 't Gooi Feijenoord, D.F.C.A.D.O. en Hermes-D.V.S.K.F.C. 2e klasse A: O.S.V.D.W.V., Zee- burgiaWest-Frisia, Z.F.C.Alcm. Victrix, Alkm. BoysV.V.Z. en A.F.C.W.F.C. 2e klasse B: VolendamE.D.O., WatergraafsmeerH.F.C., Hercules R.C.H., VeloxHilversum, Ken- nemersH.B.C. *3e klasse A: ZaandijkAlways Forward, G.V.O.—K.V.V., Hollandia Z.V.V., Q.S.C.—St. George. 3e klasse B: SantpoortBloemen- daal, ZandvoortD.E.M. 4e klasse A: M.F.C.Schagen, ,D. T.S.—Bergen. Afdeeling II le klasse: C.V.V.—V.S.V. en V.U. C.—H.B.S. Afd. IH: N.E.C.—A.G.O.V.V.; HeraclesHengelo;" Ensch. Boys— Enschede; TubantiaQuick: Go aheadWageningen. Afd. IV: HelmondLonga, Juliana P.S.V.; RoermondM.V.V.; Wil lem II—N.A.C.; B.V.V.—Noad; Eind hovenLimburgia. Afd. V: SneekBe Quick; Achilles W.V.V. Hockey. DE WEDSTRIJDEN VAN ALKMAAR. Allernaar I leed Zondag een ge voelige nederlaag tegen H.B.S. I. De Bloemendalers pasten zich bij het schier onbespeelbaar veld beter aan dan Alkmaar en speelden een zeer aannemelijk spel, dat echter niet ge heel verantwoord was, gezien het hard bevroren terrein. De Alkmaarders vermeden ruw heid en hard schieten en waren daar om, hoewel meer in den aanval, voor het doel ongevaarlijker. Alkmaar ni ging op den weg naar het kampioenschap voort en sloeg T.H.C. II met 3—0, een stand die reeds bij de rust was verkregen. Een doelgemiddelde van 4111 in 7 wedstrijden zegt genoeg over da kracht van Alkmaar Hl. Alkmaar IV verloor ongelukkig van H.B.S. IV met 21, na den ge- heelen wedstrijd veel sterker te zijn geweest. Ook hier was de voorhoede schotloos en wat te voorzichtig. De Alkmaarsche Dames wonnen met 5—3 van B.D.H.C. VI. De voor hoede was nu veel beter dan in de vorige wedstrijden. De drie goals tegen waren echter niet bepaald noo- dig geweest. Zondag a.s. speelt Alkmaar I tegen het sterke Laren (de a.s. kam pioenen). Alkmaar in tegen A'dam VjLLL en Alkmaar IV tegen B.M.H.C. VL Alkmaar H speelt uit tegen Ijs vogels H, terwijl de Alkm. Dames naar Rood Wit IV moeten, Wielrennen. WALS EN PELLENAARS TE BRUSSEL. Voor het eerst na de capitulatie van Nederland en België is er Zon dag weer contact geweest tusschen de renners van beide landen. Wals en Pellenaars, die al zoo veel triomfen in België gevierd hebben, zijn de eerste Nederlanders geweest, die in het Brusselsche Sportpaleis hun krachten weer met hun Belgische tegenstanders gemeten hebben, vrij wel alle bekende Belgische renners waren aanwezig om den.strijd tegen Wals-en Pellenaars op te nemen. Een zeer talrijk publiek was getuige van uiterst spannende wedstrijden, die den Nederlanders wel is waar geen overwinningen opleverden, maar die toch het aankijken ten volle waard waren. Allereerst werd een omnium wedstrijd' voor ploegen gereden, welke bestond uit drie manches. Deze werd gewonnen door het koppel KaersDebruycker met WalsPel lenaars op de vierde plaats. De koppelwedstrijd over 50 km werd na een zeer spannenden strijd gewonnen door het koppel Naye van Simaeys, terwijl het koppel WalsPellenaars op de derde plaats beslag legde. lang de oorlog nog zal duren, doch zeker is het dat, hoe langer hij duurt, het Duitsche volk des te harder en vastbeslotener wordt waar het gaat om den wil, te strijden tot de over winning. De oorlog kan, mag en zal slechts eindigen met de onbetwistbare Duitsche overwinning, waarop dan eèn duurzame Duitsche en Euro peesche vrede gebouwd wordt. Ook de werkzaamheid van het Duitsche bestuur is uitsluitend op de overwin ning géricht. Zoo moet ook deze conferentie ge richt zijn op de versteviging van het binnenlandsche front. De ambte naren strijden, evenals de soldaten aan het front, voor de overwinning. Nadat de minister den ambtenaren zijn dank betuigd had voor den ge- leverdén oorlogsarbeid, leidde hij de conferentie in met principieele uit eenzettingen inzake bestuursaange legenheden. 142e Jaargang, I Vijande Het Duitsche wee bericht. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B perbevel van de weerm mede: Het Duitsche düikboot\ in den handelsoorlog te land nieuwe successen bi .duikboot heeft zes bewap delijke koopvaardijschepe gezamenlijken inhoud ton tot zinken gebracht heeft een Duitsche duik' taal 94.500 ton vijandelij' scheepsruimte tot zinken Zooals reeds gemeld, den nacht van 2 op 3 De sterke afdeelingen geve de haveninstallaties van bommen van alle soorti aan< Bij de algemeen sle omstandigheden doken c gen soms door de laagha derste wolkenlaag teneir gegeven doelen met zich grond aan te vallen. Tal nemingen bevestigden, d< men goed in het dool ge ren. Bovendien werd de Southampton upnieuw mi bestookt. In den loop van den lichte en zware gevechts vliegvelden, troepenkan- keersinstallaties en wapi aan. Zoo werden op Lor een wapenfabriek in Grar men geworpen. Op het vli Shoreham gelukte het 1 treffen en verscheidene op den grond te vern: lange afstandsbommenwi op 400 km ten N.W. van groot beschermd convooi bracht daarbij een koop\ van 4000 ton door vol zinken. In den nacht van 3 op den ondanks de slechte standigheden aanvallen verschillende voor den langrijke doelen in M Zuid-Engeland. Afzonderlijke Britsche wierpen in dezen nacht i Z.W.-Duitschland bomrr waardoor slechts geringe gebouwen werd aangeric dat hierbij personen wi wond. De commodore van h kader Richthofen, maji keerde na zijn 56ste over de lucht van een vlucht vijand niet terug. Hierdoo Duitsche luchtwapen een dapperste en meest jachtvliegers verloren. De aanvallen op Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) geloopen nacht waren de lijke vluchten boven het Tokio, 4 Dec. (D.N.B.) Asahi Sjimboen bestaat weerwil van de sluiting d tusschen Thailand en Inde mogelijkheid op vreedzarr van het conflict. Versche het conflict zou voor Jap; leen ongewenscht zijn nu op het streven naar pac het Verre Oosten, zij zo Britsch-Amerikaanschen-Ji financieelen kringen m geven in troebel water t In het belang van een ge wikkeling in Oost-Azië n: singen vermeden worde schillig wie. gelijk, wie heeft. Japan moet als leid streven zijn standpunt du eenzetten. Te rechter tijd poging tot bemiddeling Thailand en Fransch Indo daan worden. Telegraaf- en tel afgesneden. Hanoi, 4 Dec. (Domei.) landsch militair vliegtui dwongen geworden tc dal tamban in het Westen vai ja, toen het gisterochtend kenningsvlucht maakte t bied van Fransch Indo-< machine en de inzittendi door de plaatselijke autc beslag genomen en aang Een tweede bericht mé autoriteiten van Fransch

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6