DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe luchtaanvallen op Londen. De spanning in Thailand en Indo-China. Teleki spreekt in het Hongaarsche parlement. Sterke Grieksche aanvallen bedwongen. CONFERENTIE TE WASHINGTON. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.29 tot 9.34. op 13.33 onder 00.32 DISTRIBUTIE-BHMUWti Cocosmatten onder de distributie. voor com- V.TJ. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. - Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 288. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 5 December 1940 Vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den handelsoorlog tegen Enge land nieuwe successen behaald. Een duikboot heeft zes bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gebracht. Hierdoor heeft een Duitsche duikboot in to taal 94.500 ton vijandelijke handels- scheepsruimte tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, vielen in den nacht van 2 op 3 December vrij sterke afdeelingen gevechtsvliegers de haveninstallaties van Bristol met bommen van alle soorten kaliber aan. Bij de algemeen slechte weers omstandigheden doken de vliegtui gen soms door de laaghangende on derste wolkenlaag teneinde de op gegeven doelen met zicht op den grond aan te vallen. Talrijke waar nemingen bevestigden, dat de bom men goed in het doel geplaatst wa ren. Bovendien werd dezen nacht Southampton opnieuw met bommen bestookt. Ip den loop van den dag vielen lichte en zware gevechtsvliegtuigen vliegvelden, troepenkampen, ver- keersinstallaties en wapenfabrieken aan. Zoo werden op Londen en op een wapenfabriek in Grantham bom men geworpen. Op het vliegveld van Shoreham gelukte het hangars te treffen en verscheidene vliegtuigen op den grond te vernielen. Een lange afstandsbommenwerper viel op 400 km ten N.W. van Ierland een groot beschermd convooi aan en bracht daarbij een koopvaardijschip van 4000 ton door voltreffers tot zinken. In den nacht van 3 op 4 Dec. wer den ondanks de slechte weersom standigheden aanvallen gedaan op verschillende voor den oorlog be langrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in dezen nacht in W. en Z.W.-Duitschland bommen neer, waardoor slechts geringe schade aan gebouwen werd aangericht, zonder dat hierbij personen werden ge wond. De commodore van het jachtes- kader Richthofen, majoor Wiek, keerde na zijn 56ste overwinning in de lucht van een vlucht naar den vijand niet terug. Hierdoor heeft het Duitsche luchtwapen een van zijn dapperste en meest succesvolle jachtvliegers verloren. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) In den af- geloopen nacht waren de vijande lijke vluchten boven het rijksgebied zoowel in omvang als wat afstand betreft buitengewoon gering, aldus verneemt het D.N.B. van goed inge lichte zijde. Daartegenover heeft het Duitsche luchtwapen gisteren ver scheidene aanvallen op Londen on dernomen. In den nacht werd Lon den en vooral Birmingham met sterke krachten aangevallen. Daar zijn meer dan dertig groote bran den waargenomen. Ook Southamp ton was opnieuw het doel van de Duitsche vliegers. Nader wordt gemeld: De zware grondnevel, die boveii het Engelsche eiland hing, alsmede het zware wol kendek, dat op verschillende hoog ten een dichte sluier legde over het, landschap en het Kanaal, hinderden het Duitsche luchtwapen slechts in lijke groote aanvallen in den af ge in beperkte mate bij de gebruike- loopen nacht op de Engelsche in dustrie- en havencentra. De van Duitsche zijde in actie zijnde vlieg tuigen konden hun doelen in Z.- en Midden-Engeland zonder uitzonde ring bereiken en vooral in Londen en Birmingham opnieuw zware schade aanrichten. De Engelsche luchtdoelartillerie en de afweer door middel van nachtjagers kwa men in het geheel niet in actie. Op 3 Dec. en in den nacht van 3 op 4 Dec. leed het Duitsche lucht wapen geen enkel verlies. Het luchtalarm in Londen. Stockholm, 4 Dec. (D.N.B.) De Londensche correspondent van een Zweedsch dagblad, die een statistiek heeft bijgehouden van de keeren, dat luchtalarm is gemaakt in de En gelsche hoofdstad, komt tot het re sultaat, dat in November het cen trale Londen ongeveer 100 maal luchtalarm heeft beleefd met in to taal ruim 300 uur, d.w.z. 12 tot 13 volle dagen luchtalarm. Het aantal malen, dat in October luchtalarm werd gemaakt, was nog veel groo- ter, aangezien in November de aan vallen van het Duitsche luchtwapen zich over Engeland hebben uitge breid. Nieuwe luchtaanvallen. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) Sedert het invallen der duisternis heerscht weder groote drukte op de Duitsche vliegvelden in Noord-Frankrijk. Es kader na eskader bereidde zich op de vlucht naar het vijandelijk ge bied voor. Ditmaal waren in de eerste plaats weder Londen en een stad in de Midlands als doel geko zen. Naar het D.N.B. verneemt, heeft men sedert eenige uren te Lon den luchtalarm. De eerste vliegtui gen zijn reeds weder van hun vlucht boven vijandelijk gebied terugge keerd, nadat zij hun bommen tref zeker in het Londensche havenge bied hadden uitgeworpen. Tokio, 4 Dec. (D.N.B.) Volgens de Asahi Sjimboen bestaat nog, in weerwil van de sluiting der grenzen tusschen Thailand en Indo-China, de mogelijkheid op vreedzame regeling van het conflict. Verscherping van het conflict zou voor Japan niet al leen ongewenscht zijn met het oog op het streven naar pacificatie in het Verre Oosten, zij zou ook den Britsch-Amerikaanschen-Jloodschen financieelen kringen mogelijkheid geven in troebel water te visschen. In het belang van een gezonde ont wikkeling in Oost-Azië moeten bot singen vermeden worden, onver schillig wie. gelijk, wie ongelijk heeft. Japan moet als leider van dit streven zijn standpunt duidelijk uit eenzetten. Te rechter tijd moet een poging tot bemiddeling tusschen Thailand en Fransch Indo-China ge daan worden. Telegraaf- en telefoonlijnen afgesneden. Hanoi, 4 Dec. (Domei.) Een Thai- landsch militair vliegtuig is ge dwongen geworden tc dalen te Bat- tamban in het Westen van Cambod ja, toen het gisterochtend een ver kenningsvlucht maakte boven ge bied van Fransch Indo-China. De machine en de inzittenden werden door de plaatselijke autoriteiten in beslag genomen en aangehouden. Een tweede bericht meldt, dat de autoriteiten van Fransch Indo-China vandaag hebben bekend gemaakt, dat alle telegraaf- en telefoonlijnen tusschen Thailand en Fransch Indo- China, met uitzondering van den kabel, die via Singapore loopt, zijn afgesneden en dat de verbindingen tusschen de beide landen practisch gestaakt zijn. DE HANDELSOORLOG. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) Een groot convooi, waarvan de schepen onder ling op grooten afstand voeren, be staande uit achttien koopvaardij schepen en beschermd door ver scheidene torpedojagers, is, naar het D.N.B. verneemt, door Duitsche lange afstandbommenwerpers met succes aangevallen. Het convooi, dat zich ongeveer op 400 k.m. ten noord westen van Ierland in den Atlanti- schen Oceaan bevond en in de rich ting van de Schotsche kust voer, werd door den aanval van de Duit sche bommenwerpers uiteen gesla gen en voor een deel zwaar bescha digd. Een koopvaardijschip van 4900 b.r.t. kreeg een voltreffer en werd tot zinken gebracht. AMERIKAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG VERONGELUKT. New-York, 5 Dec. (D.N.B.) Uit Chicago wordt gemeld, dat vlak bij de luchthaven een verkeersvlieg tuig der United Air Lines is neer gestort. Van de dertien inzittenden zijn vermoedelijk zeven om het le- yen gekomen, Boedapest, 4 Dec. (D.N.B.) De in het Huis van Afgevaardigden ge houden debatten zijn Dinsdagavond besloten met een redevoering van den minister-president graaf Teleki welke vijf uren in beslag nam. Teleki begon met een uiteenzet ting van de groote regeeringstaak, waaronder hij o.a. noemde de om zetting naar de geleide economie en de corporatieve organisatie, de her vorming van de staatsleiding en de bestuurshervorming. Wat de buiten- landsche politiek betreft, onder streepte hij de vriendschap van Hongarije jegens de mogendheden van de as. Hongarije heeft de wijzi ging in de Europeesche heerschap pij duidelijk ingezien en trekt daar uit zoowel in politiek als in econo misch opzicht zijn conclusies. De betrekkingen tot Roemenië belicht te de minister-president onder het aspect der Roemeensche feestelijk heden van 1 December itj Karls- burg, waar, naar hij meende, revi sionistische neigingen, welke Hon garije niet onverschillig kunnen blijven, tot uitdrukking zijn geko men. De regeering, zoo betoogde de minister-president verder, streeft er ijverig naar om de Hongaren in het buitenland naar hun eigen land te doen terugkeeren. Over de Joden kwestie zeide Teleki het volgende: Deze kwestie kan slechts in het- kader van een eensgezinde Europee sche ordening worden opgelost. Maar zoo lang deze oplossing er niet is, moet in Hongarije in het belang van het volk, opheldering verschaft worden over de kwesties welke be trekking hebben op de bijna 1 mil- lioen Joden die hier wonen. De sleutelposities van het economische leven mogen niet langer in handen zijn van Joden, halve Joden of stroa mannen. Uitvoerig ging de minister-presi dent vervolgens in op het vraagstuk der nationaliteiten, waarbij hij be toogde dat het Duitsch-Hongaarsche minderhedenverdrag zou worden ge handhaafd. Teleki besloot zijn uit eenzettingen met er op te wijzen, dat Hongarije in den loop -'an den oorlog den weg naar aanpassing bij het nieuwe Europa moet vinden, Boedapest, 4 Dec. (D.N.B.) Minis ter-president Teleki heeft er in de groote rede, die hij gisteren in het Huis van Afgevaardigden heeft ge houden, nog op gewezen, dat als ge- Teleki (Archief) volg van den oorlog beperkingen noodig geworden zijn. Als onze bondgenooten oorlog voeren, kunnen wij, zeide hij, geen goed leventje leiden. Wanneer het zijn moet, wil len wij aan de zijde onzer bondge nooten ook hongeren en kou lijden. In geheel Europa heeft de enkeling zijn levenspeil moeten verlagen en ook wij moeten ons in het belang der Europeesche solidariteit beper kingen opleggen. Teleki kondigde verder aan, dat een dezer dagen een verordening zal worden gepubli ceerd, op grond waarvan in het in Hongarije verkochte brood 15 pro cent mais en 25 procent aardappe len moet zijn verwerkt. Bakkers producten zullen in de toekomst slechts in beperkte mate verkocht mogen worden. De verschillende soorten van ontbijtgebak worden tot één soort genormaliseerd. De vet kaarten zullen den orthodoxen Jo den ontnomen worden. De minister-president wees ver der op de noodzakelijkheid, de Hon gaarsche industrie en landbouw te plaatsen op den grondslag van het geleide bedrijfsleven. Hiertoe be hoort ook het probleem van de ver kaveling. Deze vereischt nauwgezet te voorbereidende werkzaamheden en veel tijd. Normaliter heeft men voor deze voorbereidende werk zaamheden acht jaar noodig. Men hoopt echter, door de uiterste ar- beids-intensiveering dezen tijd tot vier jaar te kunnen bekorten. Twee vijandelijke kruisers gebombardeerd. Het Italiaansche weermachts- bericht. Ergens in Italië, 4 Dec. (Stefani.) Het 180ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front zijn hernieuw de, door belangrijke artillerieafdee lingen voorbereide en gesteunde aanvallen van sterke vijandelijke afdeelingen bedwongen door den hardnekkigen tegenstand van onze troepen, die bovendien krachtige te genaanvallen hebben gedaan. Onze luchtmachtformaties hébben het op treden der troepen gesteund en in het bijzonder het gebied ten W. van Erseke hevig gebombardeerd. De havens van Prevesa en Santa Mau ra zijn met succes door onze bom menwerpers aangevallen. Bij een gevecht tegen een escadrille vijan delijke vliegtuigen- heeft een onzer formaties boven Tirana zes toestel len neergeschoten. Drie onzer vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Vijan delijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Miraka (El Bassan), waardoor twee vrouwen, een kind en een arbeider om het leven kwa men. Schade werd niet aangericht. Onze torpedovliegtuigen hebben in de baai van Soeda (Kreta) twee vijandelijke kruisers getorpedeerd. In Oost-Afrika heeft op 29 Nov. een vijandelijke kruiser het vuur geopend op de werken van Aloela. Er werd eenige schade toegebracht, doch er zijn geen slachtoffers. Op 1 Dec. heeft een onzer duikbooten op den Atlantischen oceaan een vijandelijken torpedobootjager ge torpedeerd". HET DRAGEN VAN HAKEN- KRUISINSIGNES IN HONGARIJE VERBODEN. Boedapest, 4 Dec. (D.N.B.) De op perrechter van het district Gross Altenburg (West-Hongarije) heeft aan alle hem ondergeschikte instan ties bescheid gedaan, dat het dragen van swastika-insignes door Duit- schers ook thans nog verboden is krachtens de verordening van het ministerie van binnenlandsche za ken. Tegen overtreders zal gerech telijk opgetreden worden. Hieromtrent merkt de Deutsche Zeitung in een commentaar Dp, dat deze beschikking mitsgaders nok de verordening, waarop de circulaire zich baseert, in lijnrechte tegen spraak staat tot de overeenkomst van Weenen, waarbij bepaald is, dat de Duitschers in Hongarije voor hun nationaal-socialistische overtuiging mogen uitkomen. Het blad staat op het standpunt, dat de inwerkingtre ding van het verdrag van Weenen alle wettelijke bepalingen, die daar mede niet strooken, automatisch on geldig heeft gemaakt. EEN BRITSCH OORDEEL OVER DEN LUCHTOORLOG. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) Van de veroordeeling van het vliegtuig als oorlogswapen door den Britschen luchtmaarschalk, Sir Philip 'Joubert, in een lezing voor de Empire Society te Londen is te Berlijn met belang stelling kennis genomen. In bevoeg de Duitsche kringen wijst men op de opvallende inconsequentie, dié ge legen is in deze uitspraak van den Britschen luchtmaarschalk, nadat hij kort geleden nog verklaard had: „Wij hebben er genoeg van slechts militaire doelen in Duitschland aan te vallen". Militaire instanties te dezer stede betoogen, dat Adolf Hitler de eerste geweest is, die 17 Mei 1933 en in latere jaren nog herhaaldelijk het gebruik van zware wapens met in begrip der bommenwerpers veroor deeld heeft en opgekomen is voor algeheeïe afschaffing daarvan. Deze voorstellen werden destijds vrijwel eenstemmig door de Britsche open bare meening, in de pers en in rede- Voeringen van leidende persoonlijk- Het Engelsche tegoed besproken. New-York, 4 Dec. (D. N. B.) Van toonaangevende zijde te Washington verneemt Associated Press, dat de ministerconferentie van Dinsdag betrekking had op de kwestie der financiering van de Engelsche inkoopen in de Ver- eenigde Staten. De beraadslagingen betroffen niet credieten voor En geland, maar het Engelsche tegoed in de Vereenigde* Staten en de vraag, voor hoever dit tegoed het volgend jaar een dekking zou vor men voor de toeneming van de waarde der Engelsche bestellingen, die op 114 milliard dollar geschat wordt. De geheele kwestie is een ver volg op de uitlatingen van lord Lothian over Engelands behoefte aan crediet. Men vermoedt ook dat de regeering der Ver. Staten voornemens is, aan de door de Engelschen aangekondigde finan- cieele missie, die zal worden belast met een onderzoek naar het Brit sche tegoed in Amerika, een Ame- rikaansche missie toe te voegen, vooral, omdat een aantal congres leden inlichtingen over dit onder werp heeft verlangd. Ook de Ame- rikaansche industrie heeft na de verklaringen van Lothian groote belangstelling voor den werkelij- ken financieelen toestand van En geland. In het bijzonder de vliegtuig fabrikanten willen gaarne weten, of de millioenen, welke in de nieuwe fabrieken belegd zouden worden, loonend zullen zijn en of het aannemen van nieuwe bestel lingen verantwoord is. Bij de be volking, die zich de onbetaalde En gelsche schulden herinnert, bestaat nog altijd tegenzin tegen nieuwe leeningen. Ook vraagt menigeen zich af, wat er van den Ameri- kaanschen uitvoer zal worden, in dien Engeland, zooals men heeft laten doorschemeren, den invoer van Amerikqansche goederen, welke niet van belang voor den oorlog zijn, met 60 procent zou beperken. HET VRAAGSTUK VAN FINAN- CIEELE AMERIKAANSCHE HULP VOOR ENGELAND. New-York, 4 Dec. (D. N. B.) In vele bladen wordt het vraagstuk van financieele steunverleening aan Engeland behandeld.. Een deel der bladen betwijfelt, of de finan cieele nood van Engeland werke lijk zoo groot is als men beweert. In de Washington Daily News schrijft Flynn, dat Engeland twee motieven heeft om zoo hard om financieele hulp te roepen. In de eerste plaats wil het zooveel moge lijk van het in de Vereenigde Sta ten liggende Britsche kapitaal ont zien, in de tweede plaats wil het Amerika financieel zoo vast aan zich binden, dat de Vereenigde Staten tenslotte aan den oorlog moeten gaan deelnemen, om de vele milliarden aan Engeland ge leende dollars te redden. STAKING VAN CIPIERS. Sjanghai, 4 Dec. (Domei). Twee honderd Indische cipiers van de ge vangenis van den gemeenteraad aan den Hwa Teh Road in de inter nationale nederzetting alhier zijn vanmorgen in staking gegaan na een eisch tot betere betaling te hebben ingediend bij den commissaris van politie, majoor K. M. Bourne. Men vreest, dat de staking zich zal kun nen «uitbreiden tot de Chineesche cipiers. Vanmiddag hebben de Chineesche brandweerlieden van de gemeente lijke brandweerbrigade ook een drei gende houding aan den dag gelegd. De autoriteiten van den gemeente raad zijn thans bezig haastig maat regelen uit te werken om een ver scherping ven den toestand te voor komen, nu het geschil met de politie mannen nog niet formeel geregeld is. heden van de hand gewezen. Der halve wordt van bevoegde Duitsche zijde de uitlating van Joubert: „Ik vind het afschuwelijk, dat het'vlieg tuig voor den oorlog gebruikt wordt" als grotesk gekenschetst Men verklaart hier, dat dit wel een veelbeteekenend licht werpt op de onmiskenbare, toenemende verzwak king van de Britsche luchtvloot Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 5 December: DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR. De BURGEMEESTER van ALK MAAR maakt bekend, dat ten be hoeve van den Distributiedienst ALKMAAR een 2de kantoorgebouw, n.l. het pand Oudegracht 168, in gebruik is genomen. Alle correspondentie, voor den Distributiedienst ALKMAAR be stemd, moet geadresseerd worden: Oudegracht Nr. 168. In bedoeld per ceel houdt ook de Leider van den Dienst zitting. In het kantoorgebouw Oudegracht (ingang Ridderstraat) tel. 4435 wor den behandeld: le de textielproducten. 2e de schoenenbonnen. 3e de bonnen voor vaste brand stoffen. 4e de bonnen, af te geven op grond van medische verklaringen, ten behoeve van zieken, en 5e de verkoop van rubberzegels en rubberblocs. In het kantoorgebouw Breedstraat 40 (Gemeente-Museum), telefoon Nr. 2586, blijft de behandeling van alle levensmiddelenbonnen, als sui ker, koffie, thee, bloem, brood, boter, vet, vleesch, kaas, eieren, peulvruch ten etc., alsmede de bemoeiingen voor motorbrandstof, petroleum, zeep, lijn olie en terpentijn. Mede blijft dit kantoor zich belas ten met de werkzaamheden ten aan zien van de verantwoordingen MD 217 voor instellingen, als hotels, café's, Ziekenhuizen, e.d. Bovendien blijven daar verkrijg baar de opplakvellen, grossierszakjes, etc. Alkmaar, den 5den December 1940. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Eén kamer tapijtstof per jaar. Blijkens de nieuwe handlei ding van het Rijksbureau voor de distributie van textielpro ducten is het thans alleen op speciale vergunning geoorloofd cocostapijten, cocosmatten en cocosloopers te koopen. Deze speciale vergunning kan door dé plaatselijke distributie diensten worden verstrekt aan personen, die door oorlogsgeweld getroffen zijn en aan gezinshoof den, wier inkomen beneden de 350.per lid van het gezin blijft, dus aan de rechthebbenden op toe- slagkaarten. De verkoop van tapijten, loopers, matten enz., vervaardigd uit hon derd procent papiergaren als ver vangingsmiddel van cocos, blijft vrij. Aan de plaatselijke distributie- diensten heeft het Rijksbureau verzocht eenigszins soepeler te zijn met de uitgifte van speciale ver gunningen voor woninginrichtin gen. Als richtlijn is aangegeven, dat naast de huidige regeling, aan ieder gezinshoofd per jaar ten hoogste voor één kamer tapijtstof en/of ongeveer twintig meter loo- perstof mag worden verstrekt op speciale vergunning. ROEMEENSCHE PETROLEUM- LEIDINGEN WORDEN STAATS BEZIT. Boekarest, 4 Dec. (D.N.B.) Het Staatsblad behelst een decreet krachtens hetwelk de Staat gerech tigd is petroleumleidingen aan te leggen en te exploiteeren. Tevens gaan alle reeds bestaande petro leumleidingen, alsmede de daartoe behoorende inrichtingen, in staats bezit over. De petroleumleidingen die binnen 14 dagen tijds niet zijn aangemeld, gaan zonder schadeloos stelling in eigéndom van den staat ever.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1