STILLE NO. AGENDA Mr. Dr. A. Baron PöeLi. DE TOPPRESTATIE CHARLES FLANDERS 60 RADIOPROGRAl AMSTERDAMSi BEURS EERSTE BLAD 'Alkmaar, Donderdag. WAT ZEGT U DE KINDERPOSTZEGEL? De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpost zegels schrijft ons: Wie de jongste Kinderzegel No. 17 uit een gezond nest! ziet, kan zich niet onttrekken aan de be koring die van dit in gedachten ver zonken gezichtje uitgaat. Misschien komt dit wel vooral doordat we door den kunstenaar worden binnengeleid in de eigen wereld van het kind, in het spelletje dat het geheel alleen en voor zich zelf in vollen ernst speelt. Spel en ernst van het kind staan ons hier in een klein beeld helder voor oogen. Dat is de meest directe opwekking lot hulp. Het kind heeft onze hulp noodig: voor zijn spel en voor zijn ernst. Duizenden kinderen moeten in hun opvoeding worden voortgeholpen door verstandige handen, die de ge broken, verwaarloosde leventjes weer in het gareel moeten brengen. Duizenden kinderen moeten in de zeelucht, in de bosschen, worden ver zorgd onder deskundige leiding, om verloren gezondheid en kracht terug te vinden. Alles wordt daar gedaan om spel en ernst van het kind zuiver te houden! De kinderzegels die dit jaar voor den zeventienden keer worden ver kocht, en wel gelijk bekend van 2 December tot en met 6 Januari a.s., stellen een ieder in de gelegenheid om ten koste van 2 a 3 centen al deze kinderen de noodige verzorging te geven. Door een veelvuldiger gebruik het beloopt thans ongeveer - zeven millioen zegels kunnen de be proefde Nederlandsche instellingen voor Kinderbescherming méér kinde ren opnemen, beter voor de kinderen zorgen, kortom, onze misdeelde jeugd op groote schaal helpen. Dit is hard noodig, zeker in onzen tijd! Daarom: elke kinderzegel, op brief of briefkaart geplakt, beteekent gees telijke en lichamelijke gezondheid voor Nederlands misdeelde jeugd. Gebruikt dus allen in deze maand voor geheel Uw correspondentie kinderzegels! DE OPBRENGST DER WINTERHULPCOLLECTE. Men vindt elders in dit blad een overzicht van de opbrengst der ge- heele Winterhulpcollecte. Wij zijn thans gemachtigd ook de Alkmaarsche cijfers der gehouden collecten mede te deelen. De opbrengst van de Vrijdag en Zaterdag hier ter stede gehouden huis- en straatcollecten is 2085.05, waarbij dan nog komt een bedrag van 4131.41, afkomstig van ver schillende giften, welke bij den pen ningmeester waren ingekomen. To taal is dus in Alkmaar een bedrag van 6216.46 ontvangen. De secretaris van het comité Win terhulp verzoekt ons aan allen, die hebben medegewerkt om dit mooie resultaat te bereiken, dank te be tuigen. In Z. en Noord-Schermer bedraagt de straatcollecte 46, de huiscollec te 335.15 en is aan giften een be drag van 78.20 binnengekomen (totaal 459.35). In Warmenhuizen heeft de collec te in totaal 229.02 opgebracht, in Oudesluis 59.76, in Nieuwe Nïe- dorp 420, in Sint Pancras 550, in Blokker 296.93, in Midwoud 398.75, in Harenkarspel 317.58. in Schelilnkhout 178.55, in Broek op Langendijk 184.11, in Zuia- scharwoude 390, in Noordschar- woude 576 en in Oudkarspel 148.49. In Bergen was de opbrengst 880 en in Heiloo 220 aan bijzon dere giften en ruim 800 voor de straatcollecte. MAN TE WATER. Hedenmorgen 8 uur hoorde men op de Oudegracht hulpgeroep. Alras bleek, dat iemand te water was ge raakt. Hoewel de duisternis ernstige moeilijkheden opleverde (de red- dingshaak was zelfs niet te vinden), wisten eenige voorbijgangers den on geveer 55-jarigen heer S., wonende aan de Oudegracht, van een wissen "dood te redden. Het was een geluk, dat de man nog een blauw lampje in zijn hand hield, waardoor de red ders zich konden oriënteeren. DE VETBON. Men deelt ons mede, dat op vet- bon no. 18 (geldig tot en met mor gen) geen vet verkrijgbaar ip. dus alléén een half pond margarine of boter. TWEE RIJKSVELDWACHTERS ONDERSCHEIDEN. Op 29 Augustus hebben de rijks veldwachters J. Feije én H. J. Visser met levensgevaar te Bloe- mendaal een span op hol geslagen paarden tot staan gebracht. Voor dit heldhaftige optreden werd hun de oronzen medaille van het Carnegie- heldenfonds' toegewezen, welke zij gister uit handen van den wnd. districtscommandant, den heer A. J Stienstra (te Alkmaar), ont vingen. NIET VAN DE „UNIE". In de laatste paar dagen zijn hier ter stede op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt, waarop aange spoord werd tot aansluiting bij de Ned. Unie; als slagzin was- er aan toegevoegd: drie leiders voor twee kwartjes. Het bestuur van de plaatselijke af- deeling van de Ned. Unie verzoekt ons mede te deelen, dat deze biljet ten niet van de Unie afkomstig zijn. MEISJE AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie te Til burg werd door de politie gister avond alhier een 16-jarig meisje uit die gemeente afkomstig, aangehou den, dat van huis was weggeloopen. Tevens werd overgegaan tot de aarrestatie van een 23-jarig, zich in haar gezelschap bevindend persoon, als verdacht van het misdrijf scha king. Beiden werden heden op transport gesteld naar Tilburg om aan de politie aldaar te worden overgegeven. LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING. Met medewerking van het ge meentebestuur wordt in het ge meentelijk gymnastiekzaal (ingana Ridderstraat) door de Rijksinspectie van de luchtbescherming een ten toonstelling georganiseerd op het gebied van de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanval len. Geëxposeerd wordt alles wat kan dienen om de gevaren van de luchtaanvallen af te wenden of ge ringer te maken. Met de ervaringen van dezen oorlog is in ruime mate rekening gehouden. Een bezoek aan deze tentoonstel ling wordt daarom aan een ieder ten zeerste aangeraden. De ten toonstelling is morgen geopend van 1012 uur v.m. en van 24 uur n.m. DE VLEESCHDISTRIBUTIE. De slagers in Bergen hebben be grepen, dat een regeling voor het bekomen van vleesch, als die van j.l. Zaterdag, waarbij honderden uren lang in de rij moesten staan, niet ge handhaafd kan blijven. Zij hebben daarom besloten, Zaterdag a.s. aan de gegadigden volgnummers uit te ïeiken. Wie een hoog nummer krijgt, kan zich daarna een poos verwijde ren en terugkeeren, wanneer hij, naar schatting, aan de beurt is om gehol pen te worden. Ongetwijfeld is dit een verbetering, doch afdoende lijkt ons deze maat regel niet. Wij zouden er de voorkeur aan geven, wanneer iedere slager zijn cliënten de gelegenheid gaf om in den loop van de week op te geven, wat zij Zaterdag wenschen te betrekken. De slager kon dit dan te voren klaar maken en de cliënt kan dit dan Zaterdag in den loop van den dag afhalen. Bovendien kan dan de slager, wanneer er méér gevraagd wordt dan beschikbaar is, een noodige rantsoeneering toepassen, benevens een juistere verdeeling. Nu de slagers slechts 20 vleesch ter distributie ontvangen en zij dus daarin hun bestaan moeten vinden, is het begrijpelijk, dat zij, waar de prijzen afgehaald gelijk zijn aan die waarvoor ze worden bezorgd, het laten hooren en bezorgen hebben af geschaft. Toch willen wij niet ver- heelen, dat zij, als eensgezinde groep, daartoe reeds dadelijk zijn overge gaan en niet het minst rekening heb ben gehouden met de belangen van hun cliëntèle. Deze houding heeft te sterk den indruk gemaakt, dat de slagers, nu zij het publiek niet noo dig hebben en de klant dus geen koning meer is, de rollen hebben om gekeerd. In ieder geval toonen de slagers in Bergen, dat zij nog oog hebben voor de belangen van hun cliënten. Wij hebben dan ook nog goede hoop, dat zij spoedig tot de invoering van de door ons aangegeven regeling zullen besluiten. HARMONICASPELER HAD DIEFSTAL GEPLEEGD. Een Amsterdammer, die sinds een paar maanden werkzaam was aan het vliegveld De Kooy en in zijn vrijen tijd zich verdienstelijk maakte als haTmoicaspeler, was dezer dagen ten huize van den heer v. d. Haagen aan de Langevliet te Julianadorp in laatstgenoemde functie opgetreden en had bij die gelegenheid een porte feuille met 160 van den heer v. d. H. meegenomen. De veldwachter te Julianadorp heeft een onderzoek ingesteld en den dader, die aanvankelijk bij hoog en laag ontkende, tot een bekentenis weten te brengen. De arbeider-har monicaspeler is nu opgenomen in het Huis van Bewaring alhier. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Zijn beste vriend (sens.); hoofd rollen Harry Piel en de politiehond Greif. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Meisjes in uniform (rom.-dram.); hoofdrollen Dorothea Wieck en Hertha Thiele. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer De dans des doods (circusfilm); hoofdrollen Hertha Feiler, Hans Söhnker, Paul Hörbiger en Hans Olden. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Robert Koch (dram. weten schappelijk); hoofdrollen Emil Jan- nings en Werner Krauss. Toegang boven 14 jaar. DIPLOMA BEHAALD. Onze vroegere stadgenoote mej. A Roos behaalde het diploma voor ziekenverpleegster in het ,W. G. te Amsterdam. OPVOERINGEN SUIKERFREULE. In het Gulden Vlies zullen a.s. Zondag twee opvoeringen worden gegeven van 't bekende stuk van H, v. Wermeskerken: Suikerfreule; dat eanigszins te beschouwen is als een vervolg op „Tropenadel" van den zelfden auteur. Ook in Suikerfreule is juffr. v. d. Kooy de hoofdfiguur en in de opvoeringen van a.s. Zon dag door het gezelschap: „De Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groenenveld zal Caroline van Dom melen de hoofdrol spelen. De populariteit en het succes van het stuk mogen blijken uit het feit dat Zondag hier de 800e voorstel ling van Suikerfreule wordt gege ven. Het vroolijke stuk met zijn ko mische en verrassende situaties zal stellig hier ook aan velen een echt genoeglijken middag of avond be zorgen. Wie 's middags beter kan bezoekt de voorstelling van half drie. 's Avonds begint de voorstelling om half acht. Behalve Caroline van Dommelen treden nog in 't stuk op: Miele van Oorschot, Anton Burgdorffer, Jan van Dommelen en Willem Gre- linger. VERDRONKEN. Woensdagmiddag is de onge veer 30-jarige D. Molenaar te Hens broek met de fiets, dicht bij zijn woning in de sloot gereden en ver dronken. Hoewel hij spoedig op het droge was gebracht en doktershulp direct aanwezig was, moest de dood geconstateerd worden. De ongeluk kige had last van toevallen, zoodat de oorzaak daarin wel gezocht moet worden. Het slachtoffer was onge huwd. VOLKSTUINTJES TE SCHAGERBRUG. Een stuk grasland, groot 50 Are en gelegen tegenover de O. L.-school alhier, zal worden gescheurd met de bedoeling daarvan volkstuintjes te maken. INVENTARISATIE VAN LANDBOUWPRODUCTEN. Er is weer inventarisatie gehouden van de nog aanwezige stapelproduc ten. De uitkomst was te Noordscharwoude: Roode kool 111 wagons (v.j. 125), gele kool 82 (v.j. 144), Deensche witte 213 (v.j. 208), uien 25 (v.j. 53), peen 5% (v.j. 12%kroten 1500 kilo (v.j. 3% wagon). Totaal 436wagon tegen 545 het vorige jaar. De West te Koedijk. Hier kwam duidelijk tot uiting de geringe oogst aan roode en gele kool. Van de roode was er 35 pet. minder dan verleden jaar en van de gele zelfs 60 pet. De voorraad Deensche witte was vrijwel gelijk aan dien van het vorige jaar. Van uien, peen en kroten was de aan wezige partij zeer onbelangrijk. IN DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Te Den Helder. Maandagochtend te kwart over acht is de 65-jarige heer C. Kuiper tengevolge van de duisternis in het kanaal, ter hoogte van de Keizers- brug, gevallen. Naar vermeld wordt, wilde hij de brug passeeren en hield hij zich vast aan het daar geplaatste afscheidingshek. Hij volgde het hek echter aan den verkeerden kant en kwam zoodoende in het water te recht. Te ongeveer negen uur' werd het stoffelijk overschot opgehaald. EGMOND AAN ZEE. Werkverschaffing. - Volgens be schikking van den rijksinspecteur voor de werkverruiming worden de volgende week 60 man uit onze ge meente tewerkgesteld bij de werk verschaffing bij den Franschman te Bergen. Er zijn dan ruim 120 werk- loozen onzer gemeente in werkver schaffing tewerkgesteld. St. Nicolaasviering. - Woens dagmiddag vierden de kleintjes van de kleuterschool het St. Nicolaas- feest. De kleine acteurs deden ver schillende speelliedjes en spelletjes voor St. Nicolaas, die in eigen per soon, vergezeld van zwarten Piet, ver schenen was, zulks tot groot genoe gen van de vele ouders, die met de -leintjes het feest mcchten bijv nen. Met gulle hand deelde de Sin! lekkers en andere verrassingen uit. LIJK OPGEHAALD TE NOORDSCHARWOUDE. Woensdag is het lijkje van het sinds 1 November vermiste drie jarige zoontje van den heer S. al hier gevonden. Het lag in de Potjes- sloot, ongeveer achter de r. k. kerk, waar het gevonden werd door den heer L., die hiervan spoedig de po litie in kennis heeft gesteld. Het lijkje is overgebracht naar het Hj- kenhüisje op de alg. begraafplaats. Door de duisternis misleid. - Mej. M., onderwijzeres aan de openbare school alhier, is Dinsdag avond tengevolge van de duisternis in het Gorterdiepje geloopen. Door den heer K. H. werd de behulpzame hand geboden en de juffrouw weer op het droge ge bracht. ZUIDSCHARWOUDE. Teraardebestelling Jb. Kramer. - Woensdagmddag is het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jb Kramer Sr. aan den schoot der aarde toevertrouwd. Er bestond voor deze begrafenis veel belangstelling, vooral uit de kringen van den tuinbouw. Ook van andere vereenigingen uit de gemeente waren vertegenwoordigers aanwezig. Toen de kist in de groeve was neer gelaten en het graf gedekt was met de talrijke bloemstukken, welke getuigden van het medeleven van velen, trad de heer S. de Boer Kz., voorzitter van de Langendijker Groenten Centrale en de tuinbouw- vereeniging De Toekomst, naar vo ren en schetste den overledene als een man, die steeds gewerkt, ge streefd en gezorgd heeft tot aan zijn laatsten ademtocht voor zijn gezin en zijn bedrijf en daarnaast nog den tijd vond om zeer veel in het alge meen belang te doen. Daarin was hij een der eersten. Voor dit alles dankte spr! den overledene. Moge het een troost zijn voor de familie, dat wij hem en zijn werk heel lang in dankbare herinnering zullen be houden. Namens het kringbestuur van den Nederl. Tuindersbond voerde de heer Jb. de Vries uit Sint Pancras het woord, die wees op de groote ver diensten van wijlen den heer Kra mer voor den Ned. Tuindersbond, waarvan hij een der mede-oprichters is geweest. Nooit heeft hij aan zichzelf gedacht. Steeds was hij be reid mee te strijden. Zijn werk zul len wij voortzetten. De heer Van der Laan sprak na mens den Bond van begrafenis- vereenigingen, van welken bond de overledene penningmeester was, een kort woord ter nagedachtenis van hem, die zoo veel voor deze organi satie heeft gedaan. Voor de vereen. Helpt Elkander, waarvan de overledene 40 jaren be stuurslid en een der oprichters is geweest, sprak de heer C. Kramer; voor de begrafenisvereeniging, waar van hij voorzitter en uitvoerder was, heeft de heer Jb. Kroon Az. eenige gevoelvolle woorden gesproken. De heer P. de Geus Jz. vertolkte de ge voelens van de afd. Zuidscharwoude van den Ned. Tuindersbond. Een broer van den overledene heeft tenslotte de aanwezigen bedankt voor de betoonde belangstelling. CASTRICUM. St. Nicolaasfeest. - De B.B.B. heeft ook nu 'kans gezien een uitste kend geslaagd St. Nicolaasfeest voor de kinderen te organiseeren. De groote zaal van Borst was tot de laatste plaats bezet met kinderen en ouders. Toen de Sint met zijn knecht de zaal betrad, werd geestdriftig een welkomslied gezongen. Het uitrei ken van de geschenken, waarvoor vooral de middenstand uit Bakkum gratis gezorgd had, was wel het hoogtepunt van het feest. Nadat de kinderen nog verschil lende liederen hadden gezongen, togen allen dankbaar, bepakt en be laden, huiswaarts. Weer vleesch bij eiken slager. - Naar wij vernemen, heeft de rege ling, zooals die verleden week was (bij slechts één slager vleesch te krijgen) zoodanige ontstemming ge wekt, dat thans besloten is, dat elke slager van het rantsoen hetwelk hem wordt toegewezen, zijn klanten ponds-ponds-gewijze zal bedienen. LANGENDIJK. L. T. B.-vergadering. - De af- üeeling Langendijk van den L. T. B. vergaderde Woensdagavond in het hotel De Burg, onder leiding van den heer P. Duyves. Een flink aan tal leden was aanwezig. Medegedeeld werd, dat pogingen in het werk gesteld worden om het verbod van het koopen van kool van het veld door tuinders opge heven te krijgen, aangezien de be zwaren hiertegen thans niet meer bestaan. Van de gelegenheid tot het doen van voorstellen voor de algemeene vergadering van de L. T. B. welke op 17 December a.s. gehouden zal worden, werd geen gebruik ge maakt. Rekening en begrooting leverden geen stof voor besprekingen. Klachten, teeltverbod en nog wat. Bij de rondvraag zeide de heer J. Dignum dat de prijzenrege- ling en de overige regelingen in verband met de verhoogde loonen niet zoo gunstig zijn. De regeling voor de Deensche witte is niet goed, omdat men met de tweede soort steeds weer naar huis moet. 't Zou het beste zijn, dat de aan voer van eerste kwaliteit verboden werd, om de tweede kwaliteit aan het binnenland te kunnen verkoo- pen. De voorzitter antwoordde, dat men de kool dan maar wat minder krap moet doorschieten, zoodat men alleen de afwijkende kwaliteit aanvoert. Verschillende heeren voerden nog het woord over deze prijzenbereke' kening, waarbij werd betoogd, dat de prijzen nu te laag zijn. Ten aanzien van de opgaven aan het bestuur werd medegedeeld, dat aan kosten aan de koolteelt 870 per ha was berekend. Aangenomen werd een voorstel van den heer D. Groen om aan het gemeentebestuur een verbouw- verbod voor virusdragende aard appelen aan te vragen. De heer K. B e k k e r informeer de of verruiming kan worden ge bracht in de beschikbaarstelling van teeltvergunningen aan pasbe- ginnende tuinders. De voorzitter zegde toe hiernaar te zullen informeeren. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van den com missaris der provincie Noordhol land, mr. dr. A. baron Röell, ter aarde besteld. Op den doodenakker zagen wij o.a. den Reichshauptamtleiter Sei- tel, beauftragten voor de provincie Noordholland en van den rijkscom missaris, rijksminister Seyss In- quart, de secretarissen-generaal mr. dr. Frederiks en mr. Tenkink, commissarissen der provincies, de leden van Gedeputeerde Staten, leden van de Provinciale Staten en burgemeesters van vele gemeenten in den lande, in het bijzonder die van de gemeenten in Noordholland. Voorts waren o. m. aanwezig mr. dr. J. M. Jolles, president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, procureur-gene raal te Amsterdam en vele be stuursleden van vereenigingen en commissies, waarin mr. dr. Röell zitting had. In het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem heeft ds. Beker, predikant bij de hervormde ge meente te Haarlem, een rouwdienst gehouden. Toen de stoet het raadhuis te Heemstede passeerde, sloten de burgemeesters van de gemeenten in de provincie Noordholland en de ambtenaren van de griffie zich daarbij aan en langs de Valkenbur gerlaan werd de begraafplaats be reikt. In de aula, die tot op de laatste plaats gevuld was, sprak jhr. Röell, een broer van den overle dene, namens de familie een kort woord tot afscheid. In gevoelvolle woorden getuigde spr. van de groo te erkentelijkheid, die de geheele familie voor den overledene koes terde. Op schitterende wijze ver vulde hij zijn ambt en zijn maat schappelijke plichten. Hij was een voorbeeld voor het jonge geslacht. Vervolgens sprak de heer Ve- ning Meinesz, oud-griffier van de Provinciale Staten van Noordhol land. Namens ambtenaren en bur gemeesters van de provincie Noordholland en namens de vele vereenigingen en commissies, waaraan de overledene zijn krach ten heeft gegeven, bracht spr. hem dank. De heer Röell was een man van groote kennis en zeer groote ervaring, een man, die groote vriendelijkheid paarde aan een eerlijke welwillendheid tegenover hen, die hem als vriend tegemoet trad en een ieder koesterde voor hem om die eigenschappen de grootste bewondering. Spr. eindig de met woorden van troost tot mevr. Röell en de kinderen. De baar werd hierop grafwaarts gedragen, terwijl het orgel een ge deelte uit de Matthaeus-passion speelde. Het graf was bedekt met zeer veel bloemen. Onder andere wa ren er kransen van den rijkscom missaris, commissarissen der pro vincies, de provinciale staten van Noordholland, de gemeenten Am sterdam en Haarlem en de burge meesters der provincies. Aan het graf werd gesproken door een zoon van den overledene. Hij dankte den Reichshauptamtlei ter Seitel en het waarnemend hoofd van het departement van binnen- landsche zaken voor hun aanwe zigheid en alle andere belangstel lenden, in wier aanwezigheid hij de groote waardeering zag, die het werk van zijn vader had onder vonden. Ds. Beker las een passage voor uit het Evangelie en bad het Onze Vader. ZIJPE. Huiszorg. - *De afd. „Zijpe" van den Ned. Bond van Boerinnen en oudere Plattelandsvrouwen en de afd. „Zijpe-Callantsoog" van Het Witte Kruis trachten in Zijpe op te richten* een vereeniging voor huis zorg niet als doel het verleenen van hulp in de huishouding ingeval van ziekte. Voor deze nieuwe vereeniging gaven zich reeds 450 personen als lid op. Zijn vliegtuig moet dit jaar in de hangar blijven vanwege de gevaren in de lucht. Zijn stoomboot blijft op stapel staan wegens de drijvende mijnen. En zelfs zijn auto mag niet uit de garage in verband met de benzine-schaarschte. En toch komt Sinterklaas ook dit jaar. Hij zal de lange reis moeten maken op zijn ouden trouwen knol. En eenmaal in ons landje gearri- verd, zal hij daar nieuwe moeilijk- heden vinden, zooals hij die in zijn onafzienbaar lange praktijk nog nimmer heeft beleefd. We mogen aannemen, dat hij voor een identi teitsbewijs met foto zonder mijter op tijd heeft gezorgd. Gezien zijn routine mogen we ook veronderstel len, dat hij in staat zal zijn ondanks de duisternis zijn jaarlijksch rondje over onze daken te maken zonder ongelukken en dat hij de gaten van de schoorsteenen wel zal weten te vinden. Nu hij echter om twaalf uur 's nachts weer binnen moet zijn, zal hij zijn werk in een razend tempo moeten doen om al zijn klanten een beurt te kunnen geven. Het zal een topprestatie zijn in het leven van de zen goeden man, die zich voor een snelheidsrecord nooit getraind heeft. Daarbij komt nog de moeilijkheid, dat hij geen extra bons of punten heeft weten los te krijgen van den distrïbutiedienst. De instructie aan zijn zwarten assistent is dan ook: „aan verzoeken om distributie-ge schenken mag alleen voldaan wor den, als de vereischte bescheiden tegelijk met het verlanglijstje zijn ingeleverd". Dat beteekent natuur lijk een geweldigen administratie ven rompslomp, vooral voor iemand die niet gewend is met bonnetjes om te springen. Dit is zeker: Sinterklaas toont dit jaar overduidelijk, dat hij niet voor één gat te vangen is. Wat moet die goede man door een sterke liefde gedreven worden om zich dat alles zoo welwillend op zijn ouden dag nog op den hals te halen. Als zou de boterletter, het kistje sigaren en de jumper in den klomp ontbreken, dan zullen we hem daar niet min der dankbaar voor kunnen zijn. Als nu ook Piet zijn taak maar zoo serieus opvat, want we kunnen toch bezwaarlijk van Sinterklaas ook nog verwachten, dat hij in een zwart-donkeven nacht op een zwart dak zijn zwarten knecht ook nog in het oog kan houden. KOEDIJK. Kleedingcursus - De Voorlich tingsdienst ten plattenlande opent op 9 Dec. een cursus voor het ver vaardigen alsmede vermaken van boyen- en onderkieeding onder lei ding van mej. Liefhebber uit Alkmaar. De „Gouden Engel' gaat door. Het feest van den „Gouden En gel", dat jaarlijks voor de leer- lichtigen langs de Kanaaldijk wordt georganiseerd, onder leiding van P. Hart, zal ook thans weer doorgaan. De burgemeester verleende toe stemming om voor dit doel met lijsten langs de huizen te gaan. Gezien de algemeene medewer king reeds in zoo vele jaren, mag verwacht worden dat nu in dezen voor vele soberen tijd ook thans weer voldoende sympathie getoond zal worden. STOMPETOREN. Sinterklaas in de school. - Het hoofd der openbare school, de heer Langhorst, had namens de kinderen St. Nicolaas voor een bezoek uitge- noodigd, waaraan de kindervriend Woensdagmiddag heeft voldaan. Tot groot genoegen van de onderwij zers was de gymnastiekzaal bijna gevuld met belangstellende ouders, toen de klassen binnen kwamen. Dra klonken de liederen. Toen kwam de stilte, om te kunnen luis teren naar een tooneelstukje, ge speeld door eenige leerlingen van de hoogste klasse, getiteld: „Zwarte Piet bracht redding". De jeugdige acteurs kweten zich goed van hun taak, het stukje sloeg in. Daarna vertelde de onderwijzeres, mej. Ploeger, bij een film het sprookje van de gelaarsde kat. De spanning in de zaal was voel baar, toen de komst van Sinter klaas werd aangekondigd. Onder blij gezang schreed de bisschop met zijn dienaar door de zaal, verwel komd door de blij schitterende kin deroogjes. Eenige kinderen uit de verschillende klassen hadden een kleine berisping in ontvangst te ne men. Merkbaar onder den indruk zongen ze een liedje en beloofden beterschap. Ali Leegwater, de beste turnster van de school, gaf een demonstratie in het touwklimmen, Gré Schuur man declameerde, een gedichtje en vervolgens zongen allen tweestem mig eenige liedjes uit de St. Nico- laas-cantate. De onderwijzers ont vingen ieder een cadeautje. Voor de afdeeling handenarbeid had de Sint figuurzaagjes meegebracht. Zingend en wuivend werden de hooge gasten tenslotte uitgeleide ge daan, nadat ze mee genoten hadden van een, door den heer Nap toege lichte film: „De avonturen van ka pitein Jansen en stuurman Ben op de walvischvangst". Natuurlijk wer den versnaperingen en cadeautjes uitgedeeld, en klein en groot zal met vreugde aan dezen St. Nicolaas- feestdag terugdenken. EERSTE BLAD 1E8CHRHVHN DOOï rEEKJSOTNOKN VAN ALEXANDER RAYMOND VRIJDAG. HILVERSUM I, 415 M. pro gr. AVRO). 8— ANP-bi 8.45 Concertgebouworkest 10.Morgenwijding. 10.1 10.30 Voor de vrouw. 10.35 orkest. (11.15—11.30 Rep.) pl. 12.45 Nieuws- en econ. fc 1-Avro-Amus.orkest en 2-„De ruilhandel in 1 nationale goederenverkeer", '2.20 Sylvestre-trio. 3.Cyi vende volkskunst". 3.20 1 kamerorkest van Leipzig, koor en solisten (opn.) 4.4 spel. 5.De Romancers. Nieuws-, econ. en beursbe 6.Avro-Musette-ensembl liste. 6.25 Binding, toespra Act. rep. of gr.pl. 77.1 vragen van den dag en A sluiting. HILVERSUM H, 301,5 M. 8.ANP-ber. 8.10 Schriftli meditatie. 8.25 Gewijde mu: pl.) 8.35 Gr.pl. 10.30 Morg. 11— Gr.pl. 11.40 Vioold pianobegeleiding en gr.pL 1! of muziek. 12.45 Nieuws- ber. ANP. 1.Apollo-ensem Orgelspel. 2.20 Molto Cantal Vrouwenhalfuur. 3.30 Voc eert (opn.) 3.45 Bijbellezing. Pl- 5.VPRO: Gesprekk luisteraars. 5.15 Nieuws-, e beursber. ANP. 5.30 Ber. 5.3 telijke gem. zangver. „He (opn.) 6.Clavecimbelvoor Gr.pl. 6.45 Act. rep. of gr.pl. Econ. vragen van den dag e ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. 7.Ber. (Duitsch). 7.15 Gr.p OPGAVE AMSTERDAMSCHE BAN! Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 5 Decembe STAATSLEENINGEN. Vor.k 4 Nederland 1940 II 96 33J4 Nederl. 1938 85V« 3 Ned.-lndië 1937. 83'/, 5% Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank .1185/. Handel Mij. Cert. v. 250us Koloniale Bank. .1791/, Ned. Ind. Handelsbank 1293/, IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie .114 Calvé Delft Cert. 8J Nederl. Ford. .315 Lever Bros ,i28 Philips oloeil. Gem. Bezit2051/, IND. OND. BUITENL. Am. Smelting ^3U Anaconda24ó/s Bethleh. Steel 813/, Cities Service 7 General Motors 537/s Kennccott Copper375/g North American Rayon227/i6 Republic Steel 243/t Standard Brands bf/16 Steel comm671/. CULTUUR MAATSCH. H. V. A444 Java Cultuur. .270 Ned. Ind. Suiker Unie .265 Verg. Vorstenlanden, 126l/i PETROLEUM. Dordtsche Petr. .2431/, Kon. Petr,. 263'/, Phillips Oil 1 37 Shell Union 121/. Tide Water 10'/, RUBBERS. Amsterd. Rubber .275 Deli Bat. Rubber 205 Hessa Rubber 143 Oostkust164 Rotterdam Tapanoeli 78 Serbadjadi128'/4 Interc. Rubber 5'/. SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot J^2 Scheepvaart Unie 1Vj TABAKKEN. Deli Batavia .18® Oude Deli269 Senembah203 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 227/8 Illinois Central 10'/4 Southern Pacific M'/ie Southern Railw. 15 Union Pacific 85'/4 Can. Pac5V< OFFICIEELE VALUTAKOl DER NEDERLANDSCHE B 5 DECEMBER. (Schriftelijke en tel.-trans Valuta's: New-York 1.88 3/161.81 Berlijn 75.2875.43; Brusse! tot 30.17; Helsinki 3.81 Stockholm 44.8144.90; 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34; Nev 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.20; Stockholm 44.76— Zürich 43.59—43.75.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2