DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. :j. he. Belangrijke objecten in Bristol aangevallen. Londen had een zeer zwaren aanval ie verduren. Grieksche aanvallen in Albanië afgeslagen Oprukkende Grieksche troepen tot staan gebracht. De ondergang van een emigrantenschip. Er waren 3800 Joodsche emigranten aan boord. Thailand handhaaft gebiedseischen. Beschadigde Britsche hulpkruiser te Montevido VERDUISTERIJVGS- TIJDEN van 17,27 tot 9.39. op 15.04 onder 3.42 Nieuwe economische structuur in Japan. 36X38 38X47 34X43 47X17 13X22 an zet ver stander met positie, als gespeeld, elend direct 37. 11 en 42 en 7 en 15. noet n.l. zijn 20 plaatsen, betrekkelijk op 2 manie- 1X48 volgt 26), 7—12, 3X12!! >lgt 20—25 734 (zw. 14!! .en stand: 6, 9, 11/19, 22, 25, 27, /38, 46. :n mooie» m zet zijnde ïet vervolg 1. 16—21 2. 18X27 3. 6X17 4. 13X31 5. 24—29 6. 19X46!! combinatie. voor deze m P. Kleute enaar. I, 2, 6, 8, 9, n op 3. II,17,18,19 44, 49. nde rubriek dossing, die is. t den ver- set. sem no. 5. e8! I Schallopp. 6:t Kd8 3. ?h8 mat. het kam- in het jaar lande inge- Kelly de s (zwart), Xd4 om na nat te drei- i op d7 te h zen zet mat wel als 2. KglX' 3 e5e4fÜ 3. Ke4—f3 f6—g4f 7. «naties, die de schaak- aen. abKuppe t van zwart e stelling, (driegt Tg3 Rc2Xf5! den R. niet KD en mat Tg6—f6) e6 Df7— 32. Tg6— Ta7Xg7 5. e6e7 pgegeven. jorstel zijn ende be- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 291. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 9 December 1940 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 8 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft twee vijande lijke koopvaardijschepen, met een ge..amenlijken inhouu van zeven tienduizend ton, tot zinken gebracht. Een andere duikboot bracht twee vijandelijke "koopvaardijschepen, met een totalen inhoud van twaalfdui zend ton, waaronder een tankschip van negenduizend ton. tot zinken. Zooals reeds gemeld, hebben for maties gevechtsvliegers in deri nacht van 6 op 7 December de havenwer ken en docks en ander voor den oor log belangrijke objecten te Bristol aangevallen. In verschillende deelen der stad, in het bijzonder in de nabij heid der waterleiding, zijn ontplof fingen en verscheidene branden waargenomen. Op 7 December bleef de bedrijvigheid der luchtmacht be perkt tot aanvallen op afzonderlijke voor den oorlog belangrijke objecten aan de zuidoostkust van Engeland. Bij de gewapende verkenning bo ven de zee ten oosten en ten noordoosten van Great Yarmouth zijn van geringe hoogte bommen ge worpen naar twee koopvaardijsche pen. Beide chepen werden getrof fen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December hebben Britsche vliegtuigen boven het bezette gebied en west-Duitsch- land gevlogen en verscheidene bom men geworpen. Op drie plaatsen werd gerin,ge schade aan fabrieks- installaties toegebracht. Bovendien werden op verscheidene plaatsen huizen beschadigd, waarbij zes per sonen om het leven kwamen ep ver scheidene gewond werden. Vrijwel alle slachtoffers bevonden zich bui- ten de schuilgelegenheden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan drie door luchtdoelgeschut. Twee Duitsche toe stellen worden vermist". Verliezen voor de Britsche koopvaardij. Berlijn, 8 Dec. (D.N.B.) De gewa pende Duitsche verkenning in de lucht boven zee heeft, naar het D. N.B. verneemt, ook op 8 December de vijandelijke koopvaardij verliezen toegebracht. Een Duitsch gevechts vliegtuig slaagde erin aan de Engel- sche Oostkust op ongeveer 35 km. ten Oosten van de Humbermonding een a Heen varend koopvaardijschip door het uitwerpen van bommen te laten stoppen. De aanvoer geschiedde van zeer geringe hoogte en onmiddellijk nadat midscheeps een treffer was ge plaatst, ontstond op het schip brand. Tenslotte lag het schip, dat onbe stuurbaar was geworden, dwars op de vaarrichting. Het vliegtuig be schoot daarop het schip, dat waar schijnlijk een steenkoolschip was, met zijn kanonnen en mitrailleurs, waar het roer getroffen werd. Het schip kan als verloren worden be schouwd. Een gelijk lot trof een door een Duisch gevechtsvliegtuig aangevallen vrachtschip Van 6000 ton ten Oosten van Great Yarmouth. Van zeer ge ringe hoogte werd een zware treffer op het schip geplaatst, op het voor schip, zoodat het spoedig in een zware rook was gehuld, waaruit vlammen opstegen. Aangenomen kan worden, dat ook dit stoomschip geheel verloren is. Hevige aanvallen op Londen in afgeloopen nacht. Berlijn, 9 Dec. (D. N. B.) Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Zondag 8 December bij het vallen van den avond opgestegen om een aanval op Londen te ondernemen. Reeds vroeg werd er in het stads gebied van Londen luchtalarm ge- maaKt, waarna weldra vijandelijke vliegtuigen verschenen, die licht fakkels, alsmede sterk ontplofbare- en brandbommen op de stad wierpen. Kort nadat lichtfakkels waren uit geworpen, hagelde het brandbommen op bepaalde stadswijken, en geraakten geheele huizenblokken in brand. Toen volgde er een w§re regen van bri santbommen, die weldra de bran dende huizen in puinhoopen ver anderde. Urenlang vloog de eene golf vliegtuigen na de andere boven de stad. Sinds de eerste September dagen heeft Londen een aanval Van zulk een omvang niet meer beleefd, aldus de in Stockholm ontvangen berichten. Londèn heeft in den nacht van Zondag op Maandag, zoo vervolgt het D. N. B., een der hevigste luchtaan vallen sinds de dagen van September moeten beleven. Daar men geen geronk van vlieg tuigen vernam, geloofde men eerst, aat de luchtverdediging van Londen een der aangekondigde nieuwe ge heime middelen tot afweer van Duitsche vilegtuigen probeerde. Zeer spoedig bleek evenwel, dat het tal rijke lichtfakkels waren, die uit Duitsche vliegtuigen geworpen wer den, welke met afgezetten motor boven de stad vlogen. Het gebruik van een nieuwe tac tiek wordt bevestigd in een nader bericht uit Londen, waarin letterlijk gezegd wordt: terwijl de eerste Duitsche vliegtuigen op den avond van 8 December Londen door het uitwerpen van lichtfakkels helder verlichtten, richtten de zoeklichten zich op de geruischloos boven Londen glijdende voorboden" der Duitsche es kaders, waarna de 'luc&tdoelartillerie het vuur op de afzonderlijke toestel len begon te richten. Maar kort daar op verstomde in de verschillende sectoren het geschut en gingen de zoeklichten uit, toen geheele zwer men van de zwaarste machines, soms op nauwelijks negentig voet hoogte, boven de zoeklichten en af- weerstelling raasden en honderden kleine explosieve bommen op de Juchtdoelartillerie liet regenen. De bemanningen van den afweer op den grond probeerden wel terstond weer het vuur te openen, maar zoodra de eerste zoeklichten weer aan den hemel verschenen, verschenen er nieuwe zwermen van laag vliegende bommenwerpers, die het personeel van het geschut en de zoeklichten naar hun schuilplaatsen verdreef. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 9 Dec. (D. N. B.) Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag in gering aantal geprobeerd naar West-Duitschland te vliegen. Reeds aan de westelijke grens van het Duitsche rijk geraakten zij in hevig afweervuur en wierpen zij hun bommen ten westen van den Rijn lukraak meestal op het open veld neer. Een toestel werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. DE VECCHI AFGETREDEN. Rome, 7 Dec. (D.N.B.) De Vecchi, een van de leden van het quadrum- viraat is afgetreden als gouverneur- generaal van de Italiaansche Dode - kanesos en als opperbevelhebber van de strijdmachten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bo- logne geboren. Hij heeft deelgeno men aan den strijd om Tripolis en aan den wereldoorlog. Tijdens den Spaanschen veldtocht onderscheidde hij zich als bevelhebber van de Ita liaansche troepen, die Santander in namen. In December 1937 werd hij tot commandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 lid van den Italiaanschen senaat. DE POLITIEK VAN JOEGO-SLAVIE. Sofia, 7 Dec. (D.N.B.) De Bulgaar- sche pers wijdt groote aandacht aan de verklaringen van den Joego-Sla vischen minister-president betref fende de bereidwilligheid van Joego slavië om aan de nieuwe ordening van Europa mede te werken. Deze verklaringen hebben hier zeer groo- ten indruk gemaakt en worden druk besproken. De bladen onthouden zich echter nog van een eigen stand punt. HET BELGISCHE WINTER- HULPWERK. Brussel, 8 Dec. (D.N.B.) Ofschoon pas kortgeleden met de organisatie van het Belgische winterhulpwerk is begonnen, kan het reeds op goede resultaten neerzien. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn behalve giften in natura tot dusver giften in geld tot een bedrag van 40 millioen francs binnengekomen. Italiaansch weermacht- bericht. Ergens in Italië, 8 Dec. (Stefeni). Het 184ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Albanië zijn hernieuwde vijan delijke aanvallen tegen den linker vleugel van het negende leger door onze troepen afgeslagen. Aan de rest van het front wederzijdsche activiteit van patrouilles. Onze vlieg tuigen hebben militaire objecten te Prevesa en op Itheca gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen op Valona gedaan. Zij werden door een snel en nauwkeu rig afweervuur ontvangen en door onze jagers aangevallen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd dooi de batterijen van de marine neerge schoten, een ander werd door onze jagers neergehaald. Aan boord van twee vijandelijke vliegtuigen, die door onze jagers werden achtervolgd en ih de wolken verdwenen, deden zich teekenen van brand voor. In Noord-Afrika heeft een onzer jachtafdeelingen in scheervlucht niachinegeweervuur geopend op tal rijke gemechaniseerde strijdmidde len ten oosten van Brenba. Eenige dezer oorlogsmachines werden on bruikbaar gemaakt. Een onzer vlieg tuigen heeft vijandelijke militaire werken bij Wadi el Rami (in, de na bijheid van Mersamatroeh) gebom bardeerd. In Oost-Afrika hebben onze vlieg tuigen aanvallen gedaan op een twintigtal vrachtauto's te Mecali Welles, ten noorden van Kasala, op het spoorwegstation van Malawiya, ten zuiden van Kassala, en op een vliegtuig van het type Wellesley, dat op het vliegveld van 'Saraf Said, ten noordoosten van Gallabat, stond. Al onze toestellen zijn teruggekeerd". De opmarsch der Grieken gestuit. Belgrado, 8 Dec. (D. N. B.) Uit Ochrid wordt gemeld, dat het den Italianen is gelukt aan het front van Pogradetsj het oprukken der Grieken tót staan te brengen. De Italiaansche artillerie heeft zich daarbij bijzonder onderscheiden en zich in ieder op zicht superieur getoond aan die van den vijand. Doordat de Italianen het Kamija- en het' Makrogebergte in bezit houden, verhinderen zij, dat de Grieken oprukken naar El Basan. Bij Moskopolje hebben de Italianen, vol gens dezelfde berichten, Zaterdag in de nabijheid van het dorp Korsjova vijf tegenaanvallen uitgevoerd. Alle Grieksche aanvallen in het dal van Devoli zijn bloedig afgeslagen. Boekarest, 8 Dec. (D.N.B.) De leden der bemanning van het Roe- meensche motorschip Becigi, die uit Port Said, resp. Haifa teruggekeerd zijn, berichten als ooggetuigéh aan de Curentul omtrent den geheimzin- rigen ondergang van het Fransche mailschip Patrie, die talrijke Jood sche emigranten aan boord had, voor de kust van Palestina. Naar zij verklaren, lag het schip op den dag der catastrophe in de haven van Haifa. Des ochtends deden zich in de machinekamer van het schip drie geweldige ontploffingen voor. Het schip zakte op een kant en bin nen een kwartier stak er nog slechts een klein deel van boven water uit. Volgens de mededeelingen van de havenautoriteiten bevonden zich aan boord 3.800 Joodsche emigranten. Velen hunner sprongen in het water en trachtten zwemmende den wal te bereiken. Zij werden echter door de aldaar geposteerde Engelsche poli- tie-agenten met geweervuur ontvan gen. Zelfs de in de haven liggende Engelsche booten mochten de ver drinkenden niet redden. Eenige tien tallen emigranten bereikten zwem mende het Roemeensche schip, waar zij aan boord geheschen werden. In totaal zijn volgens de verklaringen van deze ooggetuigen slechts 925 emigranten levend geborgen en on der strenge bewaking geïnterneerd. De matrozen en officieren van het Roemeensche motorschip achten een bedrijfsongeval uitgesloten en ver moeden, dat de ontploffing hetzij het gevolg is van een aanslag van Pa- lestijnsche Joden, die er fel tegen zijn, dat nog meer- rasgenooten het land binnenkomen, of wel, dat de Engelsche autoriteiten zelf de ont ploffing hebben veroorzaakt om het schip kwijt te raken. Bovendien verklaarden de opva renden van het Roemeensche motor schip, dat zij maandenlang door de Engelsche autoriteiten vastgehouden cn aan chicanes onderworpen zijn. Pas nu zijn 27 leden der bemanning ,met den kapitein te Constantza aan gekomen. De nog te Haifa achterge bleven leden der bemanning zullen later huiswaarts keeren. Het schip zelf is nog niet vrijgelaten. De la ding, waaronder 80 voor het Roe meensche Roode Kruis bestemde zie kenauto's, is door de Engelschen gelost. POSTZEGELS VOOR DUITSCHE OORLOGSWINTER HULP. Krakau, 7 Dec. (D.N.B.) De Duit sche posterijen voor het oostelijk deel van het rijk hebben thans vier bijzondere postzegels voor de Duit sche oorlogswinterhulp uitgegeven. De serie omvat de waarden van 12, 24, 30 en 50 groszy. Deze postzegels vertoonen den kop van een Duit- schen boer uit het costen. De spanning tusschen Thailand en Indochina. Tokio, 8 Dec. (D. N. B.) In de slot bijeenkomst van het Thailandsch parlement Tieeft, volgens een bericht van Domei uit Bangkok, minister president Songgram o.a. verklaard, dat de regeering en de weermacht blijven staan op de gebiedseischen ten aanzien van Fransch Indo-China. Domei meldt uit Hanoi, dat de span ningen tusschen Thailand en Fransch Indo-China nog meer zijn toege nomen. Het Thailandsche consulaat in Saigon is Vrijdag gesloten en de consul heeft zich met alle employe's ■naar Bangkok ingescheept. Het con sulaat was de eenige diplomatieke vertegenwoordiging van Thailand in Fransch Indo-China. Domei voegt hieraan toe, dat de evacuatie van Thailandsche onder danen uit Fransch Indo-China reeds geheel ten uitvoer is gelegd. Volgens nadere berichten doen zich dagelijks grensincidenten voor, vooral in het grensgebied van Cambodja. Thai landsche vliegtuigen zouden de hoofdstad van Laos, Vientiane, ver scheidene malen hebben aangevallen. De autoriteiten in Fransch Indo- China hebben getracht telegrafisch verbinding tot stand te brengen met Bangkok, hetgeen tot dusver echter vergeefs is geweest, aangezien naar het schijnt de onderzeesche kabel via Singapore verbroken is. Volgens de Tokio Asahi Sjimboen maakte de pers in Fransch Indo- China Zaterdag melding van Thai Jandsche berichten, volgens welke strijdkrachten van Fransch Indo- China getracht hebben te landen op den westelijken oever van de Mekong en in de bocht van Siam. Zij zouden echter zijn afgeslagen. De genoemde dagbladen verklaren in verband met deze Thailandsche be richten, dat de Fransch Indo-Chiree- sche troepen nergens een poging tot een landing hebben ondernomen. Japan heeft belangen in dat gebied. Tokio, 8 Dec. (Domei). In een commentaar op het huidige geschil tusschen Thailand en Franseh-Indn- China schrijft de Japan Times van daag in een hoofdartikel, dat de thans door Thailand naar voren gebrachte eischen steeds in het nationaal be wustzijn van Thailand hebben ge smeuld en het Fransche geweten voorgehouden zijn sedert het betrok ken gebied in 1893 met geweld was genomen. Schrijvende over het standpunt van Japan zegt het blad: „Het geschil tusschen beide staten moet door de beide staten worden geregeld. Maar toch, Japan heeft een zeer ernstig belang bi) de welvaart in dat gebied". Omtrent de betrekkingen tusschen Japan en Fransch Indo-China schrijft het blad, dat Japan in staat is om bijna alles te koopen, wat Indo-China voortbrengt en aan die kolonie zijn aangekomen. Hoe lang zal het daar mogen blijven Berlijn, 7 December (D. N. B.) Het Weermachtbericht van gisteren vermeldde een zeegevecht in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan tusschen een Duitschen en een Engelschen hulpkruiser. In den loop van dit gevecht kreeg het Britsche oorlogsschip zware be schadigingen. Hieromtrent heeft intusschen de Britsche admiraliteit een officieel communiqué uitgegeven, waaruit men verneemt, dat dit de hulpkrui ser „Carnavon Castle" was. De admiraliteit erkent „lichte bescha digingen" en „eenige verliezen". Zij verklaart voorts, dat de „Carnavon Castle" den Duitschen hulpkruiser eenigen tijd achtervolgd heeft, doch dat men niet weet of de Duitsche hulpkruiser eveneens beschadigd is Omtrent deze voorstelling ver neemt het D. N. B. het volgende: De „Carnavon Castle" is een in vredestijd gebouwd luxe schip van de Union Castle Line. Het heeft in September 1938 het snelheidsrecord voor de vaart van en naar Kaapstad gewonnen. Dit maakt de bewering van een langdurige, onsuccesvolle achtervolging van den Duitschen hulpkruiser a priori ongeloofwaar dig. Dat de beschadigingen van dit zeer moderne motorschip van 21.222 b.r.t. niet van lichten aard zijn, be wijst een, bericht uit Amerika, dat inmiddels een reis om de wereld gemaakt heeft en vermeldt, dat de „Carnavon Castle" de haven van Montevideo, moet aandoen. Dus moeten de beschadigingen toch van ernstigen aard zijn. Naar men weet,- bestaat er een internationale rege ling, dat oorlogsschepen, die een neutrale haven aangedaan hebben, binnen 24 uur weer moeten ver trekken of geïnterneerd worden. Uit Montevideo wordt bericht, dat het schip dooden en gewonden aan boord heeft. Groote belangstelling is daar ge- troken door het feit, dat het Engel sche schip Argentina, hetwelk gis teren uit Montevideo vertrokken was, ter hoogte van Punta Del Este door een Engelsch radiostation op dracht gekregen had terug te kee ren „wegens gevaarlijkheid van de route". Het schip zou terugkeeren naar de haven van Montevideo. De Carnarvon Castle in Montevideo aangekomen. De „Carnarvon Casle" is Zaterdag middag met duidelijke slagzij naar bakboord de haven van Montevideo binnengeloopen. Men kon waarne men, dat het schip midscheeps, een weinig boven de waterlijn, twee maal getroffen was. Ook de schoor steen toonde verschillende bescha digingen. Voorts was een groot stuk uit de railing van het promenade dek weggerukt. Een zware treffer op de commandobrug aan stuur boordzijde was reeds van verre zichtbaar. Talrijke ambulances wachtten het schip in de haven op. Het aantal gewonden wordt thans opgegeven als 20, dat der dooden als 7. De Engelsche gezant Millington Drake heeft een bezoek gebracht aan het Uruguaysche ministerie van buitenlandsche zaken om voor het schip verlof te vragen voor een /erblijf van 48 uur in de haven van Montevideo. Omtrent de door den Engelschen hulpkruiser „Carnarvon Castle" van het Braziliaansche s.s. Itape weg gehaalde Duitschers wordt volledig stilzwijgen bewaard. Het avondblad ..Montevideo" publiceert een niet bevestigd gerucht, volgens hetwelk de Duitschers buiten de Uruguay sche territoriale wateren door de Carnarvon Castle" zouden zijn ge- industrieele producten kan verkoopen tot aan de limiet van wat Indo-China noodig heeft en koopen kan. De een of. andere regeling van dien aard zal een noodzakelijkheid zijn voor Indo- China. Aan den anderen kant schrijft het blad, dat de oorlog aan de grenzen van Thailand en Indo-China en de Japansche besprekingen met Indo- China in het geheel niet met elkander in verband staan, behalve dat er een zeer nauwe vriendschap bestaat tus schen Japan en Thailand, die wel licht eenigen invloed zal hebben op de uiteindelijke regeling van het huidige geschil. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 9 December: bracht aan boord van den Engel schen kruiser Corinaldo, die Zon dagmiddag de haven van Montevi deo is binnengeloopen. De kruiser ligt hier nog voor anker. Na een oponthoud van 4)4 uur waren de dooden en gewonden van de „Car narvon Castle" nog niet aan land gebracht, aangezien tusschen de au toriteiten alhier en den Engelschen gezant verschillen van meening zijn ontstaan, omdat laatstgenoemde de gewonden naar het Engelsche hos pitaal zou willen laten brengen. De autoriteiten houden er echter aan vast, dat zij geïnterneerd moeten worden in het militaire hospitaal. Montevideo, 9 Dec. (D.N.B.) De technische commissie welke is inge steld om de schade te onderzoeken van het Engelsche oorlogsschip Car navon Castle heeft geadviseerd den ligtijd van het schip in de haven van Montevideo met 72 uren te ver lengen. Of de regeering van Uru- quay dit advies zal goedkeuren, staat nog niet vast. De technische commissie heeft verder voorgesteld het begin van den verblijfsduur der Carnavon Castle pas te rekenen van het oogenblik af, waarop de goed keuring verleend wordt, zoodat het schip nog volle 24 uur meer tijd zou winnen. Zelfs wanneer op deze voor waarden de aanzienlijke schade die het schip heeft opgeloopen niet vol komen hersteld kan worden, zou de hulpkruiser toch in zooverre gere pareerd kunnen zijn, dat hij naar de Malvinen kan vertrekken om daar definitief hersteld te worden. Het kabinet heeft een nieuw plan aangenomen. Tokio, 7 Dec. (D.N.B.) In een he den gehouden buitengewone zitting van het kabinet is een plan tot ves tiging van een nieuwe economische structuur in Japan definitief aange nomen, nadat hierover in den loop van de laatste weken en dagen he vige debatten en talrijke conferenties gehouden waren. Het nieuwe economische plan be helst de vorming van een op weder- keerigheid berustend economisch ge bied, waartoe Japan, Mandsjoekwo en China behooren. Doel is verkrij ging van economische onafhankelijk heid, betere exploitatie van de eigen grondstoffen, en een geleide volks huishouding, vooral in de belangrijke bedrijfstakken, in algeheele samen werking met de regeering en het volk ter verkrijging van de vol maaktste structuur der nationale defensie. Naar verluidt wil dit plan tegelij kertijd het levensonderhoud van de bevolking en de noodzakelijke bewa pening waarborgen. Ter invoering van een geleide nationale huishouding zullen de met de betrokken vraagstukken belaste bestuursorganen gereorganiseerd v/orden, indien zulks gewenscht is. Ofschoon de bevoegdheden van het particuliere bedrijfsleven in het al gemeen niet beperkt zullen worden, zullen bij nationaal bijzonder zwaar wegende belangen ondernemingen onder overheids- of semi-overheids- controle gesteld worden. Voorts is splitsing resp. fusie van bedrijven ontworpen, voor zoover dit voor de productie voordeelig zou zijn. De middelgroote en kleinere ondernemingen zullen volgens het nieuwe plan in stand gehouden en beschermd worden. In het bestek van de economische reorganisatie zal bijzondere aandacht gegeven worden aan ondernemingen op het gebied van landbouw en zee vaart. Tenslotte behelst het plan oprich ting van bijzondere vakorganisaties voor de afzonderlijke takken van nijverheid.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1