Rembrandts „Nachtwacht" in veilig heid gebracht. Projectiel ontplofte. 25000 rantsoenen zeep in beslag genomen. Zegels 1935 worden ongeldig. De zorg voor de He in Duitschland. derlandsche arbeiders TWEEDE BLAD Wat er in de oorlogsdagen met Neerlands beroemdste schilderij gebeurde. Twee Nederlandsche cineasten, Kees Stroband en - Andor von Barsay, gaan een film maken van de avontuurlijke reis, die Rem brandts befaamde „Nachtwacht" uit het Rijksmuseum in de oorlogs dagen gemaakt heeft. Over de ge gevens, waar et scenario op geba seerd is, bevat de „Wereldkroniek" van deze week een belangwek kende reportage, die wij hieronder laten volgen. Lang voordat de oorlog ook ons land in zijn greep nam, waren er overal maatregelen genomen om de vele kunstschatten van Nederland te beveiligen. Zoo was Rembrandts meesterdoek „De Nachtwacht" on dergebracht in het prachtige, oude kasteel Radboud bij 'Medemblik. Ergens in een stille, verlaten zaal, achter zware meterdikke mu ren, hing Rembrants meesterlijke schepping. Men achtte „De Nachtwacht" vei lig.. Tot een dringende oproep de telefoon in het Rijksmuseum deed rinkelen. Er dreigde gevaar! Het oude kasteel Radboud in Medemblik bleek geen afdoende be veiliging meer te bieden voor wel licht ons kostelijkst kunstbezit. „De Nachtwacht" was niet meer vei lig! Ijlings werd in de hoofdstad overleg gepleegd door de mannen, die hun leven wijden aan de be scherming van onze cultuurschatten. In allerijl werd een expeditie voor bereid naar het oude Westfriesche stadje aan den rand van de ster vende zee. Vijftig kilometers scheiden Am sterdam van Medemblik, die men, met inachtneming van alle ver keersregels. binnen het uur verslindt. Maar op dien schrikkelijken der tienden Mei deed men qver dezen afstand.twaalf volle uren. De mannen waagden hun leven in een zone, waar een hevige strijd woedde en lijfsgevaar zeker niet denkbeeldig, was. Voorop reed een gesloten auto met eenige museumdirecteuren, dan volgde een zonderling vehikel: een transportauto, zooals die met een hoogen schuinen opstand gebruikt wordt bij het vervoer van groote spiegelruiten. Daarachter kwam weer een parti culiere yragen met de menschen, die straks behulpzaam zouden zijn bij één der indrukwekkendste transpor ten,. welke ooit in ons land hebben plaats gehad. In den vallenden avond reed men door oude straten het don kere stadje binnen, waar de huizen droomend tegen elkaar schenen te leunen met verduisterde ramen als gesloten oogen. Een enorm doek. „De Nachtwacht" heeft de enorme afmeting van drie meter negen-en- vijftig centimeter bij vier meter vijf- en-dertig c.m. Een doek dus van ruim vijftien vierkante meters. Waar kon men een zeildoek van die afme ting vinden, om het schilderij te beschermen? Een veehouder bracht itkomst en stelde een kolossaal zeil doek ter beschikking. Voorzichtig werd „De Nachtwacht" opgeladen en een transport, uniek in onze geschie denis, nam in het duister een aan vang. Eindelijk viel de nacht. De mannen vonden in het dorpje Winkel onder dak bij verschillende gezinnen. Van een verkwikkende nachtrust was ech ter geen sprake. De leider van de expeditie, dr. Schmidt Degener, werd gastvrij ontvangen bij den dorps onderwijzer, maar daar ook hij van slapen niet wilde weten, werd hem voor enkele uren de divan als rust plaats aangeboden, waarop hij zich gekleed en wel even uitstrekte. Bij. het aanbreken van den morgen werd de tocht voortgezet. Het Rijk en het gemeentebestuur van Amster dam hadden indertijd besloten om uitgebreide en ingenieus geconstru eerde schuilkelders te laten' aan leggen, om onze kunstschatten in tijden van werkelijk oorlogsgevaar te bewaren. Drie schuilkelders waren in aanbouw, twee voor het kunst bezit van het Rijk én één voor dat van de hoofdstad. Zware betonnen muren, kluisdeu ren en ingewikkelde lettersloten zouden onze kunstschatten bescher men, edoch,de kelders waren nog niet heelemaal klaar, slechts één der kelders was nagenoeg gereed om de kostbaarheden in ontvangst te ne men. Natuurlijk wordt de plaats, waar die schuilkelders zich bevin den, geheim gehouden door de man nen, die deze nationale schatkamers beheeren, en dat is hun goed recht De kelders zijn niet te vinden on der den rook van een stad, noch irr de omgeving van een industrie- of toeristencentrum. In de goede aarde van ons land, op een plaats waar twintig kilometers in den omtrek geen object is/ dat bij oorlogvoering van belang kan worden geacht, be vinden zich de kluizen. En naar die ééne, bijna voltooide kluis begaf men zich op.weg. Vanuit de lucht had men de co lonne opgemerkt en wat ligt meer voor de hand, dan dat men een vij andelijk transport vermoedde? Laag scheerde de vlieger over den weg, rakelings over de karavaan, waar-, ■van de deelnemers zich haastig in bet gras wierpen om het veege lijf te redden. Seconden schenen kwar tieren, minuten waren uren. maar toen trok de piloot zijn vervaarlijke machine op, als was hij gerustge steld, en verdween. De tocht met „De Nachtwacht" werd voortgezet, maar onder welke omstandigheden! De wegen waren geblokkeerd met vee van de geëva cueerde boeren, het water van het ondergeloopen land stroomde op sommige plaatsen over de paden, voort ging de tocht tot men on verwacht diende halt te houden Electrische draden hingen zoo laag over den weg, dat de1 transportwa gen er niet onder door kon. Slechts één middel was er om verder te ko men, n.l. den wagen verzwaren. Al le deelnemers aan den tocht namen op den wagen plaats, die bovendien nog met steenen werd verzwaard. De banden zakten dieper door on der het enorme gewichtwaarna de wagen onder de .-electrische dra den kon doorrijden. De dag ver- ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 9 DECEMBER 1940. BIJ HALFWEG REDEN TWEE TRAMS VAN DE N.Z.M.T.M. OP ELKAAR. Van verschillende wagens werden de balcons vernield. (Polygoon) EEN GEWELDIGE WINDHOOS VERNIELDE TE HONSELERSDIJK IN HET WESTLAND EEN GEHEEL WARENHUIS. Tuinders redden uit de verwoeste kassen wat er nog te redden is. (Polygoon) Twee jongens gedood. Gistermiddag zijn opnieuw twee jongens het slachtoffer geworden van het spelen met onbekende voorwer pen. Om ongeveer vier uur speelden een paar Scheveningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat met een aangespoeld projectiel. Een passeerende burger waarschuwde hen, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op kor ten afstand gekomen toen het pro jectiel ontplofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag gedood, namelijk de 10-jarige G. den H. uit de Pluvierstraat en de 13-jarige J. van D. uit de Mhrkenschestraat. De zwaar verminkte lijken werden door den geneeskundigen, dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Een in de nabijheid zijnde 11- jarige jongen, C. L. dén H., van het Meeuwenhof werd gewond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje, M. J. van der R., uit de Haagbeukstraat, kreeg een blessure. Zij werd naar het kinder ziekenhuis verbonden en kon naar huis gaan. Be-Edesche politie nam bij een Bennekomsche firma 25.000 rant soenen zeep in beslag. Zij zouden daar door een elders gevestigde fabriek in depót zijn gegeven. In afwachting van de nadere resulta ten van het onderzoek is de zeep per vrachtauto naar het politiebu reau te Ede vervoerd en aldaar tijdelijk opgeslagen. Er wordt aan herinnerd, dat met ingang van 1 Januari a.s. de vplgen.de postzegels buiten, gebruik komen en dus waarde loos worden voor frankeering: de weldadigheidspostzegels (kinderzegels) en de zomer- postzegels, beide van de uit gifte 1935. VIER INBRAKEN TE AMERSFOORT. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Amersfoort op een viertal plaatsen ingebroken. In vrijwel alle perceelen zijn de inbrekers binnengekomen door het indrukken van ruiten aan de voor deur. In een perceel waren de daders binnengedrongen door een kelder raam. Hier zijn zij gestoord en heb ben de vlucht moeten nemen. In een ander perceel hadden zij de tele foonleiding doorgesneden. Vermist worden kisten sigaren en doozen sigaretten, flesschen wijn en wollen stoffen. De politie heeft de zaak in onderzoek. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Jongetje gedood. Zaterdagmiddag is het 6-jarige zoontje van den heer Vos, wonende aan den Voorthuizerstraatweg te Putten, terwijl het in een onbe waakt oogenblik den weg overstak, door een passeerende auto „overre- reden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld. teitsverzekering uit te schakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort openbaar gemaakt zal worden. k Over de invoering der nieuwe bepalingen ten aanzien van de ziekteverzekering, zooals die hier boven werd uiteengezet, zullen nadere mededeeiingen geschieden in binnenkort te houden radiovoor drachten. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe inge richte speciale bureau der alge- meene ziekenkas Jülich, Raamweg 90 Den Haag en door de burge meesters. streek en men naderde den schuil kelder. Het doel scheen bereikt, Rembrandts kostbaarste doêk scheen in veiligheid, tot bleek, dat het doek niet in den kelder kon. Buiten op den grond werd het doek voorzichtig, neergelegd. Onder de zoo deskundige lei ding begon men het doek van het houten raam te verwijderen Het was windstil en slechts het gerucht van een vlug weg- wiekenden vogel was te hooren. Daar bogen zich in 1 den stillen avond de mannen over het werk van één van Neerlands grootste zo nen en brachten eèn stuk in veilig heid. Zij kweten zich met toewij ding en liefde van de taak, die het geweten en hun plicht hun stelden. Eindelijk lag het doek los op den vaderlandschen bodem. Zorgvuldig werd het opgerold en zoo de veilige bescherming van het betonnen bouwwerk binnengedragen. Nog in den avond werd de terug tocht naar Amsterdam aanvaard. Twee dagen waren de mannen niet uit de kleeren geweest. Twee dagen, die het uiterste van deze menschen hadden geëischt. Toen zij eindelijk de beenen on der eigen tafel strekten, kwam het bericht dat Nederland had gecapi tuleerd. „BLOEMBOLLEN" BLEKEN VARKENSBOUTEN. Groote partij levens middelen in beslag genomen. Vrijdagmiddag werd 'door amb tenaren van den Crisis-Controle dienst op den Haarlemmerweg een auto aangehouden, waarin zich- een mand bevond met bloembollen. Het label, dat aan de mand hing, ver meldde althans dit artikel, doch toen de ambtenaren, voor wie deze aanduiding niets beteekende, eens sen blik in de mand wierpen, bleek deze geen bloem! dien doch var kensbouten te bevatten. Zij hadden slechts dit gtmeen met de bollen, dat zij uit dezelfde streek afkomstig waren. De chauffeur van de auto werd aan een verhoor onderwor pen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand uit Lisse afkomstig was. In samenwerking met de po litie in deze plaats werd door de ambtenaren een onderzoek inge steld in een garage van een expedi- ■ur, waar 350 kg. varkensvleesch, 4300 blikken gecondenseerde melk, kazen en een baal suiker werder. 'aangetroffen. De expediteur ver klaarde zich omtrent de herkomst van deze goederen niets te kunnen „herinneren". Hij en een tweede verdachte werden gearresteerd en in het politiebureau te Lisse opge sloten. De goederen zijn in beslag genomen. Uiteenzetting van den leider vakgroep „Soziale Verwaltung". Het A. N. P. meldt: Over de rechtspositie ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitsch land werkende Nederlandsche ar beiders en hun families deelt ons de leider van de vakgroep „Soziale Verwaltung", de heer Jakob, het volgende mede: In den laatsten tijd heeft de D .itsche minister van arbeid een door mij voorgestelden maatregel getroffen, welke voor. de in Duitschland te werk gestelde Ne derlandsche arbeiders en hun familieleden van groot belang is. Zooals bekend, vallen deze arbei ders in Duitschland onder de wet telijke ziekteverzekering; als ver- zekeringsplichtigen wordt de wet telijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon af getrokken. Desondanks konden zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voordeelen,. welke uit de wettelijke ziekteverzekering voort vloeien. In 't bijzonder was het niet mogelijk, de bepalingen be treffende huif) aan verwanten toe passelijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende familie leden. pok kon de verzorging var, den verzekerde niet voortgezet worden als deze in geval van ziek te naar Nederland terugkeerde ot wanneer hij ziek werd gedurende oen verlof in het vaderland. Want naar de voorschriften van de Duif- sche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den minister van arb*5-' des rijks, zal in detóekomst deze bepa- iing met betrekking tot Nederland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de bepalingen der ziekte.er- zekering profiteeren. Hiertoe be hoort de ziekenverzorging welke omvat kostelooze genees kundige hulp, ook op het gebied van den tandarts, specialistische hulp. zoomede kostelooze ver strekking van medicijnen en klei ne "hulpmiddelen (b.v. trillen, breukbanden enz.), zoo noodig een kostelooze ziekénhuisverpleging. Hierop kunnen de echtgenoote van den verzekerde en diens kinderen aanspraak maken. Tot de presta ties ten opzichte van de familie hulp behoort ook de kraamver- pleging. Volgens de voorschriften van de wettelijke ziekteverzeke ring ontvangen onder bepaalde voorwaarden de echtgenooten, zoomede dochters, stief- en pleeg dochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij beval ling of zwangerschapsmoeilijk heden, de hulp van een vroed vrouw, medicijnen en kleine hulp middelen en voorts ook, voor het geval deze noodig is, geneeskun dige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maatregel van 'den rijksminister van arbeid ook bepalingen in voor het geval dat een Nederlandsche arbeider ziek uit Duitschland te rugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ontvangt de ver zekerde dezelfde behandeling als die welke hij zou hebben genoten wanneer hij in Duitschland zou zijn gebleven. De Nederlandsche arbeider, die in Duitschland werkt, wordt dus met betrekking tot de ziekteverze kering in ieder opzicht gelijkge steld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij tevens onthe ven van de zorg over het lot van zij familie in geval van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot heden bestond, brengt de nieu we regeling' een niet te onderschat ten materieel voordeel, want het is in de toekomst niet meer noodza kelijk, dat een in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche ar beider zijn familie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bijdra gen tot de wettelijke ziekteverze kering ook nog bijdraagt voor de vrijwillige verzekering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Nederlandschen arbeider met den Duitschen op het gebied ,van het sociale verzekerings-recht is we derom het bewijs geleverd, dat de arbeider uit debezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kah maken, mist, doch als gelijkberechtigde in de gror!a sociale gemeenschap van de werkende menschen in het groot-Duitsche rijk opgenomen wordt, en deel heeft in de sociale voorzieningen: -Deze gelijkstelling weerlegt op nieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zooge naamde harde noodlot, dat de ar beider uit de bezette gebieden in Duilschland moet dragen, op hui chelachtige wijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor den Ne derlandschen arbeider zorgt, wordt verder bewezen door het feit, dat in den laatsten tijd tusschen be voegde Duitsche en Nederlandsche instanties besprekingen hebben olaats gehad, welke ten doel had den, door gepaste maatregelen ieder nadeel voor de in Duitsch land werkende Nederlandsche ar beiders op het gebied der invalidi- TEGEN ENGELAND. Specialisten van het Ital-iaansche luchtwapen druk bezig met de voorbereidingen voor een vlucht op een der vliegvelden aan het Kanaal. (Holland)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5