DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VREUGDE "ARBEID OPENINGSCONCERT Belangrijke doelen in Midden- en Engeland aangevallen. Hevige aanvallen op Birmingham. Zuid' De incidenten tusschen Thailand en Indo- China. Vriendschapsverdrag tusschen Hongarije en Zuid-Slavië onderteekend. Afzonderlijke Grieksche aanvallen werden afgeslagen. In Afrika aan beide zijden gevoelige verliezen. Aanmelding Joodsche zaken. op ZONDAG 15 DECEMBER 1940 in Theater „Gulden Vlies" te Alkmaar. HET NEDERLANDSCH SYMPHONIE ORKEST VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.27 tot 9.43. op 17.04 onder 7,51 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargong, No. 295. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur.' Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 13 December 1940 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 12 Dec. (D. N. B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot heeft van een krach tig beschermd vijandelijk convooi vier koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 30.000 brt. tot zinken gebracht. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Op 11 December waren de aan vallen van het luchtwapen in het kader der gewapende verkenning voornamelijk gericht tegen scheeps- doelen. Bij het vuurschip „Kentish Knock" gelukte het een schip, dat door een vrachtschip werd gesleept, door bomtreffers zwaar te beschadi gen. Ten Z.W. van Clacton on Sea werden een koopvaardijschip van 1500 brt. tot zinken gebracht, een tankschip met kanonnen en mitrail leurs aangevallen en een ander koopvaardijschip van 1500 brt. bij een aanval vanuit zeer geringe hoogte zoo zwaar getroffen, dat het met slagzij in zinkenden toestand bleef liggen. In den nacht van 11 op 12 Decem ber vielen sterke afdeelingen voor den oorlog belangrijke doelen in midden- en zuid-Engeland met goed succes aan. Eenige Britsche vliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht in het bezette gebied en in zuid-west- Duitschland op verscheidene plaat sen brisant- en brandbommen neer, waardoor echter slechts geringe materieele schade werd aangericht. Van een kleine fabriek werd het ketelhuis door brand beschadigd. In het bezette gebied werden een Franschman en een Belg gedood. Verscheidene burgers werden ge wond. De luchtdoelartillerie schoot vier vijandelijke vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 12 Dec. (D. N. B.) In den nacht van 11 op 12 December waren vrij sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen onderweg om belangrijke militaire doelen in Zuid- Erigeland en in de Midlands aan te vallen. Verscheidene steden aan de Engelsche zuidkust werden succesvol met bommen bestookt. Een aantal groote branden, die aanzienlijke ver nielingen aanrichtten, werden op ondubbelzinnige wijze waargenomen. Nadere bijzonderheden over deze aanvallen zijn nog niet ontvangen. In den loop van gisteren werden in totaal vier vijandelijke vliegtuigen, waarvan twee door de luchtdoelartil lerie, neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. In één nacht vielen, naar het D. N. B. verneemt, snelle Duitsche bommenwerpers een olieopslagplaats aan de monding van de Theems en militair belangrijke doelen aan de zuidkust van Engeland aan. Door een op Southend en verschei dene andere steden in Zuid-Engeland gerichten aanval ontstonden ver scheidene branden. Eveneens werd een aantal bomtreffers geplaatst in de ravitailleeringsbedrijven van Has tings. De gisteren door afdeelingen van het Duitsche luchtwapen uitge voerde aanvallen op Engelsche scheepsdoelen hadden een mooi suc ces. Een klein koopvaardijschip werd door een handigen duikaanval aan het hekwerk zoo zwaar getroffen, dat de scheepsschroef vernield werd en het schip, niet in staat om nog te manoeuvreeren, stil bleef liggen. Een koopvaardijschip van ongeveer 2.000 brt. werd ten Z.O. van Clacton on Sea aan de Engelsche oostkust door twee voltreffers tot zinken ge bracht. Een tankschip, dat eveneens in de richting van de Theemsmonding tuschen Harwich en Clacton on Sea voer, werd met bommen en kanonnen aangevallen, in brand geschoten en tot zinken gebracht. Een ander koop - vaardijschip van ongeveer 1500 brt. kreeg zoo zware treffers, dat het met slagzij bleef liggen. De bemanning der Duitsche vliegtuigen konden bij het vertrek vaststellen, dat het schip in zinkenden toestand verkeerde. Berlijn, 12 Dec. (D. N. B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, lag het zwaartepunt der Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht op Birmingham. De aanval len waren buitengewoon hevig en duurden den geheeien nacht voort. Een zoo langdurige aanval is tot dusverre niet op een Engelsche stad gedaan. Er is een geheeie reeks branden uitgebroken. Ook boven andere deelen van het land verschenen in den afgeloopen nacht Duitsche toestellen, die bom men lieten vallen. In Londen is „zekere schade" aangeriöht. Birmingham is een van de be langrijkste Engelsche industrie centra in de Midlands, dat naar reeds in het kort gemeld in den afgeloopen nacht -weer door talrij ke Duitsche vliegtuigen in voort- durenden aanval mét vele honder den tonnen springstof bestookt werd. In de avonduren van Woensdag startten de Duitsche formaties bij bedekten hemel en vonden boven midden-Engeland een op vele plaatsen gescheurd wolkendek, zoodat zij boven Birmingham goed zicht hadden. Werden reeds bij de vorige aanvallen bijzonder belang rijke doelen getroffen, dit werd nog voltooid door het hevige bom bardement van de dezen aanval op verkeersinstallaties en belang rijke ravitailleeermgsbedrijven ais watertorens, electrische centrales en gasfabrieken. In totaal konden omstreeks 25 uitgestrekte groote branden en een reeks kleine in het Z. en N. deel van de stad mitsga ders in het centrum gesteld wor den. Een steekvlam van vele hon derden meters, die den nachthemel geelachtig rood bescheen, gevolgd door een ontploffing, was vermoe delijk van een der gasbedrijven afkomstig, die door voltreffers vernietigd werden. De totale indruk van alle terug- keerende vliegtuigbestuurders is, dat door dit bombardement een brandeffect van langen duur be reikt is, waaraan vermoedelijk niet zoo spoedig een grens gesteld kan worden. Alle vliegtuig bestuurders deelden mede, dat het Engelsche afweergeschut in het geheel geen uitwerking had en de aanvallen van de Duitsche gevechtsformaties niet in het minst kon belemmeren. Aanvallen op schepen. Berlijn, 12 Dec. (D. N. B.) Van daag waren Duitsche bommenwer pers onderweg om afzonderlijk va rende koopvaarders en konvooien met bommen en door rechtstreek- sche beschieting aan t e vallen. Hierbij slaagden zij er in een schip van 3000 ton aan de Engelsche oostkust in de nabijheid van Har wich uit een konvooi te drijven, te beschieten en met bommen te bestoken, waarbij voltreffers ge plaatst konden worden aan den boeg en op het dek, zoodat op het verlies ervan gerekend kan wor den. Een andere koopvaarder van 1000 ton werd door een andere formatie zwaar gebombardeerd en ernstig beschadigd. Frankrijk wil geen gebied afstaan. Genève, 12 Dec. (D.N.B.) In ver band met de incidenten aan de grens tusschen Indo-China eri Thai land schrijft het Journal des Debats, dat de allerergste gevolgen kunnen ontstaan, wanneer de Thailandsche aanvallen voortgaan. Frankrijk heeft herhaaldelijk officieel verklaard, dat het aan Indo-China niet laat raken. Het doel van Thailand is on getwijfeld, van de huidige omstan digheden gebruik te maken om ge bieden in zijn bezit te krijgen, wel ker wettige eigendom van Indo- China het plechtig erkend heeft. Frankrijk zal zijn rechten rustig, maar vastberaden verdedigen. Geen onlusten in Indo-China. Geneve, 12 Dec. (D.N.B.) Op het Fransehe ministerie van koloniën worden volgens mededeelingen uit Vichy de berichten, dat het in FranschIndo-China en vooral in Cochinchina en Annam tot bui tengewoon ernstige onlusten geko men is, als tendentieus en overdre ven gekarakteriseerd. Belgrado, 12 Dec. (D.N.B.) Don derdagmiddag om 18 uur plaatselij ken tijd is tusschen Zuid-Slavië en Hongarije een vriendschapsverdrag onderteekend in het ministerie van buitenlandsche zaken alhier. De on- derteekening werd verricht door Cincar Amrkowitsj en den voor een officieel bezok in Belgrado vertoe- venden Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky. Het pact behelst drie artikelen. Artikel 1 zegt: „Tusschen het ko ninkrijk Zuid-Slavië en het konink rijk Hongarije zal permanent vrede heerschen en een eeuwige vriend schap bestaan". Artikel 2 luidt: „De hooge verdragsluitende partijen zijn overeengekomen te beraadslagen over alle problemen, die naar haar meening de wederzij dsche betrek kingen zouden kunnen raken". Arti kel 3 zegt: „Dit verdrag wordt ge ratificeerd. De ratificatieoorkonden zullen zoo spoedig mogelijk in Boe dapest worden uitgewisseld. Het verdrag wordt van kracht op den dag der uitwisseling der ratificatie oorkonden". De beteekenis van het verdrag. In aansluiting op de onderteeke- ning van het vriendschapsverdrag tusschen Hongarije en Zuid-Slavië heeft de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken tijdens een ontvangst van de binnen- en buiten landsche pers een verklaring afge legd, waarin hij onder meer zeide: Het gesloten verdrag bevestigt thans ook formeel de reeds bestaande op rechte vriendschapsbetrekkingen tus schen Hongarije en Zuid-Slavië. De minister verzocht in het verdrag een nieuwe bijdrage te zien van de poli tiek van de vrede en van de con structieve samenwerking der regee ringen van Hongarije en Zuid-Slavië in de Donau-ruimte. De Hongaarsche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Csaky, ver klaarde den journalisten, dat het ver drag kort, maar daardoor des te dui delijker was. Het wezenlijke is in het eerste art. samengevat. Alle streven moet, vooral in deze moeilijke tijden, er op gericht zijn in het gebied van midden- en zuidoost-Europa den vrede te bewaren. De beide verdrag sluitende lapden kunnen zich thans aan het werk der nationale consoli deering wijden, ten einde ook van hun kant op de beste wijze bij te dragen tot het streven van de mo gendheden welker doel het is om tenminste dit deel van Europa de catastrophe te besparen en waarden te behouden, die van nut kunnen zijn voor de herboren wereld. Er is over het bezoek van Csaky een officieel communiqué gepubliceerd. Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 12 Dec. (Stefani.) In zijn weermachtsbericht no. 188 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Aan het Grieksche front heeft de vijand eenige afzonderlijke aanvallen ondernomen, welke werden afgesla gen. Wij hebben krijgsgevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Ondanks de zeer ongunsti ge weersgesteldheid heeft onze lucht macht bomaanvallen ondernomen op troepenconcentraties in de zóne van Barova en op schepen, welke in de Golf van Patras gemeerd lagen. In Noord-Afrika zijn de krijgsver richtingen nog steeds gaande. Ook gisteren zijn hardnekkige gevechten geleverd ten Westen van Sidi El Barrani in de zóne van Boegboeg. Wij hebben den vijand zware verlie zen toegebracht, zoowel wat man schappen als strijdmiddelen betreft. ok onze verliezen zijn gevoelig. Tij dens de luchtgevechten, waarvan melding gemaakt is in het weer machtsbericht no. 186 (Dinsdag), zijr, dertien in plaats .van vier vijande lijke vliegtuigen neergeschoten; hier van is vastgesteld dat zij te pletter gevallen zijn. Van onze vliegtuigen zijn zeven niet op hun basis terugge keerd. In Oost-Afrika was bedrijvigheid van kleine afdeelingen. Aan de grens van de Soedan heeft een van onze verkenningsafdeelingen een vijan delijken post verrast en vernietigd. In de zóne van Tessenei (Eritrea) is een vijandelijke poging om door te dringen, en welke geschiedde onder leiding van eenige gevechtswagens en vijf pantserauto's, tot stilstand gebracht en afgeslagen door onze troepen en ons antitankgeschut. Een van onze verkenningsvliegtuigen, het welk werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers, heeft daarvan één brandend neergeschoten en is behouden en wel teruggekeerd. Een Britsche kruiser is verschenen voor Chisimaio en heeft eenige schoten op de stad gelost zonder schade te be rokkenen. De kruiser werd op zijn In Annam, zoo wordt in dit ver band verklaard, zijn orde en rust in het geheel niet verstoord. Slechts in Cochinchina is het eind Novem ber tot enkele excessen gekomen. Ook is een reeds sabotagedaden ge pleegd. Overal zijn evenwel door het optreden van de plaatselijke politie en de gewapende macht orde en rust hersteld. Aan beide zijden is een reeds personen gewond. Sinds dien zijn de plaatselijke autoriteiten in overleg met den gouverneur van Indo-China tot strenge maatregelen overgegaan. beurt door onze kustbatterijen ge troffen. Vijandelijke vliegtuigen heb ben de gebieden van Argheisa en El Oeak in het vroegere Britsche Soma- liland gebombardeerd. De strijd in Albanië. Bern, 12 Dec. (Stefani). Het Engelsche nieuwsagentschap Ex change Telegraph meldt, dat een divisie Italiaansche alpenjagers een machtig tegenoffensief heeft ont ketend in de streek van Moskopo- lis, waar het Grieksche opperbevel een groot aantal manschappen en materieel had samengetrokken voor een aanval in de richting der petroleumgebieden. De gevechten zijn verbitterd en het Britsche agentschap meldt, dat het Itali aansche tegenoffensief omvang aanneemt. De gevechten tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg. Bern, 12 Dec. (Stefani). Ten aanzien van de verbitterde gevech ten, die geleverd worden in de zóne tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg schrijven de Engelschen het offensief toe aan de interven tie van pantserwagens. De militai re redacteur van de Times waar schuwt zijn lezers echter tegen een te groot en voorbarig enthousias me, zeggende, dat tot dusverre slechts Italiaansche dekkingstroe pen, voor het meerendeel inboor lingen en een eenheid lichte tanks, in den strijd zijn verwikkeld. De kern der Italiaansche troepen is samengetrokken voor El Solloem en tot Woensdagavond was deze nog niet in den slag tusschenbeide gekomen. De aanmelding van Joodsche zaken had volgens de verordening van den rijkscommissaris no. 189 van 26 October 1940 tot 30 Novem ber 1940 bij de Wirtschaftsprüf- stelle Den Haag, Korte Vijverberg 5, moeten plaats hebben. Er is aanleiding er op te wijzen, dat volgens paragraaf 1 der verorde ning niet alleen die ondernemin gen zich hadden moeten aanmel den, welke bij het handelsregister ingeschreven zijn, doch ook die, welke zich volgens de handelsre gisterwet 1918 bij het handels register moeten aangeven. Hieron der vallen practisch allen, ook de kleinste firma's, detailzaken, ver tegenwoordigers enz. Teneinde dezen zakenlieden als nog gelegenheid te geven, hun aanmeldingsplicht, voorzoover dit tot dusver niet is geschied, na te komen, wordt voor deze gevallen de aanmeldingstermijn tot 31 De cember 1940 verlengd. De aangifte formulieren zijn bij de Neder- landsche kamers van koophandel te verkrijgen. Aanmelding na ge noemden termijn of niet-nakoming der verordening is strafbaar. georganiseerd voor de leden en huisgenooten van vakver- eenigingen, aangesloten bij den Alkmaarschen Bestuurdersbond, 's middags 2 uur o.l.v. Mr. HARM SMEDES behoort tot een der beste orkesten van ons land. Medewerking wordt verleend door het ballet „XANDA STRADOWSKA". Toegangsprijs f 0.35, garderobe en programma inbegrepen. Kaartverkoop: Alkmaarsche Be stuurdersbond, Rochdalestraat 11; Th. Schouten, Rochdalestraat S3, B. Bakker, Tuinstraat 32 OCMMISSIE-HOOVER ZET HAAR POGINGEN VOORT. New-York, 12 Dec. (D.N.B.) De Amerikaansehe commissie voor het zenden van levensmiddelen naar Fin land, Noorwegen, Nederland, België en het gouvernement-generaal heeft bekend gemaakt, dat zij, met het oog op de Engelsche weigering de blok kade te verzachten, haar plannen voorloopig heeft opgegeven. Even wel zal zij haar pogingen voortzet ten, teneinde een voor alle regee ringen aanvaardbare oplossing te verkrijgen in de kwestie van een aanvullenden toevoer van levens middelen voor de genoemde landen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 13 December: öonaanwijzingen. PETROLEUM. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 16 December a.s. tot en met Zondag 19 Januari 1941 de met „periode c" gemerkte zegel van de serie welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uit sluitend op het gebruik van petro leum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van 2 liter petroleum. BROOD EN GEBAK. Elk der met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December a.s. recht op het koo pen van 125 gram roggebrood óf 100 gram ander brood. Voorts geeft elke de met „19 genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen ge bak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken produc ten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 22 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 23 tot en met 29 December a.s., met dien verstande, dat zij gedu rende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e. d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December a.s. geeft de met „22" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje rechft op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 22 December nog niet gebruikt zijn, blijven gel dig tot en met Zondag 29 Decem ber a.s., met dien verstande, dat' ook zij gedurende de week van 23 tot en met 29 December a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e. d. PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Dins dag 17 December tot en met Zon dag 12 Januari 1941 geeft de met „103" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van A kg. peulvruchten. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Woensdag 25 December a.s. geeft elk der vier met „12 vleesch" ge merkte bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „12 worst, vleeschwaren" gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koopen vari een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 25 Decem ber a.s. nog niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zondag 29 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden verkocht, be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worst- soBrten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartike- len, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BOTER EN MARGARINE. Zooals reeds eerder bekend werd gemaakt geeft de met „21" genum merde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart ge durende het tijdvak van Zaterdag 14 December tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koo pen van 250 gram boter óf marga rine. De bonnen, welke op 20 De cember nog niet gebruikt zijn, blij ven voorts nog geldig gedurende de week van 21 tot en met 27 De cember a.s. Voorts geeft, de met ,21" genummerde bon gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van een halve slaolie. Het afleveren van de hoeveel heid slaolie, welke onder afgifte van de met „21" genummerde bon is gekocht, is uitsluitend toege staan gedurende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941. De met „21" genummerde bon nen geven dus geen recht op he' koopen van vet.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1