HMiS HOEDEN KRUSCHEN PM/l/PS De vleeschvoorziening van deze week. Verpakkingsmoeilijk heden in den tuinbouw. AGENDA GERARD WORM CndetueJzf'cCen van £AMP£0 Die sloopende rheumatiek TOONEEL 2 Alkmaar, Vrijdag. Het is ons gebleken, dat er deze week bij de slagers ruim 6.000 K.G. vleesch verkrijgbaar is en men kan dat koopen op denzelfden bon als de vorige week geldig was, namelijk op bon 11. Bovendien heeft het Slachthuis nog wat zoogenaamd vrijbank-vleesch beschikbaar. Van de 16.500 bonnen, welke de vorige week in omloop waren, zijn er nog een 10.000 over, zoodat on geveer het .twee-derde gedeelte kan gegeven worden van datgene waarop men, volgens zijn bonnen, recht heeft, waarbij de slagers hebben toege zegd, dat zij weer zullen trachten het beschikbare zoo billijk mogelijk te verdeelen. Het is mogelijk, dat er nog iets meer vleesch komt en dan wordt de toestand natuurlijk iets gunstiger. Het paardenvleesch. Men wijst ons er op, dat het paar denvleesch nog altijd vrij is en dus buiten de distributieregeling valt, maar dat ook de paardenslagers niet altijd kunnen geven wat het publiek i erlangt. Zooals bekend, is er een slachtverbod voor paarden. Het meeste paardenvleesch is thans af komstig uit Denemarken. Wat dit vleesch betreft is het be grijpelijk, dat de transportkosten het niet mogelijk maken dezelfde prij zen als voorheen te berekenen. Men is in Den Haag bezig om voor paar denvleesch maximum-prijzen vast te stellen, zooals dat thans ook met rund-, varkens- en kalfsvleesch het geval is. Die maximum-prijzen zijn er op het oogenblik nog niet, maar onredelijke prijsverhooging zal des ondanks met kracht worden bestre den. De betreffende slagers weten, dat wie misbruik van de omstan digheden maakt in de toekomst geen paardehvleesch meer toegewezen krijgt en dus uitgesloten wordt van de distributie. Het ligt in het voor nemen ook een regeling te treffen voor paardenvleesch en zoodra deze tot stand gekomen zal zijn, zal ook dit vleesch slechts op bonnen ver krijgbaar zijn. De Alkmaarsche slagers houden zich aan de vast gestelde prijzen. Er zijn in onze gemeente geen klachten vernomen, dat rund-, kalfs- of varkensvleesch duurder verkocht is dan op de gewaar merkte prijslijsten, welke in alle slagerijen hangen, is aangegeven. Over het lang moeten wachten voor de winkels zijn deze week geen klachten meer gehoord, al hoewel bij den eenen slager langer moest worden gewacht dan bij den anderen. Vaak stond een heele file menschen voor den winkel van een slager, wien men de voorkeur gaf, terwijl men bij een slager aan den overkant dadelijk geholpen kon worden. Ten slotte moet 't publiek zelf natuurlijk een keuze doen en het ligt dan ook niet in het voor nemen de vrije slagerskeuzg ook maar eenigszins te belemmeren. Al het verkrijgbare vleesch is goedgekeurd voor de consumptie. Men blijkt eenigszins ongerust geworden door de mededeeling van den leider van den technischen dienst der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose onder het rundvee in Noord-Holland, die den veehouders aangeraden heeft bij de verplichte levering van vee zooveel mogelijk de „reageerders" te leveren, om daardoor te berei ken, dat de veehouders zoo spoedig mogelijk t. b. c.-vrije stallen zullen krijgen. Er is, naar wij bij het Slachthuis vernamen, geen sprake van, dat men daardoor vooreerst ondeugde lijk vleesch zal koopen. Van onzen geheelen veestapel is ongeveer 30 pet. niet geheel t. b. c.-vrij maar de keuring van het vleesch der geslachte dieren is zoo streng, dat er niets in de consumptie komt, dat ook maar eenigszins gevaarlijk of schadelijk zou kunnen zijn. Niet geheel t. b. c.-vrij vleesch komt er altijd op het Slachthuis maar ook dit vleesch, dat afzonderlijk ver krijgbaar wordt gesteld, is door sterilisatie volkomen onschadelijk voor de consumptie gemaakt. Men late zich daardoor dus niet verontrusten. COLLECTANTEN VOOR DE WINTERHULP. De secretaris van „Winterhulp" verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat dames en heeren boven den 16-jarigen leeftijd ver zocht worden zich als collectanten aan te melden voor de tweede win terhulpcollecte welke op 27 en 28 December zal worden gehouden. Men kan zich aanmelden in het gebouw van de Winterhulp, Lan- gestraat 87. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 22000 kg. l'abriekskaas. De keurmeester ont brak. De ééne stapel boerenkaas werd verkocht voor 34.75. Begrijpelijk was de aanvoer spoedig verkocht. Hoogste markt de maxi mumprijs 35,25. De verwachting is, dat in de ko mende weken de aanvoer nog meer zal dalen. Hout wordt gedeeltelijk vervangen door carton. Op initiatief van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland zal de fust in den tuin bouw gedeeltelijk door carton worden vervangen. In verband met de houtschaarschte dreigde een stagnatie in den tuin bouw te ontstaan, wegens gebrek aan houten kistjes. Per jaar hebben namelijk alleen de tuinbouwveilingen in ons land reeds ruim 10 millioen kistjes noodig. De kisten, welke bestemd zijn om slechts één keer te worden gebruikt, zullen nu van carton worden gemaakt, waarvoor het Centraal Bureau een 30-tal ma chines heeft gekocht, welke over verschillende veilingen zullen worden verdeeld, zoodat de vei lingen zelf de verpakking zullen kunnen vervaardigen. Behalve een belangrijke houtbe sparing beteekent deze nieuwe em ballage een buitenkansje voor de stroocartonindustrie. VIER VARKENS EN EEN SCHAAP IN BESLAG GENOMEN. In het begin van deze week heb ben ambtenaren van den centraler, crisis-contröledienst, gestationneerd te Z.O.-Beemster en Purmerend, in samenwerking met den gemeente veldwachter van de Rijp-Graft te De Rijp vier varkens in beslag ge nomen, waarvan vermoed werd, dat zij bestemd waren voor frauduleuze slachting. Te Graft werd een slager op hee- terdaad betrapt, toen hij op onge oorloofde wijze een schaap doodde. Het schaap werd in beslag genomen en de slager zal zich over een-igen tijd bij de justitie voor twee straf bare feiten hebben te verantwoor den. Óe in beslag genomen dieren zijn ter beschikking gesteld van den distributiedienst. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer De huwelijkszwendelaar (rom.- sens.); hoofdrollen Harald Paulsen, Viktoria von Ballasko en Ed. von Wintersteln. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Wiener Geschichten (rom.), hoofdrollen Paul Hörbiger. Hans Moser en Marle Harell. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag geen matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer de Ned. film Malle gevallen (hum.); hoofdrollen Johan Kaart, Louis Borel, Jopie Koopman. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De trouwelooze Eckehart (ko misch); hoofdrollen Hans Moser, Lu cie English, Theo Lingen, Rudi God den. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 15 December. 2 uur, 't Gulden Vlies, concert Vreugde en Arbeid voor aangeslote nen bij den A.B.B. 5.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring blijspel „En Jacob diende door het Alkmaarsch Tooneel. Postgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven! IN DE HOUTTIL Ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs hebben wij eenige voorzieningen getroffen om in de betreffende lessen te voorzien, waaronder een tijdelijke benoeming van den heer J. Wiegers, die ook reeds vroeger als zoodanig werkzaam is geweest. De wnd. secr.-gen. van het depar tement van O., K. en W. heeft een voordracht tot benoeming van den heer Wiegers voor den verderen duur van den cursus 1940/1941 goed gekeurd. Wij stellen Uwe vergadering mits dien voor: voor het tijdvak van 1 Jan. 1941 tot en met 30 Sept. 1941 te benoemen tot tijdelijk leeraar in werktuigkun dig- en smidsteekenen aan de Gem. Avondschool voor lager nijverheids onderwijs den heer J. Wiegers alhier. RIJWIELEN „GELEEND." Van de laadplaats bij de vei- ing te Noordscharwoude zijn een paar rijwielen „geleend" en niet meer teruggebracht. De zwijntjes jagers zijn weer actief. EN JACOB DIENDE „En Jacob diende zeven jaren om Rachel; en zij gelgken hem dagen, omdat hij haar liefhad", is een citaat uit het Oude Testament, hetwelk Christine v. Bommel-Kouw en Henk Bakker in een luchtig blijspel heb ben verwerkt, dat a.s. Zondag door Het Alkmaarsch Tooneel in 't Gul den Vlies voor het voetlicht zal wor den gebracht. Op welke wijze een dergelijk oud-testamentisch gezeg de het gegeven voor een modern blijspel kan vormen, zal veler be langstelling gaande maken. Het feit echter, dat meerdere vereenigingen „En Jacob diendeop het reper toire genomen hebben, moge een bewijs zijn, dat het stuk deze be langstelling alleszins waardig is. De naam, welke Het Alkmaarsch Tooneel bij de liefhebbers van het dilettanten-tooneel heeft, mag daar om zeker een goede uitvoering hier van doen verwachten. Het aanvangsuur is bepaald op half zes, opdat na afloop van het stuk tot elf uur nog een dansje kan worden gemaakt, terwijl de duister nis voor niemand bezwaar kan zijn deze uitvoering bij te wonen, daar Zondag a.s. een volle maan voldoende straatverlichting zal gen. GEGUND. Het bouwen van een automobiel- reparatiebedrijf aan den Friesche- weg te Oudorp voor rekening van N.V. Jac. Met alhier is gegund aan de firma Ringers Zn. CONCERT VAN „VREUGDE EN ARBEID." Naar wij vernemen zal de ge meenschap „Vreugde en Arbeid" a.s. Zondag haar eerste optreden in Alkmaar aanvangen met de uit voering van een concert door het Neder landsch symphonie-orkest onder leiding van mr. Harm Smedes, met medewerking van het ballet Xanda Stradowstra. De opvoering geschiedt in ,,'t Gul den Vlies" des middags om 2 uur. voor zor- RIJWIEL VERGOEDING TE EGMOND AAN ZEE. Door het departement van so ciale zaken is bepaald, dat een extra-vervoersvergoeding van 50 cent per week mag worden ver strekt aan die arbeiders, welke in werkverschaffing zijn geplaatst en per spoor vervoerd worden, doch vanaf het station naar de werkver schaffing moeten fietsen. Dezelfde vergoeding geldt voor degenen, die vanaf het kamp, waarin zij zijn on dergebracht, naar hun werk moften fietsen. OP HET DRIETAL. De heer J. van Eerden, cand. te Alkmaar, komt voor op het drietal voor predikant bij de geref. kerk te Siegerswoude (Friesland). to OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ, LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 14. Engelsche romans. 820S90 Stone. Jack London. 823A30 Ambler. Epitaph for spy. 823B58 Biggers, Seven keys Baldpate. (g.) 823D72d Douglas, Disputed pas sage. 823F26 Field. All this, and heaven too. 823G15.8 Gardiner. Snow-water. 823G69 Grahame. The wind in the willows, (j.) 823H94.5e Huxley. Eyeless in Gaza 823034aa Oppenheim. Annaa the adventuress, (g.) 823P86ag Priestley. Albert goes through. 823Q6.5e Queux, le. The elusive four, (g.) 823R23.5 Raymond. The miracle of Brean. 823S80 Spring, o Absalom! 823S94g Strong. The garden. 823T29 Thriller, My best; stories, (g.) Duitsche romans. 833F13k Fallada. Kleiner Mann, grosser Mann alles vertauscht. 823F47h Frensen. Hilligenlei (g.) 823Kllf Kastner. Fabian; die Ge- schichte eines Moralisten. 836R50br Rilke. Briefe aus den Jahren 1902 bis 1907. 2 din. Fransche romans. 840T32c Tielrooy. Chateaubriand. 843M76j Montherlant, de. Les jeu- nes filles. Dl. 4: Les Lépreuses. 843R65 Romaiins. Les hommes d.e bonne volonté. Dl. 15 Prelude a Verdund, Dl. 16. Verdun. Dl. 17. Vorge contre Quinette Dl 18. La douceur de la vie. 843S12.lt Saint Exupéry, de. Ter- re des hommes. 844M76 Montesquieu, de. Perzi sche brieven, g is: geschenk, j is; ook voor jongeren. OVERPLAATSING LEER KRACHT. B. en W. schrijven in bijlage no. 136: Aangezien over 1940 voor de School van Centraal 7e en 8e leer jaar het gemiddelde aantal leerlin gen van 91, welk gemiddelde noodig is om voor het jaar 1941 recht te doen gelden op Rijksvergoeding voor vier leerkrachten, niet is bereikt, hebben wij ons gewénd tot den waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van O., K. en W., met verzoek voor het jaar 1941 toepassing te ge ven aan het bepaalde in het tweede lid van artikel 56 der Lager-Onder- wijswet 1920 en deze gemeente een extra (vierde) leerkracht toe te staan ten behoeve van de bovenge noemde school. Dit verzoek is toegestaan, echter onder zekere voorwaarden, waarvan er één was „mits en voor zoolang het aantal leerlingen in het jaar 1941 ten minste 101 bedraagt". Nu is vrijwel zeker te verwachten, dat dit aantal op 1 April 1941, op wel ken datum de Ambachtsschoolklasse vertrekt, niet meer zal worden be reikt. Het is echter in hooge mate waarschijnlijk, dat het aantal leer lingen, reeds vóór 1 April 1941 tot beneden 101 daalt. Ook is het niet te verwachten, dat het gemiddelde aantal leerlingen over 1941 91 zal bedragen, in welk geval op 1 Januari 1942 weder recht op rijksvergoeding voor vier leer krachten zou ontstaan. Aangezien het derhalve zeker is, dat uiterlijk op 1 April 1941 één der aan de school verbonden leerkrachten voor ontslag in aanmerking zal komen en het nog niet te zeggen is, of deze leerkracht weder in verband met het aantal leerlingen aan die school zal kunnen worden herplaatst, ach ten wij het gewenscht de laatstaan- gestelde leerkracht aan deze school, den heer J. Schekkerman, over te plaatsen naar de Vondelschool, aan welke school een vacature van on derwijzer bestaat wegens het aan den heer J. Blokker verleende eer vol ontslag. Wij zouden de over plaatsing willen doen ingaan op den dag, waarop het aantal leerlingen aan de School voor Centraal 7e en 8e leerjaar tot beneden 101 daalt. over het loopende jaar en vragen ongeveer een vierde gedeelte van de geraamde ontvangsten. De kosten van werkverschaffing zijn begroot op 44.000, behalve toeslagen, ko- lentoeslag, enz. Ook de kleine tuin ders en kleine boeren worden niet vergeten. Aan rente van geldleenin- gen moet worden betaald 43.251.46 en aan aflossingen 59.382.50. De kosten aan de wegen zijn laag be groot op 7760 en voor de plantsoe nen op slechts 1150. De subsidie voor het burg. armbestuur van 30.000 is ongeveer gelijk aan die van 1940. De subsidies blijven en zijn ongeveer gelijk als dit jaar. De begrooting van den kapitaal- dienst heeft een post van 3445 voor het bouwrijp maken en be planten van terreinen (plan-Muijs). Een bedrag van 44.440 wordt be groot voor rioleering (behalve de arbeidsloonen). Een kasgeldleening, groot f 800.000, zal moeten worden gesloten voor financiering en aflos singen, ten-behoeve van verschillen de diensten. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDS ONDERWIJS. In bijlage No. 139 schrijven B, en W.:- Den 7den November j.L benoemde Uwe vergadering voor den duur van de maand Oct. 1940 tot tijdelijk leeraar in werktuigkundig- en smidsteekenen aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheids onderwijs den heer J. van Maarle veld alhier. SCHERMERHORN. Tuinbouwvergadering. - De tuin- bouwvereeniging „Schermerhorn en Omst." hield een algem. vergadering onder leiding van den heer A. Kluft. Mededeeling werd gedaan, dat, nu de brandstoffenvoorziening is be perkt voor koolschuren of pootaard- appelbewaarplaatsen, velvet papier kan worden aangekocht ter beschut ting tegen den prijs van f 12 per rol van 350 m. Op een schrijven van den rijks- tuinbouwconsulent ir. Rietsema werd besloten dezen winter een drietal praatavonden te houden door ^n assistent of tuinbouwleeraar ter voorlichting van bespreking en plan tenziekten. Ingekomen was o.a. van de Uien- federatie te Middelharnis een boekje als voorlichting bij de teelt van uien. Mededeeling werd gedaan van den doorsneeprijs van roode kool op 6.50 vanaf 1 Nov. tot einde seizoen. De secretaris lichtte toe den aan koop van de groenteveiling te Broek op Langendijk door de L.G.C. voor 10.000. Algemeen werd die aankoop toegejuicht. Tot afgevaardigden naar de buitengewone algem. verg. te Broek op Langendijk op 17 Dec. wer den behalve het bestuur aangewezen de heeren A. de Vries en I. A. Rose- laar. Besloten werd wederom onderling kunstmest aan te koopen, terwijl voor het geïnundeerde tuingebied een extra toewijzing aan den rijks- tuinbouwconsulent zal worden aan gevraagd. Gevraag werd of er steunuitkee- ring zal worden gedaan' op vóór 10 Mei geveilde producten en of daar ook witlof onder valt. De voorzitter antwoordde, dat een bericht in de Dé beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd bladen zulks toezegt. De secretaris gaf nog eenige in lichtingen aangaande de werkver schaffing in baggeren en spitten. HENSBROEK, Buslichting gewijzigd. - Met ingang van deze week is de mid dagbuslichting van voorheen 6 uur op 2.45 uur gesteld. De avondbe stelling vindt ook nog in de mid daguren plaats, terwijl deze eerder te ongeveer 7.30 uur plaats had. De ochtendlichting is van 6.20 uur op 7.3-5 uur gesteld. ZÜIDSCHARWOUDE. Coöp. Boerenleenbank. - Donder dagavond vergaderde de Coöp. Boe renleenbank I alhier onder leiding van den heer P. Boon. De opkomst der leden was niet groot. De voorzitter heeft een uiteenzet ting gegeven van de door de Centr. Bank voorgestelde wijziging der statuten en van het huishoudelijk reglement. Men besloot met algemeene stem men de voorgestelde wijzigingen aan te brengen. HEILOO. Gemeentebegrooting 1941. - Ver schenen is de gemeentebegrooting 1941. De gewone dienst sluit in ont vangsten en uitgaven met een be drag groot 457.801.39, waaronder 1553.79 voor onvoorziene uitgaven. De kapitaaldienst sluit in ontvang sten en uitgaven met 881.765.55. De begrooting is zonder groote schokken sluitend gemaakt. Hoewel de gemeente steeds in inwonertal vooruitgaat (op 1 Januari 8281 en Juli 8442) is er als we het vorig dienstjaar nagaan niet zooveel veranderd. In vorige dienstjaren heeft de ge meente kapitalen uitgegeven voor aanleg wegen, plantsoenen en rio leering en voor werkloozensteun en de „rente" voor die kapitalen is zeer matig. Men had bij den aanleg v.d. Zeeweg hooge verwachting van den verkoop van bouwterrein, maar tot heden is er weinig van terecht ge komen. Dit jaar en ook het vorige jaar heeft de rioleering een bedrag van 8900 opgeleverd en de haven gelden beliepen een bedrag van 900. In tegenstelling met vroeger heeft de raad op voorstel van B. en W. de grondspeculanten laten mee betalen aan den aanleg en het on derhoud van wegen enz. tot een be drag van 14.000. Uit het werkeloos- heidssubsidiefonds is 47.885 ont vangen. B. en W. denken aan belas tingen te ontvangen 176.375.69. Op de grondbelasting worden geheven 80 opcenten voor gebouwde en 20 voor ongebouwde eigendommen; op de hoofdsom van de personeele be lasting zullen 200 opcenten moeten worden geheven; 38 op de hoofdsom der vermogensbelasting en 75 op de gemeentefondsbelasting. Hierbij komt nog een bedrag van het rijk „uitkeering per inwoner", groot 20.660.58. Dit zijn wel de voor naamste bronnen van inkomsten. De uitgaven beginnen met de jaarwedden van burgemeester 5050, secretaris 4450 en ontvan ger 3000. De jaarwedden van de wethouders zijn verhoogd tot elk 400. Het presentiegeld voor de raadsleden is uitgetrokken op f 350, de jaarwedden ambtenaren, bode en concierge bedragen 9522. De luchtbescherming wordt begroot op 1861; jaarwedden onderwijzers 10.872; de overige kosten van on derwijs zijn ongeveer hetzelfde als NOORDSCHARWOUDE. Centrale paardenmonstering. - De paarden-monstering voor verschil lende gemeenten uit de omgeving zal Maandag a.s. in deze gemeente op het veilingterrein worden gehouden. komt voor uit onzuiver bloed. Doe daarom een kuur met Kruschen Zout. De aan* sporende werking op de bloed-zuiverende organen hergeeft ze hun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pljn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41 p. fl. Incl. O.B. FAMILIEFEE ST. Covoto heeft voor een vrijwel uit verkochte zaal gisteravond in De Harmonie zijn tweede abonnements uitvoering gegeven. De tooneelgroep Het Masker" heeft, onder leiding van Ko Arnoldi, het spel van Dodie Smith „Familiefeest", in de vertaling van dr. J. B. van Amerongen, opge voerd. Het is geen blijspel en geen drama, het is, om het zoo juist mogelijk weer te geven, eigenlijk een familiespel en het heeft in den Engelschen tekst den naam „Dear Octopus" gekregen. Een octopus is een reusachtige inktvisch met lange armen en zuig nappen, die alles naar zich toehaalt. In het oude patriciërshuis, dat ge slachtenlang door dezelfde familie bewoond is, zitten grootvader en grootmoeder, die hun gouden brui loft vieren en alle kinderen en klein kinderen komen van heinde en ver, onweerstaanbaar aangetrokken door de onzichtbare, maar in dit geval allesbehalve weerzinwekkende fami lie-octopus, die hun schreden richt naar het oude huis waar allen hun jeugdherinneringen hebben en waai de kleinkinderen zich nog met het zelfde speelgoed vermaken, dat ook hun ouders heeft bezig gehouden. Dit is geen stuk met verrassende gebeurtenissen, waarbij men in span ning op een ontkno'oping wacht, dit is van het begin tot het einde niets an ders dan een familie-reunie. En dat het desondanks zijn groote bekoring, zijn humor en zijn tragi sche momenten heeft, wordt alleen veroorzaakt door het feit, dat al die kinderen van huis zijn gegaan en hun eigen levensweg hebben betreden. De eeh heeft het moeilijk gehad, de an der heeft onder heel wat gemakke lijker omstandigheden kunnen leven, dat alles heeft hun karakters ge vormd en him verschillende geaard heid komt na jaren van scheiding duidelijk naar voren. Zoo is deze reünie eigenlijk niets anders dan een studie van een bonte groep mannen, vrouwen en kinderen, tesamen om sloten door een rekbaren familieband, waarvan er telkens één op den voor grond treedt en in het brandpunt dei- belangstelling staat. Wij zullen hier geen uitvoerige beschouwing over de diverse figuren geven en ons evenmin verdiepen in de conflicten, die onafwendbaar blij ken nu al die versohillend geaarde mannen en vrouwen enkele dagen in hetzelfde huis tesamen komen. Er is één ding in deze woning, dat door den tijd niet is aangetast, dat is de combinatie van vader en moe der, thans reeds grootvader en grootmoeder, die him gouden feest vieren en wier volkomen samen leving den indruk geeft, dat hun hu welijksbootje slechts door stille en betrouwbare wateren heeft gevaren. Die aanpassing aan elkanders leven doet hen gezamenlijk vol liefde voor al hun kinderen de juiste woorden en daden vinden om elk opkomend stormpje van wat al te heftige tem peramenten te bedwingen, zoodat aan den feestelijken disch tenslotte niets anders dan gelukkige menschen zit ten, die sterker dan ooit hun saam- hoorigheid gevoelen als de oudste zoon in zijn tafelrede een ontroeren de speech over den familieband houdt. Een woord van lof voor de groot moeder, de altijd bezige en bazige, maar met haar goedigen echtgenoot toch de pijlers waarop de geheele familieuitbouw steunt, voor Jacque line Royaards-Sandberg en Ko Arnol di, die het sterkst op den voorgrond traden.'- En daarnaast voor de karakteruit beeldingen van Georgette Reyewsky als Dorit, voor John Gobau als Ni cholas, voor Jetty van Dijk-Riecker als de jaloursehe Edna en voor Nelly- Ernst als de toegewijde gezelschaps juffrouw Fennie. Drie kleinkinderen treden in dit stuk op en een woord van bewonde ring mag zeker geschreven worden voor de grime, die van Nina Bergsma den heerlijken, we zouden haast zeg gen, „Hollandschen" jongen Bill maakten en Rini Otte en Heieen Pimentel tot kleine meisjes met haar- vlechtjes omtooverde waarvan vooral het gevoelige meisje een ju weeltje was. En tevens over de camouflage van Sophie de Vries als tante Belle, die misschien maar half zoo oud was als zij voor het voetlicht is getreden. Er worden bij deze familie-reunie ernstige vraagstukken behandeld en het vornaamste daarvan is of men zich werkelijk ongelukkig moet voe len omdat men ouder wordt. Dan is het de altijd jong schijnende groot moeder, die het antwoord geeft, dat ieder zoo oud is als hij zich voelt, dat men het grootste geluk vindt in volkomen aanpassing bij zijn levens jaren en dat men nog op hoogen leeftijd tot de conclusie komt, dat men in zijn hart eigenlijk altijd jong is gebleven. Een dankbaar applaus heeft de tal rijke spelers voor him interessante en ook in costuums en décors zeer goede opvoering de waardeering der toeschouwers bewezen. Covoto heeft door de keuze van dit stuk Alkmaar een avond van goede kunst geboden, Tj.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2