m 1 Mr. STEVENS UIT Geen petroleum voor verlichting meer beschikbaar. Winterhulp Nederland. De waardebons van de W. H. N. Regeling uitvoer naar Duitschland Glimlachje. 1 - FEUILLETON EERSTE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 13 DECEMBER 1940. Carbid en Spiritus vervangingsmiddelen. Het A.N.P. meldt: Tengevolge van de heerschen- de schaarschte zal binnenkort vrijwel geen petroleum meer be schikbaar gesteld kunnen wor den voor verlichtingsdoeleinden en zullen dus velen, die tot nu toe petroleum gebruikten, naar een vervangingsmiddel moeten uit zien. Voor hen, die niet op een gas- of een electriciteitsnet zijn of kunnen worden aangesloten, zullen voornamelijk carbid en spiritus in aanmerking komen. Met het oog hierop hebben zich reeds eenige fabrikanten op de ver vaardiging van carbidlampen toege legd. In dit verband is het van belang erop te wijzen, dat ook carbid en spi ritus niet in onbeperkte hoeveel heden beschikbaar zijn. Het is daar om noodig, dat van. overheidswege toezicht op de fabricage wordt uit geoefend, teneinde te bevorderen, dat het aanbod van carbid- en spiri- tuslampen zooveel mogelijk aange past wordt aan de te verwachten be hoefte eenerzijds, de beschikbare hoeveelheden brandstof anderzijds. Daarom worden alle fabrikanten, die de vervaardiging van carbid- of spirituslampen in studie hebben of daarmede reeds bezig zijn, mede in hun eigen belang dringend uitgenoo- digd zich'zoo spoedig mogelijk tot het Centraal instituut voor industria lisatie, Bezuidenhoutscheweg 64, 's-Gravenhage (tel. 720060, toestel 400) te wenden en aan deze instan tie alle gewenschte inlichtingen te verschaffen omtrent hoedanigheid en prijs der betreffende lampen en de grootte van de productie, resp. de productiecapaciteit. Taak der financieele commissie. Onlangs heeft de rijkscommis saris 10 vooraanstaande Neder landers tot leden van de finan cieele commissie der stichting Win terhulp benoemd. De taak der commissie bestaat blijkens veror dening no. 186 in het toezicht hou den op het financieel beleid van de stichting." In het bijzonder heeft zij allereerst zorg te dragen, dat de opgebrachte middelen uitslui tend besteed worden voor het gestelde doel: het verschaf fen van hulp en steun aan de in het bezette Neder1 andsche gebied levende behoeftige Ne- derlandsche staatsbur gers, zonder aanzien des per soon s. Voorts heeft de commissie in het bijzonder er voor te waken, dat het beheer der stichting zoo zuinig mogelijk ge voerd wordt. Van belang ten deze is de bepaling, dat in beginsel in het bestuur der stichting slechts onbetaalde arbeidskrachten werk zaam mogen zijn, zoodat betaalde medewerkers tot het volstrekt noodzakelijke moeten worden be perkt. De commissie wees in haar eerste vergadering uit haar midden den voorzitter der algemeene re kenkamer Zuyderhoff en den ac countant mr. Spannenberg aan, om een aanvang met het toezicht te maken en haar spoedig omtrent hunne bevindingen in te lichten. LEDEN van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage heb ben zich beschikbaar gesteld voor de- nabehandeling van oorlogsgewonden met mechano-therapie, waardoor de patiënten weer geheel of gedeeltelijk van hun stijve spieren, gewrichten enz. verlost worden. Tijdens de behandeling. Links de therapie met den lichtboog, terwijl bij de beide andere patiënten: massage van hand en been wordt toegepast. (Polygoon) DOOR LOCOMOTIEF GEDOOD. Gisterochtend omstreeks negen uur is een 30-jarige wegwerker van de Nederlandsche Spoorwegen, werk zaam bij de electrificatie van het baanvak UtrechtAmersfoort, ter hoogte van de kruising bij Blauw Kapel door een passeerende losse locomotief gegrepen en tien meters meegesleurd. De man was op slag dood. Aanwijzingen voor het publiek. Waar binnen enkele dagfen een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de waardebons ad 0.50, 1.00 en 2.50 brengt het .hoofdbestuur der W. H. N. het- navolgende ter kennis van het publiek: De plaatselijke directeuren der stichting ontvangen deze Waarde bons ter uitreiking aan hen, die voor extra hulpverleeniing in aan merking komen. Op de rugzijde bovenaan dienen naam, adres en woonplaats van den betrokkene te worden ingevuld, terwijl gelijk tijdig de plaatselijke directeuren door hun handteekeningen de gel digheid dezer waardebons garan- deerem Degene wiens naam op de rugzijde is vermeld, kan deze bon in alle winkels, wat deze eerste serie betreft uiterlijk tot 31 Maart 1941, in betaling geven. De leveranciers op hun beurt kunnen de waardebons onmiddel lijk verzilveren bij alle banken en spaarbanken, nadat zij op de rug zijde door het plaatsen van hun firmastëmpel en handteekening hebben verklaard, resp. levensmid delen, kleeding of brandstoffen aan den bezitter te hebben geleverd. De betreffende financieele instel lingen zeilden vervolgens de waar debons ter verzilvering naar de kasvereeniging N.V., Amsterdam, wat deze serie betreft uiterlijk vóór den 31en Mei 1941, waarna deze instelling op haar beurt de eindaf rekening met den directeur-gene raal der W. H. N. verzorgt. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat uit sluitend levensmiddelen, klee ding en brandstoffen door winkeliers en handelaren mo gen worden geleverd. Wat de levensmiddelen betreft spx-eekt het vanzelf, dat hiermede voor 'het levensonderhoud noodzake lijke voedingsstoffen worden ■bedoeld. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om een dringend beroep op de leveran ciers te doen van het boven staande goede nota te willen nemen. De verstrekking van alcoholische dranken is van zelfsprekend verboden. De waardebon dient tot zijn volle waarde in betaling te worden aan genomen. Geheele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Misbruik van dezen waardebon wordt strafrech terlijk vervolgd. De directeur-generaal heeft be paald. dat deze waardebons door de stichting W. H. N. zullen worden gebruikt, teneinde zeker te zijn, dat de ter beschikking gestelde gul den zoo nuttig mogelijk zullen worden besteed. De plaatselijke directeur kan, indien zulks in bij zondere gevallen noodzakelijk wordt geoordeeld, de waardebons door zijn werkgemeenschap doen inwisselen tegen levensmiddelen, kleeding of brandstoffen, teneinde de hulpbehoevenden in natura te helpen. De directeur-generaal'ver wacht dat. de leveranciers uitslui tend prima materialen zullen leve ren op de waardebons der W. H. N. Van 16 Dec. af vrij van douanerechten. Berlijn, 12 December. De Duitsche rijksminister van financiën heeft door een in den Reichsanzeiger van 11 Decem ber 1940 gepubliceerde veror dening betreffende wijziging van douanetarieven ter verge makkelijking van het goede renverkeer tusschen Nederland en Duitschland bepaald, dat van 16 December 1940 af de goederen, afkomstig uit de be zette Nederlandsche gebieden, vrij van douanerechten zijn. De regeling geldt niet voor goe deren, die zich op den. dag van het inwerkingtreden der verordening reeds in het douaneverkeer van het Duitsche douanegebied bevinden. HET VERVOERVERBOD VAN VEEVOEDER. 15 tot en met 21 Dec. Met verwijzing naar het bericht inzake de inventarisatie van vee voederproducten enz.) wordt er de aandacht op gevestigd, dat het daarin bedoelde vervoerverbod geldt voor de periode van 15 tot en met 21 December, dus niet tot en met 20 December, zooals aanvan kelijk werd vermeld. MOLEN MET AFBRAAK BEDREIGD. De laatste in de Haarlemmermeer. Er is sprake van, dat de koren molen „De Eersteling" in Hoofd dorp, de eenige molen in de Haar lemmermeer, welke nog in tact is zal worden gesloopt. De molenaar verklaart geen geld voor herstel te hebben. Zelfs brandstoffenschaarschte, welke op het molenaarsbedrijf, dat nu gemo toriseerd is, drukt, zal den slooper niet van hét erf kunnen houden Zonder brandstof wordt het bedrijf stopgezet. x „De Eersteling" werd in 1856 door den grootvader van den te- genwoordigen eigenaar gebouwd. LEVERING VAN BOTER AAN HANDELAREN. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- scherij heeft een wijziging gebracht in het crisis-zuivelbesluit 1940, waar door het aantal handélaren, aan wie de boterproducenten verplicht zijn een gedeelte van hun productie te leveren, wordt beperkt tot hen, die in de basisperiode van de totale door hen ingekochte hoeveelheid boter, zijnde ten minste 250.000 kg, ten minste 60 pet. rechtstreeks heb ben betrokken van producenten en ten minste 60 pet. hebben verhan deld aan anderen dan consumenten. 't Is Uw eigen schuld, meneer de Groot. Ik heb het U immers vaak genoeg gezegd, dat het bed klokslag 8 uur omhoog gaat. IN TWENTE, het land waar de oude folkloristische gebruiken op zulk een typische wijze voortleven, heeft men weer een aanvang ge maakt met het zgn. midwinterblazen. In de nabijheid van Hengelo woont een boerentimmerman, die er zich op beroemen kan, de eenige in Europa te zijn, die de kunst verstaat den midwinterhoorn te ver vaardigen. De hoorn is klaar. Boven den put wordt weer midwinter geblazen. (Polygoon) FRANSCHE JOURNALISTEN BEZICHTIGEN WERKEN VAN DE MAGINOTLINIE. Het afdalen van werk 230. (Holland) I HET KUNSTRIJDERSPAAR PAUSIN, dat Woensdagavond op de Apollo-fcunstijsbaan te Amsterdam een demonstratie gaf, tijdens de training. (Polygoon) D08B R. ARMH. DETROIT 45) Ben Beverly kreeg zijn bezinning terug. Hij steunde en na eenige oogenblikken sloeg hij zijn oogen op. Peters liet de boot drijven, er was maar weinig strooming. Peters maakte den doek over Beverly's on derste gelaatsdeel wat losser. „Als je niet schreeuwt, gaat het ook zonder dat bandje! Als je schreeuwt, druk ik je keel dicht, dat je denkt, dat je de bof hebt. Heb je al eens de bof gehad?" „Houd je stil", steunde Ben Be verly. „Daar zul je voor boeten, man! In het stinkendste hol, dat ze in Dakar hebben, laat ik je opslui ten!" In Peters had zich een verande ring voltrokken. Peters kpnde zich zelf niet meer. „Als ze me te pakken krijgen", zei hij rustig. „Ze hebben me nog niet. Maar als ze me krijgen, dan maak ik je vooraf dood, want aan jou heb ik al die narigheid te dan ken! En wind je nu maar niet te veel op, want je hebt je leven al leen te danken aan mijn grootmoe digheid. Ik had je net zoo goed kun nen laten verdrinken. Zie je„ als ik degene was, voor wien je me houdt, dan was je nu dood, mijnheer en mevrouw haai "zouden je op het aan recht hebben, ze zouden je opeten en de rest inmaken! Een man, die Grizzard uit een hinderlaag doodt, maakt ook met Ben Bevërly korte meften! Kun je dat met je verwarde kop begrijpen?" „Houd je bek", zei Ben Beverly, die zich niet liet intimideeren. „Hé, we worden familiaar", hoon de de wild, geworden Peters. Jam mer, dat we hier geen glaasje heb ben om even te klinken, Ben Bever ly. Maar desondanks op je ge zondheid!" „Je kunt de rambam krijgen!" bromde Ben Beverly. „Dank je, jij ook!" „Dat kost je diverse jaren tucht huis", knarsetandde Beverly, die steeds opgewekter werd. „Tien ja ren tuchthuis!" „Neen", snauwde Peters vastbe sloten, „dat kost. je het leven, man. Als juffrouw Edna niet komt, dan roei ik naar de open zee, zoodra het lichter wordt. Ik word niet opgeslo ten en zeker niet doof jou, heb je dat begrepen? Als het niet anders kan, moge de duivel ons halen jou en mij! Ik heb namelijk nu ge noeg van de poppenkast, waar ik niets aan doen kan!" „Waar ik niets aan doen kan, die i3 goed!" Ben Beverly richtte zich een weinig op. „Stil!" beval Peters, terwijl hij weer naar een riem greep. „Als je niet rustig blijft, mannetje dan breng ik je nog eens onder narcose! Denk aan je armen schedel!" Beverly liet zich terugglijden. Terwijl de boot voortdreef, keek Peters wees eens om zich heen. Langzaam kwam een andere boot van den oever naar zee. Voorzoover bij het onzekere licht te zien was, bevonden er zich twee menschen in. Peters moest wachten, zelfs op het gevaar af, dat het poli- tie-beambten waren. Zijn heil was van Edna afhankelijk, alleen Edna kon hem helpen.' Zachtjes kwam de boot naderbij. Een man, die er wei nig vèrtrouwwenwekkend uitzag, roeite, aan het roer zat Edna. „Jurgen!" „Ja, ik ben het", zei Peters. „Je kunt nu niet aan land. Ben Beverly ligt daar ergens op den loer Hij v/as gisteravond tamelijk laat op de gehuurde kotter, hij heeft te gen den man gezegd, dat hij wist, waar het om ging, en de man moest het niet wagen, je op te visschen. Dat zou hij wel heel alleen doen. Onze man" Edna wees op het duistere individu „liet zich jam mer genoeg bang maken en roeide pas, toen ik^was gekomen en met hem had gesproken. Waar heb je die boot vandaan?" „Hier, mijn vriend Beverly heeft ervoor gezorgd! Hier ligt hij". Edna kreeg een vreeselijken schrik. „Je hebt hem „Neen", zei Ben Beverly, „hij heeft niet, maar hij wilde wel. Tien jaar tuchthuis kost hem dat! En u drie, juffrouw Bosch!" Het duistere individu in Edna's boot keek even naar Beverly, trok dan een mes uit zijn gordel en reik te het Peters over. „Daar, maak hem af!" Peters dacht na. „Als we hem vrijlaten", dacht hij, jaagt hij dadelijk met alle beschik bare middelen achter ons aan. „Hé, Beverly, wat moet ik met je beginnen?" „Maak hem toch dood", zei het duistere individu ongeduldig. „Hij weet alles, je kunt hem alleen maar dood maken. Kom hier maar in de boot, ik zal het wel doen!" Peters moest ondanks de rqoeilijke situatie lachen. „Hoor je dat, Beverly? Je leven hangt aan den beroemden zijden draad. Wat moet ik nu heusch met je doen?'?, Beverly was uit het goede hout gesneden. Beverly had niet voor niets, den naam gekregen, zoo gauw niet bevreesd te worden. Daarom zei hij een heel leelijk woord. „Foei!" zei Peters. „We hebben hier een dame, man, vergeet je dat niet?" Het duistere individu verloor zijn geduld. Dat bleek uit een aantal vloeken, hetwelk hij ten beste gaf. Het zou spoedig dag worden; of ze langer hier van plan waren te wach ten? „We nemen Beverly mee", zei Peters, vastbesloten. Het duistere individu werd rood van toorn tot onder zijn pokdalige lidteekens, hetgeen overigens nie mand zag. Nooit zou hij aan zulk een dwaasheid meewerken. „Maar hij heeft veel geld", paai de Peters, die voor het oogenblik geen anderen weg zag om alle be langen te combineeren. „Al dat geld, zijn heele vermogen persen we hem af. Als hij ooit zijn vaderland wil terug zien, moet hij het eerst aan ons geven!" Het individu, dat overigens Lopez, heette en twintig jaren van zijn le ven in de Fransche strafkolonie Cayenne had doorgehracht, spitste zijn ooren. „Is hij rijk? Als hij rijk is", sprak de heer Lopez, „mag hij meekomen Hij zal om te beginnen duizend dollar betalen. Voor de passage". „Je kunt ophoepelen", brulde Be verly plotseling woedend. Lopez speelde weer me zijn mes. „Als hij nog eenmaal zoo te keer gaat, steek ik hem overhoop. Klimt u maar in de andere boot over, Miss, ik vaar terug en haal de. kot ter. Jullie moet intusschen op dien kerel daar zitten en houd elkaar omarmd, kust elkaar dat is voor de polyp en genoeg, dan laten ze je met rust. Wij loopen, zoo gauw als ik terug ben, uit en we nemen jul lie verderop aan boord". Wat de heer Lopez met zijn pok dalige huid zeide, werd als juist er kend en goed bevonden. Edna klom naar Peters en Ben Beverly over, waarop Lopez er nog eens aan her innerde, dat allereerst duizend dol lar voor mr. Beverly moest worden betaald, hetgeen Edna zonder meer beloofde. Daarna nam Lopez de rie men en roeide naar het land. Pe ters deed hetzelfde en richtte zich naar de zee. Een tijdje sprak niemand een woord. Eindelijk verbrak Peters het zwijgen. Hij vroeg Edna, goed uit te kijken voor het geval zich een douaneboot zou vertoonen. Dan moest Beverly namelijk snel wor den gekneveld! Edna zei, dat ze dat deed. Ze zei het tamelijk bedrukt en blijkbaar maakte ze zich toch eenigszins be zorgd over de naaste toekomst. (Wordt vervolgd'1 1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5