ALCMARIA VICTRIX I V.V.Z. I Verslapping SPORT EN WEDSTRIJDEN Een belangrijk en volledig voetbalprogramma. D.H.C. Feijenoord en V.S.V.Haarlem van veel belang in het Westen. N.E.C. en Heracles spelen uit. Eindhoven—P.S.V. de groote derby in het Zuiden. Alcmaria speelt thuis tegen V.V.Z. De Alkm. Boys weer een vrijen Zondag. ZONDAG a.s. 2.30 «ur ZWEDEN'S POSITIE IS NIET GUNSTIG. LAND- EN TUINBOUW De ontwatering van ons grasland voor rationeele bedrijfsvoering noodzakelijk. Zorg tijdig voor greppels! Lijnzaadkaf als vee voeder. Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Pr. Schieffer's StofwisselingazQUt BRENG MEER KLEUR IN GRIJS AMSTERDAM. DERDE BLAD 2 c .Voetbal. Als het vriesweer de velden niet te hard maakt belooft het morgen een zeer interessante voetbaldag te worden. Het programma is vrijwel Volledig en vermeldt tal van wed strijden, die van groot belang zijn. In afd. I is men benieuwd naar hetgeen Feijenoord in Delft tegen de leiders zal doen. A.D.O. heeft het gemakkelijk. Zij zal toch zeker thuis niet tegen K.F. C. verliezen. D.W.S. zal door te .winnen van D.F.C. in de running willen blijven. Verder 't GooiH.- D.V.S. en SpartaStormvogels. In afd. II krijgt V.S.V. de club Haarlem op bezoek. Zal zij tegen dezen lastigen concurrent haar on geslagen record weten te handha ven? Wij vermoeden van wel. H.B.S. heeft een kleine kans tegen Blauw- Wit, terwijl D.O.S. wel van Xerxes zal winnen. C.V.V.—V.U.C. en R.F. C.Ajax geven de bezoekende clubs een goede kans. In afd. m hebben zoowel N.E.C. als Heracles lastige uitwedstrijden, de eerste tegen Hengelo, de jweede tegen Enschedé. Verder ontvangt Wageningen de club uit Apeldoorn en gaan de Ensch. Boys bij Quick in Nijmegen op bezoek. Go Ahead zal wel van Tubantia weten te winnen. In afd. IV wordt in Eindhoven een belangrijke „derby" gespeeld. P.S.V. gaat n.L op bezoek bij Eind hoven. Juliana moet naar M.V.V. en Willem II speelt uit tegen Longa. N.A.C.Noad is eveneens een wed strijd voor het Zuiden van groote beteekenis. B.V.V. ontvangt Roer mond en Limburgia krijgt Helmond op visite. In afd. V zal Achilles tegen H.S. C. kunnen bewijzen, dat zij op den goeden weg is. Be Quick gaat in Winschoten tegen W.V.V. twee pun ten halen. Verder Leeuwarden Sneek, G.V.A.V.Velocitas en Hee renveenVeendam. TWEEDE KLAS A. In de Tweede klas A van Afd. I is voor de Alkm. Boys weer geen wedstrijd vastgesteld,, wat wel jam mer is. Wij vermoeden, dat de Boys ook graag hadden gespeeld. De Alk maarsche belangstelling zal zich nu zeker concentreeren op den thuis wedstrijd van Alcmaria Victrix tegen V.V.Z. Deze club uit Zaandam kan het Alcmaria nog lastig genoeg ma ken. Maar aangezien de prestaties van Alcmaria zich in stijgende lijn bewegen, men denke slechts aan het goede resultaat vorigen Zondag behaald tegen Z.F.C. mag een overwinning van de Alcmarianen verwacht worden. Moge deze be haald worden na een fairen span- nenden strijd. De Alkmaarsche voet balliefhebbers zullen tevens de ge legenheid hebben den nieuwen rechtsbuiten Sanders in actie te zien. Z.F.C. zal thuis tegen W.F.C. op moeten passen. O.S.V. krijgt bezoek van D.W.V. en in Enkhuizen vindt de returnwedstrijd West-FrisaZeebur- gia plaats. In de Tweede klas B krijgt Edo bezoek van Hercules, terwijl H.V.C. naar de Kennemers moet en Velox naar W'G.Meer. Verder Volendam Spartaan, H.B.C.Hilversum en H.F.C.R.C.H. LANGS DE NOORDHOLLANDSCHE VOETBALVELDEN. Twee belangrijke ontmoe tingen; Oudorp IAlcmaria IV en Koedijk IVrone I. Wat zal Egmondia tegen Ursem doen? De Alkmaar sche tweede klassers spelen allen thuis. Er zijn in de eerste klasse C een tweetal belangrijke ontmoetingen, die van groot belang zijn ten aan zien van de bezetting van de eerste en laatste plaats.Daar is b.v. Oudorp IAlcmaria IV, waarbij de Oudorpers dienen te winnen om hun goede kans te behouden, maar de withemden dienen zulks eveneens te doen, om het degrada tie-gevaar te ontloopen. Waar het echter een ontmoeting in het Oudor- perland betreft, vreezen we dat de Sportparkbewonerk het niet zullen bolwerken. En dan de groote burenstrijd tus- schen Koedijk I en Vrone I, waar bij beide ploegen ook een hardnek kige poging zullen doen, zich wat meer veilig te stellen. De Koedij- ters zijn nog heel wat mans maar de Vronianen deden de laatste we ken ook zéér verdienstelijk werk, zoodat we aan het Noordhollandsch kanaal veel spanning verwachten; mogelijk worden de piraten gedeeld, al stellen we in de groen-zwarten een tikje meer vertrouwen. Bij Petten ISchoorl I zal het eveneens geducht spannen; ook daar zal de uitslag niet ver van een puntendeeling af liggen. Dit zou dan inmiddels het vijfde gelijke spel van de zeekanters zijn. In de tweede klasse D krijgt het leidende Egmondia I be zoek van het ongeslagen Ursem I. DE ELFTALLEN. Alkm. Boys II komt Zondag tegen K.V.V. II uit met: Stam; Boek en Slikker; de Ley, v. d. Meer en Kemp; V. Indri, Bockweg, Bakker, v. Geelen en Nol. Alkm. Boys III tegen Bergen II met: Kramer; Arends en Radsma; Kager, de Grand en Mizee; Pisuisse, Hartland, Hoed, Knip en de Heer. Een belangrijke wedstrijd voor de Egmonders, dien zij met volle krachtsinspanning wel tot een over winning kunnen brenge. Nu Alkmaarsche Boys III in eigen omgeving tegen Bergen II speelt, zou het ons zeer tegenvallen, als de volle winst niet in eigen huis bleef. Meer spanning zal de ontmoeting Alkmaar IID. T. S. II geven; de punten worden dan ook vermoede lijk gedeeld. De vierde elftallers van de Boys hebben tegen het bezoekende Graft- dijk I eveneens kans op eenige winst. De derde klasse D laat slechts het treffen van Schoorl II tegen het bezoekende Koedijk II zien. De uitslag zal ook hier niet ver van een gelijk spel liggen. In de vierde klasse D is het treffen tusschen het leidende Alcmaria V en het sterk in de run ning zijnde Egmondia II van groot belang. Ook de Egmonders hebben vaak goede dingen gedaan en het zou ons niets verbazen, als zij de withemden een kostbaar punt af handig wisten te maken. Nu Alkmaarsche Boys V een be zoek gaat brengen aan Bergen III, geven we het een redelijke kans op de volle winst. De zesde elftallers van de Boys de „oudjes", zullen nu (als de vorst nu niet als spelbreker zal fungeeren) in eigen huis van start gaan. We geven ze tegen Ursem II een goede kans. AFD. BIJZONDER VOETBAL. Zeevogels krijgt het morgen niet gemakkelijk nu L.S.V.V. op bezoek komt, evenmin als Berdos, dat, bij A.F.C. op bezoek gaat. Zeevogels zal echter verstandig doen zorg te dragen beide puntjes in de wacht te sleepen. Het kon dan wel eens een bijzonder goede dag voor haar zijn, omdat wij er nog lang niet van overtuigd zijn, dat Berdos in Alk maar een zelfde resultaat zal berei ken. Voor de onderste plaats komen vier clubs in aanmerking, n.l. H.S.V., Limmen, E.S.V. en V.I.O.S. Wan neer Limmen morgen van H.S.V. zou winnen, zou zij niet alleen zich zelf vrij stellen van het dragen van de roode lantaarn, maar tevens de twee andere clubs, die morgen el kaar in Egmond-Binnen ontmoeten. Maar alles is nog mogelijk. En een zege van H.S.V. lijkt ons zelfs niet onmogelijk. Bilj arten BILJARTKAMPIOENSCHAP IE KLASSE. De Wit naar Arnhem. Aan de te Amsterdam gehouden voorwedstrijden voor het kampioen schap le klasse cadre klein biljart werd ook deel genomen door den heer A. J. de Wit, lid van de Alk maarsche biljartclub „Z.E.K.Z.?" Behalve de heer De Wit namen nog 18 biljarters aan deze voorwed strijden deel, waarvan er 8 geplaatst werden in den eindstrijd om het kampioenschap van Nederland." De kampioenswedstrijden worden te Arnhem verspeeld op 19, 20, 21 en 22 Dec. De heer De Wit slaagde er in bij de voorwedstrijden al zijn partijen te winnen, zoodat hij zich voor den eindstrijd wist te plaatsen met de volgende heeren: P. de Blank, 's- Bosch, S. A. Menist te Rotterdam, A. Mulder, J. Mönch, P. v. Someren, C, Lopes Cardozo, Amsterdam en J. Burgerhof, Den Haag. Wij twijfelen er niet aan of de heer De Wit zal zich tot het uiterste inspannen om het kampioenschap naar Alkmaar te kunnen brengen. Zwemmen RAGNHILD HVEGER HOUDSTER VAN 37 WERELDRECORDS. De Deensche wereldrecordhoud ster op verschillende afstanden Ragnhild Hveger heeft een dezer dagen bericht ontvangen van de F.I.N.A., dat haar recordverbeterin gen, welke op 15 Sept. van dit jaar te Kopenhagen plaats vonden op de 300 meter borstcra'wl in 3 min. 42.5 sec. en op de 400 meter borstcrawl in 5 min. 0.1 sec., alsmede haar prestatie verricht op 11 Augustus Van onzen correspondent). STOCKHOLM, eind Nov. SEDERT het Russische rijk op nieuw zijn aanspraken op de Oostzee deed gelden en het een aantal strate gisch belangrijke steunpunten ver wierf door aanhechting van het Baltische gebied en het onderhouden van een maritieme basis in Finland (Hangö), heeft Zweden zich genood zaakt gezien, zijn volkomen ver ouderde vloot uit te breiden. Het nieuwe Zweedsche vlootprogram voorziet niet alleen in den bouw van een aantal jagers en duikbooten. De voornaamste post op het budget is uitgetrokken voor den aanbouw van twee nieuwe kruisers. Indien den Zweedschen Rijksdag het nieuwe vlootplan goedkeurt, zal men eerst na enkele jaren een doelmatige uit breiding van de vloot hebben be reikt. De voorgenomen vlootverster- king kan er dus bezwaarlijk aan stonds toe bijdragen, om Zwedens neutraliteit te helpen handhaven en verlichting te brengen in 's lands benauwend isolement aan de Oost- :e. In het belang van Zwedens defensie is uitbreiding en moder niseering van de vloot dringend noodzakelijk. Sinds de idee van een Noordsch defensief verbond en van een Noordsche neutrali- teitswacht schipbreuk leed, is Zweden in toenemende mate op, zichzelf aangewezen. Zijn isole ment is tevens zwakheid, in de eerste plaats door den achter stand in zijn militair vermogen. Drie zwakke punten bleven: gebrek aan geoefende reserves, een tekort aan gevechtsvliegtui gen en een verouderde, slecht geoutilleerde vloot. Het kabinet-Hansson, dat. Zweden door de branding heen moet leiden onder een permanent hoogen druk, heeft zich naarstig gezet aan zijn nieuwe taak: de betrachting van uiterste waakzaamheid op het gebied van Zwedens verdediging en neutra- liteitshandhaving. Naar den tegen- woordigen premier Hansson is ook de verdedigingslinie in het Zuiden des lands genoemd. Men spreekt dan met Zweedsche gemoedelijkheid van de „Peer Albin-linie". Peer Albin, zooals hij kortweg wordt aangeduid door het Zv/eedsche volk, heeft zijn loopbaan aangevangen als anti militaristisch agitator. Later in zijn leven is hij driemaal minister Van oorlog geworden! De nieuwe tijd vraagt transigeeren. Men heeft dit niet steeds in de Noord-Europeesche leefruimte verstaan. Het nieuwe vlootplan. De laatste jaren was de Zweedsche oorlogsmarine reeds eenigszins ver sterkt tengevolge van aankoopen in het buitenland en het bouwen van nieuwe schepen op eigen werven. Het betrof hier uitsluitend enkele jagers, onderzeeërs, motor-torpedo booten en mijnenvegers. Het nieuwe vlootprogram voorziet ook -in de aanschaffing van zwaardere typen gevechtsvaartuigen. De totale kosten hieraan verbonden bedragen 141,4 millioen kr., waarvan een bedrag van 100 millioen kr. voor den bouw van twee kruisers. De duikbooten zullen van hetzelfde type zijn als de Zweedsche vloot thans bezit. Be treffende de jagers is nog geen defi nitieve keuze gedaan. De post van 100 millioen kr., bestemd voor twee kruisers, trekt hoofdzakelijk de aan dacht. Dit wapen was tot dusver slechts zeer bescheiden vertegenwoordigd bij de Zweedsche oorlogsmarine. Men beschikte in dit opzicht over twee eenheden: de betrekkelijk nog mo derne vliegtuigkruiser Gotland, gereed gekomen in 1934, en de vol komen verouderde, iets kleinere pantserkruiser Fylgia. Dit laatste schip was reeds in 1907 in dienst en werd hoofdzakelijk gebruikt als op leidingsschip voor kadetten. De twee nieuwe kruisers, die Zweden zich voorstelt aan te schaffen, zullen niet een zwaar type vertegenwoor digen, maar zij worden voorzien van modern luchtafweergeschut, goede torpedo's en zware bepantse ring. Bij de constructie wordt reke ning gehouden met de omstandigheid, dat beide schepen een belangrijke rol kunnen spelen bij het vegen van mijnen.' Van den bouw van nieuwe be- pantserde artillerievaartuigen zal ook ditmaal weder geen sprake zijn. De bestaande kustpantserschepen zijn van een verouderd type. Dit blijft bij voortduring een zwakke plek in het stelsel der kustverdedi ging. Overigens is de lange Oostzee kust van Zweden op alle strategische punten versterkt en eventueele lan dingspogingen zouden dan ook op groote moeilijkheden stuiten. In vroeger jaren reeds had de Zweed sche regeering het besluit genomen tot aanschaffing van twee nieuwe pantserschepen voor de kustverdedi ging, maar dit besluit is nimmer uitgevoerd. Als de Zweedsche vloot relatief gesproken toch haar slagvaardigheid wil bewaren, kan zij echter niet vol staan met den bouw van twee nieuwe kruisers. De pantserschepen, die Zweden thans bezit, dateeren bovendien uit vroeger jaren. De drie pantserschepen van de Zweedsche kustvloot werden tijdens den vorigen wereldoorlog gebouwd. Zij werden later gemoderniseerd, maar volwaar dig kan men ze niet noemen. Ook vijf andere pantserschepen buiten de ac tieve kustvloot om hebben een eer- biedwaardigen leeftijd; het jongste dateert van 1907, het oudste van 1902... De gevechtswaarde kan men dienovereenkomstig bepalen. Als de Zweedsche Rijksdag zijn goedkeuring hecht aan de nieuwe vlootplannen zal het, minstens 2lA ^aar duren, alvorens de kruisers ge reed komen. Oogenblikkelijke waar de heeft het vlootprogram dus niet. Het behoort tot het rijk der raadse len te vermoeden,-hoe de wereld na alle veranderingen er over 2 ya jaar zal uitzien. Maar één ding staat on herroepelijk vast: tal van ongun stige factoren hebben nadeelig inge werkt op Zwedens strategische posi tie. De heer C. Smit te Ursem, as sistent van den Dienst Kleine Boe- renbedrijeruven voor het District IV, schrijft ons: Dat de ontwatering van grasland van groot belang is mag wel worden verondersteld., Toch is het m. i., nu we verkee- ren in een zeer natte periode, nuttig en noodzakelijk ons zelf af te vra gen: is de ontwatering van mijn grasland in orde? Wanneer ik zoo dagelijks door mijn district kruis, dan kom ik helaas tot de conclusie dat lang niet iedereen daar „ja" op kan zeggen. Als groote voordeelen van een doelmatige ontwatering mogen genoemd worden: a. Het beter in conditie blijven van de structuur van den bodem. b. Een betere lucht-waterver- houding in den grond, met als ge volg een snellere en betere werking van de bodem-bacterieën waardooi we van den reserve-voorraad die zich in den bodem bevindt en even tueel stalmest-toediening grooter profijt zullen trekken. van dit jaar te Helsingoer op de 1500 meter borstcrawl in 21 min. 10.01 sec., thans officieel zijn er kend. Deze laatste recordverbetering werd aanvankelijk in twijfel getrok ken om het feit, dat haar landgenoot Paul Petersen zich tegelijk met haar te water had bevonden en daarbij verboden gangmakersdiensten had bewezen. Uiteindelijk is de beslis sing van de F.I.N.A. toch nog ten gunste van de Deensche houdster van maar liefst 37 wereldrecords uitgevallen. Behalve deze prachtige eerelijst is zij ook nog in het bezit van 46 Deensche records. Een dezer dagen werd zij 20 jaar. Haar groot ste successen boekte zij op 17-jari- gen leeftijd in het jaar 1937, waarin zij beslag wist te leggen op 18 Deen sche en 11 wereldrecords. c. Een betere grasgroei in het voorjaar, als gevolg van het hier voor genoemde, waardoor het mo gelijk is, in het voorjaar met de koeien eerder het land in- te gaan, hetgeen grooter voordeel geeft. d. De graszode (vooral op veen grond) krijgt grooter draagkracht, waardoor de koeien in het voorjaar en in den herfst minder gaan trap pen. e. De groeiomstandigheden voor de goede grassen worden beter, met als gevolg een onderdrukking en teruggang der slechte grassen en onkruiden. Vanzelfsprekend is het, dat, waar de ontwatering zooveel voordeelen biedt, het van groot belang is dat de begreppeling van ons grasland tijdig dient te geschieden. Men heeft dan minder kans om door de vorst te worden overvallen met als gevolg dat men in het voorjaar lijdelijk moet toezien dat het land aan waterover last lijdt, wat weer een trageren en slechten grasgroei tengevolge heeft (winter 1939-1940). Dat die diepte der greppels invloed heeft op het effect der ontwatering is duidelijk, en daarom maken we de greppels niet te ondiep. Speciaal wil ik nog even de aan dacht vestigen op het feit dat de draineerbuizen, die onder de rijdam- men zijn aangebracht, tegen den herfst meestal geheel of gedeeltelijk verstopt zijn. Dit is één van de dingen die het eerst in orde gemaakt moeten wor den. Het is een kleine, moeite en voorkomt datfflage plekken en grep pels vol water staan. We kunnen uit het bovenstaande nog de volgende conclusies trekken. le. Het onder b genoemde voor deel kan onder de huidige omstan digheden van kunstmesttekort van dubbel belang zijn. 2e. Begreppel, indien het eenigs zins mogelijk is, nog vóór de vorst, uw grasland afdoende en stelt u niet bloot aan de nadeelen, die aan een onvoldoende begreppeling verbonden zijn. 3e. Voer door bovenstaande maat regelen het productievermogen van uw grasland op. 4e. Van een en ander zal een rationeeler bedrijfsvoering het ge volg zijn. Ruwvoeder, geen krachtvoer. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau, Landbouwhuis, Alkmaar, schrijft ons: Het lijnzaadkaf kan men onder scheiden In bolkaf, blaarkaf en gemengd kaf. Bij de ouderwetsche behandeling van lijnzaad (vlas zaad) wordt het vlas eerst gere peld. Hierdoor worden de vrucht- doozen of bollen van de vlasplant afgetrokken, gelijktijdig krijgt men hierbij kelkblaadjes, bladeren van stengel en stukjes stengel. Uit dit mengsel worden door een wanmo len de vruchtdoozen van de andere deelen afgezonderd. Deze laatste vormen het blaar of zwait- k a f. Bij machinale vlasbewerking worden de bollen niet van de an dere bestanddeelen afgezonderd, daar ze al stuk gedrukt zijn. De lijnzaadjes worden door een wan molen gescheiden van de rest. De rest bestaat in dit geval dus uit stukjes van de vruchtdoos, blaad jes van de stengels en kelkblaad jes. Dit alles te zamen vormt het gemengde kaf. Wat de voedingswaarde betreft, deze is van blaarkaf het hoogst, en van bolkaf het laagst, terwijl die van gemengd kaf er tusschen in ligt. In de hierboven genoemde lijn- zaadkafsoorten bevindt zich altijd eenig licht lijnzaad, dat uit onrijpe, verschrompelde lijnzaadjes be staat. Is het percentage daarvan DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon «I.OS. Dubbele flacon 11.15 bij apothekers en vakdroglsten. groot, dan is de zetmeelwaarde „weieens" de helft hooger dan van haverstroo, dus pl.m. 34. Het Centraal Veevoederbureau geeft als gehalte het gemiddelde van de in Nederland onderzochte monsters op. Dit bedraagt: droge stof 85, vert. ruw eiwit 1.3, vert. werk. eiwwit 1.0, zetmeelwaarde 18. Dit gehalte staat dus in tus schen haver- en zomergerststroo. Hoewel dit voer heel goed bruik baar is, en het gebruik als vee voer dan ook toe te juichen is, moet niet uit het oog verloren Worden, dat het een ruwvoeder- middel en geen krachtvoer is Wanneer men hier dan ook prijzen voor betaalt, die met het gemengde krachtvoer over een komen, dan is dit natuur lijk veel te duur. Van de kafsoorten wordt aange raden niet meer dan een paar kg. per dag per dier te voeren. Of men van lijnzaadkaf aanmerkelijk groo- tere hoeveelheden kan voeren, is ons niet bekend. Het lijnzaadkaf wordt door den aangenamen reuk graag door het vee gegeten, terwijl de gehalten aan kalf en, fosforzuur wat hooger zijn dan in de andere kafsoorten. (Van onzen Amsterdamschen correspondent.) Toen ik haar eindelijk ingehaald had en voorbijgeloopen was en me nog even naar haar omdraaide, bleek het niet eens zoo'n héél erg knap meisje te zijn, maar toch Stel u gerust, uw Amsterdamsche briefschrijver is niet teruggevallen t.ot de zonde zijner jongelingsjaren, toen hij zich er wel eens toe liet verleiden omenfin, wie heeft er niet óók wel eens achter een meisje aangeloopen, toen hij nog jong en snel verliefd was? Stel u gerust, uw Amsterdamsche briefschrijver is „zijn" meisje vanochtend in alle eer en deugd nageloopen. Dat kwam zoo Amsterdam is in deze vochtig- koude, nat-grauwe begin-December- sche dagen nu niet bepaald een vroolijke stad en tot overmaat van ramp is uw correspondent gauw een tikje mélancholiek (dank u voor uw medeleven, maar omtrent April-Mei is dat wel weer over). Liefst zat hij maar den geheelen dag achter dich te gordijnen bij de kachel, om die vochtig-koude, nat-grauwe wereld niet te hoeven aanschouwen. Maar dat gaat niet, hij moet er nu een maal zoo nu en dan op uit om in spiratie voor zijn Amsterdamsche brieven op te doen. Zie hem dan in gedachten over den natten Wete ringsschans loopen, een miezerige man op een miezerig trottoir, zijn kraag zoo hoog mogelijk op, zoodat u zijn sikkeneurig gezicht gelukkig niet al te duidelijk kunt onderschei den. Natuurlijk heeft een voorbij flitsende auto net zijn broekspijpen vol modder gespat, natuurlijk heeft zijn sigarettenwinkelier hem net be zworen, dat hij vandaag heusch geen sigaretten voor hem heeft, natuur lijkenfin, u kunt zich hem wel zoo'n beetje voorstellen u doet er maar het best aan, hem een beetje uit den weg te gaan Uw briefschrijver is niet de eeni ge sikkeneurige wandelaar daar op den Weteringsschans. Wat een grau we menschen daar in de grauwe De- cemberstad! Allemaal zwarte en grijze beregende ruggen loopen er voor je uit: een donkere massa re gen- en winterjassen; vrouwen en mannen, ze zien er allemaal even naargeestig uit, zooals ze daar met hoogopgeslagen jaskragen door mist en plassen waden, een grauwe, kleur- looze massa. En dan is er ineens het meisje. Ze loopt een paar passen voor uw droefgeestigen briefschrijver uit en ze heeft nu eens geen grijs of zwart, maar zoowaar een levendig groen manteltje aan en ze heeft een groen hoedje op en daarop prijkt een roode veer. Parmantig staat die roode veer op dat groene hoedje. Zoomaar een vroolijke roode kleur in dien grauwen mist. Bijna balda dig doet dat aan, alsof tijdens een taaie wetenschappelijke lezing plot seling iemand uit 't slaperige gehoor een dwarsfluit voor den dag haal de en daar zoomaar héél stout een ondeugend melodietje op zou gaan spelen! Och, toen ik haar eindelijk inge haald had en haar voorbijgeloopen was en me even naar haar omdraai de, bleek 't niet eens zoo'n heel erg knap meisje; maar toch had ik haar graag even dankbaar toegeknikt, al leen maar vanwege dat vroolijk-bal- dadige roode veertje..... En toen ging ik over dat roode veertje zoo'n beetje dóórdenken. Met mezelf hield ik al wandelend een verhandeling over het groote nut van de kleur en over derzelver heilzamen invloed op een bedroefde menschenziel. Waarom, zoo vroeg ik mij af, ontplooien onze toch overi gens zoo knappe stadsbestuurders op dit gebied zoo heelemaal geen initia tief? Natuurlijk, daar is dat klimaat van ons, dat blijkbaar geen lichte kleuren verdraagt en dat dus b.v. het paleis op den Dam, dat eens op z'n Italiaansch glanzend wit was, tot een grauwe steenklomp herschiep. En om nog een voorbeeld van dien invloed van ons klimaat te noemen: ook de Zuiderkerk moet een.... wit ten toren gehad hebben. Lees 't maar na bij Bredero: „Hoe fray siet men de Zuyer-kerck met- die witte steenen tooren...." Ja, ja,.toen was hij nog niet, maar sindsdienóók al grauw en grijs geworden! Toch niettegenstaanden dien in vloed van ons klimaat zou er wel wat aan de kleurverfraaiing onzer stad gedaan kunnen worden. Van een legerauto kan ik mij begrijpen, dat hij bij wijze van mimicry 'n som ber kleurtje krijgt, maar onze tram wagens behoeven toch geen camou flage, die hen aan hun omgeving gelijk maakt? Verft ze net als in Rotterdam of Den Haag, vroolijk geel, mijne heeren van B. en W., en ge zult zien, dat uw onderdanen in eens heel wat opgewekter burgers en belastingbetalers worden. En be kijkt dan ook meteens eens de uni formen van hen, die uw macht re- presenteeren, onze onvolprezen po- litie-agenten. Ze zijn wanhopig uit den tijd, die uniformen. Laat er nieuwe ontwerpen, kleurrijke uni formen, wier dragers wij dan dub bel graag zullen gehoorzamen. Be noemt eens een commissie van schil ders en architecten, die het pro bleem van „meer kleur in onze stad" eens stevig gaan bestudeeren. Voert de plannen uit, die zij u voor zullen leggen Zoo peinsde ik en hand op het hart als u Amsterdam kent, zult u mij moeten toegeven, dat er wel eens dommere dingen overdacht zijn. P.S. Er zijn óók wel eens domme re adressen aan de autoriteiten ver zonden dan dat van den A.N.W.B., die er zoo juist bij Waterstaat op aangedrongen heeft om den straat weg van Amsterdam naar Haarlem nu eindelijk eens na hoeveel eeuwen? met boomen te beplan ten. Zulks in de eerste plaats, op dat de fietsers voortaan wat minder van den wind te lijden zullen heb ben. Hulde voor dat adres! Als ik de grieperige verkoudheid, die ik van daag op den mistig-natten Wete ringsschans heb opgedaan, nu maar overleef, zal ik dus hopelijk over 'n jaar of twintig onder schaduwrijk geboomte met mijn kleinkinderen naar Haarlem kunnen fietsen! En dan hoeven wij Amsterdammers de Hagenaars niet meer om hun Sche- veningscheweg te benijden. Onmid dellijk dat adres van den A.N.W.B. met „accoord" beantwoorden, heeren van Waterstaat!

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10