AGENDA rotmtt-ateuittteQ piano s YPMA - ALKMAAR LAATSTE BERICHTEN Er komen geen reisvergunningen. *t Is nog mogelijk. KLEINE T FILMNIEV EERSTE BLAD 2 EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. BOUWWERKEN OPGEDRAGEN. Aan het Bouw- en Architecten bureau fa. F. H. Ringers en Zn. te Alkmaar is door de N.V. Jac. Met's Automobielbedrijf opgedragen het bouwen aan den Friescheweg alhier van een garage met werkplaatsen, kantoor, wachtkamer enz. ter grootte van 30 x 35 m. Door de N.V. Chocoladefabrieken v h. H. Ringers te Rotterdam-Alk maar, het bouwen van drie verdie pingen op een der nevengebouwen, groot 14 x 42 m. en daarnevens een aanbouw ter grootte van 20 x 35 m. Een en ander ter vervanging van de in Mei in Rotterdam vernietigde fabrieksgebouwen. Voor beide werken is de goedkeu ring van den Rijksgemachtigde voor den wederopbouw verkregen. „HET NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT". Het N. A. F., de organisatie tot voorbereiding van den Nederland- schen rijksvoedingsstand, zal in Noordholland haar eerste groote bijeenkomst houden. Het N. A. F. werd kort geleden gesticht door samensmelting van den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij" en Het Nederlandsch Boerenfront. Elders in dit blad vindt men na dere gegevens. VEREENIGING OOST EN WEST. Afd. Alkmaar en Omstreken opgericht. In tijden van zorg en leed schij nen dikwijls menschen en zelfs ge- heele volkeren naar elkaar toe te groeien. Het is alsof men dan pas recht gaat beseffen wat men aan elkaar heeft te danken gehad, toen geen enkele moeilijkheid de ver bonden banden bedreigde. Zoo is het ook ons Moederland en zijn overzeesche gewesten gegaan: pas nu gevoelt men hoe nauw wij met elkaar verbonden zijn geweest, nu de banden door den oorlogstoe stand verbroken zijn. Wij weten wat de vereeniging Oost en West reeds jarenlang doet, om het contact tusschen de verschil lende rijksdeelen te verstevigen. Wij herinneren ons steeds méér welk nuttig werk is verricht door goede lezingen, lichtbeeldavonden en film voorstellingen, en denken hierbij vooral aan de groote propagandisti sche waarde van een film als „Kleur en Glorie onzer Tropen" en zoovele anderen. Deze voor ons land en volk zoo nuttige vereeniging heeft thans ook hier ter stede een afdeeling opge richt, welke ook de omgeving omvat. In de een dezer dagen door den heer ten Bruggencate uit Heiloo belegde bijeenkomst, is het volgende bestuur samengesteld: eere-voorzitter jhr. v. Kinschot, burgemeester; de heeren D. M. Postma, S. Krom en C. ten Bruggencate, resp. voorz., vice-voor- zitter en secretaris, mevr. van Ros- sem-v. Medenbach de Rooy, pen- ningmeesteresse en mevr. Harteveld commissaresse, terwijl verder een propagandacommissie, bestaande uil 7 leden, is benoemd onder leiding van den secretaris en mevr. Harte veld. Ongetwijfeld zal in Alkmaar dat in het verleden zoowel als in het heden zulke groote zonen voor het machtige werk in de overzeesche ge westen heeft gegeven met groote belangstelling en daadwerkelijken steun deze nieuwe vereeniging steu nen. Wij vernemen dat op een open bare bijeenkomst omstreeks 10 Januari de installatie door het hoofdbestuur zal plaats vinden, ter wijl vermoedelijk een echt Ja- vaansch gamelanorkest met Javaan- sche dansers en danseressen hier aan bijzonderen luister zal geven. deelt de Alarcon het volgende mede: „Voor het eerst vernamen wij het verhaal van een ruwen schapen herder. Hij behoorde tot dat soort lieden, die zonder de geringste ont wikkeling, maar begaafd met na tuurlijke volkshumor, in onze natio nale letterkunde onder den naam van Picaros, spitsboeven, als het ware de blijspel-rol spelen. Als er een feest was, was het zijn taaie kluchten, blijspelen of pantomines op te voeren of romances en humo ristische verhalen te vertellen. Bij een dergelijke gelegenheid hoorde ik voor het erst het verhaal onder den titel: „De burgemeester en de mo lenaarsvrouw". Door den loop van jaren heen hoorden wij het verhaal in verschillende redacties in tal- looze dorpen en gehuchten. Wij von den het gedrukt in de romances van blinde straatzangers en zelfs in de beroemde Rcmancero van den on- vergetelijken Don Agustin Duran". Pedro Antor.io de Alarcon werd in 1833 te Guadix geboren. Hii^tierf in 1891 te Valdemoro. „SOLI DEO GLORIA". De chr. muziekvereeniging Soli Deo Gloria te Alkmaar maakt het publiek er op attent, dat zij haar repetities nog geregeld houdt boven het café van den heer de Wit aan de Zaadmarkt. Iedere belangstellende is welkom. Men speelt iederen Don derdagavond van 8 tot 10 uur. De vereeniging telt thans ongeveer 30 leden en staat onder leiding van den bekenden musicus den heer J. Schoen te Zaandam. Het muziek-ge- halte is op het oogenblik uitstekend. Door den tijd en de oorlogsomstan digheden is de vereeniging niet in staat zich op straat te vertoonen wat tengevolge heeft dat zij ongeveer 200 van haar jaarlijksche inkomen heeft verloren. Zij doet daarom een beroep op het publiek van Alkmaar en omgeving om iets bij te dragen, wat men ten zeerste op prijs zal stellen en dankbaar zal aanvaarden. Men kan een bijdrage storten bij den penningmeester den heer A. J. Rippers, Tuinstraat 23E, den secre taris den heer S. Paap, van Kaaij- straat 23 en bij den voorzitter den heer P. Nieuwhof, Oosterkolkstr. 7. FILM OOST EN WEST TE MIDDEN-BEEMSTER. Wij vernemen uit Midden-Beem- ster, dat de heer C. ten Bruggen cate uit Heiloo aldaar Donderdag zoowel 's middags als des avonds voor uitverkochte zalen de prachtige film „Kleur en Glorie der Tropen" heeft vertoond. Zoowel voor de inleiding van ge noemden heer die deze film draaide onder auspiciën der nieuwe afdeeling Oost en West te Alkmaar als "voor de uiteenzetting der film, tijdens de vertooning, door den maker ervan, den heer Hustinx, was buitengewoon veel belangstelling. Hoewel de middagvoorstelling voor de hoogste klassen der diverse scholen was bedoeld, waren toch meerdere ouderen onder de toe schouwers, terwijl deze zelfde per sonen des avonds wederom van deze prachtige film kwamen genieten. De nieuwe pas opgerichte afdee ling Oost en West oogstte dan ook wel een groot succes door deze ac tie, dat tot uiting kwam, toen aan het einde burgemeester Ninaber in een krachtig pleidooi tot steun van deze bij uitstek goede Nederland- sche vereeniging aanspoorde. „FRASQUITA". Zooals bekend, zal mevr. Charlotte Kohier Maandagavond te half acht in 't Gulden Vlies haar nieuwe voor dracht .Frasquita" geven. In tallooze varianten leeft in Spanje al meer dan een eeuw het volksverhaal van Frasquita, de mo lenaarsvrouw, en haar belevenissen met den burgemeester van het nabu rige stadje. Ongeschreven volks verhalen zijn als stuifzand, tot op een gegeven oogenblik een auteur het verhaal stop zet en dit in letter lijken zin vast legt. Dit deed in 1880 Pedro de Alarcon met het hier bedoelde volksverhaal in eene novelle, die hij tot titel gaf „De Driekanten Steek". Onder dezen titel is het verhaal in vele talen ver taald en wereldberoemd geworden. De vorm is herhaalde malen ver anderd; het is gedramatiseerd en er is op muziek van de Falla een ballet van gemaakt. De titel „De Driekanten Steek" dankt zijn ontstaan ten eerste in de driekanten steek van den burge meester. Ten tweede is de driekan ten steek een der karakteristieke symbolen van het tijdperk waarin de gebeurtenissen verondersteld worden voorgevallen te zijn, nl. den Napoleontischen tijd. Over den oorsprong der novelle Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer De huwelijkszwendelaar (rom.- sens.); hoofdrollen Harald Paulsen, Viktoria von Ballasko en Ed. von Winterstein. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Wiener Geschichten (rom.), hoofdrollen Paul Hörbiger. Hans Moser en Marle Harell. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag geen matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer de Ned. film Malle gevallen (hum.); hoofdrollen ^Tohan Kaart, Louis Borel, Jopie Koopman. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De trouwelooze Eckehart (ko misch); hoofdrollen Hans Moser, Lu cie English, Theo Lingen, Rudi God den. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 15 December. 2 uur, 't Gulden Vlies, concert Vreugde en Arbeid voor aangeslote nen bij den A.B.B. 5.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring blijspel „En Jacob diende door het Alkmaarsch Tooneel. Maandag 16 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voor dracht van Oc1 ofte Kohier. 8 uur, hotel De Nachtegaal, Lan- gestraat, lezing met lichtbeelden over Vincent van Gogh, voor het natuur- en letterkundig genootschap Solus Nemo Satis Sapit. HARMONIA, Spoorstraat 34, half elf. morgenwijding. Postgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven! anders bij dilettanten nogal eens wat te wenschen overlaat. Aan het slot bracht de voorzitter der V.V.V. de wakkere groep Alk- maarders hartelijk dank, hun als herinnering ieder een gidskaart van Bergen aanbiedende. Van den bur gemeester was bericht ingekomen, dat hij, wegens ziekte, verhinderd was aanwezig te zijn. De waarne mend burgemeester was aanwezig. Spreker deelde, onder enthousiast applaus der aanwezigen, mede, dat op uitnoodiging van het bestuur „De Bonte Spelers" Donderdag 19 Dec. een tweeden avond geven, waarvoor de leden, die, wegens plaatsgebrek geen toegang konden bekomen, Maandag en Dinsdag in Haan's boek handel kaarten kunnen bekomen. Woensdag en Donderdag worden de overblijvende plaatsen voor huisge- nooten van leden beschikbaar ge steld. DE BONTE SPELERS TE BERGEN. Een verdiend succes geboekt. Het Alkmaarsche amateur-cabaret gezelschap „De Bonte Spelers" boek te gisteravond in de tjokvolle zaal van „De Rustende Jager", waar, op uitnoodiging van het bestuur van de V.V.V. voor de leden een voorstel ling werd gegeven, een daverend succes. Herhaaldelijk schalden de lach en het applaus door de zaal. De heer Piet Cloeck overtrof zich zelf als conferencier, doordat hij blijk gaf de plaatselijke toestanden in Bergen zoo goed te kennen. Zijn nieuw lied „Het bonte pak", waar van Bergen de primeur genoot, was een kostelijke parodie op het Ersatz in onzen tijd, maar ook zijn les in de Vaderlandsche geschiedenis werd zeer gewaardeerd. Kostelijk waren Piet Kroon er. Gert van der Post als gebr. Stet uit Ierswoud. Zij typeerden de stugge, stijve Westfriezen zóó juist, dat be- roepsartisten hun dit niet verbete ren. De algemeene leider van het ge zelschap, de heer Menno Grondsma, vertoonde als goochelaar staaltjes, die slechts door lange studie moge lijk zijn. In Bergen, waar men ook op dit gebied wel een en ander te zien kreeg, was men daarover wel zeer verwonderd. Ook als imitator (hij wordt in dit genre steeds beter) oogstte hij een geweldig succes. Joop Best en Thea Kroon vermaakten de aanwezigen in de sketch „Het is een beetje gehoorig". De dansen van mevrouw Jonker- Jonker en mej. Jo Kühl, uitgevoerd in prachtige costumes, werden zeer gewaardeerd, evenals de ernstige solozang van mej. Nelly Rus. Buitengewone waardeering ver dient voorts de vlotte afwerking, die ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 15 December is de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 7 uur tot den volgen den morgen half 9. Zaterdagsavonds is de apotheek tot 8 uur geopend. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN HANDELSAVOND SCHOOL. Tengevolge o.m. van de splitsing van elk der klassen I en IV van de Handelsavondschool in twee afdee- lingen gedurende den cursus 1940- 1941 waren voorzieningen noodig voor lessen in handelswetenschap pen en in Duitsch. In verband daarmede verzochten B enW. goedkeuring op voordrachten tot tijdelijke benoeming van den heer H. W. Holsmuller voor handelswe tenschappen en van den heer G. J. van Kesteren voor Duitsch. Eerstge noemde is ook reeds den vorigen cursus als zoodanig werkzaam ge weest, terwijl laatstgenoemde na ge dane oproeping van sollicitanten de eenige gegadigde was. De wnd. secretaris-generaal van het departement van O., K. en W. deelde mede tegen voorloopige aanstelling van de betrokkenen geen bezwaar te hebben. Naar aan leiding daarvan hebben B. en W. hen ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs, voorloopig te werkgesteld. B. en W. stellen den raad thans voor: 1. Voor het tijdvak van 1 Sept. 1940 tot en met 31 Aug. 1941 te be noemen tot tijdelijk leeraar in han delswetenschappen aan de Handels avondschool den heer H. W. Hols muller alhier; 2. Voor het tijdvak van 23 Sept. 1940 tot en met 31 Aug. 1941 te be noemen tot tijdelijk leeraar in Duitsch aan de Handelsavondschool den heer G. J. van Kesteren alhier. VERKOOP VAN GROND AAN HET ZEGLIS. B. en W. stellen den Raad in bij lage no. 140 voor: gezien het verzoek dd. 23 No vember 1940 van W. F. Stoel en Zoon's Bouwmateriaalbedrijf N.V., gevestigd te Alkmaar, om aan haar te verkoopen een strook grond, ge legen achter haar fabriek aan het Zeglis, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 3324 ged., ter oppervlakte van ongeveer 1558 M2., voor den prijs van 3505.50 in totaal; te besluiten aan genoemde N.V. te verkoopen de bovenomschreven strook grónd, voor den daarbij ge noemden prijs. OTERLEEK. De IJsclub. - Deze vereeniging hield haar jaarvergadering ten huize van den heer A. van Ham alhier. Er waren 35 leaen opgekomen. De rekening van den penning meester sloot met een batig saldo van f 104,10. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. Zijp, K. Muntjewerff en J. Zwaan. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier werden aangewezen de heeren K. Muntjewerff en J. Schuurman. De heer J. van der Gragt zou in verband met den beschrijvingsbrief aan de afgevaardigden willen opdragen met een voorstel ter tafel te komen om pogingen aan te wenden, dat de IJs club Ursem zich weder bij den bond zou aansluiten. In verband hiermede deelde de heer G. Govers mede, da: hij van den heer Trouw een brief heeft ontvangen, waarin deze mede deelt, dat binnenkort een vergade ring zal worden gehouden te Alk maar met als doel het nog steeds be staande district Ursem op te heffen en een nieuw district aan te wijzen en hiervoor zou dan Oterleek op den voorgrond treden. Besloten werd, dat de afgevaardigden zich te dien aan zien in verbinding zullen stellen met den burgemeester van Ursem. Verder werd door de vergadering betreurd, dat er ook dit jaar weder om geen distictsvergadering had plaats gevonden en besloten werd, dat de afgevaardigden hierover op de algemeene vergadering van den bond zullen spreken. Bij de traditioneele verloting onder de aanwezige leden werd een paar schaatsen gewonnen door den heer D. Ooms. Winterhulp. - De eerste collecte voor Winterhulp heeft in deze ge meente opgebracht 250, zoodat onze gemeente op de algemeene ranglijst geen slecht figuur zal slaan. OMZET VEILING TE GROOTEBROEK. De veilings vereeniging „De Tuin bouw" te Grootebroek heeft een om zetcijfer bereikt van drie millioen gulden, welk feit op eenigszins fees telijke wijze is herdacht. Gedurende de laatste jaren was de geldelijke opbrengst aan deze veiling zoodanig teruggeloopen, dat de jaarlijksche omzet de twee millioen niet meer kon bereiken. STOMPETOREN. Stapelproducten. - Bij de inven tarisatie van de stapelproducten ln de Schermer bleek dat nog aanwe zig was: Roode kool 121000, gele kool 53000, Deensche witte 137000, uien 25000. Ver. Land- en Tuinbouwers. - Vrijdagmiddag vergaderde de le den onder leiding van den heer Jb. de Boer Cz., die tot zijn spijt moest opmerken, dat de middag-vergade ring niet een gewenscht aantal be zoekers opleverde. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van bur gemeester Kolb te Grootschermer, om een bijdrage af te staan voor de Winterhulp, daar de vereeniging haar domicilie aldaar heeft. Het voorstel van den heer C. Won der 10 in de centrale kas te stor ten, werd na eenige bespreking aan genomen. Het eenige punt van den beschrij vingsbrief voor de algemeene ver gadering werd van harte gesteund. De voorzitter achtte niet juist, dat na de samenvoeging van de Langen- dijker gemeenten de burgemeester van Broek op Langendijk, indien hij deze functie houdt, ook voor zitter van veilingsbestuur moet blijven, en zag het woordje moet gaarne vervangen door kan. Be sloten werd, dit op de algemeene vergadering te berde te brengen. Het geheele bestuur, de voorzitter uitgezonderd wegens verhindering, zal daar tegenwoordig zijn. De heer Jb, Bakker vertelde van de baten van het verhuren van de denatureer-machine. Algemeen was men tevreden met den gang van za ken. De machine had een huur van 150 opgebracht. De heer Won der pleitte voor eenige ont wikke- lingsavonden op het gebied van land- en tuinbouw; de heer Vaal- burg (secr.) zal zich met den heer van Herwijnen in verbinding stel len. Men hoopt met de vereeniging voor bedrijfsvoorlichting samen te kunnen werken. De heer C. Mad- derom wees op het ongewenschte van een eenheidsprijs van de kool, en wilde er bij het veilingsbestuur op aandringen te trachten, hierin verbetering te brengen, waartoe be sloten werd. Passagiersvervoer blijft normaal. In verband met de vele tot haar gerichte vragen deelt de directie der Nederlandsche Spoorwegen mede, dat haar niets bekend is van plannen om de treinen alleen open te stellen voor personen, die in het bezit zijn van een reisvergunning in den een of anderen vorm. MOORD NA VIJF JAAR OPGEHELDERD. Landbouwer gooide zijn vrouw van den zolder. De politie te Almelo is erin ge slaagd een moord op te helderen, welke vijf jaar geleden aldaar werd gepleegd. Maandagochtend, aldus het Hbld., kreeg een landbouwer te Almelo een briefje van de gemeentepolitie met het verzoek of hij in den loop van den dag even op het politiebu reau wilde komen. Reeds enkele uren later bekende hij, dat hij op Zaterdag 30 Maart van het jaar 1935 zijn vrouw opzet telijk van het leven had beroofd door haar door een zolderluik te duwen. De vrouw kwam op den steenen vloer van de deel terecht, brak haar nek en bekwam een ga pende wonde aan den linkerslaap. Enkele oogenblikken later over leed zij. Spoedig na het „ongeluk" deden al lerlei geruchten de ronde, doch de justitie vond geen aanleiding om een vervolging in te stellen. Wel bleek, dat de man eenigen tijd voor het gebeurde op zijn vrouw 'n verzeke ring had gesloten van 11.000 en een andere verzekering van 1000, welke bedragen aan hem, zij het na eenige strubbelingen met de verzekering maatschappij, werden uitgekeerd. Den laatsten tijd leefde de land bouwer in onmin, met zijn oudsten zoon, die trouwen wilde. De man wilde echter ook weer trouwen en tusschen deze beide mannen rees een meeningsverschil. De zoon schijnt dé kwestie met grootouders te Hengelo te hebben besproken, althans na dit onderhoud bereikten de politie meer positieve aanwij zingen tegen den landbouwer, die aan een langdurig verhoor werd onderworpen en ten slotte een vol ledige bekentenis aflegde. Naar men ons mededeelde, heeft de landbouwer ook reeds eerder een poging gedaan om zijn vrouw van het leven te beróoren. MUTATIES OP FRANSCHE KOLONIALE POSTEN. Genève, 13 Dec. (D. N. B.) Het Fransche staatsblad publiceert een aantal belangrijke mutaties op ko- posten. Generaal Falvy, militair com mandant van het Niger-Tsjaadgebied, is belast met de leiding van de Niger-kolonie. Zijn voorganger, gou verneur Solomiac. wordt gepension- neejd, evenals Cayla, gouverneur van Madagascar, die wordt opgevolgd door Annet. Tot gouverneur van Cochin-China is Rivoal benoemd. DE TURKSCHE DEFENSIE. Een crediet van 49 millioen aangevraagd. De Turksche regeering heeft een wetsontwerp in voorbereiding, waar bij het ministerie van defensie een nieuw crediet wordt verleend van 49 millioen Turksche ponden. De dekking zal geschieden door buiten gewone toewijzing van gelden. VERSTERKINGEN VOOR ITALIANEN AAN BALKAN FRONT. Belgrado, 14 Dec. (D.N.B.) Van het noordelijke front rondom Pod- gradec wordt gemeld, dat het weer Vrijdag na de ongewoon hevige koude van de laatste dagen, beter is geworden. De zware sneeuwval en de aanhoudende storm hadden het onmogelijk gemaakt de voorposten van munitie en levensmiddelen te voorzien. Dank zij het fraaie weer heeft men de voorposten thans kun nen aflossen, waarna de strijd ge opend is. Van Joegoslavisch gebied uit heeft men kunnen constateeren dat de bedrijvigheid van de lucht macht en van de artillerie terstond weer zeer hevig was. Naar men voorts verneemt, hebben de Italia nen in den loop van den nacht van Donderdag op Vrijdag aanzienlijke versterkingen aangevoerd. Uit het Joegoslavische grensklooster Sveti- r.aum aan den zuidelijken oever van het Ochrida-meer wordt gemeld dat Vrijdagmiddag dertig Italiaan- sche vliegtuigen boven Podgradec en de dorpen Tsjerova en Starovo, waar de kern van de Grieksche troe pen zich bevindt, bommen hebben 't Was op een zonnigen herfstmid dag in de overdekte zweminrichting. Ik lag te koesteren in de zwakke zonnestralen, die door de glasruiten naar binnen vielen, toen de onbe kende naar me toe kwam. Zooals dat bij onbekende mannen in badcos- tuum het geval pleegt te zijn, was er omtrent maatschappelijke positie of welstand niet het minste kenmerk aan hem te bespeuren. Ik kon me er alleen toe bepalen te constateeren, dat het geen onvriendelijke ver schijning was en te schatten: iemand tusschen dertig en veertig. Of het zijn sterk ontwikkeld ge meenschapsgevoel was, dat hem dreef of dat het mijn kleurrijk bad laken was dat hem naar mijn zijde lokte, dat zei hij niet. Met een „mag ik, meneerkwam hij naast me zit ten en toen begon de conversatie. Eerst over den mooien herfstdag, toen over de heerlijkheid van zwem men in het algemeen en in dezen tijd van het jaar in het bizonder, „Als ik hier een uurtje geweest ben", zei de onbekende, „ga ik steeds weer fit en frisch aan het werk. Ik voel me dan tot alles in staat". Toen bracht hij aan de orde de voor- en nadeelen van zijn werk als administrateur. Hierbij bleken de voordeelen het van de nadeelen te Winnen, omdat hij met energie zijn taak verrichtte. Hierna keuvelde hij nog een poosje genoeglijk over zijn gezin. En als toegift werd ik vergast op een beschrijving van zijn aqua rium met tropische visschen. „En nu moet ik weg, goeden dag!" Ik bleef nog even luieren en na denken over het zonderlinge van de ze ontmoeting: een onbekende komt zoo maar naast me zitten en vertelt een uur lang zonder me te vervelen: integendeel. Dat alleen is al merk waardig, maar wat ik voor onmoge lijk had gehouden is hier gebeurd: iemand heeft een uur lang met me .gesproken zonder het te hebben over oorlog, bezetting, vliegtuigen, dis- tributieverduistering en wat die3 meer zij! laten vallen. Een aantal vliegtuigen heeft vervolgens op geringe hoogte vlak boven de Grieksche stellingen om Podgradec gevlogen en deze plaats met een groot aantal bommen bestookt. EEN JAAR GELEDEN: DE GRAF SPEE. Montevideo, 14 Dec. (D.N.B.) Ter herinnering aan den zeeslag voor de monding van de Rio de la Plata, welke een jaar geleden plaats vond, en waarbij de Duitsche pantserkrui ser Graf Spee tegen een drievoudige overmacht stand hield, heeft de Duit sche kolonie te Montevideo de toen gesneuvelde Duitsche matrozen ge- eerd door een waren pelgrimstocht naar het graven op het Noorderkerk hof, waar een delegatie der beman ning van de Graf Spee in uniform de eerewacht had betrokken. De Duitsche gezant, Langmann, legde een krans neer en bracht in een toe spraak den dank jegens de gesneu velde tot uiting, die hun plichtsbe- wustzijn met hun bloed bezegeld hadden. Namens verscheidene andere organisaties werden nog kransen neergelegd. ITALIAANSCHE BLADEN OVER DEN STRIJD IN GRIEKENLAND EN EGYPTE. Italië maakt een moei lijken tijd door. Rome, 14 Dec. (Stefani). De groote slag tusschen de Italianen en de Engelschen in Egypte en de strijd aan het Grieksche front worden door de bladen van com mentaar voorzien, waarbij zij wij zen op de krachtige pogingen wel ke Engeland thans tegen Italië onderneemt in de Middellandsche Zee, in de ijdele hoop Rome een beslissenden slag toe te brengen. Engeland heeft enorme hoeveel heden manschappen en strijd krachten uit het geheele rijk geput om dezen tegen Italië, vooral aan het Egyptische front, in den strijd te werpen. Maar de Engelschen, zoo schrijft de Popoio di Roma, vergissen zich, indien zij meenen met Italië het zwakke punt van de as te kunnen vereenzelvigen. In de woestijn bieden de Italianen dapper het hoofd aan het offensief, van de gepantserde vijandelijke co lonnes en zoo lang er water is, ben zine, munitie en manschappen, duurt de strijd voort en biedt hij breede mogelijkheden. Italië, zoo betoogt het blad, maakt een moeilijk oogenblik van zijn oorlog door, maar beleeft het met de stellige zekerheid, dat het ook deze beproeving te boven zal komen. Al is Engeland in Egypte machtig, Italië stelt vertrouwen in zijn soldaten en hun leiding, en rekent op hun overwinning. De En gelschen vergissen zich weer eens, schrijft de Messaggero, wanneer zü hopen door propaganda vrees en ont reddering in Italië teweeg te brengen. Dit is thans het groote uur van het Italiaansche volk, dat slechts de we gen van eer kent en slechts dien weg zal bewandelen, hetgeen beteekent dat het den vijand geen rust zal laten zoo lang hij niet overwonnen is. Het Italiaansche volk weet, dat het met succes kan strijden tegen de Engel schen en hun aanhangers. De En gelschen zullen zich kunnen over tuigen van den geest van opoffering, tucht en toewijding der Italianen je gens het vaderland. HEESTERSb Er is eigenlijk geen tuin te vinden, wai fouten worden gemaal snoeien, en zoo zien w< de heesters kaal zijn, hebbers, gewapend mei schaar, in de weer, om in nette vormen om te Niet alleen dat op d karakter van de hees gaat, maar we zullen O' rijken bloei mogen rek tenminste nog bloei pi; zien dus al weer dat sn ieders werk is, en war heesters nog niet kenni hoe ze groeien en bl( bloemen op het oude oi hout ontstaan, dan kun voorloopig mes of snoe laten en de struiken ee: jaar of desnoods twee, om iets van den groei leeren, waarmee we g( kunnen bederven, intei géén snoei dan een te st waarmee we alles kunr Het snoeien in den eigenlijk alleen ma worden bij heesters die seizoen, dus na mi bloeien, als Hypericum, Buddleya, verschillend Indigofera, Lespedeza, andere minder beker bloemigen. Van vroeg bloeiende Forsythia, Ribes, Spirae nemen we vlak na den b lastige takken weg, ruimte en gelegenheid nieuwe forsche scheutei Bij de vroegbloeiende loba en de vroegbloe soorten, nemen we andc len, daar snijden we bloei juist de takken kc door we het volgen bloemen mogen verwacl Laten we het snoeier dan ontwikkelen deze 1 te snel en wordt de b hetgeen we toch zeker komen. Het snijden van bloei voor het vullen van va eigenlijk een vorm van daarom moet dit ook m schieden, en niet zooals zien, dat alleen de bl einden van de takken nomen en er alleen overblijven. Veel beter hier en daar een heelei nemen, of een deel van tak, op de plaats waar zijtak begint, waarmee komen, dat de struiken takken krijgen, zoodat voorkomen steeds behoi A. C. MULLER— BROEK OP LANGEND (Lang. Groentenveiling) Roode kool 4; 32700 1 3.50; 33000 kg D. witt 3.60; 12400 kg Savoye 5200 kg Uien, grove uie gen 4; 14400 kg Peen Bieten 2.50; 100 kg kool 3; 5100 kg Aarda 2.10; 900 kg Rammenas kg Spruitjes 15. ADVERTEEREN IN BRENGT U NADER TC „DE HUWELIJKSZWE Vlcb „Huwelijkszwendel" kei, dat in onze niet looze samenleving pleegt te doen. Dat de in zoo'n geval meester niet te verwonderen, zégt het leven te teé 't is en komt daarbij vaak terecht bij het le zelfkant in zijn strijd of moraal bij het het kan zijn. Wat geen want juist hier zijn boeiende gegevens te v film noodig heeft om bij het publiek. En di vrijwel steeds al is of het te verantwoorden den andere maatstaven 1 wotden aangelegd. Wie dit alles in aanme zal bij deze film toch zij in haar soort een slaat. Zij tracht tenmin donker in 'n wat juistere tegen elkaar af te weg< woonlijk. De rollen wo kend gespeeld en het zeer boeiend. De critiscl wer vraagt zich wellicht blik af, hoe het in heme gelijk is, dat deze comn huwelijksbeloften met trouwbare gezicht zoo' bij zijn slachtoffers, Paulsens creatie voldoet gend. Door het ve haast even belangrijke speelde liefdeshistorie het geheel met een vc onmisbaar element aan von Ballasko en Kurt hierin de hoofdfiguren Voorprogramma: een prachtige opnamen van over het boerenleven bergte, dat louter poëzn wezen en de gebruik naals.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2