PAH BIJ DE HAANAPEN. DAfilLAD-RECLAtóE IS ACTUEEL Hei aloude drukkersvak wordt tot in de perfectie beoefend bij de FABRICAGE VAN POSTZEGELS Hoe worden postzegels gemaakt Prov. Bond FEUILLETO, Mr. STEV VOOR DE LANGE WINTERAVONDEN .PUZZLE. TWEEDE BLAD „ALS KOSTER HIER KON KOMEN KIJKEN Een bezoek aan de firma Enschedé te Haarlem. Toen in 1839 in Engeland de pen ny portohill werd aangenomen en de postzegel voor het eerst zijn in trede deed, zullen wel weinigen vermoed hebben, dat het kleine pa piertje nog eens zoo'n groole rol in de samenleving zou gaan spelen. Tot in de verste uithoeken van de wereld neemt Tante Pos uw brief mede, mitshet couvert voorzien is van een bedrukt zegeltje, dat eer§^ met de grootste accuratesse wordt vervaardigd en na het gebruik een geliefkoosd kleinood is voor den verwoeden philatelist, die zijn schat ten met argusoogen bewaakt en zorgvuldig rangschikt. Reeds ii 1653 waS er in Parijs een soort stedelijke post, waarvoor bil lets de port payé werden gebruikt. Deze waren aan brieven bevestigd of er omheen gewikkeld, ten bewij ze dat het bestelloon was voldaan. Deze en andere instellingen beston den niet lang. Het waren echter de eerste, schuchtere levensteekenen van den postzegel, die in de vorige eeuw officieel en definitief ver scheen. In 1852 werden in ons land voor het eerst postzegels gedrukt: bij de firma Enschedé, of, zooals de officieele naam luidt: Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Daar is in acht-on-tachtig jaar dc De gemiddelde mensch weet niet veel meer van postzegels, dan dat zij on misbaar zijn bij het verzen den van brieven. Maar op het oogenblik komt er meer belangstelling voor de klei ne papiertjes: zij stijgen in waarde, voor mooie exem plaren wordt goed betaald en het komt voor, dat op veilingen ver boven en zelfs wel het dubbele van den ca talogusprijs wordt betaald. Nieuwe postzegelliefheb bers worden thans,door de lange winteravonden, ge wonnen. Doch, leek of deskundige, weinigen hebben nog ooit de vervaardiging van postze gels gezien. Wij hebben voor hen allen een bezoex gebracht aan „de geheime keuken van de postzegelfa- bricage", aan Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting N.V. te Haarlem en in een tweetal artikelen wordt verteld op welke wijze de postzegels worden gedrukt en wat er aan voorafgaat voordat de zegels hun be stemming bereiken'. DERDE BLAD De verplichte run< Een van de belani van de heden te Alki vergadering van den Rundveefokvereenigii spreking van het r of, beter gezegd, de voorschriften voor d( gingen om ditmaal ii Hoorn te Alkmaar aangezien de centrun lijker te bereiken is. Deze voorzorgsm; doel te hebben getrof groot aantal leden h zaal van 't Gulden VI De voorzitter, de 1 K.Azn. te Wieringerv. zich over deze groot heette speciaal de den heer De Jong va: welkom. Hij herdach van het oorlogsgewe de nagedachenis P. Stapel. Voor de richtige het bedrijf zijn de tej sitie van de krachtvol de verplichte leverin een groote belemmei over staat de toenen ring van den agra waardoor de taak Va: de voedselvoorzienin aeerd wordt. De boni er naar blijven richtinggevend te werken. Na lezing der not secretaris, den heer I Berkhout, deelde de: nieuwe fokvereenigin is opgericht. Opgehei vereeniging te Schag leden nu zijn toegeti Sint Maartensbrug. het oprichten van éei ging te Wijde Wormc Medegedeeld werd thans in het Lam ruimte heeft gekrege groote verbetering v, De voorzitter deeli controle bij de vo'. scherp zal worden to De verplichte De voorzitter deelc bestuur heden de ve van rundvee had bei voorstelde aan d Centrale een adres t in kenbaar wordt ge mate van levering te dat zeer betreurd i opzichte van den lei ieder bedrijf geen ve tusschen de fok- en c en waarin er op woi het voor de vaststel! nitieve regeling noot de meerwaardige fol t. b. c.-vrije bedrijvi norm te stellen. Dit voorstel gaf aa uitvoerige besprekin Góvers Dzn. noemdi een extra-boerenbel op verschillende one de regeling. De heer Kooyman de maatregel vooral die normaal hebben wilde allereerst lev< die zulks niet hebbe De voorzitter zego adres op een en ani gewezen. De heer De Jong zeide, dat de afleveri vee, afgegeven vóór niet aan de handela gegeven, maar aap d houders. - 6e aleveringsbew de handelaren sch geen waarde. Voor 1 Februari stuks worden afgegi stapel telt anderhalf Normaal worden er DOOR R. ARDEN. I 46) Ook Peters dachl mijnheer Lopez en ligheid om een mer te steken. Maar er keus tusschen Lope en een smadelijke t van het einde er z< en nu waarschi. in een donker h karsche gevangenis gesloten. Ben Beverly, de i te ervaring had, be spreken. „Keer om, Steve fcer, ,ik wil voorlo restatie afzien! Kef Peters schudde 1 „Neen!" „Idioot!" zei Bei zal jou, mij en je i je er werkelijk ge het voor een schu gehuurd hebt, Ste1 Peters gaf geen wendde zich tot Ec „Lieveling, heb vers voor me gek Edna haalde eer schijn. Voor de plaatdruk wordt door den teekenaar de laatste hand gelegd aai het object, dat aanstonds gere produceerd moet worden. foto P.T.T. uitkijken als hij het Heiligdom te Haarlem betreedt en de geboorte van den postzegel van het begin tot het einde aanschouwt, van het mo ment waarop het papier arriveert tot de. geheel voltooide, geperforeer de vellen het bedrijf verlaten. Hij zal aan het einde van de reis in stemmen met de woorden die ergens in het gebouw op een gesmeed ijze ren deur zijn geschreven: „Als Kos ter hier zou koomen kijken, Sijn konst zou wel volmaeckt hem blyc- ken". Want hij is getuige geweest van een arbeid die in iederen tak van dit geheel de hoogste eischen stelt aan de persoonlijke precisie waarmede gewerkt wordt. Het begint eigenlijk al met het maken van het papier. Dit wordt voor frankeerzegels beneden de waarde van een gulden van een z.g. nulletjes watermerk voorzien, kleine kringetjes, die zich als lichte vlekjes in het papier afteekenen. In lange banen komt het papier, dat van fijne kwaliteit is, bij de firma Enschedé cn daar ondergaat het de eerste bewerking: het gommen. In een greote ruimte, onderin het ge bouw, heerscht een penetrante, on behagelijke geur. Het zijn de kwa lijk riekende dampen van de gom. Het toeveii hier is niet aangenaam, doch het is nu eenmaal een noodza kelijke schakel in den keten. Het papier wordt van de groote rollen afgewikkeld en langs cylinders met gom gevoerd. De papierband loopt dan verder langs een groote, op hoo- ge temperatuur verhitte brug. Aan het eind daarvan is de gom ge droogd. Hierdoor ontstaan echter spanningen tussc.hen papier en go~i- strock, waardoor het papier zou gaan rullen. Dit moet natuurlijk vermeden worden en daarom wor den de banen met de gomzijde langs stalen linialen gele;d waardoor in de kleefstof zeer kleine, voor het oog onzichtbare barstjes ontstaan. Dan wor't bet papier onder een ka lander nog gesatineerd, tenslotte in banen gesneden en het is gereed voor den drukker. Maar nog lang duurt het voordat de postzegel gemaakt is. Indien een kunstenaar een ontwerp van een zegel heeft vervaardigd, moet aan de hand hiervan worden beslist, welke der druktechnieken het ge schiktst is voor dit speciale object Het eene ontwerp leent zich beter voor rotogravure, het andere voor plaatdruk, weer een an'der komt het best tot zijn recht met de offset Men ziet: het is niet zoo eenvou dig. Al dit abracadabra van merk waardige woorden is evenwel te ontcijferen als men weet wat er mee bedoeld is. Voor een juist begrip is het noodzakelijk te vermelden, dat er drie druktechnieken zijn: de hoogdruk, de vlakdruk en de diep druk. Bij den hoogdruk ligt, zooals de naam reeds aanduidt, het beeld waarmee gedrukt wordt, boven de onpervlakte, bij den vlakdruk ligt alles op één laag, en bij den diep druk liggen de partijen die drukken moeten onder de oppervlakte. de oppervlakte. Het zijn holtes, ge vuld met inkt, welke door het papier wordt opgezogen. Bij den plaatdruk wordt op een plaatje koper een foto of teekening van het te reproducee- ren object gecopieeiAls dat ge beurd is, komt er een zeer moeilijk onderdeel: het etsen. De etser moet de vlakken en lijnen die later don ker moeten afdrukken, met een bij tend zuur wegetsen of met een gra- veernaald wegsteken. Als het beeld aldus in de diepte is aangebracht wordt het langs galvanischen weg vermenigvuldigd. Het gebeurt ook wel zoo, dat een reproductie op een metalen rolletje wordt gemaakt. Dit wordt dan weer in een metalen plaat mechanisch geperst. De plaat wordt verhard en hiervan kan ge drukt worden. Het persen geschièdt ook al weer met de uiterste nauwkeurigheid. Het gaat zelfs zoo precies, dat als b.v. een plaatje te flauw is afgedrukt. de machine opnieuw kan worden ingesteld op het beeld, en nogmaals geperst, zoodat de lijnen elkaar vol komen dekken. De geringste on nauwkeurigheid kan hierbij ramp zalige gevolgen hebben! Er rest ons nog een beschrijving van de rotogravure, den steendruk en de offset. Deze zullen wij in een volgend artikel behandelen en dan tevens zien wat zich nog meer met den postzegel afspeelt voordat deze voor het gebruik gereed is. En ook is het interessant te weten, welk" waarborgen er zijn tegen de verval- schers, die den postzegel niet verge ten hebben en ook hierop hun krach ten hebben beproefd. Maar tever geefs „Als Koster hier kon koomen kij ken, sijn konst zou wel volmaeckt hem blycken". De bron?en Laurens Jansz. Coster op de Groote Markt te Haarlem staat met zijn rug naar het Klok huisplein, waar de firma Enschedé is gevestigd. Ten onrechte heeft hij zich afgewend: wat een oogen zou hij opzetten als hij hier een kijkje kon nemen en zien wat er gegroeid is sinds hij in den Haarlemmerhout zooals de legende het wil zijn uit een boom gesneden letter A in het zand liet vallen .en aldus het drukken uitvond. ,Als Koster hier kon koomen kij ken Hij zou verbaasd zijn en niet be grijpend zich afvragen of dit alles inderdaad het gevolg was van zijn inventie. „Sijn konst" zou werkelijk „volmaeckt hem blycken". Onze Eerste December-Opgave. Een Kruiswoord-puzzle. Hieronder vindt men de oplos sing van deze bijzondere kruis woord-puzzle. TRAPROELEEDBEDE RADIUMIEDERAGAR O D A L ISKVENALARM PIERA L LANGADR1E HADESAAN LEGEDEL EAACTGGTOTBROMO ELMU SVUURT ALAAR KAMFERNUKONEENE APERTEERANDERDE SERUMDERT IENGEK SNU IVENATEL IERS AT ITREKKERENROE BULDOGEENPGGAST O IEROELETU IMA IN N N S A ML SNETELKFA Velen verklaarden met veel ge noegen naar de oplossing van deze puzzle te hebben gezocht. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 December. Per 1 December kwamen als hoogsten in punter, op de lijst voor: Mej. Pastoor 170 p. Mej. A. v. Nienes 168 p. Mevr. Eecen-Boijenga 160 p. P. Meijer 160 p. T. Eeken 144 p J. Tsselaar 134 p. R. Srnids. 133 p. Wed. Schager. 132 p. P. Groen- woudt 122 p. Mevr. Denijs 118 p. Mej. L. v. Ossenbruggen 92 p. Mej. G Hoogland 92 p Mevr. Radder- Pons 92 p. Mevr. Hassels 86 p. J. F. de Waal 83 p. A. Koelma 66 p. L. J. v. Oeveren 64 p. C. J. Hoeben 44 p. Mevr. Linthorst 26 p. C. Emanuel 20 p. J. KnoOk 18 p. J. Joustra 16 p. en verder een groot aantal met minder punten. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der December-serie). Dezelfde deeler en dezelfde rest. Hieronder volgt een interessante puzzle voor de liefhebbers. Door welk zelfde getal moet men de drie volgende getallen deelen om in elke deeling dezelfde rest over te houden? De drie getallen zijn: 480608508811 en 723217. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 20 December 12 uur aan den Puzzle-Redacfceur van de Alkmaarsche Courant. Oplossing van 11 December. De eenvoudigste oplossing luidt: 'U 75 9 84 84 Horin zon taal: 1. vroolijke bezigheid, 6. lichaams vocht, 9 warmteproaucent, 15 dorp in Overijsel, zonder eerste letter, 16 naam van een ster, 18 hondennaam, 19 geogr. aanduiding, 20 hijschin- strument, 22 dierenverhaal, 24 een heid van kracht, 25 dieren, 27 man met witte muts op, 29 vanginstru- inemt, 30 twistzieke vrouw, 31 smalle, 33 wat u doet op het oogen blik, 36 dochter van Jacob, 37 vogel, 39 deelhebbers, 40 onwrikbaar, 41 gevolg van een scheur, 43 viervoe ter, 44 en hiermee uit, 46 gelegen heid tot het uitoefenen van 1 hori zontaal, 47 minder aangename ver blijfplaats, 49 opstopper, 50 ik, 52 voorzetsel, 53 gaten die nitt gestopt worden, 54 en dergelijke (afk.), 55 touwwerk, 57 gemeente in Gelder land, 58 kuil, 59 een (Eng.). 60 ri viertje in Limbuig, 62 uitroep, 64 al, 67 traditie, 68 pauselijke brief. 70 ontkenning, 12 bloem, 74 vervoe ging van kienen, 76 moed, 78 lichaamsdeel, 79 armelijk huisje, 80 vervoeging kunnen, 82 paard, 83 ondergeteekende, 84 ruimte, 86 in wendig orgaan, 88 opschrift van een brief (omgekeerd), 89 stad op Java, 91 riviertje in België, 93 menigte, 95 zeer groote, 96 niet geraakt, 97 slim. Verticaal: 1 vuur blusschen, 2 iedereen, 3 nieuwe testament, 4 sportterm, 5 reus, 6 schreeuw, 7 alg. geschiede nis (afk.), 8 durf, 10 goed, mooi, 11 kleinste uiting van leven, 12 in houdsmaat, 13 van ivoor, 14 verlei ding, 16 kwajongen, 17 een dronk aanrieden, 21 het bovenste gedeel te, 23 oud rechtsgebied, 26 vlak, 28 verschil, 3'0 kou, 32 telwoord, 34 Europeaan, 35 zout water, 36 klee- uingstuk, 38 deskundigen, 40 niet voor de zwijnen werpen, 41 begroo- ten, 42 gids, 44 een half pond per week, 45 werkend beginsel, 46 te genwoordig onmisbaar, 48 staaf, 49 weg, 51 lofzang, 56 eiland in Ned. Oost-Indië, 59 aangename geur, 61 godin van den dageraad, 62 woon schip, 63 groet, 65 belofte, 66 flinke, 61' meer dan goed, 69 lichaamsdeel, 71 veiling, 73 zintuigen, 74 kleven de stof, 75 daarop volgende, 77 be kend zanger, 79 rustig, 81 dorp bij Rome, bekend door een meer, 84 vervoermiddel, 85 drank, 86 kan soms duur zijn, 87 snel, 90 ga (Eng.) 92 onmeetbaar getal, 94 -heilige (afk.) De boekdruk. In de afdeeling, waar het papier gegomd wordt, is het niet prettig toe ven. Er heerscht een onaangename, penetrante geur, veroorzaakt door de kleefstoffen. Het papier wordt langs rollen geleid, die de lijm overbrengen. Vervolgens loopt het papier langt een verhitte brug, wagrop de kleefstof gedroogd wordt. foto P.T.T. kluist van het postzegels drukken tot in de grootst mogelijke perfectie op gevoerd, daar is het vervaardigen van een bedrukt plaatje geworden tot een wetenschap met vakmen- schen, die hun onderdeel van het groote productie-apparaat volkomen beheerschen. Het is een werk van meesters met jarenlange ervaring en groote bekwaamheid. Want het is niet alleen het druk ken van den postzegel, maar ook en vooral het vele dat vooraf gaat aan het moment' waarop de pers gaat draaien, dat dezen arbeid tot een moeilijken maakt: het kleinste fout je wreekt zich, en al is het "de hoop van iederen philatelist een aantal „misdrukken" te bemachtigen, men spant hier alle krachten in om den verzamelaar dit genoegen te ontne men. „Onze ergste vijanden zijn de ver zamelaars" zoo verzuchtte een druk ker, vergrijsd in dit vak. „Eiken ze gel bekijken ze met een microscoop om te zien of er misschien wat aan mankeert". Zoo erg is het natuurlijk niet. En bovendien mag men in den regel ge rust met een microscoop kijken Maar zelfs Homerus sliep wel eens. En daarom kan het ook in dit hy- per-geperfectionneerde bedrijf een enkelen keer voorkom,en, dat er een kleinigheid verkeerd gaat. Dan kan de postzegelliefhebber verheugd zijn. Talrijk zijn de bewerkingen, die de postzegel ondergaat, voordat hij eigenlijk postzegel is en aan het lo ket of via de automaat kan worden gekocht, op de enveloppe geplakt en de reis begint. Het begin. Een postzegel is voor den niet-lief- hebber weinig meer dan een geper foreerd stukje papier, dat handig is als een of ander document ver zonden moet worden. De doorge winterde kenner weet echter meestal beter en is op de hoogte met de tech nische details van het wordingspro ces. Maar zelfs hij zal zijn -oogen x.e piaatdrukpers ziet er geheimzinnig- uit. De lange banen zijn geen papier, maar een geweven stof, die de inkt wegveegt, welke aan de oppervlakte van de plaat zich bevindt. Het papier zuigt de inkt uit de holten in de plaat. Foto P.T.T. De boekdruk: bij dit procédé wordt van het postzegelontwerp een z.g. cliché gemaakt, een metalen plaatje, waarop het te reproduceeren object zich in spiegelbeeld aftee- kent. Men onderscheidt twee soor ten cliché's. Als het bestemd is voor i een teekening, b.v. met enkel lijnen. dan is 't een lijncliché. Maar als er ook vlakken met veranderde tinten gedrukt moeten worden, dan wordt het metaleh plaatje voorzien van een „raster", waardoor de geheele oppervlakte bezaaid wordt met pun tjes van varieerende grootte en hoe veelheid per vierkante centimeter. Van deze puntjes u kunt het da gelijks in de krant zien wordt het beeld gedrukt. Van het oorspronke lijke cliché moeten groote aantallen gemaakt worden. Dit geschiedt langs galvanischen weg (ionisatie) tot men een hoeveelheid van b.v. honderd heeft, waarmede de oplaag gedrukt kan worden. Voor frankeerzegels vindt deze hoogdruk geen toepas sing, wel voor plakzegels. De diepdruk: hiertoe behooren de voor de postzegels belangrijke roto gravure en de plaatdruk. Zooals wij reeds zeiden, liggen bij den diep druk de partijen, die drukken, onder IN HONGARIJE is deze nieuwe weldadigheidsserie uitgegeven. De kleuren zijn: 10 in groen, 20 in wijn rood, 32 in geelbruin. Werkelijke grootte 25,5 m.m./37 m.m. (Stapf) TUSSCHEN TWEE KIPKARREN BEKNELD. In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn te Heerier- heide is gisterochtend de 17-jarige H. D. met het hoofd tusschen twee kipkarren geraakt en gedood. DE ALKMAARSCHE COURANT s het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE .voor den adverteerder! Tel. 3320 30. Ook meent hij verschillende geluiden te horen. Neen, het is niets prettig in dit donkere bos. Behoed zaam gaat hij verder. Een vluchtende haas bezorgt hem een hevige schrik. 29. Het is erg donker in het bos en het valt niet mee, om te zorgen, dat hij niet opnieuw verdwaalt. Hij begint nu toch ook een beetje bang te worden. Hij meent aller lei griezelige gestalten te zien.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8