hing, iaire 4 AL DN, Registratie van duiven. Koffie- en theebonnen- vervalsching. Inval in een bank. SOCIAAL-P&.DAGOGISCHE INSTELLING IN HET BELANG DER VOLKSOPVOEDING. aft de lernste E indingl nen uw ECHT, sen nn voor Italage» 3663. L uur. lel. 3987. VAN LRKENS ijd. maakt eraal van jeren en voortaan an 40 kg. 1 van een Provin- rekt voor ederland- worden, ;t, tegelijk rvoer van plaatse- 40 kg. is 'biljet is r VAN gemach- n Handel, in papier eigen be- orraad of sur ver- nde cate- hun bfj ik zonder den. HHRP8IHMH9; TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 1$ DECEMBER 1940. eensgezindheid, onderlinge waar deering en vaderlandsliefde, is het noodig dat men beschikt over een grondige kennis van ons volk en on zen volksaard, dat men liefde heeft voor het land en liefde voor de ge meenschap. Daarvoor is een oplei ding noodig in tucht in geestdrift, in opofferingsgezindheid, daarvoor moet worden aangekweekt een groo te liefde voor het beroep, van jeugd leider, onderlinge waardeering, so ciale gezindheid en gemeenschaps zin en bovendien moet dan nog wor den aangeleerd de praktijd van den arbeid en het leiden van lichamelij ke opvoeding. Het zijn inderdaad geen geringe eischen, die aan de toekomstige leiders van den ar beidsdienst worden gesteld. Toch wil men trachten, voortbouwende op het vroeger geleerde, de adspi- ranten in ruim vier maanden zoo ver te brengen, dat zij als leiders zullen kunnen optreden voor het eerste contingent. Met groote geest drift heeft commandant Kramers het werk ter hand genomen en een leerplan ontworpen, dat een goede grondslag biedt waarop de 'cursist kan voortbouwen. Dit zware pro gramma zou niet uitgevoerd kunnen worden, indien de mannen van 20 tot 35 jaar, die zich onder zijn lei ding hebben geplaatst, zich niet met groote geestdrift aan hun nieuwe roeping wijdden. Er wordt in het kamp onder hoo- gen druk gewerkt. Van 's morgens kwart over zes tot 's avonds kwart voor tien wordt ieder oogenblik benut. Het kampleven. Wij hebben onder leiding van commandant Kramers en Hopman J. A. Rauws het kamp bezichtigd en een deel van het kampleven meege maakt. Deze mannen geven zich met toewijding aan hun zwaren taak en er heerscht een opgewekte geest onder deze menschen, welke de bes te beloften inhoudt voor de resul taten van deze geconcentreerde op leiding. Alleen al een inzage van het lesrooster moet wel iedereen, die niet met vol ambitie en liefde voor het toekomstige beroep is bezield, afschrikken. In deze vijf maanden wordt de adspirant door leeraren varf de Ned. Heidemaatschappij onderwezen in de kennis van den landbouw, de ont ginning en het aanleggen van we gen, bekwame docenten brengen hem het nóodige inzicht bij in de psyche van den jongen man, die hij krijgt op te voeden. Tot de studie vakken behoort verder aardsrijks- kunde, heemkunde, kennis van de sociale stroomingen en van de gods dienstige stroomingen in ons land. Voorts moet hij iets weten van de economie, ter bepaling van de plaats van Nederland in Europa en als ko loniaal rijk in het wereldbestel. Er wordt berops- en bedrijfsleer gedo ceerd, de letterkunde, de beeld houw- en de schilderkunst van de middeleeuwen af behooren tot de theoretische studievakken, evenals de geschiedenis van ons land. waar bij belangrijke figuren worden be licht tegen den achtegrond van hun tijd. Verder moet hij iets van E. H. B. O. weten eii veel van hygiëne, zang, sport, lichamelijke opvoeding en tucht. De praetische opleiding stelt niet minder zware eischen. lederen dag wordt een uur be sted aan sportbeoefening en onder leiding van opzichters van de Ned. Heidemaatschappij wordt iederen dag vier uur achtereen praetisch ge werkt aan het aanleggen van sport terreinen, het hakken van boomen of het aanleggen van wegen, opdat iedere cursist het werk volkomen beleeft aan eigen lichaam. Het eenvoudig doch gezellig inge richte kamp aan de Gilzerbaan te Tilburg herbergt tweehonderd ads •piranten, die met volle ambitie werken om als leiders van den toe- komstigen arbeidsdienst mede te kunnen bouwen aan de toekoms* van Nederland. Aanwijzingen voor duivenhouders. De commissie ter behartiging van de belangen van Ned. Post- duivenhouders maakt bekend, dat: 1. alle postduiven, welke na 15 Mei 1940 geboren zijn, en nog niet op de officieele gestempelde hok- lijsten voorkomen, onverwijld moeten worden opgegeven aan deze commissie, met nauwkeurige omschrijving van serienummer. 2. Hetzelfde moet geschieden met alle oude duiven, die niet op de officieele gestempelde hoklijsten voorkomen. 3. Voor ongeringde duiven ver plichte sluitringen worden ver strekt door het nationaal verbond van Nederlandsche postduiven- houders. 4. Van dit oogenblik af, alle soorten sierduiventer registratie moeten worden opgegeven aan de commissie, met uitzondering even wel van de volgende rassen: krop- pers, pauwstaarten, raadsheeren, tuimelaars met sokken en slen- kers. Deze laatste vallen dus buiten de registratie. Evenals voor de postduiven moe ten dus ook van de sierduiven die voor registratie in aanmerking ko men, hoklijsten iri triplo worden gemaakt, -n.l.: een exemplaar voor den burge meester ter plaatse, een, dat op het hok van den betrokken lief hebber aanwezig moet zijn, terwijl het derde exemplaar in het archief der commissie bewaard blijft. 5. De opgaven uiterlijk eind Ja nuari 1941 moeten zijn ingeleverd. Geschiedt zulks niet, of eventueel na het sluiten van dezen datum, dan loopen overtreders gevaar, ge straft te worden volgens de Duit- sctje militaire wetten. 6. Tentoonstellingen van post- en andere duiven, in welken vorm ook, zijn streng verboden. In verband hiermede is het ver voer van postduiven- en andere duiven buiten de kom eener ge meente, eveneens streng verboden, indien althans dit vervoer niet ge dekt wordt door een speciale schriftelijke vergunning, welke met redenen omkleed, aangevraagd kan worden bij de commissie, Prinsengracht 407, Amsterdam, voornoemd. 7. Al de houders van postduiven- en andere duiven, welke bij de commissie Hornstra geregistreerd worden, zijn verplicht zonder voorbehoud, zich op te geven als lid van het National verbond van Nederlandsche postduivenhouders, Amsteldijk 44, te Amsterdam, uiterlijk tot 22 December 1940. Overtrdfiers zullen gestraft wor den rhet: 1. inbeslagname van alle duiven, 2. volgens de Duitsche militaire wetten. Een ernstige waarschuwing is hier zeker op zijn plaats. De Centrale crisisclmtroledienst heeft in samenwerking met verschil lende hoofden van distributie- diensten te Weerselo en in de om geving van deze plaats een uitge breid complot aan het licht gebracht. Door middel van Oost-Indische inkt of door overplakken met andere cij fers werden koffie- en theebonnen vervalscht. Deze .werden bij voor keur. vlak voor het sluitingsuur aan geboden. De argelooze winkeliers ondervonden bij het inwisselen van deze bonnen voor de nieuwe toewij zing groote moeilijkheden. In verband met deze yèrvalsching zijn vier personen gearresteerd. Zij hebben bekend en zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Het is niet uitgesloten, dat er nog vervalschte bonnon in omloop zijn. Men zij derhalve op zijn hoede. EEN DUITSCH SLAGSCHIP OP WEG NAAR HUIS. Na langen tijd buiten tegen den v.ijand gestreden te hebben, keert het slagschip met de begeleidende schepen naar huis terug. Maar ook nu nog bedreigen de kanonnen ieder vijandelijk schip, dat het zou wagen naderbij te komen. (Polygoon) w Zwendelpractijken vermoed. De Amsterdamsche justitie heeft gisteren een inval gedaan bij de N. V. Hollandsche Crediet- en Obligatiebank, gevestigd in de P. C. Hooftstraat. Het kantoor- was echter door de houders van de bank, die een familiezaak is, eigendom vanvde familie S., reeds leeggehaald. De boeken en be scheiden waren ondergebracht in een gehuurd kamertje op een der Amsterdamsche grachten. Alle boeken -en papierdh zijn in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie vervoerd. De bank ver keerde sedert 1935 in liquidatie. In 1925,dus tien jaar voor'de liquidatie werd aangevangen, gaf deza N. V. de zgn. Oranjekruis- obligatieleening uit. Op de mantels van de stukken stond gedrukt ..ten laste van en gegarandeerd door de N. V. Hollandsche Crediet- en Obligatiebank". De stukken gaven 5 procent rente, doch na het uitbreken van den oorlog is .het uitbetalen van de rente stop gezet, zoogenaamd omdat zich zoovele obligatiehouders in Indië bevinden en men bij de bank van het standpunt uitging „gelijke monniken, gelijke kappen". Het vermoeden bestond echter, dat de bank is „leeggehaald". Voorts zal een onderzoek- worden ingesteld naar de afbetalings zaken, welke deze bank pleegde te behandelen. De stukken van de N. V. werden voor hondej-d gulden per stuk, ook op afbetaling, gele verd. Bovendien gaf de bank premie-obligaties in groepen uit, waarbij, o. a. de obligaties Oranje- kruis, een Congolot en een Belgi sche premie-obligatie, voor 180 gulden contant. De werkelijke waarde was veel minder, maar deze groepen premie-obligaties kondên ook op een tienjarig cre diet worden gekocht* voor niet minder dan driehonderd gulden. De koopers waren nog steeds bezig hun „koopje", dat misschien dertig gulden waard is, af te betalen. Justitie en politie zullen thans een uitvoerig onderzoek instellen om na te gaan, in hoeverre hier sprake is van zwendelpraktijken. Arrestaties zijn tot nu toe niet in deze zaak gedaan. TWEE OPBOUWERS STALEN KIPPEN. Na een langdurig onderzoek is het de Barneveldsche politie gelukt een reeks kippendiefstallen, waarvan in den laatsten tijd aangifte werd ge daan, op te helderen. De daders ble ken twee leden van den Opbouw- dienst te zijn, afkomstig uit Amster dam. Tot nu toe hebben zij den dief stal van 43 kippen toegegeven. 'Zij verkochten de kippen aan met verlof gaande kameraden. Enkele reeds ge braden kippen zijn bij familieleden in beslag genomen. De beide jongens zijn op transport naar Utrecht ge steld. Ongelukken tloor gladde wegen, - Hét gladde wegdek was oorzaak, dat veearts de Vries uit Lemmer gisteren te Follega (Fr.) met zijn auto tegen een boom reed. De auto werd ernstig beschadigd; de heer de Vries kwam er gelukkig goed af. Voorts gleed ter hoogte van Follega een vee-auto, met aanhangwagen, waarin zes koeien stonden, kantelde, met het gevolg dat een l^oe werd ge dood. De wagen werd beschadigd évenals de auto. zal een (Holland) IN PARIJS IS MEN SEDERT KORT OVERGEGAAN tot het laten trolleybussen. Het nieuwe vervoermiddel mag zich reeds in eer» groote verheugen. rijden van populariteit (Holland) DE ARBEIDSDIENST. De adspiranlen bezig met prac'isch werk. Het op- maat zagen van boomen. (Polygoon) DE UIT HET JAAR 1600 DATEEREN DE WAAG. TE MONNIKENDAM andere bestemming krijgen en worden ingericht als politiebureau. Het A.N.P. meldt: Eenige dagen geleden is de Neder landsche pers in de gelegenheid ge steld het opleidingskamp van den arbeidsdienst „Tilburg" in oogen- schouw te nemen, bij welke gelegen heid de commandant van den op- bouwdienst, J. N. Breunese, die be last is met de organisatie van den arbeidsdienst in Nederland, een korte inleiding gehouden heeft over het doel van dén opbouwdienst, waarna den commandant van het kamp Tilburg, luitenant ter zee le klasse A. H. I. Kramers, de opleiding van de toekomstige leiders voor den arbeidsdienst heeft toegelicht. De Nederlandsche arbeids dienst zal zeer binnenkort wor den ingesteld aldus comman dant Breunese en verplicht zijn voor alle jongens van 18 jaar. Wegens moeilijkheden van technischen aard, legering, klee ding en in het bijzonder de vor ming van de kaders, zal het on mogelijk zijn reeds het volgend jaar een volledige jaarklasse op te roepen. Er moest een over gangsvorm worden gevonden en daarom zal het eerste contingent uit vrijwilligers bestaan. Ver wacht wordt dat met Maart 1941 10 a 12.000 vrijwilligers opgeko- menen de eerste lichting zullen vormen van den Nederlandschen arbeidsdienst. In het sociaal-paedagogisch insti- tnua, dat deze dienst wil zijn, moe ten de jongelingen worden gevormd tot flinke mannen met liefde voor hun land en voor den arbeid, zij moeten leeren elkander te verdra gen, ongeacht van welken rang of welken stand zij ook zijn. Zij moe ten worden opgevoed tot wgardige leden van een eensgezind volk. „Wij zullen in den Nederlandsehen ar beidsdienst streven naar gazags- en levensverhoudingen, welke de Ne derlandsche saamhoorigheid op de zuiverste wijze tot uitdrukking brengen. Deze dienst moet een Ne derlandsche dienst worden, welke wordt gedragen door de sympathie van het Nederlandsche volk". De taak welke wij zijn begonnen is zeer belangrijk, aldus commandant Breunesse, en het is geweldig moei lijk kaders te vormen voor dezen dienst. De tijd is kort. Binnen eeni ge maanden moeten de leiders voor dezen dienst beschikbaar zijn. Voor namelijk; van het optreden van die eerste leiders zal het afhangen of de Nederlandsche arbeidsdienst zich de medewerking van het heele volk zal kunneh verzekeren. Er zijn nu vier kampen voor het middel en Verplichte dienst voor alle 18-jarige jongens. Voorloopig vrijwillig. acht kampen voor het lager kader opgericht, waar de toekomstige lei ders worden opgeleid en gevormd. Dat de cursisten grootendeles gere- ctuteerd zijn uit de voormalige of ficieren en adspirant-officieren van de Nederlandsche leger beteekent niet, dat de arbeidsdienst een voort zetting is van het leger. Behalve de kampen, welke be staan uit oud-militairen, 'is er ook een opleidingskamp met adspiran- ten gerecruteerd uit de burgermaat schappij. De arbeidsdienst wordt een geheel nieuwe dienst en de eenige maatstaf, welke aan de toekomstige leiders worut gesteld is geschiktheid en anders geen. Het lag echter wel eenigszins voor de hand, dat veel oud-officieren zich aangetrokken zouden voelen tot deze nieuwe taak. Kadervorming. De commandant van het kamp Tilburg, Hopman Kramers, heeft vervolgens uiteengezet hoe de toe komstige leiders van den arbeids dienst worden gevormd. Zijn uiteenzetting beves tigde de woorden van den commandant, dat de ar beidsdienst geen militair instituut wordt, maar een sociaal-paedaogische instel ling in het belang van de volksopvoeding. Om goede opvoeders voor onze 18- jarige jongemannen te vor men, zou men een studie van jaren moeten eischen. Om de Nederlandsche jeugd van alle rangen en standen in den ar beidsdienst te kunnen opvoeden tot

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5