HABIG HOEDEN Mr. STEVENS UIT Ucel AGENDA GERARD WORM FEUILLETON EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Donderdag, SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De plannen zijn nog slechts zeer voorloopig. Het bestuur van de afd. Noordhol land van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten heeft aan zijn leden eenige mededeelingen gedaan over een onderhoud met den secr.- generaal van het departement van binnenlandsche zaken in verband met de plannen tot samenvoeging van gemeenten, in deze provincie. Onzerzijds zoo zegt het bovenge noemde bestuur werd gewezen op de bij vele gemeentebesturen gewek te ongerustheid met betrekking tot het tempo, waarin bij de voorberei ding der samenvoeging van gemeen ten wordt gewerkt. Daarbij werd medegedeeld, dat de korte termijn, welke werd gegeven om adviezen uit te brengen, bij velen den indruk heeft.gewekt, dat de aangekondigde samenvoegingsplannen feitelijk reeds zouden vaststaan en hun uitvoering slechts een kwestie van enkele weken zou zijn. Daarnaast werd uiting gegeven aan de meening van anderen, die vreezen, dat, gezien de motiveering der samenvoegingsplan nen, alleen of althans teveel zal wor den gelet op den financieelen kant van het samenvoegingsvraagstuk en dat geen of te weinig aandacht zal worden geschonken aan factoren van historischen, sociaal-economischen, geografischen en cultureelen aard die toch ook bij de beoordeeling der samenvoegingsplannen van groote beteekenis kunnen blijken te zijn. Naar aanleiding van onze mede deelingen heeft de secretaris-gene raal een zeer uitvoerige uiteenzetting gegeven, over de totstandkoming der samenvoegingsplannen en over de wijze, waarop de uitvoering daarvan zal worden voorbereid. Uit deze uiteenzetting bleek, dat de gepubliceerde plannen nog slechts als zeer voorloopig zijn te beschouwen en voor alle wij ziging vatbaar zijn en het geens zins de bedoeling is, deze op korten termijn bij één besluit tot wérkelijkheid te maken. Het ligt integendeel in de bedoeling elke samenvoeging afzonderlijk te be handelen en daarbij volledig rekening te houden met de daar omtrent ontvangen adviezen. Daarbij zal uiteraard de meeste waarde worden toegekend aan het oordeel van Ged. Staten, maar daarnaast zal ook alle aan dacht worden geschonken aan de bezwaren en wenschen van de zijde van de 'besturen der be sturen der betrokken gemeenten en van andere lichamen, die reeds ter kennis van den secretaris generaal zijn of zullen worden gebracht. Bij de bestudeering van elke samenvoeging zullen alle aspecten daarvan terdege worden bekeken en eerst daarna zal tot de definitieve vaststelling van het desbetreffende plan en tot de uitvoering daarvan worden overgegaan. Het is zeer wel denkbaar, dat sa menvoegingen, tegen welke èn bij de betrokken gemeentebesturen èn bij Gedeputeerde Staten geen bezwaren blijken te bestaan, binnen zeer af- zienbaren tijd hun beslag zullen krijgen. De totstandkoming van an dere, over welke verschil van mee ning blijkt te bestaan, zal wellicht langer op zich laten wachten, terwijl het tenslotte geenszins uitgesloten is, dat weer andere plannen, tegen welke gegronde bedenkingen worden aangevoerd, in het geheel niet tot uitvoering zullen komen. OPZETTELIJKE VERNIELING Gebruik makende van de duis ternis,' hebben baldadigen gister avond ongeveer 9 uur het groote winkelruit van de drogisterij aan het Zevenhuizen verbrijzeld. De heer Snel is een bekend N. S. B.-er ter plaatse, bij wien in de oorlogsdagen de ruiten werden kapot geschoten, zoodat vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een daad van wraak, bedreven door politieke tegenstanders. Wij hebben nog een oogenblik verondersteld, dat hier een ongeval niet was uitgesloten. Na een onder houd met den heer Snel is ons echter gebleken, dat dit niet het geval is. De heer Snel deelde ons n.l. mede, dat hij een kringvergadering van de N. S. B. bijwoonde en daar met het gebeurde in kennis werd gesteld. Thuis gekomen, vernam hij van zijn vrouw, dat zij een hevigen slag had gehoord, zich onmiddellijk naar buiten had be geven en van voorbijgangers had vernomen, dat twee personen hard waren weggeloopen en den naam van een 15-jarigen jongen hadden genoteerd, die gezegd had te we ten wie de daders waren. Wij aarzelen niet om ten sterkste over deze terreurdaden onze afkeu ring uit te spreken. Nog steeds, aldus de heer Snel, zijn er menschen die gelooven, dat er in de Meidagen van uit mijn huis op de Nederlandsche soldaten is geschoten en hoewel dit niet waar is, sta ik nog steeds aan vijandige gevoelens bloot. Vele maanden is dit winkelpand in Alkmaar een toonbeeld van vernieling geweest. Eindelijk is dit, terecht, op kosten van de ge meenschap hersteld en al vinden wij het niet tactisch van den heer Snel, zijn zaak thans „De Mei kogel" te noemen, wij staan toch op het standpunt, dat ook de heer Snel als iedere burger van terreur daden bevrijd moet blijven. In Alkmaar is het gelukkig, wat den politieken strijd in dezen vorm betreft, rustig. Geen enkele bewe ging wordt door deze daden gediend. Laat men toch begrijpen, dat een dergelijke actie een reactie wekt. Wij dringen er dan ook met klem bij ouders en opvoeders op aan, de jeugd duidelijk te maken, dat zij zich van dergelijke provoceerende handelingen moet onthouden. „WINTERHULP NEDERLAND". Thans is ook voor onze stad het oogenblik aangebroken waarop een aanvang is gemaakt met een eerste uitkeering aan hen, die in de eerste plaats daarvoor in aanmerking ko men. Hierbij is vooral gedacht aan de gezinhen met kinderen. De nu ge boden hulp draagt het karakter van extra-steun en wordt verleend in den vorm van levensmiddelen, kleeding en brandstoffen. Er wordt geen geld uitbetaald, doch waardebonnen wor den afgegeven van onderscheidenlijk 50 cent, één gulden en van twee gul den vijftig. Op deze waardebonnen zijn naam, adres en woonplaats van den rechthebbende ingevuld, met, als waarborg voor de geldigheid, de handteekening van den plaatselijken directeur, in dit geval den burge meester. Tot uiterlijk 31 Maart 1941 kunnen de rechthebbenden daarop levensmiddelen, kleeding of brand stoffen verkrijgen. Andere goederen zijn niet ver krijgbaar. Geheele of gedeelte lijke uitwisseling tegen geld mag niet plaats vinden en het misbruiken van den waardebon zal strafrechtelijk vervolgd wor den. Daarom wordt een drin gend beroep gedaan op onze winkeliers tot het verleenen van hun volle medewerking, om mis bruiken te voorkomen. Nadat de bonnen hun taak hebben vervuld, zullen zij, voorzien van handteekening of firmastempel van de winkeliers, door dezen tot uiter lijk 15 Mei 1941 bij de banken m wettig Nederlandsch betaalmiddel moeten ingewisseld worden. De waardebonnen zijn dus geen geld. Zij zijn uitsluitend een middel om het verstrekken van levensmiddelen, kleeding en brandstoffen mogelijk te maken. NEDERLANDSCHE UNIE. De sociale voorlichtingsdienst van De Ned. Unie zal voortaan eiken Maandag zitting houden in de Unie-winkel aan de Schoutenstraat. Men zie verder de aankondiging elders in dit blad. KERKCONCERT O.L.V. CORN. JONKER. Zaterdagmiddag a.s. om drie POSTBESTELLER BENOEMD. Met ingang van 21 December a.s. is de besteller bij den P. T. T.-dienst C. Zeeman verplaatst van Utrecht naar het post- en telegraafkantoor alhier. a.s. om drie uur wordt Fn de verwarmde Kapelkerk een concert gegeven, dat gedirigeerd zal worden door Corn. Jonker. Het initiatief voor dit concert ging uil van de dameskoren Accordando en Half Vijf uit Alkmaar en het Motet en Madrigaal-vrouwenkoor uit Ber gen. Dit concert, waarvan de even- tueele baten bestemd zijn voor de vereeniging Huisverzorging, werd in de eerste plaats gorganiseerd om het beroemde „Stabat Mater" van Per- golese in zijn geheel uit te voeren en te trachten om een zoo juist moge lijke weergave te geven van de par tituur van dit werk. De uitvoering, die Zondag 1.1. in Bergen is gegeven, leeft bewezen, dat men hierin in alle opzichten is geslaagd. Alle aan wezigen zijn diep onder den indruk huiswaarts gekeerd. De medewer- King verleende Trude Westerouwen van Meteren (sopraan), Cath. Hes sels (alt), G. Hop (viool), A. Kooger (orgel), Nico Akkerman (piano) en een volledig bezet strijkorkest. FEDERATIE VAN ZIEKENFONDSEN. De federatie van ziekenfondsen hield haar vergadering ten lokale van den heer de Boer te Alkmaar. De heer G. IJff, opende de eerste vergadering, die door hem als voor zitter geleid werd, met een hartelijk woord van welkom. Spr. wijdde eenige woorden van waardeering aan de overleden bestuursleden, de heeren G. Meyer te Koedijk, D. Kan sen te Noordscharwoude, alsmede aan den heer Jac. Kramer te Zuid- scharwoude. Het waren allen leden der oude garde, die wel bijna een menschenleven hebben medegewerkt om hun medeburgers, die door ziekte werden getroffen, daadwerkelijk bij te staan. Naar aanleiding van een schrijven van den Bond van Ziekenkassen in Noordholland boven het IJ werd be sloten om op de in Januari te houden vergadering van vertegenwoordigers de federatie aanwezig te doen zijn. Het in te nemen standpunt kan dan later worden besproken. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting met den wensch, dat een der gasten, de heer C. Beets, oud-bestuurslid der federatie, nog vele malen de bijeen komsten zal mogen bijwonen. DE STEUN VOOR HET MIS DEELDE KIND. De Centrale Propaganda-com- missie voor den verkoop der kin derpostzegels en prentbriefkaar ten voor het kind, meldt ons: Voor de aanstaande verdeeling van de opbrengst van de kinder postzegels en de prentbriefkaarten voor het kind, zullen ditmaal bijna 400 instellingen in ons land in aanmerking komen. De papieren, welke voor deze vereenigingen be stemd zijn, liggen op het oogenblik bereids alle gereed bij den pen ningmeester der Centrale Propa- ganda-commissie, den heer mr. A. O. H. Tellegen, te 's-Gravenhage. Hiermede is bereikt, dat het aan deel, dat ontvangen wordt, zoo snel mogelijk uitgekeerd kan worden. Het wachten is thans op het eindbedrag, dat den 6den Januari a.s., den laatsten dag van den ver koop, bereikt zal worden. De hoe grootheid hiervan ligt geheel in handen van het Nederlandsche volk, van welker deelneming aan het gebruik van zegels en prent briefkaarten de totale som geheel afhangt, en waarnaar duizenden misdeelde kinderen wederom met groote spanning verlangend uit zien. OPVOERING VAN ROOIE SIEN. Het bekende stuk Rooie Sien wijlen Marius Spree neemt in genre goede volksstukken een zondere plaats in. Dat hebben van het bij- de vele succesvolle opvoeringen kort geleden in Carré te Amsterdam ge geven, afdoende bewezen. Zondagavond komt dit stuk, dat afwisselend in onze drie groote steden speelt, in het Gulden Vlies, opgevoerd door het Amsterdamsch Tooneelgezelschap. Naast Jo Remy en Annie Langenaken zal in de rol van Ko Breman optreden Piet te Nuyl, hier zoo bekend geworden door zijn vertolking van Mottige Janus. Verder treden in dit uit zes bedrijven bestaande spel uit het volksleven (met zang en dans) nog op B. v. d. Linden, D. v. Ollefen, Lena Kemper, John de Geest, R. de Vries e.a. Wij twijfelen niet of er zal voor deze voorstelling een groote, verdiende belangstelling bestaan. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. Gisteravond werd in het gebouw dezer instelling in de Langestraat een algemeene ledenvergadering gehouden van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. In een voorafgaande bestuursver gadering heeft de voorzitter, de heer Tj. N. Adema, mededeelinggedaan van diverse maatregelen, welke het dagelijksch bestuur sinds de vorige vergadering had getroffen om de leeszaal zoo goed mogelijk te doen functionneeren en gevolg te geven aan de van hoogerhand voor dezen tijd gegeven wenken en voorschrif ten. Na een uitvoerige bespreking van diverse belangen dezer instelling werd een algemeene ledenvergade ring ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftre ding van drie bestuursleden. Mevrouw Prins-Vlessing en de heer Tj. N. Adema werden met vrij wel algemeene stemmen herbe noemd. In de vacature van mej. H. W. M. de Waal, die om gezondheids redenen tijdelijk voor alle bestuurs functies moet bedanken, werd geko zen de heer W. van der Pol te Heiloo. De voorzitter bracht mej. de Waal hartelijk dank voor de vele moeite welke zij zich voor de Openbare Leeszaal getroost heeft en sprak de hoop uit, dat haar gezondheidstoe stand haar bij komende vacatures weer in staat zal stellen opnieuw een bestuursfunctie bij deze instel ling te aanvaarden. In de kascommissie werden be noemd de heeren G. Louwaars en de heer M. J. Roggeveen. Bij de rondvraag werd de moge lijkheid tot vergrooting van het lees zaalgebouw besproken en medege deeld, dat er goede hoop bestaat dat binnen afzienbaren tijd een practi- sche oplossing tot stand zal kunnen komen. teit aan hen bereid, die nog behoefte hebben aan een echt Kerstsprookje Haarlem's Dagblad:Ik weet heel zeker, dat slechts weinigen in staat zullen zijn Dickens' Christmas Carol zoo prachtig in toon, zoo vol maakt van dictie en vooral zoo sug gestief voor te dragen. Welk een fijne humor in deze voordracht, welk een sterke, en toch nooit te sterke, beelding) maar vooral welk een in nigheid en een bezieling. „HET HOEKJE OM". De nieuwe predikant doet wat des predikants is. En daarbij hooren de huisbezoeken, die ook des avonds worden voortgezet, als de duisternis langs polderwegen en slooten haar ondoorzichtbaar waas heeft gewe ven, door geen enkel schijnsel van lantaarn of lamp gebroken. Een voorzichtig huisvader laat tegen alle voorschriften in, als de bezoe ker vertrekt, „voor de veiligheid" even het licht door de geopende voordeur over het „padje" schijnen. „Wees U voorzichtig dominé, vlak vooruit is de sloot". „Doet U maar dicht mijnheer, ik ben nu wel wegwijs". ,,'k Zal even wachten, tot U het hoekje om gaat". Monter klinkt het terug: „Daar hoop ik nog lang op te wachten". Waarop de vrouw vroeg: toen de man in de huiskamer terugkeerde: „Wat was er nu weer te lachen in die nare duisternis?" DE MAANDBEURS IN 'T GULDEN VLIES. Men wijst ons erop, dat de tooneelruimte in het Gulden- Vlies niet is ingenomen door de expositie van de N.V. van Berkei's Patent, maar door die van een handelmaat schappij in rijwielen of onderdee- len uit Amsterdam. De eerstgenoem de exposeert in den hoek rechts van het tooneel. is zeer vaak verwaarloosde kou en héél gevaarlijk. Wrijf keel, borst en rug met Vicks VapoRup. Vlugge, aangename en beproefde bestrijding. DICKENS' KERSTZANG. Op Maandagavond 23 December zal Dr. Van Amerongen in de Har monie voor de honderd vijf en veer- stigte maal zijn eigen vertaling en bewerking van Dickens' A Christ mas Carol voordragen. Van deze voordracht schreef o.a. Het Handels blad:Hij is een kunstenaar, zijn voordracht miste geen oogenblik de fantasie om deze kunst tot „ideaal vertellen" te maken. De Telegraaf:Nadat v. A. de slotwoorden: „God zegene ons alle maal" had gesproken, barstte het applaus los, dat een ovatie werd. De Tijd:Hij wist zijn audito rium van begin tot eind te boeien, een voortreffelijke voordracht. Het Vaderland:... Een onvergete lijke middag heeft de Volksuniversi- KINDERMATINEE'S GULDEN VLIES. In het Gulden Vlies zal er op drie middagen in de komende week voor de jeugd heel wat te genieten zijn. Zondag-, Maandag- en Dinsdagmid dag om half 3 zal daar optreden de bekende Haagsche hoofdonderwijzer Kellenbach met zijn paedagogisch poppenspel: „Zwaan kleef aan" Vele malen was de heer Kellenbach een succesvol medewerker op het schoolfeest van Volksonderwijs en in bijna alle plaatsen van ons land is hij met zijn poppenspel opgetre den. Het Haagsche schoolblad, Het Vaderland, De Maasbode en andere bladen roemden zijn vertooningen als uitmuntend kinderamusement. Ook hier zullen de belangstelling en bet succes zeker groot ziin. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Dr. Verhage als voorzitter herkozen. Maandag is de algemeene verga dering van Bloembollencultuur in het gebouw van den H.K.B. voortge zet. Dr. A. J. Verhage is zonder stemming als voorzitter herkozen. In de vacature-P. F. Seignette werd bij enkele candidaatstelling ge kozen de heer Chr. Kieft jr. uit L i m m e n; in de vacature-G. v. d. Merel werd na stemming' gekozen de heer P. Kramer uit Heemstede. Het voorstel der afd. Bennebroek- Vogelenzang om in de statuten vast te leggen, dat op de alg. vergaderin gen uitsluitend de leden van het H.B. en de afgevaardigden, dus niet de ieden, aan de beraadslagingen kon den deel nemen, werd verworpen, evenals het voorstel-Lisserbroek om bij de bevoegde instanties alle po gingen in het werk te stellen, om van de narcissen, welke onverkoop baar zijn en door het surplusfonds worden overgenomen, een bepaald percentage, bedoeld als krimp, aan de kweekers te doen uitkeeren. Het voorstel-Lisse: „het hoofdbe stuur neme het initiatief tot en be- vordere krachtig de totstandkoming van een verpliche tulpenregistratie" Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer De huwelijkszwendelaar (rom.- sens.); hoofdrollen Harald Paulsen, Viktoria von Ballasko en Ed. von Winterstein. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Wiener Geschichten (rom.); hoofdrollen Paul Hörbiger, Hans Moser en Marle Harell. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer de Ned. film Malle gevallen (hum.); hoofdrollen Johan Kaart, Louis Borel, Jopie Koopman. Toe gang voor eiken leeftijd. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De trouwelooze Eckehart (ko misch); hoofdrollen Hans Moser, Lu cie English, Theo Lingen, Rudi God den. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 19 December. 10 tot 8 uur, 't Gulden Vlies, le Alkm. maandbeurs. 7.30 uur, dancing Harmonie, voor dracht van Nel Oosthout over „De Krijtkring", voor het Nut. Vrijdag 20 December. 2 uur, 't Gulden Vlies, Kerstmid dag vanwege de Ned. Vereen, v. Huisvrouwen; voordrachten van mevr. Tony de Ridder. Zaterdag 21 December. 3 uur, Kapelkerk, concert door vrouwenkoor o. 1. v. Corn. Jonker t. b. v. Huisverzorging. IN DE HOUTTIL. werd met 10293 stemmen verwor pen. Het voorstel-Sassenheim, dat de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur zal verzoeken om alle pogingen in het werk te stellen vrij stelling te verkrijgen van d§ heffin gen voor het Surplusfonds over 1940, werd aanvaard. Het hoofdbestuur stelde voor om ook na 1P40 een beursbelast.ing van 0.20 per dag of 4 per half jaar te heffen, daar anders de rekening der vereeniging niet sluitend kan worden gemaakt. De begrooting 1941 sluitende met een bedrag van 43,910 werd goed gekeurd. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. De 74-jarige mej. A. O., van de Raadhuisbuurt te Noordscharwoude, is gisteravond, door de duisternis misleid, te water geloopen. Zij was reeds bewusteloos toen zij door haar buurvrouw, mevr. Z., op het. droge werd gebracht. In den loop van den nacht is zij overleden. Te Oudorp. Door de duisternis misleid, is gisteravond om 9 uur de bijna 15- jarige Regina Leering nabij de ouderlijke woning te Oudorp per fiets in de Ringvaart gereden. Op haar hulpgeroep snelde een buurjongen, de 16-jarige Gerrit Moejes, toe, die zonder aarzeling in het diepe water sprong en er in slaagde de drenkelinge, die inmid dels het bewustzijn had verloren, aan den wal te brengen. De ijlings ontboden geneesheer, dr. Destree uit St. Pancras, was zeer spoedig ter plaatse en slaagde erin de levensgeesten weer op te wekken. De toestand varéhet mt-isje was hedenmorgen zeer goed. DOOR R. ARDEN. DETROIT 50) HOOFDSTUK XXXVII. „Lopez komt weer bij", zei Pe ters na een poosje, blij, dat hij ein delijk iets anders had om over te praten. „Kijk maar eens, hoe hij aan zijn gezicht voelt!" „Een kaakslag van Ben Beverly is natuurlijk qualitatief een van de beste dingen, die op dat gebied te krijgen zijn", zei Ben Beverly. Lopez stond op. Hij wierp een boozen blik op de drie passagiers, draaide zich dan om en wendde zich tot Jim aan het- roer. Hij gaf hem een paar aanwijzingen. Peters merk te dadelijk, dat Jim iets van den vorigen koers afweek. Ook Edna had het dadelijk gezien. „Hij stuur van de kustlijn weg, hij neemt meer koers naar de open zee! Heb je het gemerkt Beverly?" „Ja", zei Beverly. Daarop schreeuw de hij over het dek: „Kapitein Lo pez, wilt u eens hier komen!" Lopez wendde zijn hoofd nauwe lijks om. „Wat moet u van me?" „Waarom wijkt u van den koers af?" Lopez grijnsde hoonend, voorzoo- vet hem dat met zijn aan één kant opgezwollen gezicht mogelijk was. „Omdat hier hevige stroomingen zijn! We kunnen niet zoo vlak op de kust varen, er zijn gevaarlijke klip pen!" Ben Beverly wist daar niets op te antwoorden en dat maakte hem woedend. „Als we vanavond niet in Bat- hurst zijn, dan zul je den dag van morgen niet halen", dreigde hij met zijn revolver spelend. „Denk daar maar om, smeerlap, die je bent!" Lopez gaf geen antwoord. Hij 'keek 'zijn passagiers eens aan en verdween daarna in de kajuit. Op de trap moest hij plotseling iets be dacht hebben, want zijn hoofd dodlt nog eenmaal op. „Idioot!" riep hij Ben Beverly toe- Toen verdween hij geheel. „Wat zei hij?" vroeg Ben Beverly, die het woord niet goed verstaan had. „Hij riep: idioot", verklaarde Edna. „Daar bedoelde hij u mee, mijnheer Beverly". „Dat zal ik hem wel laten zien", pochte de detective. „Wacht maar! Ik heb een vreeselijken honger, jul lie ook?" Edna knikte. Ook Peters voelde een gapende leegte in zijn maag. Dat gevoel werd nog verergerd door een langzaam opkomende moeheid. Ze stonden nu alle drie over de ver schansing te leunen, speelden met hun wapens en overlegden, hoe ze het moesten klaar spelen om dat te krijgen, waar ze het meeste be hoefte aan hadden: iets te eten en daarna een beetje slaap. De bemanning ging gewoon met den arbeid voort. Voor hen sche nen de drie passagiers niet te be staan. „Ik ben er benieuw naar", meen de Peters, „of in de drie duizend dollar, die we dezen piraten voor den overtocht betalen, de kost is in begrepen". „Voor mij komt warm eten niet in aanmerking", verklaarde Bever ly. „Daar kan wel vergif in zitten". Edna was van dezelfde meening. „En het gaat hier niet alleen om vergif", zeide ze „maar kijk maar eens naar de handen van die man nen! Hie schijnen water en zeep on bekende dingen te zijn. Als ik be denk dat een van die menschen het eten klaar maakt dan ben ik al mijn eetlust kwijt!" „Och, mijn hemel, daaraan is nog niemand gestorven", zei Peters. „Het is ook onwaarschijnlijk, dat de kapitein van zulk een kotter gift bezit maar zeker is zeker! Als Lopez weer aan dek komt hè, daar komt hij al. Hallo, kapitein" riep Peters, „hoe staat het met het ontbijt? Denkt u dat we al dat geld betalen om te verhongeren?" Lopez grijnsde brutaal. „Wilt u niet naar de eetzaal aan? De stewards wachten al op u! Het diner bestaat uit zes gangen en er zijn drie verschillende wijnsoor ten!" Peters' gezicht werd rood van toorn. „Heb je moed, Edna?" „Moet ik dat nu nog bewijzen?" vroeg Edna zelfbewust. Peters knikte haar toe. „Nee, vast niet. Wacht dan eens even: Wij loopen nu langzaam langs de verschansing. Beverly en ik hou den ons klaar tot het gevecht en jij maakt, dat je in de kajuit komt. Be neden zal niemand zijn, anders had hij zich wel laten zien. Neem alles maar wat je kunt vinden, lieveling, wij houden de kajuitstrap wel in de gaten, niemand zal je storen! Kijk vooral, of je brood en worst kunt vinden. Neem maar mee, wat je dragen kunt. We zullen Lopez wel eens wat laten zien. Accoord, Be verly?" „Nou, wat dacht je dan?" ant woordde Ben Beverly. „Pas op dan! Voorwaarts marsch!" Met hun drieën gingen ze langs de verschansing tot ze ongeveer in het midden van het schip waren. Lopez noch iemand van zijn men schen legde hun iets in den weg, naar het scheen waren ze allen ver rast. Terwijl Ben Beverly en Peters met de revolver in de hand staan bleven, drong Edna naar het luik en daalde de steile trap af. Lopez stond naast den neger aan het roer, slechts vier stappen van hen af. Hij was de eerste, die zich van de ver bazing herstelde. „Hé, wat moet dat? Wat denkt dat meisje wel?" „Blijf allemaal staan, waar je bent", schreeuwde Peters. „De juf frouw is gaan ontbijten! Je hebt zelf gezegd, dat het klaar stond, ka pitein! Nou, toen hebben we ge dacht: met ons drieën hebben we niet genoeg plaats in dat hol, dan kunnen we beter één voor één aan tafel gaan'^ Lopez haalde diep adem. „Dat is oproer! Wil jullie wel eens van het luik weggaan! Daar bene den heeft dat kind niets te zoeken! Ze moet dadelijk boven komen, zeg ik! Nu wordt het me al te erg! Go mez! Roger! Kill! Jim, bind het roer vast!" „Halt", riep Ben Beverly. „Halt, als je leven je lief is!" Roger was de eenige die zich door die bedreigingen niet liet intimi- deeren en naar voren kwam. Bever ly richtte zijn wapen direct op hem. „Staan blijven, zeg ik!" Roger glimlachte verachtelijk. Zijn bleek, teringachtig gezicht ver toonde niet den minsten angst. „Zou je het durven, op dit schip te schieten?" vroeg hij hoonend, terwijl hij zijn fonkelende oogen op Ben Beverly richtte. Ben Beverly haalde de haan van zijn revolver over het schot knal de. Roger bleef staan, keek strak naar Ben Beverly, zijn gelaat drukte de grootste verbazing uit daarna greep hij naar zijn borst, hij zakte door zijn knieën en zijn uitgemer gelde lichaam sloeg neer op de planken van het dek. Peters schrok hevig, maar slechts één seconde kreeg hij een merk waardig gevoel, daarna was hij weer zichzelf. Hij zag voor het eerst in zijn leven, hoe een mensch wérd neergeschoten. Ben Beverly gunde zijn werk geen enkelen blik, want hij verwachtte nu den ge- meenschappelijken aanval van de anderen. Ben Beverly bleef koud en rustig als staal. „Hebben jullie nu voldoende be wijs, dat ik geen gekheid maak? Als ik zeg: ik schiet, dan schiet ik! Als ik zeg: staan blijven, dan moet je blijven staan! Als ik zeg: mond houden, dan moet er mond gehou den worden!" „Hallo!" riep Edna van beneden. „Hallo, Jurgen, is er iets gebeurd?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2