Ruwe handen Auto in de Vecht gereden. Propaganda-vergadering Agrarisch front. Kostwinnersvergoeding en pensioenen. SPORT TWEEDE BLAD 2 Roofmoord op vermiste winkel-eigenaar te Breda. Na een nauwgezet onderzoek, dat weken duurde, is de Rotter- damsche politie er gisteren in geslaagd opheldering te brengen in de geheimzinnige verdwijning van ien 47-jarigen eigenaar van een kleedingmagazijn te Breda, den heer P. B. G. van Aan. Deee winkelier kreeg op 9 No vember j.l. bezoek van den heer van der B. uit Bussum, eigenaar van eei kleedingmagazijn in ongeregeld fjed. Deze zeide, buiten de distri- 'utie om een partij wollen jumpers te kunnen leveren, via twee relaties van hem in Den Haag. Den volgen den dag reisde de heer van Aart met van der B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dagretour en had kennelijk de bedoeling dienzelfden dag nog naar Breda terug te kee- ren. Hij is echter hier niet terugge keerd. Onmiddellijk na zijn vermissing kwamen de politieapparaten te Bre da, Den Haag en Rotterdam in werking. Men vermoedde, dat van Aart in handen was gevallen van lieden, die het op zijn geld gemunt hadden. De heer van Aart had n.l. een be drag van 1000 in portefeuille. Gistermiddag is het ontzielde lichaam van den winkelier ge vonden in een woning in het westelijk stadsdeel van Rotter dam waar het zeer goed verbor gen was in een kelderverdieping. Het vermoeden, dat de heer van Aart vermoord is, bleek waar heid te zijn. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang, zoodat nadere mededeelingen thans niet kunnen worden gedaan. Vandaag zou op het lijk sectie worden verricht. DIENSTBODE MISHANDELDE 2-JARIG KINDJE. De recherche der gemeentepolitie te Maastricht heeft de dienstbode M. B in betrekking bij de familie A. K., onder verdenking van poging tot doodslag op een kind, aangehouden en ter beschikking van den commis saris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienstbode het tweejarige zieke doch tertje van de familie K. een bad doen nemen in gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind, dat nog al lastig was, ook nog mishandeld. He; stumperdje, dat zware brandwonden had opgeloopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen. BOUWMATERIALEN GEDISTRIBUEERD. De Staatscourant bevatte gisteren d1 Wijziging Bouwmaterialenbe- schikking 1939 no. 1, waarin bouw materialen worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der wet. Een der inzittenden verdronken. Gisteren is op den rijksstraatweg onder de gemeente Breukelen een ernstig ongeluk gebeurd. Om 10 uur naderde er uit de richting Amster dam een personenauto. Vermoedelijk door te groote snelheid en door de gladheid van het wegdëk, slipte de auto in de bocht, vlak voor het kas teel Nijenrode. De wagen ge raakte hierbij te water, waar door een van de beide inzitten den, de 53-jarige C. J. van den Berg uit Amsterdam is ver dronken. De chauffeur zag kans om nog uit den wagen te springen en zwem mende den kant te bereiken. Op den wal trok de chauffeur zijn boven jas en andere kleedingstukken uit, waarna hij zich opnieuw te wa ter begaf om te trachten den heer van den Berg te redden. Hij wist door het portierraam, dat hij open had gedraaid alvorens uit den wagen te kunnen ontsnappen, zijn passagier te grijpen, doch uit geput door de koude van het water en de vermoeienis moest hij hem weer loslaten. Inmiddels hadden personen, die aan de overzijde van de Vecht de auto op Jiet gladde wegdek hadden zien slippen en te water gaan, eeni- ge roeiootjes losgemaakt en daar mede roeiden zij naar de plaats des onheils. Ondertusschen passeerde toeval lig een kraanwagen, welke werrl aangehouden om daarmede te trach ten, den wagen op den kant te brengen. Er ging toch nog een kwartier mee heen zoodat dokter Adels, die ijlings was ontboden, na dat kunstmatige ademhaling was toegepast, slechts den dood vast kou stellen. Het lijk is in beslag genomen en naar het lijkenhuisje te Breuke len vervoerd. RESTITUTIE BELASTING ELECTRISCHE AUTO'S. Op het verzoek van de K.N.A.C. om electrisch aangedreven auto's vrij te stellen van het verhoogde tarief der motorrijtuigenbelasting is dd. 14 December gunstig beschikt. Dientengevolge kan vooi dergelijke auto's de reeds betaalde verhoogde belasting van 14 December af wor den gerestitueerd. Hiertoe dient men de thans geldige belasting- kaart in te leveren bij het betref fende belastingkantoor, waarna men tegelijk met het gerestitueerde bedrag een nieuwe belastingkaart ontvangt. Verdronken. - Dinsdagavond is te Emmercompascuum de 62-jarige gehuwde T. Klok, die op weg was naar zijn buurman, tengevolge van de duisternis en gladheid in het Hoofdkanaal geraakt en verdronken. Rede van oud minister dr. Posthuma. Doos 30-60ct. Bij Apotken Drogisten Het afwikkelingsbureau heeft aan de burgemeesters medegedeeld dat, met inachtneming van de bepa ling, dat de na 31 Augustus 1940 uitgekeerde vergoedingsbedragen in mindering komen van het pensioen indien dit wordt toegekend thans ter verdere tegemoetkoming aan belanghebbenden, bepaald wordt, dat tot aan het tijdstip, waarop de eerste pensioentermijn wordt uitbe taald, zij in 't genot blijven van het hoogste der twee bedragen. Mocht bij de uitbetaling van het pensioen reeds een hooger bedrag aan n a 31 Augustus 1940 uitbe taalde kostwinnersvergoeding zijn ingehouden dan op grond van het vorenstaande behoort te geschieden, dan zal het teveel ingehouden be drag onverwijld weder aan belang hebbenden uitbetaald worden. Het vorenstaande heeft in het al gemeen geen betrekking op de aan weduwen en weezen toegekende, of nog toe te kennen pensioenen, aan gezien aan deze personen na 31 Augustus 1940 geen kostwinners vergoeding is uitbetaald, in de en kele gevallen dat deze uitbetaling toch heeft plaats gehad, zal op over eenkomstige wijze gehandeld wor den. FELLE BRAND IN EEN BOEK BINDERIJ. Gisteravond is in een boekbin derij op den Weverssingel te Amersfoort een felle brand uitge broken. Toen de brandweer met al haar materiaal w.o. twee motor spuiten arriveerde, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. Na sen uur was men den brand meester en kon met de nablussching een aanvang worden gemaakt. De schade is aanzienlijk, want de geheele bovenverdieping brandde uit, terwijl het benedenstuk zoo veel waterschade kreeg, dat het pand als verloren moet worden be schouwd. LANDARBEIDERS EN ONTSLAG VERORDENING. Van het departement van sociale zaken is het volgende rondschrijven aan de gemeentebesturen uitge gaan: Aangezien in het rondschrijven van 15 Juli 1940 werd bepaald, dat na 5 Juli 1940 personen slechts in de steunregeling kunnen worden opge nomen, indien hun namen voorko men op de bekende, door de werk gevers opgemaakte en door de ar beidsinspectie voor accoord getee- kpnde lijsten, doet zich momenteel de moeilijkheid voor, dat in feite ontslagen arbeiders in den land- of tuinbouw niet in de steunregeling kunnen worden opgenomen, omdat hun werkgevers weigeren een ont slagvergunning aan te vragen. Deze werkgevers hebben zich op }iet standpunt gesteld, dat „landbouwbe drijven of tuinbouwbedrijven" niet vallen onder „Gewerbebetrieben", genoemd in het eerste uitvoeringsbe sluit van 11 Juni 1940 betreffende het beperken van werk. Sommige kantonrechters hebben zich reeds voor deze meening uitge sproken, in verband waarmede ter men zijn gevonden om voorloo- pig goed te keuren, dat ontslagen landarbeiders die lid zijn van een werkloozenkas voor landarbeiders, indién zij niet voor het doormaken van een wachttijd in aanmerking ko men en ook overigens aan alle ter zake gestelde eischen voldoen, in de steunregeling worden opgenomen, tegen overlegging van een ontslag- bewijs, geteekend door den laatsten werkgever. Hockey. EENHEID IN DE HOCKEYSPORT. Het bestuur van den Nederland- schen Hockeybond deelt mede, dat ter verkrijging van eenheid in de hockeysport in Nederland, de Ne- derlandsche Dames Hockeybond, de Zuid-Hollandsche Hockeybond en de Zuid-Nederlandsche Hockeybond, welke beide laatste bonden reeds als gewestelijk lid bij den Nederland- schen Hockeybond waren aangeslo- ten; zijn ontbonden en in hun geheel opgenomen in den N.H.B. Hierdoor zijn alle hockeyspeelsters en -spelers in één organisatie ver- eenigd, waarvan de leiding voorloo- pig berust bij het bestuur van den N.H.B., aangevuld met de presidente van den voormaligen N.D.H.B. Een en ander is geschied in over leg en met volledige instemming van den regeeringsadviseur inzake sport- kwesties, den heer K. J. J. Lotsy. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Alkmaar. Nadat de vorige week de inzet had plaats gevonden, werden Dins dagmiddag door den notaris Luijcks te de Rijp bij afslag geveild in het café „De Kroon" aan het Waag- plein: huis en erf aan de Stations straat, groot 94 ca en huis en erf aan de Snaarmanslaan no. 99, groot 1 a. Beide perceelen werden na afzon derlijke veiling gecombineerd (in bod op 7710), niet verhoogd en met gemijnd. Het eerstgenoemde perceel was bij den inzet gemijnd door den heer Brouwer voor 3790; het tweede door den heer v. d. Id- sert voor 3920, beiden te Alkmaar. Waarom het Agrarisch Front werd opge richt. Door het Agrarisch Front in Noordholland, werd gis ter in de Harmonie te Alk- maar een gratis toegankelij ke propaganda-vergadering gehouden waarin het woord werd gevoerd door oud minister dr. F. E. Posthuma en den heer J. Saai uit Kolhorn, gemachtigde voor Noordholland van het Agra risch Front. Een 350-tal landbouwers v/aren ter vergadering ver schenen, welke een half uur na het vastgestelde aan- vangsuur werd geopend door den heer A. Breure uit Haarlemmermeer, oud-voor zitter van de afdeeling Noordholland van „Land bouw en Maatschappij". Hij gaf een uitvoerige uiteenzet ting van de geschiedenis van „Land bouw en Maatschappij" en een ver klaring hoe de samenwerking tus- schen deze organisatie en het Boe- renfront van de N.S.B. tot stand was gekomen, waarna hij de leiding aan den heer Saai overgaf. De steun- en crisismaatregelen waren halfslachtig. Deze ving zijn betoog aan met te wijzen op de groote veranderingen, welke op economisch en sociaal- politiek gebied in ons land plaats vinden. Om dit te begrijpen, aldus spreker, is het noodzakelijk, dat men zich losmaakt van het oude, waarin wij 150 jaren hebben geleefd, en dient men uit te gaan van het gemeenschapsbelang. Spreker stipte de verwordftig uit het verleden aan en stond meer uitvoerig stil bij den nood der boeren, waarbij hij deed uitkomen, dat het ingestelde systeem van steun- en crisismaatregelen zich dor halfslachtigheid kenmerkte en nimmer den wortel van het kwaad, -t V- -limine, raakte. De macht- n voorheen zagen nooit naar het arbeidende en prouucce- rende volk, doch alleen naar het goud en het geld en offerden het volk op om dividenden en macht 'e verkrijgen. Zoo voltrok zich een stroom van ellende over den Neder- ïandschen bodemocwerker waardoor de koopkracht van ons geheele volk daalde. Tenslotte hadden wij 500.00U werkloozen. Den oorlog noemde spr. de groote worsteling tusschen hei nat.-soc. Duitschland met het fascis tische Italië tegen het kapitalistische Westen van Europa en het goudzoe- kende Amerika. In vijf dagen, aldus spreker, zagen wij het geheele Ne- derlandsche staatsbestel in elkandei drukken. Dit was geen teeken van kracht, doch van innerlijke voos heid. Spreker hoopte, dat de offers niet voor niets zijn gebracht en stip te hierna aan, dat de N.S.B. reeds in 1931 tegen de misstanden stelling had genomen op staatkundig- en economisch terrein en „Landbouw en Maatschappij" in economischer, zin. Na 15 Mei stichtte de N.S.B. het Boerenfront om allen te organisee- ren, die met de voedselvoorziening van ons volk te maken hebben. Uit voerig schetste spreker hoe het Boe renfront zich in verbinding had ge steld met andere organisaties. Al leen „Landbouw en Maatschappij'' had begrepen, dat nu de tijd rijp is voor hetgeen reeds lang door haar was nagestreefd. Door de stichting van het Ned. Agrarisch Front ge lukte het daaraan vorm te geven. Het Agrarisch Front, aldus spreker, wordt de organisatie die straks tot taak krijgt de verzorging van de voedselvoorziening van ons volk op zich te nemen. Deze organisatie, die een corporatieve is, staat in het tee ken van een nieuw ingeluid tijdpers en verschilt veel van de bestaande op zuiver groepsbelang ingestelde organisaties. Voorop stellende, dat de Holl.' Maatschappij van Landbouw in het verleden van de behartiging van de technische belangen gemaakt heeft wat er van te maken was, merkte spreker op, dat het deze organisatie nimmer gelukt was het boerenland uit zijn isolement te halen. De H M. v. L. begrijpt de nieuwe orde niet, welke bezig is zich in Europa te vormen en die ook in Nederland in wording' is. Wanneer zij alsnog met ons wil samenwerken, zal die BENDE FIETSENDIEVEN GEKNIPT. Vermist zadel leidde tot acht arrestaties. Begin November van dit jaar kwam de heer B. V., wonende aan oen Hofdijk te Rotterdam, op het hoofdbureau van politie aangifte doen van diefstal van zijn rijwiel. Het zadel van deze fiets vertoonde bijzondere kenteekenen, welke V. aan de recherche opgaf. Gewapend met deze wetenschap kon een agent van politie al spoedig op de week markt op het Noordplein een rij wielzadel in beslag nemen, dat ver moedelijk van dezen diefstal af komstig was. Het werd in beslag genomen bij den 40-jar. opkooper G D. J. F. Z. Uit zijn boeken bleek lat Z. verscheidene rijwielen had gekocht en weer verkocht en tel lens trof de politie daarbij denzelf den naam aan. Enkele verkoopen werden nagegaan en het bleken rij wielen van diefstal afkomstig te zijn, zoo bleek dat Z. rijwielen kocht van den 20jarigen .monteur r G. B., die reeds voor andere za ken in het huis van bewaring zit. Z. bekende hierop andere rijwielen gekocht te hebben van den 20-jari- gen J. C. G. en den 20-jarigen bankwerker S. H., die beiden zijn Dpgesloten. Z. plaatste in zijn re gisters meestal data, die niet over- -enkwamen met de werkelijkheid, letgeen het onderzoek bemoeilijkte. Voorts bleken nog tot de bende te behooren de 21-jarige telegrafist P. van O., de 31-jarige loswerkman A. H. R. en de 20-jarige werklooze P. R. allen zijn opgesloten. De bende •joetste merken weg, plakte er an- lere voor in de plaats en soms werd •-e oude truc, het verwisselen van onderdeelen, toegepast. Later werd nog een opkooper gevonden, die mede in het complot was, nl. de 21- jarige E. van B. die verscheidene rijwielen had geheeld. Van de 15 bekende fietsen zijn 11 exemplaren reeds terecht. Men neemt aan, dat sr nog meer diefstallen aan het 'icht zullen komen. BROODBONNEN TE KOOP AANGEBODEN. De politie te Leiden heeft een win ;<elier aangehouden, die opplakvei len met broodbonnen te koop aan bood. Bij onderzoek in zijn woning werden groote hoeveelheden dezer volgeplakte vellen aangetroffen. Aangezien misdrijf wordt vermoed, is de man in bewaring gesteld. Afzetter aangehouden. - Te Amsterdam is een 34-jarige man aan gehouden, die er in geslaagd was van zijn verloofde, een 26-jarige Ara- sterdamsche jongedame, en van haar "amilieleden een paar honderd gul den te verkrijgen. In kleine beetjes leende hij dit geld en verteerde hei zonder eenigen vorm van tegen ■'■estatie. j„menwerking van ons moeten uit gaan. Uitvoerig schetste spreker de taak die het Ned. Agr. Ffont wachi, waarbij hij gewaagde van een inni ge samenwerking met het N.V.V. Het N.A. Front, aldus spr., is nat.- socialistisch, maar staat los van de politieke organisatie der N.S.B. Als gouwgemachtigde voor Noordhol land deelde spr. mede, dat er in Noordholiand reeds 30 afdeelingen zijn en dat in de Emmastraat te Alk maar het huis van kameraad Fruin, die tot president van de rechtbank te Utrecht is benoemd, is gehuurd voor de dagelijksche corresponden tie en dat men hem daar eenmaal per week zal kunnen spreken. Spre ker besloot met den wensch, dat al len aan het N.A.F. zullen medewer ken. De rede van dr. Posthuma. Dr. Posthuma, met applaus be groet, herinnerde aan de eenheid van het platteland in het verleden Naarmate het verkeer zich uit breidde, gingen de menschen hoe langer hoe meer uiteen. De groote veranderingen hebben wij ook bij dn landbouw leeren kennen. Vooi heen was de landneer de vriend van den pachter en schaamde hij zich als de pachter ging vertrekken. Later werd het landbezit een kwes tie van geldbelegging en de pachter een exploitant van den grond. Spr. was er van overtuigd, dat de nieu we ordening daarin belangrijke ver betering zal brengen. De eenige goede boerenwereld is toch die we reld, waarin het boerenland is in boerenhand. Voor spreker, die ja ren in de coöperatieve zuivelberei ding is werkzaam geweest was het steeds een grief, dat de fabrieken ook melk van niet-leden verwerk ten. Dit heeft dit slechte voorbeeld gebracht, dat een der eerste leider van het landbouwleven, ofschoon eigenaar van zijn bedrijf, wel leve rancier is van de coöperatieve fa briek, doch geen lid. Thans, zoo zei- de spr., krijgen wij de gelegenheid het agrarisch vraagstuk van onder op te ordenen. Hij ziet niet alleen als een boerenvraagstuk en daarom had hij er op gestaan, dat de naam Boerenfront veranderd werd in Agrarisch Front. Hij wees er op, dat er vele bewerkers van de bodem- producten zijn, alsmede de verzor gers van het vee en de transporteurs van de producten en de bewerker- iaarvan. die bij het Agrarisch Front behooren. De eerste voorwaarde DE VERKOOP VAN GRAMOFOONPLATEN. Nu de winteravonden lang zijn, de verduisteringsmaatregelen ons binnenshuis houden en de radio reeds vroeg zijn programma's be ëindigt, is de gramofoon sterk in aanzien gestegen. Inmiddels is echter een domper geplaatst op den verkoop van nieuwe platen. Het is thans nood zakelijk een oude plaat in te leve ren, wil men een nieuwe koopen en bovendien zijn Amerika en Enge land als leveranciers van platen uitgevallen. Zij, die pas begonnen zijn met het aanleggen van een discotheek zijn hierdoor eenigszins gedupeerd. De oudere, platenverzamelaars heb ben echter allen wel een plaat, welke zij missen kunnen en wan neer de "voorraad oude platen uit geput is, er werkelijk geen enkele meer gevonden kan worden, welke zonder schrijnend harteleed afge staan kan worden, dan is er nog al tijd de handelaar in oude platen, die voor een kwartje een plaat levert. Er zijn zelfs winkels, die zelf de zorgen hiervoor op zich namen en in plaats van een oude plaat te eischen een kleinen toeslag ver langen. De verkoop van gramo- foonplaten is dan ook nog altijd zeer goed. Op het oogenblik is de vraag naar klassieke muziek veel grooter dan vroeger. De Duitsche en Italiaansche fabrieken bepalen zich vooral tot de oude matrijzen. Dé Nederlandsche Decca Gramo- foonplatenfabriek heeft nog en kele nieuwe platen van het dans- orkest The Ramblers op stapel staan. Het inleveren van oude platen heeft soms merkwaardige exem plaren aan het licht gebracht. Een verzamelaar in curiositeiten zou er zijn hart aan kunnen ophalen. O. m. zijn weer platen te voor schijn gekomen van Emiel van Bosch en Albert Bol, een in den vorigen oorlog zeer gevierde hu morist. In de kringen der gramofoon- platenhandelaren heerscht de waarschijnlijk gegronde vrees, dat na de feestdagen de verkoop van platen wel aanmerkelijk zal terug loopen. De voorraad oude platen raakt eens uitgeput. Waar afgaat en niet bij komt Aan naalden is voorloopig ook geen gebrek, wel echter dient men voorzichtig te zijn met de veeren. Deze beginnen schaarsch te wor den. Voorzichtig opwinden en niet gespannen laten staan is hier de boodschap. Slachtoffer van de duisternis. - Woensdagavond is de 67-jarige J. H. te Groningen door de duisternis mis leid, bij de Museumbrug te water geraakt en verdronken. Uit De Nieuwe Gids. - De heei Louis Knuvelder te Kaatsheuvel heeft met ingang van 16 December 1940 zijn redacteurschap van „De Nieuwe G;ds" neergelegd. voor de ordening is, dat wij allen begrijpen, dat wij de gemeenschap hebben te dienen. Een egoïst is in ieder mensch aanwezig, maar de boer heeft reeds jarenlang het land gediend in corporaties op landbouw gebied onder de leuze: „allen voor één en één voor allen", al is dit niet altijd tot zijn recht gekomen. De boer begreep echter, dat hij afzon derlijk niet kan blijven bestaan en daarom moet hai algemeen belang voorop. Spreker heeft daarom gaar ne willen medewerken aan een or ganisatie, die zoowel de grondbe werkers als degenen, die de produc ten verwerken of verhandelen, om vat. Tot de streekgemachtigden zeg* spr.eker: zorgt er voor, dat er op ieder dorp een man is, die zijn plaatsgenooten duidelijk kan ma ken, waarom het Agr. Front de ge meenschapsbelangen kan beharti gen. Hij schetste den bouw van deze organisatie van gouwleider tot streekgemachtigde en van dezen tot den buurtgemachtigde en conclu deerde, dat zóó het A.F. een zegen kan worden voor het geheele volk. De overheid moeteen vooraanstaan de plaats blijven innemen, maa; voor het A.F. ziet spreker dit niet. want dit moet in handen nemen wa' de overheid ten aanzien van de agrarische politiek doet. De minister van landbouw moet in dit front ook de eerste zijn, dan kan het nooit voorkomen, dat wij een minister van landbouw krijgen, die van den land bouw geen klap weet. De jeugd, al dus spreker, is het beste wat wu hebben en daarom moeten wij ons ook met de jeugd bezig houden. Nu de zelfstandigheid van Neder land in gevaar is, moet het niet moeilijk zijn vóór alles'Nederlandet' te zijn, maar dan niet voor een oogenblik, maar voor altijd. Het is daarom de plicht van den boer zoo veel mogelijk te produceeren, maar daarnaast heeft hij recht op be rtaanszekerheid. Wij hebben in Europa twee groote rijken, het Duitsche en het Italiaan sche, samen omvattende 150 millioei: menschen. Binnenkort ziet spreker Spanje, Bulgarije en Joegoslavië daarbij komen. Roemenië en Honga rije zijn daar al bij. Dan vormen ze samen 200 millioen menschen. Hier in mijn vaderland, aldus spreker, dat ik hoop te behouden, wonen er 8 millioen. Stel, dat deze 200 mil lioen, die een bepaald systeem wen- schen aan die 8 millioen moeter /ragen hoe het moet. Dit is ondenU baar (gelach). Ook is het ondenk- baar dat zij zullen komen tot ons en zullen zeggen: wij weten het niet meer. In Nederland heeft de groot ste groep tegen Duitschland ge scholden. Er is één groepje, die dat niet heeft gedaan, maar heeft ge zegd: naast ons ligt de groote buur man waarmede wij door het lot zijn verbonden en daarom hef ik Duitschland ten troon. Wanneer men nu zegt: laat (fit kleine groepje de leiding hebben om met Duitschland samen te gaan, dan wordt grif ge antwoord: Bij de verkiezingen bleek dit groepje slechts 4 pet. van de be volking te omvatten. Dit is een bin- nenlandsch argument. Dezulken willen blijkbaar wel aannemen, dat Duitschland voor de nieuwe Euro- peesche politiek de 4 pet. leiding van de Nederlanders zou willen aan vaarden. Voor de boeren, zoo vervolgde spreker, hoop ik van ganscher har te, dat een Europeesche ordening tot stand zal komen. De prijzen wor den dan geregeld naar de productie kosten. Spreker zette uiteen, dat hij dit reeds acht jaren geleden gezegd heeft. Tienduizenden in Nederland zeg gen: Had met de organisatie van het A.F. gewacht tot Nederland weer vrij is. Als wij dan het A.F. nog hadden moeten opbouwen zouden wij véél te laat komen, want, hoe de oorlog ook afloopt, de wereld van vóór 10 Mei is voorbij. Wij moeten krijgen een geordende maatschap oen. Laten wij dan hier in ons Ne- derlandje er voor zorgen, dat een goed gebouwde en georganiseerde agrarische organisatie klaar staat. Gij hebt nu de kans zooals die u nog nooit is geboden. Grijpt die kans en doet het thans. (Applaus.) De teeltregeling en de vee vordering. Verschillende aanwezigen wezen sr op, dat voor de tuinders de teelt- vergunning een belemmering is om te komen tot een zoo hoog mogelijke productie en dat de veevordering niet veel minder is dan een ramp voor den geheelen boerenstand. Wan neer deze vordering wordt doorge voerd is de boerenstand aan het be gin van het einde en niet alleen deze stand, maar het geheele Ne derlandsche volk. Verduidelijking werd gevraagd waarom die veevor dering wordt toegepast. Hierbij werd er op gewezen, dat het normale slachtveeverbruik 20.000 stuks be draagt, terwijl nu voor eenzelfd» periode 40.000 stuks worden gevor- derd. Ook werd gevraagd waarom 25.000 stuks paarden worden gevor derd. Tevens werd opgemerkt, dat een prijs van 40 per 1000 kg hooi geheel in strijd is met de bepalingen tegen prijsverhooging. Beantwoording van vragen. In zijn beantwoording zeide dr. Posthuma, dat zoolang het Agra risch Front niet sterk genoeg is en dus geen controle kan uitoefenen, men verwachten kan, dat alles over ons zal komen. Ten aanzien van de veevordering merkte spreker op, dat ons land bezet is en dat de weermacht, die de bezetting uit oefent ook moet eten en dus ook vleesch moet hebben. De behoefte bedroeg 16.000 stuks vee in een week, piaar in de laatste weken werden slechts 1600 stuks vee gele verd. "Een oproep van de drie land bouworganisaties om voor meerdere levering te zorgen had geen resul taat. De behoefte bleef en daarom is men gekomen met den maatregel van de vordering, een maatregel dien spreker, zoowel tegen de Duit sche als de Nederlandsche instan ties grof heeft genoemd en die op niets leek. Toch gaat, zoo verklaarde spreker met nadruk, deze maatregel door. Ik heb aangetoond, dat in kleine streken boerderijen zijn waar men per ha slechts één stuks vee houdt en ook, dat er streken zijn waar men twee stuks vee houdt. Ik heb ook aangetoond, dat er boeren zijn, die in November normaal hun guste-koeien hebben verkocht en te vens, dat als men op het oogenblik het vee vordert, men voor een groot deel koeien zonder vleesch krijgt. Dat alles helpt evenwel niet, omdat toen de tijd er was er voor te zor gen, men niet gezorgd heeft. Nu komt de last daar waar hij niet hoort. Men heeft mij echter eerlijk beloofd, dat men tot verfijning van maatregelen zal komen, wanneer men maar een goed plan naar voren kan brengen. Het Agrarisch Front is daarmee bezig. Dat men thans een dubbel aantal vordert, komt om dat men heeft begrepen, dat men in Mei en Juni geen koeien kan vor deren waarom men thans reserve wil vormen. Er is maar één uit komst, zeie spreker ten slotte, en dat. is: vormt een goed Agrarisch Front. Hierna sloot de heer Saai met eer woord van dank de vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6