DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een rapport van Graziani. Mogen de Ver. Staten „vijandelijke" schepen aan Engeland leveren? ff LONDEN EN LIVERPOOL GEBOMBARDEERD. De haven van Dover beschoten. Lord Halifax benoemd tot ambassadeur te Washington. Eden wordt minister van buitenlandsche zaken. ÊÊHÊmÊÊMKÊ^ VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.29 tot 9.49. op 2.52 onder 14,13 Woord van den paus bij het Kerstfeest. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 142e Jaargang No. 303. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTffiN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Drie bladen. Maandag 23 December 1940 Wat is er in Afrika gebeurd? Rome, 22 Dee. (Stefani). Maar schalk Graziani heeft aan den Duce rapport uitgebracht over de eerste phase van de operaties tusschen Sidi El Barrani en Bardia. Hij verklaart, dat na de verove ring van Sidi El Barrani de voorbe reiding en met het oog op een ver der ontwikkeling der operaties te gen Marsa Matroe in gehoorzaam heid aan de instructies van den Duce begonnen. Inderdaad gedoog den de staat van de verbindingen tusschen de grens van Cyrenaica en Sidi El Barrani benevens het bijna volstrekt gebrek aan water in het bezette gebied geen onmiddel lijke voortzetting van het offensief. Na de verovering van Sidi El Bar rani moest men terstond een aan vang maken met den bouw van een aquaduct en een weg van 120 K.M. van Capuzzo naar Sidi El Barrani. Tegelijkertijd ging men over tot concentratie van troepen, strijdmid delen en diensten als voorbereiding tót het offensief. Met het doel de transportmiddelen te sparen legden enkele eenheden afstanden van vele honderden kilometers af. Begin December was de organi satie grootendeels voltooid. Alleen ontbraken nog volkomen de geme chaniseerde vervoersmiddelen. Intusschen verrichtte onze lucht macht een stelselmatigen vernietl- gingsarbeid in de linies van de ach terhoede en de vijand deed desge lijks op doelen die ver naar achte ren gelegen waren, vooral op Beng hazi. De vooruitgeschoven Ital. troe pen doorzochten 't terrein voor de op stelling en gingen gevechten met gemechaniseerde strijdmiddelen aan. Terwijl groote eenheden zich op stelden volgens het plan voor den aanstaanden aanval op Marsa Ma troe, zond maarschalk Graziani vol doende stukken geschut naar de punten van vertrek. Bij een poging tot een nachtelijken aanval op onze divisi Cyrene te Alam Rabia viel 7 December een gevangene in onze handen, die ver klaarde, dat over een dag of tien een aanval op de Italianen ontke tend zou worden. Deze tijding werd niet in den wind geslagen. Men hernieuwde de waarschu wing en de aansporing aan de com mandoposten zich gereed te houden en de aanval, zoo deze zich voor deed, het hoofd te bieden. Men ded ook het noodige om over massale deelname van de luchtmacht te be schikken. Een verrassing was dus onmogelijk. Hoe de aanval bij het ochtend krieken van den 9en ontketend werd en hoe hij de vooruitgeschoven di visies meegesleurd heeft, blijkt uit het vervolg. De vijand maakte gebruikt van groote aantallen gepantserde strijd middelen geblindeerde auto's en middelgroote en zware pantserwa gens, gesteund door uiterst beweeg lijke batterijen. De luchtstrijdkrach ten werkten doeltreffend mee. Over het geheel was de zeer kor te voorbereiding toevertrouwd aan de artillerie en de luchtmacht. Op het oogenblik, waarop het ver schrikkelijke luchtbombardement eindigde, rukten van alle zijden ge pantserde strijdmiddelen tegen onze troepen op, zoodat de centra van het verzet binnen enkele uren on der den voet geloopen werden. De eerste afdeeling, die aangevallen werd, was die van generaal Maletti, die begon terug te trekken tot het oogenblik, waarop zij door de komst van de tweede divisie versterkt werd. Tegen de gepantserde massa, die concentrisch over 'n breed front opereerde, was de uitwerking van ons geschut ontoereikend. Evenwel moet de fundamenteelen reden voor het aanvankelijk succes van den vijand gezocht worden in de ver pletterende meerderheid van zijn gepantserde strijdmiddelen, waar van in massa gebruik gemaakt werd. Onze nationale en Libysche divisies handhaafden zelfs tijdens dezen slag de traditie van moed en heldhaftigheid van ons leger. Geisoleerde detachementen van onze divisies, die van alle kanten omsingeld waren, boden weerstand tot hun laatste patroon. Na de heldhaftige troepen van generaal Maletti en die van de tweede Libysche divisie uitgescha keld te hebben, stortte de vijand zich op Sidi El Barrani. dat twee dagen lang dapper weerstand bood. De tweede Libysche divisie was blootgesteld aan hevige bombarde menten van de Engelsche vloot- en luchtmacht en trachtte daarna op Sidi El Barani terug te trekken, vond evenwel den weg door vijan delijke pantserauto's afgesneden, maar bood langen tijd weerstand, ofsfchoon zij wist, dat haar lot van dat oogenblik af bezegeld was. Een dergelijke situatie, die dreigde zelfs de divisies van de tweede linie te overstelpen, maakte het raadzaam gebruik te maken van den weer stand der troepen, die zich te Sidi El Barrani bevonden, en intusschen de divisies achter de lijn Halfaya, Zee, Soloem, Capuzzo terug te trek ken, waar men inmiddels de verde diging met nog verder naar achter gelegen divisies voorbereid had. De heldhaftige opoffering van en kele detachementen, die het verzet tot den twaalfden volhielden, maak te het voor tweederde der divisie mogeljjk de linie van Solloem te bereiken. De Cyreensche divisie kon zich beter aan den druk van den vijand onttrekken, maar zij kwam zeer ver moeid te Halfaya aan. Op den avond van den 12den Dec. trachtte de gepantserde voorhoede van den vijand den rechter vleugel van onze troepen van Halfaya op te rollen. Den 13den, 14den en 15den werd er hardnekkig gestreden in de streek van Halfaya, Sidi Omar, Capuzzo en Solloem, waar de troepen van gene- raad Berganzoli er in slaagden het gevaarlijken binnendringen van den vijand te beletten. Op den avond van den 15den trokken alle troepen van generaal Berganzoli in volmaakte orde op Bardia terug, terwijl nieuwe gemechaniseerde colonnes concen- tritsch oprukten naar Solloem Ga- braba, Faizes en Sidi Omar en een groep reeds verscheen te Sidi Azez. De troepen van generaal Berganzoli bieden thans nog te Bardia held haftig tegenstand aan den vijande lijken aanval. Om zich een volledig beeld van den slag te maken, moet men reke ning houden met het optreden van vloot en luchtmacht van den vijand. De vijandelijke luchtmacht, die blijk baar door nieuwe eenheden ver sterkt was, bestookte voortdurend onze colonnes onder het marcheeren, de centra van den tegenstand onzer troepen, de achterhoede, de vliegvel den en de versterkingen van To- broek en Bardia. Als gevolg van on gunstige weersomstandigheden, was de Italiaansehe luchtmacht niet in staat zijn geheele kracht in te zetten. Toch leverde de luchtmacht een ge vecht van groote stoutmoedigheid en zij zaaide dood en verderf onder de vijandelijke colonnes. Het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtui gen bedroeg stellig 42 en waarschijn lijk nog 20 meer. Op dit oogenblik kan men reeds zeggen, dat als de gepantserde divi sies van den vijand 12 dagen na het begin van het offensief tegengehou den worden hij Porto Bardia, dit uit sluitend toegeschreven moet worden aan den moed der Italiaansehe sol daten die den vijand heldhaftig het hoofd wisten te bieden en zich lieten slachten zonder zich te sparen. Nogmaals bevestig ik categorisch, aldus vervolgd maarschalk Graziani, dat een ieder hier tot de grenzen van het mogelijke zijn plicht gedaan heeft. Zelfs indien het aantal der genen, die het ongeluk hadden ge vangen genomen te worden, hoog is, mag dit geen aanleiding zijn om aan hun moed te twijfelen. Tegenover deze feiten zijn de onwaardige bewe ringen van de buitenlandsche pro paganda slechts een leugenpak, tot schande van him die ze wagen neer te schrijven. Een waarschuwing uit Berlijn. Berlijn, 21 Dec. Van officieuze zijde wordt gemeld: De recente uiteenzettingen van den Engelschen minister voor da blok kade, Cross, tegenover Amerikaan- sche journalisten, waarin hij de Vereenigde Staten den raad geeft als hulpmiddel om de leemten aan te vullen, welke door Duitschlands oorlogvoering ter zee in toenemende mate in de Britsche koopvaardijton- nage ontstaan, een zeker aantal „vijandelijke" schepen in de Ver. Sta ten ter beschikking van Groot-Bri- tannië te stellen, beteekenen naar de opvatting van politieke kringen al hier practisch een verzoek aan de Vereenigde Staten tot het stellen van een oorlogshandeling, welke slechts als een steun aan Engeland be schouwd kan worden. Op een desbetreffende vraag heeft heden de woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken hierover aan de buitenlandsche jour nalisten het volgende verklaard: Men is het wel gewend, dat men den laatsten tijd bepaalde acties, over welker politieke karakter in volken rechtelijken zin niet de geringste twijfel bestaat, steeds weer probeert te verdraaien, doch op den duur is het niet te verdragen, wanneer In kwesties van zoo buitengewoon groote beteekenis voor de betrekkin gen tusschen twee landen, de eene zijde zich de grootst mogelijke reser ve oplegt, terwijl aan de andere zijde een tegenovergestelde houding wordt aangenomen. Daarom schijnt het ver zoek van den Britschen blokkade minister, in verband met de waar neming der hulpverleening aan En geland, in diens doodsstrijd, in poli tieke kringen alhier de aandacht ge trokken te hebben. Men noemt het in deze kringen in de hoogste mate belangwekkend te zien, op welke wijze de Vereenigde Staten op deze duidelijke uitnoodiging van den En gelschen minister zullen reageeren. TURKIJE'S DEFENSIE. Istanboel, Dec. (D. N. B.) Een door de regeering gevraagd nieuw buitengewoon crediet van vijftig millioen Turksche ponden zou grootendeels door het ministe rie van defensie besteed worden, terwijl de rest bestemd zou zijn voor veld- en grenswacht. BRITSCHE AMBASSADEUR BIJ INOENOE. Istanboel, 22 Dec. (D.N.B.) De pre sident der republiek, Inoenoe, heeft vandaag den Engelschen ambassa deur in audiëntie ontvangen. De Turksche minister van buitenland sche zaken was bij het onderhoud aanwezig. FINSCHE KABINET AFGETREDEN. Helsinki, 22 Dec. (Tass). Volgens het Finsche Telegraaf - agentschap is het Finsche kabinet gisteren afgetreden. De president van de republiek, Risto Ryti, heeft de leden voorgesteld hun functie tot de vorming van een nieuwe regeering te blijven oefenen. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 22 Dec. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den nacht van 20 op 21 De cember hebben ,naar reeds gemeld, sterke formaties gevechtsvliegers met groot succes Liverpool aange vallen. Bovendien heeft de lucht macht voor de oorlogvoering be langrijke doelen te Londen, Bristol en Southampton alsmede een aan tal vliegvelden, met bommen be stookt. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens werd voortgezet. Overdag beperkte zich de activi teit in de lucht tot gewapende ver kenning, waarbij wederom Londen het doel van bombardementen was. Ver dragend geschut van het leger en de marine heeft gisteravond met succes een dicht onder de Engelsche kust varend vijandelijk convooi en de haven van Dover beschoten. In den nacht van 21 op 22 December werd nogmaals Liverpoor door sterke formaties van zware ge vechtsvliegtuigen aangevallen. In het als doel gekozen gebied, vooral in de havens, konden omvangrijke branden worden waargenomen. Ge ve chtsvliegers van het Italiaansehe vliegerscorps hebben met veel suc ces de havenwerken van Harwich aangevallen. In denzelfden nacht wierp de vij and in het Duitsche rijksgebied op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen. In twee steden in West-Duitschland ontstond geringe schade aan gebouwen. Strategische doelen werden niet getroffen. De verliezen onder de burgerbevolking bedragen een doode en elf gewon den. Hevige Duitsche luchtaan vallen op Engeland. Stockholm, 21 Dec. (D. N. B.) Volgens Engelsche berichten heeft Engeland in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een der hevigste lucht aanvallen beleefd sedert het begin van den verscherpten luchtoorlog. Radio Londen meldde Zaterdag morgen, dat de nachtelijke aanval len niet alleen zeer uitgebreid wa ren, doch ook, dat een stad aan de oevers van de Mèrsey haar tot dus ver hevigsten nachtelijken lucht aanval heeft ondervonden. Een aanval op Liverpool moet met bijzondere hevigheid zijn uit gevoerd. Aan de Engelsche berich ten "wordt verder ontleend, dat de aanval den geheelen nacht met on verminderde hevigheid heeft ge duurd, dat weer duizenden brand bommen op de stad geworpuen zijn en d'at, nadat talrke groote branden de militaire doelen van de stad hel verlicht hadden, de eigenlijke aan val met brisantbommen begonnen was. In denzelfden nacht zijn voorts talrijke andere gebieden van Enge land aangevallen. De aanval op Liverpool duurde eenige uren. Stockholm, 21 Dec. (D. N. B.) Reuter meldt, dat de Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en op het gebied van de Mersey in den afgeloopen nach teenige uren ge duurd hebben, en groot aantal hui zen is verwoest of zwaar bescha digd. Eenige bommen zijn voorts gevalleni op andere deelen van GrootBritannië, voornamelijk in de Midlands. Gebied schoten. van Dover be- Berlijn, 22 Dec. (D. N. B.) In de avonduren hebben gisteren ver dragende Duitsche kanonnen een Britsch convooi in het gebied van Dover beschoten. Nieuwe Duitsche lucht aanvallen. Berlijn, 22 December. (D. N. B. Sterke Duitsche gevechtsformaties zijn, naar het D. N. B. verneemt, sedert de vroege avonduren van Zaterdag opgestegen om in opeen volgende golven aanvallen te on dernemen op strategische doelen en voor de ravitailleering belangrijke punten in het gebied van de Brit sche westkust alsmede in Zuid- en Midden-Engeland. De eerste be richten van de reeds weder gelan de bemanningen bevestigen de aanzienlijke uitwerking van de aan vallen. Bij gunstige weersgesteld heid werden hevige branden en ontploffingen waargenomen. Liverpool overtreft Coventry. Berlijn, 22 Dec. (D.N.B.) Dat het beeld der verwoesting van Liver pool nog indrukwekkender is dan dat van Coventry, blijkt uit de thans ontvangen berichten der afzonder lijke vliegtuigbemanning en over den aanval der Duitsche gevechts vliegtuigen op Liverpool en enkele steden in Zuid- en Midden-Enge land in den afgeloopen nacht. Reusachtige branden van tot dusver onbekende afmetingen zijn waarge nomen. De afzonderlijke branden, die zich van uur tot uur uitbreidden tot een vlammenzee waren duide lijk te onderscheiden. Het schijnsel van de vlammenzee gebieden, waar. de doelen gelegen waren, was voor de Duitsche be manningen op de terugvlucht nog zichtbaar tot op een afstand van 250 K. M., d. w. z. bijna tot de Engelsche Zuidkust. Bijzonder zwaar werden de Van don-Wellington en de Bramley-Moo- re-havens getroffen, met de talrijke pakhuizen temidden van de totale dockinstallaties. Ook de verder naar het Zuiden gelegen Waterloodocks kregen zeer zware treffers. Hetzelfde beeld bood het stads deel Birkenhead aan de monding van de Mersey, waar behalve de groote droogdokken vooral de waardevolle olietanks liggen. Dikke, zwarte rookwolken, telkens weer verlicht door roode vlammentongen, Lord Halifax. (Archief) Berlijn, 23 Dec. (D. N. B.) In Londen is officieel medegedeeld, dat de koning de benoeming van lord Halifax tot Britsch ambassa deur te Washington heeft goedge keurd. Anthony Eden volgt Hali- Eden (Archief) fax als minister van buitenland sche zaken op. Kapitein David Margesson, de parlementaire secre taris van het ministerie van finan ciën, wordt minister van oorlog. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 23 December: bedekten het geheele stadsdeel en strekten zich naar de zeezijde uit. Enkele bemanninen, die htm doel laat in den nacht bereikten, konden bij hun nadering acht groote bran den, ten deele naar schatting vier honderd meter lang, en tallooze kleinere branden waarnemen. Bij hun vertrek was hetzelfde gebied nog slechts een felstralende vuur zee, zoodat men zich nauwelijks een voorstelling kan maken van de snelheid der uitbreiding. Ondanks dezen geweldigen, groot- scheepschen aanval met vele hon derden vliegtuigen en ondanks den vertwijfelden luchtafweer van da Engelschen, die telkens weer de Duitsche vliegtuigen nerveus met hun zoeklichten trachtten te betrap pen en hevig vuurden, zijn alla Duitsche vliegtuigen op een na te ruggekeerd. Nieuwe aanvallen. Berlijn, 23 Dec. (D.N.B.) Sedert den vooravond van 22 December zijn talrijke golven Duitsche ge vechtsvliegtuigen gestart om een belangrijke industriestad in mld- den-Engeland aan te vallen. De eer ste berichten melden, dat een aan tal groote branden kon worden waargenomen. New-York, 23 Dec. (D.N.B.) Vol gens de berichten van den Ameri- kaansehen correspondent te Londen begonnen gisteravond kort na het vallen der duisternis nieuwe zware luchtaanvallen op alle deelen van Engeland. Vooral Liverpool werd opnieuw hevig gebombardeerd. An dere aanvallen werden gemeld uit een stad in het N.W., uit twee ste den in het Noorden, uit twee steden in East Anglia en uit een stad in het O. en uit een stad in het W. van de Midlands. Er werden berichten ont vangen over ontploffingen in een ongenoemde Londensche stadswijk, evenals over verliezen aan men- schenlevens en materieele schade. Het leed der kinderen moet allereerst verzacht worden. Rome, 21 Dec. (D.N.B.) De Osser- vatore Romano publiceert een schrijven van den Paus aan den kardinaal-staatssecretaris, Maglione, waarin Pius XII bij het naderende Kerstfeest de geloovigen maant tot gebed en daadwerkelijke naasten liefde, opdat in het bijzonder voor de kinderen het groote, door den oorlog veroorzaakte leed verzacht wordt. Van alle kanten, aldra schrijft de paus, weerklinkt het gedruisch van den oorlog en de stem van hen, die lijden en om hulp smeeken. De paus verklaart niets hartstochtelij ker te verlangen dan den getroffe nen hulp te brengen. Niet thans eerst heeft hij zich aan dat doel ge wijd. Van alle lijdenden gaan. hem de kinderen het meest aan het hart. Het is onder de bestaande omstan digheden niet mogelijk een alge- meene hulporganisatie ten bate van de oorlogsslachtoffers in het leven te roepen. Doch dat een ieder op zijn plaats op op zijn wijze doe, wat hij kan. Tenslotte betuigt de paus zijn er kentelijkheid en dank jegens dege nen, die hem hebben ondersteund bij zijn werk van naastenliefde. Hij bidt God, dat deze den tijd van be proeving voor de lijdende mensch- heid moge verkorten, en schenkt zijn apostolischen zegen in de hoop, dat het kerstfeest de gekwelde christenheid het vooruitzicht op rus tige tijden moge geven. Aardbeving te Oran. - Uit Oran wordt gemeld, dat daar Zaterdag ochtend een aardbeving van drie seconden is gevoeld. (D.N.B.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1