Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. Een rechtvaardige regeling voor de industrie melkers gewenscht. Ernstige grieven tegen de C. M, C Engelsche vliegers boven Berlijn. Engelschen door Ameri kanen in Parijs geholpen. SPORT 2 TWEEDE BLAD 3 Koopt geen koeien of bonnen voor de veevordering. De Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrie ken in Noordholland, kwam Zaterdagmiddag in de Harmonie te Alkmaar in vergadering bij een. De voorzitter, de heer Jn. Blaau- b o e r Kzn. uit Schagen, verheugde zich over de groote opkomst, her dacht het overleden buitengewoon lid K. Kuiper uit Oostwoud, heette speciaal welkom den voorzitter en den secretaris van den F. N. Z„ de heeren Koster en Geluk, den zui- velconsulent, den heer Huisman, den heer Bart van de Vereeniging van kaasmakers en den heer Davelaar, vertegenwoordiger van de Directeu- renvereeniging. Spr. deelde mede, dat in de co mité-vergadering de heer Veldstra tot bestuurslid was gekozen, de heer Eenhoorn tot lid van de Landbouw corporatie, de heer Tjalsma tot lid van de Boter-, de heer Hofstee tot lid van de Kaaskeuringen, de heer De Boer tot lid van de Bouwcom missie en de heer Pool tot lid van ae Aankoopcommissie. Tot leden werden toegelaten de N. V. Zuivel fabriek „Neerlandia" te Stompeto- ren en de N. Z. Zuivelfabriek „De Ondernemnig" te Den Hoorn (Texel). De tijdsomstandigheden, aldus de voorzitter, zijn oorzaak geweest, dat de vergadering niet eerder bij een was geroepen. Voor onze orga nisatie staan wij in een gewichtig tijdperk. De melkrprijsverhooging kwam tegemoet aan de tekorten die de laatste jaren op de bedrijven zijn gemaakt. De vee- en paarde- verordening is echter oorzaak, dat wij de toekomst niet met optimisme ingaan. Wat er ook gebeure, laten wij bij elkander blijven. Omdat men elkander nog te veel als concurren ten ziet, slaagde het bestuur niet in zijn pogingen tot een betere rayon- verdeeling en spr. wekte dan ook op, den concurrentiegeest wat meer op zij te zetten. Handhaaft den door den bond vastgestelden prijs. Uit eindelijk kunnen de prijzen niet zoover uiteenloopen en de verschil len dienen eenmaal in het jaar in den vorm van toeslagen te worden uitbetaald. Voor den bond was het verheu gend, dat de nieuwe bond zich had opgelost in den ouden, zoodat de zuivelbereiders in N.-H. weer een eenheid vormen. De secretaris, ir. G. Kranen, deelde hierna mede, dat de fabriek ,.Op Hoop van Zegen" te Wijde Wormer was opgeheven; dat het be stuur tot controleur op de weegtoe stellen den heer G. A. Oosterwoud had aangesteld, den boekhoudbe- diende had ontslagen en in diens plaats den heer Middelbeek had be noemd. Hierna bracht de heer Kranen een uitvoerig rapport uit over de werkzaamheden van den bond. Een waarschuwend geluid. De heer Broekens uit Ouden dijk oordeelde, dat ook de industrie melkers tot plicht hebben, wanneer de consumptiemelkers, tengevolge van het gemis aan krachtvoer, niet in de melkbehoeften van de steden kunnen voorzien, een deel van die taak op zich te nemen. Onbillijk is het echter, dat de industriemelkers dan per liter 2 cent minder ont vangen. Nu er weer een groot ge bied tot wettelijk gebied is ver klaard, bestaat er bovendien het groote gevaar, dat de C. M. C., boe- ern van de industriegebieden naar zich lokt. Spr. wenscht, dat de F N. Z. en de Bond zich krachtig tegen deze misstanden verzetten en desnoods anders de medewerking weigeren. Verschillende sprekers deelden de ze zienswijze. De heer Geluk, secretaris van de F. N. Z., erkende dezen misstand, doch was van oordeel, dat men, als men met een vuist wil slaan, er voor moest zorg dragen met den goe den vuist te slaan. Het valt te betreu ren, dat de gestelde prijsregeling niet is gevolgd en het speet spr. geen mededeelingen te kunnen doen, die op een spoedige verandering wijzen. Begrijpelijk is, dat men in de wettelijke gebieden de echte consumptiemelkers een hoogeren prijs betaalt, doch onjuist is het, dat men die ook uitkeert in de streken buiten de weteRjke gebieden, waar geen verschil in bedrijfsvoering valt te constateeren. Spr. zegde toe, dat vooral geprotesteerd zal worden tegen de geste van de C. M. C. om industriemelkers tot zich te trekken. De voorzitter verzekerde nog, dat de bond, als de C. M. C. daar mede doorgaat, maatregelen zal ne men, die noodig zijn. De begrooting. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een be drag van 28225 met een post van 785 voor onvoorzien en een hef fing van 12 ct. per 1000 kg. ver werkte melk over een hoeveelheid van 210 millioen kg. Het voorstel van het bestuur om voor het perso neel een salarisregeling vast te stel len met vier jaarlijksche verhoo gingen werd verworpen. De verga dering keurde slechts twee verhoo gingen goed en wilde in 1942 over wegen of dan wederom verhooging mogelijk is. Het premievrij pensioen bleef gehandhaafd. Ir. Huisman bracht hierna verslag uit van de melk-commissie. De tijdsomstandigheden waren oor zaak, dat slechts 19 cursussen kon den worden gehouden ('t vorige jaar 45). De vee vordering. Nadat de secretaris nog op een vraag had geantwoord, dat het in de toekomst zeker overweging ver dient of het wel wenschelijk is, de C.M.C.-boeren, die niet aan hun ver plichtingen voldoen, te handhaven, zette de v o o rz i 11 e r, eveneens naar aanleiding van gestelde vragen, zijn standpunt over de veevordering uiteen. Half September, aldus spr liepen de prijzen dermate op, dat de consument die niet meer kon beta len, en het was dus billijk, dat inge grepen werd. De prijzen werden zóó gesteld, dat de veeweiders daarvoor konden leveren. De maatregel werd evenwel niet zoo uitgevoerd als men zich in den Haag had gedacht, met het gevolg, dat er op een bepaald moment te weinig vee werd aange boden. Dit was een gevolg van het feit, dat er buiten de plaatsen van over name hooger prijzen waren te ma ken, zoodat wij het schouwspel moesten zien, dat op een bepaalde plaats voor overname 30 stuks van interieure kwaliteit werden aange boden en daarnaast een 300 vette koeien van de beste kwaliteit, die naar elders verhuisden, op grond van 't prijsverschil. Daardoor kwam de verplichting, dat men van iedere vijf koeien er één moest leveren. Wij weten, dat deze maatregel practisch niet is uit te voeren, omdat de meeste boeren niet anders opzetten dan drachtig vee. Uit angst meenen velen, dat zij, om aan hun verplich tingen te voldoen, nu maar moeten koopen, kost wat het kost, hetzij bonnen of vee. Spr. waarschuwt daartegen met nadruk. Er bestaat groote kans, dat ook drachtig vee geleverd moet worden en bovendien staat niet vast, dat degene, die de roode bon koopt, daarvan het voordeel zal trekken. Den Haag staat op het standpunt, dat, gezien het feit, dat er binnen kort geen krachtvoer meer zal zijn, er in Nederland te veel vee is. Mo menteel houden wij 1% millioen stuks rundvee en wanneer wij de voedselvoorziening voor het vee in aanmerking nemen, dat-kunnen wij er hoogstens 1.200.000 door den win ter helpen. Het gevolg zal zijn, dat men moet komen tot een billijker verdeeling van het vee over ver schillende bedrijven. Den Haag wil dien maatregel toepassen na 1 Maart en vóór dien tijd de thans gestelde regeling handhaven. Spr. hoopt, dat het zal gelukken, hierin wijziging te brengen. De mogelijkheid bestaat, dat een boer, die voor de levering vee houdt, evengoed nog één op de vijf koeien zal moeten leveren. Spr. had nog alle hoop, dat voor de geïnundeerde gebieden een uitzondering zal wor den gemaakt, riet alleen voor het aantal, maar ook voor de gewichts- grens. Zeer binnenkort gaan van wege den Commissieraad van voed selvoorziening een tweetal afge vaardigden, waaronder spr., naar Den Haag, om te trachten, de rege- ling, die na 1 Maart komt, eerder ingevoerd te krijgen. Spr. gelooft, dat dan een groot deel van de grie ven zal komen te vervallen, omdat dan de dieren in aanmerking komen, die op het oogenblik vrij loop'en. Spr. sloot tenslotte de vergadering, met als zijn overtuiging uit te spre ken, dat er nieuwe verhoudingen komen, die echter noodzakelijk ma ken, dat de boeren eensgezind blij ven. Ook in Potsdam werd schade aangericht. Berlijn, 21 Dec. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen Berlijn aangevallen. Bij de eerste nadering werden de vijan delijke toestellen door het afweer geschut verhinderd de stad zelf te bereiken. Zij wierpen brandbom men in Berlijnsche voorsteden. Er ontstonden branden, die gebluscht konden worden. Later vlogen ver scheidene vijandelijke vliegtuigen boven de stad zelf en wierpen voor al in het O. een aantal brisant- en brandbommen. Er ontstond eenige schade aan gebouwen. Het aantal slachtoffers was gering. De Berlijn sche dom werd beschadigd. Militaire doelen leden geen scha de. Tot dusver is melding gemaakt van zes dooden en zeventien gewon den. Bommen op Potsdam. Potsdam, 21 Dec. (D.N.B.) In den nacht van 20 op 21 Dec. heeft een Engelsche vlieger op historische- en uit stedebouwkundig oogpunt waar devolle wijken van Potsdam bri sant- en brandbommen geworpen, die schade aanrichtten in de Hoi- landsche wijk, dateerend uit den tijd van Frederik Wilhelm I, in stra ten van de oude stad en aan de tra- ditioneele, eveneens historische schouwburg. De branden welke uit braken konden snel gebluscht wor den. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan, zijn drie men- schen het slachtoffer van dezen zin- loozen luchtaanval geworden. De aanvallen op Berlijn. Berlijn, 21 Dec. (D.N.B.) Het bij zondere kenmerk van den aanval van Britsche vliegers op Berlijn in den nacht van 20 op 21 Dec. zoo meldt het D.N.B. nog, is de schade welke door bommen aan woonhui zen is aangericht. Er zijn in het ge heel geen doelen getroffen die van militair belang zijn of van belang zijn voor de economische oorlogvoe ring. Uit de schade welke de woon wijken geleden hebben valt op te maken, dat de aanval uitsluitend op de burgerbevolking gericht was. De dom, een der bekendste monumen ten van de rijkshoofdstad, is aan voor- en achterkant beschadigd. Ook het door den beroemden architect Schinke gebouwde oude museum en het Tuighuis vertoonen beschadigin gen. Noch in de buurt van den dom, noch op eenige andere plaats waar de Engelschen hun bommen hebben laten vallen, is eenig militair doei aanwezig. Het ministerie voor den eeredienst deelt mede: De door Engelsche bommen aan de Berlijnsche dom aangerichte schade wordt voorloopig geraamd op een bedrag van millioen rijksmark. Bovendien is duidelijk geconstateerd, dat tevoren een licht- fakkel was uitgeworpen, zoodat het stellige voornemen van de Engelsche vliegers om de dom -te bombardee ren, volkomen vast staat. De aanval op Berlijn duurde enkele uren. Berlijn, 23 Dec. (D.N.B.) De offi- cieele Engelsche berichtendienst heeft beweerd, dat Britsche bom menwerpers gedurende hun laatstee aanval op Berlijn „van vroeg tot laat" boven de rijkshoofdstad zijn geweest. Soms vlogen zij niet hoogei dan dertig meter. Een commandant van een vliegtuig zou o.a. beweerd hebben, dat hij vanuit een hoogte van nog geen 300 meter over een „hoofdstation" van Berlijn heeft ge vlogen. Een bom is midden op het station tot ontploffing gekomen. De voornaamste doelen van dezen nachi waren fabrieken, spoorwegstations, alsmede haveninstallaties. Brand bommen hebben een brand van on geveer een kilometer veroorzaakt. Naar aanleiding hiervan wordt van bevoegde Duitsche zijde medege deeld, dat al deze beweringen ver zonnen zijn. De aanval op Berlijn duurde in tegenstelling tot de Engel sche beweringen slechts enkele uren. Fabrieken noch haveninstallaties waren het doel van den aanval, doch uitsluitend Berlijnsclhe woonhuizen en de Do-m van de rijkshoofdstad. De bommen werden niet vanuit ee* hoogte van dertig, noch van ee/. hoogte van 300 meter neergeworpen, BOMBARDEMENT VAN SUSJAK. Belgrado, 22 Dec. (D. N. B.) In de Italiaansche stad Fiume werd van 23.55 tot 00.52 Duitschen zomertijd luchtalarm gemaakt, doch er verschenen geen vijande lijke vliegtuigen. Om 1,15 werd opnieuw luchtalarm gegeven. Kort daarop kwamen uit Z. richting drie Engelsche bommenwerpers, waarvan er twee in de richting van Triest vlogen, terwijl de derde bo ven de Joego-Slavische grensstad Susjak cirkelde en twee bommen van zwaar kaliber uitwierp, die op een open ruimte terecht kwamen. Tot ver in het rond sprongen de ruiten. Acht personen werden door steenbrokken, granaatscherven en gebroken glas gewond. Niemand werd gedood. Twee andere bom men vielen op natten grond en richtten verder geen schade aan. Militaire kringen in Joego-Slavië vermoeden, dat de bommen be doeld waren voor de Joego-Sla- vischItaliaansche spoorbrug over de rivier de Rijeka. Engelsche bommen op Zwitser land. - In den nacht van Zondag op Maandag hebben Engelsche vliegtui gen opnieuw veelvuldig het Zwitser- sche souvereine grondgebied geschon den en op verscheidene plaatsen bommen neergeworpen. (D.N.B.) Koude in geheel Spanje. - De koude, die sedert eenige dagen in het Noorden van Spanje heerscht, heeft dich thans over het geheele land uitgestrekt. De bergpassen zijn onbegaanbaar tengevolge van den sneeuwval. (D.N.B.) doch vanuit een hoogte, varieerende tusschen de 1500 en 6000 meter. De eenige zolderbrand, die zich tamelijk uitbreidde, werd veroorzaakt in een Berlijnsch zakengebouw in de bin nenstad. Ook in dit geval echter heeft de fantasie van den vliegtuig commandant of van de leden der be- anning de werkelijke uitbreiding an den brandhaard twintigvoudig overdreven. Ambassade-leden terug geroepen. Berlijn, 21 Dec. (D. N. B.) Mrs. Elisabeth Deegan, Ameri- kaansch staatsburgeres en lid van het personeel der Amerikaanschi ambassade in Parijs, heeft hulp verleend aan een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontsnapten Engelschen officier en geprobeerd hem op zijn verderen vlucht te helpen. Uit het ingestelde onder zoek is voorts gebleken, dat niet alleen mrs. Deegan, maar ook de secretarissen der ambassade Cross en Hunt, bij de aangelegenheid be trokken zijn. De Duitsche autoriteiten te Pa rijs zijn er bovendien in geslaagd te achterhalen, dat een Engelsche staatsburger, die deel uitmaakt van den Britschen inlichtingendienst, in het gebouw van de Amerikaan- sche ambassade te Parijs verstopt werd. Buiten het gebouw van de Amerikaansche ambassade heeft men dezen secret-service-man kunnen arresteeren. De rijksre- geering heeft het departement van buitenlandsche zaken te Washing ton van deze feiten in kennis ge steld en verzocht de betrokken leden van de Amerikaansche am bassade te ontslaan. De Ameri kaansche regeering heeft daarop tot dit ontslag besloten én mede gedeeld, dat zij van haar kant een onderzoek naar de kwestie instelt. Leden van Amerikaansche ambassade teruggeroepen. Washington, 22 Dec. (D. N. B.) Huil heeft Zaterdag meegedeeld, dat de Ver. Staten gevolg gevend aan het verzoek der Duitsche re geering, drie leden der Ameri kaansche ambassade te Parijs terug zullen roepen. Huil wees er op, dat iedere re geering het recht heeft, zonder op gave van redenen te verlangen, dat functionarissen of employé's eener andere regeering teruggeroepen worden. Hij voegde er aan toe, dat het staatsdepartement een onder zoek instelt naar de ingebrachte beschuldigingen. Naar Lissabon overgeplaatst. Washington, 22 Dec. (D.N.B.) Amb tenaren van het ministerie van bui tenlandsche zaken hebben verklaard, dat de drie leden der Amerikaansche ambassade te Parijs, wier terugroe ping van Duitsche zijde was ver langd, naar Lissabon zijn overge plaatst. DE GEMENGDE TECHNISCHE COMMISSIES. Rome, 21 Dec. (D.N.B.) Over de samenstelling van de in het driemo- gendhedenpact vastgestelde gemeng de technische commissies voor Ber lijn, Rome en Tokio, verluidt van bevoegde Italiaansche zijde, dat de algemeene politieke commissie ir. elk der drie hoofdsteden gevormd zai worden door den minister van bui tenlandsche zaken als voorzitter en door de ambassadeurs der beide an- den, in Rome dus door graaf Ciano en de ambassadeurs van Duitschland en Japan. De militaire commissies, die eveneens in alle drie hoofdsteden gevormd worden, zullen onder lei ding staan van een hoogen officier en uitsluitend gevormd worden door officieren, wer namen binnenkort bekend gemaakt zullen worden. Met stelligheid valt aan te nemen, dat van deze commissie in Rome ook de Duitsche en de Japansche militaire attaché deel zal uitmaken. MUSSOLINI ONTVANGT KINDERRIJKE ECHTPAREN. Rome, 21 Dec. (Stefani.) Musso lini heeft vanmorgen in het Vene- tiaansche paleis 188 echtparen ont vangen, die in totaal 1541 levende kinderen, dus gemiddeld acht kinde ren per gezin, hebben. De Duce overhandigde elk echtpaar een som gelds van 6.000 lires, een levensver zekeringspolis en een diploma van verdienste. In een toespraak zeide de Duce, dat deze kinderrijke echtparen niet alleen het Italië van heden maar ook het Italië van morgen vertegen woordigen, het Italië, dat wij steeds sterker, welvarender en bloeiender willen maken. BELGISCHE POSTZEGELS VOOR DE WINTERHULP. Brussel, 22 Dec. (Belgapress). Er wordt in België een reeks bijzondere postzegels uitgegeven met bijtaks ten voordeele van „winterhulp". feeze reeks waarop de wapens van de negen Belgische provincie- hoofdplaatsen zullen verbeeld wor den, zal de volgende waarden om vatten: 10 c plus 5 c, 30c plus 5 c, 40c plus 10c, 50c plus 10c, 75c plus 15c, 1 fr. plus 25c, 1 fr. 75 plus 50c, 2 fr. 50 plus 2 fr. 50 en 5 fr. plus 5 fr. (prijs der reeks 21 fr.) De „Winterhulp"-zegels van 30c, 40c, 50c en 75c worden verkocht van 23 December af, de andere waarden zullen verschijnen om streeks 15 Januari 1941. De verkoop er van eindigt op 30 April 1941 en de geldigheidsduur verstrijkt op 30 September daaropvolgend. De per briefwiseling gedane be st Hingen dienen geadresseerd aan den dienst voor verzamelingen te Brussel. ROOSEVELT ONTVANGT FRANS CHEN AMBASSADEUR Washington, 22 Dec. (D.N.B.) Roo sevelt heeft Zaterdag den Franschen ambassadeur Henry Haye ontvan gen om met hem de reis van den nieuwen Amerikaanschen ambassa deur in Frankrijk naar Vichy te be spreken. In verband met de benoeming van admiraal Leahy tot ambassadeur der Ver. Staten te Vichy merkt de World Telegram op, dat Roosevelt het blijkbaar nuttig acht, de regee ring te Vichy te bewerken. DE BEEEDIGING VAN PRESIDENT RYTL Helsinki, 21 Dec. (D.N.B.) Onder zeer groote belangstelling heeft de beëediging van president Ryti plaats gehad in tegenwoordigheid van' re geering, militaire autoriteiten en talrijke vertegenwoordigers van het openbare leven. De voorzitter van het parlemen las allereerst een boodschap van wij len president Kallio voor, waarna hij den overledene herdacht. Vervolgens legde Ryti den eed af Ook hij herdacht Kallio en zeide, dat men zijn nagedachtenis het beste kon eeren, door in zijn geest den arbeid voor de eenheid van het volk voort te zetten. Het recht van het Finsche volk tot zelfbeschikking en de vrij heid van het land moeten tot ellten prijs gehandhaafd worden. Daarom moet de legerorganisatie bij de nieu we omstandigheden worden aange past en ontwikkeld, opdat zij een nog sterkere bescherming der zelf standigheid worde. De Finsche wa: penen zijn er slechts voor de be scherming. Om de oorlogsschade zoo snel mogelijk te kunnen herstellen heeft het volk vrede noodig. Ryti sprak voorts over den opbouw op economisch gebied en zeide, dat het Finsche volk buiten den oorlog wil blijven en goede betrekkingen met alle buurstaten .en volken wil onderhouden. In het bijzonder wil bet vrienschappelijke en vertrouwe lijke betrekkingen met de Sovjet- Unie, die het wenscht te onwikkelen op den grondslag van verdragen en rspecteering der wederzijdsche rech ten. Het wil ook zijn vriendschappe lijke betrekkingen met Duitschland, waarmede het in cultureel, historisch en economisch contact is geweest, versterken en uitbreiden. De Finsche vriendschap met Zweden steunt op gemeenschappelijke, eeuwenoude her inneringen, op dezelfde rechtsbegrip pen en hetzelfde neutraliteitsverlan- gen. Ryti drong tenslotte aan op een zoo nauw mogelijke samenwerking tusschen parlement en regeering. Na de plechtigheid ging het parle ment tot 30 December uiteen. Schaatsen NEDERLANDSCHE IJSSPORT- BOND OPGERICHT. In een heden te Amsterdam door den Nederlandschen schaatsenrij- dersbond bijeengeroepen vergade ring van bonden, welke zich de be oefening van de ijssport ten doel hebben gesteld en in welke verga dering de heer K. J. J. Lotsy, de rijkssportadviseur van het departe ment van opvoeding en cultuur aan wezig was, werd besloten tot op richting van den Nederlandschen ijssportbond. Tot leden van dezen bond traden toe de Nederlandsche schaatsenrij- dersbond, het verbond van ijsclubs voor het hardrijden op de kortebaar, om geldprijzen, gevestigd te Leeu warden en het verbond van provin ciale ijsbonden voor het veilig, doel matig, vrij en zoo mogelijk kosteloos aanleggen van ijs verkeerswegen en het organiseeren van ijstochten te Alkmaar. De Nederlandsche ijs- sportbond omvat alle bestaande bonden op ijssportgebied en stelt zich tot doel de verschillende tak ken der ijssport in haar geheelen omvang onder één vereenigingsver- band te leiden. WEDSTRIJD TE BERGEN. De Berger IJssportvereeniging, die gistermiddag haar baan opende, heeft voor Donderdag 26 Dec. a.s. een nationale wedstrijd in het hard rijden voor amateurs uitgeschreven, afstanden 500, 1500 en 5000 meter, met als hoofdprijs „De Kennemer Wisselbeker", die voor twee jaar door onze nationale kampioen Jan Langedijk wérd gewonnen. Aange zien deze beker tweemaal achtereen of driemaal door denzelfden amateur moet zijn gewonnen, is er kans, dat Jan Langedijk definitief bezitter wordt, aangezien hij in het land is en den beker dus komt verdedigen. Het ijs is prachtig, de baan zeer mooi, zoodat, wanneer het weer niet verandert er kans is dat er zeer snelle tijden worden gemaakt. MEJ.'FERNANDE CAROEN KRIJGT NATIONALE TROFEE VOOR 1940. Met eenparigheid van stemmen De juryleden van de „Nationale trofee der sportverdienste" hebben ten stadhuize van Brussel, onder voorzitterschap van den heer van de Meulebroeck, burgemeester der hoofdstad een vergadering gehou den, teneinde over te gaan tot de toekenning van de „Trofee" voor 1940. Behalve de heer van de Meule broeck waren aanwezig de heeren graaf de Baillet Latour, Victor Boin, Jan Olieslagers, Fernand van den Heuvel en Alfred Verdijck, Na kennis genomen te hebben van de verscheidene prestaties waarover moest worden uitspraak gedaan, be sloot de jury met eenparigheid van stemmen dat de „Nationale trofee der Sportverdienste voor 1940", zou worden toegekend aan Fernande Caroen, wier loopbaan als zwemster voldoende bekend is. Zoodoende zal de Belgische zwem- bond voor een jaar de „trofee" in bewaring ontvangen, terwijl Fer nande Caroen de plaquette met af beelding in relief van het kunststuk ten geschenke zal krijgen. HET IJS IN WATERLAND. Nu de vorst doorzet, zullen velen al plannen gaan maken voor tocht jes door Waterland benoorden het IJ en verderop naar Monnikendam, Edam en Volendam. Deze menschen moeten er rekening mee houden, dat het ijs in Waterland nog niet be trouwbaar is. De heer J. Trouw, se cretaris van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, deelde ons mede, dat er nog vele wakken en gevaar lijke plekken zijn. De aangesloten vereenigingen onthouden zich dan ook nog van het doorgeven van ijs- berichten en zoolang die niet bin nenkomen kan er ook van tochten nog geen sprake zijn. Voor de Kerstdagen, aldus de heer Trouw, ziet het er echter zeer gun stig uit en houdt de vorst aan, dan zullen zeker de tienduizenden lief hebbers van het schaatsenrijden ge durende de feestdagen tochten kun nen maken. PER SCHAATS NAAR MARKEN. Goed ijs, maar nog veel wakken. De Gouwzee is toegevroren. Het ijs is volgens de berichten van men schen, die den eersten tocht over de Gouwzee maakten, in uitstekenden toestand. Het dichtvriezen geschied de bij kalmen wind, zoodat hinder lijke hobbels van schollen en wind- ijs niet aanwezig zijn. Indien de wind uit denzelfden hoek blijft waaien, zal met Kerstmis de tocht naar Marken vanuit Volendam en Monnikendam kunnen worden ge maakt. Maar gister zaten er nog ver scheidene trekgaten in het ijs, welke dengenen, die buiten bekende routes gaan, noodlottig kunnen worden. W ielrenn en A. S. V. VICTRIX. De competitieritten zijn gisteren in het clublokaal voortgezet. De A- klas reed 2 maal 1000 meter, de B- klas 2 maal 750 en de junioren 2 maal 600 meter. De opkomst der renners had beter kunnen zijn. Blok, die verleden week Zondag in Haar lem zoo'n schitterend succes wist te behalen, kon deze morgen niet aan den start verschijnen. Dit doet de spanning in de A-klas toenemen, doch Blok zal zijn goede positie in de algemeene rangschikking, welke thans bedreigt wordt zeker wel we ten te verbeteren. Hiemstra en Lute hebben elkaar goed partij gegeven en ook Constant gaat iedere week beter. In de B-klas deden Wante en A. Lute weinig voor elkaar onder, ter wijl ook bij de junioren vooral Smit een goee koers reed. Ook Stroom- berg en Wante hebben flink gere den. De belangstellende toeschouwers hebben dan ook weer een mooien ochtend meegemaakt. Tweeden Kerstdag worden wed strijden buiten competitieverband gehouden om aardige prijzen. De uitslagen waren: A-klasse (2 maal 1000 meter): R. Hiemstra 1.26.2; J. Lute 1.27.6. B-klasse (2 maal 750 meter): A. Lute 1.10.2; P. Wante 1.11; Junioren (2 maal 600 meter): C. Smit 1.08.4; C. Stroombergen 1.11.6; J. Wante 1.12.6. Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND EERSTE KLASSE KLEIN BILJART. Mönch kampioen. Gisteren werden de wedstrijden om het kampioenschap eerste klasse klein biljart cadre 35/2 beëindigd. De Amsterdammer Mönch van de vereeniging Linaeus wist beslag te leggen op het kampioenschap, het geen hem evenwel niet cadeau werd gegeven. De spanning bleef tot het einde bestaan. Wel stond Mönch na de zevende partij er het beste voor van alle deelnemers, doch theore tisch was hij nog niet zeker van het kampioenschap en moest zijn laatste partij gisteren tegen zijn concurrent Lopez Cardozo de beslissing brengen De spanning bleef hierbij behouden tot het bittere einde. Mönch ontging met veel moeite een nederlaag, daar de partij op remise uitliep. Onze stadgenoot A. de Wit heeft zijn kan sen goed verdedigd. Hij was voor vele deelnemers een zeer lastige te genstander en was de eenige deel nemer die van den kampioen Mönch wist te winnen. Hij bezette in den eindstand de vijfde plaats. De alge meen gemiddelde!) waren vrij ge lijk en liepen van 11.67 tot 9.30. De eindstand is als volgt: totaal pt. score brt. h.s. a.g. Mönch 11 2036 173 93 11.67 L. Cardozo 9 1934 178 53 10.91 v. Someren 8 1697 159 93 10.67 Menist 8 1861 181 71 10.28 De Wit 8 1395 150 60 9.30 Burgerhof 6 1847 180 92 10.2b Mulder 4 1738 178 75 9.76 De Blank 2 1395 150 60 9.30

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7