DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vijandelijke schepen in het Kanaal aangevallen. Amerikaansche levens middelen naar Spanje. Is het Witte Huis voor den oorlog? Artillerie-actie in Cyrenaica. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17,33 tot 9,50. van 17.34 tot 9.50. op 8.53 onder 17.47 op 9.46 onder 18.49 Op Oudejaarsavond vóór 12 uur thuis. DISTRIBUTIE-NIEUWS 1 ALKMAARSCHE RANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 412e Jaargang No. 306. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Twee bladen. Zaterdag 28 December 1940 *25 De Britsche aanval op Frankrijk. B e r iy n, 27 Dec. (D. N. B. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Terwijl het Duitsche luchtwapen ook op den tweeden Kerstdag geen aanvalshandelingen tegen het Brit sche eiland heeft ondernomen, hebben Britsche vliegtuigen op dien dag en in den daarop volgen den nacht vliegvelden, havenin stallaties en steden in het bezette Frankrijk met bommen aangeval len. Onder de Fransche bevolking ontstonden verliezen en vielen doo- den en gewonden. Militaire instal laties werden niet getroffen. Lucht afweergeschut schoot een Britsch vliegtuig neer. Batterijen vèrdragend geschut van het leger en de marine hebben op 27 December in den ochtend vijandelijke schepen in het kanaal aangevallen. De actie in de lucht tijdens de Kerstdagen. Stockholm, 27 Dec. (D.N.B.) Ben hedenochtend door de En- gelsche radio gepubliceerd com muniqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart, meldt, dat er in den afgeloopen nacht boven Engeland geenerlei actie in de lucht is ondernomen. Het bombardeeren van Fransch gebied. B e r 1 ij n, 27 Dec. (D. N. B.) Den aanval der Engelsche luchtmacht op Fransche steden en op de Fran sche burgerbevolking op den tweeden Kerstdag, noemen de Duitsche bladen een „brutalen overval" en een „afschuwelijke misdaad". De bladen wijzen op het feit, dat de Royal Airforce de ste den van den vroegeren bondgenoot met bommen bestookte, terwijl het Duitsche luchtwapen op de Kerst' dagen geen vluchten naar Engelsch gebied ondernam. De Nachtausgabe schrijft, dat het optreden van de Britsche lucht macht op den tweeden Kerstdag kenmerkend is voor de Engelsche oorlogvoering. Engeland, zoo merkt het blad op, heeft het Duitsche zwijgen met bombardementen be antwoord. Niet het Duitsche rijks gebied, maar Fransch gebied was het doel der Engelsche aanvallen. Daarmede onthulde Engeland te vens zijn houding tegenover hen, die zijn kastanjes uit het vuur moesten halen. Engelands verant woording is door dit jongste optre den op de Kerstdagen opnieuw vastgelegd. Duitsche aanvallen op schepen. Berljjn, 27 Dec. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben heden hun aanvallen op sche pen aan de Engelsche oostkust ge richt. Ten oosten van de monding van de Theems is een schip van 8.000 tot 10.000 ton op succesvolle wijze aangevallen en met twee bommen van middelzwaar kaliber midscheeps getroffen. Sterke ont ploffingen en rookwolken waren merkbaar. Daar een bom de ma chinekamer trof en een ketelont ploffing veroorzaakte, valt aan te nemen, dat het schip inmiddels gezonken is. Engelsche berichten over Duitsche aanvallen. Berlijn, 27 Dec. (D. N. B.) De Engelsche nieuwsdienst deelde he denavond officieel mede, dat Duit sche vliegtuigen vanmorgen boven een plaats in Z.O.-Engeland bom men hadden laten vallen. Er ont stond „eenige schade". Voorts verluidt, dat Duitsche vliegtuigen in den loop van den dag boven het gebied van de Mer sey, alsmede boven de om Londen liggende graafschappen en in N.O. en Z.W.-Engeland geweest zijn. In de om Londen liggende graaf schappen zijn ook bommen geval len. Een aanval op Londen Stockholm, 28 Dec. (D.N.B.) Een Duitsche luchtaanval op Lon den van gisteren was, volgens ra dioberichten uit Londen, bijzonder zwaar. Volgens alle aanwijzingen aldus wordt in deze berichten ge zegd, was dit de vreeselijkste „bliksemaanval" sedert het begin van het Duitsche luehtoffensief Spanje moet een „vriendelijker" houding aannemen. New-York, 28 Dec. (D.N.B.) As sociated Press meldt van toonaan gevende zijde te Washington, dat de besprekingen tusschen de Ver. Sta ten, Engeland en Spanje betreffen de het zenden van levensmiddelen uit de Ver. Staten naar Spanje in 'n stadium gekomen zijn, waarin de definitieve beslissing afhankelijk is gesteld van de vraag, of Spanje te genover de Ver. Staten en Engeland een „vriendelijker" houding zal aan nemen ja of neen. Er wordt op ge wezen, dat het nauwer aanhalen van de betrekkingen tusschen Span je en de spilmogendheden reeds eenmaal tot het afbreken der onder handelingen heeft geleid. In Washington wacht men overigens eerst nog de aankomst van den nieuwen Britschen ambassaeur lord Halifax af alvorens men Spanje een antwoord doet toekomen inzake de levensmiddelenkwestie. Een verklaring van senator Wheeler. Washington, 28 Dec. (D.N.B.) De democratische senator Wheeler heeft naar aanleiding van het telegram van 150 vooraanstaande Amerikaan sche burgers aan Roosevelt, waarin deze wordt aangespoord den neder laag der spilmogendheden te be werkstelligen, verklaard, dat met dezen oproep de wensch tot uit drukking is gebracht Amerika ln den oorlog te betrekken. Het is kenmerkend, aldus verklaarde Wheeler verder, dat de tekst van het telegram door het Witte Huis is gepubliceerd. Het Witte Huis ver keert klaarblijkelijk op vriendschap- pelijken voet met diegenen, die vóór den oorlog zijn, doch be moeit zich echter nooit met die groepen, die den vrede propageeren. OPPOSITIE TEGEN ROOSEVELTS POLITIEK. New-York, 27 Dec. (D.N.B.) De Associated Press meldt uit Washing ton, dat in het congres een streven te bespeuren valt om oppositie te voeren tegen de politiek van presi- derutRooseveltwat de hulpverleening aan Engeland betreft. De democra tische senator Mac Carron heeft in een persgesprek verklaard, dat in den senaat een krachtige beweging zcu ontstaan om het herstel eener werkelijke neutraliteit van de Ver- eeuigde Staten te verkrijgen. De senator wees er op, dat de leverin gen van oorlogsmateriaal aan Engeland niet met de beginselen eener werkelijke neutraliteit ver' eeniigbaar zijn. Mac Carran zeide het mogelijk te achten, in den senaat een groep te vormen welke onafhankelijk een positieve, tegen den oorlog gerichte politiek onder steunt. tegen Engeland. Het ontploffen der bommen, het licht der licht- fakkels en het oplaaien van tal rijke branden zijn voor de Londe- naars een angstaanjagend schouw spel geweest. Deelen van de stad, waarin het Duitsche luchtwapen reeds bij vorige aanvallen zijn doelen gezocht had, hadden thans opnieuw den voornaamsten aanval te verduren. Behalve lichtfakkels en brandbommen werden ook licht ontplofbare bommen neergewor pen, waaronder een aantal bommen van zeer zwaar kaliber. De Londensche radioberichten spreken verder van een aantal ver nielde gebouwen. De aanval is wat hevigheid betreft, slechts met en kele van de hevigste aanvallen, die tot dusverre op de Engelsche hoofdstad werd ondernomen, te vergelijken. De Duitsche bommen werpers hebben bijna onophoude lijk over Londen gevlogen en van uit ver uit elkaar liggende wijken van de Engelsche hoofdstad zijn gelijktijdig berichten ontvangen over neergeworpen bommen. Hier bij is schade aangericht en een aantal branden uitgebroken. Plaatselijke gevechten aan het Grieksche front. Ergens in Italië, 27 Dec. (Stefani) Het opperbevel der weermacht pu bliceert weermachtsbericht no. 203. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der wederzijdsche artillerie voortgezet, evenals de be drijvigheid der patrouilles. Intensief optreden onzer luchtmacht: bombar dementen zijn uitgevoerd op sche pen op de reede van een vooruitge schoven basis, op batterijen en ge mechaniseerde strijdkrachten. Jacht- toestellen leverden een gevecht met een talrijke formatie Gloster-vlieg tuigen, waarvan er drie werden neergeschoten. In de wateren van Cyrenaica heeft in den ochtend van 26 Dec. een watervliegtuig, dat op zeeverkenning was, een vijandelijke duikboot gevonden en doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front bedrij vigheid der artillerie en acties van plaatselijk karakter. Haveninstalla ties, gemeerde mailschepen en doe len, die rechtstreeks van belang zijn voor de operaties te land, zijn door onze bommenwerpers getrof fen. Een poging van den vijand om een van onze bases te treffen, is verijdeld door de snelle tusschen- komst van onze jachtvliegtuigen: drie Blenheim-machines zijn neerge schoten. Uit Oost-Afrika niets belangrijks te melden. De Engelsche legermacht tegen Italië in Afrika. Rome, 27 Dec. (Stefani). In ver band met de door maarschalk von Brauchitsch gehouden kerstrede schrijft de diplomatieke redacteur- van Stefani o.a. dat de Engelsche strijdkrachten, welke tegen Italië in het veld zijn gebracht en in de Mid- dellandsche Zee worden vastgehou den, van de volgende sterkte zijn: 1500 vliegtuigen, 425.000 manschap pen, oorlogsschepen met een totalen inhoud van een half millioen ton. De in Egypte, Soedan en Kenya ge concentreerde troepen zijn gerecru- teerd in Engeland, Zuid-Afrika, Indië Australië en Nieuw Zeeland. Naar Egypte zijn kostbare pantserwagens gezonden van de beste kwaliteit, welke noodig waren voor de verde diging van het moederland. Deze verdeeling der krachten zal niet ge wijzigd kunnen worden. Hetgeen naar Egypte gestuurd is, is onttrokken aan de verdediging van Italië aan de grenzen van Cyre naica vasthoudt, zal Engeland ont breken, wanneer de rekening ver effend wordt. De besluiten ten aan zien van Egypte waren vooral geno men onder invloed van Eden, wiens politiek Engeland reeds tot andere fiasco's heeft gebracht. De moeilijkheden der Grieken. Milaan, 27 Dec. (Stefani). De Po- polo di Roma wijst erop, dat de toe stand zoowel voor de Grieksche be volking als voor de Grieksche troe pen steeds moeilijker wordt wegens de ontberingen waaraan zij zijn blootgesteld. Er zou vooral schaarschte beginnen te ontstaan aan voedsel en kleeding. Zelfs wordt melding gemaakt van gevallen waarin de uitgehongerde soldaten zijn overgegaan tot plunde ring van militaire opslagplaatsen. In Belgrado ontvangen berichten van het Grieksche front vermelden bovendien, dat de Grieken de laatste dagen enorme verliezen geleden hebben. Het zijn de eerste symp tomen, zoo besluit het blad, van het geen vroeg of laat zal moeten gebeu ren. DE BERLIJNSCHE PERS WAARSCHUWT DE V.S. Berlijn, 27 Dec. (D.N.B.) De Ber- lijnsche avondbladen bespreken de pogingen van Engeland en Amerika om de neutraliteitswet te ontdui ken, alsmede het door Eire uitge sproken verlangen om de neutrali teit onvoorwaardelijk te handhaven. De Börsenzeitung herinnert er aan, dat de Valera zich nog eens na drukkelijk genoodzaakt heeft gezien om voor de geheele wereld nadruk te leggen op de vastberadenheid van Eire, zijn neutraliteit tegen elke schending met de wapens in de hand te verdedigen. Deze verklaring laat geen achterdeur open en duldt geen ontduiking. Pogingen tot ont duiking worden echter den laatsten tijd in het Engelsche kamp op steeds dreigender wijze ondernomen. Het blad verwijst er naar, hoe d'en Ver. Staten het denkbeeld aan de hand is gedaan om de neutraliteitswet zoodanig te wijzigen, dat Ierland uit de voor de Amerikaansche scheep vaart verboden zóne wordt wegge nomen, opdat het voor Engeland be stemde Amerikaansche oorlogsmate riaal met Amerikaansche schepen naar Ierland en vandaar naar Enge land gebracht kan worden. In de neutraliteitskwestie, zoo betoogt het blad, heeft alleen Ierland te beslis sen en Duitschland zal uiteraard alle pogingen om den Engelschen nieuwe ssheepsruimte te verschaf fen, met *dë noodige aandacht gade slaan. De Nachtausgabe laat de volgen de waarschuwing hooren: Duitsch land heeft het gebied der blokkade nauwkeurig vastgesteld. In offi- is de grens van het gebied, waarin Duitschland de blokkade tegen En geland uitoefent, bepaald. In dit ge bied kan elk koopvaardijschip aan elke oorlogshandeling worden bloot gesteld. De algemeene waarschu wing, die Duitschland tot de koop vaardijschepen van alle landen heeft gericht, om zich niet in dit blokka- degebied te begeven, is nog steeds van kracht en een wijziging van deze bepalingen ligt niet in het voornemen. ENGELSCHEN SCHIETEN ERANSCH VLIEGTUIG NEER. Rome, 27 Dec. (D. N. B.) De Engelsche batterijen luchtafweer geschut hebben, naar uit La Linea wordt gemeld, een Fransch vlieg tuig neergeschoten, dat van Ma rokko kwam en in noordoostelijke richting vloog. Het toestel stortte in zee. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Volgens tot dusver nog niet be vestigde geruchten zouden zich aan boord van het vliegtuig twee in vloedrijke persoonlijkheden van de huidige Fransche staatsleiding hebben bevonden, die op weg wa ren naar Vichy. Het toestel zou van Fransch-Marokko naar Toulon of Marseille onderweg zijn geweest. VERDWENEN EILAND TERUGGEVONDEN. La Paz, 27 Dec. (D. N. B.) Tij dens een boottocht op het Titcaca- meer heeft een groep Boliviaansche onderwijzers het reeds sinds lang onder de oppervlakte van het meer verdwenen eiland Merketaqueri te ruggevonden. Als gevolg van den thans bijzonder lagen waterstand was het eiland weer zichtbaar ge worden. De onderwijzers deden een onderzoek en vonden een gouden voorwerp, alsmede resten van steenen bouwwerken. BULGAARSCHE WET TOT BESCHERMING DER NATIE. Sofia, 27 Dec. (ANP). De Sobranje heeft na levendige debatten in tweede lezing deelen van de wet tot bescherming der natie aangenomen. Goedgekeurd werden de bepalingen betreffende het verbod om lid te zijn van internationale en geheime orga nisaties, benevens de bepalingen van het jodenstatuut. Er werden in dit statuut eenige verscherpingen aange bracht. Als jood wordt nu niet alleen beschouwd de zoon van een joodschen vader, maar ieder, die uit een gemengd huwelijk ontsproten is. Het verbod van militairen dienst voor joden is aldus gewijzigd, dat de joden in speciale a^beidsafdeelingen dienst moeten doen. Volgens Ita- liaansch voorbeeld werd echter een andere wijziging aangebracht, welke uitzonderingen toestaat voor jood- sche oorlogsinvaliden, vroegere krijgsgevangenen, personen, die in den oorlog vrijwillig dienst hebben genomen en dragers van onder scheidingen wegens dapperheid. DE AMERIKAANSCHE UITVOER VAN VLIEGTUIGEN NAAR ENGELAND. New York, 28 Dec. (D.N.B.) De Washingtonsche correspondent van de Christian Science Monitor meldt uit betrouwbare bron, dat de Ame rikaansche uitvoer van vliegtuigen naar Engeland en Canada in No vember, vergeleken met den uitvoer in October, een sterke daling te zien geeft. Bij den uitvoer van mo toren naar deze beide landen is de daling nog grooter. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 29 December: Maans op- en ondergang 28 December: 29 December: Geen wijziging van de uit- gaansbepaiingen met betrek king tot den Oudejaarsnacht. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid heeft in opdracht van den rijkscommis saris bekendgemaakt, dat ook voor den nacht van 31 Decem ber op 1 Januari a.s. de bepalin gen betreffende het verblijf in de open lucht tusschen midder nacht en 4 uur vóórmiddag en in zake de beperking van den klein- verkoop van sterk alcoholhou dende dranken onveranderd gel den. Voorts wordt bekend gemaakt, dat het afsteken van vuurwerk en andere pyrotechnische arti kelen in de open lucht streng verboden is. DE ITALIAANSCHE KOOPVAARDIJ. Rome, 27 Dec. (Stefani). De Italiaansche koopvaardijvloot die geheel gemobiliseerd is sedert het begin van het conflict, speelt een uiterst doeltreffende rol in de oorlogsoperaties. De geheele vloot is benut voor vrachtvaart, van de nederigste scheepjes tot de meest luxueuze oceaanstoomers. In den loop van de eerste zes oorlogs maanden en alleen in de sectoren van de operaties heeft de koop vaardijvloot van Italië 216 reizen gemaakt, waarbij 40 schepen wer den gebruikt voor een totaal ton nage van 414.907 ton over een af stand van 727 mijlen zonder eenig incident. AMERIKA EN DE OORLOG. Washington, 27 December. (D. N. B.) Het Witte Huis heeft een schrijven gepubliceerd, dat door 150 Amerikanen, hoofdzake lijk geestelijken, bekende journa listen en rectoren van universitei ten, is onderteekend en gericht aan president Roosevelt. De ondertee kenaars dringen er bij Roosevelt op aan tot een vastbesloten poli tiek van4 Amerika over te gaan en alles in het werk te stellen om de overwinning op de spilmogend heden veilig te stellen. Associated Press vermoedt, dat het schrijven is opgesteld om in vloed uit te oefenen op de voor Zondag a.s. aangekondigde rede van Roosevelt. TANKSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. New-York, 28 Dec. (D.N.B.) Het Londensche filiaal van de Standard Oil Company heeft aan haar hoofd bureau in New-Jersey medegedeeld, dat het aan de maatschappij toebe- hoorende tankschip „Charles Pratt" (8982 ton) dat zich sinds 5 Dec. met vijf millioen gallons petroleum op weg bevond naar Freetown in Br.- Gambia in West-Afrika, tot zinken is gebracht. Van de uit 42 personen bestaande bemanning zijn er ver moedelijk 22 om het leven geko men. Engelsch vrachtschip getorpe deerd. (D.N.B.) - Het Engelsche vrachtschip „Ardanbhan", ter grootte van 4980 b.r.t., is, naar Associated Press meldt, voor de Schotsche kust getorpedeerd. DISTRIBUTIE VAN BROOD, GEBAK EN TARWEBLOEM. Bonaanwijzingen, 's-Gravenhage, 27 Dec. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van brood. Zooals bekend gaf tot dusverre elke bon van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 125 gram roggebrood of ongeveer 100 gram ander brood. De vaststelling van het roggebroodrantsoen op 125 gram hield o.a. verband met het feit, dat het z.g. „droge stof gehalte", van roggebrood afwijkend was ten op zichte van andere soorten brood. Aangezien echter sindsdien het ge halte aan droge stof van het rogge brood krachtens wettelijk voor schrift is gebracht op eenzelfde ge halte per broodeenheid als dat van de andere broodsoorten, is thans de reden voor het vaststellen van een afwijkend rantsoen voor roggebrood vervallen. Ook het roggebroodrant soen wordt derhalve met ingang van Maandag 30 December a.s. gesteld op ongeveer 100 gram per bon van de broodkaart. Gedurende het tijdvak van Maan dag 30 Dec. tot en met Zondag 5 Jan. a.s. geeft elke der met „21" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram roggebrood of ander brood. Voorts geeft elke der met „21" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hier na genoemde bakkerij producten tel kens tenminste het daarachter ge plaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 5 Janauri nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 6 tot en met 12 Januari a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „3" genum merde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 30 Dec. tot en met Zondag 26 Jan. a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. Tarwebloem. De met „3" genummerde bonnen van de bloemkaart geven geduren de het tijdvak van Maandag 30 Deo. tot en met Zondag 26 Januari a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. NIEUWE DONAUCONFERENTIE IN WEENEN. Weenen, 27 Dec. (A.N.P.) In de van 5 tot 12 Sept. j.l. te Weenen ge houden conferentie der Donausta- ten is besloten tot liquidatie van de internationale Donaucommissie. Een speciale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Hongarije, Italië en Roemenië heeft daarop op dracht gekregen een plan uit te wer ken voor de liquidatie van deze Do naucommissie. Dit plan is gereed en zal in Januari voorgelegd worden te Weenen aan een conferentie der Donaustaten. DE REGISTRATIE VAN VREEMDELINGEN IN AMERIKA. Washington, 28 Dec. (DM.) De termijn voor het registreeren van alle in de Ver. Staten wonende bui tenlanders is gisteren verstreken. Tot dusver werden 4.7 millioen bui tenlanders geteld. De definitieve telling zal echter wel dicht bij de vijf millioen liggen. In Washington bleken er 15.597 buitenlanders te zijn. Het niet voldoen aan den plicht tot aanmelden en het laten nemen van vingerafdrukken wordt met zware straffen bedreigd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1