Een afscheid en installaties. AGENDA BESLOTEN SPAANDER CD WiJÏÏERHULPtflNEDERlAND Kerstfeestvieringen. De vergaderingsman. EERSTE BLAD EERSTE BL Alkmaar, Zaterdag. De medaille van de gemeente voor de heengaanden. Een aantal brandweerlieden, ge heel in uniform, met helm of pet al naar de functie meebracht die zich gistermiddag tegen half 5 naar het stadhuis spoedden, deden bij vele stadgenooten de vraag rijzen wat er toch wel te doen was. Spoedig was het raadsel opge lost: twee brandmeesters, de hee- ren J. Lind Az. en J. H. W. Lüt- jeharms, namen afscheid van het brandweerkorps wegens het be reiken van de leeftijdsgrens en verder was er de installatie van verschillende nieuwe function- narissen. De zoogenaamde trouwzaal van het stadhuis was geheel gevuld met brandweerlieden, terwijl er ook een paar oud-leden aanwezig waren en bovendien een achttal dames, echt- genooten van brandweermannen, die door hun aanwezigheid getuigden van het meeleven van de dames met het werk van de brandweer. Natuurlijk waren er ook de bur gemeester, de gemeente-secretaris en de wethouders iedere Alkmaarder weet hoeveel waardeering B. en W. hebben voor de brandweer. Een woord van den burgemeester. Na den welkomstgroet aan B. en W. door het brandweercorps staande gebracht nam de burge meester als' eerste spreker het woord. Hij begon met een herinnering aan het 60-jarig jubileum van de brand weer een jaar geleden. Thans zoo ging hij voort zijn we in kleiner gezelschap voor weer iets belang rijks: het afscheid van twee brand meesters en de installatie van nieu we fuhctionnarissen. Beide heen gaanden zullen vervuld zijn van een gevoel van dankbaarheid, dat zij zoo lang deel hebben kunnen uitmaken van de vrijwillige brandweer. Op dat woord „vrijwillige" legde spr. den nadruk, omdat hij het voor de gemeente van groot belang acht te, dat er een vrijwillig corps is, dat allerwege ook door erkend des kundige geroemd wordt als zeer bekwaam voor zijn taak. Beiden hebben zij op voortreffelijke wijze van hun burgerschap van Alkmaar doen blijken, steeds hebben zij ge reed gestaan meer dan 40 jaren hun kracht te geven aan de stad hunner inwoning. Spr. was er dank baar voor en was er trotsch op, zul ke menschen in de gemeente te hebben. Medailles aangeboden. Thans is de tijd gekomen, dat jon geren de taak van de heeren Lind en Lütjeharms zullen overnemen en bij hun heengaan wilde spr. hun namens de gemeente eeren met de medaille van Alkmaar, waarop staat: „Voor toegewijden dienst bij de vrijwillige brandweer". De me dailles noemen verder jaar en datum van infunctietreding: de heer Lind in 1895, de heer Lütjeharms in 1898. Bevordering en benoeming van functionnarissen. Zich richtende tot hen, die in hoogere functies waren bevorderd of tot een functie waren geroepen, wees de burgemeester er hun op, dat er van hen een offer wordt ge vraagd ten dienste van de gemeen schap, maar hij was ervan over tuigd, dat zij dat zullen doen op de zelfde wijze als de beide anderen dat hebben gedaan, Spr. installeerde dan als adjunct commandant den heer ir. Keesman en als hoofdbrandmeesters de heeren Hamstra, van Maarleveld, Landman en Wayboer (deze laatste was we gens ziekte afwezig). Hij wenschte hen allen geluk met de hun ten deel gevallen onderscheiding en voegde er voor den laatstgenoemde nog aan toe den wensch voor spoe dig herstel. Tot brandmeesters werden be noemd verklaard de heeren Haas broek en Pander, thans adjunct brandmeesters, en de heeren de Vis ser en de Wit en tot adj.-brandmees ters de heeren van der Pol, Erkamp, van den Idsert en van der Sluis, allen thans brandweerman. Dan wenschte spr. den heer F. H. Ringers geluk met de uitbreiding van het corps, overtuigd, dat deze als commandant den goeden naam daarvan zal hoog houden en de me dewerking zal behouden van da nieuwbenoemden. (Applaus.) De commandant spreekt. De heer Ringers, commandant der brandweer, was overtuigd dat alles zal voortgaan als tot dusver, want allen zijn reeds lang vrijwillig verbonden aan het corps en zij we ten klaar te staan overal waar hulp moet worden geboden, buiten zoo wel als in de gemeente. Er Zijn vak lieden en niet-vaklieden onder hen, maar allen zijn vol ambitie. In ver band hiermee memoreerde spr. de uitlating in den gemeenteraad alsof een slager geen goed brandweerman zou kunnen zijn en dan wees hij er op, dat de slager en boer Chr. de Wet het in den Transvaalschen oor log wel bracht tot generalissimus van zijn land. Hij had de noodige ambitie! Alle mannen van onze brandweer weten te doen wat er in hun handen wordt gelegd, zei spr. Hulde aan de brandweer- vrouwen. Over het heengaan van de heeren Lind en Lütjeharms had spr. in de vergadering van de hoofden zijn leedwezen uitgesproken, maar hier wilde hij naast de brandweer man nen ook huldigen de brandweer vrouwen, die toch ook telkens weer, naar spr. met een voorbeeld aangaf, klaar staan om den man te helpen in het belang der gemeen schap. Namens de heele brandweer bood spr. daarop aan de echtgenoo- ten van de scheidenden een mooie mand bloemen aan. (Ap plaus.) Vele woorden van dank. De heeren Lind en Lütje harms spraken hierop haar dank en erkentelijkheid uit voor de tot hen gerichte woorden, daarbij ver zekerende dat zij steeds vóór de vrij willige brandweer zullen blijven en in den geest er deel van blijven uitmaken. Beiden waren dankbaar voor de groote mate van vriend schap, welke zij in het corps heb ben mogen ondervinden. De heer Ringers deelde nog mede, dat de hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Nederland, sedert 5 Nov. in functie, aanwezig had willen zijn, maar de vele bezig heden van het nog nieuwe ambt hadden hem zulks verhinderd. Na mens hem betuigde spr. de beide heengaande heeren dank voor hun burgerzin en gemeenschapszin; de nieuwbenoemden feliciteerde spr. eveneens uit naam van den hoofd inspecteur. Ir. Keesman wist ook te spre ken uit naam van den heer Wayboer, als hij een afscheidswoord richtte tot de heeren L. en L., die echter on-officieel aan het corps zullen blijven verbonden. Hij hoopte hen bij eventueele branden weer te ont moeten. Den burgemeester bracht spreker dank voor zijn benoeming tot adj.- commandant. Tenslotte spr. nog de heer Pan der een kort woord ten afscheid. De officieele plechtigheid was hiermee afgeloopen. Er werd een kop thee aangeboden, waarna men nog eenigen tijd in gezclligen kout bijeenbleef. AANGEREDEN TENGEVOLGE VAN DE DUISTERNIS. Mevr. de wed. G. K. te Noord- scharwoude is aldaar Donderdag avond tengevolge van de duisternis aangereden door een paar fietsers, waardoor zij kwam te vallen. Door een paar ingezetenen werd zij thuis gebracht. Doktershulp werd inge roepen, waarbij bleek dat een enkel gebroken kas. Opname in het zie kenhuis te Alkmaar bleek nood- z< kelijk. DE VERGOEDING BIJ DE RADIO-DISTRIBUTIE. Wat zai men moeten betalen? Men heeft ons eenige vragen ge steld over de vergoedingen, welke het komende jaar voor het ontvan gen van radio-uitzendingen wordt gevraagd, in het bijzonder wat be treft de aangeslotenen bij de ge meentelijke distributie. Men kan daarover in de verschil lende overheidsbepalingen de ge gevens vinden, maar wij willen het hier in het kort nog even weer geven. Tot dusver betaalt de aangeslotene bij de gemeentedistributie 1.75 per maand. Nu deze distributie niet meer gemeentelijk zal geschieden, is het abonnement op 1.50 gesteld. Iedere luisteraar zoowel de bezit ters van een eigen toestel, als zij, die aangesloten zijn bij den distri- butiedienst betaalt evenwel 0.75 per maand voor de luistervergun ning, waarvoor men vóór 15 Januari een formulier bij het postkantoor moet vragen. Men kan op de luister vergunning zelf zegels plakken, tot het bedrag van 0.75 per maand. Het abonnementsbedrag van 1.50 per maand wordt afzonderlijk geïnd. VEILINGOMZET NOORDER MARKTBOND. In de gister gehouden vergadering van den veilingvereeniging „De Noordermarktbond" te Noordschar- woude werd meegedeeld dat de vei- lingomzet over 1940 2.300.000 heeft bedragen, d.i. 474.000 méér dan in 1939. INBRAKEN TE HEERHUGO- WAARD. Hedennacht hebben dieven zich door het uitsnijden van een ruit toe gang weten te verschaffen bij de winkeliers P. Peppelenbosch en J. Groot, wonende tegenover de r.k. kerk te Heerhugowaard. De politie stelt een onderzoek in. Er is nog geen enkele aanwijzing gevonden, terwijl er evenmin bekend is wat er vermist wordt. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Concert in Tirol (rom.-zang- film); hoofdrollen Heli Finkenzeller, Hans Holt en de Wiener Sangerkna- ben. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag 2 en 4.15 uur voorstelling. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Het onsterfelijke hart (rom.- dram.); hoofdrollen Heinrich George en Kristina Söderbaum. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag 2 en 4.15 uur voorstelling. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Haar privé-secretaris (comedie); hoofdrollen Maria Andergast, Gustav Fröhlich, Theo Lingen en Fita Benk- hoff. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag van 2 uur af doorloopende voorstel ling. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Bel Ami (rom.); hoofdrol len Willi Forst, Olga Tschechowa, Ilse Werner en Johannes Riemann. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag van 2 uur af doorloopende voorstel ling. Zaterdag 28 December. 2.30 uur, Roxy-theater, kinder voorstelling van het sprookje Doorn roosje. 7.30 uur, Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Rare Familie", met o.a. Johan Kaart en Syivain Poons. Zondag 29 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van ,,'n Pare familie", met o.a. Johan Kaart en Syivain Poons. Wegens inventarisatie Maandag en Dinsdag INBRAKEN IN HET BLOCKHOVEPARK. Inbrekers hebben in den afge loopen nacht weer eens een bezoek aan het Blockhovepark gebracht en bij vier bewoners ingebroken. Bij de familie Vis werd een kof fer ontvreemd, waarin eenige bus sen cacao, welke koffer des mor gens bij buren, zonder de cacao, in den tuin werd teruggevonden. Een collectebus voor de Winter hulp, waarin naar schatting 30 zat, werd in de kamer leeg op een stoel gevonden. De inbrekers heb ben dus de brutaliteit gehad om de bus in huis te ledigen. Bij de familie Bosscher zijn de inbrekers niet verder dan den kel der gekomen. Daar werden eenige blikjes pathé met eenige stukjes Sunlightzeep ontvreemd, die des morgens door de politie in de kof fer van de familie Vis in den tuin van den heer Bosscher werden teruggevonden. Hoewel deze fami lie in het bezit van een hond is, heeft men daar van de inbrekers niets gehoord. Ook de familie Seelen werd met een bezoek vereerd, doch daar werden de inbrekers gestoord, zoodat hier niets werd vermist. De heer Seelen, wakker geworden door het aanslaan van den hond, was naar beneden gegaan en had ontdekt, dat de deur openstond. Aangezien hij niets verdachts ont dekte, veronderstelde hij, dat men verzuimd had deze te sluiten, waar om hij zich weer ter ruste had be geven. Spoedig maakte de hond echter weer een helsch lawaai, waarop de heer Seelen zich met zijn dochter naar beneden begaf, een onderzoek instelde, doch niets verdachts ont dekte. Des morgens kwam men ech ter tot de conclusie, dat met behulp van zeep een viertal ruitjes van een glas-in-loodraam waren weggesne den. Ook de familie Führi Snetlage werd met een bezoek van de inbre kers vereerd. Het is nog niet bekend, wat daar ontvreemd werd. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in, dat heden werd voortgezet. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 29 December is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend. Op Zon- en Feestdagen en ge durende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 7 uur tot den volgen den morgen half 9. Zaterdagsavonds is de apotheek tot 8 uur geopend. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. Op Woensdag (Nieuwjaarsdag) zal de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend zijn. DE WINTERHULPCOLLECTE. Gister en heden wordt voor de tweede Winterhulpactie gecollec teerd. Het blijkt ons, dat de zooge naamde sprookjesspeldjes door hun alleraardigste uitvoering zeer in den smaak vallen. Er zijn zelfs verzamelaars, die niet rusten vóór zij de geheele sprookjesserie com pleet hebben. Ongetwijfeld zal dit er toe meewerken het totaal van de orbrengst dezer collecte te ver- hoogen. Mr. P. A. V. Baron van Harinxma ihoe Slooten „Weldadigheid brengt dubbelen zegen, zij zegent hem, die geeft, en die ontvangt." „Laat de kinderkens tot Mij komen." De zondagsschool „Laat de kin derkens tot Mij komen?, heeft haar kerstfeest met de leerlingen op andere wijze gevierd dan in vorige jaren. De tijdsomstandigheden heb ben daarop invloed gehad. De vie ring bepaalde zich uitsluitend tot de leerlingen, in het gebouw „Waakt en Bidt". De kleinen waren aandagmiddag ir, de groote zaal, die geheel gevuld was, vereendgd. Onder leiding van den voorzitter, den heer Chr. Knaap, zongen de kinderen him kerstliederen. De heer Knaap vertelde de kerstgeschiede nis eh deed ondertusschen verschil lende vragen, die door de leerlingen viot werden beantwoord. De secre taris, de heer J. Koch, vertelde een boeiend kerstverhaal: „Arm en toch rijk." Na sluiting volgde de uit- deeling der kerstgeschenken, die met gretige handen werden aange nomen. Dinsdagmiddag kwamen de oude ren aan de beurt. Thans vertelde ds. Kleyne, herv. predikant alhier, op onderhoudende wijze de kerst geschiedenis, terwijl de voorzitter een kerstverhaal vertelde, dat tot titel droeg: „Het schot in den nacht." Op voortreffelijke wijze zongen de leerlingen hun kerstlie deren. De kinderen, die de Zondags school verlieten, ontvingen na een afscheidswoord, een bijbeltje. Na sluiting kregen de leerlingen een boek en wat lekkernijen. Vol daan keerden ze huiswaarts. Te Heiloo. Donderdagmiddag 3 uur had de bijeenkomst plaats in het Witte kerkje. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Een groote schare kinderen wachtte bij den kerstboom met zijn twinkelende lichtjes en gekleurd licht op de dingen die komen. Ds. Bloemhoff heeft de jeugd gewezen op de be- teekenis van het kerstfeest, een overwinning van het licht op de duisternis en vertelde het oude kerstverhaal, dat altijd nieuw blijft. De wijze, waarop de predikant de jeugd toesprak en tegelijk haar ken nis omtrent de geboorte van het Kind in Bethlehems stal op de proef stelde (een proef die zij schitterend doorstonden) deed klein en groot in het wonderbare gebeuren opgaan. Mej. Vennik begeleide de liede ren en mevr. Bloemhoff heeft even eens een groot aandeel in het feest gehad. In de Kerkelaan. In het vriendelijk en rijk getooi de kerkgebouw hebben de kinderen van de herv. evangelisatievereeni- ging, onder leiding van de dames Vahl en Ëinwachter, geluisterd naar het kerstverhaal. Het geheel ge vulde kerkgebouw heeft met groote belangstelling geluisterd naar de vorderingen die de kinderen hebben gemaakt. Ook hier was het een geslaagd kerstfeest. Te Egmond aan Zee. De oud-katholieke jongelieden- vereeniging Vroom, Vrij en Blij vierde het Kerstfeest met een Kerstwijdingsavond. Kapelaan A. Zwart hield een lezing met licht beelden, getiteld Marley's Geest. Deze Kerstvertelling boeide de tal rijke aanwezigen, die het vereni gingsgebouw tot de laatste plaats vulden, buitengewoon. Voorts wer den verschillende Kerstliederen gezongen, met verdienstelijken solo-zang van mej. Nellie van Duin. De oud-katholieke vrouwenver- eeniging Sint Agnes liet zich pok dit jaar, ondanks de tijdsomstan digheden, niet onbetuigd en ver zorgde weder op voortreffelijke wijze de Kerstfeestviering voor de kleintjes van de kleuterschool, de Zondagsschool en de leeringkin- deren. Op afwisselende wijze wer den de kleintjes bezig gehouden bij den mooi versierden Kerst boom in het verenigingsgebouw, met Kerstvertellingen, Kerstliede ren, tooneelstukjes enz. Allen ont vingen versnaperingen en tot slot een passend geschenk. Ook nu was de zaal tot de laatste plaats bezet. Te Warmenhuizen. Den len Kerstdag had in de herv. kerk het jaarlijksche Kerst feest plaats voor de kinderen van de Zondagsschool. Vooraf vond een kerkdienst plaats met als voorganger ds. de Mooy uit Heerhugowaard. Het kin derfeest is in alle opzichten bui tengewoon goed geslaagd. Te Oterleek. Den eersten Kerstdag werd in de herv. kerk met de kinderen van de Zondagsschool het Kerstfeest ge vierd onder leiding van ds. Klein Wassink uit Alkmaar, consulent der herv. gemeente te Oterleek. De kerk was bijna geheel gevuld met belang stellenden. Na den samenzang hield de predikant een kerstvertelling, waarna door de kinderen onder lei ding van de Zondagsschooldames met begeleiding door den heer A. van Ham op het orgel eenige kerst lieden werden gezongen. Vervolgens werden de kinderen onthaald op di verse versnaperingen, waarbij ook de andere in het kerkgebouw aan wezige kinderen niet werden verge ten. Vervolgens hield mej. Gon Chanskie een kerstvertelling. Aan het slot dankte ds. Klein Wassink allen, die hadden medegewerkt dit mooie feest te doen slagen. Bij het uitgaan van het kerkgebouw werden aan de kinderen cadeautjes over handigd. Te Uitgeest. Evenals voorgaande jaren is ook dit jaar wederom In de diverse kerkgebouwen het Kerstfeest ge vierd. Bij de Ned. hervormde ge meente werd ook dit jaar een kerst spel door de kinderen van de zon dagsschool opgevoerd onder leiding van mej. S. Twisk. Een nieuwigheid was dit jaar de kerstfeestviering in het hotel de Ooievaar, op initiatief en onder voorzitterschap van den burgemees ter, voor de gezamenlijke leerlingen van de lagere scholen in deze ge meente. Met elkaar bedraagt dit rond 500 kinderen. De zaal was geheel in een Kerstsfeer gebracht, met in een der hoeken een mooie kerstboom. De burgemeester was verheugd dat al de kinderen uit hetzelfde dorp bij één kerstboom gezeten, gezamen lijk dit zouden vieren. Hierna las de heer Schaar het Kerstevangelie. De kinderen zongen het bekende „De Herdertjes lagen bij nachte", onder leiding van den heer Woud, op den vleugel begeleid door den heer Twisk. Vervolgens werd na een beschou wing door den heer Schaar over „Stille nacht" gezongen, waarna de heer Boschman een Kerstvertelling gaf, „Hegge Hannes". Er werd nogmaals gezongen en tenslotte werden de kinderen getrac- teerd op melkchocolade, waarna de burgemeester een woord van dank bracht aan allen, die tot het slagen van dit feest hadden medegewerkt. GESLAAGD. Mevr. S. A. LutterotKamper is niet alleen geslaagd voor het leeraars examen machineschrijven Ned. taal, maar ook voor Franseh, Duitseh en Engelsch. Voor het op 20 Dec. te Amsterdam gehouden examen van de Vereeni- ging van leeraren in stenografie en machineschrijven slaagden: voor kantoortypist(e) mej. L. Kamp en de heer L. Westerhuis te Alkmaar en de heer N. J. Sevenhuysen te War menhuizen. Vóór het diploma B (stenografie) slaagde mej. T. Tuinman te Bergen, voor het diploma kantoorstenografe in de Engelsche taal mej. N. Bos te Egmond aan Zee. CONCERT VOOR DE GEVANGENEN. Het koor van de St. Dominicus- kerk aan de Laat alhier gaf onder leiding van den heer van Langen op den eersten Kerstdag een concert in het Huis van Bewaring, terwijl op den tweeden Kerstdag een aantal liederen werd ten gehoore gebracht in de strafgevangenis alhier. Het jon genskoor van de Dominicuskerk verleende daarbij medewerking. In het Huis van Bewaring sprak mr. Leesberg Jr. namens de r.k. reclasseeringsvereeniging woorden van dank, terwijl in de strafgevange- nis de voorzitter dezer vereeniging, pater Keijsper O.P., den zangers dankte voor hun welwillendheid om op deze beide dagen eenige uren vrij te maken om voor de gevange nen te zingen. 148STE CHRISTMAS CAROL. De 148ste voordracht van Dickens Kerstvertelling, door Dr. van Ame- rongen, in diens eigen vertaling, ken merkte zich in de „Rustende Jager" te Bergen door een groote belang stelling. Dr. van Amerongen, met applaus begroet, gaf, alvorens hij met zijn voordracht aanving, een verhande ling over Dickens als schrijver, dien hij, na Shakespeare, Engelands besten schrijver noemde. Spr. noemde „The Christmas Carol" Dickens beste ceuvre met de schoone strekking van aankweeking van naastenliefde en verdraagzaamheid, neergelegd in het eenvoudige zinnetje van den kleinen Tim „God zegene ons allemaal". De aanwezigen gaven door luid applaus, dat na het einde groeide tot een ovatie, blyk, van het mooie werk en de sublieme voordracht te hebben genoten. De voorzitter van den Berger Kunst kring, voor welke organisatie de voordracht werd gegeven, sprak tot Dr. van Amerongen een dankwoord, waarin hij ook lof bracht voor de schitterende vertaling. Als herinne ring bood hij Dr. van Amerongen het pas verschenen boekwerk „De Oogst der Tijden", uitgaven van de Arbei derspers en nog verzorgd onder leiding van den vroegeren hoofd redacteur Dr. Wiarda Beekman, aan. In de breede gang van het ver- eenigingsgebouw hangt een groot zwart bord. Aan den kop daarvan is met witte letters geschilderd: zaal 1, zaal 2tot en met Zaal 6. Vroeger stond bijna eiken avond onder iedere zaal met krijt ingevuld de naam van de vereeniging of vak groep, instelling of club die dien avond in die zaal een vergadering belegd had. Langs het bord passeer den de voorzitters, bestuursleden en de leden soms tientallen soms honderdtallen die de zalen vulden en de belangen des tijds bespraken. In de vertrekken hing een mist van sigarenrook en uit de ramen straalde een fel licht naar buiten. Nu hangt het bord er nog, maar onder zaal 1 tot en met is geen krijtje aan het werk geweest. De gang is 's avonds donker, want er worden geen voorzitters, bestuurs leden en leden verwacht. De zalen zijn leeg, koud en donker: het ge bouw staat er 's avonds als een doelloos duister gevaarte. Waar zijn ze: de voorzitters, die de vergaderingen openden en allen een hartelijk welkom toeriepen; de secretarissen, die hun notulen voor lazen, welke onder dankzegging goedgekeurd werden; de geachte in leiders met hun uiteenzettingen over de belangen des tijds; de vragen stellers en de menschen van de rondvraag; de mannen met de rake opmerkingen en de kankeraars. Waar zijn ze allen? Trotseeren ze de duisternis en riskeeren ze hun ledematen om de ledige uren buitenshuis te slijten? Dan moet het klokje, dat thuis be hoort te tikken als nergens anders, bij dezen danig van den slag zijn. Gaan ze naar de bioscoop dan kun nen ze, na een muzikaal avontuur in Weenen of een sensaticmeele jacht op verdwenen documenten meegemaakt te hebben, thuis nog een flinke poos nagenieten met de pantoffels langs de kachel. Gaan ze naar een café dan is om zeven uur de gezelligheid voor de borrelaars er al af en om elf uur komt men de liefhebbers van minder dartel vocht zeggen dat het tijd is om op te stap pen. Zoeken ze hun heil in gezellige en intieme k'aartavondjes, ook dan zullen ze niet erg lang mogen blij ven plakken. Om twaalf uur zijn ze in elk geval allemaal thuis. Vroeger eischte het vereenigingsbelang wel eens anders! Het meest waarschijnlijk is echter, dat ze vrijwel allemaal de meeste avonden thuis doorbrengen: in de huiskamer bij de huisgenooten. Ze zullen bij dit intieme samenzijn ge noeglijk mee keuvelen en consta- teeren, dat huisgenooten heel gezel lige lui kunnen zijn. Ze zullen lezen en ondervinden dat er van boeken minstens net zooveel te leeren is als van vergaderen. En de huisgenoo ten, die den vergaderingsman ver loren waanden en in hun midden wedervonden, zullen dat een licht- mint van dezen tijd noemen. FRAUDELEUS SLACHTEN. De politie te Alkmaar heeft een frauduleus geslacht kalf aangehou den en tegen den overtreder proces verbaal opgemaakt. BOTERCONTROLE-STATION NOORDHOLLAND. In café Central te Alkmaar werd gistermiddag, onder voorzitterschap van den heer E. Dzn. Govers, een ledenvergadering gehouden van het Botercontröle-station Noordholland. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat hij in deskun digheid op zuivelgebied zijn voor ganger, den heer G. Nobel, niet kan evenaren. Hij bracht den heer Nobel dan1- voor hetgeen hy voor het station had gedaan en verzeker de, dat de naam van den heer Nobel in de geschiedenis van het zuivel- wezen met eere zal worden ge noemd. Spr. zat als voorzitter tegen zijn wil, doch als dienaar van de organisatie in het algemeen belang. Wij, aldus spr., moeten opkomen voor het belang van ons botermerk. Het publiek moet weten, dat boter met ryksmerk de zekerheid geeft, dat deze beter is bereid in inrich tingen waarin margarine geheel ge weerd wordt. De secretaris deelde mede, dat op 1 Januari 1940 58 zuivelfabrieken, 6 melkinrichtingen, 7 handelaren en 1 zelfkazende boer waren aangesloten. In den loop van 1940 traden uit: 2 melkinrichtingen en 2 handelaren. De aanvragen tot aansluiting van 2 zuivelfabrieken en I handelaar zijn nog loopende. De boter- en kaasdistributie. De crisisafdeeling van het kaas- en botercontrólestation was in de tweede helft van het jaar uitge groeid tot een omvangrijk apparaat met twaalf personen voor den bin nendienst, vijf gewone controleurs en zeventien gedetacheerde. Een door het station gesteund verzoek van Zuidholland, om in verband met de boterschaarschte, toe te staan, dat reden ook margarine mogen verhan delen, werd dato 30 November door den Directeur-Generaal van den Landbouw afgewezen. Na een bespreking over de moei lijkheden met de botermerken, waar tegen volgens den secretaris, de stations reeds hadden geprotesteerd en waarvan de secretaris in de toe komst een mindere kwaliteitsklasse verwachtte, was het woord aan den heer G. Nobel, die den voorzitter I dank bracht voor de he openingswoord gebrach Sprekende over de kwes men hem als voorzitter b zeide de heer Nobel, dat van de vier bestuurslede hen, die achter de schei werkten betreurde, ove hij was, dat de genoemde duur geen vrede zullen k ben met hun optreden. B richting en voorbereiding station en gedurende h( bestaan is steeds prettig opbouwenden zin sam Dat de V. V. Z. M. sprek om voor haar zitting in I te nemen mag, zoo verv geen aanleiding zijn om kwalijk te nemen een ai hem te voeren als zou h: andere richting voorstaan gaat bij de botercontróle een goede controle op de bedrijven, de productie er houding en een nauwkeur schappelijk onderzoek van alsmede een billijke berec neer de voorschriften woi treden. Daar komt, aldus coöperatief of particulier bij te pas. Alle bestuursleden moei tijdig oordeelen, aldus spr mij steeds is gedaan. W over de coöperatie naast goede, dat zij tot stand bracht, wel eens heb gei fouten dan mag men mij botercontróle, waarover ik ten nadeele heb gezegd, kwalijk nemen. Ik vind, zo spr. de actie onaangenaam rechtvaardig, wat niet wegi mijn belangstelling op controle onveranderd is medewerking als steeds w Aangezien niemand h. woord verlangde, sloot de met de beste wenschen voc Kaascontri Noordholland. Nimmer heeft het kaascc tion Noordholland, aldus ter, de heer G. Nobel, in middag te Alkmaar gehoud vergadering, een vergader! den onder omstandigheden onder wij thans leven. De heden zijn zeer vele. Ik wij het verstandigst en het om dit zonder morren te en onze uiterste krachten nen om er zooveel mogelij] recht te brengen. Ik hoop trouw, dat na dezen zware: het Nederlandsche volk, er een betere en gelukkige men. Medegedeeld werd, dat tion zijn aangesloten 61 kaa terfabrieken, 2 kaasfabrieki zelfkazende boeren. De c ling van het kaas- en bot station was in de tweede dit jaar weer uitgegroeid, ting voor 1941 werd conf gesteld, terwijl het entre dat jaar onveranderd ble noeming van leden, belast nazien van de rekening, voorzitter, aangezien niema het woord verlangde, na van dank aan den heer die 12 jaar deel van het bes uitgemaakt en in de vorige ring was vervangen, met wenschen voor 1941 de verg NOORDSCHAR Noordermarktbond. - middag vergaderde het best de veilingsvereeniging marktbond" onder leiding heer J. Kliffen, die in zijn rede in het bijzonder de Swager en D. Bruijn vei« na hun afwezgheid wegens waarna hij het afgeloopen Tevue liet passeeren. Hij degenen, die in Mei hun offerd hebben. Voor den zijn er groote veranderingei men en er zullen er nog komen. Spr. hoopte, dat d tie het hoofd zal kunnen al deze veranderingen. Wat de financieele zijde kan de tuinbouw tevreden hebben verruiming van de: gekregen, waardoor enze niet meer op de mestvaalt voor veevoeder bestemd w Na vaststelling der notu de voorzitter mede, dat de November 179.658.78 he gen; in November van ver was de omzet 84.629.85. zal de totale omzet van ongeveer 2.300.000 z 1.825.986 in 1939. De heer Kaan wees voorzitter op de steeds st drijfskosten. Er wordt ze schreven zonder dat da: kening is gehouden. Spr. de tuinbouwers een men bestaan krijgen. Naar aanleiding van hi slag der Provinciale merkte de voorzitter op, wel blijkt, dat de veilin ties niet overbodig zijn. De voorzitter deelde de oprichting van tuir tuurscholen in voorben Deze zijn bestemd voor ders die een diploma tuinbouwcursus bezitten naast de theoretische k< practische ervaring op helft van de kosten zal Rijk en de helft door di hebbenden betaald moe den; in dit geval via de vereenigingen, wat beter is dan via de tuinbol saties. Er zullen wel

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2