A Visschers dreven op ijsschots af. Huurprijsbesluit 1940 uitgevaardigd, Strengere straffen op prijsopdrijving. Glimlachje. In eigen kantoor opgesloten. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 DECEMBER 1940. M huurobjecten op dien dag gebruike lijke huurprijs en een andere huur der optreedt, vormt de laatstge noemde huurprijs de hoogst toelaat bare huurprijs. Wanneer de verhuurder na 9 Mei 1940 verbeteringen aan het gehuurde heeft aangebracht, waardoor de huurwaarde is gestegen, wordt de hoogst toelaatbare huurprijs ver hoogd met een bedrag van tien ten honderd 's jaars van de kosten der verbetering, voor zoover deze kosten het redelijke en gebruikelijke niet overschrijden. Wat niet mag. Het is verboden ter zake van of in verband met een huurovereenkomst van onroerende zaken of gedeelten daarvan als derde eenig voordeel te beloven, te bedingen, te betalen of aan te nemen. Onder voordeel wordt niet begrepen de door middel van borgtocht pand of hypotheek ver schafte zekerheid noch ook een rede lijke vergoeding voor verrichte dien sten, indien en voor zoover deze op 9 Mei 1940 gebruikelijk was te achten. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsehe za ken is bevoegd voor te schrijven, dat in door hem aan te wijzen gemeen ten of groepen van gemeenten, van verhuur van onroerende zaken of gedeelten daarvan, welke geheel of gedeeltelijk in die gemeenten zijn gelegen, aangifte moet worden ge daan volgens door hem te stellen regelen. Dit besluit is niet toepasselijk op land in den zin van het besluit hou dende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouw gronden. Het treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het is ook toepasselijk op huurprijzen, welke voor het in werking treden daarvan overeengekomen werden. Drie visschers uit Kornwerd en Makkum hadden zich Donderdag een eindje bezuiden den Afsluitdijk ter hoogte van Kornwerderzand op het ijs begeven om hun netten onder het ijsdek, dat zich tegen den Afsluitdijk had vastgezet, te zetten. Plotseling brak het ijs, waarop zij zich bevonden, af, en dreven de mannen op de afgebroken ijsschol naar het open water. Er bestond voor hen geen mogelijkheid om er af te komen. Omdat er niemand in de na bijheid was, baatte schreeuwen niets. Ten einde raad begonnen zij te zwaaien met jassen en doeken in de hoop, dat zulks opgemerkt zou wor den. Inderdaad werd dit op Korn werderzand gezien. Men waarschuw de de marechaussee en met behulp van een motorboot wist men de vis schers in veiligheid te brengen. INSCHRIJVINGEN IN HET GROOTBOEK VAN DEN WEDEROPBOUW. Verschenen is een besluit van de secretarissen-generaal van justitie, van waterstaat en van financiën tot regeling van de uitgestelde betalin gen bij onteigeningen als bedoeld m artikel 7 van het besluit tot regeling van de onteigening ingevolge artikel 5 van het besluit wederopbouw II. In artikel 2 van dit besluit wordt gezegd, dat indien de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw bepaalt, dat de betaling van de ver goeding wordt uitgesteld, het bedrag dier vergoeding aanvankelijk in het grootboek voor den wederopbouw wordt ingeschreven. Deze inschrijvingen worden gesteld ten name van hen, die op het tijdstip der onteigening bij het kadaster als eigenaren bekend stonden en dragen een rente van vier procent, te reke- en van den eersten dag van de maand, volgende op die waarop de onteigening heeft plaats gehad, welke rente betaalbaar is in halfjaarlijk- sche termijnen. De ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! DE BERGER IJSSPORTVEREENIGING liet Tweeden Kerstdag op haar banen den Kenmemer-wisselbeker verrijden. Jan Langendijk (bekerhouder) kreeg door zijn drievoudige overwinning (500 M. 1500 M. 5000 M.) dezen beker officieel in bezit. K. Buyen (rechts, die- 2e werd in het algemeen klassement), feliciteert Lan gendijk met zijn overwinning. (Polygoon) „DAN VERGETEN ZE ALLES". Tweeden Kerstdag werd in de Brakke Grond te Amsterdam de tweede nationale postzegel-ruildag gehouden, georganiseerd door de Amsterdamsche Philatelistenvereeniging. „Hoofden en postzegels", het eenige, dat de outsider kan ontwaren. (Polygoon) .Het verordeningenblad van giste ren bevat een besluit van de secre tarissen-generaal van de departe menten van binnenlandsehe zaken, van handel, nijverheid en scheep vaart, van financiën en van justitie tot beheersching van huurprijzen (huurprijsbesluit 1940). De hoogst toelaatbare prijzen. Hierbij is het verboden voor een onroerende zaak of gedeelte daarvan een huurprijs te bedin gen, te beloven, aan te nemen of te betalen, welke hooger is dan de prijs waarvoor het huur- object op 9 Mei verhuurd was. Onder huurprijs wordt verstaan het geheel van de door den huurder bij of ter zake vén een huurovereen komst op zich genomen verplichtin gen. Als het huurobject op 9 Mei 1940 niet, doch tusschen 1 Jan. 1935 en 9 Mei 1940 wel verhuurd is geweest, is de huurprijs, waarvoor het het laatst in dat tijdvak verhuurd is ge weest, de hoogst toelaatbare huur prijs. In de overige gevallen is de hoogst toelaatbare huurprijs die, wel ke voor soortgelijke huurobjecten op 9 Mei 1940 gebruikelijk en redelijk was. Dit geldt niet voor nieuwbouw, welke na het in werking treden van dit besluit tot stand gekomen is. Hiervoor zullen de secr.-generaal van binnenlandsehe zaken, handel en financiën maximumprijzen vaststel len. Ingeval de huurprijs als gevolg van persoonlijke verhoudingen tusschen huurder en verhuurder op 9 Mei 1940 lager was dan de voor gelijksoortige Naar het A.N.P. verneemt, zal bin nenkort een besluit worden afgekon digd, waarbij de handhaving van de prijsvoorschriften centraal wordt geregeld. De op prijsopdrijving staan de straffen, welke tot nu toe op de prijsopdrijvings- en hamsterwet zijn gebaseerd, worden aanmerkelijk verscherpt. Het maximum van de gevangenisstraf wordt aanzienlijk verhoogd. Daarnaast zal een geld boete tot onbeperkt bedrag en zullen ook andere maatregelen, zooals slui ting van een bedrijf en verbeurdver klaring van goederen en goederen voorraden van den prijsopdrijver, kunnen worden opgelegd. De proce dure van de vervolging van overtre dingen der prijsvoorschriften wordt, voor wat de geldboete en d« genoem de maatregelen betreft, aanmerke lijk vereenvoudigd. Deze zullen door administratieve instanties, die onder den gemachtigde voor de prijzen res sorteeren, kunnen worden opgelegd. Mammie, heeft Pappie U daar ontmoet? Een overval zonder resultaat. Gistermiddag begaf een bedrijfs leider in het Oosterpark tè Amster dam zich naar zijn kantoor om nog even een en ander in orde te maken. De sleutel ging moeilijk in het slot om, doch weinig vermoedde de man, dit dit een voorbode zou zijn voor nader onheil. Toen hij goed en wel binnen was werd de bedrijfsleider staande ge houden door twee mannen, die hem om zijn sleutels vroegen. Zij hielden hem onder bedreiging in bedwang en openden den met een der sleutels de brandkast, waarop zij voordien reeds aanvallen met inbrekerswerk tuigen hadden gedaan. De moeite was echter vergeefs Er was niets te halen. Na deze ont dekking pakten de bezoekers hun spullen bij elkaar. Met de sleutels verlieten zij het kantoor, den be drijfsleider daar achterlatend, en sloten de deur achter zich. Na eeni- gen tijd slaagde het slachtoffer van den overval erin de aandacht van dfe buren te trekken, waarop hij spoedig bevrijd was. Hij stelde de politie van het bureau Linnaeus- straat onmiddellijk van den over val op de hoogte. Deze heeft het onderzoek thans in handen en bezit een goed signalement van de daders INVOERRECHTEN DUITSCHE GOEDEREN. Vrijstelling. Het verordeningenblad van giste ren bevat een. verordening, waarbij wordt bepaald, dat Duitsche goede ren als zoodanig ten invoer aange- gegeven, van invoerrechten worden vrijgesteld. Indien bedoelde goede ren echter belast zijn met een speci fiek invoerrecht, hetwelk verband houdt met den accijns op gedistil leerd, houtgeest, suiker, bier, geslacht of zout, wordt een door den secreta ris-generaal van het departement van financiën als aequivalent van den accijns vast te stellen bedrag ge heven. Door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart worden Duitsche VERZILVERING WAARDEBONS WINTERHULP. De Winterhulp Nederland deelt mede: Wij maken er de winkeliers nog maals op attent, dat de waardebons der Winterhulp Nederland reeds nu als wettig betaalmiddel zijn aan te r.emen; de verzilvering dezer bons kan terstond bij iedere bank plaats vinden en behoeft niet (zooals sommigen abusievelijk meenden) te wachten tot na de Winterhulp-cam pagne. DE HOOGST TOELAATBARE VERVOERPRIJZEN. Blijkens besluit van de secretaris sen-generaal van cfe departementen van waterstaat en van handel, nij verheid en scheepvaart is o.m. be paald: De hoogst toelaatbare vervoer- prijs is die, welke door den vervoer der, verhuurder of derde in het tijd vak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoerover- okmst of verhuur is bedongen of ont vangen. Heeft de vervoerder, verhuurder of derde geen vervoerprijs, als in het vorige lid bedoeld, bedongen of ont vangen, dan geldt als hoogst toelaat bare vervoerprijs die, welke in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoerover- eenkomst of verhuur gebruikelijk was. Overigens geldt als hoogst toelaat bare vervoerprijs de prijs, welke voor een soortgelijke vervoerover- eenkomst of verhuur in het jaar. ein digende op 9 Mei 1940, laatstelijk ge bruikelijk is geweest. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid er. scheepvaart kan ten aanzien van vervoer over zee, hetzij voor een be paald vervoer, hetzij in het algemeen, van de voorschriften van dit beslui' ontheffing verleen en of doen ver- leenen of een anderen prijs bindend vaststellen of doen vaststellen. De secretaris-generaal van het de partement van waterstaat heeft de zelfde bevoegdheid ten aanzien van alle ander vervoer. goederen aangewezen, waarvoor bij invoer verrekeningsbedragen ver schuldigd zijn. Het besluit treedt op 1 Januari 1941 in werking. OMROEPVEREENIGINGEN STEUNEN DE WINTERHULP. De Nederlandsche omroep-orga- nisaties, de A.V.R.O., de V.A.R.A. en de K.R.O. hebben gisteravond gezamenlijk in het concertgebouw een groot gevarieerd concert ge geven ten dienste van de winter hulp. Luisteraars van alle richtingen en ieder geloof vonden gisteravond de verschillende zoo populaire orkesten en artisten bijeen om gezamenlijk een groot bedrag voor de, men kan welhaast zeggen bodemlooze kas van Winterhulp Nederland bijeen te brengen. Guus Weitzel, van Nierop en van Wayenburg spraken om beurten voor de microfoon, uit het K.R.O.- symphonie-orkest en het A.V.R.O.- omroeporkest had men een groot omroep-symphonieorkest samenge steld, dat afwisselend onder lei ding van Pierre Reinards ën Nico Treep en met medewerking van Ankie van WickevoortCromme- lin, sopraan, een ernstig program ma uitvoerde, terwijl na de pauze het A.V.R.O.-amusements-orkest o. 1. v. Elzard Kuhlman, met zang van 't damestrio „Klaver drie", het V.A.R.A.-harmonie-orkest, o. 1. v. Hugo de Groot en „The Ramblers" o. 1. v. Theo Uden Masman, onder den titel „De lichte muze in bonte mengeling" een lichter programma ten gehoore brachten. Ir. A. Dubois, gemachtigde voor de concentratie der omroepver- eei.igingen in Nederland, zeide bij de,, aanvang van het concert, ver heugd te zijn over dit eerste ge meenschappelijk samenwerken, dat t i bate is van de minstbedeelden in ons land, een onmiddellijk reeds zeer vruchtbare samen werk'rg. 800 a 900 POND VLEESCH GESTOLEN? Gisternacht hebben onbekenden uit de rookerij van den heer T. Sluijk te Nieuwerbrug (U.), welke gelegen was achter zijn woning, niet minder dan 890 tot 900 pond vleesch gestolen. Vermoedelijk zijn zij door "en raam naar binnen gekomen en hebben zij zoo het spek uit de rook- kast weten te halen. In totaal hin gen er 3 varkens van 3 verschillende personen. Een van de dieren woog alleen reeds ruim 500 pond. Het poli tieonderzoek bracht nog niets aan het licht. Ook de befaamde politie hond Person van brigadier Sutter uit Amersfoort, welke ter assistentie was ingeroepen, heeft niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. Al het vleesch, dat in de rookkast hing. was afkomstig van huisslachtingen. DE KLANT HIELD HET WISSEL GELD. Bij een drankhandelaar in Am sterdams binnenstad kwam gisteren een 27-jarige heer binnen, die een paar flesschen drank bij zich thuis gesteld wilde hebben. Hij vroeg den winkelier den loopjongen wisselgeld/ mede te geven, aangezjen hij niet an ders dan vijftig gulden had om mede te betalen. Tegen den avond, het was reeds donker, begaf de loopjongen zich naar het aangegeven adres. „Me neer" stond hem reeds aan de deur op te wachten. „Geef het wisselgeld ,ook maar vast, dan haal ik de vijftig gulden". De loopjongen bleef wach ten en na korten tijd kwam er emand de trap afgeloopen. In het donker was herkenning niet zoo ge makkelijk en de jongen was derhalve niet argwanend, toen deze persoon met een „goeden avond" hem voor bijging en in de duisternis verdween. Het wachten duurde tenslotte ech ter te lang. De jongen keerde naar zijn baas terüg en deelde hem zijn bevindingen mede. Deze stelde de politie van het bureau Stadhouders kade in kennis met het gevolg, dat de dader reeds spoedig in Alphen achterhaald kon wórden. Het geld was op, maar de flesschen heeft de winkelier terug ontvangen. De man, die reeds eerder met de politie in aanraking gekomen is, zal worden voorgeleid. DE ORGANISATIE VAN DEN OPBOUWDIENST. Enkele wijzigingen. Blijkens een verordening van den rijkscommissaris zijn eenige wijzi gingen gebracht in de bestaande ver ordening van den Opbouwdienst, Krachtens deze wijzigingen is het volgende bepaald: Aan het hoofd van den Opbouw dienst staat de commandant. De commandant wordt door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemd en ontslagen. Hij staat onder den secre taris-generaal van het departement van algemeene zaken. De jaarlijksche begrooting van den Opbcuwdienst wordt aan de hand van een ontwerp van den comman dant door den secretaris-generaal van het departement van financiën in overeenstemming met den secre- tars-generaal van het departement van algemeene zaken vastgesteld. ONDER ZEER GROOTE BELANGSTELLING vonden te Amsterdam de jaarlijksche steenwedstrij- den in de Turnhal plaats. De winnares der dames, mevr. Ter Heiden-Pieters, in actie. (Polygoon) EDDY NAUJOKS, 4 jaar oud, kan behalve zwemmen (hij heeft reeds zijn zwemdiploma) ook heel goed schaatsenrijden. Hij krijgt op het oogenblik in de Apoltohal te Amsterdam les in het schoonrijden. Eddy met zijn jeugdige medeleerlinge, de 7-jarige Rietje van Erkel, maken een moeilijk figuur. „Maxie Herber en Ernst Baier in den dop!" (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5