STIL! F N Luisteraars moeten vóór 15 Januari aangifte doen. Ruwe schrale huid PUROLf VRAAG en AANBOD Belasting van goederen in het vrije verkeer. Wat is „afschaffen" van een toestel? BUITENLAND 35 cent per vijf regels 3 CHARL FLANDE 78 RADIOPRO G 1NGEZONDEI TWEEDE BLAD TWEEDE BLAD Formulieren bij de postkantoren te verkrijgen. Aan het besluit van den directeur- generaal der P. T. T. betreffende maatregelen op het gebied van den Nederlandschen radio-omroep ont- leenen wij: 1. Zonder in het bezit te zijn van een luistervergunning is het verboden anders dan ten ver voer of in opslag aanwezig te hebben een inrichting door mid del waarvan dé uitzendingen van den radio-omroep kunnen worden ontvangen (ontvangin- richting). 2. Ter verkrijging van een luister vergunning moet hij, die anders dan ten vervoer of in opslag een ontvanginrichting aanwezig heeft: a) Hiervan aangifte doen bij het hoofdbestuur der P. T. T. te 's-Gra- venhage; b) Jaarlijks tot instandhou ding en verderen uitbouw van den Nederlandschen radio-om roep een door den directeur- generaal der P. T. T., na ge pleegd overleg met den secre taris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, telkenjare te bepalen bijdrage (luisterbijdrage), welke een bedrag van 12 niet zal te boven gaan, voldoen. 3. De luistervergunning wordt af gegeven door het staatsbedrijf der P. T. T. op de in de bijlage van dit besluit aangegeven wijze en onder de in deze bijlage omschreven voor waarden. Deze bijlage bevat daar naast de voorschriften, welke ter uitvoering van het in dit besluit bepaalde noodig zijn. 4. Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1941. Aan een bij bij dit besluit behoo- rende bijlage ontleenen wij het vol gende: Onder een ontvanginrichting wor den verstaan: a) Een radio-ontvangtoestel, door middel waarvan de uitzendingen van den radio-omroep kunnen wor den ontvangen; b) Een aansluiting op een radio centrale, door middel waarvan de door de radio-centrale doorgegeven programma's naar keuze van den aangeslotene volledig kunnen wor den ontvangen; c) Iedere andere technische in richting, door middel waarvan de uitzendingen van den radio-omroep kunnen worden ontvangen. Hij, die op 1 Januari 1941 anders dan ten vervoer of in opslag aanwezig heeft een ontvanginrichting, is verplicht daarvan aangifte te doen vóór 15 Januari 1941. Wie na 1 Januari 1941 houder wordt van een ontvanginrichting, is verplicht daarvan aangifte te doen binnen 14 dagen, nadat hij de in richting anders dan ten vervoer of in opslag aanwezig heeft. De aangifte van de ontvangin richting dient te geschieden op een daartoe bestemd formulier dat kos teloos bij alle postinrichtingen ver krijgbaar is. Na toezending van het aangifte formulier ontvangt de houder van de ontvanginrichting vanwege het staatsbedrijf der P. T. T. een luis tervergunning. Deze vervalt aan het einde van het kalenderjaar, waarop zij betrekking heeft. Zij staat op naam van den houder der ontvanginrichting en mag zonder toestemming van den directeur-ge neraal der P. T. T. niet aan derden worden overgedragen. Zij moet ter plaatse, waar de ontvanginrichting zich bevindt, op verlangen van de daartoe bevoegde ambtenaren worden getoond. Voorts is zij alleen van kracht indien zij is voorzien van het bewijs, dat door den houder aan de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage is voldaan. Betaling bijdragen. Voor het kalenderjaar 1941 wordt de luisterbijdrage bepaald op 9.per jaar. De omroepverenigingen zijn verplicht aan de houders van een ontvanginrichting, voor zoover mogelijk in den vorm van radio-zegels, terug te be talen hetgeen deze als lid of als luistervink aan vrijwillige bij dragen, anders dan als abonne ment op een omroepblad, voor het jaar 1941 of een deel daar van aan deze omroepvereni gingen voor 1 Januari 1941 hebben betaald. De houder van een ontvangin richting kan aan de verplichting tot het betalen van de luisterbij drage voldoen: a) Door vóór den 15en Van iedere kalendermaand een radio zegel ter waarde van 1/12 gedeelte van de luisterbijdrage (voor 1941 een radiozegel van 0.75) te plak ken op het daartoe bestemde vakje van de luistervergunning. b) Door jaarlijks, halfjaarlijks dan wel drie-maandelijks een be drag, overeenkomende met de luis terbijdrage, resp. 1/2 en 1/4 ge deelte der luisterbijdrage (voor 1941 bedragen van resp. 9, 4.50 en 2.25), over te schrijven of te stor ten op postrekening nr. 400200 van het staatsbedrijf moeten worden voldaan binnen 2 weken na den aanvang van den termijn, waarvoor zij gelden. Voor de betaling kan men ge bruik maken van radio-zegels wel ke verkrijgbaar zijn bij de postin richtingen. Hij, die zijn ontvanginrichting af schaft, dient hiervan door het op zeggen van zijn luistervergunning kennis te geven aan een postinrich- ting. Meer dan één toestel. De houder van een luisterver gunning mag in het bij hem in ge bruik zijnde perceel, vervoermid del of in zijn woning te eigen ge- bruike of ten gebruike van het ge zin, waarvan hij het hoofd is, meer dan een ontvanginrichting aanwe zig hebben. Deze opvanginrich tingen mogen echter op grond van een luistervergunning niet gelijk tijdig worden gebruikt. Wenscht de houder van meer dan een ontvanginrichting deze gelijk tijdig te gebruiken of te doen ge bruiken, dan is voor iedere ont vanginrichting afzonderlijk een luistervergunning noodig. Zij, die van den verkoop, de ver huur of het herstel van opvangin richtingen een beroep maken, mo gen zonder in het bezit te zijn van een luistervergunning van de in hun verkoopruimte of werkplaats aanwezige ontvanginrichtingen geen gebruik maken. Zij mogen echter cp grond van een luistervergun ning meer dan een ontvangin richting gelijktijdig in hun verkoop ruimte of werkplaats gebruiken. In bijzondere gevallen kan vrij stelling van de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage wor den verleend. Hierbij wordt als algemeene norm aangenomen, dat niet meer c.an 10 van het totaal aantal hou ders van ontvanginrichtingen van het betalen der luisterbijdrage vrij gesteld kan worden. De door den directeur-generaal der P. T. T. aan te wijzen ambtena ren hebben, op vertoon van een le gitimatie-bewijs, ten allen tijde toe gang tot alle plaatsen, waar reder- liikerwijs kan worden aangenomen, dat een ontvanginrichting aanwezig is. Overtreding van het in dit. besluit bepaalde wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste 6 maanden of met een geldboete van ten hoogste 1000. Niet-nakoming van het in de be sluit bepaalde wordt beschouwd ais overtreding. Het Verordeningenblad van gis teren bevat een besluit van den secretaris-generaal van het dep. van financiën betreffende de om zetbelasting (besluit op de omzet belasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waar aan zijn onderworpen de leveringen van in het vrije verkeer zijnde goe deren, welke hier te lande door fabrikanten en andere ondernemers binnen het kader van hun onder neming worden verricht, benevens de diensten, welke hier te lande door ondernemers binnen het kader van hun onderneming worden ver richt. Het tarief van de omzetbelasting bedraagt 2% procent. Met afwijking van dit percentage bedraagt het tarief van de belas ting: 1. 5 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van hun produc ten met uitzondering van: a. de leveringen van grondstof fer, aan een fabrikant. b. De leveringen van handels waren aan een groothandelaar of een kleinhandelaar. c. De leveringen van gas en electriciteit. d. De leveringen van door den secretaris-generaal van het dep. van financiën aan te wijzen goe deren. 2. Een half ten honderd voor de leveringen door groothandelaren als zoodanig. Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld per centage van twee en een half tot één en voormeld percentage van v ij f tot twee verminderd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versche, gezouten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabri kant van die goederen worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld per centage van vijf tot drie en een half verminderd. De omzetbelasting is verschul digd door den ondernemer, die de levering of den dienst heeft ver richt Aan de toelichting op de nieuwe radioregeling., die het bezitten van een radiotoestel afhankelijk steil van het bezit van een luistervergun- ning, ontleenen- wij nog het volgen de: Door het begrip „afschaffen" wordt niet gedekt het zonder meer buiten gebruik stellen of het niet gebruiken van de ontvanginrichting. Met afschaffen wordt bedoeld een handeling, waarvan het ge volg is, dat de ontvanginrichting niet langer aanwezig is in het door den houder gebruikte per- veel, vervoermiddel of in zijn woning. Schaft men de ontvanginrichting ai vóór den 15den van een kalender maand, dan is men voor die maand ontslagen van het plakken van een radio-zegel. Schaft men de ontvang inrichting af op of na den 15den van de maand, dan is men niettemin ver plicht voor die maand een radio zegel te plakken. Het kan voorkomen, dat de houder van een ontvanginrichting ten ge volge van de nieuwe regeling zijn ontvanginrichting van de hand wil doen, doch hierin niet is geslaagd en aan den anderen kant niet wil of kan vcldoen aan de verplichting tot hei betalen der luisterbijdrage, terwijl hij zijn ontvanginrichting niet uit het door hem gebruikte perceel, vervoer middel of uit zijn woning heeft kun nen verwijderen door haar b.v. aan een radiohandelaar ten verkoop te geven. De directeur-generaal der P.T. T. kan .dan vorderen, dat de ont vanginrichting in bewaring wordt gegeven op een nader door hem aan te geven plaats en tegen een door hem vast te stellen tarief (bewaarloon) van 3 p. jaar, bij vooruitbetaling te voldoen, dan wel de onbruikbaarmaking ge lasten. Aan den houder van een ontvang inrichting, die zijn. huis sluit, daar hij b.v. voor langeren tijd een reis gaat maken, kan indien hij van een en ander kennis geeft aan den directeur - generaal der P.T.T. door den di recteur-generaal worden toegestaan de ontvanginrichting in zijn woning te laten staan en gedurende de periode van zijn afwezigheid vrij stelling van het betalen der luister bijdrage worden verleend. Aangezien antenne- en aardgelei- dingen, 'zoo deze aanwezig zijn, ge acht worden te behooren tot de ont vanginrichting, kan de directeur- generaal der P.T.T. bij afschaffing van de ontvanginrichting de verwij dering dezer geleidingen gelasten. In het algemeen zal bij afschaffing van de ontvanginrichting geen resti tutie worden verleend van te veel betaalde bedragen. De houder van een ontvangin richting, die niet in het bezit bevon den zou worden van een geldige luistervergunning (waaruit dus blijkt, dat aan de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage ls voldaan), kan in het algemeen geen beroep doen op het feit, dat op het oogenblik, waarop de controle plaats vindt, de uitzendingen van den ra dio-omroep niet kunnen wor den ontvangen, omdat de ontvang inrichting defect is. Twijfelgevallen zijn uiteraard mo gelijk; de directeur-generaal der P T. T. beslist in dergelijke geval len of de ontvanginrichting zich in zoodanigen staat bevindt, dat de uit zendingen van den radio-omroep er mee zouden kunnen worden ont vangen. Als algemeene norm kan hierbij worden aangenomen, dat het ten gebruike gereed hebben of het nagenoeg ten gebruike gereed aan wezig hebben van een ontvangin- lichting grondslag is voor de ver plichting tot aangifte en betaling der luisterbijdrage. DE NIEUWE IJKWET. Amsterdam, 27 Dec. Aan de ver schillende ijkkantoren in ons land heerscht sedert eenige maanden een groote drukte, in verband met het feit, dat op 1 Jan. a.s. de nieuwe ijk- wet in 1937 tot stand gekomen, in werking zal treden. Een verslaggever van het ANP heeft naar aanleiding hiervan een onderhoud gehad met. den directeur van den ijkkring Amsterdam, den heer J. R. van Beek, die hem uitvoe rig inlichtte over de nieuwe wette lijke bepalingen en voorschriften. In den vervolge zullen niet alleen maten, gewichten en gasmeters, doch ook weeg- en meettoestellen onder de eerlijke en objectieve controle van 'het rijksijkwezen vallen. De uitrbeiding omvat vooral de snel wegers, benzinepompen en verschil lende lengtemaatinstrumenten. Men begrijpt welk een drukte dit op de onderscheiden ijkkantoren teweeg brengt, omdat tal van deze instru menten, welke in den handel ge bracht zouden worden, nu een keu ring moeten ondergaan. Het ontstaan van de nieuwe wet vindt zijn oorzaak in het feit, dat de bestaande ijkwet uit 1869 dateert en niet meer voldoet aan de eischen welke thans gesteld moeten worden. In vergelijking met het buitenland en ook in vergelijking met Nederl.- Indië, was de bestaande wet sterk verouderd. De nieuwe wet is niet slechts een uitbreiding van de be staande. Er is een nieuwe „gedachte" in gebracht: de gedachte om voor het in den handel brengen van bq- van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos 30-60 ct. Si j Apoth.cn Drogisten MIJNHARDTBBSaBSB paalde toestellen, tot op zekere hoogte, de verantwoordelijkheid van den fabrikant in te schakelen. Behalve de uitbreiding van de soorten instrumenten, welke thans onder toezicht van het ijkkantoor komen te staan, bevat de wet een drietal nieuwe principes. Het doel van de metingen en wegingen, wel ke met het instrument zullen worden verricht, zijn de richtsnoer bij de beoordeeling of de in gebruik zijnde weeg- en meetmiddelen aan rijks- toezicht moeten worden onderwor pen. De keuring zal worden onder verdeeld in een individueele keuring en een keuring naar model en naast de reeds bestaande controle de tweejaarlijksche herijk zal toe zicht worden uitgeoefend op de in gebruik zijnde werktuigen. Dit toe zicht zal st°edt' ter plaatse geschie den. Inmiddels behoeft men zich echter niet bevreesd te maken. Voor een overdreven ambtelijke inmenging. De controle zal soepel zijn. De amb tenaren zelf beseffen, dat zij, waar de nieuwe wet ingrijpt in toestanden in den handel, welke geleidelijk aan zijn gegroeid het doel der wet het bevorderen van grootere nauwkeu righeid van meten en wegen niet moeten trachten te bereiken met revolutionnaire maatregelen. Er zal een ruim gebruik worden gemaakt van de overgangsbepaling: slechts daar zal krachtig worden aangepakt waar ernstige verwaarloozing of kwade trouw wordt aangetroffen. De goede thans in gebruik zijnde instrumenten zullen den tijd krijgen een natuurlijken dood te sterven. Onder de controle in de nieuwe wet omschreven vallen niet de taxe- meters en de watermeters. Ook geeft de nieuwe wet voor schriften ten aanzien van de aandui ding van maat en gewicht. De be grippen meter, kilogram, liter enz. zullen in het vervolg toegestaan zijn. Oude benamingen als el, voet, pond. ons, lood, etc. is de wettelijke sanctie ontnomen. Zij zullen slechts een his torische waarde behouden, doch uit de taal zullen zij wel nooit verdwij nen, daarvoor zijn zij te diep in onze taal geworteld. ARBEID DOOR DUITSCHERS IN JOODSCHE HUISHOUDINGEN. Verbod uitgevaardigd, Verschenen is een verorde ning van den rijkscommissaris betreffende het doen verrichten van arbeid door Duitchers ln Joodsche huishoudingen. Hierbij is het verboden, personen van Duitsche nationaliteit, van Duitschen of stamverwanten bloede, arbeid te doen verrichten in huis houdingen van gezinnen, waarvan een Jood het hoofd is of waarvan een Jood blijvend dan wel tijdelijk, mits voor langeren tijd dan vier weken ononderbroken, deel uit maakt. In afwijking hiervan is het ge oorloofd arbeid op grond van een reeds bestaande dienstbetrekking verder te doen verrichten: 1) Vanaf het tijdstip van inwer kingtreding dezer verordening tot 1 Februari, of tot ten hoogste 30 dagen na het van toepassing worden van het verbod. Hij die in strijd met de verbods bepalingen van artikel 1 een per soon van Duitsche nationaliteit ar beid doet verrichten, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of met een dezer straffen. Jhr. A. W. den Beer Poortu gael f. - In den ouderdom van 76 jaar is te Amersfoort de kunstschil der jhr. A. W. den Beer Poortugael, overleden. De overledene was vele jaren voorzitter van den Amers- foortschen kunstkring, bestuurslid van het Algemeen Nederlandsch Kunstverbond, het museum „Flehite" en de monumentencommissie. Hij vervaardigde vele schilderijen en boetseerwerkjes. Door treintram gegrepen. - Gis teren werd een 88-jarige inwoner van Malden dood langs den weg ge vonden. In de mist is hij te dicht bij dc tramrails gekomen en toen een tramtrein passeerde, werd hij gegrepen. Het lijk is naar de woning gebracht. KERSTMIS IN ENGELAND. Plunderingen op groote schaal. De kerststemming beneden peil. Stockholm, 27 Dec. (D.N.B.) On der het opschrift, „overal plun deraars" meldt de Daily Mirror o.a.: Een politierechtbank heeft Zaterdag geconstateerd, dat tijdens de lucht aanvallen op de oevers van de Mer sey op groote schaal plunderingen zijn ondernomen in den laatsten nacht der luchtaanvallen werd er in Liverpool meer geplunderd dan ooit te voren. Waar men ook keek. overal kon men mannen zien, die zich verrijkten uit de étalages der vernielde winkelzaken. De Daily Herald meldt, dat ln een stad van het Graafschap Kent de vraag naar brandhout zoo groot is, dat de Graafschapsraad besloten heeft groote hoeveelheden hout uit gebombardeerde huizen te verkoo- pen. Deze maatregel heeft onder de arme lieden groote verontwaardi ging gewekt, zij beweren n.l., dat het hout den gemeenteraad der stad toch niets heeft gekost en voor elk ander doel onbruikbaar is. Naar verluidt, hebben handelaren het hout reeds opgekocht, om daaruit groote winst te slaan. De schaarsch- te aan levensmiddelen vormt thans aanleiding voor de Britsche regee ring, zoo meldt de Londensche cor respondent van Nya Dagligt Alle- handa, om de bebouwing aanzienlijk uit te breiden. In het nieuwe jaar zal een groote propaganda actie op touw gezet worden met het doel het braak liggende land weer te gaan gebruiken. Het moet de grootste actie op het gebied der levensmid delenvoorziening van Engeland wor den, welke ooit is ondernomen. Sedert het begin van den oorlog heeft men in Liverpool 600 perso nen gearresteerd, die in de haven wijken plunderden, meldt de Daily Herald. Het blad voegt hieraan toe, dat er in Nieuw-Zeeland bijna geen Eqgelsch schip aankomt, dat in Li verpool niet is bestolen. Volgens de Daily Mirror worden er in Manchester hulpposten geor ganiseerd, om den diefstal van hon derden flesschen melk, die dage lijks van de drempels der huizen worden weggenomen, te bestrijden. Men dacht eerst, dat jongens zich aan deze diefstallen schuldig maak ten, maar toen er een verlies van 5000 flesschen melk in een week gemeld werd, was het duidelijk, dat het hier een georganiseerden diefstal betrof. Men neemt aan, aldus het blad, dat de daders met een auto stelselmatig de volle flesschen melk inzamelen om ze dan elders te ver- koopen. In eigen berichten uit Londen ma ken de Zweedsche bladen melding van de kerststemming in Engeland. De vrees voor een Duitsche invasie met de kerstdagen heeft de Britten niet in de goede kertststemming la ten komen. Er waren n.l. berichten uit Dover binnen gekomen, dat het weer ideaal was om het Kanaal ever te steken. Zoo bevatte de Eve ning Standard op de eerste pagina een waarschuwing ten aanzien van de mogelijkheid eener invasie met Kerstmis. De klokken mochten zelfs niet luiden. Dé aartsbisschop van Canterbury had de militaire over heid speciaal verzocht dit verbod op Kerstdag in te trekken, doch te vergeefs. Het luiden der klokken is n.l. het teeken voor een vijandelijke invasiepoging over zee of door de lucht. Het is een mager Kerstfeest geweest. Slechts een enkeling is er in ge slaagd een stuk kerstham te be machtigen. Ook brandewijn, visch- conserven en bessen waren niet te krijgen, daar zij sinds de blokkade niet meer zijn binnengekomen. Alle voorraden van deze artikelen zijn sinds lang uitverkocht. Volgens Stockholms Tidningen zijn de wachtposten met Kerstmis verdub beld. Elite troepen patrouilleeren langs de kust. Alle auto's zijn voor barricades op de wegen aangehou den of gecontroleerd. THAILAND EN INDOCHINA. Hanoi, 27 Dec. (Domei) Van Fran- sche zijde is de buitenlandsche pers medegedeeld, dat de felste vijande lijkheden der laatste twee weken zich hebben voorgedaan aan de In- do-Chineesche grens tijdens de Kerstdagen. Batterijen op de tegen over elkander gelegen oevers van de Mekong in de nabijheid van Tha- khek vuurden op elkander. Thai- landsche gendarmerie, zoo wordt verder gemeld, heeft aanvallen ge daan op eilanden in de Mekong. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN AMERIKA EN JAPAN. Tokio, 27 Dec. -(D.N.B.) De Tokio Nitsji Nitsji publiceert geruchten, volgens welke de Amerikaansche regeering allen in Japan wonenden Amerikaanschen burgers zal verzoe ken Japan op zijn laatst einde Januari definitief te verlaten. Ver der zal het Amerikaansche schepen verboden worden na 31 Januari nog Japansche havens aan te doen. Het blad wijst in dit verband erop, dat reeds in de laatste weken Ameri kaansche schepen van Sjanghai resp. Manilla direct naar de Vereenigde Staten zijn teruggekeerd, zonder, zcoals gebruikelijk is, Japansche ha vens aan te doen. In Januari zouden daarentegen meer Amerikaansche schepen dan anders uit Honoloeloe in Yokohama en de andere Japansche havens aan komen, waarschijnlijk in verband met het voorgenomen vervoer van Amerikaansche staatsburgers uit Ja pan. De woordvoerder van het inlich tingenbureau heeft in verband met deze geruchten opgemerkt, dat hier over geen officieele berichten aan wezig zijn. Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. fc .(Dinsdags en .Vrijdags inzenden.),^ Antiek gevraagd direct van par ticulier, zooals oud porcelem, meubelen, schilderijen, oud kristal en. sieraden. Brieven onder letter G 619 bureau van dit blad. Te koop: Heerenrijwiel m. el. licht 12.50. SPOORSTRAAT 12. Te koop gevraagd: Huisraad en inboedels, piano en orgel enz. tegen flinken prijs. Tevens gramofoon- platen tegen 6, 10, 15 en 25 cent per stuk. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Racefiets met nog zoo goed als nieuwe banden-, stalen velgen. Prijs 22. Brieven onder letter T 698 bureau van dit blad. Gevraagd: Schrijfmachine, defect geen bezwaar. Brieven onder letter M 692 bureau van dit blad. Aangeb. 2 p. h. schoonrijsch. z. g. a. n. pr. 6.50 per paar. Br. letter N 693 bureau van dit blad. Te koop uit netten inboedel: ledi kanten, tafels, kasten, stoelen, kachels, over- en winterjassen, pracht gramofoons. Dekker, Spoor straat 5. Inkoop van inboedels, enz. Te koop: Een ameublement terra w.a. twee crapeauds, salonkast, 6 stoelen enz. en nog eenig ander huisraad. Te zien voor 6 uur. LAMORAALSTAAT 4. Ie koop: 2 fauteuils en 4 stoelen, tafels, dressoirs, cylinderbureau, boekenkasten, overgordijnen, vloer- kleeden, caféstoelen, enz. P VENNIK, Koningsweg 30. Kamerbiljarts als nieuw met ballen, queues, waterpas en kurkspel. Comp. 40, 52 en 55. B BOTTEMANNESTRAAT 72. Te koop: Radio met ingebouwde luidspreker, speelt goed, 22.50, HEILIGLAND 19. Koopjes: Gebr. Dames en Heeren- rijwiele-n, Meisjesfiets vanaf 20. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Radio te koop, goed toestel met namenschaal en verlicht, tegen aannemelijk bod. Brieven onder letter S 697 bureau van dit blad. Te koop van part. 2 rollen licht Balatum, 2 stel overgordijnen, 5 stel glasgordijnen, blank railgamituur, eenige kop. roeden en een br. roe, gr. solide tafel. Br. U 699 b. v. d. bl. Handnaaimachine te koop, werkt goed. Prijs 15. Brieven onder let ter R 696 bureau van dit blad. Tc koop: Fornuizen en Kachels, Vuurduivels, Wasch- en Kook kachels, groote en kleine Salainan- derkachels. H. PANDER, Voormeer 2. Invalidenwagens, Babyweegschalen a n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Tel. 2.0.5.2, Alkmaar. DE INCIDENTEN TUSSCHEN THAILAND EN INDOCHINA. Tokio, 27 Dec. (D.N.B.) De grens- botsingen tusschen Thailandsche en Fransch-Indo-Chineesche troepen zijn in den vroegen ochtend van 24 Dec., na betrekkelijk kalme dagen, weer opgeleefd, meldt Domei uit Hanoi. De Thailandsche strijdkrach ten begonnen de om Savanakhet ge legerde Indo-Chineesche troepen te beschieten. Indo-Chineesche troepen vielen ter vergelding Thailandsche eenheden bij Kemmarat aan. Er ontstond een hevige strijd, die een tijd lang duurde. Bij deze botsin gen zijn tachtig Thailandsche sol daten gedood of gewond. Een mededeeling van het Thailandsche opperbevel. Tokio, 27 Dec. (D.N.B.) Omtrent de vijandelijkheden in de streek van Nakonpang en in den sector van Aranya deelt het Thailandsche op perbevel mede, naar Domei uit Bangkok meldt, dat de Thailandsche troepen ongeveer 200 man troepen van Fransch Indo-China op 24 Dec. hebben verdreven. Denzelfden dag hebben de Thailandsche strijd krachten het vuur op Indo-Chinee sche troepen geopend, die stellingen aan het bouwen waren. Volgens het Thailandsche bericht zouden de Indo-Chineesche stellingen volko men vernield zijn. Treinramp op Formosa. (D.N.B.) - Op het eiland Formosa, vijf kilo meter ten Noorden van Takao zijn vermoedelijk door een verkeerden wisselstand een boemeltrein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. De boemeltrein ontspoorde en stortte met alle wagens van den spoordijk. Meer dan 200 personen werden gewend of gedood. '.EROHBEVEN I'EEKBNINGEN ALEXANDE RAYMON ZONDA< HILVERSUM I, 41; progr.) (8.— VARA, 12.— VARA, 2—7.11 ANP-ber., gr.pl. (8.i nak). 10— Gr.pl. 10. dienst. 12.Esmeralc (In de pauze Vara-A' Nieuws- en econ. 1 VARA-orkest. 1.45 N voor Sibbekunde: „Vi ren onze voorouders? De Meesterzangers, orkest en solist. 2.30 grooten tijd, toespraa symph.-orkest. 3. KRO-Symph.-orkest. „Musica Divina". 4.4C orkest. 5.Ziekenpr, sche gedachtenwirseli Gr.pl. 6.Land en Afrika, lezing. 6.15 C rep. of gr.pl. 7. Gr.pL (7.30—7.45 B< ANP-ber. 8.15 Gr.pl. Eng.) 9.55 Wij sluiter 10.15 ANP-ber. HILVERSUM II, AVRO, 8.30 KRO, 9. VARA. 4— NCRV, RA). 8.ANP-ber., genwijding. 9.30 Gr.p wijding. 10.25 Nieuv kwartet. 11.Deel. gebouworkest en soli „Nederlandsche pro dichters uit vroeger 12.20 Gr.pL 12.40 spraak. 12.45 Nieuv ANP. 1.Avro-Am ten en de Avro-girls. causerie. 2.Orgels 3.Deel. 3.20 Gooisc MODERNE MACHI UVI ALKMAARSCHI TEL. 31 DE VLEESCI IN DE BUITI Mijnheer de Ree Uw onderschrift c tegenover de Plaa zings-Commissie All vleeschvoorziening dagen, noopt ons to omdat de mededeelt de commissie met flaganten strijd is. Het gaat er om d; dag bij de aankoms hiervan onverwijld doch om ongeveer Alkmaarsche slager: waren. Voor ons w op dien dag verkek dus niet terecht, morgen ongeveer h oog op de verduiste Daardoor waren dag bij Alkmaar te den wij niet onze Kerstdagen bedie reclame voor d slagers, „die zoo go waren", is een b< kant. Tot een wee gaarne bereid. De Leider va Toewijzings-( Noordkennen JAC. VAN DE LUCHTBI DE E. H. B. C Geachte Heer Naar aanleiding voorkomende in h in Uw courant van en hetgeen gezegd heer Stoutjesdijk, eenige plaatsruimte voor het volgende: Het gaat hier or den heer Stoutji het Nachtelijk E. i het Waaggebouw. Deze menschen gens den heer Si uit onervaren, vlu E. H. B. O.'ers, v dezér gemeente b luchtaanval maar gebaat zouden zij: Deze voorstellir B. en W., maar o; en waarschijnlijk ders wel' gekrege is geheel onjuist, jesdijk weet dat goed, omdat de li telijk E. H. B. O. aanstelling opnie zwaar examen

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6