DE FMILATELIST" PAM BIJ DE MAANAPEN iihhy mm Advezémüëa Postzegel - Albumhandel A. P. LIND. TESSELAAR Huigbrouwerstraat 10-Alkmaar. F. J. Haverkamp 2 platte wagens, Adverteeren in oe krant, Brengt I) nader tot den klant. Provinciale Veilingsbond voor Noordholland RADIOPROGRAMMA KERK EN SCHOOL HANS OBERG DINY GEUS, Mej. G. GROOT, net 2e Meisje flinke Dienstbode, z.-sl.kamer een paar Rijlaarzen, FOXTERRIER TIMMERLIEDEN en METSELAARS bij JAN v. d. POL, eerste blad 3 De maximum-prijzen dienen een winstmogelijkheid te laten, opdat achterstand kan worden ingehaald. De Provinciale Veilingsbond van Noordholland kwam Dinsdag, den laatsten dag van het oude jaar, in 't Gulden Vlies, onder leiding van den heer Jac. P. Nijssen uit Sant poort in algemeene vergadering bijeen. In zijn openingswoord heette spr. speciaal welkom de heeren Valstar en Niemöller, regeerings- commissaris en secretaris van het Centraal Bureau voor de veilingen, alsmede ir. Huisman en het eerelid de heer Ootjers. Na 10 Mei, aldus spr., was er inderdaad een verbetering opgetre den in de afzetmogelijkheden onzer producten. De koolprijzen zijn niet slecht geweest. Af en toe stond echter wegens gebrek aan spoorwa gons en door de vorst de uitvoer stop. De halve aanvoer van de bloemkool was bevroren en ook met de aardappelen hebben wij geducht in de knel gezeten. Spr. gaf dit nader aan en constateerde, dat 1940 de tuinders lang zal heugen. Het be stuur heeft veel zorgen gehad en plotseling zeer veel maatregelen moeten nemen. Het bestuur was zeer erkentelijk, dat men zich aan de genomen maat regelen had gehouden en had daar door goede moed om de nieuwe moeilijkheden tegemoet te treden. Dankbaar gewaagde spr. voorts van de groote medewerking van den regeeringscommissaris, den heer Valstar, het Centraal Bureau en de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale. Steeds werd getoond de behoefte aan te voelen en de nooden te kennen. De aardbeienteelt en de warmoe- zerijbedrijven gaven een droevig beeld en voor die huurders staat een moeilijken winter voor de deur. Met weemoed herdacht spr. de zonen van de tuinders die voor het vader land hun leven moesten laten of later als oorlogsgekwetsten moeten leven. De inundatie berokkende veel schade. Spr. hoopte dat die billijk geregeld zal worden. Spr. wees er voorts op, dat de benzineschaarschte veel hoofdbreken zal kosten. De tuinders, aldus spr., hebben een grooten achterstand in te halen en dit zal niet anders kunnen dan door eens een extra prijsje te kunnen ma ken. Gaat dit niet dan zal men nog in het gezicht van de haven zinken. Op drastische wijze zal er iets op gevonden moeten worden om het verkoopen buiten de veilingen tegen te gaan. Met den drang voor het vrijgeven van de teelt, uitgaande van jongs tuinders, die reeds lang wachten om zich zelfstandig te kunnen vestigen, diende rekening te worden gehou den, deze drang komt ook uit een hoek buiten de tuinbouwers en die drang is fout. De tuinbouw dient het bedrijf gesloten te houden. Met den wensch, dat 1941 spoedig een eerlij ken vrede zal geven, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen en het verslag over het boekjaar werden onveranderd onder dankzegging aan den secretaris goed gekeurd, evenals de rekening en de verantwoording over het boekjaar 1939/40. Tot leden van de financiëele com missie voor 1941 werden, benoemd de veilingen den Helder Medemblik en Noordscharwoude. De contributie werd wederom be paald op 1/30 van den omzet, ver meerderd met de uitgekeerde steun bedragen. De begrooting 1940/41 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 6170. Met algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden W. Gut- ker, D. Koolhaas en T. Roosje. De heer Kaan verdedigde uitvoe rig een voorstel van den „Noorder Marktbond" en stappen te doen om te komen' tot stichting van een lan delijke verkoop-organisatie van de goedgekeurde pootaardappelen. Bij deze organisatie zouden alle verbou wers van goedgekeurde pootaardap pelen in den lande zich moeten aan sluiten. Na eenige discussie vereenigde .de vergadering zich met het prae-advies van het bestuur om te trachten de aangesloten telers te verplichten hun goedgekeurde poters in handen te geven van de veilingsorganisatie, ten einde ze gezamenlijk te veilen. De teeltregeling. Aan de orde was hierop het voor stel van den „Noorder Marktbond" om te bevorderen, dat een ruimere nateeltvergunning wordt verstrek', op vrij gekomen vroege aardappelen- gronden. De heer Visser (Koedijk) le verde een scherpe critiek op de be staande teeltregeling, die het voor intelligente tuindersjongens zonder geld onmogelijk maakt zich als tuin ders te vestigen, terwijl dit wel mo gelijk is voor onintelligente tuinders jongens met geld. De voorzitter wees er op, dat men nu eenmaal gaat in de richting van de gesloten beroepen. Ook een slager moet b.v. een bedrijf kunnen stichten. Spr. waarschuwde er voor om de tuindersbedrijven open te maken. Ook de heer Haan wees op de onbillijkheid van de bestaande rege ling, waarbij het mogelijk is dat er zijn met meer teeltvergunning als land. De voorzitter erkende de on- billijkneden. Indien er, in verband met de huidige omstandigheden, ge legenheid bestaat tot meer verlee ning van teeltrecht, dan zal dit. naar de meen'ng van het bestuur, in de allereerste plaats ten goede moe ten komen aan jonge tuinders en zij, wier bedrijven te klein zijn om hun gezin te onderhouden. Het bestuur ontraadde echter aan neming van het voorstel, omdat een nieuwe regeling weer nieuwe onbil lijkheden zal scheppen. Wat prac- tisch ter verbetering gedaan kan worden, wordt gedaan. Het punt gaf aanleiding tot een uitvoerige bespreking. Men gevoelde algemeen, dat de teeltregeling sinds 1933 niet bevredigt. De heer Th. Groot (Hem) vreesde, dat bij een herziening een groot deel van de teeltvergunningen naar andere pro vincies zou verhuizen, terwijl de voorzitter belichtte, dat sinds 1933 al veel onbillijkheden waren weg genomen. Spr. was overtuigd, dat voor een nieuwe regeling weer vijf jaar noodig zou zijn om de gebreken op te ruimen. De L. C. O. in Noordholland, aldus de voorzitter, werkt goed met het bestuur mede. De heer Visser verklaarde stemming niet noodig te vinden, er 55. Ha, nu begint Pam te begrijpen, waarom die mens jes allemaal zo'n typisch rond hoofdje hebbene. Het zijn net vollemaans-gezichten. Pam bemerkt, dat hij nu met Lunati alleen is. Deze wenkt hem bij zich. 56. „Pam", zegt hij. „Je zult moeten overnachten in het bed van onze goede fee Kristallientje. Zij is nu afwezig en komt pas morgen terug. Maar vertel het aan nie mand. Wel te rusten en morgen praten wy verder." op vertrouwende, dat het bestuur rekening houdt met hetgeen in de vergadering leeft. De vergadering nam tenslotte ge noegen met de verzekering van het bestuur, dat dit met alle bezwaren voldoende rekening zal houden. De rentelooze voorschotten van 19311932. Aangezien vele tuinders nog ge bukt gaan onder de door het Rijk in 1931 en 1932 verleende rentelooze voorschotten, wegens het mislukken van de aardappelenoogst, van 1.400.000, zegde de voorzitter, in verband met een voorstel van de veiling te Obdam toe, dat het bestuur zal trachten deze voorschotten kwijt gescholden te krijgen. Obdam bepleitte ook kwijtstelling van de Provinciale tuinderscredieten. De voorzitter: Dit zou wel mogelijk zijn, wanneer sommige ge meentebesturen, die voor 30 van die credieten staan, wat toeschiete- ijker waren. De provincie wil wel medewerken, doch er zijn gevallen, waarin de credietnemer wel kan betalen. Spr. kent een geval, waarbij de credietnemer het ontvangen geld op de spaarbank plaatste. De heer Molenaar, Warmen- huizen, wijst er op, dat bijna 100 van de voorschotnemers, ook bij de Boerenleenbanken in schuld staan en dat geen tuinder in de gelegen heid komt die credieten af te lossen. Ze blijven er anders tot hun dood mee zitten. De credieten .zijn ver strekt om achterstand voor eten in te halen. Spr. is er voor aandrang uit te oefenen, om ook deze credieten geanuleerd te krijgen. De voorzitter: Het ligt in hoofdzaak bij de Boerenleenbanken en de gemeenten. Als de gemeente besturen een ander advies uitbren gen en ook de 30 willen af schrijven, dan werkt de provincie mee. Spr. zegde toe de gemeente- oesturen te zullen aanschrijven. Eerst moeten de gemeentebesturen voor hun eigen inwoners offers willen brengen. In ons land is er geen provinciaal bestuur dat zoo coulant is als dat van Noordholland. Besloten werd het mogelijke te doen om te trachten te bereiken, dat de aangesloten veilingen, die tot heden voor leden, gasten of voor den handel aardappelen hebben geveild en die nu blijkbaar bij de nieuwe regeling per 1 October 1.1. daarvan geheel zijn uitgesloten, alsnog wor den opgenomen in de regeling, of dat zij als leden van de V. B. N. A. kun nen toetreden. De kostprijsberekening. Een uitvoerige bespreking volgde hierop over de kostprijsberekening. Duidelijk kwam naar voren, dat herziening van de minimumprijzen en hoogere exportprijzen noodzake lijk is, met het oog op de verschil lende lasten die zijn opgelegd. Het bestuur zegde toe bij de betreffende instanties op verhooging te zullen aandringen. De heer Schoenmaker (Me demblik) bepleitte hierna nog de wenschelijkheid van het verstrekken van een bewaarloon voor de aard appelen. Door voorbeelden toonde hij de wenschelijkheid daarvan aan. Een reeks van vragen. Van de hierna gestelde vragen ver melden wij die, waarin geklaagd werd over te lage bieten- en uien- prijzen en waarin op steun voor het witlof werd aangedrongen. Belangrijk was ook de opmerking van den heer Schermer, die op de wenschelijkheid wees om bij het vaststellen van de maximumprijzen de kwaliteit niet te verwaarloozen. De heer Reus drong er voorts op aan, om de afzet van de vroege aard appelen in handen van de Groenten- en Fruit-Centrale te stellen. De heer Visser, Koedijk, oor deelde, dat er nu eindelijk eens reke ning en verantwoording gedaan moet worden over de witte koolpot. De heer Molenaar betoogde de wenschelijkheid van brandstof voo: tractors, nu de paarden gevorderd worden. De voorzitter oordeelde, dat bij het vaststellen der prijzen steeds rekening gehouden wordt met de productiekosten en ondernemersloon doch niet met hetgeen het product op een bepaald oogenblik heeft opge bracht. Het bestuur streeft er naar kwaliteitsverschil tot uitdrukking te laten komen. Ook het bestuur is van oordeel, datt de afzet van vroege aardappelen bij het Centraal Bureau dient te blijven. Voorts deed de voorzitter mededeeling van de pogingen die ge ciaan waren om afrekening van het koolpotje te krijgen. Tenslotte zeg de in deze vergadering de heer Nie möller toe, dat het in orde zal ko men. Voorts zal het bestuur trachten, zooveel mogelijk, de paarden voor den landbouw te behouden. De heer Valstar spreekt De heer Valstar, regeerings commissaris, met applaus begroet, merkte op, dat deze vergadering zich door een luchtiger toon had gekem merkt dan die in de laatste slechte jaren, die Noordholland had doorge maakt, was gehoord. Ook de klank van het jaarverslag, al geeft dit nog geen zuiver beeld over het afgeloo' pen jaar, was beter. Ondanks alles was spr. van oordeel, dat er inder daad voor een eenigszins opgeruim der stemming onder de Noordhol- landsche tuinbouwers aanleiding is. Sinds den oorlogstoestand heeft de positie van den tuinders zich eenigszins in gunstigen zin gewij zigd. Na de periode van minimum prijzen zijn wij thans aangeland in die van de marimumprijzen en vooral voor de veilingen is het niet gemak kelijk, daarmee om te springen. Het greote bezwaar is, dat men geen kans krijgt, de winst, die men ziet, te pakken en dat men het goed van minder kwaliteit voor denzelfden prijs ziet weggaan als het goed van betere kwaliteit. Het is de taak van de leiding, hierin den weg te zoeken, die moet worden gevolgd. Het moet ons allen duidelijk zijn, dat de regee ring in de noodzakelijkheid verkeert een al te dolle prijsstijging tegen te gaan. De tuinder mag echter den eisen stellen, dat hij van het bedrijf kan leven, Na den oorlog krijgen wij zon der eenigen twijfel weer andere toe standen en omstandigheden en wij dienen er dus voor te zorgen, dat ons veiling- en afzetapparaat in tact blij ven. De zorg voor de kwaliteit blijft, want daar zal het in de toekomst op aan komen. Spr. twijfelt er niet aan. dat de tuinbouw eendrachtig naar den goeden weg zal zoeken en die ook zal weten te vinden. Moeilijk heden kunnen overwonnen worden. In het 30 cent bewaarloon zit nog wat zeer, maar dit zijn kleine moei lijkheden. Wij zijn financieel ver zwakt, maar organistorisch sterkeT dan in den oorlog 19141918. Spi. weet niet, hoe lang de oorlog duurt, maar hij is wel van oordeel, dat men in samenwerking den kop ervoor moet houden. Wij hebben twee overheden. Wij hebben, zoo vervolgde spr.. thans twee overheden, onze eigen overheid en de Duitsche. Wij hebber, ons aan de voorgeschreven maat regelen gehouden, zooals men dit maar kan wenschen. Spr. wensch voor deze vergadering voor het nieuwe jaar is, dat de tuinbouwers, helder op, den kop ervoor zullen hou den om de moeilijkheden te overwin nen en dat men zal blijven beden ken, dat men naar voorschriften zal hebben te leven. Spr. weet, dat het in het voornemen van de regeering ligt, het oude zeer, voor zoover dat nog te verhelpen is, een beetje bij te pleisteren. Naar spr. meening is dit voor som mige artikelen niet onbelangrijk. Wij krijgen straks nog een uitkeering, als een poging van de regeering om dei.r *jw,i:<*auw door de moeilijkheden heen te hejpen. De groote moeilijk heid voor den tuinbouw is:, afzetmo gelijkheid voor 't product. Deze is ei thans, doch wij zullen voor één ding moeten oppassen, en ervoor zorg moeten dragen, dat de tuinbouw weer niet, als in de periode 1914 1918 een waterhoofd krijgt. De behoefte, de teelt uit te zetten, is er altijd, wanneer er vraag is naar Jjet product. Ook in oorlogstijd die nen wy onszelf te beperken, want daarna zal de tuinbouw zich op nieuw hebben te bekijken. Er be staat zelfs in Duitschland geen mo gelijk om voor alles, wat we kunnen telen, afzetgebied te krijgen. Wat wij moeten, is voedselgewassen telen en zeker geen verhoogde minimum prijzen geven voor die artikelen, die wij hier te veel telen. Spr. hoopt bin nenkort de tuinders mede te deelen, dat het verstandig is, datgene te telen, wat wij kunnen eten en waar aan wij in oorlogstijd behoefte heb ben. Daaraan dienen wij mede te werken, ook, als dit voor ons zelf minder prettig is. Tenslotte drong spr. aan op de ge- wenschte samenwerking, opdat men den strijd in de toekomst, ook met eere en kracht- kan voeren. Nadat de voorzitter den heer Valstar dank had g.zegd voor den steun, dien hij 25 jaar lang aan de tuinders had verleend en hem de medewerking van de tuinders had toegezegd, werd de vergadering ge sloten. UITGEEST. Afscheid gemeeffteveldwachter W. de Vries. - Dinsdagmiddag is op officieele wijze afscheid geno men van den gemeenteveldwachter W. de Vries, die met ingang van 1 Januari 1941 op zijn verzoek eer vol ontslagen is, na een volbrach ten diensttijd van precies 21 jaren. Hiertoe waren in de bovenzaai van het hotel De Ooievaar met den heer de Vries en diens familie aan wezig de burgemeester en het ge- heele gemeentepersoneel, benevens de alhier gestationneerde rijks- veldwacht. Nadat allen hadden plaats geno men, nam de burgemeester het woord en bracht den scheidenden politieman dank en hulde voor het vele wat hij in den loop van die 21 jaren heeft gedaan. Spreker ging uen geheelen diensttijd van den heer de Vries nog eens na, waaruit wel ten volle bleek met hoeveel opgewektheid en goede plichtsbe trachting deze zijn functie steeds heeft vervuld. Ten slotte bracht spreker naar voren dat het gemeentepersoneel besloten had de Vries een aanden ken bij zijn vertrek uit te reiken, waarna door hem een horloge met inscriptie werd overhandigd. De scheidende politieman dankte den burgemeester hartelijk voor diens woorden en voor het mooie aandenken, waarmede hij zeer verheugd was. Vervolgens sprak de heer van Huiten, gemeentesecretaris, woor den van dank voqr de vele diensten die door den heer de Vries ten be hoeve van de administratie enz steeds met nauwgezetheid werden verricht. De gemeenteontvanger, de heer A. J. van der Zee, dankte hem voor het vele wat hij ook voor hem in den loop de jaren gedaan heeft. Ten slotte spraken nog de heer De Ridder, ambtenaar ter secreta rie, en de heer Tilstra, brigadier der rijksveldwacht, woorden van sympathie en van dank voor de prettige samenwerking. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. BERGEN. Uitreiking distributie kaarten. De uitreiking van bonboekjes, brood- en vleeschkaarten, coe- slagkaarten en rantsoen bonnen zeep (voor kinderen) zal plaats vinden op het Distributie-bureau, Kerk straat 2, te Bergen, op Maandag 6 Januari 1941 letter A H 1012 'A uur. Dinsdag 7 Januari 1941 B—BI 2—1614 BI—C 14 101254 CenD 2—1614 Woensdag 8 Januari 1941 Een F 14 10—1214 GenH 2—1614 Donderdag 9 Januari 1941 I en J 14 101214 K Ko 2—1614 Vrijdag 10 Januari 1941 Ko en L 14 10—1214 M 2—1614 Maandag 13 Januari 1941 N en O 14 10—1214 P en R 2—1614 Dinsdag 14 Januari 1941 S SI 14 10—1214 SI en T 2—1614 Woensdag 15 Januari 1941 U—Vo 14 10—1214 Vo—W 2—1614 Donderdag 16 Januari 1941 W 14 10—1214 YenZ 2—1614 Alle distributiestamkaarten mede- nemen. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor extra-kaarten (zwa re arbeid) dienen een verklaring van den werkgever, vermeldende den aard van het werk, te over leggen. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. AVRO). 8.ANP-ber., gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.Mode-causerie. 11.20 Sylvestre-trio en gr.pl. 12.25 Orgel spel. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Amabile-sextet en soliste. 1.45 Gr.pl. 2.Voor de jeugd. 2.20 Gr.pl. 3.Cyclus „Levende volks kunst". 3.20 Omroeporkest en solist. (In de pauzes, declamatie). 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche weer macht. 6.Gr.pl. 6.15 Gr.pl. met toelichting. 6.45 „Over het boeren- vraagstuk", causerie 7.Econ. vragen van den dag (ANP). 7.15 Gr.pl. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Paljas, opera (opn.) 10.10.15 ANP-ber. HILVERSUM II, 301,5 M. (NCRV). 8.ANP-ber. 8.x9 Schriftlezing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pl. 9.45 Celesta- Ensemble. 10.30 Morgendienst. 11. Celesta-ensemble. 11.40 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Ber. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Gr.pl. 1.30 Consonanten en gr.pl. 3.Vrouwen halfuur. 3.20 Pianovoordr. 3.45 Bij bellezing. 4.15 Gr.pl. 5.VPRO: Ge sprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Ber. 5.35 Revida-sextet. 6.20 NCRV-Klein koor met begeleiding en gr.pl. 6.45 Over het boerenvraag- stuk, causerie. 7.Econ. vragen van den dag (ANP). Zondag is te Rotterdam Vreewijk de benoemde tijdelijke predikant ds. J. H. Vaandrager, GUd-vlootpredikant te Den Helder, tot zijn arbeid ingeleid, waarop hij zich met een korte toespraak aan de gemeente verbond. Getrouwd: en Rotterdam, 2 Jan. 1941. Heden overleed in Huize Avondlicht mijn geliefde Echtgenoote in den ouderdom van 7 4 jaar. C. SMAK. Zwaag, 31 Dec. 1940. Huize Avondlicht. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 3 Jan. a.s. n.m. 2.15 uur op de Algem. Begraafplaats te Hoorn. Vertrek Avondlicht 2 uur. Onder dankzegging voor genoten vertrouwen, bericht ondergeteeken- de J. LIND Az. dat hij zijn zaak in fijne Lederwaren en Zadelmakerij heeft overgedaan aan zijn zoon en beveelt zijn opvolger in ieders gunst aan. Hoogachtend, J. LIND Az. Mij refereerende aan bovenstaan de, hoop ik door goede bediening en prima werk de gunst, door mijn vader zoo ruimschoots genoten, waardig te worden. De firmanaam blijft Fa. J. LIND Az. Heerenstr. 5. Tel. 2474. Beleefd aanbevelend, m.g. MODERNE FOTO'S Oudegracht 285. FIRMA ZWAAN ZOON Drukkerij - Boekhandel Ged. Nieuwesloot 77, Alkmaar hoek Van den Boschstraat, p.f. Chirurg -Uroloog, met dank en wederkeerigen heilwensch. GEVRAAGD voor den dag. Aanmelden Mevr. FRANKENBERG, Kennemerpark 12. Gevraagd op landbouwbedr. in den Beemster een net en zelfst. k. w. Brieven onder letter H 710, Bureau van dit Blad. Gevraagd door leraar of z. èn sl-kamer met pension. Brieven onder letter J 711 bur. van dit blad. TE HUUR GEVRAAGD tot en met 15 Jan: zoo mogelijk op luchtbanden, laad vermogen per wagen 2600 K.G. Br. letter K 712, bur. v. d. blad. Ter overname gevraagd: maat 41—42. SCHERMERRORN, Friescheweg E I. WEGGELOOPEN een met brumen kop en vlek op den rug. Tegen belooning terug te be zorgen KWEERENPAD 13. VERLUREN omtrek Bergerhout ACTETASCH met inhoud. Voor vindei van geen waarde. Tegen belooning terug te bezorgen J. LUDEKE, Reguliers laan 21. Gevr. door Ned. onderneming voor werken in Noord- Frankrijk. Hoog loon en goede verzorging. Br. met volledigen naam en adres, nummer identiteitsbe wijs, gehuwd of ongehuwd, geboortedatum en geboorte plaats en nationaliteit aan N.V. „DE BEVER", Kerkstraat 41, Amsterdam. Heden ontvangen: Lekkere sinaasappelen vanaf 5 voor 25 cent. Zoete mandarijnen vanai 6 cent per stuk, „In de Banaan" Laat 162, Tel. 2682. J. JONKER en Echtgenoote, Kapper, Eikenlenbergstraat, hoek Westerweg, wenschen U allen veel heil en zegen in 1941.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3