Eeri nieuwjaarsboodschap van den rijkscommissaris. Radioluisteraars kunnen rustig afwachten. „Het nieuwe jaar tegemoet." N.Z.H.R.M. in 1940. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1341. Papieren worden hun thuisbezorgd. Het A.N.P. meldt: Reeds thans komen verzoeken in voor toezending van luister-diplo ma's, verzoeken om ontheffing van de betaling der verplichte luister bijdrage, mededeelingen, dat men niet langer luisteraar wenscht te blijven en in verband daarmede verzoeken om wegneming van toe stellen. De aandacht wordt ér op ge vestigd, dat dergelijke verzoe ken voorshands achterwege kun nen blijven. De luisteraar heeft voor het tegenwoordige niet anders te doen, dan af te wach ten tot hij in het bezit is van de noodige bescheiden, die zoo spoedig mogelijk huis aan huis zullen worden bezorgd. Men behoeft zich voor dien tijd niet ongerust te maken. B(j de be oordeeling of iemand de luisterbij drage verschuldigd is, zal een be hoorlijke overgangstermijn in acht worden genomen. Wat betreft het in bewaring gé ven van ontvangtoestellen zullen zoo spoedig mogelijk nadere inlichtin gen per radio en in de pers worden gedaan. CRISISINVOERWET NIET VERLENGD. Op 31 December j.l. is de geldig heidsduur van de crisisinvoerwet geëindigd, terwijl niet meer tot ver lenging daarvan is overgegaan. Uiteraard houdt dit verband met de gewijzigde omstandigheden. Reeds werden de contingenteerin- gen, die in de afgeloopen maanden afliepen, niet meer verlengd. Thans zal evenmin tot een verlenging der crisisinvoerwet worden overge gaan. Dientengevolge zijn de nog loopende contingenteeringen en de daarmede verband houdende ïn- voerformalteiten per 31 December j.l. komen te vervallen. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de volgende nieuwsjaars- boodschap tot het Nederland sche volk gericht, onder den titel „Het nieuwe jaar tege moet". „Toen wij aan het einde van 1939 en het begin van dit jaar stonden, had de Führer met zijn zegevieren de weermacht Polen in een blik- semoorlog van achttien dagen ver pletterd. In de loopgraven van den Westwall lagen de Duitsche solda ten. Voor hen lag de Maginotlinie, die door de geheele wereld onover winnelijk geacht werd, en ook wij konden ons de doorbraak daar slechts met de zwaarste offers aan menschenlevens voorstellen, of schoon wij bereid waren deze offers te brengen, indien de Führer den aanval noodzakelijk zou achten en daartoe het bevel zou geven. Ach ter de Maginotlinie stond het mil- lioenenleger der Franschen en ruk ten de Engelsche divisies op, die voortdurend zwaarder bewapend werden. De vlieghavens der vijan delijke bommenwerpers bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van de bewapeningscentra aan den Rijn en aan de Ruhr. De zeeën wer den beheerscht door de Engelsche vloot, die in haar thuishavens nau welijks bedreigd werd en vrijwel onbelemmerd de blokkade als het vermeende middel tot beslissing van den oorlog toepaste. België, Ne derland en de Scandinavische lan den stonden haast onbeperkt, bloot aan den voorshands alleen nog po- litieken invloed van de Engelschen en er bestond geen waarborg, dat niet tevens over deze landen heen een militaire beslissing gezocht werd, althans om aan Duitschland den toegang tot de aldaar aanwezi ge economische mogelijkheden te versperren. Op dezelfde wijze speel den onze tegenstanders hun spel van intriges op den Balkan en de pas kort tevoren bereikte verstand houding met Rusland stond in het begin van haar economische ontwik keling". Ondanks alles traden wij dit jaar 1940 vol vertrouwen en kracht in, vervuld van de grootschheid van de taak, die het lot ons toebedeeld had, en overtuigd, dat wij onder leiding van den Führer slechts konden overwinnen. Aan het einde van dit jaar 1940 blikken wij terug op de grootste militaire overwinningen, die ooit in de krijgsgeschiedenis van alle tijden bevochten zijn. Dit jaar heeft op het vasteland van Europa de zegevierende beslissing gebracht. Er bestaat geen enkele militaire macht meer.^die deze beslissing op het vasteland op eenigerlei wijze nog twijfelachtig zou kunnen ma ken. Onze militaire macht is zoo overweldigend, dat het plan om met de een of andere oorlogshandeling op het vasteland een beslissing te forceeren zou eindigen met het weg vagen van dergelijke pogingen. Aan elke ernstige politieke manoeuvre 244 schipbreukelingen gered. van de Engelschen, die als eenige vijand overgebleven zijn, is op het vasteland de grond en daarmede elk noemenswaardig succes ontno men. Economisch staat het vasteland van Europa thans" den mogendhe den van de as ter beschikking en de betrekkingen met Rusland ontwik kelen zich in overeenstemming met een vooruitziende, veelomvattende geleide economie steeds nauwer en succesvoller. Als de Engelschen thans nog inderdaad aan een over winning wilden denken, dan zouden zij zich moeten kunnen voorstellen, dat zij het vasteland van Europa en, met het oog op het bondgenoot schapsverdrag met Japan en het vergelijk met Rusland, de geheele oude wereld tot in het Verre Oos ten zouden kunnen dwingen. De1 militaire successen van het jaar 1940 en de daaraan vastgekoppelde politieke gevolgen en economische resultaten maken de asmogendhe- den onoverwinnelijk. Terwijl nu alle economische mo: gelijkheden van het vasteland op het oorlogsdoel zijn afgestemd en de sterkste militaire mogendheid, die op aarde ooit bestaan heeft, alsme de haar door de ongelooflijke over winningen dubbel onoverwinnelijke soldaten van het noodige voorzien, verkeeren de industrie-, handels- en vooral de bewapeningsbedrijven van het naar verhouding kleine eiland Engeland van dag tot dag meer in asch en puin en de schepen, die reeds als gevolg van de afgelegen heid der productiegebieden slechts onvolledige hulp kunnen brengen, zinken- in steeds grooteren getale naar den bodem der zee. De eenige hoop van de Engelschen om door aanvallen van hun vliegers wijzi ging te brengen in deze voor hen buitenmate ongunstige verhouding van krachten wordt door de afme tingen van het continent te niet ge daan. Daarentegen wofdt him eigen positie steeds onhoudbaarder, daar de Duitsche luchtvloot en marine thans van zeer geringen afstand hun vernietigende slagen aan het eiland en zijn bedrijfsleven kunnen toe brengen. De langdurigheid van de zen oorlog leidt niet tot verzwak king van de krachten der asmogend- heden, doch staat gelijk met den on- herroepelijken ondergang van de economische en mettertijd ook van de beschavingspositie van Engeland. „De militaire beslissing, die het jaar 1940 gebracht heeft, maakt het mogelijk, thans reeds de uitvoering van de taak ter hand te nemen, die het lot aan den Führer en de Führer weer aan ons allen heeft gegeven, n.l. den opbouw van een- nieuw Europa. Juist de door de Engelschen als hun sterkste wapen geprezen af sluiting van Europa aan de west zijde zal het zekerste, dwingendste middel blijken, waardoor dit conti nent zich tot een eenheid zal aan eensluiten, een eenheid, waarin vele der toekomstige deelnemers voor het oogenblik misschien niét meer dan een economische noodzakelijk heid kunnen zien. Doch wij zién, hoe de onderlinge handel van Europa toeneemt, daar alle volken- van dit continent tenslotte willen leven en In 1940 werden door de red dingbooten der Noord- en Zuid- Hollandsche Rcddmg-Mij. 244 schipbreukelingen behouden bin nengebracht, hetgeen een record is in de geschiedenis der maat schappij. Sedert de oprichting in 1824 kwam hét 12 keer voor, dat het aantal ge redde schipbreukelingen in één jaar grooter was dan 100, doch de 200 werd nimmer gehaald. In totaal verleenden de redding booten 108 diensten, als volgt ver deeld: De motorreddingbooten: „Neeltje Jacoba" (IJmuiden) 18; „Dorus Rij ker" (Heider) 18; „Arthur" (Scheve- iiingen) 11; „Insulinde" (Oostma- liotn) 8; „Abraham Fock" (Hollurn) 8; „Brandaris" (Terschelling) 7; „President Steyn" (Egmond aan Zee) 6; „Hilda" (Lemmer) 6; „Joar. Hodshon" (Texel) 5; „Zeemanshoop'' (Scheveningen) 5; „C. A. den Tex" (Harlingen) 4; „Nicolaas Marius" (Terschelling) 2; „Barend van Spree kens (IJmuiden) 2. Het roeireddingvlet te Petten 3 en de roereddingboot te Schiermon nikoog 2; te Katwijk aan Zee 2; te Noordwijk aan Zee 1. Op 30 van deze 108 tochten kon- clen schipbreukelingen worden gered. Het station Den Helder der N.Z. H.R.M. redde dit jaar 146 schipbreu kelingen, hetgeen eveneens een record is. Het totaal aantal door de N.Z.H.R.M. geredde schipbreukelin gen sedert de oprichting is thans ge slegen tot 6338. GEEN JACHT OP HAZEN. Kort geleden is een bericht gepu bliceerd, waarin werd gemeld 'dal de jacht op fazantenhanen ook in Januari 1941 geopend is. Door een seinfout hebben sommige bladen fazantenhazen inplaats van fazan tenhanen geschreven en andere „fa zanten en hazen". Daar het gevaar bestaat dat eenige jagers, hierdoor misleid, met de jacht op hazen zul len doorgaan, hetgeen den reeds ongunstigen hazenstand kwaad zou doen, wordt er aan herinnerd, dat de jacht op hazen op 31 December j.l. gesloten is. onder elkaar naar de verwerkelij king van hun levensvoorwaarden streven, nu zij eenmaal van het westen afgesneden zijn. En boven en behalve deze economische betrek kingen beginnen ook de politieke betrekkingen van het vasteland zich te reorganiseeren en te groepeeren om het driemogendhedenpact als de militaire waarborg van den nieuwen opbouw. De dingen, waarom het gaat, zijn duidelijk naar voren ge bracht. De vraagstukken, die opge lost moeten worden, zijn helder ge steld. Ieder staat thans voor de kêuze: Voor ons of tegen ons! Wij, Duitschers, treden het jaar 1941 in, vervuld van het onwankel baar geloof aan onzen Führer, thans en voor alle tijden bereid ons geheel te geven voor dat, wat de Führer van ons verlangt. Den Führer heil". 's-Gravenhage, 31 Dec. 1940. w.g. Seyss Inquart Rijksminister en rijkscommissaris voor het bezette Nederl. gebied. ALLEN OP DE FIETS. Dat de Beursmenschen zich wonderlijk snel aan de om standigheden hebben aangepast, bewijst dit plaatje, gemaakt op een Beursdag te' Amsterdam. (Polygoon) NIEUWE AUTOBUS EN DEEL VAN GARAGE UITGEBRAND. In de garage van het E. B. A. D.- bedrijf, gelegen aan den grooten rijksweg te Beek (L,), dat met een 20-tal autocars de autobusdiensten onderhoudt op het traject Maas- tricht-Beek-Sittard met zijtakken naar de Maasdorpen, is Dinsdag' middag brand uitgebroken. Een monteur en een leerling-monteur hadden de laatste leidingen aange bracht onder een nieuwe autobus, welk# was uitgerust met een gasin- stallaties. Beide mannen bevonden zich in de werkput onder de autdl bus en waren bezig met het aftap pen van de benzine in zinken bak ken. Deze vatte plotseling vlam, vermoedelijk door een in de nabij heid staande kachel. Het vuur ver spreidde zich met ongekende hevig heid en zette de nieuwe autobus in lichter laaie. De leerling-monteur, die door den ander nog tijdig uit de werkput kon worde/i bevrijd, liep daarbij ernstige brandwonden op aan hoofd en armen.. Zijn redder kreeg brandwonden aan het hoofd. Van de brandende autobus sloeg het vuur over op een gedeelte der garage, een ij zer'constructie met hout en asbestplaten. De brandweer wist het grootste deel der garage met woonhuis en het kantoor te be houden. Het vernielde gedeelte der ga rage, getaxeerd op 3000 is niet verzekerd. Met inbegrip van de uit gebrande autobus en een in. de na bijheid staand chassis met nieuwen motor, gereedschappen en materia len, bedraagt de totale Schade on geveer 25.000. VERORDENINGSVEBOD VOOR MELKPRODUCTEN Bij beschikking van. den secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visseherij is een verbod ingesteld tot het verwerken ran melkproducten, andere dan magere melkpoeder en ondermelk, in beschuit, koek en banket, zooals ■dat reeds bestond voor brood1: DAGORDER VAN GENERAAL FR. CHRISTIANSEN. Het A. N. P. meldt: 's-Gravenhage, 31 Dec. De weer machtsbevelhebber in Nederland, generaal Fr. Christiansen, herinnert m een ter gelegenheid van de jaar wisseling uitgegeven dagorder aan de onvergelijkelijke successen van de Duitsche weermacht. Bij het ein de van het jaar reikt het omvat- tingsfront tegen Engeland op het vasteland van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens. Generaal Christiansen dankt alle leden van de weermacht in zijn bevelsgebied voor hun in de afgeloopen maanden aan den dag gelegde houding. Zijn dagorder besluit: „V oortdurende strij dvaardigheid zij ook voor het komende jaar onze leus. Onze wensch is, dat de Führer en opperbevelhebber ons in 1941 voor opdrachten zal- plaatsen, waar bij een ieder kan'toonen, dat wij in deze-worsteling om de toekomst van alle Duitschers tot den laatsten man bij elkander staan. Dan zal de zege ons zijn". DIRECTIE SCHONK EEN PENSIOENFONDS. Vandaag wapperde de driekleur op het hoofdkantoor van de zeep fabriek v/h. De Haas en Van Brero N.V. aan den Waterlooscheweg te Apeldoorn. Veertig jaar was het toen geleden dat het bedrijf door de heeren'J. de Haas en A. van Brero opgericht werd met vier man per soneel. In den- loop der jaren groei de het bedrijf gestadig en vonden de artikelen hun weg door het geheele land, terwijl in de laatste jaren de export naar Oost- en West-Indië ter hand genomen werd. Ondanks de ook voor dit bedrijf ongunstige om standigheden werkt er thans nog 125 man personeel. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan is door de directie een bedrag van veertig mille beschikbaar gesteld voor een op te richten pensioenfonds. VERDACHTE VAN SCHIET PARTIJ NOG IN ARREST. Naar het A. N, P. verneemt be hoeft het bericht, als zou de dader van de schietpartij te Leidschen- dam, W. A. K., voorloopig op vrije voeten gesteld zijn, eenige aan vulling. Genoemde K. wordt nl. niet slechts door de Nederlandsche justitie vervolgd, doch hij was ook schuldig aan het bezitten van een vuurwapen, waartegen door de be zettingsoverheid zware straf is be dreigd.' In verband hiermede be vindt K. zich ook thans in hech tenis. Dood in den kelder aangetrof fen. - De zestigjarige gehuwde café houder H. F. K. te Oosterbeek is levenloos in den kelder van zijn wo ning gevonden. Vermoed wordt, dat de man wegens onbekendheid in zijn woning, die hij nog moest inrichten, in den nacht een verkeerde deur heeftgeopend, met het noodlottige gevolg. Glimlachje. Wat? Nu heb je maar tien ha ren meer? En vanmorgen nog twaalf? Je gaat dus toch met an dere vrouwen uit, ellendeling, en geeft haar een lok haar van je IN HAMBURG STAAT EEN GETROUWE NABOOTSING VA%I EEN STUKA JU 87, VAN HOUT VERVAARDIGD. Ieder, die iets voor de Winterhulp offert-, mag een spijker in het toestel slaan. Men hoopt hiermede door te gaan, tot het houten vliegtuig in een ijzeren veranderd is. (Associated Press) WINTERGEZICHT IN EEN STADJE ERGENS IN DE DUITSCHE BERGEN. (Holland),

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5