Mr. STEVENS UIT Vijandelijke aanval aan het front van Bardia afgeslagen. Luchtaanval op Valona verhinderd. BUITENLAND FEUILLETON TWEEDE BLAD 2 TRUCK MET TRAILER DOOR TREIN GEKRAAKT. Een doode. Op Oudejaarsavond omstreeks kwart over acht is te Roosendaal bij het passeeren van den onbewaakten overweg op den z.g. Hoogedonk een truck met trailer, door een uit Breda komenden goederentrein ge grepen. De truck werd van den op legger afgerukt en kwam in de sloot langs de spoorbaan terecht. De op legger bleef op de tweede lijn staan. Een personentrein uit Roosendaal is eenigen tijd later tegen den op legger gebotst. De locomotief ont spoorde, na het voertuig over een afstand van circa veertig meter te hebben medegesleurd. De oplegger werd daarbij volkomen vernield, als het ware gemangeld tusschen den goederentrein, de locomotief en de personenwagons. Het mag derhalve een wonder heeten, dat de bestuur der van de truck met trailer geen enkel letsel bekwam. Onder de trein- passagiers zijn geen slachtoffers te betreuren. De geleider van den goe derentrein, van Remmen uit 's-Her- togenbosch, had zich na de botsing op de spoorbaan begeven, teneinde zich te vergewissen van de gevol gen. Hij werd door den personen trein gegrepen en op slag gedood. OP OUDEJAARSDAG EEN BAD IN HET IJSELMEER. Op Dinsdagmiddag 31 December 1940 om 1 uur heeft de heer J. F. Schultink uit Rotterdam, des na middags om 1 uur een zeldzame proeve gegeven van uithoudings vermogen in de koude en in het ijskoude water. Er lag ijs in het IJselmeer en bovendien had het in den morgen van 31 December ge sneeuwd. De heer Schultink hield zich aan den kop van de haven van El-burg eerst eenigen tijd in badpak op te midden van sneeuw, ijs en feilen wind. Hij ging vervolgens bij het zwembad aan het eind van de Elburger pier eenige minuten in een bijt te water, waarna hij zich op zijn Finsch nog eens stevig met sneeuw afwreef. TIJDENS DE DUISTERNIS VERDRONKEN. Te Leiden zijn tengevolge van de duisternis in den nacht van 30 op 31 Dec. vijf personen te water geraakt. Vier konden worden gered, één, de 32-jarige kleermaker R. K. is ver dronken. Te Woerden is in denzelfden nacht de 50-jarige P. te water geraakt en verdronken. Te Baanbrugge was dit het geval met den schipper H. Woud uit Vin- keveen, die met zijn rijwiel te water was gereden. Te Hoog-Blokland is de 17-jarige T. Verhoeven te water gereden en verdronken. Te Delft heeft de politie op den morgen van oudejaarsdag twee lijken opgehaald, waarvan één herkend is als dat van den 50-jarige C. Wubben. De man laat een vrouw en elf kinde ren na. Te Den Haag is 's morgens in de vroegte de wielrijder P. B. te water gereden met noodlottig gevolg. In Rotterdam heeft de rivierpolitie gistermiddag het lijk opgehaald van den 45-jarigen J. O., die sedert Maandagavond vermist werd. In Amsterdam zijn een 58-jarige man met zijn beide zoons, 33 en 29 jaar oud, te water geraakt aan de Funenkade. Alle drie verkeerden onder invloed van sterken drank. De zoons wisten zich spoedig op het droge tq werken, devader is ver dronken. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN H. J. WOUDENBERG. De commissaris van het Neder- landsch Verbond van Vakvereeni- gingen, de heer H. J. Woudenberg, heeft ter gelegenheid van de jaars- wisseling een boodschap gericht tot het werkende volk van Nederland, waarin hij o.m. zegt: „Een oude periode is afgesloten, een nieuwe is reeds begonnen. Zooals de twaalfde klokslag oudejaarsavond het oude jaar afsluit, hebben ook de schokken van de sociale revolutie de oud kapitalistische tijd tot een einde gebracht. Achter de donkere wolken van den oorlog en de daaraan verbonden moeilijkheden zien wij thans reëds de zon opkomen van den socialisti- schen vrede, die, naar wij allen ho pen, in het nieuwe jaar tot stand zal komen. De oudejaarsnacht van 1940 wordt verlicht door het uitzicht op een nieuwe, rechtvaardige arbeids gemeenschap, waarin voor ieder een bestaan zal zijn, verzekerd en bevei ligd, en aansluitende aan de verlan gens van alle levende en werkende menschen". Inbraak te Bussum. - Tijdens afwezigheid van de bewoners is in gebroken in een villa aan de Linden- laan te Bussum. Men heeft zich toe gang verschaft door verbreking van een ruit. Uit een la van een - bureau heeft de dief een tasch medegeno men, waarin zich een bedrag van 250 bevond. Voorts nam de dief een voorraadje sigaren mede. Diefstallen opgehelderd. - Reeds geruimen tijd werd bij de politie te Ooltgensplaat aangifte gedaan van diefstal van petroleum, tarwe, kip pen enz. Thans is het de politie ge lukt een gedeelte van de buit te ach terhalen en de daders te arresteeren. Reeds zijn drie personen, welke be kend hebben enkele diefstallen te hebben gepleegd, naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht, terwijl tegen drie personen proces-verbaal is opgemaakt wegens heling. Meisje door auto doodgereden. - Maandagmiddag fietste de 19-jarige mej. G. A. v. d. K. te Den Haag op de Vaillantlaan bij het viaduct, toen zij door een haar achterop rijdende personenauto met aanhangwagen, die onvoldoende uitweek, werd aange reden. Zij werd door het rechterach- terwiel van den aanhangwagen ge grepen en tegen de straat geslingerd, waar zij met inwendige kneuzingen bleef liggen. Het meisje is kort na aankomst in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. Ergens in- Italië, 1 Jan. (Stefan-i) Het hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 298. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica bedrijvigheid! van onze artillerie, die doeltreffend autocolonnes hééft bestookt. Een vijandelijke aanval op een van onze vooruitgeschoven posten aan het front van Bardia werd afgeslagen. Een ander ge vecht in het gebied van Giarabub hebben onze troepen een vijande lijke afdeeling, die versterkt was met pantserauto's op de vlucht ge dreven. Onze formaties aanvals- en jachtvliegtuigen' hebber, verschei dene acties ondernomen tegen con centraties van vijandelijke geme chaniseerde strijdmiddelen en hun gevoelige verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front bedrijvig heid van patrouilles en in eenige sectoren gevechten tegen vooruitge schoven element. Formaties jacht- toestellen en duikbommenwerpers hebben samengewerkt met de strijdkrachten te land: concentraties van troepen en ravitailleeringsauto- colonnes werden met mitrailleur- vuur bestoookt en gebombardeerd Talrijke gemechaniseerde strijd middelen werden in brand gestoken, Gistermiddag heeft een vijandelijke formatie vliegtuigen getracht een aanval op Valona te ondernemen De luchtafweer der vloot en jacht- toestellen, die snel ingrepen, scho ten drie Blenheimvliegtuigen neer. Een vierde Blenheim werd neerge haald door de afweerbatterij van een Italiagnsche divisie. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. TURKIJE EN HET EUROPEESCHE CONFLICT. Rome, 1 Jan. (D.N.B.) De Giornale d'Italia houdt zich bezig met de houding van Turkije ten aanzien van het Europeesche conflict en constateert daarbij, dat de Turksche pers de meest actieve spraakbuls van de Britsche propaganda gewor den is. Sinds eenige weken spreekt zij zich op bijzonder hatelijken toon tegen Italië uit. Men vraagt zich af, of daarmede uitsluitend een „papie ren ondersteuning" van het bondge nootschap met Engeland bedoeld is, of dat andere duistere voornemens daarachter steken. Zonder eenige voorspellingen te willen doen is het noodig, het feit als zoodanig vast te stellen, om het Turksche vraagstuk aandachtig gade te slaan. EEN REDE VAN DEN BRAZILIAANSCHEN PRESIDENT. Rio de Janeiro, 1 Jan. (D. N. B.) Leger en vloot van Brazilië hebben gisteren éen banket aangeboden ter eere van president Vargas. Aan het banket namen 1290 officieren van alle deelen der Braziliaansche weermacht deel. Vergas verwei-5 kamde de gewapende macht als de kiemcel van de nationale eenheid, met behulp waarvan ai'een het hem mogelijk is geweest voor de ver nieuwing va-n Brazilië te strijden en te overwinnen. In een grootsch opgezette rede gaf president Vargas verder een economisch en politiek reken schapsrapport over het afgeloopen jaar. EEN RADIOREDE VAN DR. GOBBELS. Het Duitsche volk schaart zich om den Führer. Berlijn, 31 December (D. N. B.) Minister dr. Göbbels heeft op Oude jaarsavond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat een der gewichtigste jaren in de Duitsche geschiedenis ten einde liep. Als door een aardbeving zijn staten, landen en volken gereorganiseerd, op het gebied der machtspolitiek voltrokken zich veranderingen, die men in decenniën niet verwacht had. Men had mij waarschijnlijk voor .en dwaas en een fantast ge houden, aldus dr. Göbbels, wanneer ik op Oudejaarsavond van het vo rige jaar had willen voorspellen, dat eind 1940 het Duitsche front zich zou uitstrekken, van Kirkenes tot Biseaye, dat langs dit geheele front van 5090 km. Duitsche sol- datem de wacht zouden houden om het rijk te beschermen. Toen wij op den vorigen Oude jaarsavond rekening er verant woording over de eerste vier maan den van dezen gigantischen strijd aflegden, konden wij reeds op groote en trotsche successen wijzen, maar het kernpunt van het mili taire conflict was onbeslist. Onze tegenstanders hebben altijd meer gepraat dan wij. Vooral op oogeniblikken, dat er niet veel scheen te gebeuren, putten zij zich uit in Bombastische dreigementen tegen ons. Het is altijd, ook reeds bij den strijd om de macht in het Duit sche rijk, hun tragi-eomisch lot ge weest, dat zij den Führer niet ernstig namen. De Poolsche staatslieden droom den nog van een overwinning voor de poorten van Berlijn toen het Duitsche geschut reeds Warschau beschoot. Twee maanden voor de ineenstorting van Frankrijk leurde Reynaud nog met zijn nieuwe kaart van Europa en verklaarde hij uit voerig, hoe Duitschland moest wor den verdeeld. Volgt Churchill thans een andere methode? Hij spreekt van 'vredes voorwaarden, die hij na het winnen van den oorlog Duitschland wil op eggen, terwijl de Britsche eilanden in werkelijkheid reeds uit alle pols slagaderen bloeden en moeizaam naar adem hijgen. Wij nat.-socialisten hebben zel den, maar nooit verkeerd geprofe teerd. Indien men den Führer tijdig geloof en gehoor had geschonken, zou de wereld waarschijnlijk voor veel leed gespaard zijn gebleven. Wij vormen een gemeenschap van 90 zielen, die tegen iedere be dreiging en ieder gevaar is opge- wasseiji. Wij hebben het geluk een Führer te bezitten, die ons, van het kleinste begin af steeds den juisten weg naar boven heeft gewezen. Als Duitsch volk nijgen wij ons in diepen eerbied voor den Almach- •tige, die ons dit jaar zoo zichtbaar Zijn zegen heeft gegeven. Hij weet, dat wij op de bres staan voor het geluk der menschen, dat tot dus verre do®1" de regeerders zoo vaak met voeten is getreden. En het ge heele Duitsche volk vereenigt zich in een warm gevoel van dankbaar heid jegens den Führer. Lang moge hij aan het hoofd van ons volk staan ais de beschermer van het Duitsche rijk,als de eerste strijder voor een waren vrede een voor 't geluk, de eer en den roem van zijn volk. De wereld bewondert hem, wij echter hebben het voorrecht hem te mo gen liefhebben. Reiken wij elkan der de hand en scharen wij ons vast om hem. BOODSCHAP VAN ZWITSERSCHEN BONDSPRESIDENT. Bern, 1 Jan. (Stefani). De nieuwe Zwitsersche bondspresident, Wetter, heeft vanmorgen zijn ambt - aan vaard. In een tot het land gerichte boodschap laat hij de waarschuwing hooren, dat de toekomst ook aan Zwitserland nog veel zwaardere entberingen dan die van het oogen- blik kan bezorgen. De jongste ge beurtenissen hebben getoond, dat hoewel Zwitserland nauwgezet zijn neutraliteit in acht heeft genomen, rechtstreeksche oorlogsschade het land niet gespaard is gebleven. Maar Zwitserland zal zijn plicht blijven vervullen. Ten slotte betoog de de president, dat ernaar gestreefd dient te worden, om op elk gebied de productie op te voeren. De bondsraad is thans als volgt samengesteld: Wetter, bondspresident en leider van het departement van financiën. Etter, vice-president van het dep. van binnenlandsche zaken. Pilet, leider van het politiek departement. Celio, leider van het departement der posterijen en spoorwegen.' Stampfli, leider van het departe ment van economische zaken. Von Steigner, leider van het departe ment van justitie en politie. Kobeltc leider van 't militaire departement. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN CHINA. New York, - Jan. (D.N.B.) In re- geeringskringen te Washington wor den, naar Associated Press uit Waa^ hington verneemt, op het oogenblik besprekingen gevoerd over het eventueelé afstaan van 400 Ameri- kaansche gevechtsvliegtuigen aan China in het a.s. voorjaar.-De ma chines zouden echter slechts bij wijze van leening aan de Chineesche regeering worden verpacht. In hoofdzaak zouden de vliegtuigen geleverd worden door de Curtiss Wright Corp.- Het zouden in de eer ste plaats gevechtsmachines zijn. TOESPRAAK VAN DEN ITALIAANSCHEN MINISTER PAVOLINI. Florence, 1 Jan. (D.N.B.) Bij een groote demonstratie van de fascisten en de bevolking van Florence op de Piazza Signarina, heeft de minister voor de volksvoorlichting, Pavolini, een toespraak gehouden, waarin hij wees op de geweldige .prestaties van het fascisme in de afgeloopen jaren Italië heeft een koloniaal imperium veroverd, maar de verbindingen daarvan met het moederland zijn afhankelijk van de beheerschers van de uitgangen der zee. Het gaat er thans om een imperium te zijn met vrije levensruimte voor het Italiaan- sche volk. Deze bekroning van een eeuwenlangen strijd moet thans ver wezenlijkt worden. Verder verklaarde minister Pavo lini: Het Italiaansche volk zegt den naar absurde splijtingen tusschen fascisme en leger zoekenden vijan den, dat in Italië ieder soldaat fas cist is en ieder fascist in zich de eer gevoelt om in de eerste plaats sol daat te zijn. Het zegt den Duitschen ,bondgenooten, dat het kameraad schapsgevoel jegens zijn bondgenoot thans het diepst in ons oprechte hart leeft als een gevoel van eer en van diepe achting, gegrondvest op de ge meenschappelijke opvatting van ge loof en strijd. Het zegt den Duce de woorden van het ljed van Giovanni Berta: „Ons geloof is Mussolini". Moge hij ens steeds naar het succes leiden, hoeharder ditmaal de hin- palen zullen zijn, des te schooner zal de beslissende overwinning zijn Geestdriftig gejuich voor den Duce, de Italiaansche, aan het front strij dende soldaten en de overwinning van de spil beëindigden, tezamen met stormachtige ovaties voor de Duit sche natie, de Duitsche weermacht en den Fürer van de groot-Duitsche natie, de plechtigheid. NIEUWJAARSOPROEP VAN GöRING. Berlijn, 31 December (D. N. B.) Rijksmaarschalk minister-president Göring heeft een nieuwjaarsoproep tot het Duitsche volk gericht, waarin onder meer gezegd wordt, dat de vijanden van Groot-Duitech- land op het vasteland beslissend verslagen zijn. Engeland is van het vasteland verdreven. Essentdeele voorwaarden voor een politieke en economische reorganisatie en paci ficatie van Europa zijn daarmede vervuld. Machtiger dan ooit staat het Duitsche volk aan de drempel van een nieuw jaar. De oproep sluit met de woorden: Zoowel aan het front als aan het binnenland hebben wij harden strijd, vaardigheid en onwankelbaren moed noodig. Wanneer wij schouder aan schou der staan, zullen wij alle gevaren trotseeren en iedere taak volbren gen. Wij zijn een jon-j volk, ons is de toekomst. In het nieuwe jaar geldt het parool met volle kracht voorwaarts naar de eindoverwin ning. NIEUWJAARSARTIKEL VAN DE PRAWDA. Moskou, 1 Jan. (Tass) Het jaar 1940, aldus vangt een hoofdartikel in de Prawda aan, zal in de geschie denis geboekstaafd blijven als een jaar, dat rijk was aan groote ge beurtenissen. Na gewezen te hebben op hetgeen in het afgeloopen jaar door de Sovjet-Unie bereikt is, ver volgt het blad: Wij mogen ons niet tevreden stellen met hetgeen tot stand is gebracht. Onder de om standigheden van den tweeden we reldoorlog hebben de imperialisti sche staten door middel van een algemeene militarisatie de vervaar diging van wapens van allerlei aard ontzaglijk uitgebreid. Het oorlogs gevaar voor ons land is toegenomen, de internationale toestand is bijzon der ingewikkeld geworden en er kan zich van alles voordoen. De eisch van het nieuwe jaar 1941 Is, dat in al ons werk defensiebelangen DE NIEUWJAARSREDE VAN PETAIN. In Frankrijk mogen geen partijen of klassen meer zijn. Geneve, 1 Jan. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft maar schalk Petain In den nieuwjaars nacht een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij o.a. zei- de, dat het nieuwe jaar zonder twij fel moeilijk zou zijn, daar de oorlog en de blokkade dé levensmiddelen voorziening des lands ernstig bein- vloed hebben. Daarom, zeide Petain, moet vooral de boer uit de aarde halen, wat maar eenigszins mogelijk is. Ook alle andere deelen der ar beidende bevolking moeten hun in- spanning verdubbelen. De nationale wederopstanding, die de regeering zich ten doel heeft gesteld, beoogt, naar de maarschalk verder zeide, ook de bevrijding van het land van het vreemde kapitalisme. In Frank rijk, zoo vervolgde Petain, mogen geen partijen of klassen meer zijn. De rede werd met een aansporing tot eenheid besloten. RADIOREDE VAN DEN KONING VAN DENEMARKEN. Kopenhagen,1 Januari (D.N.B.) Koning Chistiaan van Denemarken heeft Woensdagavond een radiorede voor het Deensche volk gehouden. Hij zeide o.a.: dat de tijden ernstig en moeilijk zijn en 't slechts door on voorwaardelijke eendracht zal het gelukken, de moeilijkheden te boven te komen. Het vertrouwen, dat in mij gesteld wordt, geeft mij kracht en sterkte om verder voor het wel zijn van het land werkzaam te zijn. Mijn gedachten gaan ook naar IJs land, de Faroër en Groenland, waar aan ik eveneens mijn dank betuig voor de in het afgeloopen jaar aan mij bewezen trouw. De toekomst kent niemand van ons, doch wij hebben het recht, aan betere tijden voor allen te gelooven. Meer dan ooit gaat het er voor allen om, on der de omstandigheden, waarin wij ons thans bevinden, volkomen cor rect op te treden. De koning besloot met de beste nieuwjaarswenschen voor allen en met de bede aan God, Denemarken, IJsland, de Faroër en Groenland te willen zegenen. De acties ter zee. (D.N.B.) - De Engelsche posterijen hebben bekend gemaakt, naar Associated Press meldt, dat bijna alle brieven en pak ketten, die tusschen 11 November en 6 December in de V.S. met bestem ming naar Engeland aangeteekend zijn, door vijandelijke acties ver loren zijn gegaan. Aardverschuivingen in Turkije. (D.N.B.) - Door de voortdurende regens is hoog water ontstaan, dat bij Goerdes in het district Manissa ge leid heeft tot gevaarlijke aardver schuivingen. De autoriteiten zijn doende de bevolking van het bedreig de gebied te evacueeren. - Spoorwegongeluk in Italië. (D. N.B.) - Dinsdagmorgen in de vroegte js de nachtsneltrein uit Napels bij Cisterna op een anderen trein ge reden. Tot dusver zijn een doode en twintig zwaargewonden geborgen. - De onderhandelingen tusschen Nederlandsch-Indië en Japan. (D.N. B.) - De economische onderhandelin gen tuschen Japan en Nederlandsch- Indië zullen 2 Januari hervat wor den, naar de buitengewone Japan- sche gezant, Matsoemiya, die te Ba tavia aangekomen is, verklaard heeft. Radiorede van Ryti. (D.N.B.) - President Ryti heeft gistermiddag een radiorede uitgesproken ter ge legenheid van den eersten Januari. Hij sprak over de belangrijke taken van het T"' volk. van het land van het socialisme steeds en overal op den voorgrond staan. Hiermede moet bij al ons werk rekening worden gehouden en het moet voor iederen burger van den Sovjetstaat -de hoogste wet worden. DOOR H IADEN. DETROIT 59) HOOFDSTUK XLIV. Peters en Beverly ontdekten nu de snel dichterbij komende boot van de vervolgers. „Wacht nog een paar seconden", fluisterde Ben Beverly, „dan kunnen we ze beter zien! Neem jij den eer ste, dan neam, ik den tweede. Dof dreunden de schoten over het water. De beide mannen hadden al opnieuw een kogel voor den loop van hun repeteergeweer en legden weer aan. Twee nieuwe schoten de boot bevond zich reeds op den terugweg. De eenige, die nog in staat was om te vechten, liet nu zijn riem vallen en wierp zich op den bodem. Twee van de tegenstanders waren getroffen en in het water ge vallen, twee lagen er zwaar gewond in de boot. „We zullen ze een bad geven", zei Ben Beverly grimmig. „Laten we op de waterlijn mikken, dan loopt hun boot vanzelf vol!" Laat die kerels maar gaari', meende Peters, „aan deze portie zullen ze wel genoeg hebben!" Maar Ben Beverly lachte hoonend. „Als je niet vreet, wordt je'zelf opgevreten", zei hjj ruw. „Een doo de bandiet is beter dan een leven de". Hij legde aan en schoot. Hij re peteerde, legde aan en schoot weer. Hij schoof een nieuwe lading in de patroonkamer. Ben Beverly zag den dood onverschrokken in de oogen maar hij kende ook geen medelijden, wanneer hij het voor doelmatig hield, een groote schoonmaak te houden. Toen het laatste schothae weerklonken, begonne beide mannen over de verschansing om te zien. wat er van Stevens was geworden. Van Stevens was niets meer te ont dekken. De eerste schoten uit de boot moesten hem hebben getroffen. Beverly was daar niet of nauwelijks door geroerd. Hij bromde iets, waar uit Peters kon afleiden, dat hij er blij om was, de justitie zooveel ar beid bespaard te hebben. Peters keek eens naar Edna. „Komt er van jouw kant niets, Edna?" „Ik kan niets zien", zei Edna. Haar1 stem beefde een weinig. „Hoe is het met Stevens?" „Hij is foetsji", verklaarde Ben Beverly grimmig. „Weg, verdwenen! Trek het u maar niet aan juffrouw Bosch. Hij mag blij zijn, dat de dui vel hem zoo vlug gehaald heeft". „Verschrikkelijk", zei Edna zwak, „vreeselijk, ellendig". Ben Beverly stootte Peters aan. „Ga maar eens naar je verloofde toe, Stevens neem me niet,kwa lijk Peters. Praat maar eens met haar! Ik zal hier wel opletten. Als er iets aankomt, zal ik de vrijheid 'nemen, je te roepen". Ben Beverly stak plotseling zijn hand naar Peters uit: „Geef me de hand, man, ik fe liciteer je, dat alles zoo gebeurd is als we net hebben meegemaakt! Ik ben er blij om, want ik had je toch willen laten loopen". Peters keek Ben Beverly aan, zooveel als dat bij het zwakke licht van de opgaande maan mogelijk was. „Dan heb je dus ook eens een menschelijk oogenblik gehad?" „Ja, inderdaad", zei Ben Beverly. Beiden lachten. Dan gaf Peters Ben Beverly de hand en schudde die krachtig. Toen het licht werd; was van het huilen van den wind niets meer te bemerken. Daardoor was het don deren van.de branding aan den an deren kant van het eiland des te duikelijker hoorbaar. De zee moest nog tamelijk bewogen zijn. Dat dacht Peters tenminste, die met het geweer in zijn arm, tegen den mast geleund stond en naar de zonsop komst keek. Aan den over liet zich niemand zien, blijkbaar had het les je, dat de eilandbewoners bij de vervolging van Stevens hadden ont vangen, tot gevolg gehad, dat hun voorloopig de lust tot den nieuwen aanval vergaan was. Ben Beverly begon zich te bewe gen. Hij lag niet ver van Peters af op de planken, terwijl hem eenige kleedingstukken, die Edna uit het logies der bemanning te voorschijn gehaald had, als hoofdkussen dien den. Ben Beverly geeuwde duide lijk hoorbaar en keek Peters ver wonderd aan, alsof hij zich eerst over zijn aanwzeigheid moest be zinnen. Tenslotte stond hij op en trok zijn schoenen aan. „Hoe is de stand van het gevecht?" „Nul, komma nul", zei Peters. „De vijandelijke boot is vol water ge- loopen en drijft daarginds heen. De heele bemanning ervan schijnt in den strijd gevallen te zijn! In het bosch zijn ze aan het werk en blijk baar zijn de eilandbewoners bezig, boomen om te hakken". Beverly knikte en spuwde in het water. „Ze willen een vlot bouwen met een versterking erop. Daarmee wil len ze ons aanvallen. We moeten voor dien tijd maar verdwijnen, Pe ters, ik denk, dat dat het beste is". Peters haalde zijn schouders op, Edna is nog eens onder in de ma chinekamer geweest. Ze zegt, dat de tank van de brandstof volkomen leeg is". „Dan gaan we zeilen", zei Bgn Eeverly. „Daar hebben we geen van allen verstand van". „Dan leeren we het vlug", merkte Ben Beverly moedig op. „Jij en ik, Peters, wij zijn toch niet te ver slaan! Kijk nu eens naar de men schen aan de kust; de meest gewone kerel kan er zeilen. En dan zouden wij het niet kunnen leeren, wij, de intellegentie in persoon? Belache lijk!" Peters kon al zijn twijfel niet on derdrukken. „We zouden het ook wel leeren, Beverly maar binnen een uur, onder de 'bedreiging van vijandelijke geweerschoten, is dat niet zoo ge makkelijk". Beverly haalde zijn zakspiegeltje te voorschijn, bekeek zichzelf niet zonder welgevallen, betastte onder zoekend de stoppels van zijn baard, grijnsde naar zijn spiegelbeeld en stak het spiegeltje tenslotte weer ln zijn zak. „Deze dag", zei hij kalm, „brengt de beslissing, of we zullen blijven leven of sterven". Hij keek voor zichtig naar de vast en vredig slui merende Edna. „Deze dag brengt de beslissing. Te zijn of niet te zijn dat hangt van het zeilen af dus moeten we zeilen! Hoe heet het groote zeil?" „Dat is het gaffelzeil", zei Peters. Ben Beverly richtte zijn blik naar boven. „Dit gaffelzeil kunnen we niet hijschen, vriend, tenminste niet bui ten op zee. Daarvoor moet je goed kunnen zeilen, of je kiept om. Maar dat kleine ding daar, ik geloof, dat het het voorzeil is, dat trekt ons toch net zoo goed!" Peters vertrok zijn gezicht. „Als de wind van het land komt, moeten we laveeren!" „Laveeren is een mooi woord" grijnsde Ben Beverly. „Makkelijk gezegd, maar niet zoo makkelijk ge daan. Zeg, Peters, ik wil liever zon der verstand ervan zeilen, dan met verstand ervan naar den duivel gaan". Hij zweeg een oogenblik, om te luisteren. „Bijlslagen, nu werken er al ten minste zes man. Dan slee pen ze de stammen naar de kust, be ginnen te bouwen, richten een ver schansing op vanmiddag kunnen ze ermee klaar zijn. Vóór den mid dag moeten we door dat smalle ka naal weg zien te komen, anders ko men we in een vechtpartij terecht, die we niet overleven. Ik wilde, dat ik een paar handgranaten had! Dat zou nog eens sport zijn!" Nu rekte ook Edna zich uit en ze kwam uit haar deken te voorschijn. „Ik ben er ook voor, liever te zei len, dan hier te blijven wachten, tot ze ons eronder hebben! Liever bui ten op de open zee verongelukken, dan aan deze kerels ten offer te vaL len". „Misschien komen we nog met motorkracht door het kanaal naar zee", zei Peters. „Ik ben alleen bang, dat dezè smalle strook water links en rechts door schutters bezet is, die ons het vuur na aan de sche nen zullen leggen, als we erdoor willen". Ben Beverly snoof eens. „Ik ruik den goeden wind. Voor uit! We moeten het probeeren!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6