DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. w' Artilleriegevechten aan het front van Bardia. Duitsche successen in den Stillen Oceaan. Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.39 tot 9.50. IEDE VAN mogen geen sen meer zijn. ■J.B.) Naar uit heeft maar- i nieuwjaars- t het Fransche i hij o.a. zel- ir zonder twij- daar de oorlog ïvensmiddelen- ernstig bein- i, zeide Petain, uit de aarde ;szins mogelijk leelen der ar- ioeten hun in- De nationale de regeering jesteld, beoogt, verder zeide, i het land van ime. In Frank- Petain, mogen sen meer zijn. en aansporing )EN KONING ARKEN. ïuari (D.N.B.) n Denemarken l een radiorede sik gehouden. Le tijden ernstig slechts door on- Iracht zal het heden te boven suwen, dat in ;eeft mij kracht r voor het wel- jrkzaam te zijn. i ook naar IJs- Jroenland, waar i dank betuig loopen jaar aan De toekomst ons, doch wij an betere tijden ren. Meer dan c allen om, on- den, waarin wij volkomen cor- met de beste voor allen en ad, Denemarken, en Groenland te :e. (D.N.B.) - De hebben bekend Associated Press brieven en pak- 11 November en ".S. met bestem- ,d aangeteekend jke acties ver ingen in Turkije. de voortdurende r ontstaan, dat bij riet Manissa ge- larlijke aardver- autoriteiten zijn T van het bedreig- Beren. luk in Italië. (D. •gen in de vroegte uit Napels bij ideren trein ge- zijn een doode en aden geborgen, telingen tusschen en Japan. (D.N. he onderhandelin- en Nederlandsch- lari hervat wor- engewone Japan- iemiya, die te Ba- is, verklaard heeft, i Ryti. (D.NB.) - eeft gistermiddag esproken ter ge- a eersten Januari. belangrijke taken jlk. n het socialisme >p den voorgrond noet bij al ons irden gehouden en eren burger van ■de hoogste wet m zeilen, dan met naar den duivel een oogenblik, om slagen, nu werken zes man. Dan slee- n naar de kust, be- i, richten een ver- vanmiddag kunnen ijn. Vóór den mid- oor dat smalle ka- komen, anders ko- vechtpartij terecht, even. Ik wilde, dat Igranaten had! Dat rt zijn!" ïdna zich uit en ze =ken te voorschijn, voor, liever te zei- blijven wachten, tot tebben! Liever bui zee verongelukken, •els ten offer te val; „en we nog met ir het kanaal naar „Ik ben alleen imalle strook water loor schutters bezet uur na aan de sche- >n, als we erdoor tioof eens. goeden wind. Voor- het probeeren!" (Wordt vervolgd). ■i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zoa- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HÊRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 2. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 3 Januari 1941 Aan het Grieksche front operaties van plaatselijk karakter. Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 2 Jan. (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weer- machtbericht no. 209. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica bedrijvigheid van artillerie en pa trouilles aan het front van Bardia. In het gebied van Giarabub, het ter rein, waar het gevecht is geleverd, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbericht van gisteren, heb ben wij wapenmateriaal munitie en door den vijand achtergelaten vrachtwagens verzameld. Vijandelijke luchtaanvallen op onze vliegvelden in Cyrenaica heb ben lichte schade doen ontstaan en geen slachtoffers gemaakt. Het in grijpen van jachtvliegtuigen en het vuren van het afweergeschut was doeltreffend, een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. Onze for maties H.J.A.C.-T en aanvalsvliegtui- gen hebben talrijke gemechaniseerde detachementen en een vijandelijke verschansing gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Aan het Grieksche front opera ties van plaatselijk karakter. On danks de ongunstige weersomstan digheden hebben onze luchtformaties met succes bommen van klein kali ber geworpen op vijandelijke instal laties. In Oost-Afrika plaatselijke acties van patrouilles en artillerie. Vijan- delijke vliegtuigen hebben onze plaatsen in Abessinië gebombar deerd zonder schade te veroorzaken. De strijd in Albanië. Belgrado 2 Jan. (A.N.P.) De Po- litika publiceert een bericht uit Sa- loniki, waarin gezegd wordt, dat de Italianen voortdurend nieuwe ver sterkingen en versche troepen krij gen. Er zijn ook zekere fascistische formaties, die bijzonder goed uitge rust zijn, aan het front aangekomen. Ook van Grieksche zijde wordt er kend, dat de Italianen in het Al- baansche gebergte buitengewoon groote vermoeienissen moeten door staan en groote vasthoudendheid hebben getoond. De verdediging van Chimara en Argyrocastro strekt het Italiaansche leger tot eer. De koude is niet min- der geworden en aan beide kanten zijn de troepen van nieuwe, warme kleedingstukken voorzien. Over den strijd in N.-Afrika. Rome, 2 Jan. (Stefani). Over den krachtigen tegenstand der Italiaan sche afdeelingen te Dzjaraboeb ver neemt men de volgende bijzonder heden. De Britsche druk - tegen de oase Dzjaraboeb begon op 24 Dec. met een aanval van vijandelijke geme chaniseerde strijdkrachten tegen de posten te Melfe en Ain Gsetaia. Snelle Italiaansche colonnes met ge schut en machinegeweren pareer den deze bedreiging en na vier uur van verbitterden strijd werd de vijand teruggedreven. Den volgen den dag viel de vijand opnieuw aan met pantserauto's, tanks en gemoto riseerde troepen, gesteund door licht geschut, dat was opgerukt tot de heuvels ten N. van de oase en zich voornamelijk richtte tegen den post Garet Baroed, zes kilometer ten N. van Dzjaraboeb. Het Italiaansche garnizoen verdedigde t zich heftig met steun van bommenwerpers. Het verijdelde ook dezen aanval van een sterkeren vijand en bracht hem gevoelige verliezen toe. Libysche gemotoriseerde patrouilles vervolg den den vijand, zuiverden het ter rein en maakten verscheidene ge vangenen en een hoeveelheid oor logsmateriaal buit. Op 26 Dec. werd de Britsche drük tegen Ain Gsetaia hernieuwd. Na hardnekkig verzet tegen een over- machtigen vijand, trok de bezetting in goede orde terug op een andere versterking ten Z.O. van Dzjara boeb. Een Italiaansche snelle colon ne herstelde daarop den vorigen toestand. Door de energieke reactie der Ita liaansche troepen en de geleden ver liezen werd de vijand genoopt voor eenige dagen het contact in de zóne van Dzjaraboeb te verbreken en zich te beperken tot vluchtige vei- kenningen door gemechaniseerde strijdkrachten. In dien tijd gingen de Italianen rustig voort met de versterking der defensielinie in deze zóne. De luchtmacht trad op tegen de vijandelijke troepenbewegingen. Op 29 Dec. werd een nieuw offen sief der Engelschen tegen de ver sperringen van Garet Baroed ge makkelijk verijdeld. Op 31 Decem ber trachtten de Britsche strijd krachten denzelfden doorgang te forceeren, waarbij zij opnieuw van talrijke pantserwagens gebruik maakten. Zij werden opnieuw op de vlucht gedreven. Uit dit overzicht blijkt, hoe de vijand in weerwil van zijn groote meerderheid in deze zóne in be dwang wordt gehouden door den strijdgeest van het Italiaansche gar nizoen. SAMENWERKING VAN HET DUITSCHE EN ITALIAANSCHE LUCHTWAPEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Rome, 2 Jan. (Stefani). Ter gele genheid van de aankomst van en kele afdeelingen van het Duitsche luchtleger in Italië heeft de chef van den Italiaanschen luchtstaf, gene raal Pricolo, een dagorder gepubli ceerd, waarin verklaard wordt, dat het Duitsche luchtcorps zal deelne men aan den strijd in de lucht en ter zee in de Middellandsche zee, waar de vijand zijn krachten con centreert en dat dit corps als een groote Italiaansche eenheid be schouwd moet worden. De gemeen schappelijke strijd zal de Duitsch Italiaansche wapenbroederschap wij den. Italië's vliegers aan Kanaal gerepatrieerd. Tevens wordt bekend, dat het Italiaansche vliegercorps, dat zich aan het Kanaal bevond, gerepa trieerd is. Het betreffende Stefani- bericht luidt: Bij den terugkeer naar het vader land van het Italiaansche vlieger- corps, dat van een haven aan het Kanaal uit aan de luchtaanvallen op Engeland heeft deelgenomen, richt te maarschalk Kesselring een brief aan den commandant van het Ita liaansche corps, waarin hij dezen dank zegt voor de verleende samen werking bij den gemeenschappelij- ken strijd en tevens verklaart, dat de groep Italiaansche jagers, die aan het Kanaal blijft, een schakel in de keten zal blijven, welke van de voortdurende solidariteit tusschen de Italiaansche en Duitsche lucht macht getuigt. Het doet den Duitschen maar schalk genoegen in zijn brief te kunnen wijzen op de doeltreffende samenwerking met het Italiaansche vliegercorps, dat, ondanks de tegen werkende weersomstandigheden en de technische moeilijkheden, ver scheiden bewijzen van zijn strijd geest heeft gegeven. De Italiaansche piloten, aldus vervolgt maarschalk Kesselring, hebben het bewijs gele verd het gevecht met de Engelsche Spitfires niet te vreezen en hebben verder belangrijke militaire doelen in Engeland getroffen. Maarschalk Kesselring beëindigde zijn brief met uiting te geven aan zijn vreugde, dat hij aan het Ita liaansche luchtcorps de eerste door hem opgerichte sectie van de lucht vloot „Adlerschild" kan overdragen met den wénsch van een gemeen schappelijke overwinning. De Italiaansche bladen van heden publiceeren op een opvallende plaats het bericht over de repatriee- ring van het Italiaansche vlieger corps, dat van een luchthaven aan het Kanaal uit heeft deelgenomen aan de aanvallen op Engeland, ter wijl tevens melding wordt gemaakt van de aankomst in Italië van een Duitsch vliegercorps, dat in de Middellandsche zee tegen den ge- meenschappelijken vijand zal strij den. STRENGE VORST IN DENEMARKEN. Kopenhagen, 2 Jan. (D.N.B.) Iri den afgeloopen nacht heeft het in de omgeving van Kopenhagen 17 graden gevroren. In de hoofdstad daalde het kwik tot 11 graden on der nul. Het treinverkeer is hier en daar gestremd ten gevolge van den sneeuwval. De waterwegen in het binnenland zjjn reeds alle dichtge- Belangrijke doelen in Midden- en Zuidoost-Engeland gebombardeerd. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 2 Jan. (D.N.B.) Het 'opper bevel van de weermacht maakt be kend: Een in den Stillen Oceaan operee- lend Duitsch oorlogsschip meldt als partieel resultaat van zijn successen bet tot zinken brengen van tien vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 64.155 b.r.t. De bemanningen van de tot zinken gebrachte schepen zijn door het Duitsche oorlogsschip op een eiland in de Stille Zuidzee in veilig heid gebracht. Bij de gewapende verkenning op den eersten Januari werd in de na bijheid van Alde'bourgh een En- gélsch patrouillevaartuig in brand geschoten en een ander dergelijk vaartuig ten Oosten van Ramsg'ate door voltreffers van bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtvliegtuigen talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in midden en Zuidoost Engeland suc cesvol met bommen bestookt. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in Noordwest Duitschland op drie plaatsen bom men laten vallen, die eenige schade aangericht hebben. Vijf personen werden gedood, verscheidene ge wond. Een vijandelijk vliegtuig van het type Vickers Wellington werd bij een luchtgevecht neergeschoten. De verwoestingen te Londen. Stockholm, 2 Jan. (D.N.B.) Volgens hier uit Londen ontvangen berichten weerklonken Donderdag in verschei dene deelen van Londen geweldige ontploffingen. De pioniers waren be gonnen, de gebouwen, die dreigden in te storten, met dynamiet op te blazen. Pas Donderdag kon met dit werk begonnen worden, daar nog Woensdagavond op tal van plaatsen uit de puinhoopen in de City rook opsteeg en zelfs meermalen plotse ling uit de resten van een verwoest huizenblok vlammen omhoog scho ten. Tot het invallen der duisterni: boorde men te Londen de ontplof fingen van de dynamietladingen, die de huizen der reuzenstad deden sid deren als bij een luchtaanval. De ge heele City is sedert Donderdagoch tend vroeg door de politie afgezet en slechts enkele bevoorrechten hebben met een speciale vergunning tot dc City toegang. Deze maatregel werd gencmen, omdat het aantal gebou wen in de City, dat dreigt in te stor ten, te groot is, om de veiligheid op straat te kunnen waarborgen. In Mansion House, den zetel van den lord mayor, is een speciale con ferentie gehouden, waaraan niet al leen de stadsraad zelf, doch ook ver tegenwoordigers van talrijke mi nisteries 'deelnamen. Nieuwe aanvallen. Berlijn, 2 Jan. (D.N.B.) De Engel sche berichtendienst heeft heden middag meegedeeld, dat ook heden morgen reeds weder Duitsche vlieg tuigen boven Engeland verschenen zijn. Er zijn bommen gevallen ln het Z. O. des lands. JOEGOSLAVISCHE PERS STEMMEN OVER DEN TOESTAND VAN HET LAND. Belgrado, 2 Jan. (D.N.B.) De Joe goslavische bladen zetten in hun Nieuwjaarsbeschouwingen hun standpunt nopens de Joegoslavische buitenlansche politiek uiteen. De Politika" verklaart, dat Joegoslavië ook in de toekomst een politiek van neutraliteit en vriendschap met zijn buren zal volgen, daar deze moei lijkheden van eenigen omvang be spaard hebben. De „Vreme" is van meening, dat Joegoslavië zijn politiek ook in de toekomst ongewijzigd zal voortzet ten. Deze politiek berust op twee beginselen: handhaving van de vrij heid en van den vrede. Joegoslavië beseft zijn politiek van vrede en sa menwerking met alle buren, vooral evenwel met de groote mogendhe den, die het lot van Europa bepalen, waarvan het deel uitmaakt. Dit is een blijk van inzicht en ruimen blik. Joegoslavië wil zich niet in den oorlog mengen, want zijn belangen staan niet op het spel. DE DUITSCHE BLOKKADE TEGEN ENGELAND. Berlijn, 2 Jan. (D.N.B.) Generaal Sir Walter Kirke heeft vanavond een radiorede gehouden, waarin hij de Duitsche blokkade tegen Enge land zeer gevaarlijk noemde. Enge land zal, aldus zeide hij, op dit ge bied nog het een en ander beleven, waarvan de voorvaderen nauwelijks hebben kunnen droomen. Wat baten Engeland de mooiste leveranties van overzee, als er geen schepen voor het vervoer zijn en als de zeeën rondom Engeland door de Duitscher-, zijn afgesloten. Men moet ook ver wachten, dat Hitier zijn blokkadr in het voorjaar nog zal verscherpen DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. New-York, 3 Jan. (D.N.B.) In New-Yorkschè scheepvaartkringen wordt thans het hier bekend gewor den Engelsche voorstel, volgens hetwelk Amerikaansche schepen op de Engelsche verkeersroutes op den Stillen oceaan zouden varen, fel be- critiseerd. De United Press meldt Uit Washington, dat het Engelsche plan ook in de politieke kringen van de hoofdstad slechts een „lau we" ontvangst heeft gevonden. In regeeringskringen aldaar wijst men er op, dat de Ver. Staten hun bui- tenlandschen handel niet door ar rangementen op het spel kunnen zetten, welke zouden ophouden aan het einde van den oorlog. Men ver klaart in Washington, dat de Ame rikaansche schepen reeds thans slechts 40 pet. van den buitenland- schen handel der Ver. Staten kun nen vervoeren. Daarom kan niet verwacht worden, dat de Ver. Sta ten overeenkomsten aangaan, die hun normalen handel in gevaar brengen. NOODWEER TE LISSABON. Lissabon, 2 Jan. (D.N.B.) In den nacht van 1 op 2 Januari is in Lis sabon en omgeving door een nood weer aanzienlijke schade aangericht Verschillende paviljoens van de ten toonstelling der Portugeesche we reld aan den oever van de Taag werden ernstig beschadigd. De his torische driemaster Portugal, een der mooiste stukken der tentoon stelling, sloeg van zijn ankers en werd tegen den kademuur gedreven. Een 21-jarig meisje is door een val lenden schoorsteen gedood. vroren. IJsbrekers liggen klaar om den arbeid te beginnen. Vooral in de Limfjord heeft de scheepvaart met groote moeilijkheden te kam pen. De toestand wordt daar reeds even moeilijk als in Febr. 1940 ge- ïioemd, ARCHEOLOGISCHE •ONTDEKKINGEN BIJ TYRUS. Beirout, 3 Jan. (D.N.B.) Er is hier opzien gebaard door bijzonder fraaie archeologische ontdekkingen bi.i Tyrus ten Zuiden van Beirout, aan de kust. De eerste vondst was een prachtige sarcophaag uit de tweetje eeuw voor onze jaartelling, voorzien van opmerkelijk kunstzinnig uitge voerde sculpturen' op de vier buiten- wonden. De sarcophaag doet denken aan den beroemden Alexander-sar cophaag, die in dezelfde streek werd gevonden en die thans in het mu seum te Istanboel staat. De tweede vondst was een antieke fontein met een groot standbeeld van Hygiea, de godin der gezondheid, ontdekt in het -laatsje Syslos. 's-Gravenhage, 2 Jan. De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zater dag 4 Januari 1941 tot en met Vrij dag 10 Januari a.s. geeft de met „24 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. Det met „24" genummerde bon nen, die op 10 Januari nog niet ge bruikt zijn blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. De op 22 Nov. 1940 reeds bij de producenten of in den handel aan wezige voorraden vet in verpakking van 250 gram mogen tegen inleve ring van een met „24" genummer- den bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 6 Januari tot en met Zondag 12 januari a.s. geeft elke der met „22" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, bedraagt ook de hoeveelheid rogge brood, welke tegen afgifte van een bon kan worden gekocht, 100 gram. Voorts geeft elke der met „22" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen - bak. Dit om\- t voor de hierna c noemde bakkerijproducten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal —men: Beschuit 75 gram Beschuit en wafels 90 gram Speculaas 140 gr-m Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstge- bak (bijv. amandel broodjes) 400 gram Gevuld groot korstge- b'ak (bijv. boterletter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 12 Januari nog niet gebruik te bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 13 tot en met 19 Januari a.s. met dien ver stande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari a.s. geeft de met „33" ge nummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, wel ke op 12 Januari nog niet zijn ge bruikt, blijven geldig tot en met Zondag 19 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 12 tot en met 19 Januari niet gebruikt mogen worden in ho tels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCH- W AREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 6 Januari tot en met Woens dag 15 Januari a.s. geeft elk der vier met „14 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 19 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 110 gr. voor gekookte worst gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de door hen ontvangen Wehrmachts- marken voortaan, opgeplakt op opplakvellen MD 18, bij den Distri- butiedienst moeten worden inge diend. Niet opgeplakte Wehrmachts- marken worden niet meer .ge accepteerd. Alkmaar, 3 Januari 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. AANVAL OP EEN STAD IN ZUID-W ALES. Stockholm, 3 Jan. (D.N.B.) Een stad in Zuid-Wales is, naar Reuter meldt, in den afgeloopen nacht het voornaamste doel geweest van de aanvallen der Duitsche vliegers. De intensieve en langdurige aanval be gon volgens het Britsche agentschap spoedig na het invallen der duister nis. Op de Duitsche verkennings vliegtuigen volgden golven andere machines, die duizenden brand- en brisantbommen neerwierpen. Het vuur van het afweergeschut was het felste, dat tot dusver in Wales is gehoord. Na den aanval verklaarde een ambtenaar van de plaatselijke luchtbescherming, dat de nacht „heel erg" was geweest, GELUKWENSCHEN BIJ DE JAARWISSELING. Berlijn, 2 Januari (D.N.B.) Bij de jaarwisseling zijn telegrafische ge- iukwenschen gewisseld tusschen den Führer en talrijke staatshoofden en regeeringschefs, zoo tusschen den Führer en den koning van Italië en Albanië, keizer van Abessinië. Aan Mussolini heeft Hitier het vol gende telegram gericht: „Bij den aanvang van het nieuwe jaar gedenk ik u, Duce, in hartelijke verbondenheid. - Het komende jaar zal het nationaal-socialistisehe Duitschland en het fascistische Italië onwrikbaar vertrouwen en ijze ren vastbeslotenheid zien strijden; tot de beslissende nederlaag van den vijand. In dezen geest groet ik u, Duce." Mussolini antwoordde met het vol gende telegram: „Ik dank u voor den groet en de wenschen, die ge mij hebt doen toekomen en die ik met dezelf de hartelijkheid beantwoord. Ook in het jaar 1941 zullen onze revoluties en onze volken in beproefde, broe derlij ke kameraadschap gemeen schappelijk naar de overwinning op rukken en strijden". De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, heeft gelukwenschen doen toekomen aan Mussolini, den Japanschen mi nister-president, Konoje, den Ita liaanschen minister van buitenland- sche zaken, Ciano, en den Japan schen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. Verder heeft hij de gelukwenschen van den Roemeen- schen staatsleider, Antonescu, den Slowaakschen minister-president, Tuka, en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Csaky, hartelijk beantwoord. Ue ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 3 Januari: op 12.23 onder 0.00 DE FRANSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. Berlijn, 2 Jan. (A.N.P.) De door een zeker deel van de buitenland sche pers verspreide geruchten, als zouden de „diplomatieke betrek kingen" tusschen Duitschland en Frankrijk verbroken zijn, qualifi- ceerde men vandaag in de Wilhelm- strasse als volkomen onzin in ant woord op vragen van persvertegen woordigers. Zuiver juridisch kunnen de betrekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk onder de huidige omstandigheden in het geheel niet als „diplomatiek" aangeduid wor den, ofschoon deze betrekkingen zich niet uitsluitend tot een wapen stilstandscommissie beperken, doch daarnaast en bovendien door de be noemde buitengewone ambassadeurs Abetz en de Brinon waargenomen worden. Overigens zijn, naar men hier in dit verband betoogt, in de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk, die sedert de ontmoeting van den Führer met maarschalk Petain in grondtrekken bekend is, geenerlei wijzigingen ingetreden. Zie vervolg JUnitcniaiul pag. 2s bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1