STILLE NO. 9 CHARLES FLANDERS 83 IPUROL Zeepbesparing en wasschen zonder zeep in de huishouding. Water ontharden met soda. KANTONGERECHT TWEEDE BLAD Z GESCHREVEN DOOR TEEKENINGBN VAN ALEXANDER RAYMOND ZOO MARTIN. KOM JIJ MAAR MET JE HANDEN OMHOOG TE VOORSCHIJN, ANDERS SCHIETEN WE JE AAN FLARDEN i HET ZIJN ALLEMAAÜ TEN SLOTTE LAFAARDS -C STILLE No. 9 f ARRIVEERT J ZWARTE MARTIN IN NAAM DER WET BEN JE MIJN GEVANGENE 1 Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. UIT BE PERS CHRISTENDOM EN VRIJHEIDSZIN. In een artikel in het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt nog eens nagegaan, wat nu eigenlijk precies de grondslag van ons volk uitmaakt en wat onder „naar Ne- derlandschen trant" moet worden verstaan. Op twee hoofdpunten wordt dan de bijzondere aandacht gevestigd: „De Nederlander is een godsdienstig mensch; het Chris tendom leeft in ons volk. Voor de overgroote meerderheid is het Christendom méér dan een stel regels van fatsoen; het betee- kent inderdaad een diepste le vensovertuiging, het geeft een positieven inhoud en het beïn vloedt in laatste instantie alle gedachten en alle gedragingen. „Het meerendeel onzer landge- nooten zou men aantasten in het heiligste wat zij bezitten, indien men de godsdienstige beleving zou willen terugdringen binnen de muren van het kerkgebouw en indien men b.v. in de opvoe ding en de scholing van de jeugd essentieele wijzigingen op dit ge bied zou aanbrengen. „Maar ook de opvattingen over den Staat en over het Gezag in de maatschappij stoelen op deze Christelijke levensbeschouwing, zoodat de Christen zich ook uit dien hoofde keert tegen het individualisme en anderzijds te gen het staatsabsolutisme. Bij het eerste wordt de taak van den staat beperkt tot een zuiver ne gatieve werkzaamheid, die geen verantwoordelijkheid van zede lijken aard aanvaardt; bij het staatsabsolutisme worde de staat tot uitgangspunt en doel van alle werkzaamheid gemaakt. Elke Christen ook de minder ont wikkelde begrijpt, dat Gods wetten alt ij d en voor ieder gelden, en hij vordert de erken ning van dit beginsel ook in 'de maatschappij. „Dit is dus Strikt genomen geen Nederlandsche, maar een alge meen Christelijke overtuiging; maar het zou óók on-Neder- landsch zijn hieraan te tornen. „Tot de typisch Nederlandsche karaktertrekken behoort ook de vrijheidszin. Die vrijheidszin is een karaktertrek, die in een eeuwenlangen strijd en ontwik keling gegroeid en gesterkt is. De Nederlander wil beschikken over zijn eigen daden en hij wil niet teigen zijn inzicht in tot bepaalde daden worden geonodzaakt. „Deze behoefte aan vrijheid beteekent niet, dat men zich ver zet tegen denkbeelden en invloe den van buiten. Integendeel. Veel is ook hier van arderen overge nomen1. Maar de Nederlander wil zélf beoordeelen en slechts uit overtuiging aanvaarden. Hy bekijkt alles rustig en zelf standig, hij zeeft wat binnen komt, hij waardeert het op de innerlijke waarden. Indien hij be grijpt dat iets goed is, dan tracht hij het in eigen vorm om te zet ten en aldus te assimileeren. Maar hetgeen hem tegen zijn overtuiging wordt opgedron gen, daartegen legt hij een on verzettelijke koppigheid aan den dag, welke toont, dat de taaie eigenschappen van het boeren volk in. eeuwen van handel en verkeer niet zijn, teloor gegaan. „De vrijheid zit den Nederlan der zoodanig in het bloed, dat hij soms over de schreef ziet en dan feitelijk een recht tot bandeloos heid vraagt. Uitwassen ervan Enkele „zeeplooze" recepten. Naar aanleiding van de vele ver zoeken om inlichtingen betreffende het zeeploos wasschen, die den rijks- vezeldienst van de zijd© van huis vrouwen en leeraressen van huis houdscholen bereikten- en mede op verzoek van de commissie voor ver vangingsproducten van zeep, welke door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is inge steld, heeft de dienst een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden om in de huishouding zeep te besparen. Daartoe werden practische wasc'n- proeven uitgevoerd, waarbij bleek, dat zeep bespaard kan worden, ter wijl toch een heel bevredigende rei niging van het waschgoed kan wor den verkregen. Besparen van zeep is op twee ma nieren mogelijk. Ten eerste ver bruikt men geen zeep in die geval len, waar met andere reinigingsmid delen kan worden volstaan. En in de tweede plaats kan men er voor zor gen, dat wanneer wel zeep moet worden gebruikt,' alle zeep ook wer kelijk wordt gebruikt voor het doe), waarvoor ze dient en geen zeep nut teloos verlQren gaat. Het is algemeen bekend, dat regen water het ideale waschwater is. Dit komt omdat regenwater volkomen zacht is. Al het andere water is ii meer of minder mate hard of zooals men ook wel hoort zeggen „schraal". Wij hebben allen wel eens waarge nomen, dat „schraal" water melk achtig van kleur wordt en er kleine volkjes op komen drijven, wanneer we daarin een weinig zeep brengen. Dit wordt veroorzaakt doordat in hard of „schraal" water kalkverbin dingen zijn opgelost. Deze kalkverbin dingen vormen met de zeep onoplos bare kalkzeep, welke de melkach tige troebeling en de vlokjes veroor zaakt. Vorming van kalkzeep betee kent zeepverlies, want met kalkzeep kunnen we niet wasschen, daar kalk zeep geen reinigend vermogen bezit zooals zeep. Het water, hetzij lei dingwater, hetzij oppervlakte- of welwater, heeft niet overal in het land dezelfde samenstelling. Dit blijkt wel hieruit, dat we in de eene streek van ons land met veel minder zeep een schuimend sop kunnen ver krijgen dan in de andere. In het al gemeen is de situatie zoo, dat het water in de kustgebieden, zoowel in het Westen als in het Noorden van het land, van vrij hard tot zacht is; in de overige gedeelten is het van zacht tot vrij zacht. Voor streken met uitgesproken zacht water is zeepverlies tengevolge van kalkzeepvorming geen probleem. Anders is dit voor streken, waar het water hard is. Hier moeten we voor komen, dat zich kalkzeep kan vor men. Dit kan voorkomen worden door in de eerste plaats zooals het op het platteland veel wordt gedaan te wasschen met het zachte regen water, dat in een put of ton wordt verzameld. Kunnen we niet op een of andere wijze voldoende regen water verzamelen, dan moeten we onze toevlucht nemen tot.de tweeds mogelijkheid, namelijk het onthar den van het beschikbare water. Ontharden van het water met soda. Om vorming van kalkzeep te voor komen, moeten de in het water op geloste kalkverbindingen worden ver wijderd of onschadelijk gemaakt. Dit is niet moeilijk doch vergt eenig kennen wij uit het gebruik aan tucht, dat men hier en daar waar neemt; wij kennen het ook uit het zoogenaamde recht, dat men zich als vrij mensch toeëigent, om de hoogste waarden van een ander in woord en geschrift aan te randen. „De ware vrijheidi sluit echter een sterk gezag niet uit. Wat de vrijheidszin van den Nederlander evenwel vordert, is, dat het Ge zag, waaraan hij gehoorzaamt, imoet berusten op vertrouwen en overtuiging. Wie den Nederlan der overtuigt, vindt in hem een trouwen en volhardenden mede stander." huisvrouwen weten wel, dat het wa- overleg en wat werk. De meeste ter zachter wordt door het toevoe gen van soda. Misschien heeft men ook wel eens opgemerkt, dat zich uit het water, waaraan de soda wordt toegevoegd, een stof afscheidt, die die het water aanvankelijk troebel maakt, doch op den bodem van teii of emmer zinkt, wanneer we het water rustig laten staan. En dit is juist wat we wenschen. Deze stoffen, die door het toevoegen van soda worden afgescheiden, zijn de aanvan kelijk in het water opgeloste kalkver bindingen. We moeten deze stoffen nu nog uit het water verwijderen, want doen we dit niet, dan krijgen we bij het oplossen der zeep in het water toch weer de ongewenschte kalkzeep gevormd, hetwelk gepaard gaat met zeepverlies. Om het water te ontharden gaan we nu als volgt te werk. Minstens 12 uur voordat we gaan wasschen, vullen we een emmer, teil of derge lijke met water, nadat we tevoren met een litermaat hebben gemeten, hoeveel liter water er in onzen em mer gaat. Dit zal, afhankelijk van de grootte van den emmer, 10 tot 12 liter zijn. Nemen we voor ons geval aan, dat de emmer met 12 liter water kan worden gevuld. Aan deze boeveelheid water gaan we nu soda toevoegen en wel 20 gram kristal- soda, d.i. twee afgestreken eetlepels. In de bekende maatbeker komt dit overeen met 20 gram suiker. Deze hoeveelheid soda kunnen we het beste in een weinig warm water op lossen en ze daarna aan het water toevoegen. Aanvankelijk zal men dan niets zien gebeuren. Pas na verloop van eenigen tijd, ongeveer een half uur, ontstaat een troebeling in het water gaan afscheiden. Nu moeten we water, doordat zich stoffen uit het zoo lang wachten tot deze stoffen bezinken en op den bodem van den emmer liggen. Dit kan vrij lang du ren. Het is daarom aan te bevelen om het water niet te ontharden kort voordat we het moeten gebruiken, doch dit reeds tevoren te doen. Bo vendien is men er dan zeker van dat de ontharding zoo volledig, mogelijk verloopt. Voor het wasschen en den eersten keer spoelen hebben we het zachte water noodig, dat is het heldere wa ter, dat boven het bezinksel staat. Daartoe schenken we de heldere vloeistof-laag af en zorgen, dat het bezinksel in den emmer achterblijft. Men kan natuurlijk ook het heldere water met een slang afhevelen. Recept voor ontharden met soda: 1. den avond tevoren de benoodig- de hoeveelheid water klaar zetten en 2. per 12 liter water toevoegen 20 gram kristal soda, d.i. 2 afgestreken eetlepels, in een maatbeker overeen komende met 20 gram suiker; 3. volgenden morgen heldere water afschenken of afhevelen. Is het niet mogelijk om de kalk verbindingen uit het water op de aangegeven of de hieronder beschie- ven wijze te verwijderen of onscha delijk te maken, dan verdient het toch aanbeveling, om zooals gebrui kelijk is, in het water, soda op te los sen, doordat de zeep wordt toege voegd. Een besparing van zeep be teekent dit echter praetisch niet. Bij het toevoegen van de soda. aan den emmer met matig warm water scheiden zich direct de kalkverbin dingen af. Lossen we nu de zeep in dit water op, dan zal zich toch weer kalkzeep vormen. Doordat dit echter minder snel gaat, dan wanneer tevo ren geen soda in het water was op gelost, wordt de kalkzeep niet in grove vlokken gevormd, doch is ze fijner. Hierdoor zet de kalkzeep zich minder gemakkelijk op het wasch goed af, sluit ook minder vuil in, waardoor de tint van het waschgoed gunstig wordt beïnvloed. Bij de toepassing van deze methode dient men er zich echter rekenschap van te geven, dat het voor kan komen, dat ook het pro duct soda niet altijd in onbeperkte mate te verkrijgen zal zijn. Ontharden met onthardings- apparaten. We hebben hierboven een methode besproken om, wanneer we geen regenwater of ander zacht water tot onze beshcikking hebben, op een goedkoope manier zelf het harde leidingwater voor ons doel geschikt te maken. Om de kalkverbindingen uit het water te verwijderen, zou men ge bruik kunnen maken van een daar voor geschikt toestel. Weliswaar zijn dergelijke toestellen reeds in klein formaat in den handel, doch deze zijn nog niet volledig ingericht voor het huishoudelijk gebruik. Proefnemingen dienaangaande wor den door de vervaardigers van deze onthardingsapparaten genomen, zoo dat het niet onmogelijk is, dat we deze apparaten binnenkort op de markt zullen zien verschijnen. Deze apparaten brengen behoudens de aanschaffingskosten, praetisch geen onderhoudskosten met zich mede. Ze hebben het groote voordeel, dat ze zeer gemakkelijk in het gebruik zijn. Het apparaat wordt namelijk aan de waterleiding gekoppeld, zoodat het water er door heen stroomt. Het toestel is gevuld met een vulling die de eigenschap heeft, de in het water opgeloste kalk vast te houden, zoo dat het water volkomen onthard het toestel verlaat. Alleen moet men van tijd tot tijd de massa, wanneer deze uitgewerkt is, opnieuw geschikt maken, hetgeen zeer eenvoudig is en weinig kost. Ontharden met verschillende andere middelen. Er is nog een mogelijkheid om de kalkverbindingen uit het water on schadelijk te maken. De kalk zelf wordt dan echter niet uit het water verwijderd. Er worden namelijk producten in den handel gebracht, die de eigen schap hebben, dat ze de in het water opgeloste kalkverbindingen zoodanig aan zich binden, dat zeep hiermee geen verbinding meer kan vormen en er dus ook geen kalkzeep kan ontstaan. Deze producten worden ihans, voor zoover ons bekend, onder de namen Calgon en Newafos in den handel' gebracht. In streken met vrij hard water zal men ca. 15 gram, d.i. 1% afgestreken'eetlepel, moeten oplossen in 12 liter water. Een ge bruiksaanwijzing wordt echter on getwijfeld bij deze producten ver strekt. Hoewel deze manier van ontharden duurder uitkomt dan de ontharding met soda is zij onge twijfeld veel gemakkelijker en beter. Recept voor ontharden met b.v. Calgon, Newafos. Voor het waschmiddel in het water wordt gebracht, per 12 liter water toevoegen: 15 gram onthardings- middel, nadat dit eerst in een weinig water, dat gekookt heeft, is opgelost. 15 gram is afgestreken eetlepel en komt overeen met nog geen 20 gr. suiker in een maatbeker. Wasschen zonder zeep. We hebben nu aangegeven op welke wijze men water kan ont harden, waardoor bij het wasschen een besparing aan zeep wordt ver kregen, doordat zich praetisch geen kalkzeep meer zal vormen. Maar een zeepbesparing alleen langs dezen weg zal in het algemeen niet voldoende tegemoet komen aan ons tekort of gebrek aan zeep, zoodat het ook noodig zal zijn om de goe deren, die daarvoor geschikt zijn, te wasschen zonder zeep. Waschmiddelen. Er zijn thans reeds een groot aan tal middelen in den handel, die ge schikt zijn als vervangingsmiddel voor zeep. Bij onderzoek van een aantal van deze middelen, bleek, dat deze in hoofdzaak hetzelfde werk zame bestanddeel bevatten, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat alle middelen, die op het oogenblik aan geboden worden, precies gelijk zouden zijn. Hier komt nog bij, dat niet alle producten, die in deze mid delen zijn verwerkt, in onbeperkten voorraad in ons land aanwezig zijn, zoodat het te verwachten is, dat bin nenkort weer andere middelen zullen verschijnen. De middelen, die thans in den handel zijn, zijn hoofdzakelijk op phosphaatbasis en op silicaatbasis samengesteld. Verwacht mag echter worden, dat in de naaste toekomst de waschmiddelen meer op silicaatbasis zullen worden samengesteld. Het in den handel brengen van deze mid delen zal in het vervolg niet meer kunnen gebeuren zonder de controle en goedkeuring van het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren en rijksvezeldienst. Hierdoor wordt voorkomen, dat inferieure of scha delijke middelen ten verkoop wor den aangeboden. Een silicaat, dat reeds zijn weg in de huishouding heeft gevonden, is het waterglas. Het gewone water glas, z.g. neutraal waterglas, dat men in den kleinhandel (drogist of anderszins) als een dik vloeibaar siroop kan betrekken en dat veel- vuldig wsrdt gebruikt om eieren in te leggen, is gebleken een uitstekend vervangingsmiddel te zijn voor zeep. We stellen hier voorop, dat men van al dergelijke vervangingsmiddelen niet mag verwachten, dat ze beter zullen zijn dan zeep of zeep zullen evenaren, maar zeker is het wel, dat de resultaten, die bij de proefnemin gen werden verkregen, de verwach tingen hebben overtroffen.. Wij noe men hier als voorbeeld waterglas, echter zal men met de meeste wasch middelen, die nu in den handel zijn, doch die we niet alle bij naam kun nen noemen, ongeveer gelijke resul taten krijgen. In tegenstelling met een zeepop lossing vertoont een oplossing van een vervangingsmiddel in de meeste gevallen geen schuim en dit zal de meeste huisvrouwen even heel vreemd aandoen. Voor het overige hebben deze stoffen en vooral de silicaten vele eigenschappen met de zeep gemeen en daarvan trekken we profijt, wanneer we deze producten als waschmiddel gebruiken. Wat kan gewasschen worden zonder zeep? Alle weefsels, waarin plantaardi ge vezelstoffen, dat zijn dus katoen en linnen, maar ook kunstzijde doch geen acetaatzijde, zijn verwerkt, kunnen zonder zeep worden gewas schen. Weefsels, waarin zich dier lijke vezels bevinden mogen niet met deze middelen worden behan deld. Daarvoor reserveere men de zeep. Met zeep moeten dus alle stoffen breisels en weefsels van wol, echte zij de en acetaatzijde worden gewasschen. Het zijn echter niet alleen de witte weefsels van katoen, linnen, enz., die men zonder zeep kan was schen, maar evenzoo de gekleurde weefsels als zakdoeken, bonte doe ken, pyama's en zelfs kunstzijden kousen. Het is zelfs gebleken, dat de kleurstof, mits deze waterecht is, in oplossingen van deze waschmid delen, minder van het goed afloopt dan in gewone zeepoplossingen. Het wasschen. Bij het wasschen met vervan gingsmiddelen voor zeep kan in het algemeen gezegd worden, dat men precies zoo te werk kan gaan, ais men dit gewend was te doen, alleen natuurlijk met dit verschil, dat nu geen zeepoplossing wordt gebruikt, maar een oplossing van een ver vangingsmiddel. Het is echter van zeer groot be lang, dat het vuile waschgoed voor het eigenliike wasschen. goed wordt geweekt. Dit geldt ook voor het wasschen met zeen, maar wanneer zonder zeep wordt gewasschen, is het zeker noodzakelijk. Het vuil weekt hierbij los van de vezels en is daardoor veel gemakkelijker te ver wijderen, zonder het weefsel sterk te wrijven of te boenen. Immers te- <*en sterk wrijven en borstelen 's geen enkel weefsel op den duur be stand, en hierdoor wordt een snel lere slijtage veroorzaakt. En het is nu niet alleen van belang, dat onze huishoud- en andere weefsels be hoorlijk worden gereinigd, maar van haast nog grooter waarde is het, wanneer de onvermijdelijk optre dende slijtage tot een minimum wordt beperkt. Dus goed en langdu rig inweeken. Vooral lang inwee- ken, wanneer dit alleen met water wordt gedaan. Aan te bevelen is het echter soda of een weinig waterglas aan het inweekwater toe te voegen. Zie vervolg distributiebijvoegsel van Maandag 6 Januari. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 3 Januari 1941. Overtreding-en van de verduisteringsverorde ning (woning): M. W. te Alkmaar, vrijspraak, C. E. L. te Alkmaar, 5 boete of 3 dagen hechtenis. B. B. te Schagerbrug, 6 boete of 4 dagen hechtenis. W. C. H. V. te Castricum, IJ. B. te Alkmaar, ieder 8 boete of 4 da gen hechtenis. J. A. L., J. E. W. en B. J. C. D. te Castricum, J. D. te Schermerhorn, H. S. te Zijpe, J. K. te Zuidscharwoude, A. H. te Beem- ster, K. J. te Schagerbrug, ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. K. de B. te Beemster, 12 boete of 6 dagen hechtenis. J. R. F. en J. R. te Alkmaar, ieder 12boete of 8 dagen hechtenis. J. C. v. B. te Beemster, C. v. d. E. te Midden- Beemster, N. V. S. te Heerhugo- waard, C. K. te Zijpe, ieder f 12 boete pf dagen hechtenis. G, P. L. v. O. te Bergen, A. K. te Zijpe, ieder 12 boete of 10 dagen hech tenis. P. S. te Blerik, C. J. K. en H. O. te Alkmaar, S. H. te Oterleek, A. L. te Heiloo, J. B. en R. K. te Beemster, H. U. te Barsingerhorn, J. D. te Schermerhorn, C. B. te Oud karspel, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de v e rd u i s teringsverorde- n i n g (rijwiel enz.): A. H. te Heerhugowaard, oproeping nietig verklaard. J. H. en A. A. W. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. H. J. P., D. J. V. en H K. te Alkmaar, J. H. G. te IJmuiden ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. S. v. d. L. te Beemster, M D. te Oudkarspel, ieder 3 boe te of 2 dagen hechtenis. E. B. te Sint-Pancras, 2 boete of 1 dag nechtenis. J>. R. en H. W. te Alk maar, ieder 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. C. S. te Zuidscharwoude, 3 boete of 2 da gen hechtenis. E. E. v, d. M. te Wieringerwaard, G. H. te Oudkarspel, J. v. d. K„ P. K. en P. L. te Bergen, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. C. W. te Uit geest, P. W. Q. te Schagen, B. S. te eten Helder, ieder 5 boete of 3 da gen hechtenis. C. J. A. van O. te Alkmaar, J. D. te Egmond-Binnen, i<=der 3 plus 2 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. T. M. te Beemster, f 3 plus 2 boete of 2 maal 1 week tuchtschool. G. B. te Noordschar- koude, 6 boete of 4 dagen hechte nis. A. J. H. te Alkmaar, f 4 plus f 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. Overtredingen van de wet op verkeersbeper- k i n g (te laat op straat): J. K. te Heerhugowaard, 5 boete of 3 dagen hechtenis. N. D. K. te Beemster, W. v. d. O. te Noordschar- woude, J. H. H. te Harenkarspel, ieder 8 boete of 4 dagen hechtenis. J. L. te Harenkarspel, Th. V. te Zijpe, H. A. te Wieringerwaard, ieder i 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Verordening op den identiteitsplicht: J. H. te Heerhugowaard, E. M. te Bergen, ieder 5 boete of 3 dagen nechtenis. OvertredingvandeJacht- w e t W. G. te Egmond aan Zee, f 10 boete of 6 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van de in beslag genomen strikken. Overtredingen v an ar tikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): P. H. en F. T. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. P., P. H. en Th. V. te Alkmaar, ieder 10 boete of 8 da gen hechtenis. Overtredingen van Artikel 461 van het Wetboek van Straf recht (loopen over verboden grond): J. A. L. en J. P. L. te Eg- mond aan Zee, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van de verordening op re gistratie vrachtaut o's: M. A. G. te Sint-Pancras, N.V. te Castricum, J. H. G. te Alkmaar, geen straf toegepast. Overtredingen van het Inventarisatiebe- sluit: H. B. te Castricum, vrij spraak. M. B. te Harenkarspel, 30 boete of 10 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de in beslagge nomen goederen. J. S. te Haren karspel, 15 boete of 10' dagen hech tenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Overtredingen van de politieverordeningen: A. A. P. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. A. G. H. te Heiloo, 2 boete of 1 dag hechtenis. A. V. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 da gen hechtenis. J. J. K. te Alk maar, 3 boete of 2 dagen hechte nis. W. R., S. K. en P. L. en P. P., allen te Alkmaar, ieder 4 boete óf 4 dagen hechtenis. Over.tredingen van de motor- en rij wie 1 wet: C. de W. te Heiloo, ontslag van rechtsver volging. J. M. te Bergen, 2 boete of 1 dag hechtenis. H. de R. en T. B. te Alkmaar, K. W. H. W. te Leeuwarden, J. A. J. v. G. te Castri cum, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. H. P. te Beverwijk, 3 boete of 3 dagen hechtenis. S. T. te Egmond-Binnen, 4 boete of 2 dagen hechtenis. J. V. te Pet ten, 5 boete of 3 dagen hechtenis. G. J. te Uitgeest, D. K. te Venhui zen, ieder 8 boete of 4 dagen hech tenis. P. R. te Zy'pe, J. V. te Be verwijk, H. K. te Opmeer, ieder S 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. B. M. te Alkmaar, 115 boete of 10 da- S6Ü hechten fg- 1

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8