achelblokken WAT NU? iongen Het aangifte-formulier zal worden thuisbezorgd. tweede blad alkmaarsche courant van dinsdag 7 januari 1941. OSTHUIS EN SLMPK.(S) RMIST mdenwagens KERU „DE VALK" g 4 Alkmaar, rei. 3939. boterham. >TER. UNGESTRMT epartement van erij. iepartement van nmerken 1941. Vrijstelling aanvragen 15 Januari a.s. na Waarom de bijdrage niet naar draagkracht verschuldigd is. Brand in kinderzieken- huiscomplex te Utrecht. L [J MOOLENBROEK, oek. an flinke '.RSKNECHT. orood- en besehuit- 't. 22 jaar. Intern. 728 Burean v.d. blad. 2 pers. g. letter E 729 Bnr. L kind van 15 mnd. ebr. a.s. Meubil. van event t noodig. Br. letter v. d. blad. I met grijze vlek op vlekjes op staart, z. KERKELAAN 12, e Vereeniging tot der Tuberculose. Vereeniging tot be- B. C., goedgekeurd m B. en W. d.d. 20 140 1 - 762 - 1. trekking Loterij 1940. Prijs- Lot- ner nummer nummer >2 >8 13 L4 )0 13 >2 U 33 36 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 3418 1344 3287 3435 2862 3123 2337 2483 2669 3484 Bn worden afgehaald rdag 9 Januari van S.v.pl. het lot als ïmer medenemen, t per K.G. KERU „DE VALK" g 4 - Alkmaar. el. 3939. ins uit voorraad >verbaar. naak. sewoon lekker. Tel. 2559. d. laatste voor- laanfilms ;er met Aaf Bouber, ere bekende artisten 1.2.30 popul. voorst, en 253550, 3S inbegrepen. Alle leeftijden. Noordholland verzoekt afrekeningen van de geleverde runderen wijzen van de Neder- bestemd voor export, ;n. Bureauhouder tegen lering van den aanslag aart 1941. Wij vestigen vorder., op wiens naam geleverde kalveren be- jrdholland deelt haar jldende de toewijzing ggen bij de Plaatselijke sekening van de ooit- VERWARMINGSKETEL ONTPLOFT TE ROTTERDAM. Gisteren is te Rotterdam ten ge volge van het opendraaien van een verkeerde kraan een ketel van de centrale verwarming van de Noor- sche kerk aan den Westzeedijk ont ploft. Het gebouw is op het oogen- blik in gebruik bij de volksuniversi teit en tr was een stoker aan het werk. Door de explosie geraakte de 20- jarige stoker K. Westdorp uit de Heer Nicolaasstraat bewusteloos. Op den slag van de ontploffing drong een toevallig passeerende brand weerman den kelder binnen. Hij wist een begin van brand te blusschen. De gewonde werd naar een hospitaal schip vervoerd en daar ter verple ging opgenomen. In het kerkgebouw- tje werden alle ramen vernield, terwijl verschillend deuren en pa- neelen schade opliepen. GEEN GESPREKKEN MET INDIE. Het A.N.P. meldt: Van de zijde der autoriteiten hier te lande was alle medewerking ver leend om te bevorderen, dat de ge bruikelijke kerst- en nieuwjaars- gesprekken met de Nederlandsche overzeesche gewesten ook ditmaal gewisseld konden worden. Helaas is hiervan niets kunnen komen, daar de autoriteiten overzee Oost-Indisch doof gebleven zijn. ■r t - 'W. TER GELEGENHEID VAN ZIJN 25-JARIG TOONEEL-JUBILEUM heeft de be kende revue-artist Lou Bandy Zaterdagmiddag een receptie in hotel De. Twee Steden" in den Haag gehouden. Van links naar rechts de heer Reese, Lou Bandy en Buziau. (Polygoon) Verplichte luisterbijdrage. De heer L. G. Wybrands Marcus- sen heeft Zaterdagmiddag over de beide zenders een vraaggesprek ge voerd met den heer P. A. Enserinck, administrateur van de P.T.T., be treffende de verplichte luisterbijdra ge. De heer Enserinck zeide o.m. het volgende: Laten tocstelbezitters rustig de circulaire afwachten, die in het tijdvak van 6 tot en met 14 Januari a.s. huis aan huis zal worden bezorgd, en waarbij is gezorgd voor een aangifte-for mulier, dat onverwijld volledig ingevuld aan het hoofdbestuur der P.T.T. moet worden terugge zonden. Wenscht men na 1 Januari niet meer als luisteraar te worden beschouwd en wenscht men dus zijn toestel af te schaf fen, dan kan men daarvan mede- deeling doen bij de terugzending van het aangifte-formulier. Aangeslotenen op radio-centrales kunnen het abonnement met inacht neming van de gebruikelijken opzeg gingstermijn, eenvoudig opzeggen bij het distributie-bedrijf, waarop zij zijn aangesloten. Vrijstellingen. De meeste vragen, die gesteld zijn, betreffen verzoek om vrijstelling der radio-heffing op grond van werkloos heid, ziekte, invaliditeit enz. Met luisteraars, die in dergelijke omstandigheden verkeeren, is in den uitvoeringsmaatregel rekening ge houden, daar de mogelijkheid be staat tot het verleenen van onthef fing. Deze mogelijkheid is echter aan bepaalde grenzen gebonden, n.l. dat als algemeenen vorm wordt aangeno men, dat ten hoogste 10 procent van het totaal aantal houders van op vanginrichtingen voor ontheffing in aanmerking kan komen. Degenen, die voor ontheffing In aanmerking meenen te kun nen komen, zullen daartoe een formulier moeten invullen dat op alle postinrichtingen behalve bij de postagentschappen koste loos verkrijgbaar is. Deze formu lieren kunnen eerst na 15 Januari a.s. worden afgehaald. Op dit formulier zijn vragen ge steld welke zoo nauwkeurig moge lijk beantwoord moeten worden; daarna moet het ingevulde en onder- teekende formulier zoo spoedig mo gelijk aan het hoofdbestuur dar P.T.T. worden ingezonden. Dit kan kosteloos geschieden in de bijge voegde enveloppe. Bij de beoordeeling van de aan vragen staan voorop de gegevens omtrent de financieele omstandig heden van den ontheffing-vrager. Dan komen er vragen op voor be treffende aard van de opvangin richting, de omstandigheden, waar onder de aanschaffing plaats vond, enz. De regeling is zoo, dat men met betalen moet begnnen en dat, indien het verzoek wordt ingewilligd, terug betaling van reeds voldane termijnen zal plaats hebben. Waarom gean tarief naai' draagkracht? De luisterbijdrage is niet verschul digd naar draagkracht. De vaststel ling (nog geen 2(4 cent per dag) is op zulk een lagen basis geschied, dat 't administratief niet wel doenlijk zou zijn, een tarief naar draagkracht in te voeren. In gëen enkel land is een dergelijke regeling getroffen. Ziekeninrichtingen enz. Met de inrichtingen waarin zieken invaliden en ouden van dagen zijn ondergebracht, zal rekening worden gehouden. In de uitvoeringsverorde ning van den directeur-generaal der P.T.T. is de bepaling opgenomen, dat van de verplichting tot het beta len der luisterbijdrage, op verzoek, kunnen worden vrijgesteld de in stellingen van weldadigheid voorko mende op de lijst, bedoeld in artikei 3 van de Armenwet. En voor de zie kenhuizen zal als maatstaf gelden, dat de patiënten en het inwonende personeel als één gezin worden be schouwd, zoodat voor elke volledige opvanginrichting, waarop meer dan een luidspreker of hoofdtelefoon is aangesloten, slechts een luisterver- gunning vereischt zal zijn. Zijn in het complex van gebou wen, welke tot de betrokken inrich ting behooren woning aanwezig, waarin personeel in gezinsverband woont of kamers in vast gebruik bij inwonende doktoren of verpleeg sters, dan zal voor een in zulke ge zinnen of kamers aanwezige luister mogelijkheid een afzonderlijke luistervergunning aanwezig moeten zijn. Burenaansluiting. Er zijn luisteraai's, die door mid del van een „draadje" gebruik maken van de opvanginrichting van een buurman. Een dergelijke zgn. bu renaansluiting" kan alleen blijven bestaan met een bijzondere machti ging van den directeur-generaal. Is die machtiging verkregen, dan wordt zoowel voor de hoofdaansluiting als voor de burenaansluiting de luister bijdrage gevorderd, behoudens bo vengenoemd ontheffingsmogelijk heden. Buiten gebruik stellen. Luisteraars, die geen bijdrage wil len betalen, maar het toestel ook niet wenschpn te verkoopen, omdat zij meenen na verloop van tijd wél- licht tot het betalen van de bijdrage in staat te zullen zijn, kunnen hun toestel in bewaring geven bij de postinrichtingen ter plaatse. Hier voor is noodig, dat het toestel deug delijk verpakt is en voorzien is van een duidelijke opgave van naam en adres. De overname geschiedt tegen een door of namens het P.T.T.-be drijf geteekend ontvangbewijs. Voor het in bewaring nemen van het toestel is een bedrag van 3 per jaar of gedeeltelijk daar van verschuldigd, dat bij vooruit betaling in halfjaarlijksche ter mijnen moet worden betaald. Het staatsbedrijf der P.T.T. zal voor een zorgvuldige opberging van het in bewaring genomen toestel zorg aragen, maar neemt geen verant woording op zich voor wat betreft de werking van het toestel na de terug gave. Men wachte verdere mededee- lingen hieromtrent rustig af. Overwogen wordt voorts of in be waring geven bij daartoe door den directeur-generaal der P.T.T. ge machtigde radio-handelaren toege staan zal kunnen worden, terwijl tevens wordt gedacht aan een rege ling, waarbij de eigenaar van een toestel dit apparaat zelf kan bewa ren, nadat het ofh deugdelijke ver- pakknig o f op andere wijze afdoen de door het P.T.T.-bedrijf is ver zegeld. Ook hieromtrent zullen zoo spoe dig mogelijk nadere mededeelingen worden gedaan. De houder van de opvanginrich ting mag in het bij hem in gebruik zijnde perceel, vervoermiddel of in zijn woning meer dan een luidspre ker of hoofdtelefoon aansluiten, ech ter uitsluitend voor eigen gebruik, of ten behoeve van het gezin, waarvan hij het hoofd is. Meer dan één toestel. Een luisteraar mag meer dan één ontvanginrichting in zijn wo ning te eigen gebruik heb ben, indien hij deze inrichtin gen niet gelijktijdig gebruikt. Hij zal daarvoor de noodige waarborgen ten genoege van den directeur-generaal der poste rijen, telegrafie en telefonie moe ten verstrekken. De beantwoording van vragen en nadere mededeelingen betreffende de luisterbijdragen iri het algemeen zal door middel van de radio dage lijks van 13.00—13.05 uur en van 20.1520.20 geschieden. FRAUDULEUS SLACHTEN VAN VARKENS. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de volgende slagers, ondanks de daartegen in de pers herhaaldelijk bekend gemaakte waarschuwingen, zich aan het frauduleus slachten van varkens hebben schuldig gemaakt: P. van der Ploeg te, Noordhorn (gem. Zuidhorn); A. C. F. Hendrickx, Dorpsstraat 39, te Vught; J. Arts te Best. Voorts heeft de slager J. F. van Leeuwen, Zeilstraat 22 te Amster dam, zich schuldig gemaakt aan den verkoop van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens. Een dezer varkens bleek geleden te hebben aan een besmettelijke veeziekte, zoodat gevaar voor de gezondheid dergenen, die dit vleesch eten, niet'denkbeeldig is. Tegen de vier genoemde slagers is procesverbaal opgemaakt. Bo vendien zijn zij door de Nederland sche veehouderijcentrale voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch uitgesloten. LEVENSGROOTE BEELDEN VAN DE HERTOGEN VAN BRABANT staan in de werkplaatsen aan den voet van de St, Jans-Basiliek te 's-Hertogenibosch gereed om op de stoelen van de luchtbogen te wor den geplaatst. De beeldhouwer J, Goosens legt de laatste hand aani Godevaart I; op den voorgrond het gips-model. (Het Zuiden) Ziekenhuis voor een deel uitgebrand. Gistermiddag omstreeks vijf uur werd te Utrecht de brandweer ge waarschuwd voor een feilen brand in het Wilhelmina kinderziekenhuis aan de Nieuwe Gracht. De brand bleek te woeden in het nabijgelegen zusterhuis aan de Nieuwe Gracht 131. Het gelijkstraat- sche gedeelte werd hier door de vlammen ernstig geteisterd. Groote voorraden linnengoed en ander ma teriaal voor het kinderziekenhuis lagen hier opgestapeld en vormden voor het gretige vuur een maar al te grage prooi. Onverwijld hakte de brandweer bijten in het ijs van de Nieuwe Gx'acht en het duurde geen tien mi nuten of een groot aantal stralen ving de strijd tegen den brand aan. In de vloeren van de eerste verdie ping werden gaten gehakt, zoodat men van boven bij den brand kon komen, en zoo duurde het niet lang, of het gevaar voor uitbreiding was geweken. Mede dank zij de gunstige windrichting bleef de brand beperkt tot het zusterhuis. Hiervan is echter het geheele gelijkstraatsche gedeelte met bedden en anderen inventaris vol komen uitgebrand. Weliswaar heeft de eerste verdieping veel water schade opgeloopen, doch voor brand schade kon het verdere gedeelte van het zusterhuis en het kinderzieken huis gespaard blijven. OPLICHTER „HUURDE" FIETSEN EN VERKOCHT ZE. In de laatste paar maanden is op verschillende plaatsen in ons land een brutale oplichter aan het werk geweest, die zijn arbeidsterrein had gevonden bij rijwielhandelaren. De ze man geeft zich uit voor een in woner van Amsterdam, en toont ten overvloede een distributiestarhkaart ten name van Wilhelmus Hogenes, geboren te Vinkeveen op 20 Mei 1881, wonende in een logement aan de Prins Hendrikkade. Inderdaad Is bij nader onderzoek gebleken, dat aan het bewuste adres iemand van dien naam woonachtig is, doch hem is zijn distributieseamkaart destijds ontstolen. Een onbevoegde heeft zich deze kaart toegeëigend. Zoowel in Almelo, St. Oedenrode, Zwolle, Oisterwijk, Boxtel en Tilburg als nog kort geleden in Amsterdam vervoegde deze man zich bij een rijwielhandelaar om een fiets te hu ren. In alle gevallen werd het rij wiel echter niet teruggebracht en heeft de man ze vermoedelijk ten eigen bate te gelde gemaakt. Het signalement luidt als volgt: Lang ongeveer 1.70 meter, nor maal postuur, rood gelaat, scheeve neus, gekleed met beige regenjas, beige slappen hoed. donker colbert- costuur en wollen das. Doodelijke val. - Zondag a Jan. j.l. is te Bolsward de 17-jarige Leo Stomebrink bij het stoeien met kameraden op het ijs gevallen. Hij kreeg een hersenschudding en over leed des avonds aan de gevolgen. FEUILLETON DOOR DENIS MACKA1L. 2) „Jawel mijnheer", zei het ventje, dat een vlaggetje, waarop de naam van het gewenschte voertuig in groote letters vermeld stond, achter de deur vandaan haalde en daarme de de straat op rende. Terwijl hij op straat is, zou het ■wel de moeite loonen, den brief met het opschrift „Canterbury House, Great Bilberry Street", dien Jlm nog in de hand houdt, te lezen. Als wij dat doen, volgen wij slechts het voorbeeld van den grooten Parish, wiens bekwaamheid ip het onder steboven lezen verkregen was na jarenlange oefening in het ontcij feren van briefjes, ehèques en schuldbekentenissen, die leden ge woon waren op de plank van zijn loge, bij het in- en uitgaan van de Club, te schrijven. Na het gedrukte briefhoofd en den datum luidde de brief als volgt: Mijnheer, Betreffende wijlen Sir Alfred Ernest Pooley. Het zou ons zeer aangenaam zijn, indien U ons op Donderdag 27 dezer des middags om half vier een bezoek op ons kantoor wilde brengen. Hoogachtend, Ti'xley en Zonen en Bimberton. Aangezien dit epistel er uit zag. of het een zware regenbui had ge trotseerd en door middel van een mangel was gedroogd, begreep Parish onmiddellijk, dat het onder de copieërpers had glegen en dus van een advocatenkantoor afkom stig was. Doch wat hem het meest interesseerde, evenals dit den eige naar van den brief deed, was de verwijzing naar den overleden Sir Alfred Ernest Pooley. Want wie in Engeland had niet van Sir Alfred Pooley gehoord, den millionnair, wiens plotselinge dood alle kranten aanleiding had gegeven tot het schrijven van artikelen on der het hoofd „Van mijnwerkers jongen tot millionnair?" (Hij was weliswaar in een mijnstad geboren, maar was wel zoo wijs geweest, om nooit in een mijn af te dalen) Parish wist dit alles, en wetende dat de heer Grant de eenige neef van den overleden Croesus was, maakte hij onmiddellijk de romanti sche gevolgtrekking, dat de brief, chen hij met gebruikmaking van zijn bijzonder talent geslaagd was te le zen, betrekking had op zekere testa mentaire beschikkingen die de over ledene vóór zijn dood getroffen had. Jim was eenige dagen geleden tot dezelfde conclusie gekomen en als het hart van een lid van de Port Club even voor de wereld mag wor den blootgesteld, zou men daarin kunnen lezen dat hij dit onderhoud met de heeren Puxley en Zonen en Bimberton met ongeduld tegemoet had gezien. Sir Alf was niettegenstaande een ruw en soms pijnlijk openhartig op treden jegens de wereld in het al gemeen voor zijn neef altijd een min of meer onbegrijpelijk persona ge geweest. Hij had in Jim's prille jeugd slechts een zeer hescheiden rol gespeeld en hij had voor hem meer in naam dan in werkelijkheid bestaan. Doch gebeurtenissen had den plaats gevonden, die in dit alles verandering hadden gebracht. Zijn vader, die in tegenstelling tot zijn oom, niet diens afkeer voor het mijnwerkersberoep had gedeeld, was door een mijnongeluk om het leven gekomen, en wel zoo kort na zijn huwelijk, dat Jim niet anders dan een eenig kind had kunnen blijven. Zijn moeder was er, hoewel met moeite, in geslaagd, gedurende zeven of acht jaar, in het onderhoud van haar zelf en haar kind te voor zien en juist toen het leek alsof het succes van haar broeder haar leven gemakkelijker zou maken, stierf zij. Dit gebeurde een paar maanden na dat Sir Alf (toen nog gewoon mijn heer) Pooley er in geslaagd was de groote Mosterd Trust te organisee- ren de eerste belangrijke stap in zijn financieele loopbaan en bin nen een week na den dood van me vrouw Grant bracht hij een haastig bezoek aan het mijnstadje en nam ziin neefje met zich mee terug. Van dat oogenblik af was Jim achter eenvolgens in verschillende inrch- tingen geweest, die een „gentleman" van hem moesten maken. Het scheen wel haast, dat Sir Alf met de pijnlijke openhartigheid van karakter, die hem in de City zoo goed te stade was gekomen, had be seft dat de Mosterd Trust te laat in zijn eigen leven .was gekomen om zelfs het duurste opvoedkundig in stituut nog in staat te stellen, eeni- gen invloed op hemzelf te doen uit oefenen, en dat hij als gevolg daar van besloten had, een deel van zijn rijkdom te besteden aan de opvoe ding van zijn neefje. Dit was gedaan op de meest wetenschappelijke en meedoogenlooze wijze, en hoewel de weinigen die van het plan op de hoogte waren, voorspelden dat het resultaat het scheppen van een so ciale half-bloed zou zijn, moet men toegeven, dat voor zoover men kon oordeelen, de opleiding tot „gentle man" een volmaakt succes was ge worden. Jim zelf was er langza merhand toe gekomen zijn jeugd als •een droombeeld te beschouwen, ver volgens als een droom van een an der, die hem was naverteld en had er tenslotte op leeren terugzien als op een leven in een vorige incar natie, waarin hij dan ook evenveel belangstelling toonde, als middel matige menschen gewoonlijk doen. Er bestaat geen twijfel dat men met geld evenveel voor bijna ieder kan doen, als voor Jim, mits hij of zij jong genoeg gepakt wordt, en het geld op de juiste manier wordt be steed, en men heeft werkelijk geen ander bewijs noodig voor het succes van Sir Alf's opvoedkundige plan nen, dan het lidmaatschap van zijn neef van de Port Club. De Port Club was uniek. Het was niet slechts door het ongemak, de somberheid en onzindelijkheid van het gebouw andere clubs zouden die kuilnen evenaren of zelfs over treffen het was niet haar ouder dom, want zij bestond nauwelijks honderd jaar. Het was niet de be kendheid of positie van haar leden, want het lidmaatschap werd slechts als gunst verleend en dit lidmaat schap verleende iemand dezelfde onderscheiding, die elders» rang of positie moesten geven; neen, het be paalde cachet van de Port Club kan niet onder woorden worden ge bracht. Indien het sir Alf's ambitie geweest ware, zijn neef als volmaakt „gentleman" gelauwerd te zien, was hij boven verwachting geslaagd toen Jim tot deze orde werd toegelaten. Jim had zijn oom slechts enkele malen en bij groote tusschenpoo- zen gékien, welke tusschenpoozen nog grooter waren geweest tijdens den wereldoorlog 19141918, toen Jim aan het front streed. Onder de ze omstandigheden is het nauwelijks te. verwonderen, dat Jim's gedachten na den dood van zijn oom zich meer dan eens met zijn eigen positie be zig hielden. Iedere uiting van dank baarheid of genegenheid tijdens het leven van zijn oom was steeds zoo onveranderlijk door dezen afgewe zen, dat men niet kan zeggen, dat het verlies hem persoonlijk erg had getroffen. Tegelijkertijd was de on gewone verhouding, die tusschen hen had bestaan, oorzaak, dat hij eenige onzekerheid gevoelde om trent de beschikkingen, die sir Al fred jegens hem in zijn testament had gemaakt. Als hij slechts de be weegredenen voor zijn oom's goed- geefschheid tegenover hem kon ver moeden, zou hij eenigszins weten, waaraan hij zich nu te houden had, en het zou een aanwijzing zijn om trent het aandeel, dat de million nair hem in het uiteindelijke beheer van zijn waarschijnlijk zeer groote nalatenschap verwachtte te zullen geven. Gedurende de weken, die na de begrafenis verloopen waren, had de heer Croft zich belast met het af wikkelen van de huiselijke aange legenheden en de huur van de ge meubileerde flat opgezegd, waarna hij zich had teruggetrokken op een adres in Putney, zonder dat Jim hem nog gesproken had. Men kon aannemen, dat advocaten, bankiers, deelgenooten en klerken bezig wa ren het financieele deel der nalaten schap te ordenen, doch hiervan had Jim niets vernomen, totdat hij dien brief van Puxley kreeg. Verplaatst u zelf een oogenblik in de positie van dezen jongen man en u zult moeten toegeven, dat hij alleszins re den had, zooveel ongeduld en nieuw8 gierigheid te gevoelen als met zijn aangeleerden standaard van het geen tot een goede- opvoeding be hoorde in overeenstemming was te brengen. Het was dus een zekere opluch ting voor hem, toen hij door de gla zen deur den loopjongen gewaar werd, die met een voet op de tree plank, zich met een hand aan een taxi had vastgeklampt, en onder het besef, dat het volgende uur hem zekerheid zou verschaffen omtrent vele dingen, die nu nog voor hem in het duister waren gehuld, leunde hij achterover in de taxi, die met veel lawaai de richting van Bilber ry Street insloeg. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5